Hes Grewer, technisch man KNAU Duitse selectie voor wedstrijd tegen Zweden Petrosjan en Spasski ziek HOOGENDOORN: HERSTEL VAN GEDEMORALISEERDE COUREUR Nieuwe versie Olympische amateurbepalingen SPDKWMffl Lord Killanin: Ik heb mijn hoofd op het hakblok gelegd „Twee taken op één nachtrust” IsrVi Bona margarine OLYMPIA- CIJFERS - J Meerderheid Geruststelling IJver Eenzaam 1974 DINSDAG 3 O APRIL 13 SPORT t I 4 Twee factoren Rome (Van onze sportredactie) AMSTERDAM „Natuurlijk moet je eerzuchtig zijn als je zo’n klus op je nek wilt nemen. Maar natuurlijk geniet ik ook van het optrekken met atleten. Een weekend tussen een groep tienkampers zitten vind ik ge weldig”. Hes Grewer, al een jaar of negen lid van de Nationale Technische Commissie-senioren van de atletiekunie en daarvan al enkele jaren voor zitter. Vanuit zijn eigen positie uitermate bevoegd te oordelen over de problemen van de -kleine- atletiektop. Grewer is boekhouder van beroep, was tijden in loondienst maar merkte „dat werkgever en collega’s het niet meer pikten” dat hij ook overdag uren voor atleten in de weer was. Zelfde problemen Gratis lucifersmapje bij aankoop van Bovendien; bg kuipje £500gram SRVpunten bij kuipje £250gram WsRVpunten -O Fr WT IWj Y maken en zodoende zijn dertig uren „besturen” per week (minimaal) te verdelen. Hes Grewer: „Geen heisa over voorlopige lijst geselecteerden voor Rome”. 1 l p 5 t 5 t 1 3 PETER HEERKENS. ADVERTENTIE PIETER MUL. 1 i f k 5 1 3 r I 2 3 a 1 1 1 1 LONDEN (ANP) Het Internationaal Olympisch Comité heeft maandag een nieuwe versie van de Olympische amateurbepalingen openbaar gemaakt, die de nationale bonden meer vrijheid laat het begrip „amateurisme” naar eigen goeddunken te inter preteren. De verwachting is dat het nieuwe reglement, waarin de in een ander jasje gestoken, beroemde regel 26, op het IOC-congres in oktober zal worden aangenomen. De bepalingen gelden dan voor het eerst voor de Spelen van 1975 in Innsbruck (win ter) en Montreal (zomer). 8 t l i, X' Het staat werkgevers van bedrijvers van topsport voortaan vrij hun loon trekkers vergoedingen te geven voor trainingen en tijdens perioden van afwe zigheid, in verband met de sport. Deze taak mag worden overgenomen door de nationale bonden en de Olympische co- mité’s. De opzet is wel dat niet meer wordt betaald dan het gederfde loon. De bepaling dat een sportman per kalender jaar niet meer dan zestig dagen mag besteden aan training en het deelnemen aan wedstrijden is vervallen, „omdat”, aldus lord Killanin, „dit op geen enkele manier valt te controleren”. De interna tionale sportfederaties mogen in deze hun eigen regels opstellen, hoewel het IOC zich het recht van het laatste oordeel voorbehoudt, met andere woor den, de eindbeslissing of een sportman wordt toegelaten tot de Olympische Spe len blijft liggen bij het IOC. Het is een sportman nog steeds streng verboden zijn naam of foto te laten Dezelfde belemmeringen zijn ook weg gelegd voor „zijn” atleten. „De Neder landse atleet is een echte amateur, in de goeie zin van het woord. Het gaat om de man die werkt, afgezien van de studen ten, die voor een goed deel zelf over hun tijd beschikken. Neem nu zo’n man als Egbert Nijstad. Naast zijn zware taak als politieman, met wisseldiensten en dat soort toestanden, moet hij een dertig, veertig uur per week maken. Het komt erop neer dat onze atleten twee dagtaken moeten verrichten op één nachtrust. Dat is niet op te brengen. Een werkelijke toptraining vergt een halve Voor die confrontatie is de leider van de algemene rangschikking niet bang. „Ik voel”, zegt hij, „dat ik goed rijd en dat is een hele geruststelling”. Ofschoon het in de rit van Ulestraten naar Schijndel nliet tot een heuse krachtenbeproeving kwam, heeft Roy Schuiten toch wel wat moeten af zien. Zijn rol van favoriet dwong hem tot attent coursen, „En”, aldus Schuiten, „ik had het zo druk met opletten en kijken dat ik de hele dag geen tijd kreeg om te eten.” Overzichte lijk was de situatie uiteindelijk wel, want daarvoor zorgde een vijfmans kop groep waarin Co Hoogendoorn uiit Half weg een grote activiteit ontplooide die in Schijndel zijn beloning vond met de etappeoverwinning. Het was het wonder baarlijke herstel van een zwaar gedemo- Twee factoren spelen in Grewers ogen een belangrijke rol: geld en de getal sterkte. „In Frankrijk heeft de overheid er erg veel geld voor over. In Duitsland geeft een organisatie als Sporthilfe veel atleten individuele begeleiding. Met onze financiën is het aanmerkelijk beroerder gesteld. Wat het aantal atleten betreft dat de top wil zien te halen, heb je enerzijds te maken met de wet van de dag en het benauwt je wel eens als je weet dat je dingen van mensen moet gaan eisen, die niet redelijk zijn maar wel noodzakelijk om die top te bereiken. Een Nederlandse topatleet moet altijd schipperen”. Grewer heeft geen moeite te beamen dat ons land een grote achterstand heeft op atletieknaties ais Engeland. Frankrijk en West-Duitsland om dan maar te zwijgen van de kanonnen Amerika, Rus land en Oost-Duitsland. Een aantal ja- ren terug kon onze damesploeg het nog wel opnemen tegen Frankrijk, maar zelfs daar is nu geen sprake meer van. Nico Spits, aanvoerder van het Ne derlands hockeyteam, en turnster Ans van Gerwen zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De Amerikaan Stan Smith heeft in Sint Louis de WCT-finale (blauwe groep) gewonnen. Hij versloeg in de finale de Rus Metreveli (6-2, 3-6, 6-2). De Russin Morozova heeft in Phila delphia een duidelijke zege behaald te gen de Amerikaanse tennisster Billie Jean King. Zij zegevierde met 7-6 en 6-1. Het is de sportlieden voortaan toege staan voor training en deelneming aan internationale evenementen een beperkte financiële steun in ontvangst te nemen. Sponsoring, die zich uit in het voeren van reclame blijft evenwel uit den boze. De nieuwe regel zwijgt nog steeds over het toekennen van sport-beurzen, een systeem dat vooral op de Amerikaanse universiteiten opgeld doet, terwijl nog altijd met geen woord wordt gerept over het zogenoemde „staatsamateurisme” in de Oosteuropese landen. Het commen taar van IOC-president Lord Killanin op --heb mi-jn het hakblok dat we anderen grote getallen en anderzijds met een vrije arme sportcultuur. Om dat laatste eerst te nemen. Vanuit het onderwijs vindt er geen begeleiding plaats naar prestatiesport; veel mensen die van de Academies voor lichamelijke opvoeding (de leraren) zijn ook tegen het beoefenen ervan. Ouders weten ook vaak niet wat atletiek is. Op het werk is het maar al te vaak zo dat collega’s een goede prestatie mooi vinden maar dat er scheve ogen zijn zodra diezelfde atleet een uurtje vrij krijgt. Op de buitenlandse universiteiten worden veel mensen ingeschreven, die bijna uitsluitend aan atletiek of andere sporten kunnen doen. Studeren is er Hoogtepunt van het kersverse atle- tiekseizoen moet de strijd om de Euro pese titels zijn, die in september in Rome wordt gehouden. Grewer en zijn mede commissieleden kregen vanuit de ledenraad van de atletiekunie laatst on gezouten kritiek vanwege een veronder steld tekort aan voorbereiding voor die Europese kampioenschappen. „Er werd heftig betoogd, dat er een lijst met voorlopige geselecteerden had moeten zijn. Ik ben ernorm beducht voor alle heisa er rondom; je krijgt dan onmiddellijk mensen die vinden dat ze er ook bij hadden moeten zijn. Ga je exacte eisen stellen dan krijg je dat opgefokte gedoe met die limieten. Daar hebben we twee jaar geleden voor Hel sinki de nodige ervaring mee opgedaan. Je kunt de zaak pas echt meten in juni, juli als er prestaties geleverd zijn. Bovendien kijken we naar de plaatsen die in interlands worden behaald. Bin nenkort roepen we wel een aantal kan didaten bij elkaar om het een en ander door te spreken, maar daar gaan we nu nog geen tam tam van maken. Zo’n briefje waar de naam van een atleet op staat is alleen belangrijk om medewerking van je chef of schooldirec teur te krijgen. We gaan die mensen misschien extra massagegeld geven en bespreken de buitenlandse wedstrijden. Meer ook niet. Zo’n voorlopige lijst nu al is een fictie. Iedereen komt nu nog in aanmerking zodat niemand zich gepas seerd hoeft te voelen.” De achtste partij in de kwartfinale- tweekamp van het wereld-kandidaten- schaaktoernooi tussen Boris Spasski en Anatoli Karpov is eveneens uitgesteld wegens ziekte. Dit keer is Spasski weer ziek. De oud-wereldkampioen heeft een achterstand van 1-2 op zijn vijftien jaar jongere landgenoot. gebruiken voor reclame-doeleinden, ten zij dit is goedgekeurd door het nationale Olympische Comtié, dat hiervoor ook de vergoeding ontvangt. Moeilijkheden wor den nog verwacht uit skikringen, waar de reclame en sponsoring een wezenlijk bestanddeel van de sport vormen. Het eerste commentaar van Marc Hodler, president van de internationale ski fe deratie: „Ik hoop dat er op dit punt nog een soort compromis kan worden be reikt. Deze sport kan niet zonder finan ciële steun van het bedrijfsleven”. De heer Frederick Holder, secretaris-gene- raal van de internationale amateur atle tiek federatie, toonde zich verheugd over de nieuwe concept-regel. In de nieuwe versie van artikel 26 ontbreken bepalin gen ten aanzien van doping. Lord Killa nin verklaarde dat dit komt, omdat een nieuw dopingsreglement in voorberei ding is. De 49-jarige Grewer wilde de atletiek niet loslaten en richtte zijn eigen admini stratiekantoor op „waaarvan ik directeur en jongste bediende ben”. Als kleine zelf standige is de Amsterdammer in hart en nieren in staat zijn eigen tijdsindeling te nauwelijks bij. Allemaal omstandighe den die een groei naar een brede top tegenwerken. En om op de grote getallen terug te komen: als de bevolking groter is zullen daar meer atleten onder zijn waarvan ook een groter aantal werkelijk tot de top zal doordringen. Dus is er ook meer kans tot de internationale top door te dringen. Wat dat betreft is ons land nu eenmaal in het nadeel. Met ons trainingsplan hopen we via rayontrainingen talent te krijgen en vast te houden. Misschien dat zo’n 250 jon gens en meisjes van 13. 14 jaar serieus ODESSA (AFP). De zesde partij van de schaaktweekamp Viktor Korts- nojTigran Petrosjan (halve finales kandidatentoernooi) is opnieuw uitge steld, ditmaal wegens ziekte van Petros jan. Vorige week vrijdag werd de partij verdaagd, omdat Kortsnjoi zich niet wel gevoelde. Deze heeft de leiding met 3-1. Hij heeft nog één winstpartij nodig. raliseerde renner. Voor het vertrek in Limburg nog klaagde Co Hoogendoorn (21 jaar, vierdejaars amateur) over ge brek aan het zo noodzakellijke moreel. „Ik heb”, mopperde hij, „deze hele ronde al pech. Steeds als het goed leek te gaan kreeg ik wat met mijn materiaal. Daar word je verschrikkelijk moedeloos van. Ik heb er eigenlijk geen zin meer in.” We hebben nog steeds een uitstekende sprintster (Cora Hofman), maar die is kritisch genoeg om te bedanken. Ze blijft liever rustig in Zeeland voor haar plezier bezig. Waarmee ik wil zeggen dat je niet zomaar voor aan voer van nieuwe mensen kunt zorgen. De andere situatie is die van een jongen als Ruud Wielart. Om in het hoogspringen verder te komen heeft die school en werk helemaal laten schieten. De NSF kan hem enigszins helpen maar zijn maatschappelijke carrière wordt verwaarloosd. Dat kun je de atletiekunie niet aanwrijven, de Nederlandse samen leving is niet ingesteld op de opvang van zo’n sportman. En dat geldt dan direct voor zijn trainingsbegeleiding. Atletiek- trainers hebben een gewone baan en bovendien, wat moet zo’n man de hele dag met een atleet doen?” zuivelservice y FRANKFORT (Reuter/SID). De Westduitse bondscoach Helmuth Schön heeft dinsdag zijn selectie bekendge maakt voor de wedstrijd tegen Zweden, die plaats vindt op 1 mei in Hamburg. De selectie, die 21 namen omvat, bestaat uiit de volgende spelers. Doel: Maier, Nigbur en Kleff. Achter: Vogts, Höttges, Beckenbauer, Schwarzenbeck, Bonhof, Breitner en Helmuth Kremers. Midden en voor: Cullmann, Hölzenbein, Wim mer, Flohe, Grabowski, Hönesis, Müller, Heynckes, Netzer, Erwin Kremers en Herzog. (Van onze sportredactie) SCHIJNDEL. De grote aanval op Roy Schuiten als leider van het klasse ment in Olympia’s Ronde door Neder land, is nog niet geopend. Regen en wind maakte de route van de 5e etappe (161 km lang) zo zwaar en damden daarmee de mogelijkheden van attaques zo in, dat de Zandvoorter zich geen moment werkelijk hoefde in te spannen om zijn trui te houden. Omdat er voor vandaag een minirit (74 km) naar Oss op het programma staat waarin weinig kan gebeuren en de daarop volgende indivi duele tijdrit een hem op het lijf ge schreven onderdeel is, zal het peloton tot woensdag moeten wachten om de positie van Roy Schuiten te gaan be strijden. met dezulken in het strijdperk treden. Een gedeelte van de letterlijke tekst is voorts: „Om aan de Olympische Spelen deel te nemen mag een atleet nimmer enig financieel of materieel voordeel hebben gehad van de beoefening van zijn sport”. Gymnastiekleraren vallen niet onder het hoofd „beroepssporter”. de ontwerp-regel was: hoofd zonder twijfel op gelegd. Sommigen zullen zeggen niet progressief genoeg zijn, juist dat we het heilige amateurisme weer verder achter ons hebben gelaten”. De nieuwe regel 26 is opgesteld door het dagelijks bestuur van het IOC en de speciale toelatingscommissie. Er is meer dan een jaar over gediscussieerd. Er is in oktober (Wenen) een meerderheid van' tweederde nodig om de wijzigingen offi cieel door te voeren. De Olympische Spelen zijn nog steeds taboe voor pro fessionele sportbeoefenaren en voor de genen die in één wedstrijd of toernooi Een uur of wat later draafde hij met onblusbare ijver en energie voor het peloton uit, nadat een eerdere ontsnap pingspoging met Jan Aling mislukt was. Co Hoogendoorn bevestigde zijn eerder dit seizoen door een overwinning in de Ronde van Drenthe getoonde kwaliteiten met een solo achter de Engelsman Paul Carbutt, diie na 97 km. ontsnapte en het tot een voorsprong van 2 minuten wist te brengen, omdat achter hem een spoorwegovergang in Helmond dicht ging wat het peloton op een gedwongen rust kwam te staan. De demarrage van Hoogendoorn werd beantwoord door Kuys Franken en Roy Schuiten’s ploeg- makker Aad van den Hoek, die voor deze dag een vrije opdracht kreeg. Ket- tingploegleider Wiel Lambrechts: „We spraken af dat we zouden proberen zoveel mogelijk rust rond Schuiten te bewaren. Alleen Van den Hoek zou zijn eigen course mogen rijden, met natuur lijk het voorbehoud dat hij geen gevaar lijke mannen uit het klassement mee nam”. Grewers conclusie is niet dat ons land dan maar niet meer aan topatletiek moet doen. „Beslist niet je zult je moeten gaan richten op landen die met dezelfde problemen zitten. Landen als Zwitserland, Oostenrijk, Denemarken en ook België zitten met dezelfde proble men als wij. België heeft dan het voor deel van de aanwezigheid van een uit zonderlijk talent als Puttmans én van de populariteit van de cross, waar al het lopersgeweld uit voortkomt. Je moet je niet gaan meten met de topnaties, dat is onzin. Bij het ijshockey zit Nederland toch ook in een andere groep als Rus land?! Voor de explosieve sporten geldt nog de bijzondere omstandigheid, dat wij hier absoluut niet met stimulerende middelen gaan werken. Bijna al die buitenlanders, die in het kogelstoten en dat soort nummers topprestaties leveren, gebruiken doping. Ik kan ze niet met name noemen, want het is niet te bewij zen. Die hele verschrikkelijke geschiede nis met dat spul daar beginnen we niet aan. We zijn nu aan het bekijken of we voor het volgend seizoen aparte lopers- interlands kunnen organiseren. En voor dit jaar hebben we al drie en vier- landenontmoetingen zodat we op ieder nummer een tegenstander hebben waar onze atleten tegenaan kunnen.” >S«<SSÈSsWS «tfkMR J. De winnaar van de vijfde etappe van Olympia’s ronde, Co Hoogendoorn uit Halfweg, gaat over de eindstreep. SCHIJNDEL. De uitslag van de vijfde etappe is: 1. Hoogendoorn (Bossche Staalbouw) 3 uur 46 min 52 sec. met bonificatie 3.46.37, 2 Kuys (Bossche zStaalbouw) z.t., met bon'. 3.46.42, 3. Van den Hoek (Ketting) z.t., met bon. 3.46.47, 4. Carbutt (Eng.) 3.46.52, 5. Vranken (Victoria) z.t., 6. Van Gerwen (militair team) z.t., 7. Van Lamoen (Bos sche Staalbouw) 3.46.59, 8. Kalis (Tsj.) z.t., 9. Ponsteen (Amstel) 3..47.03, 10. Scheune- man (Caballero) 3.47.03, 11. Albersen (Ovls) z.t., 12. Van Helvoirt (Caballero) z.t., 14. Van der Kruys (Van Erp) z.t., 15. Smit (Bossche Staalbouw) z.t., 16. Van Houwe- lingen (Amstel) z.t., 17. Dekkers (Amstel) z.t., 18. Van Dragt (Victoria) z.t., 19. Slntnicolaas (Ovls) z.t., 20. Pavlicek (Tsj.) z.t., 22. R van Trlgt 3.47.27, 39. Roy Schuiten z.t., 51. Kruurenberg 3 47.37. Puntenklassement na vijf etappes: 1. Smit (Bossche Staalbouw) 72 punten, 2. Kuys (Bossche Staalbouw) 68, 3. Van den Hoek (Ketting) 66, 4. Van der Kruys (Van Erp) 63, 5. Schuiten (Ketting) 63, 6. Van Katwijk (Hebro) 56, 7. Van Helvoirt (Ca ballero) 51, 8. Dekkers (Amstel) 41, 9. Van Gerwen (militaire ploeg) 40, 10. Van der Spiegel (Delbana) 38. Algemeen ploegenklassement: 1. Ketting 50.30.19, 2 Van Erp 50.38.03, 3. Amstel 50.39.30, 4. Delbana 50.40.46, 5. Caballero 50.41.01, 6. Bossche Staalbouw 50.43.43. Algemeen klassement na de vijfde etap pe: 1. Schuiten (Ketting) 18.06.11, 2. Dek kers (Amstel) 18.09.20. 3. Van Helvoirt (Caballero) 18.09.37 4. Smit (Bossche Staal bouw) 18.10.14, 5. Schuur (Keeting) 18.10.24, 28. Kruunenberg 18.20.03 31 Hoogendoorn 18.21.31, 42. Van Trlgt 18.27.38. „Nederlandse topatleet moet altijd schipperen” Met een eindsprint waar niemand aan kon tippen, haalde de Halfwegger een zege binnen die hij als de mooiste uit zijn carrière beschouwt. „Ik heb de Kersenronde gewonnen en de Ronde van Drenthe mara dit vind ik voor mezelf het mooiste resultaat.” Of Co Hoogendoorn op zijn tot nu opmerkelijk succesvol verlopen seizoen een profcarrière gaat bouwen, hangt af van de aanbiedingen die hij eventueel krijgt. Voor die wer ving van talentvolle amateurs volgde maandag Peter Post (Raleigh) en Piet Liebergts (Frisol) de koers. Co Hoogen doorn die voor deze ronde door zijn firma Frisol werd uitgeleend aan de Bossche sponsor Staalbouw die hij net als zijn plaatsgenoot Theo Smit to de rol van gastrenner een eerste plaats schonk wil wel over naar de beroeps klasse, „Maar”, redeneert hij, „dan moet het een goed contract zijn. Ik wil geen prof worden met zorgen”. Het inhalen van de eenzaam tobbende Engelsman die het steeds slechter kreeg met zijn poging alleen Schijndel te be reiken, werd een kwestie van korte tijd voor de achtervolgers van wie van den Hoek en Hoogendoorn het hardst werk ten. Daarna echter liep de ontsnapping uit op een complete zenuwenrace door dat het peloton tot op minder dan vijftig seconden naderde, welke dreiging zich onverminderd voort zette op het plaatse lijke parcours waar vier ronden van vijf kilometer gereden moesten worden. Hoogendoorn: „Dat is een ontzettend bang gevoel geweest. Die grote groep zó dicht bij... afschuwelijk”. door willen gaan dan is het mogelijk dat je hooguit tien van die mensen later aan de top treft. Want waar vind je de jeugd die er zoveel voor over heeft zonder dat er een materieel belang tegenover staat. Ze kunnen alleen een plaatsje in de landenploeg veroveren.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13