Filmen was aanvankelijk ondergeschikt voor bioloog voorbij aan gaat in mooie beelden Creutzberg de werkelijkheid Plastic ui als schertsprijs voor Maarten Smit dwingt orkest Van der Kamp tot grote gehaastheid Patrick Juvet in hoger beroep tegen Thomas Hoe u op drukwerk de kosten kunt drukken De grootste meest komplete 10 DAAGSE MEUBEL SHOW is dagelijks van 9-6 en ook de hele koninginnedag geopend, u ziet daarop 20.000 m’een keurkollektie Bela meubelen, niet duur en toch geweldig goed! BELA BOS EN LOMMER, Gulden Winckelplantsoen. BELA DIEMEN film meubelfabriek OisterwijkM H 1 J c ‘i O Vrije toegang i WEINIG INTERESSE VOOR MOZARTS MEESTERWERKEN NIET MEER DAN f 5000 4 ■1 VRIJDAG 26 APRIL 1974 KUNST 17 N achtvoorstellingen Essentieel Levensbelang Filmmuseum DIRSOAI 8 !h Amarcord BEGIN 1960 MAAKTE de Nederlandse filmwereld kennis met Peter Creutzberg. Hij was van origine bioloog en bleek de filmcamera als een hulpmiddel bij zijn vak te hebben leren bedienen. Al in 1948- 1949 maakte hij op een natuurwetenschappelijke expeditie kennis met Suriname en dat werd liefde op het eerste gezicht- Want hoewel Creutzberg een tijdlang visserij bioloog voor het Noordzeegebied werd en een soortgelijke functie aan de kusten van West-Afrika bekleedde, keerde hij omstreeks 1956 terug naar de West. Ook op Koninginnedag expositie massief eiken meubelen uit Oisterwijk. Reisfolders HEEMSTEDE Tot besluit van het winterseizoen van de Heem steedse Kunstkring speelde gister avond het Noordhollands Philhar- monisch Orkest in de aula van het Coornhertlyceum. De belangstelling voor dit concert was niet erg groot ondanks het feit dat er een zeer aan trekkelijk programma geboden werd- Er werden namelijk drie composities van Mozart uitgevoerd, die stuk voor stuk tot zijn meester werken mogen worden gerekend. AMSTERDAM i Creutzberg met zijn vrouw tijdens opnamen in Suriname. door ADVERTENTIE (Van onze Haagse redactie) dh (Van onze corespondent) ADVERTENTIE J. H. MOOLENIJZER f ADVERTENTIE La Croix interieurverzorging B.V. De film waarmee hij zijn naam in ons land vestigde, heette „Gevleugel- muziekgenie te bepalen laten wij ons daarmee troosten. misschien wel diamant bevatte. Dat zou op den duur economische onaf hankelijkheid van dit voormalig ko loniaal gebied kunnen betekenen. BELA HAARLEMMERDIJK 1, Amsterdam, donderdag koopavond. BELA UTRECHT Kanaleneiland, Dromedarislaan, hoek Europalaan. Aan snelweg Oudenrijn-Arnhem, afrit Utrecht/Jutphaas. donderdag koopavond, maandag geopend! Muiderstraatweg 19-21, vrijdag koopavona. i i i DE BELANGRIJKSTE première in Amsterdam is deze week Fellini’s „A- marcord” die na enige omzwervingen in de „provincie” hier is neergestre ken in het Leidseplein Theater en Kriterion. We zijn enige weken gele den, naar aanleiding van een pers voorstelling uitvoerig ingegaan op de nieuwste Fellini die toch altijd nog een gebeurtenis betekent. MAASTRICHT. De Franse popster Patrick Juvet is in hoger beroep gegaan tegen de uitspraak die de arrondisse mentsrechtbank van Utrecht heeft ge daan inzake een door Harry Thomas, organisator van het Franse festival te Maastricht, aangespannen kort geding. En terwijl hij toen in opdracht van de Sticusa, de Stichting Culturele Sa menwerking met de West, een docu mentaire filmgroep ging opleiden, be gon hij zelf de pracht van Suriname te verfilmen, niet op de manier van Herman van der Horst die omstreeks die tijd aan zijn heftig en luidklin- kend loflied „Faja Lobbi” begon, maar meer gericht op bepaalde as pecten van het leven def Surinamers om zijn publiek als het ware over zichtelijk te informeren over een ui terst complexe samenleving. Juvet pleegde contractbreuk door op 6 april ondanks een getekend contract niet te verschijnen op het door Tho mas georganiseerde Franse Festival in Maastricht. Omdat een groot deel van de publiciteit was gericht op Juvet verzocht Thomas de rechter om in EEG-verband een schadevergoeding van twee ton te vorderen. In dit bedrag was een bedrag van een ton verdisconteerd vanwege ge maakte kosten voor publiciteitscampag nes. De rechter kende ten slotte een ton toe. Woensdag 1 mei wordt het door Pa trick Juvet aangetekende „hoger beroep’ door de rechtbank van Utrecht in be handeling genomen. hout en delfstoffen als enige midde len van exploitatie en dus van geld winning, moet voortdurend een harde keuze gemaakt worden tussen overle ven, economisch onafhankelijk worden en het land voorgoed verminken. In „Wat het bos betekent” geeft Creutz berg het levensbelang aan van de oerwouden op Suriname die met hun meer dan duizend verschillende soor ten bomen en planten tot de hoogst ontwikkelde plantengemeenschap op aarde behoort. Ze vormen een groen dak tegen zon en tropische regens nn betekenen het behoud van de vrucht bare grond die anders weggespoeld zou worden. Het NPO stond deze avond onder leiding van de jonge dirigent Maarten Smit en begon met de zeer vlot gespeel de Ouverture „Don Giovanni”. Het is bekend dat Mozart deze ouverture in uiterst korte tijd heeft geschreven en dat hij er een dag voor de première de laatste hand aan legde. De inkt was nog nat toen de partijen uitgedeeld werden en zij moesten met de grootste haast worden ingestudeerd. Maar dit is nog geen reden om deze ouverture ruim 185 jaar later in een „hals over kop” tempo te spelen. Ik wil hier niet mee zeggen dat het snelle tempo een speciale opvat ting is van Maarten Smit, want helaas maken de meeste dirigenten dezelfde fout. Zij vergeten dat snelheid en virtu ositeit niet bepalend zijn voor een goede uitvoering. Het beste orkest is niet het orkest dat het snelste speelt. Helaas leed ook het spel van Gijsbert Beths aan een onverantwoorde gehaast heid. Hij gunde zich geen tijd om de prachtige melodieën van het Vioolcon- de Verovering” en kwam in hetzelfde jaar klaar dat „Faja Lobbi” de Gou den Beer in Berlijn kreeg. Creutz- bergs film was bescheidener van op zet, duurde iets minder dan een uur en liet zien hoe Suriname ontsloten kon worden door het aanleggen van kleine vliegvelden in de anders on toegankelijke oerwouden.Dat zou de eerste fase moeten worden van mijn bouwkundige verkenningen die met „Operatie Sprinkhaan” werd aange duid. De Onderzoekingen zouden een aan wijzing moeten geven omtrent de gesteldheid van de bodem die moge lijk bauxiet, ijzer, goud, mangaan. DE PRIJSWINNAARS van het de ze week plaatsvindende festival van Maar de wouden worden van twee kanten aangetast: door de bosnegers die voor hun primitieve landbouw stukken bos wegkappen en als de grond uitgeput is. hun nederzetting verplaatsen en verderop het bos aan tasten; en door de houtexport die in massalere en machinale vorm de bossen uitdunnen. Creutzberg heeft zeven instructiefilms gemaakt in op dracht van de STINASU, bedoeld voor de schoolgaande jeugd die er attent op gemaakt wordt, wat er gebeurt als zij nonchalant met de natuur omgaat, waarbij vooral ook aandacht wordt besteed aan het zin loos uitroeien van dieren, vogels, schildpadden (door het rapen van eie ren.), groot wild dat door z.g. „sport- jagers” bedreigd wordt, waardoor een belangrijke voedselbron voor de bos neger (die alleen doodt om te leven) verloren dreigt te gaan. Het is natuurlijk uitstekend dat de HET IS EEN probleem dat zich overal ter wereld aandient, maar kwetsbare en arme gebieden als Suri name, in het bijzonder aangaan. Met WIE HAALT NU het hout op grote schaal weg, wie jaagt nu als vrije- tijdspassering op groot wild en doodt kleurrijke vogels? Het is jammer dat Creutzberg deze essentiële vragen niet duidelijk beantwoordt of in zijn behandeling van de stof niet centraal stelt. Wel laat hij in prachtige beel den die een groot vakmanschap en een niet minder groot geduld verra den, iets zien van de schoonheid die bedreigd wordt waardoor zijn betoog sterk werkt. Een Antilliaanse leerling van hem, Wilbert Tecla, maakte de inleidende film „Foe hor’en so”, wat betekent „Om te behouden". Maar als men ziet wat er Nederlandse en buitenlandse profi teurs is huisgehouden op Aruba en Curasao (o.a. door ontbossing) en hoe door het aantrekken van toeristen de kust van St. Maarten tot een Caraïbi- sche Costa Brava” is verworden, zal zich angstig afvragen of hier niet al een proces op gang is gebracht dat niet meer te stuiten valt. Zelfs niet door de wondermooie films van Creutzberg. Amerikaanse jeugdherinneringen vindt men in „American Graffiti” die voor de vijfde week in De Uitkijk loopt. „Vaarwel” de chaotische speel film van Guido Pieters kan men nu in The Movies zien, tegelijk met Tan ner’s „La Salamandre”, „Don’t look now” is nog altijd in Calypso en „Serpico” met Al Pacino (uit „The Godfather”) als een opzienbarende New Yorkse politieman is voor de achtste week in Rivoli (boven Rialto). Het blad maakt melding van een om vangrijk juryrapport, waaruit blijkt dat „Walter van der Kamp, van nu af aan, eigenlijk elk boek uit onze vaderlandse literatuur aankan”. En verder: „Men zou kunnen stellen dat geen boek voor deze man veilig is. Zelfs De avonden niet, want dit beroemde debuut van Gerard van het Reve uit 1947 staat model voor de volgende genoeglijke AVRO-Serie. Een en ander is zelfs al in een ver stadium en de koninklijke volksschrijver ontvangt naar zijn zeggen regelmatig enorme pakken papier met de AVRO als afzender. Dat zijn dan de bewerkingen’. FELLINI’S „Amarcord” wordt ook in de nachtvoorstellingen van Krite rion gegeven, terwijl Mike Nichol’s „Carnal Knowledge” nog in het Leid seplein Theater te zien is. Jean-Pierre Melville’s „Un Flic” door Peter van Bueren tot de beste film van het vorige seizoen verklaard, komt in De Uitkijk in „De Nachten van de Film critici”. In The Movies een klein Garbo-festival met „Ninotchka” en „Mata Hari”, terwijl The Movies 2 „The General” met Buster Keaton vertoont. Het Newman-festival in Ci- nétol brengt „The Effect of Gamma Rays”, waarin Newman niet mee speelt maar waarvan hij de regisseur is en „Never give an Inch” waarin hij wél de hoofdrol speelt. Victoria brengt een film van Claude Lelouch. „La vie, l’Amour, la Mort” en in Hallen is Mick Jagger aanwezig in Performance van dezelfde regisseur die „Don’t look now” maakte, Nicolas Roeg. De smaak en de behoefte van het publiek zijn moeilijk te peilen daar heeft al menigeen zich op verkeken. Beethoven was karig met zijn loftuitin gen, maar een van zijn bekende uitspra ken was: „Ik heb mij altijd tot de grootste vereerders van Mozart gerekend en ik zal het tot mijn laatste ademtocht blijven”. Misschien zijn alleen componis ten in staat om de grootheid van een Surinaamse jeugd leert om eerbied, ook uit eigen belang, te hebben voor bos, plant en dier. Ook al is hun eigen aandeel aan vernieling en vo- gelmoord relatief gering, ze kunnen straks, als ze groter zijn protesteren tegen een gang van zaken die nu nog ongestoord door kan gaan, omdat economische belangen (belangen voor Suriname?) op het spel staan. Eenvoudig. Gewoon de Juiste druktechniek kiezen. O, die weet U niet? Begrijpelijk, maar daar zijn wij ook voor. Wij vertellen U of het boekdruk, offset, kïein-offset of een kombinatie daarvan moet zijn om tot de gunstigste prijs te komen. Uiteraard kunnen wij het ook voor u uitvoeren in deze technieken. Erg goed ook, want er staat meer dan 40 jaar ervaring achter. De vormgeving? Graag gedaan. Geen enkel probleem. DRUKKERIJ HAERLEM Delistraat 18 - Haarlem - tel. 023-25 7129 de korte film in Oberhausen kan men woensdag al te zien krijgen in de aula van het Stedelijk Museum. Don derdag zal daar als laatste voorstel ling in die omgeving een. programma van vier korte en een lange Canadese film gebracht worden, waarvan voor al de 84 minuten durende „Breathing together” met als ondertitel „The Re volution of the electric Family” boei end is als de vanuit Canada gefilmde reacties op gebeurtenissen in de VS, het politie-optreden tegen de hippies, de inval in het hoofdkwartier van de Black Panthers en het proces tegen o.a. Bobby Seale. Een merkwaardige reeks commen tatoren geven hun oordeel over wat zich in Amerika afspeelt. Onder hen Allen Ginsberg, Jerry Rubin en na tuurlijk John Lennon met zijn Yoko Ono. Niet typisch Canadees dus. In het komende seizoen zullen de voorstellingen van het Filmmuseum platasgrijpen in het Vogelpark Pavil joen. De omstandigheden waaronder, zijn afhankelijk van de soepelheid van de Amsterdamse overheid, maar hoe primitief ook, het Filmmuseum zal eind 1974 het genoegen smaken geheel geïnstalleerd te zijn in eigen omgeving. ER VOLGDEN andere films. „Wij Surinamers” bijvoorbeeld die een beeld gaf van de gemengde bevolking van Suriname: Bosnegers, Hindoesta nen, Creolen, Javanen, Chinezen en natuurlijk ook Hollanders, te zamen ongeveer een kwart miljoen mensen, die tot een evenwichtige, hoewel niet volmaakt vreedzame samenleving waren uitgegroeid. En dan kwamen „Oké aki Antillas” en „Te Aworó”, die over de Nederlandse Antillen gin gen, de Benedenwindse eilanden Aru ba, Bonaire, Curasao en de Boven windse, Sint Maarten, Saba en St. Eustatius. Het werden een beter soort reisfolders eigenlijk die de eilanden als toeristische attracties omschreven en dat aspect aan de hand van prachtige opnamen wel aannemelijk wisten te maken. cert in G. rustig uit te spelen en dat was bijzonder jammer omdat hij een prach tige volle toon heeft en een instrument dat zingt. Uit alles bleek dat Gijsbert Beths de capaciteiten heeft van een zeer goede solist. Hij moet zich echter nog meer concentreren op het vermijden van gejaagdheid en rustig de tijd nemen voor zijn interpretatie. Waarschijnlijk is de oorzaak van de onrust een gebrek aan repetitietijd en podiumroutine. Wan neer hem vaker de kans wordt geboden om als solist op te treden, zal hij naar grote hoogte kunnen groeien. Het concert werd besloten met de Symfonie nr. 39 in Es, waarin Maarten Smit de gelegenheid kreeg om zijn mu zikale visie te ontplooien. Op zijn best was hij op de momenten dat er om vurige en temperamentvolle accenten wordt gevraagd. Hij is een dirigent die voor ruime afwisseling weet te zor- Patrick Juvet heeft thans laten weten dat hij bereid is om 5000 gulden en geen cent meer te betalen. De Franse ster heeft, nadat het festival achter de rug was. organisator Thomas laten weten dat hij het niet eens was met het karakter van dit festival. Volgens Juvet leek het festival meer op een onderlinge competitie waar de sterren hun eer moesten verdedigen dan op een Frans liedjesfestijn. DEN HAAG. Het kritische theater blad „Toneel teatraal’ heeft aan AVRO- regisseur Walter van der Kamp „De plastic ui op houten voetstuk” toege kend voor zijn TV-bewerking van Cou perus’ „De stille kracht”. De redactie van het blad zal voortaan elk voorjaar zo’n drama-trofee uitreiken aan de TV- regisseur die zich het afgelopen winter seizoen het meest opmerkelijk heeft ge manifesteerd. Eindredactrice Lien Heyting zegt: „We geven Van der Kamp deze prijs omdat we niet tevreden zijn met de manier waarop hij drama op de televisie brengt. We hebben er de voorkeur aan gegeven om die ontevredenheid in een ironisch jasje te verpakken. Vandaar die plastic ui op een voetstuk”. En toen kwam in ’67 „Corsow”, een wat weemoedige film (in samenwer king met de schrijver Boeli van Leeuwen) over het eiland Curasao dat zijn schoonheid dreigt te verlie zen door nieuwe ontwikkelingen als overdadig toerisme en de bouw van olie-raffinaderijen. We zullen het nu niet hebben over de journalistieke herrie die ontstond toen „Corsow” op het Arnhemse filmfestival ’67 de Staatsprijs kreeg, wel over het door breken van een ander standpunt bij de filmer die tot de ontdekking scheen gekomen dat met alle pogin gen om de West Suriname en de Antillen economisch te ontwikke len onherroepelijk onherstelbare schade aan die gebieden zou moeten worden toegebracht zo dit al niet gebeurd was. Wat toen, in ’67, slechts vermoed kon worden, lijkt bevestigd in de nieuwste instructiefilms die Creutz berg in opdracht van de STINASU, de Stichting Natuurbehoud Suriname heeft gemaakt, die een alarmerende waarschuwing inhoud over de roeke loze wijze van ontbossing, en andere vormen van aantasting van de natuur die door persoonlijk voordeel worden ingegeven en rampzalige gevolgen in verstrekkende zin voor de toekomst kunnen betekenen. ruime afwisseling weet te genvan verveling is bij hem geen sprake maar in het uitspelen van meodieën moet nog meer bezonkenheid en rust komen. Toonzaal: Leidsekade 102, (naast Lido, bij Leidseplein), tel. 020 - 233917. Maandag t/m zaterdag 9-18 uur, donderdagavond tot 21.30 tjl uur. LUC

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17