Shell ziet toekomst vrij zonnig in 1 NVV heeft kritiek op standpunt Zijlstra Mertens: We leven te veel een confectiemaatschappij in Groot aantal fouten bij apothekers vastgesteld Geld lenen NMB I CNV bepleit forse aannak Kamer wil snel werkloosheid Buitenlands geld IS IB cijfers over btw-compensatie Mag onjuist beleid op patiënt afgewenteld worden? r Nadruk ligt nog steeds op olie CONSUMENTENBOND HIELD STEEKPROEF VRIJDAG 2 6 APRIL 19 7 4 B€ONOMIE 5 (Van onze redactie econoïnie) Ordinaire ruzie Onjuist overgenomen 1 au) en? die :o’n :ijn, NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK npen ag »nin» Beroepenmanifestatie Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB Vooralle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. AMSTELVEEN Het is onduidelijk of het Eindhovense Catharina- I: ziekenhuis de lasten van een „gouden handdruk” aan een voormalige medewerker op de patiënten mag afwentelen. De raad verwierp gisteren de beslissing van de Commissie Overeenkomsten om de drie ton die aan hartchirurg dr. Van der Schaar als schadeloosstelling moeten worden uit- gekeerd binnen te krijgen via een verhoging van de ziekenfondstarieven met 13 tegen 12 stemmen. Doorberekening vergoeding van chirurg aan fondsen onzeker ders (Van onze redactie economie) kunnen HAAG. ADVERTENTIE tussen de wal en het schip dreigt te vallen, noemde hij een „gruwel”. Deze ontwikkeling betekent dat het allerminst zeker is of de door het Cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven goedge keurde tariefsverhoging van het Eindho- ;f vense ziekenhuis ook mag worden door- ons het volgende commentaar verstrekt: Als er door apothekers fouten worden gemaakt bij de aflevering van genees middelen dan dienen die te worden na gegaan. Het hoofdbestuur vindt dat ge signaleerde fouten niet mogen worden gebagatelliseerd. De overheid moet komen met initia- jecten voor de aanvullende werkgelegen heid zodanig ombouwen, dat de geboden arbeidskansen een permanenter karakter krijgen. voor uw caravan voor uw auto .voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken 2.62- 6.22- 6.49- Het NVV pleit voor een geheel andere aan pak van de werkloosheidsbestrijding. Daarnaast moet aan de orde komen een maatschappelijke herwaardering van ar beid en werkloosheid. „Maar over die zaken rept de president van de Neder landse Bank met geen woord. W’el over de rendementen. Zou de president bang zijn de huidige grondslagen van de eco nomische orde ter discussie te stellen?”, vraagt het NVV. UTRECHT (ANP). Het pleidooi van de president van de Nederlandse Bank, dr. J. Zijlstra, het geld wat meer te laten rollen (de overheid heeft een te voorzichtig begrotingsbeleid gevoerd zij heeft een te klein tekort op het huishoudboekje), gaat het NVV veel te ver voor zover het gaat om de richting waar het geld naar toe moet. LUNTEREN (ANP). Onze samenle ving vertoont nog te veel het karakter van een confectiemaatschappij, waarin alles is afgestemd op de meest gangbare maten en waarin zij die daarbuiten val len in een isolement dreigen te raken. In tien gevallen werden de voorschrif ten omtrent de in te nemen hoeveelhe den onjuist van het recept overgenomen. Drie apothekers bijvoorbeeld gaven zes tabletten per dag aan, terwijl het recept twee tabletten per dag voorschreef. Ook werd bij een kalmeringsmiddel eenmaal zes keer per dag in plaats van twee keer voorgeschreven. Van het middel tegen hoge bloeddruk wilde een apotheker de patiënt viermaal daags één tablet en na vijf dagen viermaal daags twee tabletten laten slikken, terwijl dat laatste volgens het recept driemaal daags twee tabletten moest zijn. Er werden verder fouten ten aanzien van de naam van het geneesmiddel ge maakt en van de 77 apotheken, waar recepten werden ingediend voor medicij nen, waarbij gewaarschuwd moet wor den dat ze van invloed kunnen zijn op de rijvaardigheid, lieten 28 deze waar schuwing achterwege. Twee daarvan waren dezelfde die het middel tegen hooikoorts in tabletten van 50 milligram in plaats van 25 milligram hadden afge leverd en twee waren dezelfde die een hogere dan de voorgeschreven dosering van de’kalmeringsmiddelen op het etiket hadden gezet. Ernstig noemt de bond de onvoldoende aandacht, die in een aantal apotheken wordt gegeven aan de speciale voor schriften voor het pepmiddel. Pepmidde- len, bekend als „speed” (o.a. preludin, pervitin, dexedrin. drinamyl en coffa- dyn) leiden namelijk gemakkelijk tot verslaving en daarom gelden er volgens het besluit amfetaminen strenge voor schriften voor een recept: het moet onder andere volledig zijn uitgeschreven met duidelijke vermelding van naam en adres van de patiënt. Er werd daarom aan sommige apotheken een recept afge geven, dat wel en aan andere een recept dat niet aan deze eis voldeed. Voldoet het recept niet aan de eis, dan moet de apotheek de aflevering weige ren of contact opnemen met de arts. Acht van de negen apotheken aan wie het foute recept werd aangeboden, le verden echter zonder meer af. Eén trachtte na aflevering nog wel met de arts in contact te komen. Fouten constateerde de bond tenslotte ten aanzien van de prijs der geneesmid delen: in 21 percent van de gevallen was de prijs fout. Van de zijde der Kon. Ned. Mij. ter bevordering der pharmacie heeft men In de Utrechtse jaarbeurs wordt weer de nationale beroèpenmanifestatie gehouden. Een groepje jeugdige toeschouwers kijkt belangstellend naar de demonstratie, die een timmerman van zijn werk geeft. De commissie Overeenkomsten van de Ziekenfondsraad was schoorvoetend ak- - koord gegaan met de verhoogde tarief- Het ontbreken van de naam van het middel op het etiket en het aangeven van waarschuwingen bij autorijden wor den door de Consumentenbond onder de fouten gerangschikt, hoewel het de bond bekend zal zijn dat er geen verplichting tot dergelijke vermeldingen bestaat. De Maatschappijen tot bevordering der ge neeskunst en pharmacie hebben hun le den geadviseerd om de namen van de geneesmiddelen op het etiket te vermel den en bij bepaalde medicamenten een waarschuwing tegen autorijden aan te brengen. Het advies van de beroepsorga nisaties is niet bindend. die over dit beleid moet oordelen. Een tweederde meerderheid moet er zijn als het om een overeenstemming gaat, maar die is er in feite niet, aldus mr. Andries- DEN HAAG (ANP). Mr. G. A. Wag ner, president-directeur van de Konink lijke Nederlandsehe Petroleum Maat schappij, heeft gisteren in de jaarverga- I Het behoud van werkgelegenheid, die door tijdelijke problemen verloren dreigt te gaan, zal ook een belangrijk punt voor de overheid moeten zijn. sen. v berekend in de ziekenfondspremies. stelling. Maar de Eindhovense zieken- fondsen gingen in beroep tegen het be- sluit dat het Centraal Orgaan Zieken- huistarieven nam en waarin de extra verhoging werd toégestaan. Om dergelijke fouten te kunnen be oordelen, dient men te beschikken over de desbetreffende recepten. Helaas, on danks herhaald aandringen heeft de Consumentenbond geweigerd ons de ge gevens te verschaffen, die het achterha len van deze recepten mogelijk konden maken. dering verklaard alle vertrouwen te hebben .in de toekomst van zijn maat schappij. Wij zijn ons ervan bewust, dat een deel van de olie door de regeringen zal worden verhandeld en dat zij wel licht een grotere zeggenschap zullen opeisen, ook bij de verwerking en ver koop van produkten, zei mr. Wagner en hij verklaarde in dit verband, dat de Shell-maatschappijen bereid zijn hun bedrijf op elke passende wijze uit te oefenen, hetzij alleen, hetzij in samen werking met nationale organen. DEN HAAG (ANP). Een steekproef bij 140 apotheken (20 percent van het totaal) heeft de Consumentenbond tot de conclusie gebracht, dat niet alle apothe ken even nauwkeurig werken. Bij deze steekproef leverden volgens de bond slechts 59 van de 140 apotheken correct af op de ingediende recepten. In totaal werden 114 fouten gemaakt, waaronder ook ernstige zoals het afleveren van een verkeerd geneesmiddel, het voorschrij ven van een dubbele dosis, het vermel den van de naam van een ander genees middel op het etiket, het achterwege laten van de waarschuwing tegen auto rijden en vooral het leveren van poten tiële verslavingsmiddelen op een vol strekt foutief recept, De consumenten bond heeft deze ervaringen onder de aandacht van de inspectie van de volks gezondheid gebracht. De steekproef bestond hierin, dat eensluidende recepten voor negen ver schillende geneesmiddelen bij in totaal 140 apotheken over het hele land ver spreid werden ingediend. Aan het afge leverde controleerde de bond of de hoe veelheden en de gebruiksvoorschriften overeenstemden met hetgeen het recept aangaf, of de naam van het geneesmid del en een eventuele waarschuwing te gen autorijden wel op het buisje, doosje of flesje stonden en of de prijs wel juist was berekend. Vermelding van de naam van het geneesmiddel en van eventuele waarschuwing tegen autorijden wordt door de Maatschappij tot bevordering der pharmacie dringend geadviseerd. De negen geneesmiddelen, waarmee de steekproef werd genomen, waren twee kalmeringsmiddelen, een slaapmiddel, een middel tegen hooikoorts, een sterke, onder de Opiumwet vallende pijnstiller Twee van de aanwezige leden stemden blanco. Voorzitter dr. W. de Kort con stateerde daarop dat de beslissing van de Commissie Overeenkomsten toch was goedgekeurd, omdat voor het verwerpen van een beslissing een tweederde meer derheid nodig zou zijn. Niet naar de noodzgkelijke collectieve voorzieningen, zoals het NVV wil, maar via belastingverlaging naar de burgers, zodat minder loonsverhoging nodig is. Het NVV juicht het toe, dat de aloude theorie over het toelaatbare tekort op een begroting, die dr. Zijlstra in het grijze verleden zelf heeft ontwikkeld, kennelijk op de helling mag worden gezet. bedrijfsleven „gerevalideerd” moet wor den. Talloze gehandicapten zouden vol gens hem in staat zijn om een verant woordelijke taak op zich te nemen als daarvoor in het bedrijf de voorwaarden werden geschapen, bijvoorbeeld door aanpassing van de aard van het werk, werkomstandigheden en werkmethoden. De heer Mertens pleitte voor meer samenwerking tussen instanties en in stellingen die zich met de gehandicapten bezighouden. De situatie van de mens, die hulp of raad nodig heeft en die van het kastje naar de. muur wordt verwe zen, die de weg in de gecompliceerde samenleving niet kan vinden en die Direct na afloop van de vergadering sprak mr. L. Andriessen, die namens de 1.’ ziekenfondsorganisaties zitting heeft in de raad, er al zijn twijfel over uit of de constatering van dr. De Kort juist was. Bij dr. De Kort zijn naderhand ook twijfels gerezen, want hij deelde later J mee dat.de zaak aan de juristencommis- sie van de raad zal worden voorgelegd. De mogelijkheid dat in het geval van het Catharinaziekenhuis een eenvoudige meerderheid het besluit van de Commis- sie Overeenkomsten kan tegenhouden, zal nu worden onderzocht. De enige hoop van de t egenstanders was dat staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid het besluit ongedaan zou maken. Hij is de hoogste instantie, Naar aanleiding van de opmerkingen van de KNMP over het ontbreken van gegevens, zegt de Consumentenbond, dat hij na een eerste gedeelte van deze steekproef zijn klachten uitvoerig heeft besproken met de apothekersorganisatie. Met name de afgevaardigden van <je vakcentrales en van de ziekenfondsen keerden zich heftig tegen het „onjuiste h beleid van het ziekenhuisbestuur, waar- u door de patiënten het gelag moeten be- ■r talen voor éen situatie die het bestuur zelf heeft veroorzaakt door een ordinaire ruzie tussen specialisten toe te staan”, zo werd gesteld. De tegenstanders vrezen, J dat nu een ernstig percedent wordt ge schapen, waardoor het mogelijk wordt dat in deze kwesties de ziekenhuizen de gevolgen van eigen wanbeleid op de verpleegden verhalen. Een versterking van de positie van de gewestelijke arbeHsbureaus, waarbij het bedrijfsleven moet worden verplicht openstaande vacatures te melden. banken luiden als volgt: Amerikaanse dollar Engels pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse franc (100) Zwitserse franc (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Over de verdere plannen voor toene mende deelneming van de regeringen der olie-expor.terende landen in bestaan de concessies bestaat thans verwarring. investeringsniveau niet zo laag ligt. In de afgelopen zes jaren zijn de investe ringen in volume gemiddeld 4,5 percent gestegen, een stijging die gemiddeld ge lijk is aan de groei van het nationale produkt. De groei van de toenemende werk loosheid moet elders worden g ezocht. Met name kan volgens het NVV worden gedacht aan belangrijke technologische verschuivingen in de produktiestructuur, die tot een aanzienlijke vergroting van de structurele kern van de werkloosheid resulteren. Automatisering maakt voorts vele werknemers met bijzondere be kwaamheden overbodig. Loonkostenstij gingen kunnen dit proces versnellen, maar het is volgens het NVV zelfs mogelijk dat ook vergroting van het investeringsvolume tot grotere werkloos heid kan leiden. De regering zou volgens de CNV- secretaris de werkloosheid beter kunnen bestrijden door: van zaak moet nu Staatssecretaris J. Mertens van Sociale Zaken zei dit gisteren in Lunteren op de studiedagen voor sociale verzekeringsge- neeskunde. Er moet niet alleen worden geprobeerd gehandicapten weer arbeids geschikt te maken, het hele leven moet in al zijn facetten zo veel mogelijk toegankelijk voor hen blijven. De staatssecretaris meent dat ook het De hun ten dienste staande bedrijfs middelen zullen daarbij moeten worden gebruikt, omdat ze nodig en omdat ze doelmatig zijn. Onze positie in de secto ren vervoer, verwerking en verkoop is uitermate sterk en onze exploratie- en produktie-activiteiten zullen zeer zeker niet teruglopen, aldus mr. Wagner. Ondanks alle vorderingen op andere terreinen (chemie, metaal enz.) zal het grootste deel van het werk van de Konihklijke/Shell nog jarenlang op olie gericht blijven. Wat met de nieuwe acti viteiten wordt beoogd, is ten eerste er voor te zorgen, dat Shell-maatschappijen bij de toekomstige energievoorziening een vooraanstaande plaats blijven inne men en ten tweede, dat het concern een groeiend aandeel krijgt in andere gebie den. die zinvol aansluiten bij zijn exper tise en ervaring- Al lijkt het acute stadium van de oliecrisis achter de rug te zijn, de toe stand is nog steeds labiel en bovendien verward,waarschuwde de heer Wagner. Produktiérestricties. exportbeperkingen en in het algemeen ontwrichting van de aanvoer door welke oorzaak ook. beho ren tot de reële mogelijkheden en als "evols hiervan is er veel minder flexibi liteit dan de olie-industrie tot voor kort kon geven.. Mr. Waener onderstreepte, dat een intergouvernementeel systeem voor de verdeling of toewiizing van de beschikbare olie :n biizondere omstan digheden nodig is. Een dergelijke inter nationale regeling is ook voor de olie- exporterende landen’ van belang. Elke gedachte aan confrontatie met de rege ringen van die landen is misplaatst. Immers onderwerpen als olie-aanvoer, olieprijzen en de internationale monetai re nroblemen zullen in eerste instantie met deze regeringen moeten worden be sproken. op morfinebasis, een pepmiddel dat on der het besluit amfetaminen valt, een middel tegen hoge bloeddruk, een infec- tiebestrijdend middel en een hoestdrank. Bij de twee kalmeringsmiddelen, het slaapmiddel, het pepmiddel en het mid del tegen hooikoorts diende een waar schuwing op het etiket te staan, dat de rijvaardigheid erdoor kan worden beïn vloed. De meeste fouten wat de hoeveelheid betreft, werden gemaakt bij het aftellen van de tabletten. Veelal waren er een of twee te weinig of te veel afgeteld, maar meestal te weinig. Een enkele keer ging het om een groter verschil. Dan werd er veel te weinig verstrekt, maar wel de prijs van de voorgeschreven, grotere hoeveelheid in rekening gebracht. Erger vindt de bond het, dat het middel tegen hooikoorts door vier van de tien apothe ken waar dit recept werd aangeboden, in tabletten van 50 milligram werd ver strekt, terwijl het 'recept tabletten van 25 milligram voorschreef. Kritiek was er ook op het feit, dat het ziekenhuisbestuur zijn tarievenaanvraag rechtstreeks tot het COZ had gericht I zonder de ziekenfondsen in te lichten. 1 Op deze wijze wordt de toch al niet zo sterke positie van een partij als de fondsen in dergelijke overeenkomstig ondergraven. De rechtszekerheid van overeenkomsten als deze komt op die manier op de tocht te staan, zo werd van de zijde der fondsen aangevoerd. Namens de commissie Overeenkom sten werd gesteld, dat hier sprake is van overmacht. Het ziekenhuisbestuur heeft onjuist gehandeld, maar verkeert in een moeilijke positie en werkelijke alterna tieven heeft het niet. Dr. W. de Kort moest zelf het stand punt van de commissie Overeenkomsten verdedigen, omdat hij daarvan de voor zitter is. Hij gaf toe, dat het ziekenhuis bestuur onjuist heeft gehandeld, maar niet zodanig dat het daardoor de zaak opnieuw aanhangig moet maken, vanwe ge het niet tijdig inlichten van de zie kenfondsen. Het Catharina-ziekenhuis heeft zelf geen vermogen om daaruit de bo'ete van drie ton te betalen, zo zei hij. Volgens het Centraal Orgaan Zieken huistarieven is het ook niet mogelijk de schadevergoeding landelijk in een ta- riefsverhoging om te slaan. Er is geen enkele andere mogelijkheid om hel bin dend advies van de arbitragecommissie in dit geschil op te volgen, zo meent de Commissie Overeenkomsten. De zaak moet nu de wereld uit, aldus de voorzitter van de Ziekenfondsraad. Ook het COZ had aanvankelijk grote aarzeling, maar men heeft daar het gezond verstand laten spreken, zei hij. Het is ook niet mogelijk de lasten op de overheid af te wentelen, omdat de toen malige minister van Volksgezondheid (Stuyt) zijn inzicht over hef vonden van hartchirurgische centra later heeft ge wijzigd. Er is inderdaad een precedentswer- king, erkende dr. xDe Kort. Wat de aanvragen betreft, het COZ volgt nu een ander beleid: de ziekenfondsen worden nu ingelicht over aanvragen voor ta riefswijzigingen, zodat geen misverstan den meer kunnen bestaan. Onder de kroonleden bleek verschil van mening te bestaan over deze zaak. Een deel van hen bleek ook bevreesd voor de gevolgen. Een ander deel be toogde dat de Ziekenfondsraad niet an- kan doen dan zich bij de zaak neerleggen. Pogingen om de kwestie aan te houden .stutiten op tegenstand voorzitter De Kort: de worden beslist, zei hij. AMSTERDAM, 26 april De koop- en ver koopprijzen van hel buitenlands geld bij de 2.72 6.52 6.79 103.75-106.75 36.25- 39.75 10.00- 11.20 2.68- 2.78 53.00- 56.50 87.00- 90.00 58.75- 61.75 47.00- 50.00 42.75- 45.75 14.20- 14.50 4.37- 4.67 8.40- 9.60 69.50- 72.50 16.00- 19.00 DEN HAAG. Vertegenwoordigers van de meeste fracties in de Tweede Kamer hebben in schriftelijke vragen bij de regering hun ongenoegen uitge sproken over het uitblijven van de ba lans over de financiële gevolgen van de gedeeltelijke en lijdelijke btw-compen satie voor de landbouw. Hiertoe was na de revaluatie van de gulden besloten. In „De Vakbeweging”, het officieel orgaan van het NVV, wordt opgemerkt, dat dr. Zijlstra zich schaart in de rij van „klaagzangers over de teruggang van de rendementen van de ondernemingen en de daarmee gepaard gaande terughou dendheid op het gebied van de investe ringen, met verwijzing naar de hoge werkloosheid.” Afgezien van de merendeels juichende Wichten aan aandeelhouders uit het bedrijfsleven, meent het NVV dat het De gemeenschappelijke medische dienst werkt volgens hem op het ogen blik te weinig patiëntgericht. De heer Mertens vroeg zich af of de GMD niet moet uitgroeien tot een sociaal-medisehe begeleidingsdienst, die bijvoorbeeld ook ondernemingen adviseert en die samen werkt met de organen van de arbeidsbe middeling. Verder zou het tot de taak van zo’n dienst kunnen behoren om de verzekerde te begeleiden bij alle fasen van zijn herintegratie in het maatschap pelijk leven. TERNEUZEN. „We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat het huidige kabinet te lijdzaam is in de bestrijding van de werkloostheid. Juist in de huidige economische situatie, die een groot overschot op de betalingsba lans laat zien, is er meer ruimte voor de bestrijding van de werkloosheid”, aldus CNV-secretaris D. H. Grasman op een rayonbijeenkomst van zijn verbond. Hij meent dat de werkloosheid niet meer met eenvoudige middelen, zoals het ter beschikking stellen van geld, kan worden opgelost.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19