Volk moet niet vergeten dat putsch geen revolutie is Britse troepen Progressieve Partij vijf zetels rijker Noord-Ierland r MANIFEST VAN JUNTA blijven in il Verkiezingen Zuid-Afrika Oost-Berlijn Echtpaar verongelukt RabaniSpijt op reis te zijn gegaan Verdragen tussen Bonn en Beschuldigingen tegen Nixon beperkt 1 2 6 VRIJ DAG APRIL 19 74 BINNEN- EN BUITENLAND Uitrukken Tegenstand Motto Onzichtbaar fflïï DEN HAAG (ANP) Generaal Antonio De Spinola die uitgenodigd zou zijn zitting te nemen in de pas gevormde junta in Portugal, is wel eens een Portugese De Gaulle ge noemd, die zijn tijd afwacht bewind van president Tomas en premier Caetano aan de kant gezet en vangen door een junta onder leiding De Spinola en Da Costa Gomez. Bewaking (Van onze redacteur in Lissabon en Barcelona) en LISSABON/BARCELONA Eenheden van het Portugese leger, onder aanvoering van vijf kapiteins en twee majoors hebben gisteren het ver- van de onlangs afgezette generaals Nederlandse schepen 14' Portugal onder militair bewind t (Van onze redactie buitenland) De reisorganisaties hebben toch voor De Spinola Caetano en Tomas buigen Tot Caetano in september 1968 werd (Van onze redacteur in Barcelona, R. BossChart) Een Portugees leest het eerste nieuws van de staatsgreep door het leger in een krant in Lissabon gisteren. lie ter an ran sila de hof ran van aid ger het ten Winst behaalde ook de Progressieve Partij van Colin Eglin, die tegen de apartheidspolitiek van de regering is. Zij was met een zetel in de Kamer verte genwoordigd en had er bij genoemde tussenstand zes. De vijf winstzetels be haalde zij in de rijke Engels-sprekende voorsteden, waarvan drie in Johannes burg. De einduitslag was: Nationale Partij 122 zetels, een meerderheid van 75 ze tels. De Verenigde Partij heeft vijf ze tels verloren en is van 46 op 41 zetels Even later voeren Portugese schepen de Ta,ag op. tot dicht bij het centrum vingers het overwinning. Marcello Caetano, afgezet als premier van Portugal. BERLIJN (DPA). De Duitse Bonds republiek en de Duitse Democratische Republiek hebben gisteren in Bonn en Oos.t-Berlijn weer twee akkooorden on dertekend die voortvloeien uit het tussen de twee staten gesloten basisverdrag. De akkoorden hebben betrekking op gezondheidszaken en op het niet-com- merciële betalings- en verrekeningsver- keer. •Slo tting op- Pge- toe- zeer twee nee- rden ge- de reten jr- ■ij- iris- i tot leer atig )en- ■van was het leeft d te een het leeft ndse ord- ven- van onu- )d- air cht its- •ro- A. irs- fe- id- ie- el- de :ou let hij :e- ts- ■nt -as li- «id es- up. lire ren em- abi- lan- :oen igen be- ken- nsy- kaat e is f60 ;ure- ieeft het van ers-. en Fra- van n de Heen iver- rindt fiool inale •ilig- nsti- r in HOEVEN (ANP). In Hoeven zijn gisteren de 37-jarige F. Hendrikx en diens 34-jarige echtgenote met hun auto verongelukt. De heer Hendrikx reed met zijn auto door een rood stoplicht een kruising op en botste daar op een vracht auto. Wilson legde zijn verklaring af na een rede van zijn minister van Defensie, Roy Mason, die zinspeelde op het feit dat het leger wellicht uit Noord-Ierland zou worden teruggetrokken. Die toespraak veroorzaakte een storm van protest van protestantse monarchisten en de minder extremistische katholieke groepen van de bevolking, die een bloedbad in Bel fast en omgeving voorzagen. BARCELONA. Het politiek ma nifest van de nieuwe Portugese machthebbers. da.t gisteren, via de radio werd verspreid, luidde aldus: van Lissabon. De kapitein van een van de schepen dreigde zijn kanonnen te richten op het regeringscentrum als er op de opstandige troepen zou worden geschoten. Tanks en eenheden van het Portugese lezer omsingelen het gedeelte van het centrum van Lissabon waar premier Caetano en leden van zijn kabinet zich bevinden. Onder het motto „evolutie zonder re volutie” heeft premier Marcello Caetano Portugal willen aanpassen aan de mo derne eisen van de twintigste eeuw. Tot zijn concept behoorde echter een starre houding voor wat betreft de Afrikaanse politiek. Over een afstand doen van de overzeese bezittingen viel met Caetano niet te discussiëren. In hun opwinding lopen de Portugezen het risico dit laatste te vergeten. Wat hier is gebeurd is wel degelijk een putsch en zeker geen revolutie. Het volk heeft alleen toegekeken en geapplaudisserd. TILBURG. De consul van Koeweit in Nederland, de heer Rabani, heeft er spijt van indertijd op reis te zijn gegaan na de negatieve reacties op zijn optreden inzake de oliecrisis. Dit verklaarde hij gisteren, juist terug van zijn reis, tijdens een lezing aan de Tilburgse hogeschool. gekomen. De Progressieve Partij heeft zes zetels. Van de 171 zetels van het Lagerhuis blijven er nog twee over, die later in tussentijdse verkiezingen zullen worden betwist. Dat is nodig geworden doordat vlak voor de verkiezingen twee kandida ten van de Verenigde Partij zijn overle den. Verwacht wordt dat deze twee zetels naar de nationalisten en de Vere nigde Partij gaan. defensie, financiën en andere federale zaken. De generaal die naar aanleiding van zijn boek zijn functie van plaatsvervan gend stafchef verloor, is een kleine, stevig gebouwde man, die onafscheide lijk is van zijn monocle en zijn rij zweep. Alles begon om vier uur ’s nachts. In heel Portugal begonnen legereenheden uit te rukken. Kort daarop hadden deze zonder slag of stoot de meeste strategi sche punten van het land bezet. Toen de inwoners van Lissabon wakker werden en de radio aanzetten voordat ze naar hun werk wilden gaan, was alles al zo goed als achter de rug. WASHINGTON (AP). De staf van de juridische commissie van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden heeft gisteren geadviseerd een aantal beschul digingen in de afzettingsprocedure tegen president Nixon te laten vallen en het verloop van de procedure te concentre ren op drie punten: Watergate, Nixons belastingen en de bijdragen die zijn geleverd aan zijn herverkiezingscampag- ne. De meeste zaken die zouden komen te vervallen hebben betrekking op de in schakeling van regeringsinstanties door het Witte Huis ten bate van eigen poli tieke doeleinden. „De Militaire Beweging is zich er diep van belust dat onder haar plichten ook een belangrijke plaats in geruimd dient te worden aan de plicht om als strijdkrachten van de Portu gese natie, de burgerlijke vrijheden van het Portugese volk te waarbor gen. Daarom hebben de strijdkrachten een programma van „Nationale Red ding” opgesteld om de natie haar vrijheden terug te geven waarvan zij zolang verstoken is gebleven. In de bijna zestien jaar dat admiraal Americo Tomas het hoogste ambt in Portugal heeft bekleed, heeft hij steeds kans gezien zich ogenschijnlijk buiten de actuele politiek te houden. Niettemin bestuurde hij vanuit het Palacio Nacio- nal” in Lissabon onzichtbaar het schip van staat. Hij was het ook die in september 1968 na de verkiezingen Mar cello Caetano tot premier benoemde en daarmee Portugal van de starre koers, die tot dan toe was gevolgd, op het pad der voorzichtige liberalisering zette. Inmiddels was hij in 1968 benoemd tot gouverneur en opperbevelhebber van Portugees Guinee. Daar viel hij niet alleen op door de wijze waarop hij de strijd voerde, maar vooral ook door zijn werk op economisch en sociaal gebied. Hij vormde een congres voor het Guine- se volk om het te betrekken bij de ontwikkeling van het land. Na vier jaar keerde hij in september 1972 terug naar Portugal waar hem het welkom voor een held ten deel viel. Hij ontving de hoogste onderscheiding voor dapperheid. 'ani- ciële uni- iheid >i de ende In de ochtend bezetten de opstandelin gen het centrum van Lissabon en sloten de ministers van Defensie, Leger, Bin nenlandse Zaken en Financiën op in het ministerie van Defensie; dezen wisten echter een gat te slaan in een buiten muur en zo te ontkomen. Premier Cae tano en zijn regering, waaronder deze vier ontsnapte ministers, zochten hun toevlucht in de Carmona-kazerne van de Nationale Garde, die daarop omsingeld werd door de opstandige militairen. Dezen stelden in een ultimatum dat de Nationale Garde en de regering zich voor het vallen van de avond moesten overgeven; dit gebeurde inderdaad rond half zes. Ooggetuigen vertelden ons dat zij op Onze Haagse redactie meldt dat de Portugese ambassade in Den Haag en de ambtswoning van ambassadeur Carlos Augusto Fernandes vanaf gistermorgen onder verscherpte politiebewaking staan. Surveillancewagens van de Haagse poli tie hebben de opdracht gekregen extra ritjes te maken in de omgeving van de ambassade. in 1938 was hij lid van de raad voor de er korte tijd op dat er veranderingen in Portugal zouden komen, maar degenen die grote veranderingen verwachtten, kwamen bedrogen uit. Weliswaar waren de verkiezingen van oktober 1969 vrijer dan ooit sedert Salazar in 1932 de macht had gegrepen, sterk verdeeld zetel. maar de oppositie was en kreeg geen enkele „Na 13 jaren vruchteloze koloniale strijd hadden de autoriteiten nog steeds geen politiek weten te vormen die gestalte gaf aan de ware bestem ming van de Portugese natie. Onder tussen was de toestand in Portugal ontaard tot een houding van volko men afzijdigheid van het volk, dat wel steeds zijn plichten te horen kreeg, maar nooit zijn rechten”. „Het werd absoluut noodzakelijk de staatsinstellingen te zuiveren van het wijd-verspreide machtsmisbruik en de corruptie die door deze stand van zaken werd aangemoedigd en gehand haafd”. In bepaalde kringen zag men in hem de man die een begin zou kunnen ma ken met een oplossing van het koloniale vraagstuk, zonder een politieke chaos of een burgeroorlog te ontketenen. In zijn geruchtmakende boek „Portugal en de toekomst”, stelde hij de vorming voor van een federatie van vier gelijkwaardi ge staten Portugal (of zoals hij voor stelt: Lusitania), Mozambique, Portugees Guinee en Angola. Elke staat zou een eigen volksvertegenwoordiging moeten hebben, verantwoordelijk aan een feder aal parlement. De federale regering zou belast moeten zijn met de zorg voor De enige tegenstand kwam van de para-militaire Nationale Garde (40.000 man in heel Portugal, de meesten met de beste uitrusting, zelfs gepantserde voertuigen, in Lisssabon gelegerd), van de rebellenpolitie (14.000 man) en van de politieke politie, de eens zo beruchte PIDE, tegenwoordig DGS, die over 60.000 leden en verwanten of sympathisanten zou beschikken, van wie echter slechts weinigen gewapend zouden zijn. Ongeveer 100 Nederlandse toeristen die momenteel in en rond de Portugese hoofdstad Lissabon vakantie houden, verkeren in grote onzekerheid omtrent hun geplande terugkeer naar Nederland. De reisbureaus Fit, Centouri, en De Magneet hebben in mensen in Portugal zitten. verzocht het premierschap op zich te nemen, was hij hoogleraar in het recht koloniën en tussen 1944 en 1947 minister van koloniën. Als zodanig bereidde hij de omschakeling van koloniën naar overzeese provincies voor en legde hij de basis voor de Afrikaanse politiek die Lissabon tot nog toe heeft gevolgd. In de staatspartij, de „Uniao Nacional” heeft Caetano steeds een leidende positie bekleed en hij gold als belangrijke me dewerker van zijn voorganger Antonio Salazar. Toen Salazar in de zomer van 1968 ernstig ziek was, werd Caetano door president Tomas tot waarnemend pre. mier benoemd. Zodra hij aan de macht was, beloofde Caetano het volk een democratischer bewind, maar hij vroeg geduld. Het leek aan de universiteit van Lissabon. Reeds Zijn diensttijd in Afrika begon De Spinola in 1961, toen hij als luitenant- kolonel zich vrijwillig meldde voor dienst in Angola, waar toen juist de strijd tegen de guerrillabeweging was begonnen. Al spoedig kreeg hij bekend heid door zijn moed en bekwaamheid. In 1963 werd hij bevorderd tot kolonel en in 1964 tot brigade-generaal, toen hij naar Portugal terugkeerde. In 1969 kreeg hij de rang van generaal. Naar het schijnt vielen er twee doden toen de opstandige militairen het hoofd kwartier van de politieke politie in Lis sabon bestormden, maar er heeft zich verder geen bloedvergieten voorgedaan, tenminste wat de hoofdstad betreft. De toestand zou navenant zijn in de rest van het land en vooral in Portugals tweede grote stad, Oporto. nog geen contact kunnen krijgen n.et de reislei ders in Portugal en moeten het voorlo pig doen met de mededeling van de KLM dat alle vliegvelden in Portugal voor onbepaalde tijd zijn gesloten. Eurotours totaal 92 JOHANNESBURG. (Reuter) De Nationale Partij van premier John Vor- ster, die al 26 jaar aan het bewind is in Zuid-Afrika, heeft winst behaald bij de woensdag gehouden verkiezingen. Toen 154 zetels bekend waren van de 169 die op het spel stonden, had de Nationale Partij er al 109. „Wanneer ik de confrontatie toen niet had ontlopen, had ik de zaak kunnen winnen”, verklaarde Rabani. De heer Rabani is van mening dat de Arabische olieboycot tegen Nederland had moeten ophouden, toen duidelijk bleek dat de eenzijdige pro-Israëlische houding van de Nederlandse regering in het Midden-Oostenconflict werd verla ten. „Het feit dat de boycot tot nu toe voortduurt, werpt een smet op de Ne- derlands-Arabische betrekkingen en de Arabische wereld maakt zich er bela chelijk mee”, aldus de consul. Voorlopig, van de want de junta heeft beloofd de burgerlijke vrijheden te zullen herstellen en binnenkort vrije verkiezingen te zullen uitschrijven. LONDEN. Volgens premier Harold Wilson zullen de Britse troepen in Noord-Ierland blijven om orde tussen protestant en katholiek te handhaven. De vraag is: wat nu? De regering zal tot de volgende verkiezingen worden waargenomen door drie officieren: Dou- rao, Da Costa Gomez en De Spinola. De laatste isi de bekende generaal die on langs aan de dijk werd gezet omdat hij het niet eens kon zijn met de koloniale politiek van Caetano. Deze politiek zal vast en zeker een andere weg opgaan. Het grote vraagteken is nu echter de binnenlandse politiek. De oppositie maakt zich geen illusies. Spinola is altijd een loyaal officier geweest. Het is in geen geval een man van links. bewind-Caetano zich naar het schijnt, tot vreugde Portugese bevolking, De vloot hoefde echter niet in te grijpen. Vrijwel zonder verweer gaf het i-j zich over. Voorlopig, sommige pleinen in Lissabon reeds jube lende Portugezen uit hun huizen zagen komen, en zelfs met de instelling van een radiozender van de opstandige militairen de bevolking gevraagd niet op straat te komen, en zelfs de instelling van een avondklok gedreigd. Toch ontving de bevolking van Lissabon uiteindelijk het „bevrijdingsleger” met victorie-geroep. De Portugezen gaan er van uit dat deze „Beweging der Strijdkrachten” een einde zal maken aan het machtsmisbruik van het regime van Caetano. In een staatsgreep die vrijwel zonder bloedvergieten verliep, namen de mili tairen, die ’s morgens vanaf het leger kamp Santarem, ten noorden van Lissa bon, waren opgetrokken naar de hoofd stad, de macht over. De nieuwe junta heeft beloofd in Portugal de democratie te zullen invoeren. Eén van de grootste kranten in Lissabon, „Republica”, kwam gisteravond uit met op de voorpagina de mededeling: „Deze krant is niet gecensu reerd door enige commissie”. Om tien voor half zeven gisteravond gaf Marcello Caetano, die zich met en kele van zijn ministers had teruggetrok ken in een kazerne van de Nationale Garde, zich over aan de nieuwe macht hebbers, die kort daarop bekendmaak ten dat Caetano zijn functie had overge dragen aan generaal Antonio de Spinola. Ook president Americo Tomas werd ge arresteerd. Op dat moment had al vrij wel het hele Portugese leger zich aange sloten bij de opstandelingen, ook die onderdelen die aanvankelijk, zonder overigens gewapend verzet te plegen, een afwachtende houding hadden aange nomen. De gevolgen van de staatsgreep voor de Portugese koloniale gebieden in Afri ka, Angola, Mozambique, Guinee-Bissau en de Kaapverdische eilanden waren gisteravond nog niet duidelijk. Generaal De Spinola staat bekend als een voor stander van een andere politiek in Afri ka, maar niet van zelfstandigheid voor de koloniën. Generaal Antonio De Spinola, door lei- dsrs van de coup d’etat in Portugal uit genodigd de macht over te nemen. Hoeveel manschappen er aanwezig zullen zijn, zal afhangen van de ernst van de situatie op een bepaald moment. Momenteel zijn er 15.500 Britse militai ren in Ulster, waar de afgelopen jaren reeds meer dan 200 soldaten om het leven zijn gekomen. De voornaamste oppositiepartij, de Verenigde Partij van Sir de Villiers Graaff, verloor zetels aan de Nationale Partij en aan de Progressieve Partij. De Verenigde Partij is verdeeld. De conser vatieve vleugel wil nauwer samenwer ken met de Nationale Partij, terwijl de reformisten een regionale oplossing van de problemen voorstaan. Hij werd op 11 april 1910 in Estremoz, in het zuiden van Portugal, geboren als zoon van een inspecteur-generaal van financiën. Hij koos een loopbaan bij de cavallerie. In 1930 kwam hij op de militaire academie. k. Generaal Francisco Da Costa Gomez, be trokken bij de legeropstand in Portugal. De negers en de kleurlingen, de over grote meerderheid van de bevolking, hebben geen stemrecht. Admiraal Americo Tomas, afgezet als president van Portugal. Bij de eerste opstand van de militai ren, op 16 maart, wist Caetano zich mede dank zij de steun van de Republi keinse Garde, nog te handhaven, maar gisteren moest hij buigen voor de offi cieren die, evenals de meeste soldaten, blijkbaar genoeg hebben van de eeuwig durende oorlog tegen de bevrijdingsbe wegingen in de overzeese gebieden. Er is een junta gevormd die een gedetailleerd regeringsprogramma zal opstellen en zo spoedig mogelijk be kend maken. Deze junta zal algemene vrije verkiezingen uitschrijven opdat het Portugese volk zonder enige dwang zijn vertegenwoordigers kan aanwijzen naar een grondwettelijk parlement, en zo vrij zal kunnen beslissen over de toekomstige staats vorm”. Zijn politieke loopbaan begon Tomas in 1936 als kabinetschef op het ministe rie van marine. Daarna bekleedde hij verscheidene andere functies, waaronder die van minister van marine. De Uniao Nacional stelde Tomas kandidaat voor de presidentsverkiezingen van 8 juni 1958 waar hij 80 percent van de stem men verwierf. Op 25 juli 1965 verleende het kiezerskorps Tomas een tweede mandaat tot 1972 en in 1972 werd hij voor de tweede maal herkozen voor een ambtsperiode van zeven jaar die 1979 zou zijn verstreken. De onlangs door Caetano afgezette generaal Francisco Da Costa Gomez maakt ook deel uit van de militaire junta die nu de macht in handen heeft. Kort na het begin van de opstand verlieten enkele buitenlandse oorlogs schepen, waaronder de Nederlandse bo dems de Tjerk Hiddes, de Van Galen en de Zeehond, de haven van Lissabon. De schepen waren daar, omdat zij zouden deelnemen aan de NAVO-oefening Dawn Patrol. De opstandige militairen hadden de buitenlandse schepen op dracht gegeven te vertrekken. Onze medewerker in Lissabon schrijft: donderdagavond acht uur. Door de stra ten van Lissabon trekken tanks en vrachtwagens, waarop soldaten, maar ook zingende mannen en kinderen. Tien tallen luidruchtig toeterende auto’s rij den hen achterna en langs de weg staan mensen te lachen en te huilen. Ze roe pen „victorie, victorie” en maken met de bekende v-teken van de l F L® ifl ui tm HM j ÜWi. MBS

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3