Vrolijk en haastig begin van zesdaags bezoek I I K Prof, Weijel bepleit voor executie en Hendriks pleegt overleg over Dennendal ks SLA waarschuwt „Valse” briefjes van vijf bleken echt s h Een tijdperk van wetenschappelijke technische vooruitgang is afgesloten Van der Stoel vandaag bij Kosigin Boete geëist tegen Amsterdamse arts welzijnsrevolutie of oooEn ONBEVOEGD UITOEFENEN GENEESKUNST 0 Au PROF. DR. CASIMIR OP EERSTE DAG EUROCON IN AMSTERDAM ME q|| III dit mil. HE OP „Van huidige leiders niets te verwachten” DINSDAG 23 APRIL 1974 BINNEN» EN BUITENLAND 2 Dl (Van onze speciale verslaggeefster) bei Oud-premier De Jong: WEERRAPPORTEN In vei de voorl reau febrn onge' ten o „Geen erkenning Soepeler Ontspanning van Chileans bewind" lp. nw nno nw wnw nnw zw nno ozo n nno 10 15 9 11 14 12 16 13 17 16 17 16 16 6 12 17 18 10 17 15 14 9 13 14 17 20 een voor verliep 0.6 0 0 0 0 18 De volgt daga de ri Eer werd bank opiur Inn gearr kilo politi Malei word met De Bilt Deelen Eelde Eindhoven wzw w wnw w zw nw nnw nw 0 8 10 8 2 5 7 9 3 -2 9 5 6 7 5 3 8 0 8 16 13 BC de parti saeci voor mam is of; AT stam offic voor van heefi oostt terei De DuitJ huidi treed te zi; Dr caat testa teger lands didat tisch BE West minis ken, ondei een town Ee nem date fraci af. 1 kleir een De door chau: diens ter, De een voorl prote Eei voor slach Noor boorc een j Newi He kend; lende woor boms genoi Er keers totaa betro cent AM dams derzo kilo in be twee de p; ingek J bij lijk Gol was geb O woe de wir -uF 2 0 -2 -2 2 1 -2 5 2 6 10 8 4 2 7 1 GRONINGEN. De „valse” briefjes van vijf gulden, waarvan er tien bij de politie van Groningen waren ingeleverd, blijken geen valse biljetten te zijn. Overleg met de Nederlandsche Bank NV te Amsterdam heeft dit uitgewezen. Van deze biljetten, meende men in Gronin gen zeker te weten dat het om falsifica ties ging. Het misverstand is ontstaan omdat in Groningen ndet bekend was dat de Ne derlandse Bank sinds begin dit jaar behalve de bekende vijf-guldenbiljetten, ook briefjes van vijf uitgeeft die op ander papier zijn gedrukt. Hierdoor voelt dit nieuwe type vijf- guldenbiljet heel anders aan dan het andere. Een behandeling met kunststof- vernis van het papier had invloed op de aftekening van het watermerk. Op het oude vijfje is het watermerk heel duide lijk te zien, op het nieuwe alleen heel vaag de contouren. Prof. dr. J. A. Weijel, bijzonder hoog leraar in de sociale verzekeringsgenees- kunde aan de universiteit van Amster dam, schrijft dit in het maandblad voor geestelijke volksgezondheid. Hij stelt, dat slechts dan welzijn als doel van de samenleving tot stand wordt gebracht, als de welzijnswerkers zelf het heft in handen nemen en verwacht niets van de huidige „leiders van het land”, om het UTRECHT. (ANP)Het oude ideaal, dat welzijn voorspelde als er eenmaal voldoende welvaart zou zijn, is niet uitgekomen. Daarvoor speelt de econo mie, die het woordje welzijn niet kent, nog een te overheersende rol. Zodra die welvaartsstaat in gevaar komt, krimpen de welzijnssubsidies in. Bij de volgende gespreksronde zal ver moedelijk het andere centrale thema: de Weense MBFR-conferentie over troepen reductie in Centraal-Europa ter sprake komen. Of ook de kwestie van de dissi denten zal worden aangesneden, is niet zeker. De Russische gesprekspartners zo leert de ervaring klappen bij dergelijke thema’s meteen dicht. Dat geldt zonder twijfel ook voor de schrij ver Boekovski, die sinds geruime tijd gevangen zit en die door de Leidse universiteit is uitgenodigd om naar Ne derland te komen. uur uur AMSTERDAM. (ANP)— Met het be nadrukken van de morele verantwoorde lijkheid van de wetenschapsman en de ingenieur, heeft de voorzitter van de Koninklijke Academie van Wetenschap pen, prof. dr. H. B. G. Casimir, gisteren de discussies van een congres van ge leerden en ingenieurs op het gebied van de elektrotechniek, de Eurocon 1974, in geleid. Het congres heeft als thema „de ingenieur in de samenleving.” Het wordt gehouden van 22 tot 26 april. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Schraal en vooral later zonnig. Plaatselijk nachtvorst. Weer te binnen- en buitenland Een ander punt dat beide partijen met grote zorgvuldigheid zullen proberen te omzeilen, is de behartiging van de Israë lische belangen in de Sovjet-Unie door Nederland. De zaken van de Russische joden, van wie er per maand twee- a drieduizend naar Israel emigreren, maar van wie er nog veel meer géén toestem ming krijgen het land te verlaten, schijnt met delicaat stilzwijgen het best taat zijn van nieuwe combinaties van de mogelijkheden, die de huidige stand van de elektronische kennis biedt. De toekomst van de wetenschappelijke en technisch ontwikkeling zal minder door de vooruitgang van de natuurwe tenschappen en meer door de behoeften van de samenleving worden bepaald, voorspelde prof. Casimir. ting over het Russische standpunt, het geen in feite een herhaling van het reeds bekende standpunt vormde. Van de vertrouwenwekkende maatregelen (melden van manoeuvres, troepenbewe gingen, enz.) wilde hij eigenlijk niets weten. Hij noemde de situatie in dit opzicht het standpunt dat het Westen daarbij inneemt „niet zomaar slecht, maar heel erg slecht”. Dat klonk dus duidelijk als een verharding van de meningen. DEN HAAG. Staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid heeft met minister-president Den Uyl een uitvoerig gesprek gehad over zijn beleid in de kwestie-Dennendal. Hendriks poogt vlak voor de interpellatie, die donderdag in de Tweede Kamer ovei de moeilijkhe den in de zwakzinnigeninrichting Den nendal wordt gehouden, binnen het ka binet zoveel mogelijk bewindslieden voor zijn standpunt te winnen. Prof. Casimir maakte ook een opmer king, die naar hij zei, buiten het kader van dit congres valt: het gebruik van kernenergie en de grote verspreiding van splijtbaar en zeer radioactief materiaal zal strenge veiligheidsmaatregelen nood zakelijk maken. Een vraag, die wij ons te stellen hebben, is, of voldoende maat regelen kunnen worden getroffen in een samenleving, die de persoonlijke vrijheid eerbiedigt dan wel dat na enige ernstige incidenten een militaire dictatuur of een andere vorm van absolute heerschappij het enige antwoord zal blijken te zijn, aldus prof. Casimir. Prins Claus sprak over de macht van de technologen. De hedendaagse samen leving, zei hij, kan niet bestaan, laat staan blijven bestaan, zonder de alsmaar toenemende bijdragen van de technolo- Oud-premier P. J. S. de Jong ontkent dat het bezoek dat hij onlangs heeft afgelegd bij de Chileense staatssecre taris van Buitenlandse Zaken een 0 o o 0.1 o 0.1 o o o o o o o o o o o o o o 0.2 o o o o o o o o o o o Het is bekend dat de minister van Volksgezondheid, Irene Vorrink, wat meer in de richting van de aanhangers van Muller denkt, dan de christen-de- mocratische bewindslieden, die als één man achter Hendriks staan in diens beleid Muller te ontslaan. De kritiek in progressieve kring op Hendriks gaat echter bepaald niet zover als sommige geruchten gisteren in Den Haag wel wilden. Waarbij zelfs de sug gestie werd gewekt als zou de positie van Vorrink wankel zijn omdat de con fessionele partijen een aanval op de KVP’er Hendriks niet dulden en repre sailles zouden nemen tegen diens minis ter, die PvdA-lid is. vorm van erkenning van het Chileen se bewind zou hebben ingehouden. „Het was een beleefdheidsbezoek, dat met erkenning niets van doen had”, aldus de oud-premier gisteren op Schiphol, na zijn terugkeer van een 21-daagse reis door vier Zuidameri- kaanse landen (zie foto). Hij heeft die reis gemaakt in zijn hoedanigheid van voorzitter van het curatorium van Cebemo, Centrale voor bemiddeling van medefinancie ring van ontwikkelingsprogramma’s, een particuliere organisatie. Achter eenvolgens is de heer De Jong in Chili, Peru, Suriname en op Curagao geweest. Lissabon Locarao Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas zw. bew Tunis zw. bew. Prof. Weijel zegt dat een dergelijke „welztfnsrevolutie” alleen mogeltfk is in de landen van West-Europa, omdat in die landen het kapitalisme wordt ver zacht door de sociale zekerheid en er vrijheid is die ruimte voor veranderin gen waarborgt. Hij wijst erop dat zowel in de autoritair-kapitalistisch als in de autoritair-socialistisch geregeerde landen er een minstens even groot gebrek aan welzijn is, omdat in beide staatsvormen het economisch denken voorop staat. Vele honderden geleerden en inge nieurs uit een groot aantal landen ne men eraan deel. Prof. Casimir, die zijn inleidende toe spraak hield nadat prins Claus het con gres met een rede had geopend, voegde aan zijn opmerking over de morele ver antwoordelijkheid van de geleerde en de ingenieur toe, dat „wij ons er niet mee vanaf kunnen maken met te zeggen, dat onze produkten goed noch slecht zijn en dat het niet onze zaak is, wat andere mensen met onze produkten doen.” Juist het fascinerende van ons werk, aldus prof. Casimir, houdt het gevaar in, dat een man, die helemaal geen moord zuchtige natuur heeft, heel gelukkig Over de derde macht daarentegen had men aan Nederlandse zijde de indruk, dat de Russen een soepeler houding innamen dan men tot nu toe op grond van het ver loop van de conferentie in Genève had kunnen denken. „Als de Russen hetzelf de ook in Genève nog eens zouden willen zeggen en dat verder zouden uitwerken, dan zouden we er vrij snel uit kunnen komen”, was het commentaar van een van de Nederlandse delegatieleden. MOSKOU Met een bezoek aan het Kremlin en het leggen van een krans bij het Lenin-mausoleum, heeft minister Van der Stoel van morgen voor het eerst kennisge maakt met de Russische hoofdstad. Al gistermiddag kort na aankomst begonnen de gesprekken met zijn Russische ambtgenoot Gromiko. Met een officieel diner in de grote, pompeuze villa op de Leninheuvel, waar de Russische leiders hun pro minente gasten plegen onder te brengen, werd de eerste dag van het zesdaagse bezoek aan de Sov jet-Unie besloten. Vanmiddag om vier uur zou Van der Stoel door minister-president Kosigin worden ontvangen. Prof. Casimir ziet nog wel vooruit gang in het verschiet op bepaalde terrei nen, zoals het onderzoek van „niet be staande” of „onmogelijke” substanties. Ook zjjn de elektronische eigenschappen van macromoleculen nog onvoldoende onderzocht en het is heel goed mogelijk, dat er zeer verrassende eigenschappen zullen blijken te bestaan. Verder is een verdere ontwikkeling te verwachten van de toepassing van lichtgolven. Over het geheel genomen zullen echter de meest treffende nieuwe toepassingen het resul- zw. bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. mist half bew. onbewolkt dient rekening mee te worden gehouden dat wij praktisch zeker te maken heb ben met een abnormaal mens, aldus de officier. Niet aan de orde in deze zaak is de kwestie van medisch waarderingsoordeel. De methode van verdachte wordt door de wetenschap sterk aangevochten en in twijfel getrokken. Daar tegenover staat dat hij kan bogen op erkenning door geleerden uit het buitenland. Hetgeen verdachte gedaan had noemde mr. Wolfs immorele strafbare praktij ken. Uitspraak op 6 mei. even of zij minister, Kamerlid, werkge ver- of werknemersvertegenwoordiger zijn. Al deze leiders denken volgens hem vanuit economische uitgangspunten. His torisch heel verklaarbaar, vindt hij, maar zij komen niet verder dan een welzijnsbeleid dat nog het meest lijkt op de armenzorg van honderd jaar geleden. De welzijnswerkers zullen volgens prof. Weijel zelf de handen uit de mou wen moeten steken. Zij moeten beginnen een eigen vakcentrale op te richten, want van de bestaande vakcentrales valt op welzijnsgebied niets te verwachten. Dienen in de visie van prof. Weijel de welzijnswerkers zich dus verre van de gewone vakcentrales te houden, zij moe ten daarentegen niet bang zijn de poli tieke partijen binnen te dringen om in die partijen de handen vuil te maken ter bevordering van een op welzijn gerichte politiek. gie op ieder gebied. De technologie stelt ons in staat nieuwe levensomstandighe den te creëren en dit is een zeer politie ke zaak. Eigenlijk zijn de technologen de „pacemakers” en uitvinders van de politiek. De politiek kan alleen bestaan, waar mensen bestaansvoorwaarden kunnen scheppen of veranderen. Alles wat „maakbaar” is, wordt politiek relevant. Een voorbeeldhet weer is nog niet „maakbaar” en daardoor is het weer nog niet politiek relevant. AMSTERDAM. (ANP)— Tegen een 86-jarige Amsterdamse arts heeft de of ficier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam gisteren bij verstek wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst en het onbevoegd en valselijk uitschrijven van recepten een boete van 20.000 (subsidiair twee maanden hech tenis) met daarnaast drie maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk geëist. Hoewel hem in 1953 al levenslang de bevoegdheid ontzegd was om de genees kunst uit te oefenen, had de man in de tweede helft van 1972 tot eind maart 1973 in zijn inrichting patiënten behan deld. Bij onderzoek had hij de patiënten medegedeeld, dat zij in een al dan niet ernstig stadium van kanker of van een andere ziekte verkeerden, welke alleen door bestraling zou kunnen worden ge nezen. Zij konden in zijn inrichting worden bestraald, dan wel voor 7.000 een be- stralingsapparaat bij hem kopen en thuis de behandeling toepassen. Zelf betaalde hij voor deze kortegolf bestralingsappa- raten 4.000 zo deelde rechtbankpresi dent mr. G. Nomes mede. Volgens schriftelijke verklaringen van twee artsen is de arts te ziek om emo ties van de terechtzitting te kunnen verdragen. De officier van justitie, mr. J. G. A. Wolfs, zei dat van 1955 tot en met 1965 vier zaken tegen verdachte wegens gebrek aan bewijs niet tot vervolging hebben geleid. Bij een niet aanspreekba re straf zal hij zeker met zijn praktijken door gaan. „Hoedt u zich voor zijn mededeling dat hij juli 1973 zijn inrichting zelf gesloten heeft”, zei de officier tot de rechtbank. Wettelijke sluiting van de inrichting is niet mogelijk. De op te leggen straf moet dienstbaar gemaakt worden om herhaling te voorkomen. Er te zijn gediend. Iedere interventie zal een contra-produktief effect boeken, is de algemene overtuiging hier. Moskou laat zich tegen een zacht-blau- we voorjaarshemel van zijn beste kant zien. Binnen een jaar zijn er weer een paar nieuwe gigantische woonwijken uit de grond gestampt, die al heel wat meer architectonische persoonlijkheid en mo dem comfort hebben te bieden dan wat nog maar enkele jaren geleden werd ge bouwd. Het verkeer is veel drukker geworden al haalt het nog niet bij het Westen en de Russen zelf weten in het contact met gasten uit het Westen lang zamerhand hun schuwheid en minder waardigheidsgevoelens te verliezen. Kort om, de officiële standpunten mogen dan tegenover elkaar staan, in de omgang met de Russen begint de ontspanning tussen Oost en West voor de bezoeker langzaam gestalte te krijgen. Een internationaal congres, dat tot en met vrijdagavond zal duren, houdt zich dezer dagen bezig met handel en wandel van de spin. Ongeveer honderd arachno- logen, of wel spinnekundigen, bespreken in de Vrije Universiteit van Amsterdam onder meer de systematiek en de ge schiedenis van het ontstaan der spin nen, hun gedragingen, hun anatomie en hun morfologie. Na dit congres gaat een aantal deelnemers nog van 27 tot en met 30 april op excursie naar Schiermonnik oog en de Lauwerszeepolder, waar zij spinnen en spinnewebben gaan opzoeken. Uit protest tegen een voor hun kin deren onveilige verkeerssituatie hebben gisteren de ouders van twintig van de dertig leerlingen van de vierde klas van de St. Josephschool in Heerhugowaard hun kroost thuisgehouden. Twee gewapende mannen hebben gis teren een gewapende overval gepleegd op een spaarbank in Heerlen en onge veer 3000 buitgemaakt. Het Leids academisch ziekenhuis zoekt tenminste honderd mensen die be reid zijn experimentele huidtransplanta- ties te ondergaan. Dit experiment is nodig voor voortgezet onderzoek op het gebied van de afstotingsreacties bij trans plantaties. De vrijwilligers moeten be reid zijn kleine hoeveelheden bloed af te staan en af en toe een stukje huid te ontvangen of af te staan. In het Academisch Ziekenhuis in Groningen is gisteren de negenjarige jongen overleden die zondag bij een on geluk tijdens een autocross in Finster- wolde o.m. een zware schedelbasisfrac- tiiur had opgelopen. De jongen en twee van zijn vriendjes waren aangereden door een cross-auto die uit de bocht was gevlogen. De kindem lagen langs de baan naar de wedstrijd te kijken. Sinds kort is in Duitsland een rege ling van kracht, waarbij Nederlandse pendelaars, die in Duitsland met een auto voor hun werkgever rijden, binnen een jaar na het aangaan van hun ar beidsovereenkomst in het bezit moeten zijn van een Duits rijbewijs. Bij een ruzie in een bar in Dokkum is de 28-jarige Paul Kingma uit die gemeente neergestoken. De politie heeft een inwoner van Driessen aangehouden, verdacht van de fatale messteek. Radiostations over de gehele wereld zullen deze week herdenken dat de uit vinder van de radio, Marconi, honderd jaar geleden geboren werd. VVD-fractievoorzitter Hans Wiegel heeft op een bijeenkomst in Amstelveen gezegd, dat de ministers van Defensie en Buitenlandse Zaken, „roeiend met de riemen die zij nu eenmaal hebben”, een redelijk beleid voeren. Wiegel waar schuwde de PvdA tegen de vorming van zgn. programcollege’s na de komende verkiezingen. Twee gepensioneerde generaals van het Griekse leger zijn in Athene gear resteerd zonder dat bekend werd ge maakt welke aanklacht tegen hen is ingebracht, zo is gisteren in de Griekse hoofdstad vernomen. Papageorgiou en Desipris zouden zaterdag in hechtenis genomen zijn. Voor de Sahel-landen, liggend in het door langdurige droogte geteisterde ge bied langs en in de Sahara, zal van april tot 5 mei in ons land een nationale hulpverleningsactie worden gehouden. Sinds oktober verleden jaar loopt al de Euro-actie ’73 SOS-Sahel, die tot nu K* 3,5 miljoen heeft opgebracht. Aantal uren zon: 4 tot 14. Minimum tempe ratuur: omstreeks 3 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks II graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van drie graden rond de opgegeven waarden. zzw n ozo nno onoewolkt windstil 17 onoewolkt zw. bew. onbewolkt onbewolkt mist Amsterdam licht bew. half bew. mist windstil 15 regenbui mist Den Helder regenbui licht bew. mist half bew. mist zw. bew. onbewolkt windstil 18 n wnw w nnw zw nw wzw nw n Rotterdam Twente Vllssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen half bew. onbewolkt zw. bew. windstil 19 mist n 11 zw. bew. nno half bew. windstil 19 licht bew. nw 16 half bew. windstil 18 onbewolkt zw. bew. half bew. zw. bew. werkt aan de voor hem in wetenschap pelijk en technisch opzicht zo intrige rende problemen van moordende en mo reel ontoelaatbare vindingen. Prof. Casimir zei te geloven, dat er een tijdperk van technische en weten schappelijke vooruitgang is afgesloten. Er is naar zijn mening een eind geko men aan de glorieuze stroom van nieu we en iedere keer weer meer verrassen de ontdekkingen in de fysica, dat rele vant is voor toepassingen op het terrein van de elektrotechniek en de electronica. Er zullen geen volkomen nieuwe feno menen meer worden gevonden, zoals het electron, de supergeleiding en de transis tor. Zouden de technologen erin slagen „weer te maken”, dan zouden wij on middellijk „ministers voor het weer” krijgen. Een dergelijk resultaat van de technologie zou nieuwe internationale spanningen verwekken, die explosiever zijn dan welke spanningen ook, waar mede wij vandaag de dag te maken hebben. Dit betekent, aldus prins Claus tot de technologen, dat als uw werk zaamheden als ingenieur een veel grote re invloed op de politiek hebben dan gewoonlijk wordt beseft, er op uw schouders een politieke verantwoorde lijkheid rust, of u dat nu ziet of niet, of u dat nu wilt of niet. De aankomst gistermiddag op VIP’s gereserveerd vliegveld vrolijk en haastig. Tweehonderdvijftig miljoen Sovjet-burgers herdachten pre cies op die dag het feit, dat Lenin 104 jaar geleden was geboren. De Russische minister had zich dan ook met moeite uit de feestelijkheden moeten losscheu ren om samen met een glunderende en plechtstatig in het zwart gehulde mevrouw Gromiko de gasten uit Ne derland te verwelkomen, (zie foto). Direct daarna moest Gromiko nog een officiële receptie afwerken voordat de eerste gespreksronde kon beginnen. Er is daarbij vrijwel alleen over de Europese veiligheidsconferentie gespro ken, waarbij met name de zogenaamde derde macht vrije uitwisseling van personen, ideeën en informaties), de ver trouwenwekkende maatregelen, het ver volg op de conferentie en het niveau van de slotfase aan de orde zijn geko men. Gromiko gaf een uitvoerige uiteenzet- SACRAMENTO. (AP)— Een dagblad in Sacramento heeft gisteren twee boodschappen ontvangen, die afkomstig schenen te zijn van het Symbionese Bevrijdingsleger (SLA) en waarin de be dreiging werd geuit dat vijf politieman nen uit Californië zouden worden geëxe cuteerd voor ieder lid van het SLA dat zou worden gedood. Een bandopname en een gedrukte boodschap, die werden toegezonden aan het blad de Sacramento Bee, maakten geen melding van Patricia Hearst. Deze werd door het SLA ontvoerd en zou zich hierbij aangesloten hebben en bij een bankroof betrokken zijn geweest. WOENSDAG 24 APRIL Hoog water 4.46 uur en 17.04 Laag water 0.32 uur en 12.56 WOENSDAG 24 APRIL Ion op 5.25 uur onder 19.52 Maan op 6.09 uur onder 22.55

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2