DIRECTIE VREEST GEVOLGEN VOOR BELLO-PROJECT Bunte c.s. nu door WACHTPOST BIJ HERMON Staten steunen verplaatsing Schiphollijn gevraagd JAARVERSLAG NEDERLANDSCHE BANK: In Haarlem staan de Hearing over „Werkwillige bij staking zonder loon naar huis” PEN-kantoor Zuidvruchten :WW| s i Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN van HET WEER Wisselend bewolkt AGENDA pagina 11 Telefoonbeantwoorders De twee partijen de arbeid in iiaaiivm diaaii uv mooiste keukens bij elkaar Geen commentaar (Van onze financiële redactie) Binnen- en buitenland 2, 3 3 4, 5, 7, 9, 10, 11 Kastje kijken Wi Strips 13 17 Sport 18, 19 DINSDAG 23 APRIL 1974 64e jaargang nummer 143 Deze krant bestaat uit twintig pagina’s neon licht reklames MEERLANDERS RICHTEN ZICH TOT KAMER Kerriegehakt met krenten en rozijnen. N Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Christelijke werkgevers perspex lichbakken nijman haarlem TECHNISCHE UNIE - STOKVIS COMBINATIE Haarlem. Tulp'enkade 1. tel. (023) 31 93 45 Jmuider Courant der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f29,80 p. kwartaal (p. post f 34,—). p. jaar f 117,—, (p. post f 134,-). Losse nummers 45 ct. Polarisatie stoort Hoogovensbond zer°yeerd (Van een onzer verslaggevers) van de vijfentwintig 1 (Van een onzer verslaggevers) Hoewel volgens bedrijfsdirecteur Vani (Van een onzer verslaggevers) een Mens (Zie verder pag. 17). DR. J. ZIJLSTRA een Weerrapporten 2 Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: 11 Radio en televisie 13 Economie 15 Beurs 1 1 fl Rendementen van investeringen mogen niet verder dalen Een Israëlische soldaat met zijn M-16- geweer vlakbij, houdt de wacht op een voorpost bij de berg Hermon. Al dagen- voor 7 a 2 personen: 30 gram krenten-30gram rozijnen - 10 gram kokos (gemalen -1 ei - 100 gram gehakt-1/4 theelepel zout - 7 eetlepel kerrie - paneer meel en wat boter De krenten, rozijnen en kokos op zetten in 3/4 liter koud water met deksel op de pan op een spaar- vlam. Na 3/4» uur de deksel van de pan nemen en laten afkoelen, desnoods een hele nacht, daarna afgieten. Het gehakt aanmengen met ei, zout en kerrie, daarna het krenten- mengsel hieraan toevoegen en flink roeren. Met paneermeel een kneedbaar geheel maken. Dit mengsel in een heel licht be boterde schaal doen en deze mid den in een voorverwarmde oven (370° is stand 4) plaatsen, gedu rende een half uur. Opdienen met kerrierijst of nasi koening. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuwste Zuidvruchten recepten aanvragen bij antwoord nummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). foïf in Lof hebben”. KOOP vanaf 465,—. HUUR vanaf 20,— p.m. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel 020-456456 Achtergrond Plaatselijk nieuws a r Aartsbisschop Ussher (1658): God schiep de wereld op zondag 23 oktober 4004 v. Chr. De deelnemers aan de inspraakpro cedure onderkennen de noodzaak van de aanleg van een spoorlijn tussen Amsterdam en Den Haag. Er bestaat echter grote ongerustheid over het gekozen tracé, het ingrijpende karak ter van de spoorlijn op het „open” landschap, het voorlopig ontbreken van stations in de gemeente Haar lemmermeer, en over nog een aantal aan deze spoorlijn inherente nadelen. De door de Nederlandse Spoorwe gen op 3 april in Hoorfddorp georga niseerde „informatie” zitting gaf de inwoners van de gemeente Haarlem mermeer zo weinig gelegenheid om mee te denken bij de uitwerking van de plannen dat men zich nu richt tot de vaste Kamercommissie, in de hoop dat deze commissie de belangen van de inwoners van de gemeente Haar lemmermeer bij de minister zal be hartigen. Afschriften van dit adres zijn ver zonden aan het College van B. en W., en de gemeenteraad van de Haarlem mermeer, en aan een belangrijk aan tal organisaties en instellingen in de gemeente Haarlemmermeer met het verzoek dit adres te ondersttunen. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van lang wordt tussen Syrische en Israëli sche troepen hevig gevochten om deze besneeuwde berghellingen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben gistermiddag met slechts de stemmen van de heren De Nie (PSP) en Vriend (BP) tegen, besloten tot verplaatsing van een gedeelte van het PEN-hoofdkantoor naar Groot Alkmaar, zoals was voorgesteld door Gedeputeerde Staten. van de vijfentwintig het prineipe-besluit tot royement niet heeft kunnen veran deren. den het niveau lagen dat voor normale ontwikkeling nodig is. fors gedaald. Daarbij komt, dat wij een fors overschot hebben op de zogenaamde lopende rekening van onze betalingsba lans. Deze situatie opent 'de mogelijkheid om een (groter) deel van de lastenstij ging van de collectieve sector (overheids uitgaven en sociale verzekeringen) niet te dekken door een verhoging van de belastingen en de sociale premies, maar door het financieringstekort op te voe ren tot een nader te bepalen aanvaard baar peil. Het voordeel zou zijn, dat de nominale loonstopstijging geringer kan zijn, met twee belangrijkste gevolgen: de inflatie wordt bestreden en de rendementen van de investeringen dalen minder of niet meer. Dit laatste heeft een gunstig ge volg voor de werkgelegenheid (een da lend rendement leidt namelijk tot een kleinere geneigdheid tot investeren). De investeringen zijn naar het oordeel van dr. Zijlstra duidelijk te sterk ach tergebleven. De werkloosheid is daarvan een onweerlegbaar bewijs. Hij gelooft niet in kunstmatige overheidsstimulan- sen, al kunnen die soms wel enig soelaas bieden. De praktijk in het verleden geeft hem op dit punt gelijk. g* houtmarkt 21 nemelF - - - X?-.J tel, 023-319 309 AMSTELVEEN. De deelnemers aan de inspraakprocedure Vooront werp Streekplan „De Meerlanden” willen zo gauw mogelijk een hoorzit ting van de vaste Tweede Kamer commissie voor Verkeer en Water staat over de Schiphollijn. De ruim 450 deelnemers hebben de kamercom missie daarom verzocht in een brief. Men wil dat de kamercommissie ken nis neemt van de in de gemeente Haarlemmermeer levende opvattingen over de Schiphol-spoorlijn. Het oordeel van dr. Zijlstra over het economische beleid van het kabinet-Den Uyl na de olie-crisis, zou men kunnen karakteriseren als: lang niet slecht, maar het kan beter. Het kan beter omdat we er de middelen voor hebben. De financiering van de overheid is in de laatste twee jaren sterk verbeterd, dat wil zeggen, het financieringstekort is in verhouding tot ons nationaal inkomen In de discussies werd gesteld dat het gemeenschapsbelang zwaarder moest wegen dan de mening van het personeel, dat in meerderheid tegen verplaatsing was. Een overloopstad als Alkmaar mag geen slaapstad worden maar moet aan werkgelegenheid worden geholpen. (Zie verder pagina 9) Hoe wei volgens Dearriiscurecteur vanm Erp de scherpe tegenstellingen langza-™ merhand wegvagen, blijft de onrust groot. Er is volgens de directie duidelijk sprake van een polarisatie waarbij de wil om tot overeenstemming te komen wordt afgewezen en het eigen gelijk vrijwel absoluut wordt gesteld. De pola risatie ziet de directie als een heilloze weg waarbij sommige groepen in ernsti ge moeilijkheden dreigen te raken. Een vergaande polarisatie kan volgens het bedrijf zeer grote gevolgen hebben voor de ontwikkeling en de verwezenlij king van het zogenoemde Bello-project. Dit project is in feite een sociaal experi ment, waarbij in toenemende mate grote aantallen personeel direct worden inge schakeld. Op dit moment zijn al circa tweeduizend man op systematische wijze bij de samenspraak betrokken. De pola risatie heeft volgens de bedrijfsleiding in zich besloten de mobilisatie van een stuk wantrouwen dat als een boemerangef- fect kan werken op het Bello-project. In ieder geval vindt Hoogovens de tijd voorbij dat het personeelsbeleid een zaak was van alleen maar de bedrijfslei ding en deskundigen. Een modern soci aal beleid kan slechts ontwikkeld worden in samenwerking met alle betrokkenen.- Hoogovens zegt in deze sector grote concurrentie te ondervinden van de overheid als gevolg van de hivellerings- maatregelen, waardoor de interesse van afgestudeerden steeds minder uit gaat naar een carrière bij de industrie in Nederland. Voor verder nieuws over Hoogovens, zie de pagina’s 7 en 15. geopend: maandag t/m vrijdag van 8.00-12.30 en 13.00-17.00 uur, dinsdag- en donderdagavond van 18.30-21.00 uur. Het verbond komt tot dit standpunt door de stakingen vorig jaar in de industrie rond de vakbondsacties om door de cao de inkomensverschillen te verkleinen. Doordat kleine groepen werknemers in vitale onderdelen van bedrijven staakten werden hele indus trieën lamgelegd dat ondanks het feit dat het merendeel der werknemers niet staakte. Het verbond wil hieraan een einde zien te maken door in een nieuwe regeling het recht van uitsluiting op te nemen. De voorzitter van het verbond, mr. P, M. H. van Boven, zei gisteren dat de bedrijfsbezettingen, die steeds veelvuldi- «er voorkomen, ook geregeld moeten worden. Voorts dient te worden vastge steld dat een staking onwettig is als het nagestreefde doel niet binnen de moge lijkheden van de werkgever ligt. Gedroogde/. IJMOND. Wim Bunte, Jan Egger- mont en Joop Poen, voormannen van de „Constructieve Vakbondsleden” bij Hoogovens zijn geroyeerd als leden van de Industriebond NVV. Dat is hun even als de 22 andere leden van de afgesplits te groep per aangetekende brief mede gedeeld. Het bondsbestuur is to.t de con clusie gekomen dat het verweerschrift AMSTERDAM „Het econo misch beleid van ons land moet ge richt zijn op het verenigen van een loonsomstijging per werknemer, die een redelijke vooruitgang biedt van het reële beschikbare inkomen, met een niet verder dalen van de ren dementen op investeringen. Dat zal een wezenlijke bijdrage zijn tot de bestrijding van de inflatie en tot herstel van de werkgelegenheid in het particuliere bedrijfsleven. Hierbij zal men echter moeten be seffen dat het huidige beslag van de collectieve sector op het reële inkomen ten belope van het groot ste deel van een normale produk- tiviteit«'t'ipinpr een onoverkomelijk stri>jke1MnL is on deze weg. Daar- om i,Op 4e aanslag van cee»or on de eco- or.orU r#>n bnprp nriori- beleid te Hoogovens zal ook in de toekomst een beroep blijven doen op de buitenlandse arbeidsmarkt om dit bestand op peil te houden. Een experiment om Engelsen aan te trekken is mislukt. Ondanks de voortreffelijke samenwerking met de Engelse overheid heeft het staalbedrijf tot nu toe slechts acht Britten in dienst kunnen nemen. Tevens heeft het bedrijf moeilijkheden met het aantrekken van hoger en middenpersoneei. Er is een duidelijke verharding te constateren van de standpunten aan bei de zijden van de arbeidsgrens, die werk nemers en werkgevers scheidt en die van ontmoetingslijn meer en meer frontlijn wordt, waar bij tijd en wijle verbitterd moet worden gevochten. Recente acties van werknemers, zoals prikstakingen en bedrijfsbezettingen, hebben kennelijk aan de kant van de werkgevers hun uitwerking niet gemist en de strategen ook daar aan het denken gezet. Met goed recht natuurlijk, vooral omdat men in het verleden wel eens kon constateren dat het tegenspel op de sociale taktiek van de vakbonden door de werkgevers minder wetenschappelijk en doordacht werd gespeeld. De werkgevers bezinnen zich op hun rechten. Als er een herziening van de sociale wetgeving moet komen, waarin onder meer de stakingen, bezettingen, arbeidsrechten en plichten van werkge vers en werknemers moeten worden ge regeld in het licht van nieuwe denkbeel den en moderne opvattingen, spelen de praktijkervaringen van de laatste jaren natuurlijk een grote rol, voor beide partijen. Een bedrijfsbezetting als die bij Philips in Helmond bijvoorbeeld, totaal ongemotiveerd en in geen enkel opzicht verband hoedende met de rechtspositie van werknemers, leert de werkgevers méér op het gebied van het tegenspel dan dat het werknemers tot voordeel strekt. In het algemeen is de situatie nu zo dat de ruimte voor zakelijk overleg tussen de beide groepen nog aanwezig is terwijl de uitgangspositie van beide par tijen geschikt lijkt voor een vrij onaf hankelijk afwegen van elkanders argu menten. Op een frontlijn wordt niet meer gepraat, maar gevochten. Contact, vooroverleg, discussie en het zoeken naar gezamenlijke belangen zijn nu nut tiger zaken dan oorlog, als men tenmin ste aan beide kanten tot een gezonde, verantwoorde en rechtvaardige wetge ving wil komen. En dat is toch een algemeen belang, waarbij ook anderen dan werkgevers en werknemers nauw '*4j'°kkeu zijn. Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige noordelijke wind. Minimumtemperaturen van vijf graden aan zee tot min 1 graad plaatselijk in het binnenland. Maxima morgen van 8 tot 12 gra den. De gekozen leden van de onderne mingsraad hebben zich afzijdig gehouden van commentaar op het jaaroverzicht. Zij menen dat het beter is eerst de discussie in de raad over de arbeidsver houdingen af te ronden. Hoogovens voelt er niets voor de ondernemingsraad om te bouwen tot een personeelsraad. De directie ziet geen enkel heil in een personeelsraad zonder directievertegen- woordiging, waarbij het overleg en het samen tot beslissingen komen veel moei- lijker wordt. Het personeelsbestand van Hoogovens Aldus de president van de Nederland- sche Bank, dr. Jelle Zijlstra. in het vandaag verschenen verslag van onze centrale bank. Dr. Zijlstra constateerde daarin, dat aan de vooravond van de oliecrisis, en dus los van de oliecrisis, een overbesteding in ons land duidelijk verdween en zelfs n'aats maakte voor een beginnende onderbesteding. Het gro te overschot on de beta’ingsbalans toon de dat aan. Dat overschot op de beta lingsbalans werd overigens geflatteerd door het feit dat de bedrijfsinvesteringen laag waren en hoogstwaarschijnlijk bene- Aanleiding tot de ontzetting uit het lidmaatschap is het feit dat Bunte en zijn aanhang hebben deelgenomen aan de ondernemingsraadverkiezingen bij Hoogovens met een aparte lijst tegen de wil van de bedrijfsledengroep van de Industriebond. „Daaruit vloeit naar ons oordeel voort”, zo schrijft de Industrie bond „dat u daarmee een daad stelde waardoor de belangen van de bond kun nen worden geschaad.” De bond wijst de „Constructieve Vak bondsleden” er op dat zij binnen een maand tegen deze beslissing in beroep kunnen gaan bij de bondsraad. Joop Poen deelde vanmorgen mee dat de groepsleden dit beroep zo spoedig moge lijk zullen aantekenen. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Hoogovens heeft het moeilijk. Niet zozeer met het hand haven van haar vooraanstaande positie op de wereldstaalmarkt (vorig jaar verdubbelde de nettowinst van Estel), maar veel meer met de onrust onder de werknemers. Meer dan ooit blijkt dat de stakingsacties vorig jaar bij dit bedrijf een volledige verandering van de onderlinge verhoudingen hebben veroorzaakt. Een en ander wordt duidelijk uit het vandaag gepubliceerde overzicht 1973 „Personeel en Organisatie” waarin de bedrijfsleiding uit voerig ingaat op de acties van de Industriebonden en de gevolgen daarvan. is vorig jaar opnieuw toegenomen. Het bedraagt nu 23.336. Het staalbedrijf heeft bijna drieduizend buitenlandse werknemers in dienst. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) gaat akkoord met het recht van staking voor de werknemers, maar het NCW wil bij een wettelijke regeling hiervan dan ook het recht voor de werkgevers om werkwilligen zonder behoud van loon naar huis te sturen. Het NCW zegt dit in het gisteren verschenen jaarverslag. Het recht van uitsluiting acht het verbond noodzakelijk om het machtsevenwicht tussen vakbeweging en werkgever in stand te houden. A- bS

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1