Personeelsraad niet haalbaar Modern personeelsbeleid in samenwerking met alle betrokkenen Inspraak geldt niet alleen nieuw beloningssyssteem Uitslagen tafeltennis Leiding Hoogovens bezorgd over polarisatie in het bedrijf Luxaflex* horren zijn lief voor het miljeu I fet w i dinsdag 7 Scherpe tegenstellingen door stakingen vervagen CIJFERS UIT HET JAAROVERZICHT Geen commentaar van Ondernemingsraad Kort IJmondnieuws LEEFBAARHEIDS- ENQETE IN MEI GEREED r Luxaflex4 25 jaar long APRIL 19^4 2 3 (Van een onzer verslaggevers) Commissies Radicaal Werkgroep „Sociale kaart” Verharding PLAATSELIJK NIEUWS (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Veertien maanden na de grote stakingsactie is bij Hoog ovens nog steeds sprake van een malaise in de verhoudingen tussen de verschillende klassen en standen in het staalbedrijf. Dat bleek niet alleen vorige week vrijdag toen de afdeling rail vervoer een uur het werk stil legde, maar ook uit de werkweigering van de Spanjaarden enige weken geleden. Dat er spanningen zijn komt ook naar voren uit het vandaag vrij gekomen jaaroverzicht 1973 „Personeel en Organisatie”. Hierin wordt grote aandacht besteed aan het vorig jaar tussen Hoogovens en de indu striebonden gerezen conflict over de collectieve arbeidsovereenkomst 1973. Het blijkt dat de directie zich grote zorgen maakt om de polarisatie, het bewust verscherpen van tegenstellingen, waarvan op het ogenblik in het bedrijf sprake is. IJMOND Het zogenoemde Bello-project bij Hoogovens, opgezet in 1972, om een nieuw beloningssysteem te ontwikkelen wordt door de direc tie van het staalconcern uitgebreid en zal bovendien voorrang gaan krij gen. Uit opiniepeilingen onder het personeel is namelijk gebleken dat de werknemers een nieuw beloningssysteem niet los zien van het totale per soneelsbeleid. Vandaar dat dit project meer zal aansluiten aan de behoefte van werknemers aan zelfstandigheid, eigen inbreng in de werksituatie en mogelijkheden tot ontplooiing. In toenemende samenspraak met de be trokkenen zullen wezenlijke aspecten van het werk besproken kunnen worden, namelijk planning, vormgeving en bemanning van het werk met daarnaast de beloning van de medewerkers. Met ’Luxaflex’ aluminium horren houdt u insekten buiten en huisdieren binnen, zónder miljeuschadelijke maatregelen. Kies maar ’Luxaflex’ oprolbare horren, uitneembare horren of neem eenkomplete hordeur. In alle gevallen krijgt u er het ’Luxaflex’ service-certifikaat bij, voor service bij-u-aan-huis. (Van een onzer verslaggevers) 'J (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) de Bello-project krijgt voorrang ADVERTENTIE Overveen - Tel. 023 -24 12 66 ADVERTENTIE 'UXitl Dagelijks verse asperges in zeven variaties Volgens de directie dreigt bij een ver scherping van de conflicten vooral het zogenoemde middenkader in moeilijkhe den te komen, omdat juist zij de scha kels vormen tussen algemene en directe belangen, tussen richtlijnen en concrete maatregelen. Dat geldt niet alleen voor het kader in een onderneming en in de vakbeweging .maar voor alle mensen en organen die zich op een bepaald moment in een tussenpositie bevinden. BEDRIJFSDIRECTEUR VAN ERP „polarisatie tegengaan” 1. je r, ie rs e. Wettig gedeponeerd Hudakunerk van O Hunter Douglas Volgens de directie kan bij Hoogovens een modern sociaal personeelsbeleid al leen ontwikkeld worden met alle be trokkenen, maar dat is met meer dan 23.000 werknemers geen gemakkelijke opgave. Van Erp. „We geloven dat de onderlinge verhoudingen daarmee gebaat zijn. Het is geen kwestie van dat we iets te verbergen hebben, maar we willen een voudig wat rust in het bedrijf. Ook de ondernemingsraad is dezelfde mening toegedaan”, aldus directeur Van Erp, die constateert dat de scherpe tegenstellin gen in het bedrijf langzamerhand verva gen. In het jaaroverzicht stelt de directie dat onder het personeel teleurstelling ontstaan is over het uitblijven van re- slutaten van projecten die de personeels- inspraak willen realiseren. Eén van de ze projecten is Bello. In de praktijk is gebleken dat de projecten tezamen zo veel tijd en inspanning vergen dat zij niet gelijktijdig ontwikkeld kunnen wor den. Daarom is besloten de volle aan dacht te richten op Bello, mede omdat daarin belangrijke kenmerken van de andere projecten tot uitdrukking komen. De acties van de bonden hebben vol gens de directie een terugslag gehad op de normale werkverhoudingen, waarbij vooral het middenkader in de knel is komen te zitten. Ook de splitsing in het NVV heeft voor onrust gezorgd en heb ben de acties van de industriebonden een terugslag gehad op het overlegwerk. Ook bij goede verhoudin gen kunnen tegenstrijdigheden in belan gen voorkomen, maar dit hoeft niet te leiden tot verharding, aldus de directie. HAARLEM. De tafeltennisuitslagen van het afgelopen weekend luiden: Ere klasse heren: Iduna Habé-NMB-VDO 6- 4; NMB-VDO degradeert; Bruynzeel Keukens- Tempo Team 4-6 T.T. kampi oen; Delta Lloyd - Sanocel Scylla 4-6. IJMOND. De gekozen leden van de ondernemingsraad van Hoogovens ach ten de tijd nog niet rijp een commen taar te geven op de gepubliceerde gege vens in het overzicht 1973 „Personeel en Organisatie.” De reden is dat binnen de ondernemingsraad al geruime tijd een discussie gaande is aan de hand van een bezinningsnota van de bedrijfsdirectie over het toekomstig personeelsbeleid. Een belangrijk deel van de gegevens uit het overzicht, met name het hoofdstuk Arbeidsverhoudingen, zijn in deze nota verwerkt. Het ligt in de bedoeling deze discussie in de nieuwe ondernemingsraad voort te zetten. In dat geval kunnen belangen en menin gen met elkaar in verband worden ge bracht en zo mogelijk kunnen verschil len worden overbrugd. Hieraan te wer ken is een belangrijk deel van de taak van een chef tussen medewerker en hogere chef van de ondernemingsraad tussen het belang van het bedrijf als geheel en de belangen van het personeel, van een lid van de OR tussen de raad en de vakbond, van de districtsbestuur- der tussen het bedrijvenwerk en het bondsbestuur. vraagstuk van de beoordeling, eventueel met de financiële consequenties aan de orde komen. IJMOND. De directie van Hoog ovens wil niets weten van de gedachte de ondernemingsraad van het bedrijf om te bouwen .tot een personeelsraad. Volgens de driehoofdige bedrijfsdirectie wil Hoogovens best over allerlei ontwikke lingen praten, maar blijft bij de leiding één criterium overeind: de onderneming moet bestuurbaar blijven. De directie noemt dit de sociale en economische doelstellingen met elkaar in evenwicht brengen. Een personeelsraad zonder een directievertegenwoordiging bevordert deze doelstelling niet. Volgens Hoogovens is een personeels raad geen goed instituut voor overleg en samenwerking. Er bestaat namelijk het gevaar dat een personeelsraad met kant- en-klaar voorstellen naar de directie stapt en deze als niet meer te verande ren eisen van het personeel op tafel legt. Volgens de directie is dan het overleg en samen naar een beslissing werken uitge schakeld, belangrijke facetten, die wel gevonden worden in de gesprekken in de ondernemingsraad. Het gehoorde bezwaar dat de onderne mingsraad van Hoogovens „onder de plak van de directie” zit, wijst directeur Van Erp van de hand. „Er is nog nooit iemand geweest in de onderneming die niet z’n mond heeft durven open doen. In de raad hebben we tot nu toe heel goed met elkaar kunnen praten, zonder dat er sprake was van onder de plak zitten”. Volgens Van Erp zijn in de nieuwe ondernemingsraad, die 8 mei geïnstal leerd wordt, meer mogelijkheden, nu de Industriebond van het NVV zich in IJ- muiden gesplitst heeft en de zogenoemde Constructieve Vakbondsleden in de raad vertegenwoordigd zijn. De Industriebond NW heeft echter volgens directeur Van Erp in een brief aan de directie laten weten zich in de nieuwe onderne mingsraad constructief ten aanzien van het overleg te zullen opstellen. Door alle onrust de laatste tijd, mede veroorzaakt door, wat de directie noemt, „het in de publiciteit liggen van Hoog ovens”, heeft de bedrijfsleiding besloten een periode van rust in te lassen en studiegroepen, sociologen en verslagge vers, die inlichtingen willen over het effect van de stakingen en de sfeer in het bedrijf voor onbepaalde tijd de toe gang tot het bedryf te ontzeggen. „We willen eens even rust”, vindt directeur Dit vertrouwen wordt volgens Hoogo vens ondermijnd door het afwijzen van de wil om tot overeenstemming te ko men. Een dergelijk afwijzen is gebaseerd op het bijna absoluut stellen van het eigen gelijk en op de afwezigheid van vertrouwen in de bedoelingen van een ander. Een gepolariseerde situatie is vol gens de directie een slechte voedingsbo dem om tot gezamenlijke oplossingen voor gemeenschappelijke problemen te komen. Een sterke polarisatie bevordert het sociale klimaat niet, maar schaadt dit omdat het noodzakelijk proces van samen zoeken naar nieuwe procedures waar een modern personeelsbeleid om vraagt ernstig bemoeilijkt dreigt te wor den. Ter voorbereiding van het verwezen lijken van deze doelstellingen in het Bello-project heeft het afgelopen jaar in het teken gestaan van voorlichting aan de Hoogovens-medewerkers. Verder is na rijp beraad een eerste start gemaakt met het ontwikkelen van promotiesche- ma’s. In deze promotieschema’s wordt aangegeven langs welke wegen perso neelsleden kunnen groeien naar bredere en zwaardere taken. Uiteraard geldt dat het promotieschema geen automatisme is en dat voor de individuele werknemer promoties sneller of langzamer kunnen verlopen. Een en ander zal afhangen van de inzet en prestaties van betrokke ne. In een later statium wanneer deze werkzaamheden betreffende de promo tieschema’s zijn afgerond, zal een orde ning van functies plaats hebben naar toenemende eisen van kennis, ervaring en vakbekwaamheid. Later zal het Vooral de radicale richting in het bedrijvenwerk van de Industriebon den NVV en NKV betekent voor een aantal betrokkenen een stap terug. Zij lijken te worden gedwongen tot het hanteren - aldus Hoogovens - van een vereenvoudigde zwart-wit-tegenstelling. Velen zullen het echter onaanvaardbaar vinden indien een ontwikkeling waaraan zij hun beste krachten hebben gegeven bedreigd wordt door een koude en on verschillige afwijzing of door conflicten die berusten op oppervlakkige beoorde ling. Voorts moet bedacht worden dat een en ander grote schade kan toebren gen aan wezenlijke bedrijfsbelangen. Het is daarom te hopen - zo stelt de directie - dat dergelijke situaties tijdelijke ver schijnselen zijn die een overgangssituatie kenmerken. Óverigens is Hoogovens niet geneigd de faciliteiten voor het bedrij venwerk uit te breiden. Aan de enquête hebben zevenhon- derdvijftig gezinnen meegewerkt. Ge vraagd werd naar de woon- en leefsi tuatie in de vier wijken op het grens gebied Beverwijk/Heemskerk: naar de mate, waarin de wijkbevolking werke lijk van de aanwezige voorzieningen op sociaal, cultureel, medisch en re creatief terrein gebruik maakt. Dit als aanvulling op de eerder door de werkgroep geproduceerde „sociale kaart’, die een vrijwel com pleet overzicht van deze voorzienin gen omvat. De mening van de wijkbe volking omtrent het functioneren van dit voorzieningenpakket werd node gemist. In de werkgroep participeren vertegenwoordigers van de BSCR en Gemeenschapsraad. De gemiddelde leeftijd van het per soneel is ruim 39 jaar. Meer dan 46 percent van het personeel werkt in dag- en kantoordienst, iets meer dan 53 percent in ploegendienst. Eind vorig jaar was veertig percent van het personeel georganiseerd bij de zogenoemde cao-partners. Vieren vijftig percent was in het geheel niet georganiseerd. Volgens de cijfers van Hoogovens zijn er 4494 NVV-leden (de industriebond geeft zelf 6000 op), het NKV telt er 2813 en het CNV 1236. Deze cijfers waren in 1972 res pectievelijk 3969, 2536 en 1238. Voor de ontwikkeling van het Bello- project zijn lokale commissies ingesteld die eenzelfde gebied bestrijken als de raden van overleg bij Hoogovens. De voorstellen voorbereid door de in totaal 78 lokale commissies worden ontvangen en aan de centrale spelregels getoetst door negen coördinatiecommissies en daarna weer doorgespeeld naar de cen trale commissie. Deze laatste trap coör dineert, informeert de ondernemings raad. IJMOND. Eind 1973 waren er bij Hoogovens 23.336 werknemers in dienst, onder wie 1631 vrouwen. Eind 1972 was het totaalbestand 22.703. Het aantal buitenlandse werknemers bij het s taalbedrijf is vorig jaar met ruim tweehonderd toegenomen tot 2969. Zo waren er 2358 Spanjaarden in dienst, 350 Italianen en 261 buiten landse werknemers van overige nati onaliteiten. Lid romantisch tafelen Het aantal ziektedagen per man per jaar is opnieuw bij Hoogovens toegenomen. Was het aantal dagen in 1972 32,3, vorig jaar was dit aantal al weer opgelopen tot 36,25. Het aantal ingezonden ideeën blijft afnemen. Was in 1970 dit aantal nog 30, vorig jaar slechts 24. De bedrijfspost voor salarissen en sociale kosten kwam vorig jaar op 666,7 miljoen gulden, tegen 579,1 in 1972. BEVERWIJK/HEEMSKERK. Eind volgende maand kan het resul taat van de „leefbaarheidsenquête”, die door de Werkgroep Sociale Kaart medio december in de wijken Ooster- wijk, Meerestein, Zwaansmeer en Zuid broek is gehouden, tegemoet worden gezien. De verwerking van de enquêtegegevens is vertraagd door computertechnische problemen. De werkgroep zal de enquêteresultaten in rapportvorm aan de gemeentebe sturen van Beverwijk/Heemskerk aanbieden. Ereklasse Dames: Phoenix - Tempoteam 2 3-7 Steeds Vooruit - Delta Lloyd 3-7. Kennemerland Teams: Elan - Rapi- ty 1 6-4; Tybb- Bloemendaal 2-8 Bloe- mendaal kampioen; Rapidity 2- De Tref fers 3 6-4; NMB-VDO- Rapidity 3 8-1. In het onderlinge overleg worden goe de verhoudingen niet bevorderd als de „achterban” gebruikt wordt als alibi voor onwrikbare eisen, stelt de directie in het jaaroverzicht. Maar ook niet door uitglijden op sommige punten te gebrui ken als aanleiding om meteen alle argu menten van tafel te vegen. Dergelijke houdingen roepen een wederzijdse ver harding van standpunten en onwil tot samenwerken op. Daarin dreigen mensen in tussenposities het eerst be kneld te raken, maar uiteindelijk heeft dit schadelijke gevolgen voor het gehele personeel, zo besluit de directie van Hoogovens. Het Bello-project wil meer inspraak, maar ook meer verantwoordelijkheid realiseren voor de individuele werk nemer bij Hoogovens. De directie acht de tijd definitief voorbij dat het personeelsbeleid een zaak was van de bedrijfsleiding en des kundigen. Volgens directeur Van Erp kan een modem sociaal beleid alleen ontwikkeld worden in samenwerking met alle betrokkenen. Dat is volgens hem in een bedrijf met. 23 000 werkne mers gemakkelijker te constateren dan uit te voeren. Het mee-betrekken van een groot aantal mensen bij de besluit vorming vereist een bev’uste organisatie van de inspraak, waarin het vertegen woordigend overleg een belangrijke rol speelt Het op elkaar afstemmen van wensen, kennis, vakbekwaamheden en werkzaamheden vergt een taakverdeling. Dit betekent volgens de heer Van Erp dat het personeel moet leren leven met verdeling van verantwoordelijkheden en taken, een leren leven vanuit een zekere mate van vertrouwen in de door het personeel zelf gekozen vertegenwoordi gers. schadigd. Trein. Bij Tegels Warenhuis aan de Breestraat is op klaarlichte dag een elektrische trein ter waarde van 140 gestolen. De dader verdween hardlopend. Inbraak. Vannacht is ingebroken in jongerencentrum „Labyrinth” aan het Beverwijkse Raamveld. Uit een auto maat verdween de geldlade met een inhoud van f 25. Glaasje op. Op de rijbaan van de Breestraat werd gisteravond door de Be verwijkse politie een 76-jarige man aan getroffen die een glaasje teveel op had. Met een hoofdwond is hij voor nader onderzoek naar het RKZ overgebracht. Na behandeling kon de man huiswaarts keren. Botsing. Op de Beverwijkse Baan- straat botsten gisteravond twee personen auto’s op elkaar. De bestuurder van één der wagens zou, aldus de politie, onder invloed van alcohol hebben ver keerd. Beide wagens werden zwaar be schadigd: persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Auto. Van de Seinpostweg in IJ- muiden is maandag een personenauto gestolen. Het is een blauwe Fiat 600 met het kenteken FJ 69-89. Kenteken- en rijbewijs bevonden zich in de auto. Snelheidscontrole. Bij een snel heidscontrole op de Hoflanderweg, Breestraat en Laan der Nederlanden zijn gisteren door de Beverwijkse politie zes tien automobilisten bekeurd. Jas gestolen. Uit een bar/café aan de Beverwijkse Meerstraat is een suède damesmantel ontvreemd. Auto teruggevonden. De personen. nauto, die gedurende het weekeinde uit de Volkswagengarage aan het Bever wijkse Hilbersplein werd gestolen, is op de Laan van Kanaan teruggevonden. De auto bleek bij een botsing te zijn be- SMt "cd:. gS-jj B - w I 1 filk I HES® |sSa

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7