SPORWffll VVCS contra Boom Ruygrok Winst Karpov SNOEYINK WOEDEND OP ROY SCHUITEN Moeilijke start Hans Vultink OLYMPIA CIJFERS In België weer in de ring Lubbers: Bezit bijna verdubbeld NIEUWE TELSTAR-OEFENMEESTER„ARBEIDSKLIMAAT GUNSTIG” „Hoe kan hij jagen terwijl ik mijn trui verdedig” 1750 Schuifbroodtrommel. brabantia 'i VRIJ DAG 2 6 APRIL 19 74 25 SPORT Arbeidsklimaat Engeland Attractief Kopwerk Wrevel A T Alhet nuttige voor 'n aangename prijs N, s# Joop Castenmiller (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) op PIETER MUL II poslag van PETER HEERKENS (Van onze sportredactie) 5 ADVERTENTIE 1 THEO KLEIN. iEM ia vernuft) 1 (SDrauantia verrit voordelig&braban.| Het is overdreven te zeggen dat Cas tenmiller bij de Velser ploeg heeft gete kend omdat Kees van Kooten, die twee jaar bij Hermes DVS onder de Hagenaar trainde, heeft bijgetekend. Waarmee het kwaad van professionalis me in een amateurgemeenschap zichzelf zou straffen. „Maar wel was het feit dat hij hier bleef een vingerwijzing voor mij dat Van Kooten het naar zijn zin heeft. Je merkt ook elders dat die golf van „geld- geld-geld” die een paar jaar terug op kwam. nu wegebt. Voor veel spelers gaat het arbeidsklimaat zwaar wegen en dat moet bij Telstar erg goed zijn. Wat iets anders is dan dat de spelers het voor het vertellen hebben. Het is gunstig dat de voetballers mondiger zijn gewor den. Hun zelfverzekerdheid neemt toe en dat heeft in principe een gunstige in vloed op hun spel. In die richting moet je ze ook opvoeden. De bond traineerde de zaak zolang dat Castenmiller niet meer aan het werk kon komen toen de op Bali wonende trainer weer opnieuw door de Indonesi sche bestuurderen werd gecontracteerd. Voor drie jaar en vandaar de waarschu wende woorden van Castenmiller aan Jacobs die dit keer het aanbod uit de Gordel van Smaragd heeft gehad. Cas tenmiller was te laat voor een Neder landse club en begon „noodgedwongen” aan een studiejaar. „Maar dat had niet langer moeten duren”, laat hij weten nu hij gisteren bij Telstar tot opvolger van Jan Rab is benoemd. De club heeft zich in positieve zin ontwikkeld en ik wil proberen die lijn door te trekken. Een aantal jonge spe lers is ook nog in ontwikkeling. Je hoopt natuurlijk dat je ze vast kunt houden maar je moet niet alleen aan jezelf denken. Voor het geld dat je ontvangt kun je weer andere spelers kopen. Bo vendien heb ik me laten vertellen dat het scoutingsysteem van Telstar binnen kort voor nieuwe krachten zorgt”. kend maken. Ik heb bij het Telstarbe- stuur ook geen voorwaarden gesteld met betrekking tot spelersmateriaal. Met het grootste gelijk dat men hem kan geven, bleek Schuiten zich gehouden te hebben aan de principe-afspraak van he.t fietsen voor eigen kans in de eerste drie dagen. Toen het er op aankwam, had Ketting die toezegging verbroken door hem te verbieden nog langer kop werk te doen. Castenmiller, die van de ClOS-lichting Van de Meent/Croon/Brand is, vindt de speelwijze van het huidige Telstar at tractief. Over eventuele veranderingen in het concept van de ploeg wil hij zich nog niet uitlaten. „Ik kan er ook nog niets over zeggen omdat ik de achter gronden van Telstar onvoldoende ken. Eisen kun je als trainer in wezen niet stellen, je kunt alleen je voorkeur be- Maar voetballers hebben behoefte aan autoritair optreden, het hangt alleen af van het moment waarop. Als je dat niet doet voelen ze dat als een gemis. Je moet vat hebben op de spelers en dat is iets wat je niet kunt leren. De vakbe kwaamheid van een trainer is éénderde van wat hij nodig heeft. Voor de rest zijn de relaties met spelers, bestuur en pers van het grootste belang. De omgang met mensen, dat heb je of heb je niet. Brabantia Krdelig bt pjdig voord tig veelzijo voordelig laoï eelzijdig voordelig Êbr nuffig-veelzijdig voordelig ■Wig Wg VOO w veelzi vernuftij wel wat vaststellen In Engeland ging hij op bezoek bij Arsenal en Chelsea „vooral om organisa torisch het een en ander op te steken”. De 36-jarige Castenmiller is gechar meerd van de Engelse situatie waarbij de manager de verantwoordelijke man is en verschillende veldtrainers onder zich heeft. De man is verantwoording schul dig aan de raad van commissarissen met betrekking tot de absolute volmacht die hij heeft over technische zaken. „Daar zijn wij in Nederland nog niet aan toe, bij iedere club is die regeling anders. Maar dan mag je niet vergeten dat Engeland al honderd jaar betaald voetbal kent en wij twintig jaar. De bestuurders bij ons merken nu zij ouder worden dat de opvolgers niet staan te dringen. Dan is de constellatie bij Tel- satr een aardig eind op de goede weg. Er is een administrateur, er zijn commissa rissen die ideeën aandragen dat ligt bij heel wat verenigingen anders”. Joop Castenmiller (CIOS ’54-’56) heeft io zijn eigen mening over het Engelse voetbal. „Er wordt hier zo snel gekan kerd op dat speltype maar de stadions ritten er wel vol. Daarbij speelt natuur lijk mee dat het een mannenland is waar het economisch minder goed gaat dan bij ons. Het is voor die mannen de enige ontspanning naast de pub”. HAARLEM (ANP). De vereniging van contractspelers betaald voetbal (VVCS) heeft een kort geding aanhangig gemaakt bij de president van de Haar lemse rechtbank tegen Boom Ruygrok in Haarlem waarbij gevraagd wordt verbod van de uitgave van een boek met foto’s van voetballers. De behandeling is be paald op woensdag 22 mei om 10 uur in Haarlem. Namens de vereniging van contractspelers zal mr. E. P. Janssen van Raay uit Rotterdam als raadsman optre den. En de nasmaak over de inbreuk het beloofde hield de in de sprint door Ad Dekkers verslagen Roy Schuiten in elk geval toch één prettig gevoel over: dat hij werd uitgeroepen tot de strijd- lustigste van de dag. Volgens directeur Ton Ketting behoort het incident en de daardoor ontstane onrust tot het verle den, maar nu de persoonlijke belangen van de renners en het algemene beleid, zoals Roy Schuiten dat ondervond op een rijtje zet, kan niet anders dan con cluderen dat het in deze theoretisch zo oppermachtige ploeg grote problemen gaan ontstaan, die de eindoverwinning weleens zouden kunnen belemmeren. Roy Schuiten wekte die wrevel op door, naar goede gewoonte van de wer kelijke amateur, keihard te werken in een kopgroep van drie, die vijfendertig kilometer voor de finish tot stand kwam. Met een imponerende jump had Schuiten vat gekregen op het tempo van Ad Dekkers, die ontsnapte uit een kop groep van zesentwintig, waarin onder andere de Hillegommer Rhett van Trigt en Theo Smit uit Halfweg, die zich LENINGRAD. De Rus Anatoly Karpov heeft in Leningrad de zesde partij voor de halve finales van het kandidatenschaaktoemooi, waarin de oudwereldkampioen Boris Spasski zijn tegenstander is, gewonnen. De partij werd woensdag na 41 zetten afgebroken. Na de 55e zet gaf Spasski zich gewon nen. De stand is nu 2-1 in het voordeel van Karpov. Drie partijen eindigden in remise. ook niet. Winst is niet alleen bepalend voor de interesse van het publiek. Als de thuisclub verliest in een attractieve wedstrijd is het publiek naar mijn me ning toch wel voldaan”. ELDA. Wat heeft Hans Vultink het moeilijk gehad in de eerste ronde van het toernooi om het Europese kampioen schap anker kader 47’2 in de Spaanse schoenenstad Elda, een plaatsje ter hoogte van Alicante. Met een sterk ge speelde slotserie van 209 kon de Neder landse kampioen het gevaar, dat door een goede start van de Spanjaard Miguel Espona (156 van acquit) voortdurend had gedreigd, nog afwenden: 300-400 in zes beurten. Lang echter had het er donker uitgezien voor de Nederlandse kampioen, die hier zijn vorig jaar in Geneve vero verde titel staat te verdedigen. Vultink weet het geheel aan de doordringnede koude in het niet-verwarmde tentoon stellingscomplex dat hij niet eerder had kunnen terugslaan. De NOS-radio zal in het programma Zoeklicht op Nederland een recht streekse reportage uitzenden van de amateurinterland Nederland West-Duits- land. itia vernuftig veelzijdig vooIL '9 brabantia vernuftig veelzijdl rdelig fe brabantia vernuftig vj VELSEN. Joop Castenmiller heeft zijn collega Bert Jacobs al ge waarschuwd voor de praktijken van de Indonesische voetbalbond. Toen de Haagse oefenmeester na het vorig seizoen bij Excelsior, zojuist gede gradeerd, wegging kreeg hij via de KNVB een aanbod binnen trainer van de Indonesische ploeg te worden. Castenmiller stond er niet afwijzend tegenover maar stelde wel zijn eisen omdat vertrek uit Nederland het verlies van de maatschappelijke zekerheid betekende die de kapperssalon van zijn echtgenote opleverde. ^vernuftig veelzijdig voort ^bantia vernuftig veelzijd brabantia vernuftig pordelig brabantia vt L^dig voordelig brat l^^lzijdig voordelij ^veelzijdig j fluftig ve verm «ban Binnen zijn ploeg wordt op bevel van metaalwarenfabrikant Ton Ketting lou ter beroepsmatig gewerkt, welk uitgangs punt in deze Olympia’s Ronde tot nog veel besproken incidenten kan leiden, omdat het wielrennen zo’n uitgesproken individualistische sport blijft, althans bij de amateurs waar geld nederlagen in ploegbelang niet compenseert. Ton Ket ting, die het ploegleiden overlaat aan Wil Lambrichts en van enige afstand, maar toch wel erg nauw betrokken, de dagelijkse ritten van Olympia’s Ronde volgt, maakt van zijn stelling geen ge heim. „Ik heb”, zegt hij, „voor de s.tart gezegd dat ik deze koers uiterst professi oneel wil benaderen.” Roy Schuiten on dervond in de etappe van Amsterdam naar Zoetermeer (waar de twintigjarige Brabander Ad Dekkers won. daarmee de leiderstrui veroverend) wat da.t wil zeg gen. toen hij zich in ideale positie gema noeuvreerd had, maar van hogerhand het bevel kreeg zich in het belang van de firma kalm te houden. Zijn ploegleider Wil Lambrichts rea geerde daar nogal autoritair op: „Schui ten heeft te doen wat ik zeg.” Directeur Ton Ketting was duidelijker en eerlij ken: „Schuiten bracht het ploegenklasse- ment in gevaar. Daarom was het terecht dat hij de opdracht kreeg zich op een gegeven moment in te houden om die twee jongens die bij hem zaten niet in ideale positie te brengen.” Dat druist echter nadrukkelijk in tegen het indivi duele uitgangspunt. Ketting: „Tja, dat geef ik toe. Het ploegbelang heeft ten slotte de voorkeur gekregen boven dat van Schuiten persoonlijk. Was hij voluit doorgegaan, dan waren zijn ploeggeno ten op een achterstand gekomen, die met name op het zware Limburgse par koers dat we nog krijgen tot grote problemen had kunnen leiden.” „Voetballers hebben Aantrekkelijk voetbal voor het pu bliek, ook Castenmiller die in Den Haag blijft wonen heeft dat in zijn vaandel geschreven. De laatste competi tiewedstrijden zal hij voortdurend bij Telstar te vinden zijn, ondermeer om uit te zoeken wat het IJmond-publiek wil. „Maar dat is iets waar je nooit helemaal uitkomt. Amsterdam maakt een uitste kend seizoen, veel beter dan iedereen had verwacht. Ze hebben er al uitge breid gepraat over het wegblijven van het publiek maar ze weten de oorzaken karta tegen Cassius Clay opnam en daarvoor had het zelfs negen maan den geduurd voor de Amsterdammer na zijn wedstrijd om de Europese titel tegen Jo Bugner weer tussen de touwen kwam. Lubbers komt inmid dels al in de buurt van zijn 29e verjaardag (17 augustus). Lubbers: „Dat doet me niks. Met de frequentie die ik nu boks, kan ik wel tot mijn 40e doorgaan als ik wil. Niet dat ik het zal doen, maar ik wil er maar mee zeggen dat ik op deze manier weinig te lijden heb. Ik voorkom daarmee dat men over een paar jaar gaat zeggen: „O, daar komt die maf kees ook weer de ring in.” In Djakarta had de Nederlandse kampioen nogal wat moeilijkheden rond de uitbetaling van zijn gage (125.000 gulden). Lubbers eiste dat de cheques direct aan hem zouden wor den overhandigd in plaats van via de gebruikelijke weg aan zijn promotor Henk Rühling, hetgeen tot de nodige spanningen leidde. Rühling is nu nog steeds zijn zakelijk leider (althans wat bokszaken betreft). „Maar in het vervolg ben ik degene die het geld direct kan incasseren”, aldus Lubbers. „Al heb je tien keer een fout ge maakt, dan hoef je dat voor de elfde maal nog niet te doen.” Zijn overige financiële perikelen handelt Lubbers zelf af en volgens zijn zeggen niet zonder succes. Hij vertelt: „Ik heb het geld dat ik in Djakarta verdiende belegd in effecten. Dat deed ik tij dens de oliecrisis in een hele goede tijd. Daardoor is mijn bezit inmiddels al bijna verdubbeld.” Wat overeen stemt met het door Lubbers gehul digde principe om met zo min moge lijk inspanning zoveel mogelijk geld binnen te halen. behoefte aan autoritair optreden” AMSTERDAM. Na een periode van zes maanden absolute stilte treedt Rudi Lubbers zaterdag weer in het licht der schijnwerpers. Dat ge beurt in het Gentse sportpaleis, waar een vijftal promotors samen een fiks bedrag op tafel hebben gelegd om de Nederlander tegen de Belgische hoop Jean Pierre Coopmans (28) te krijgen. Coopmans (die vori" jaar nog knock out ging tegen de Antilliaan Werle- man, maar daarna weer zesmaal won) geldt ond:.nks zijn gevorderde leeftijd bij onze zuiderburen als de man die het Belgische profboksen nieuw leven in moet blazen. En daar zijn klinkende uitslagen voor nodig. Coopmans wil via Lubbers bewijzen dat hij terecht als beloftevol wordt omschreven en de Amsterdamse zwaargewicht is bereid om tegen een forse vergoeding als testcase te die nen. Joop Castenmiller, links op de voorgrond, tijdens de bijeenkomst op sportpark Schoonenberg, waarop hij aan de Telstar- selectie werd voorgesteld. Hij was er terecht danig ontstemd over. Met een duidelijke behoefte aan niet nóg meer narigheid, stelde hij zich neutraal op toen hij zei: „Ik ben teleur gesteld in het beleid.” Direkteur Ketting immers, beloofde eveneens voor het ver trek dat de eerste drie dagen van deze ronde de renners hun eigen kans moch ten rijden. Dat voorspelde wrijving, om dat er bij deze équipe zoveel vedetten zijn samengebracht. Vier van de zes coureurs mogen zich tot de top rekenen: Aad van den Hoek. Frits Schür. Roy Schuiten en Jan Aling ..Dat zijn er eigen lijk twee te veel”, verklaarde Roy Schuiten in Zoetermeer. ..Er zitten bij ons in feite te weinig knechten en te veel bazen.” Vorig jaar in dezelfde ronde leidde de overmacht aan sterken bij de Ketting-ploeg tot een conflict tussen Aad van den Hoek en Frits Schür. uit welke interne wrijving Fedor den Her tog een voordeel haalde dat hem hielp bij het bereiken van de eindoverwinning. Een dergelijke controverse dreigt ook nu de Ketting-ploeg te overmannen, maar directeur Ton wil daar niets van weten. ..Geen sprake van”, riep hij zelfverze kerd toen de botsing van de zo noodza kelijke kameraadschappelijke gevoelens nog maai- een uur oud was. ZOETERMEER. Ad Dekkers van de Am- stelploeg heeft donderdag de eerste etappe gewonnen van Olympia’s ronde van Neder land, een rit over 129 kilometer van Amster dam naar Zoetermeer. De uitslag luidt: 1. Dekkers (Ams.) 129 km in 2 uur 45 minuten 17 seconden (met bonificatie 2.45.02), 2. Schuiten (Ket.) z.t. (met bon. 2.45.07), 3. Van Houwelin- gen (Ams.) z.t. (met bon. 2.45.12), 4. Raas (Erp.) 2.46.23, 5. Van der Kruys (Erp.) z.t., 6 Pronk (Del.) z.t., 7. Kuys (Bos.) z.t., 6. Van de Hoek (Ket.) z.t., 9. Schuer (Ket.) z.t. 10. Koot (Erp.) z.t. Na de „proloog’’ en de eerste etappe is het algemeen klassement: 1. Dekkers (Ams.) 4 uur 17 minuten 4 seconden, 2. Schuiten (Ket.) 4.17.09. 3. Van Houwelingen (Ams.) 4.17.14, 4. Snoejjink (Ket.) 4.1B.21, 5. Smit (Bos.) 4.18.23, 6. Koot (Erp.) 4.18.25. 7. Schuer (Ket. z.t., 8. Pronk (Del z.t., 9. Van der Kruys (Erp.) z.t., 10. Raas (Erp.) z.t. Het ploegenklassement na de eerste etappe is: 1. Ketting 8.18.03, 2. Van Erp 8.19.09, 3. Delbana 8.19.31, 4. Hebro-Flandria 8.19.42, 5. Amstel 8.20.04 6. Bossche Staalbouw 8.21.29. brabantia vernuftig veelzijdig voordelij lordelig brabantia vernuftig veelzijdig zijdig voordelig brabantia vernuftig! tig veelzijdig voordelig brabantia 3 vernuftig veelzijdig voordelig Öh irabantia vernuftig veelzijdig ielig (9 brabantia vernuft lig voordelig Êbrabantj veelzijdig voordelig^ irnuftig veelzijdig jantia vernuftig g brabantia voordelig ,.Ik ben helemaal gek van voetbal, dat zal ik van m’n leven niet los kunnen laten. Al hoef ik niets te doen, kijken ga ik toch”. De kans die het afgelopen seizoen hem bood heeft de gebruinde Hagenaar met beide handen gegrepen. Hij bezocht zestig wedstrijden in binnen- en buitenland, bij profs zo wel als amateurs. Hij was docent aan de trainersopleiding van de KNVB en ver zorgde een rubriek voor de Haagsche Courant. „Dat is een leuk middel om in de publiciteit te blijven; de kans is dan ook groter om weer een nieuwe job te krijgen”. Ajax heeft voor de competitie van de C-elftallen met 20 gewonnen van Vo lendam. De Belg Eric Leman heeft de tweede etappe van de ronde van Spanje gewon nen. Thevenet leidt in het algemeen klassement. De Haagse hockeyverenigingen HHYC en TOGO gaan fuseren. Chili heeft een oefenwedstrijd tegen Haïti met 10 gewonnen. De Italiaans-Amerikaanse equipe Merzario-Andretti heeft met een Alfa Romeo de 1000 kilometer van Monza gewonnen. Australië is er in Melbourne in ge slaagd om Uruguay een doelpuntloos gelijkspel af te dwingen. Tottenham Hosspur wil de eerste fi nale wedstrijd van het toernooi om de UEFA-cup tegen Feyenoord één dag eerder spelen. Als de teams op 22 mei voetballen dan valt de wedstrijd samen met de interland EngelandArgentinië. Leo van Veen heeft voor vier jaar bijgetekend bij FC Utrecht. ZOETERMEER. Het professionalisme in de amateurwielrennerij, allang geen onbekend gegeven overigens, heeft zich gemanifesteerd op de tweede dag van Olym pia’s Ronde door Nederland die per traditie eigenlijk zo’n uitgesproken feest is voor oprechte amateurs. Sinds zich nogal ambitieuze zakenlieden in de wielersport be gaven ervaart men dat principe dat steeds meer en hoe het er in de uitgesproken top momenteel voorstaat, bleek donderdag in Zoetermeer waar de stemming binnen de Kettingploeg explodeerde. Aanleiding tot verwijten over en weer was het rijden van Zandvoorter Roy Schuiten, die met een puur individueel optreden een openlijke getuigenis had afgelegd van wat amateurisme nu precies moet inhouden maar juist daarom zo een slachtoffer werd voor degenen met wie hij nu nog een week moet optrekken in deze fietstocht door Nederland. Het puntenklassement is: 1. Schuiten (Ket.) 34 punten, 2. Kuys (Bos) 31. 3. Smit (Bos.) 27, 4. Van Trigt (Mie.) 25, 5. Van Gerwen (Mil.) 21, 6. Snoeyink (Ket.) 20, 7. Dekkers (Ams.) 20, 8. Van Houwelingen (Ams.) 18. 9. Van den Hoek (Ket.) 17. 10. Raas (Erp) 17. Sprintklassement: 1. Schuiten (Ket.) 15 pun ten, 2. Aling (Ket.) 8. 3. Pronk (De).) 7. Combinatieklassement: 1. Schuiten (Ket.) 4 punten. 2. Dekkers (Ams.) 14, 3. Van Houwe lingen (Ams.) 20. 4. Pronk (Del.) 23. 5. A)ing (Ket.) 30. Met de finish in zicht was Schuiten in eerste positie gaan zitten om het zware werk op te knappen, waar zijn collega’s in de vlucht niet aan toe kwamen. „Ik had last van kramp”, klaagde Dekkers later. Schuiten: „Ik voelde me ver schrikkelijk sterk. Ik kon alles van daag.” Maar het mocht niet. Toen de voorsprong, waar Schuiten zo dapper aan werkte, opliep tot rond 1 minuut, verbood zijn ploegleider hem nog langer de vaart op te drijven. Schuiten: „Dat vond ik gezien de afspraak niet eerlijk. Als ik voluit had mogen koersen zou ik ondanks mijn e.tappenederlaag een grote voorsprong in het algemeen klassement hebben gehad. Lubbers: „Waarom een wedstrijd in Gent en niet in Rotterdam? Nou, dat is simpel: in Gent betalen ze wat ik vraag en in Nederland niet.” Maar zijn de bedragen die je vraagt niet te hoog voor Nederlandse begrippen? Lubbers: „Volgens mij niet. Als ik zie wat jongens van mijn kaliber in het buitenland verdienen, dan mag ik ook vragen. Ik kijk bij het van mijn prijs naar de mogelijke recette en naar de kracht van mijn tegenstander. Boksers als Urtain en Peralta komen in Spanje in zalen met 5000 toeschouwers ook niet voor minder dan 15 tot 20 mille in de ring. Waarom zou dat bij mij niet kunnen.” Intussen schrijdt de tijd echter voort. Er is alweer een half jaar verstreken sinds Lubbers het in Dja- overeind hielden in een moordende tem- 129 kilometer, die op de eerste wedstrijddag ongeveer 70 van de ruim 100 vertrokken renners al op een achterstand van meer dan drie minuten zette, met Toine van de Bunder als opvallendste slachtoffer. Toen Roy Schuiten op jacht trok naar Ad Dekkers kreeg hij diens ploegmaat Adrie van Houwelingen aan zijn wiel. Dat hij des ondanks doorging, werd hem achteraf uiterst kwalijk genomen. Zijn teamgeno ten klaagden er in koor over dat hij het ploegenklassement in groot gevaar bracht door de twee Amstelrenners op sleeptouw te nemen. En Schuitens ploeggenoot Herman Snoeyink, die de oranje leiderstrui droeg en bij de ach terblijvers zat,, sprak verbitterd: „Dit had natuurlijk nooit mogen gebeuren.” Hoe kan Schuiten het tempo opjagen, terwijl ik mijn trui aan het verdedigen ben.” Mooi van buiten (oranje met wit), royaal van binnen. Het schuifdeksel bewaakt zorgvuldig de versheid van uw brood. Voor déze prijs hoeft u er geen boterham minder om te eten. >■- -s

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25