Deels voorwaardelijke straf geëist voor Agenda Jaar cel voor Verenigingsmeuws fflZ ife [Ulwnrnfl z Elf maanden gevraagd serie van 15 diefstallen cocaïnesmokkel IJmuidenaar kaapte NZH-bus door overvloed aan drank .la- IH4ZD41000/1300 japonnen van vaslcnhovcn mode sluizen f havens f7499/fc HERENMODE AUTO PALACE-DE BINCKHORST BV Doen: doen! ADRI/L. met invaller Kort IJmondnieuws J. BOEKELAAR ZN. de bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN Mrerf JB. PLAATSELIJK NIEUWS APRIL 19 7 4 VR IJ D A G 2 6 MSI Relativeren Twee joeten F Schuw Velsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk MAZDA: JAPANSE PERFEKTIE IN AUTO'S I I I I I I I I I I I I (Van onze rechtbank verslag geefster) I I I I I I I I I I I I Castricum JUNIOR CARAVANS ongekende prijzen P\RPONl JÊ/NMS&JA^KPTS in bleu, zwart, blauw en beige. Heemskerk HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft gisteren alvast ter voorbereiding van de echte grote kapingsrechtszaak met een kleine en bescheiden mini-kaping mogen oefenen: de kaping van een NZH- bus op 26 januari in de IJmond. De inzittenden van die bus, ruim dertig in getal, zullen het overigens wel niet zo bescheiden gevonden heb ben, hun angst en paniek zal er niet kleiner door zijn geweest toen een man plotseling de bestuurder begon te bedreigen en een andere route wilde doen kiezen. Dronkenschap LUXE CARAVANS met koelkast, verwarming en dubbele ramen UMUIDEN De naam van de Engelse motortrawler die we hier op de foto zien is Ross Trafalgar H 59, die sedert 1966 tot de Ross- Groep is gaan behoren, eigendom is van de Hudson Brothers Trawlers en wordt geëxploiteerd door de Bri tish United Trawlers Ltd te Hull in 1957 werd dit schip door Cook, Welton Gemmell te Beverley op- geleverd aan Hudson Brothers en heette toen Cape Trafalgar H 59, groot 787 bruto reg. ton. De lengte over alles bedraagt 62,48 m, de lengte tussen de loodlijnen 56,38 m, de breedte 10,21 m, de holte 5.11 m en de diepgang 4,88 m. De voort stuwing geschiedt diesel-elektrisch en de generatoren worden aange dreven door 4 Mirrlees-diesels. waardoor het schip beschikt over een vermogen van 1500 pk. V elsen-T Jmuiden Beverwijk Li OIO en ADVERTENTIE RESTAURANT Uitgebreide sortering. n Umuiden Teletoon 1 23 48 ADVERTENTIE L. Nieuwstraat hk. Marktplein 20 uur: Ti Huijgens- Kerkweg 45. Kennemerland, Huygens- en Kombi mkl. btw De chauffeur bleef overgeleverd aan de verdachte, die nog altijd naar IJmui- den wou. Een wonderlijke situatie, de BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat). 20 u. „Help, de dokter verzuipt”. CARAVANBEDRIJF Rijksweg 323, Santpoort Telefoon 023-37 70 08 (Van onze stadsredactie) Importrice tevens dealer voor Den Haag e.o. BINCKHORSTLAAN312-322 DEN HAAG POSTBUS 148 TEL. 070-855100 BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruysdaelstraat). 20 u.: „De grote schranspartij”. Trottoirtegels. Een broer en zuster, respectievelijk 26 en 27 jaar oud, zijn gisteravond door de Beverwijkse politie op heterdaad bij het stelen van trottoir tegels betrapt. Broer en zus laadden op de Buitenlanden (bij de Parallelweg) de voor bestratingswerkzaamheden benodig de trottoirtegels in een aanhangwagent- je. Bij de ouderlijke woning trof de politie nog een honderdtal gestolen te gels aan. en dan is het voorjaar, ideale tijd voor een frisse wind door de garderobe, begin eerst met 985 of 1272 cc-motor felle acceleratie Dat gevoel had de chauffeur wel, hij kon absoluut niet zien of hij wel of niet met een pistool bedreigd werd. Maar omkeren was een hachelijke zaak met links van de bus een tankwagen. De „kaper” vond dat niet en begon aan het stuur te trekken, maar dankzij de chauffeurskunst van de bestuurder ma noeuvreerde de bus weer naar rechts. Daarna draaide de man zich om naar de passagiers en zei dat het maar beter was dat ze allemaal uit zouden stappen. Pa niek in de bus er werd gestopt en stuk voor stuk verlieten de inzittenden de wagen. chauff°ur wist de weg niet en er werd zelfs gestopt om een paar dames de weg te vrager.. De kaper vroeg toen om naar de Breestraat in Beverwijk te rijden en onderweg daarheen riep hij opeens uit „ik moet twee joeten hebben.” Hij kreeg ze. In de Breestraat liet hij de bus stoppen. „Mijn taak is volbracht” zei hij plechtig, „maar andere chauffeurs zullen nog wel last krijgen.” De chauffeur probeerde nog te weten te komen wat er nou werkelijk aan de hand was, maar hij kreeg te horen dat het zijn zaak niet was en dat dit een actie was. Op het moment dat hij u t de bus stapte was de politie Beverwijk net gealarmeerd en reed weg uit het politie bureau Breestraat. Men kon de kaper zo inrekenen, bijna voor de deur. De enige verklaring die de verdachte kon geven was de drank en zijn per soonlijke problematiek. Geen excuus, hij gaf het toe. Hij had helemaal niet deze bedoeling gehad, het was opeens opgeko men toen hij merkte dat hij in de verkeerde bus zat. Toen hij eenmaal in die wonderlijke „kapingsroes” kwam kon hij ook niet meer stoppen. Hij was zelf ontzettend verbaasd geweest, vertelde hij, dat de passagiers werkelijk allemaal uitstapten op zijn bevel. De president, mr. Cokart: „de beste oplossing was toen geweest als u zelf was uitgestapt.” HAARLEM. Een jaar gevangenis straf heeft de rechtbank donderdag op gelegd aan een 26-jarige Engelsman die op 23 februari samen met een vriend werd opgepakt op Schiphol. Hij poogde vier kilo cocaïne te smokkelen, de groot ste hoeveelheid die van dit bedwelmend middel ooit in Nederland in illegale handen is aangetroffen. De andere ver dachte was bij de behandeling van de zaak al vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. benzineverbr ca. 1 16.3 (bij 80 km) V Mazda 1300 ook leverbaar 1 als Coupé i J. i maar hij begreep niet hoe daar die toestand met die twee tientjes nog bij was gekomen. Hij vond het allemaal wel ernstig wat er was gebeurd, „u hebt het publiek de doodstuipen op het lijf ge jaagd.” Verdachte was door het gerechtshof in vrijheid gesteld. De officier meende ech ter, hoewel hij begreep dat een nieuwe vrijheidsberoving voor verdachte moei lijk zou zijn gezien zijn labiele toestand, da. toch nog een stuk gevangenisstraf op zijn plaats zou zijn en vroeg daarom vier maanden, waarvan twee voorwaar delijk. VRIJDAG 26 APRIL Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 U. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. volwassenen 19-21 u. ZATERDAG 27 APRIL Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u Openbare biblotheek. De Zwaanstraat volwassenen en jeugd 10-12.30 u. (Van onze rechtbankverslaggeefster) HAARLEM. „Ik snap niet waarom u. toen u door uw moeder de deur uit werd gezet niet onmiddellük naar de reclassering bent gegaan”, zei de Haar lemse officier van justitie, mr. Bijl de Vroe, gisteren hoofdschuddend tegen een 21-jarige Amsterdammer, die voor de Haarlemse rechtbank terecht stond. De jongeman was op acht november vrijge komen van een gevangenisstraf en bo ven zijn hoofd hing nog een voorwaar delijk deel. Aanvankelijk leek alles goed te gaan, hij had werk. Maar de werksi tuatie beviel hem niet en hij nam ont slag. In een ander bedrijf werd hij hierna ontslagen en toen zijn moeder hem het huis uitzette raakte hij aan het zwerven. Dat was funest: hij raakte het contact met de reclassering kwijt verviel in zijn oude fout: inbreken. In mei 1940 kwam het vaartuig in dienst van de Royal Navy, hield dezelfde naam en kreeg het flotillenummer 4.190. Deze Cape Trafalgar kwam behouden uit de strijd, maar werd in januari 1947 voor de sloop verkodht. Ter vervanging werd in dat jaar de stoomtrawler St. Mark H. 218 aangekocht, die in maart 1946 door Cochrane was opgeleverd aan de St. Andrew Steam Fishing Company te Hull. Dit schip was 579 ton groot, 54,09 m lang en had een machine van 1075 pk, waarvoor de stoom werd gele verd door een oliegestookte ketel. De raadsman, mr. Wytzes, merkte op het gebeurde zeker niet te willen baga telliseren, maar vroeg de rechtbank wel naar de omstandigheden te kijken. Het korte jackje van de man, dat dan een pistool moest verbergen, de dranklucht, het feit dat er gestopt werd om de weg te vragen hij vond dat zaken die het dramatische karakter wel wat relati veerden. Misschien meende hij, had de chauffeur toch wel iets moeten hebben doorzien maar misschien mocht dat niet van hem gevergd worden in die paniektoestand. De raadsman had moeite met het element van opzet in de dag vaarding en zeker met het begrip afper sing, waarop de officier veroordeling vroeg. Hij vond dat niet bewezen en vroeg vrijspraak. Zo niet, dan verzocht hij het onvoorwaardelijk deel aan het reeds uitgezeten voorarrest gelijk te doen zijn. Uitspraak 9 mei. Hoe vaak doet u zoiets per jaar? Voortreffelijk dineren, ouderwets-attent, rustig en wèg van het alledaagse. Hoe vaak geniet u van waarachtige gastronomie? Hoe vaak belt u 023-263600 voor een gezellige tafel Daar stond hij ook nu weer voor terecht. Twee diefstallen waren hem ten laste gelegd, beide in januari in Bever wijk. Hij stal diverse kledingstukken uit een modezaak en geld en flessen drank elders in de gemeente. Op de achter grond stonden nog meer feiten: in totaal vijftien. Bij de laatste inbraak trachtte hij te ontvluchten langs een regenpijp, maar werd daarbij dermate gewond dat hij enige tijd het ziekenhuis in moest en waarschijnlijk levenslang invalide zal blijven. Na het ziekenhuis ging hij naar de politie, waarna hij in voorlopige hechtenis werd geplaatst. De officier van justitie, mr. Bijl de Vroe, had wel de indruk dat het plan inderdaad in dronkenschap gerijpt was, k ^Haarlem - kleverpark /ostadestraat 4 (023) 25 1937. Hudson Brothers deed in 1955 afstand van haar tweede Cape Trafalgar, ge merkt H. 218, wegens verkoop aan de West Dock Steam Fishing Company on der de naam Auburn Wyke H. 218. Vóór het schip in 1969 voor de sloop werd verkocht, veranderde het nog eenmaal van eigenaar en wel in het jaar 1959, toen de Auburn Wyke, ex-Trafalgar, overging naar de Boyd Line te Huil en VRAAG inlichtingen’ BIJ ONDERSTAANt^E DEALER§W In 1939 was Hudson Brothers in het bezit van 15 Cape-trawlers, die alle werden gemobiliseerd om tijdens de tweede wereldoorlog dienst te doen voor de Royal Navy. In die oorlogsjaren gin gen er vier verloren en drie in het jaar 1940 en één in 1942. Het waren de Cape Siretoko H. 106. die op 29 april 1940 verongelukte: op 21 mei 1940 volgde de Capo Passaro H. 135; de Cape Finisterre H. 178. een splinternieuw schip, veronge lukte op 2 augustus 1940 en de Cape Spartel H. 23 ging op 2 februari ten onder. Tot de schepen van Hudson Brothers die in 1939 in marinedienst kwamen behoorde ook een stoomtrawler onder de naam Cape Trafalgar, de H. 918. de eerste van die naam. Hoewel de rederij al langer bestond is men tegen het midden van de jaren twintig begonnen om trawlers naar kapen te vernoemen. Die eerste Cape Trafalgar was in 1917 gebouwd voor de Royal Navy en afkom stig van de werf Cochrane Sons te Selby en heette aanvankelijk Edward Williams. Pas in 1914 is het de Cape Trafalgar geworden na door Hudsons Brothers te zijn aangekocht. Het was een stoomtrawler van 326 bruto register ton, 42,19 m lang en had een stoomma chine van 500 pk. Eerst een lang citaat: „Schoenmaker blijf bij je leest, is een van de afschu welijkste stoplappen die ik ken. Net zoiets als een mens moet zijn grenzen kennen. Het zijn voor mij uitspraken die iemand vastnagelen. Een mens moet toch juist de kans hebben zich steeds verder te ontwikkelen, telkens weer nieuwe dingen te doen. Je moet ook veranderingen durven accepteren; niet blijven stilstaan”. Die woorden zei Hildegard Knef, actri ce, schrijfster en schilderes tegen Duys op donderdag. Een boeiend interview waarin Duys zich bescheiden op de voorgrond hield en sprak van een „unie ke vrouw”. Daar alle vrouwen uniek zijn, kon men Duys deze gemeenplaats niet verwijten. Uniek is in mijn oren net zo’n loos modewoord als „interessant”. Ze worden te hooi en te gras gebruikt zonder iets wezenlijks aan te geven. Hildegard Knef heeft zoveel meege maakt (neem alleen die waslijst aan ziektes al) dat ze veel wezelijke dingen had te vertellen. Ernstig, zonder daar mee alle spontaniteit te doden. Nu was het ook een allesbehalve opwekkend verhaal. Te meer daar ze onlangs zeer ziek is geweest en het vraaggesprek daardoor duidelijk werd overschaduwd. Over die laatste keer dat ze de dood zo onder ogen zag zei ze: „Wijzer maakt het je niet. Je krijgt te maken met een onvoorstelbare eenzaamheid. Je komt er niet gelouterd uit; je bent aangeslagen en gehavend”. Ik kreeg die indruk bij het zien en vooral horen van Hildegard Knef beslist niet. Een vrouw die een stuk verwerkte levenservaring uitdroeg en naar wie het aangenaam was te zitten luisteren. Pret tig was het om haar te zien optreden. Zoals ze doortastend meteen een bepaald portret van de hand van Paul Ciroen koos; zoals ze meteen een roos voor Willem en Paul uit haar boeket haalde om hen te laten delen in de hulde. Voor wie had afgestemd op de AVRO, had Televizier Magazine een verrassing. Een extra aflevering over Portugal. Met alle respect voor het met de nodige haast gemaakte programma: het liep als een trein. Dat is actueel televisie-maken. Een kort historisch overzicht. Dan Ar thur Fonte van het Angola Comité. „Ge neraal De Spinola is niet meteen onze man”. En: Ik kan me voorstellen dat we er in de toekomst weer voor moeten vechten dat de mensen Angola-koffie gaan drinken”. Een Frans interview met de in bal lingschap verblijvende socialistische lei der Mario Soares die optimistisch zei: „Het Portugese leger is niet het Chileense leger, daar vertrouw ik tenminste op”. Ik denk dat ze er in de Portugese koloniën in Afrika iets anders over den ken. Daarna A. de Waal, de Nederlandse ambassadeur in Portugal, die zigzaggend probeerde te ontkomen aan een uitspre ken van een kwaliteitsoordeel over de coup en dus hakkelend zei: „Ik krijg de impressie dat men deze verandering zeer wel ervaart als iets wat aantrekkelijk is”, en uiteindelijk commentator Henk Neuman die alvast een stevig voorbe houd maakte: „Dit regime zal ook niet alle problemen oplossen”. Na Duys ben ik via Ramses Shaffy en Liesbeth List overgeschakeld naar het Gat van Nederland. Het eerste onder werp vond ik zeer geslaagd. Niet zozeer door de aanpak, als wel door het idee”. Wie afgelopen vrijdag naar Brandpunt heeft gekeken hoorde daarin discussies over de „zonderdag”. „Wat moeten de mensen in de Derde Helmerstraat op zo’n autloze zondag?’ vroegen de tegen standers zich af. En de VPRO ijlde spoorslags naar de Derde Helmerstraat om daar wat alledaagse beelden te filmen met op de achtergrond het geluid van de voortkabbelende discussie in Brandpunt. Als er in het Gat van Nederland ooit een gat is gevuld, dan was het wel op dat ogenblik. Een avondje waarop de televisie bol stond van de informatie. Want voor wie al het voorgaande heeft gemist, was er nog over: Den Haag Vandaag, Ontdek je plekje, ik ben Harry’s ruggegraat, De eenzame weg naar Timboektoe, Nader bekeken, en het journaal. We konden op één avond weer voor een week leren. Het gebeurde omstreeks half zeven op de Velser Traverse in de bus komend van Alkmaar. Een 29-jarige IJmuide naar, aangeschoten door bier en jenever, kwam opeens tot de ontdekking dat hij in de verkeerde bus zat. Het ongelofelij ke dat hij zelf nog altijd niet kan begrijpen, gebeurde: hij liep op de chauffeur toe en hield hem „onder schot”, doordat hij met zijn vinger van onder zijn jas in de zij van de man prikte, wat deze toch wel het angstige gevoel gaf dat hij met een pistool werd bedreigd. De kaper sommeerde hem om te draaien en naar Umuiden te rijden. Daarbij zou hij gezegd hebben „je voelt toch wel dat het menens is.” VRIJDAG 26 APRIL Centrale bibliotheek, Plein 1945, IJ- muiden, filiaal Wüstelaan 89, Santpoort- Noord 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraat- weg 17, Velsen-Noord 19-22.30 uur. Christelijk Mannenkoor, 20 uur repeti tie in Cultureel Centrum. Petruszaal Mercuriusstraat, klaverjassen voor koppels. Stadsschouwburg, 20 uur: „Advendo” speelt „Het hing in de lucht”. Petrazaal, Spaamestraat, 20 uur: blij spel ,Mefrou de Kaptein” voor „Fryske Trou”. Engelmunduskerk, Oud Velsen, 20.15 uur: concert „Gejah-consort”. Gebouw „De Rank”, Koningin Wilhel- minakade, 20 uur: concert „IJmuidens Roem”. ZATERDAG 27 APRIL Velserbad, Briniostraat 6.30-8. 9-10, 10.30-11.45, 12.15-13.10, 14-15.15, 15.30- 16.45, 19.30-20.45 en 21.22 uur: gemengd zwemmen. Openbare bibliotheek Velsen. De cen trale bibliotheek van de filialen Sant- poort-Noord, Velsen-Noord en Zeewijk zijn geopend van 10-12.30 uur. Wereldwinkel IJmuider Marktplein 12 tot 17 uur. Sporthal „Zeewijk”, 12 tot 19 uur: dovensport Kennemerland, volleybal toernooi. Muziekschool „Velsen”, Troelstraweg, 20 uur: gitaarrecital. Santpoort „Zomerlust”, 20.15 uur: „Een bloem in je knoopsgat” door jeugd groep „Jan van Drommelen”. De reclasseringsambtenaar vertelde dat dit een wat schuwe jongen is, verle gen eigenlijk en dat een therapeutische aanpak nodig is om dat te doorbreken. De opvang is foutgelopen, vooral door dat het contact werd verbroken door de jongen, maar de reclassering staat nu weer klaar de optimale begeleiding, voor zover in haar vermogen ligt, te geven. Mr. Bijl de Vroe schetste de inbraken als deels gelukt, deels slechts pogingen. De buit was soms groot, soms klein, en gedeeltelijk alleen, gedeeltelijk met an deren verschalkt. Hij kon zich wel voor stellen dat de jongen, toen hij een baan had met dat werk niet tevreden was. Maar wacht dan met ontslag tot je iets anders hebt, zei hij. Hij had de hoop dat het nu wat beter zou gaan en eiste elf maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk. De raadsman, mr. Cohen, had het over het angstig grote strafblad van deze vereenzaamde jongeman. Hij vond dat zijn cliënt nu erg reëel is, uitgaat van „ik wil het proberen, maar ik durf niet te zeggen dat ik hier nooit meer zal staan.” Hij vroeg zich af of de jongen niet al zeer zwaar was gestraft door zijn invaliditeit, een herinnering aan de in braken die hem wellicht van dergelijke dingen in de toekomst zal weerhouden. Hij vroeg een zo kort mogelijke, on voor waardelijke straf. Uitspraak 9 mei. de naam in Arctic Hunter H. 218 veran derde. En we hebben gezien dat in 1957 de derde Cape Trafalgar in bedrijf is gekomen, welke sinds 1966 Ross Trafal gar heet. Het concern British United Trawlers, waarvan het hoofdkantoor is gevestigd aan de Wickham Road te Grimsby, voert het beheer over 59 trawlers, die verdeeld zijn over een zestal rederijen, namelijk Goweroak Ltd., Hudson Brothers Traw lers, Northern Tranlers, Queen Steam Fishing Company, Ross Trawlers Ltd. en G. F. Sleigt Sons. Voorts heeft de Bri tish United Trawlers nog 15 trawlers die vanuit Schotse havens worden beheerd. ARIE VAN DER VEER BIOSCOPEN City Theater, Vrijdag 20 en zaterdag 19 en 21.15 u „Vrolijke ontucht in Tirol” (geprolon geerd). Stadsschouwburg, zaterdag 20 uur: „De maf fia vergeet nooit”. DIVERSEN Museum „Beeckestijn”, Rijksweg, Velsen-.Z Diverse stijlkamers, dagelijks geopend van 14 tot 17 uur. Stadhuis, Plein 1945. Dagelijks (behalve za terdag en zondag) te bezichtigen van 10 tot 12 uur na telefonische afspraak met nummer 19000. Oude Raadhuis, Velsen Dorp, tentoonstelling Fievum en de Romeinen in Velsen. Te bezich tigen na telefonische afspraak met 023-378034. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelminakade 94. Tentoonstelling grafisch werk van Robert Smit. Dagelijks geopend. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.„Man of the East”, 23.30 u.„Mr. Sex”. Luxor Theater (Breestraat). 19.30 u.: „Exo dus”. TONEEL Kennemer Theater (Zeestraat). 20 u. toneel vereniging Rederijkerskamer Kennemerland met „Joop ter Heul”. VRIJDAG 26 APRIL Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopende vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 19-21 u. ZATERDAG 27 APRIL Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend op zaterdag en zon dag van 10.30-17.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 10-12.30 u j ^=0

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9