Leiderschap van 1967 verdwijnt van het toneel Vliegtuig met 106 mensen neergestort t Verschillen Chaban Koerden doden officieren Giscard verscherpt Gevel scheurt los door explosie Weizsacker kandidaat Vorster zeker van overwinning Linkervleugel Labour wil nieuwe verkiezingen lij] tf W F ifs I s-’lï |i£ *11 l* M 1 Auto Ierse minister Druk op premier Harold Wilson beschoten MEER DAN KILO HEROINE OPGESPOORD In februari minder verkeersongevallen N ’■fc- 3 BINNEN» EN BUITENLAND 23 APRIL 1974 DINSDAG Vervroegd Gelijkberechtiging 1 Rabin tracht nieuwe regering Israel te vormen Jitzak Rabin, opvolger van Golda Meir. de JOHN VORSTER leen de iden leb- i de rade rtij- De uiteengescheurde voorgevel van een gebouw dichtbij het V.N.-hoofdkwartier in New York, na een gas-explosie waarbij 40 mensen gewond raakten. Premier Vorster verwacht dat zijn grootste opponent, de Verenigde Par tij, na morgen zal „ontploffen”. De behoudende vleugel zal aansluiting zoeken bij zijn NP en de hervor- mingsgezinden zullen opgaan in de Progressieve Partij, zo verwacht hij. Tot dusver hebben de beide hoofdrol spelers Chaban en Giscard elkaar nog zoveel mogelijk ontzien omdat ze weten dat ze tijdens het tweede bedrijf dat van De twee hem reed. i de ieel. door ti in iaat door gis- legd ige- in rige on- iter- rac- wee den was de :um die eeft ien, reld uit- lerd egel een en de een tar- /an ide t en zich ndel mo lken dam ge- pin- en een met nik- zij ken. kin- >ben i de van aard ige- idse een nen ar den ran ar- ge- is kse en nis huis be- nta- t is het ans- be- if te 1 te het ge- 29 ale en. de to« van wat gers -de- één liens len- met •erig de vlak S in khe- len- ka- eden Al stond van tevoren vrijwel vast dat Rabin het zou winnen, toch was Peres de grote verrassing van de avond. Hij oogstte een ovatie toen bekend werd hoe klein het verschil was met Rabin. Peres was een uit nood geboren kandidaat, die tot een dag of tien geleden in de scha duw van Dajan stond en nooit van enig zelfstandig optreden had bl(jk gegeven. Nu lijkt het erop dat hij met Rabin samen het gezicht van de Israëlische politiek in de toekomst gaat bepalen, waarschijnlijk als minister van Defensie, of Buitenlandse Zaken. wat heel waarschijnlijk is, dan zal een regering gevormd worden die eind van dit jaar of begin volgend jaar nieuwe verkiezingen moet voorbereiden. De tac tiek van de Arbeiderspartij is: hoe lan ger wij de tijd tot de verkiezingen kunnen rekken, hoe beter. De komende tijd zullen de nieuwe lei ders het vertrouwen van het volk terug moeten winnen. Het document dat oud- generaal Ezer Weizmann publiceerde en dat aan moet tohen dat Rabin in de dagen die aan de zesdaagse oorlog van 1967 vooraf gingen een zenuwinstorting had, werd door allen in de partij als smerige laster van de hand gewezen Maar het is nog afwachten of de positie van Rabin daardoor geschaad zal wor den, of dat hij alsnog als de held van 1967 zal worden ingehaald. Met de keuze van Rabin Is het waar schijnlijk dat nog een aantal veteranen uit de Israëlische politiek zullen ver dwijnen. Het is uiterst onwaarschijnlijk doch niet geheel uitgesloten, dat Dajan als minister in een nieuw kabine.t terug zal keren. Gezien de slechte betrekkin gen tussen Rabin en Eban is het ook zeer onwaarschijnlijk dat Eban minister van Buitenlandse Zaken zal blijven. Als zowel Dajan en Eban van het politieke toneel zullen verdwijnen, dan zal ook vice-premier Allon waarschijnlijk niet in een nieuwe regering terugkeren. leidelijk zal worden ingevoerd, name lijk op basis van gevolgd onderwijs en een leerplicht voor alle kinderen (die nu niet geldt voor negerkinde ren) moeten ervoor zorgen dat op den duur alle Zuidafrikaanse burgers stemgerechtigd zullen zijn. De Vere nigde Partij, zo zegt mevrouw Suz man, heeft zichzelf verlamd door ja renlang tevergeefs te blijven jagen op de stemmen van de nasionalen, en daardoor heeft ze haar aanhang rijp gemaakt voor aanvaarding van de filosofie van „blanke baasskap”. De Progressieven hopen nu op de stem men van de hervormingsgezinde aan hang van de VP. JOHANNESBURG (ANP, Reuter). Na de algemene verkiezin gen die morgen gehouden worden, zal de Nasionale Partij in Zuid- Afrika een nieuwe regeringsperiode van vijf jaar kunnen toevoegen aan haar ononderbroken regeringsperiode van 26 jaar. De terechtstelling door de kogel had volgens „de Stem van Koerdistan” zon dagavond plaats. Twee officieren hadden de rang van kolonel. Zo voltrekt zich, volgens de ijzeren wet van de depolarisatie die generaal De Gaulle indertijd bewust in de grondwet had geïntroduceerd, reeds nu eigenlijk een dubbele wedloop. Een duel tussen links en rechts maar tevens een strijd tussen de rivalen binnen de regeringsco alitie om die tweede plaats te veroveren. Een ander teken van de schone voor nemens: alle pleiters voor beide kandi daten Peres en Rabin wilden van de fracties, die de partij verdeeld houden af- En Rabins overwinning met een kleine meerderheid overigens is daar een duidelijk bewijs van. Rabin is ie- persoonlijk zijn prestige in de strijd ten gunste van Rabin, de meerderheid die Rabin uiteindelijk kreeg, was bijzonder klein, 55 tegen 45 percent. Een duidelijk bewijs dat de Mapai haar greep op de partij verloren heeft. Dit besef zal het met nieuwe leiders als Peres en Rabin wellicht mogelijk maken de partij een nieuw gezicht te geven. Sinds 1948 heeft de Nasionale Par tij, de partij van Hendrik Verwoerd en John Vorster, met een programma van apartheid en bescherming van de blanke minderheid, steeds een com fortabele meerderheid gehad in beide kamers van het parlement. De nasio nalen rekenen erop dat hun partij morgen ongeslagen, en waarschijnlijk nog versterkt, uit de stembus zal komen. Niemand in Zuid-Afrika betwijfelt dat de (blanke) kiezers John Vorster zijn derde regeringsmandaat zullen ge ven. Inzet van de verkiezingen is dan ook nauwelijks het regeringsbeleid, maar de kwaliteit van de oppositie, zo zegt de kleine Progressieve Partij. De aandacht is vooral gericht op de belangrijkste oppositiepartij, de Vere nigde Partij, ten prooi aan een hope loze interne verdeeldheid. Bij de laat ste verkiezingen, in 1970, wist de VP acht zetels te veroveren op de Nasio nale Partij. VP-leider Sir de Villiers Graaff sprak toen van een doorbraak, die het „begin van het einde” van de Nasionalen inluidde. Maar ditmaal mag de VP blij zijn als ze zonder al te veel kleerscheuren uit de verkie zingsstrijd te voorschijn komt en haar 47 zetels in het parlement be houdt. De NP heeft 118 zetels in het is in meer Premier Vorster maakte in februari bekend dat hij vervroegde algemene verkiezingen zou uitschrijven. Zijn regeringsperiode zou pas in het voor jaar van 1975 aflopen. Waarschijnlijk heeft Vorster tot vervroegde verkie zingen besloten omdat de twist in de VP de Nasionale Partij kans op stem menwinst biedt. Bovendien zouden verkiezingen nu gunstiger uitvallen voor de regeringspartij, voordat de kiezers de gevolgen van de snelle prijsstijgingen, de hoge kosten van ingevoerde olie en de mogelijke ge volgen van de Arabische olieboycot te zeer in hun beurs gaan voelen. De VP kampt met haar aloude dilemma; enerzijds verwijt de Villiers Graaff Vorsters regering een rampza lig rassenbeleid, waardoor „de naam van Zuid-Afrika bezoedeld is met een schandvlek van onwaardigheden en een afschuwelijk racisme”. Maar an derzijds slaagt de VP er niet in een geloofwaardig alternatief te bieden, en lijkt daarom vaak op een verwa terde versie van de Nasionale Partij. Het partijprogramma bepleit een fe deratie van de blanke, zwarte, Indis che en kleurling-bevolkingsgroepen, maar blijft verder nogal vaag. Het gebouw, waarvan een gevel gro tendeels door de kracht van de ontplof fing werd weggeslagen, staat niet ver van het gebouw waarin het hoofdkwar tier van de Verenigde Naties is geves tigd. De explosie deed zich voor tijdens het ochtendspitsuur. De oorzaak is nog niet bekend, maar er was sprake van een gasexplosie. Een aangrenzend gebouw van 18 verdiepingen liep ernstige scha de op. In een wijde omgeving sneuvel den vele ruiten. De ontploffing zou zich door een lift schacht hebben voortgeplaatst. Ooggetui gen zeiden een kettingexplosie gehoord te hebben. De ontploffing richtte schade aan in de VN-missies van Indonesië en Boe- roendi, aldus VN-woordvoerders. Ook de Nepalesê missie in een nabijgelegen ge bouw zou lichte schade hebben opgelo pen. Niemand van de missies zou zijn gewond. PARIJS. De tegenstellingen tussen de beide kandidaten voor het Franse presidentschap uit het regeringskamp, de gaullistische oud-premier Chaban Del- mas en zijn voormalige minister van Financiën, Giscard d’Estaing verscherpen zich zienderogen, nu ze, volgens de jong ste opiniepeilingen, slechts een neusleng te van elkaar worden gescheiden om na de linkse koploper Mitterrand op 5 mei als nummer twee de eindpaal in eerste etappe te kunnen bereiken. NEW YORK. (AFP, Reuter en UPI) Een hevige explosie heeft gistermorgen een kantoorgebouw van 26 verdiepingen op het eiland Manhattan in het hart van New York voor een groot deel in een puinhoop veranderd. Ongeveer 40 men sen zouden gewond zijn. Daarvoor moet één voorwaarde ver vuld worden en dat is dat er een nieuwe regering gevormd kan worden. Of dat mogelijk is, is uiterst onzeker, en Rabin benadrukte dat nog eens in zijn speech. Hij zei dat hij zou proberen binnen een paar weken een nieuw coalitiekabinet te vormen, naar we mogen aannemen met de nationaal-religieuze partij en de on afhankelijke liberalen. Als dat niet lukt, mand die met geen vani de historisch gegroeide en vastgeroesté fracties ge ïdentificeerd wordt. Het was nog niet eerder voorgekomen dat een kandidaat-premier bij geheime stemming door het Centrale Comité van de Arbeiderspartij gekozen werd. Altijd was het zo geweest dat binnen het partijsecretariaat van Mapai de zaken werden bekokstoofd en dat het Centrale Comité dan die beslissing eenstemmig bevestigde. Dat bleek nu niet mogelijk. En al gooide partij baas Pinchas Sapir 5 tot 19 mei zal duren, eikaars stemmen nodig zullen hebben om te voorkomen dat de linkse vijand de zege behaalt. Maar de nervositeit heeft, nu ze elkaar slechts enkele punten hoeven toe te geven, hun respectievelijke achterbannen en directe adjudanten toch al wel duide lijk in haar greep genomen. De orthodoxe gaullisten beweren dat Giscard het symbool is van de rechtse reactie en de vertrouwensman van het grootkapitaal. De minister van Gezond heid, Michel Boniatowski, die tevens de rechterhand is van Giscard d’Estaing heeft daarop op zijn beurt de integriteit van zijn baas bezongen die hij een kandidaat noemde die van iedere fragili teit is gespeend. Door die kwaliteiten nu juist zo dik te onderstrepen bedoelde hij uiteraard te insinueren dat op die punten op de andere regeringskandidaat Chaban wel wat was af te dingen. Tussen die beide tegenstanders in de broederstrijd is de rol van de huidige premier Pierre Messmer moeilijk gewor den. In naam is hij niet alleen de chef van de regering maar ook nog van de niettemin uiteengespatte regeringsmeer derheid. Hij heeft zich nu schoorvoetend uitgesproken voor Chaban Delmas, die hij eerst als gaullistische eenheidskandidaat had willen vervangen. ANKARA. (UPI)De Koerdische op standelingen in Irak hebben 19 Iraakse officieren geëxecuteerd als vergelding voor de executie vorige week door Irak van elf vooraahs.taande Koerden, zo heeft de opstandelingenradio, die in het oosten van Turkije werd beluisterd, gis teren bekendgemaakt. De enige partij die werkelijke poli tieke gelijkberechtiging van alle be volkingsgroepen voorstaat is de Pro gressieve Partij, die dan ook slechts een zetel in het parlement bezet. De progressieven hebben wel hoop dat de eenzame mevrouw Helen Suzman dit maal versterking krijgt van nog een of twee progressieve afgevaardigden. Alleen de progressieven hebben volledige afschaffing van de apart heid en algemeen kiesrecht in hun programma staan, dat weliswaar ge- De affaire veroorzaakte enkele weken geleden groot opzien in Engeland maar al gauw kwam vast te staan dat de premier en zijn naaste entourage niets te maken hadden met de vervalste handtekeningen. op over Den sug- sitie con- de pre- inis- AMSTERDAM (ANP). De Amster damse narcoticabrigade heeft na een on derzoek van enkele weken meer dan een kilo zuivere heroïne en 100 gram opium in beslag genomen. Gearresteerd werden twee Maleisiërs. De verkoopwaarde van de partij, die voor ca. 9.000 zou zijn ingekocht, wordt op 150.000 geraamd. Ben deel van de heroïne (450 gram) werd aangetroffen in een safe van een bank in Amsterdam, de rest plus de opium op een adres aan het Damrak. Inmiddels zijn in Parijs vier Chinezen gearresteerd, die in het bezit van drie kilo heroïne waren. Volgens de Franse politie was de partij bestemd voor een Maleisiër in Amsterdam. Onderzocht wordt of de gearresteerde Maleisiërs iets met deze Chinezen te maken hebben. BONN (Reuter). Het bestuur van de Westduitse christendemocratische partij heeft gisteren Richard von Weiz saecker aanbevolen als haar kandidaat voor de opvolging van Gustav Heine mann als president van de republiek, zo is officieël in Bonn bekendgemaakt. over de van OEN HAAG. (ANP) Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek is in de maand februari van dit jaar het aantal verkeers ongevallen met 9 percent verminderd *en opzichte van februari 1973. Er werden in deze maand 3750 ver keersongevallen geregistreerd, waarbij in totaal 4325 mensen (doden en gewonden) betrokken waren. Dit aantal is 3,9 per cent minder dan in februari 1973. gearresteerd en hij is vier dagen in totaal niet al- handtekeningenaffaire, Een woordvoerder van de politie zei dat het toestel was neergestort bij Singaradja, een stad aan de noord kust van het eiland. In New York zei een woordvoerder van Pan American dat het toestel onderweg was van Hongkong naar Bali. Het zou op ongeveer 50 km van het vliegveld zijn neergestort. Volgens de Amerikaanse dienst voor de burgerluchtvaart In Honoloe- loe hadden ooggetuigen verklaard dat het straalvliegtuig brandend tussen twee bergen was neergestort. Gezag voerder van het verongelukte toestel was Donald Zinke. Redders zijn op weg naar het toestel. BELFAST. (AP)— Gisteren is in West-Belfast de auto van de Noordierse minister van gezondheid en sociale za ken, Paddy Devlin door drie terroristen onder vuur genomen bij de ingang van een ziekenhuis nabij de wijk Anders- town. De minister zat niet in de auto die door 14 kogels werd getroffen. De chauffeur, een politieagent, die tevens dienst doet als lijfwacht van de minis ter, werd in zijn arm getroffen. Devlin zelf was in Dublin. Hij is de op een na hoogste rooms-katholiek in de voorlopige regering van katholieken en protestanten in Noord-Ierland. Een Pakistaanse jongeman, die werkte voor het Engelse leger is het 1003de slachtoffer geworden van de strijd in Noord-Ierland. Zijn met kogels door boorde lichaam werd aangetroffen in een gestolen auto buiten de grensplaats Newry. Het Britse leger heeft gisteren be kendgemaakt dat een negen leden tel lende groep van het IRA, die verant woordelijk zou zijn voor verschillende bomaanslagen in Belfast, is gevangen genomen. (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) JERUZALEM. Er heerste een sfeer van met een schone lei beginnen bij de verkiezing van Jitzak Rabin als opvolger van Golda Meir. Natuur lijk was er niets dan lof voor de oude pioniersgarde van de generatie van Golda Meir, maar iedereen was het er min of meer over eens dat het tijd was voor een nieuwe generatie mensen die in Israël zijn opgegroeid en geboren. Ook een duidelijk ontroerde Rabin begon zijn rede als premier met de woorden: „Ik ben een zoon van een emigrantengezin dat uit Rusland via de Verenigde Staten naar Israël is gekomen”. Ten slotte zal minister van Financiën Sapir het ministerie van Financiën ver laten en hoofd van het joodse agent schap worden. Daarmee is praktisch het hele leiderschap dat de Israëlische poli tiek sinds 1967 beheerst heeft, van het •toneel verdwenen. De spelregels van de Franse presi dentsverkiezingen willen namelijk dat, tenzij reeds na de beginspurt één der kandidaten de absolute meerderheid zou verwerven, alleen de beide best geplaat ste rivalen in de tweede ronde mogen uitkomen. Milhench werd in de afgelopen meer dan 50 uur onder-raagd, leen over de h~~ maar ook over de recente dood van zijn vrouw, zijn activiteiten in de wapenhan del en enkele andere niet nader be kendgemaakte zaken. vrouw van Milhench verdronk maanden geleden toen een door bestuurde huurauto in een meer Milhench is voorlopig voor acht dagen in .verzekerde bewaring gesteld. In linkse partijkringen wordt 13 juni genoemd als datum voor nieuwe verkie zingen, maar veel Labourparlementa- riërs verkiezen een datum in oktober. Het interne partijdebat over het tijd stip van nieuwe verkiezingen is op gang gebracht door toenemende economische De presidentsverkiezingen in West- Duitsland vinden op 15 mei plaats, de huidige president, die bijna 75 jaar is, treedt in juni af na vijf jaar staatshoofd te zijn geweest. Dr. Weizsaecker is een 54-jarige advo caat en vooraanstaande leek in de pro testantse kerk. Hij is tot nu toe de enige tegenkandidaat van minister van Buiten landse Zaken Walter Scheel, wiens kan didatuur de steun heeft van de socialis- tisch-liberale coalitie in Bonn. derzeeërs te honoreren. De werkloosheid in Engeland april gestegen tot 680.351, 61.865 dan in maart. Onze redacteur in Londen meldt dat Ronald Milhench, de 37-jarige verzeke ringsagent, wapenhandelaar en makelaar in onroerend goed die centraal staat in de affaire rond de vervalste handteke ningen van Harold Wilson, gisteren door een kantongerecht in Wolverhampton in staat van beschuldiging is gesteld we gens oplichting. Daarmee komt een eind aan vier dagen van onzekerheid, de peri ode die Ronald Milhench in een politie bureau heeft doorgebracht na zijn op zienbarende arrestatie vorige week vrij- LONDEN. (Reuter en AP) Binnen de Labour-minderheidsregering van En geland is gisteren de druk toegenomen op zeer korte termijn de nieuwe verkie zingen te houden die haar meer armslag voor het uitvoeren van een radicaler beleid zouden moeten geven. Huis van Afgevaardigden en de Pro gressieve Partij één. Alleen de blanke burgers van Zuid-Afrika zijn stemgerechtigd, zo dat de volksvertegenwoordiging voor de ruim 20 miljoen Zuidafrikanen morgen gekozen zal worden door on geveer 2,3 miljoen blanke kiezers. De Nasionale Partij krijgt vooral de stemmen van de „Afrikaners”, de Ne- derlandtalige plattelandsbevolking, terwijl de Verenigde Partij haar aan hang vindt in de stedelijke concen traties waar veel Engelstaligen wo nen. problemen en verschil van mening over de verkoop aan Chili van Britse oorlogs schepen. De druk voor verkiezingen in juni zal waarschijnlijk morgen tot kookhitte ko men, wanneer de partijleiding zich be raad over de interne ruzie over het besluit van het kabinet de Chileense order voor twee fregatten en twee on dag. Milhench, die de naam en de handte kening van premier Wilson heeft ge bruikt bij diverse pogingen stukken grond te verkopen zonder dat Wilson daar iets van af wist, wordt ervan beschuldigd een poging te hebben ge daan het Engelse dagblad de Daily Mail 25.000 pond af te t roggelen voor zijn „onthullingen” over de verwikkeling van Harold Wilson, diens nrivé-secretaresse Marsha Williams en haar brcer Anthony Field. spelregels van DENPASSAR, Indonesië. (AP). Een B-707 straalvliegtuig van Pan American Airways is gisteren neerge- den. Er zouden, volgens een plaatse- eiiand Bali. Het toestel had 96 passa giers aan boord en 10 bemanningsle den. Er zouden, volgens een plaatste- lijke politieman, geen overlevenden zijn. un.xrr-"’ W. lUisi >|s as®

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3