NIEUWE PLANNEN VOOR OUDE PANDJES LIGGEN WEER KLAAR G. Hoorn: „Een vier maanden te vroeg geboren kalf met twee koppen Mavishal SIEBEL i W tO FR syMlyg Burgerlijke stand 1 I I "I I Al is de leugen nog zo snel de waarheid achterhaalt haar wel. gïï Zwaar Moquette tapijt in alle kleuren. Ook in zwart.400 cm breed. TT briljant ringen voor89- Koop bij de Hed. Tapijt Centrale. Je bent feit ais je meer betaalt. ra Dankuwel - Alstublieft 5 CDA-VELSEN PRESENTEERDE ZICH REEDS DONDERDAG CARILLONKLANKEN I ‘W ’’i? IL V R IJ D A G 26 APRIL 1974 PLAATSELIJK NIEUWS 4 Geen bougainville Ellende besparen VELSEN (Van een onzer verslaggevers) «ZA f Motie R Ongehoorzaamheid I. 15.- 4.95 8.95 7.50 9.75 39.- II - (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Het oude dorp Vel- sen wordt steeds mooier sinds de Stichting Het Dorp Velsen er haar vleugels over gespreid heeft. Pitto reske huisjes staan er bij als uit de as herrezen. De veelal wankele zeventiende- en achttiende-eeuwse pandjes werden met oude steentjes gerestaureerd en in sommige ge vallen geheel herbouwd. Dat stukje Velsen, de echte oude kern van Velsen, waar het gemeentehuis en het gevang ook gevestigd waren, heeft nu ook het aanzien gekregen dat een historisch monument waar dig is. Wel zegt het Stichtingsbe stuur bij monde van mevrouw J. Franse, secretaresse, dat men er geen tweede Zaanse Schans van wil maken. I 8 VELSEN De donderdagavond gehouden vergadering van de Vel sense gemeenteraad heeft al duide lijk in het teken van de verkiezings strijd gestaan. Vandaar dat de leden kans hebben gezien aan de te be handelen agenda ongeveer driemaal zoveel tijd te besteden dan anders het geval zou zijn geweest, waarbij men elkaar weinig of niets wenste toe te geven. Typerend voor deze sfeer was bijvoorbeeld een eenvou dig hamerstuk over de verbetering van een woning in Santpoort- Noord, dat nog een debat van een kwartier ten gevolge had. Alleen over de vraag of het punt al dan niet van een toelichting diende te worden vergezeld, met welke kwes-. tie zich drie of vier sprekers en een wethouder wensten bezig te houden. 'TT Het beschermde dorpsleven van OUD-VELSEN ADVERTENTIE 'A. le a in ADVERTENTIE steenbolk 67-55, ADVERTENTIE ADVERTENTIE Jacob Cats eeuwige schoonheid il Is Naast het nog niet zo lang geleden vol tooide huis op de hoek van de Meervliet- straat en de Zuiderkruisstraat, zal in de toekomst een houten huis verrijzen. Hier voor heeft architect Stem Schaafsma Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Dominence, Colchester; Avalon, Har wich; Kiption, Londen; Spree, Sonder- borg; M I Transporter, Noordzee; Aege an Monarch, New Orleans; Ottawa, Ha- Vrijdag vertrokken: Brinda, Poole, IJ muiden; Venture Grangemouth; Konkar Intrepid, New Orleans; Ascanius, Las Palmas; Herman Helena, Oslo; Juancar- dona, Bremen. die zelf in feet dorp woont de teke ningen gemaakt. Wanneer met de bouw van dit huis zal worden begonnen is nog niet bekend. zijn er nog restauratieplannen voor de Weverij in de Hoofdbuurtstraat en voor de Hordbuurtstraat 3 en Middendorp- straat 2, wat eigenlijk één woning is. In de Middendorpstraat staat nog de oude gevangenis, die willen we ook gerestau reerd hebben. Evenals de panden van de vroeger kolenboer De Raedt, naast het oude Raadhuis. Maar wanneer dat alle maal zal gebeuren is nog niet bekend. Het kost nu eenmaal veel geld”. Hierop meende de heer Hoek (PSP) het verlossende woord te kunnen spre ken met zijn voorstel de behandeling van deze kwéstie nog drie weken uit te stellen, zodat alle fracties zich behoor lijk op een debat kunnen voorbereiden. Overigens kon de heer De Boer in zijn functie als lid van de Tweede Kamer nog meedelen dat inmiddels reeds een studiecommissie is geïnstalleerd met de opdracht, zowel het draagkrachtbeginsel nog een te bekijken als de mogelijkheid deze heffing uit de algemene middelen te voldoen. Als we door het Dorp wandelen ko men we bij het Rode Hert. Er staan vierkante bakken met fleurige bloemen voor de deur die een luchtige versiering vormen. Mevrouw Franse is er niet zo over de spreken: „Die grintbakken deto neren totaal. Dat zijn moderne bakken. Kleine bloembakken aan de gevel met geraniums zou veel leuker staan”. Zij vertelt dat de gemeentelijke plant soenendienst al een begin heeft gemaakt met verdere grondvoorzieningen die wel erg passen bij het Beschermd Dorpsge zicht. Zo staan er om het parkeerterrein nu nog lage boompjes. „Maar we hopen dat het terrein met zo’n drie jaar door groen is ingepakt. Als Stichting zijniwe ook bezig oude bankjes op te scharrelen die hier passen. Die kunnen dan langs het kanaal geplaatst worden”. KW KW IJM 49 226 154 s- >n n. JUWELIERS Haarlem: Grote Houtstraat 63 Amsterdam, Rotterdam, Den Haag et jn •g in !5 it l- in V. V. In samenwerking met de gemeentelij ke plantsoenendienst is ook een lijst opgesteld waarop staat wat wél en wat niet mag. Daarop staan ook de exotische gewassen als ongewenst vermeld. „Geen Ook had de heer De Boer geen goed woord over voor de manier, waarop deze actie door het „M.A.N.” is gevoerd, even min als voor die daarbij toegepaste me thode. Hier werden immers achtentwin- tighonderd inwoners van de gemeente zonder meer aangespoord deze belasting niet te betalen, een soort burgerlijke ongehoorzaamheid, welke volgens spre ker slechts kan leiden tot ondermijning „Als de kerkvoogdij mee zou willen werken en steeds één van de hekken van het Kerkplein gesloten zou houden, dan zou dat ook een vooruitgang beteke nen. De mensen kunnen net zo goed vanaf het parkeerterrein aan de Meer- vlietstraat naar de kerk lopen over het kerkpad. Bezoekers voor de herberg Het Rode Hert komen nu ook via de kerk hekken. Maar de eigenaar zelf doet het beslist niet. Het is vaak ook onwetend heid. Ze weten vaak niet dat het par keerterrein hier achter ligt”. jahj Over verdere plannen tot vervolma king van de historische dorpskern ver telt zij: „Het ligt in de bedoeling in de toekomst de hele bestrating aan te pas sen. In hoofdzaak met een halfsteens bestrating. Op de bijeenkomst in de kerk zullen ook restauratieplannen te zien zijn van het Schoutshuis, dat vroeger bij- de volkstuintjes aan het Noordzeekanaal heeft gestaan. Dat wordt ook weer hele maal met oude steentjes herbouwd. Dan Alleen de heer Schoonkind verklaarde namens de V.V.D.-fractie tegen de motie te zullen stemmen. Niet omdat men de strekking daarvan moeilijk kon onder schrijven, maar alleen door de gevolgde procedure, waarmee de raad geen tijd werd gegund zich behoorlijk op een dergelijk belangrijke kwestie voor te bereiden. GEHUWD: A. R. Lenis-A. M. Vessies, Oudkarspel; P. T. Jasperse-A. W. Sander, IJmuiden; L. J. Verhaaf-G. Otte, IJmuiden; J. van Beelen-A. E. Zwart, IJmuiden; J. C. Sieben-B. Stottelaar, IJmuiden; H. Oos- terveen-E. Kronenberg, Deventer; T. J. H. Nijssen-S. G. van Bakel, IJmuiden; J. M. Voorberg-P. C, W. Riedeman, Am sterdam; J. A. Bijeman-M. E. Voerman, IJmuiden; J. van der Zee-J. A. Roeper, Sneek; M. J. Janssen-M. G. J. Brouwer, IJmuiden; L. Bouma-H. T J. Ruiten, IJmuiden; J. J. Windhorst-J. de Jongh, IJmuiden. Uiteraard bleef de heer Meijer erop aandringen dat zijn motie in behande ling zou worden genomen; waarvoor hij de heer Kruisman (CPN) onmiddellijk aan zijn zijde vond. Deze spreker herin nerde eraan dat zijn fractie reeds tijdens de begrotingsbehandeling tegen dergelij- ke heffingen heeft geprotesteerd, dus ook tegen de onroerend goedbelasting, de verhoogde reinigingsrechten en de Kal- kar-heffing. door de Stichting namelijk ijverig ge werkt om zoals het in het stencil staat „elementen, die het aldus ge vormde dorpsgezicht verstoren” zoveel mogelijk te weren. Verder staat er: „Voor de bewoners en ten dele ook voor de bezoekers zijn hieraan voor- en nade len verbonden”. gesund; Marus, Goole; Memel, Dagen ham; Canis, Rotterdam; Alka, Hamburg, Velsen; Shushenskoye, Le Havre; Anette Lonborg, Malta; Rijeke, Zwarte Zee; Co rona, Rotterdam; Bonny Karin, Goole; Edda, Rotterdam, Velsen; Argus 3, Noordzee IJmuiden; Magnus 12, Ham burg, IJmuiden; Philips Broere, Ham burg; Titan Service, Noordzee, IJmuiden; Polar Equador, Sant Pierre. Vrijdag gearriveerd: Superiority, Delf zijl; Bratislava, Baton Rouge; Grano, Hull; Rijnstroom, Hamina; Vechtstroom, Harwich. Dit alles ging de heer De Boer (CDA) toch enigszins te ver. Hij vestigde er de aandacht op dat deze thans omstreden wet destijds door alle partijen in de Tweede Kamer werd ondersteund en aldus op volkomen democratische wijze tot stand is gekomen. Zodat er thans voor de Velsense gemeenteraad niets meer te beslissen overblijft. om een brief van het „Milieu Actiecen trum Nederland” uit Velsen-Noord voor kennisgeving aan te nemen, moeilijk zonder meer laten passeren. Vooral de heer Meijer was van mening dat een accoord hiermee zou kunnen worden uitgelegd als een soort minachting voor de briefschrijvers, terwijl hij deze kwes tie bovendien ruimschoots de moeite van een discussie waard achtte. van de democratie en het Nederlands staatsbestel. „Aan een dergelijke motie hebben wij dus geen enkele behoefte”, besloot de heer De Boer. „Maar och”, voegde hij eraan toe, „ik begrijp het allemaal wel. De verkiezingen zijn weer in aantocht en daarom is ook het CDA bereid de volkomen overbodige PvdA-motie te on dersteunen”. „Daarom hebben we de bijeenkomst in de Engelmunduskerk uitgeschreven. Om de mensen te vragen de dingen die afbreuk doen aan het dorpsgezicht te verwijderen. Niet om dingen af te dwin gen die zo nodig moeten. Daarom vragen we de bewoners ook altijd om het via ons te doen, als ze iets willen verande ren. Daar kunnen wij bij helpen, in samenwerking met de gemeente”. Als erfafscheiding kan dienen: een stenen muur, een houten hek, een ijze ren hek, hagen en heesters. Maar voor alles geldt dat kleuren en vormen der toegepaste materialen passen in deze om geving. scubconiferen, maar uitsluitend inheem se gewassen, bijvoorbeeld Jasmijn”. Er staat precies op, welke soorten bomen, struiken, hagen, coniferen, bloemen en kruiden er gebruikt dienen te worden. Grassoorten mogen ook. Voor het ver harden van tuinen en erven is een aanlegvergunning vereist. Er kan dan een keuze gemaakt worden uit gele klinkers (drielingen), plavuizen, keien, schelpen en oude straatklinkers. De laat ste zijn soms via de gemeente te betrek ken. Als voorzitter wilde burgemeester Reehorst direct protesteren ten de ver onderstelling als zouden Velsense bur gers door het college niet serieus worden genomen. Wel wekte de brief de indruk dat hiermee werd getracht de raad een actie tegen de Tweede Kamer te laten ondernemen. En hiervan kan uiteraard geen sprake zijn. GEBOREN: Th. W. Boon-Visser, d., Santpoort; H. Doornbos-Majoor, z. IJmuiden. OVERLEDEN: M. Sloot, 88 jr. weduwe van D. Dek ker, IJmuiden. VELSEN. Het programma dat door beiaardier Hein de Ligt op zaterdag 27 april 1974 van 16.00-17.00 uur op het stadhuiscarillon van Velsen ten gehore zal worden gebracht, luidt als volgt: 1 Rondeau M. v.d. Gheijn, 2 Arioso con variazioni W. F. Bach, 3 Detto del eucü F. Gasparini, 4 Variaties over: De winter is vergangen L. ’t Hart, 5 Luchti ge Suite Wouter Paap, 6 Selectie uit musical „The sound of Music” Richard Rodgers, 7 Variaties voor beiaard Gaston Fremans, 8 Selectie uit de musical „My tfeir lady" Frederic Loewe, 9 Improvisa tie H. de Ligt. In feite werden de verkiezingen reeds direct bij het begin van de vergadering ter sprake gebracht, toen de heer Visser, tot dusver vertegenwoordiger van de Port.-Chr.-fractie, voor de goede orde kwam verklaren dat er niet alleen in de nieuwe constellatie van de raad door de K.V.P. - C.H.U. - en A.R.-fractie geza menlijk als het C.D.A. zal worden opge treden, maar dat hier ook al tijdens de nog resterende periode sprake van zal zijn. Dit was voor de heer Meijer (PvdA) onmiddellijk aanleiding naar de naam van de fractieleider te informeren, waarop hem werd geantwoord dat deze functies voorlopig door de heren Koop man en Visser zullen worden vervuld. Later reageerde de heer Hoorn (C.P.N.) nog op deze verklaring door vast te stellen dat hier nu dus sprake was van „een vier maanden te vroeg geboren kalf met twee koppen”. Onder dergelijke omstandigheden kon de raad ook het voorstel van B. enW., Een gouden ring met briljant is het ideale geschenk voor elke I vrouw. Verwen haar f met briljant van SiebeL U bent te gast bij betrouwbare briljant- specialisten sinds 1912. IJMUIDEN. Donderdag arriveerden in IJmuiden: Ariversario, Cadiz; Alfred Everard, Thames; Poseidon, Lissabon; Memel, Dagenham; Dilligente, Noordzee; Venture, Immingham; Axel U, Point Elisabeth; Tanny, Ipswich; Saint Didier, Le Havre; Mearsk Fighter, Noordzee, IJmuiden; Authority, Confreville, Bever wijk; Thoge, Londen; Tor Nerlandia, Go thenburg; Botnia, Harlingen, IJmuiden; Portmarnock, Lowestoft; Jorna, Hull; Gabrielle, La Palice; Magy, Seaham; Smit Lloyd 3, Noordzee, IJmuiden; Tha- ra, Newport New, IJmuiden. AMSTERDAM: Rozengracht 146-148, Tel. 62550 Beukenplein 28, Tel. 927344. BEVERWIJK: Zeestraat 56 en 58 (naast het postkantoor) Tel. 241 37 ONDERTROUWD: H. van Balen, Velsen-Noord en M. G. Ruhof, Castricum; B. R. J. Niekerk, Doorn en F. Jansen, Velsen-Zuid; E. H. Claudius, Santpoort en E. G. Olgers, IJmuiden; B. Kaden, IJmuiden en P. van der Bent, IJmuiden; D. H. Koomen, Santpoort en E. M. P. Ekelschot, Sant poort; D. Alkema Zaanstad en H. A. Bruijns, Velsen-Noord; H. Cornegge, Santpoort en J. M. Moffeman, IJmuiden; G. M. Bos, IJmuiden en A. P. Vosse, IJmuiden; L. J. Stolk, Velsen-Zuid en W. Dijkhuizen, IJmuiden; H. Venema, IJmuiden en A. M. M. van der Does, IJ muiden; P. Huguenin, Den Bosch en H. G. de Vries, Santpoort; D. Terhorst IJ muiden en H. M. Duijsings, IJmuiden; R. H. N. van den Eshof, Velsen-Noord en A. M. W. van der Ham, Velsen-Noord; E. W. P. Henfling, Santpoort en N. G van Heijnsbergen, Santpoort; F. Lokhorst, Driehuis en J. I. van der Veen, Driehuis; R. Dijkstra, Santpoort en H. Baljet, Sant poort. En welke zijn dat nou? Mevrouw Franse legt het uit: „Er zijn dingen die detoneren in het Dorp. We willen alles echt in stijl hebben. Bielzen horen hier bijvoorbeeld helemaal niet. Maar ze lig gen er wel. Er zijn mensen die ze als afscheiding van hun tuin gebruiken. Nou, dat staat helemaal niet. Exotische planten ook niet. Een bougainville past hier toch niet! We moeten niet alleen de huizen, maar ook de tuinen en de erven terug hebben zoals ze er vroeger uitza gen. De tuintjes van Schaafsma en Dek ker zijn daar een prachtig voorbeeld van”. Aldus zal de motie naar „Den Haag” worden verzonden, omdat de raad het wenselijk achtte de door de heer De Boer genoemde studiecommissie met het Velsense standpunt op de hoogte te brengen. Wel ging de raad nog met algemene stemmen accoord met het voorstel van B. en W. de door ir. Heller ingediende nota „De burger en zijn bestuur - in ons blad van woensdag nog uitvoerig be handeld - voor pre-advies in handen van het college te geven. Dit besluit werd spoedig genomen, nadat burgemeester Reehorst de gemeenteraad had toegezegd dat de nota reeds voor de vergadering van donderdag 6 jun'i voor een open debat beschikbaar zal zijn. Daarop kan door de nieuwe raad een definitieve beslissing worden genomen. Wij, van Krommenie, Wij, van Krommenie, danken de Nederland-nvJ bieden alle Nederlandse se Vereniging van S,—huisvrouwen Novilon Huisvrouwen dat zij -ï If’vZM/ a van Krommenie aan: de Novilon als enige o yfffWi 3 enige vloerbedekking vloerbedekking het vwy f? mot het Gouden Gouden Keurmerk Keurmerk. Eis het (l<) heeft toegekend. garantiebewijs. 'Vy Novilon van Krommenie. De enige vloerbedekking met ’t Gouden Keurmerk en garantiebewijs. Onder de bewoners van de oude dorpskern is een stencil verspreid waar in de situatie van dit schone brokje historie in het kort wordt uiteengezet. Daarin worden de bewoners ook uitge nodigd om aanstaande maandagavond van gedachten te komen wisselen over hun woon- en leefgebied, in de fraaie oude Engelmunduskerk. Er mogen ook vragen gesteld worden en daartoe werd een antwoordkaartje bijgevoegd. Wonen in zo’n beschermd dorpsgezicht is echter minder gecompliceerd dan het op het eerste gezicht lijkt. Er wordt De heer Meijer voelde zich hier echter minder toe geneigd en hij kondigde dan ook een motie aan, welke reeds van het voorgeschreven aantal handtekeningen was voorzien. Behalve van de PvdA, waren deze afkomstig van de CPN en „Progressief Velsen”. In deze motie wordt er bij de Tweede Kamer op aangedrongen het rioolafvoerrecht te herzien, terwijl dan tevens wordt gewe zen op de grote moeilijkheden welke er voor een gemeente aan het innen van een dergelijke heffing zijn verbonden. De woordvoerder van de PvdA moti veerde een en ander door erop te wijzen dat hierover bij de burgers veel onbeha gen is ontstaan, ook al omdat er van een heffing naar draagkracht geen sprake is. Hij meende daardoor zelfs te kunnen spreken van een „feodale, achttiende eeuwse theorie”. Het Schoutshuis zoals het er in zijn laat ste periode in Oud-Velsen heeft bijge staan. Dit oude pand zal weer in ere worden hersteld en geheel worden her bouwd. Op de bijeenkomst zullen de plannen daarvoor te zien zijn. Mevrouw Franse: „De restauratie is nu eenmaal met overheidsgeld gebeurd. En je moet de leefbaarheid door goed overleg met z’n allen in stand houden. Auto’s worden ook geweerd. Er is een prachtig parkeerterrein hier bij de Meervlietstraat. In het Dorp zelf zijn ze mateloos ontsierend. Afschuwelijk. Ze mogen er wel laden en lossen, maar er zijn ook bewoners die hun auto er toch parkeren. Voor invaliden moet je een uitzondering maken. Er zijn hier mensen die gewoon ondanjcs het verbod doorrij den naar het kanaal om daar in hun auto naar schepen te gaan zitten kijken. Moeten we dan weer het hele dorp volstampen met verbodsborden? Laten ze ons die ontsierende ellende besparen”. j 7////Z (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de donderdag- markt werd te IJmuiden aangevoerd: 90 kisten wijting, 90 kilogram tong, 1 kist tarbot en griet, 177 kisten kabeljauw, 5 kisten koolvis, 29 kisten schol, 12 kisten schar. 3822 kisten mreel. 44 kisten varia. Prijzen in guldens. Per 1 kilogram: grote tong 6.04, mid del en klein middel tong 9.67-9.51, tong 1 9.79, tong 2 9.28, tarbot 9.75. Per 40 kilogram: tarbot 344, griet 208- 108, kabeljauw 2 132-218, kabeljauw 3 110-96, kabeljauw 4 108-94, kabeljauw 5 92-108, schelvis 3 132-112, schelvis 4 96- 76, wijting 3 82-70, wijting 4 67-55, schar 70-61, makreel 1 47-41, makreel 2 3-20, makreel 3 17.60-16.40, bot 33-21, koolvis 2 61. De besommingen waren: ƒ31.800, KW 171 ƒ15.000, ƒ11.000, KW 174 ƒ10.000, ƒ13.000, UK 218 2900, VD 9 ƒ1600, VD 19 ƒ2200. Spanvissers VD 46 en VD 115 ƒ3000.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5