DE SPINOLA KRIJGT BLAUWDRUK VOOR DEMOCRATIE KISSINGER VANDAAG NAAR CAIRO Onderzoek naar corruptie in Engeland Opvolger Landré nu nog lid van de AVRO „Kans op oorlog om Europa” Nixon noemt „gat” in band mysterie „Portugese Harold Wilson NIEUWE WITTE-HUISOFFENSIEF achtergrond Uitgaansverbod in Santiago verlengd 2 DINSDAG 3 O APRIL 1974 BINNEN» EN BUITENLAND 3 Chinese vice-premier: TIJDSTIP J- Doceren Ie 1 mei in Portugal krachtmeting n eens omroepzaken in ie Luchtslag boven Hermon (vervolg van pagina 1) dt agrarische en a- o- Het was de tweede opeenvolgende dag dat boven de met sneeuw bedekte top van de berg luchtgevechten werden ge leverd. De berg biedt uitzicht over de Syrische laagvlakte tot aan Damascus. Israel zegt dat de Syriërs hen van de berg willen verdringen voordat minister Kissinger zijn pendeldienst tussen Da mascus en Jeruzalem begint. Soares verwierf bekendheid als ad vocaat van de familie van generaal Amberto Delgado, de oppositieleider, die eens kandidaat voor het presi dentschap was en die op 24 april 1965 vermoord in Spanje werd aangetrof fen. er n nt >P >ft lie DAMASCUS TEL AVIV (AFP, UPI, Reuter) Syrië en Israel hebben gisteren boven de strate gisch belangrijke berg Hermon felle luchtgevechten geleverd. Volgens de opgaven van beide kanten zou den in totaal negen vliegtuigen zijn vernietigd. n a, n n an ee in ie 3e ie sg )k m se e- le )0. ti de ce 3- a d d n jn f- ië li te er ns iw tig u- ‘1- il- n- sr 1- >e rd ■s- ze en in. ils or ist :i- ge an an n- of in •n n e- ig in an n- e- en ar 95 m n- d- ■n at. ig an its e- h- an ht m. al zijn Russische ambtgenoot Andrei Gro- miko, voordat hij naar het Midden oosten vertrok om te trachten een troe penscheiding tussen Israel en Syrië tot stand te brengen. De Chinese vice-premier die ook lid is van het politbureau van de Chinese communistische partij, gaf de verzeke ring dat China op grond van de met het tsaristische Rusland gesloten verdragen geen territoriale aanspraken maakt. „Wij willen slechts hier en daar een paar vierkante kilometer terug hebben. Daar over onderhandelen wij al jaren, zij het tevergeefs, met de Russen”, aldus Teng die er de nadruk op legde dat China de Sovjet-Unie nooit zal aanvallen. De Amerikaanse bewindsman is gister avond naar Algiers vertrokken. Van daag reist hij naar Cairo. Hij zou met Gromiko behalve over het Midden-Oos- ten ook gesproken hebben over de be perking van strategische wapens en de komende reis van president Nixon naar Moskou. Het Chili-comité Nederland heeft de commandant van de legerplaats San Fernando in Chili, .waar vijf socialisti sche politici ter dood zijn veroordeeld, een telegram gestuurd, waarin het eist dat de doodvonnissen onmiddellijk wor den ingetrokken. li ke op )it )ij en <?r Deze eerste mei (morgen) zou wel eens kunnen uitlopen op de eerste grote krachtmeting tussen de nieuwe macht hebbers en de bewegingen, die onder het regime-Caetano deels bovengronds en deels ondergronds oppositie voerden. Een woordvoerder van de Democratische Beweging heeft al aangekondigd dat de ze beweging op 1 mei niet alleen uit drukking zal geven aan de vreugde van het volk over de recente gebeurtenissen, maar dat de dag tevens gebruikt zal worden om de specifieke eisen van de Portugese arbeiders kracht bij te zetten. Wanneer het tijdstip van zelfbeschik king is gekomen zullen de volkeren van de Afrikaanse gebieden volgens De Spi- nola moeten kiezen uit twee mogelijkhe den: PEKJ'G (DPA). De Chinese vice- premier Teng Hsiao-Ping acht een oor log om Europa zeker niet uitgesloten, maar meent toch dat „deze oorlog op de lange baan geschoven kan worden als de volkeren maar voortdurend waakzaam blijven”. De Verenigde Staten en de Sovjet unie hebben besloten „hun invloed aan te wenden” om een vredesregeling in het Midden-Oosten te bewerkstelligen. Dit staat in een gemeenschappelijk commu niqué dat gisteravond na de besprekin gen tussen Gromiko en Kissinger in Genève bekendgemaakt is. Handhaving van de banden met Portugal in de vorm van een federatie. Als deze mogelijkheid wordt gekozen betekent dat het welslagen van de Por tugese politiek. Wilson zei dat er nog niet is besloten of het onderzoek door een koninklijke commissie van gerechtelijke autoriteiten en andere personen buiten de regering beperkt zal worden tot de overheid of dat het alle aspecten van het handels- en zakenleven zal omvatten. De premier deed deze mededeling in het Lagerhuis, nadat vrijdag Dan Smith, voormalig leider van de door Labour beheerste graafschapsraad van Newcast le in Noordoost-Engeland, en Andrew Cunningham, een gewezen lid van het nationale bestuur van de Labourpartij, wegens corruptie waren veroordeeld. Zij kregen respectievelijk zes en vijf jaar gevangenisstraf, omdat zij ruim 156.000 pond (ongeveer 1 miljoen gulden) van de architect John Poulson zouden hebben ontvangen in ruil voor contracten van plaatselijke overheidsorganen voor Poul sons onderneming. denten slecht advies van hun medewer kers zouden krijgen, omdat niemand zijn mening zou durven weergeven wanneer men wist dat deze meningen openbaar gemaakt zouden k’unnen worden. Over de uitgewiste 18,5 minuten op een band met een gesprek tussen hem zelf en zijn toenmalige topassistent Hal deman, zei Nixon dat het ook voor hem een mysterie was. Hij wist alleen zeker dat zijn secretaresse, noch iemand van zijn Witte Huisstaf, er iets mee te ma ken had. Nixon gaf toe, dat hij over zwijggeld, atnnestie en doofpotacties had gespro ken, alleen maar om tot de conclusie te komen, dat het allemaal verkeerd en slecht zou zijn en uiteindelijk toch ont dekt zou worden. De belangrijkste vraag na deze nieuwe openingsronde van een zoveelste Witte- Huisoffensief, is in hoeverre de juridi sche commissie zich erdoor zal laten beïnvloeden en er verder niet op aan zal dringen om over alle banden te beschik ken, inclusief zes banden die Nixon natuurlijk niet ter sprake bracht, maar die blijken te ontbreken. Aan het eind van zijn rede sleepte Nixon weer de internationale politiek er met de haren bij, het belang van de k'omende gesprekken in Moskou, het be lang van „een generatie van vrede” en alle andere zeer vermoeide koeien uit zijn onuitputtelijke stal van gemeen plaatsen, om opnieuw te suggereren dat het belang van de Verenigde Staten staat of valt met zijn presidentschap. Intussen heeft volgens Associated Press de voornaamste republikein van de juridische commissie, Edward Hut chinson gezegd te verwachten dat Nixons afschriften voldoende zullen zijn voor het onderzoek van de commissie. Hij en de democraat Peter Rodino zullen dat uiteindelijk moeten nagaan. Rodino verklaarde nog geen commentaar op Nixon’s rede te hebben. Welke zijn plannen zijn op dit moment weet niemand. Sommige po litieke waarnemers hebben gezegd dat hij door De Spinola naar voren wordt geschoven ten einde te voorkomen dat de communistische partij te veel in vloed krijgt. De Spinola heeft blijkbaar contact gehad met Soares voor de 64-jarige generaal aan de macht kwam. Hij heeft hem een exemplaar van zijn geruchtmakende boek „Portugal en de toekomst” gezonden. In dit boek dringt De Spinola aan op een politie ke, niet militaire, oplossing van de problemen in Portugees Afrika. In zijn boek bepleit De Spinola geen onafhankelijkheid voor de Afri kaanse gebieden. Soares verklaarde na aankomst zondag echter dat Mo zambique, Angola en Portugees Gui nee zo spoedig mogeljjk onafhankelijk moeten worden. LONDEN (UPI). Premier Harold Wilson heeft gisteren verklaard, dat zijn regering opdracht heeft gegeven voor een onafhankelijk onderzoek naar be schuldigingen van corruptie in door La bour beheerste gemeentebesturen en on der enige socialistische Lagerhuisleden. De president speculeert met deze tac tiek erop, dat de republikeinse leden van de juridische commissie dat een redelij ke regeling vinden, zodat de tot nog toe zorgvuldig bewaarde onpartijdigheid van de commissie doorbroken zal worden en het onderzoek van de commissie zal vastlopen in partij gekibbel. Uit het communiqué blijkt verder dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten voor een spoedige voortzetting van de vredesconferentie over het Midden-Oos ten zijn. De conferentie werd op 21 decembet in Genève geopend maar ging een dag later al op reces hangende een troepenscheiding tussen Israel en Egypte en tussen Israel en Syrië. Teng gaf deze mening in de loop van een gesprek met een delegatie van de Westduitse jeugd die op het ogenblik in Peking is. Hij achtte beperkte internati onale overeenkomsten mogelijk, maar vroeg zich af of de problemen waarmee de wereld te kampen heeft, wel door op schrift vastgelegde akkoorden tot oplos sing gebracht kunnen worden. Teng ver klaarde dat het strategische zwaartepunt van de Sovjet-Unie niet aan de Chinese grens, maar aan de westelijke grenzen van dit land ligt. Driekwart van het militaire potentieel van de Sovjet-Unie, aldus Teng, bevindt zich aan de weste lijke grenzen en de Russen voeren hun bewapening in Europa nog steeds verder op. De hernieuwde gevechten vonden plaats terwijl de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissin ger, in Genève besprekingen voerde met Een militaire woordvoerder in Dama scus zei dat Israel bij de gevechten vijf vliegtuigen had verloren. Hij gaf het verlies van twee Syrische toestellen toe. Israel zegt vier Syrische migs tf hebben neergeschoten, maar het ontkent zelf verliezen te hebben geleden. mische ontwikkeling hervorming”. Ironisch genoeg had hij het volko men mis toen hij zei dat politieke wijzigingen tot stand zouden komen door pressie van het volk, niet van de militairen. De in 1924 in Lissabon geboren Mario Soares behoorde tot een fami lie waarvan de republikeinse en de mocratische traditie in de Portugese hoofdstad welbekend was. Zijn vader was gedeputeerdte geweest en was minister tijdens het bewind van de republiek, waaraan Salazar een eind maakte. De vader werd verscheidene malen gevangen genomen en naar de Azoren gedeporteerd. De jonge Mario studeerde in Lissa bon, eerst letteren, vervolgens filoso fie en tenslotte rechten. De president zei, dat hij zich ervan bewust was dat hij met het achterhou den van de geluidsbanden de indruk wekte, dat hij iets te verbergen had, maar daar was nu eenmaal niets aan te doen, omdat het hem alleen maar ging om te voorkomen dat toekomstige presi- „De ministers hebben hun zienswijzen uitgewisseld over de huidige stand van de onderhandelingen over een vredesre geling en over de volgende fase daarvan. De twee partijen besloten hun invloed aan te wenden voor een positief resul taat en nauw contact met elkaar te onderhouden teneinde hun inspanningen voor een vreedzame regeling in dit ge bied te coördineren”, zo wordt in de verklaring gezegd. Behalve beëindiging van de oorlog, zouden andere stappen moeten wór den genomen, zo vervolgde Soares. „In de tweede plaats zou politieke vrijheid moeten worden verleend. Ten derde zou het analfabetisme moeten worden teruggedrongen en zou de grote massa moeten worden opgeleid. Ten vierde zouden stappen moeten worden genomen voor econo- De Democratische Beweging is de op volger van det Democratische Kiescom missie, de verzamelde oppostitie die zich onder Caetano alleen kort voor de ver kiezingen mocht manifesteren. Het is een bundeling van stromingen van cen- trum-liberalen en progressieve christen democraten, tot uiterst linkse groepe ringen. Een delegatie van deze beweging, on der leiding van de donderdag uit de gevangenis ontslagen dr. José Tengarri- nha, heeft gisteren haar „Blauwdruk voor democratie” voorgelegd aan generaal De Spinola. In het kader van zijn voorbe reidingen voor de vorming van een overgangsregering heeft De Spinola zon dag en maandag een hele reeks bespre kingen met politieke leiders gevoerd. In zijn gesprek met de Democratische Beweging maakte De Spinola duidelijk, dat hij het principe van zelfbeschikking voor de bevolking van de Afrikaanse gebieden aanvaardt, maar naar zijn me ning zijn de volkeren van deze gebieden nog niet rijp genoeg om zich over de toekomst uit te spreken. Hij meent dat deze volkeren uiteindelijk alleen voor de onafhankelijkheid zullen kiezen als de Portugese politiek ten aanzien van deze gebieden, tussen dit ogenblik en het tijd stip van de zelfbeschikking, op een mis lukking uitloopt. De oppositiegroepen lieten daarentegen weten dat volgens hen de volkeren in Afrika wel in staat zijn nu al hun eigen toekomst te bepalen. De Democratische Beweging wil een onmiddellijk einde aan de koloniale oor log, onderhandelingen met de bevrij dingsbewegingen en het erkennen van het recht van de volkeren op zelfbe schikking en onafhankelijkheid. Een woordvoerder van de Democratische Be weging vertelde dat De Spinola een dui delijk onderscheid had gemaakt tussen zelfbeschikking en onafhankelijkheid. Hij had gezegd dat er tijd nodig is om de bevolking voor te bereiden op zelfbe schikking, maar geen termijn genoemd voor de verwezenlijking van de zelfbe schikking. Wel zou Portugal zich reeds nu door een plechtige belofte' hiertoe moeten verplichten. LISSABON (AFP, Reuter, ANP en AP) De Portugese oppositie, ge organiseerd in de „Democratische Beweging” heeft gisteren na een onder houd met juntaleider generaal De Spinola geconstateerd dat hun stand punten over de democratisering'van het bestel gedeeltelijk parallel lopen, maar dat er onenigheid blijft bestaan over de toekomst van de Afrikaanse gebieden. De junta ging er mee akkoord dat 1 mei voor alle arbeiders een vrije dag zal zijn, die als nationale feestdag zal worden gevierd. SANTIAGO (UPI). De militaire machthebbers in de Chileense hoofdstad Santiago hebben zonder opgaaf van re denen het nachteltfke uitgaansverbod voor vandaag en morgen met twee uur verlengd. Het kiezen van volledige onafhanke lijkheid, wat zal betekenen dat het be leid van het nieuwe regime heeft ge faald. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft dr. Mario Soares, de secre- taris-generaal van de Portugese Socialis tische Partij in een telegram gelukge wenst met zijn terugkeer naar Portugal. Het bestuur hoopt dat Soares en zijn partij in de gelegenheid zullen worden gesteld te bouwen aan hervorming van de Portugese maatschappij in democra- tisch-socialistische zin. De PvdA doet verder een beroep op de socialistische leider te blijven ijveren voor de volledige zelfbeschikking en on afhankelijkheid van de Portugese kolo niën in Afrika. Behalve Soares is ook de leider van de Portugese communistische partij, Alvaro Cunhal, in Portugal teruggekeerd. De Spaanse regering heeft meegedeeld dat de volledige diplomatieke betrekkin gen met Portugal gehandhaafd zullen blijven. De Spaanse politie heeft 20 men sen gearresteerd die zouden behoren tot de verboden communistische beweging. Daarmee is het aantal de laatste dagen verrichte arrestaties van mensen, die leden zouden zijn van illegale politieke organisaties, opgelopen tot 61. De arres taties hadden plaatsgevonden in Madrid, Alicante en Barcelona. Onder de arres tanten bevonden zich ook enige vrou wen. Hij werd voor het eerst gearres teerd toen hij op 21-jarige leeftijd had deelgenomen aan een illegale staking van arbeiders. Er zouden nog tal van arrestaties volgen, meestal na vage en ongedetailleerde beschuldi gingen. Drieëndertig Portugese militairen die onder het regime-Caetano waren gearresteerd werden door de junta vrijgelaten. Zij worden door de Portugezen uitbundig toegejuicht. (V^volg van pagina 1) De heer Landré, die altijd gesteld heeft dat de man die hem zou opvolgen een schaap met vijf poten moest zijn, weet in de heer Leeman de volgende pluspunten aanwezig: „Hij heeft gevoel voor humor, hij houdt van mensen, het coördinerend werken kent hij door en door uit het onderwijs, hij kan gemak kelijk, zelfs feilloos formuleren en hij kan een gezellige borrel drinken”. Louis J. Leeman werd op 21 maart 1935 in Hilversum geboren, volgde na de lagere school en de mulo, de kweek school en deed na die tijd nog hbs-A. Op de universiteit in Utrecht studeerde hij niet-westerse sociale geo grafie. Op zijn 25e werd de heer Leeman, zij het nog niet geheel bevoegd op moment, aardrijkskundeleraar op „De belangrijkste zaak waarvoor Portugal zich geplaatst ziet, is de koloniale oorlog aan drie fronten Angola, Mozambique en Portugees- Guinee. Het is een hopeloze oorlog die een onderontwikkeld land als Portugal nooit zonder buitenlandse hulp zou kunnen voeren Als ik aan de macht zou komen, zou ik onmid dellijk onderhandelingen beginnen om een einde aan de oorlog te ma ken. Ik erken het beginsel van zelf bestuur en als die gebieden dat vrije lijk zouden verkiezen, moeten zij on afhankelijk zijn”, zei Soares toen. Zover is dé militaire junta in zijn uitingen echter niet gegaan. De president zei, dat hij bereid was schriftelijke vragen van de commissie te beantwoorden, dat de top-democraat en top-republikein van de commissie naar de banden mochten luisteren om de afschriften te verifiëren, dat hjj zelfs bereid was met deze twee heren per soonlijk te praten - maar de banden zouden de overige leden van de commis sie niet in handen krijgen. Soares is kringen wel Wilson” genoemd. Soares is bevriend met Wilson, maar heeft zich anders dan deze slechts zelden in het open baar uitgelaten over zijn ideeën. De bevolking moet dan om elf uur ’s avonds binnen zijn in plaats van om één uur. ’s Ochtends om half zes loopt het uitgaansverbod af. Waarnemers ne men aan dat de overheid eventuele de monstraties ter gelegenheid van 1 mei wil voorkomen. Na verklaringen tegen het regime die hij in Amerika had afgelegd, kon hij niet terugkeren naar Portugal, waar de geheime politie een arresta tiebevel tegen hem had. in Portugese politieke de „Portugese Harold LISSABON (UPI en AFP) „Het is een hopeloze oorlog die een onderontwikkeld land als Portugal nooit zonder buitenlandse hulp zou kunnen volhouden”. De man die dit heeft gezegd was niet Portu- gals militaire leider, generaal Antonio de Spinola, die dergelijke op vattingen eveneens tot uiting bracht, maar dr. Mario Soares, de uit ballingschap teruggekeerde leider van de socialistische partij die volgens sommige waarnemers wel eens de premier van het te vormen overgangsbewind van burgers zou kunnen worden. In een vraaggesprek in 1970 zette hij eens zijn denkbeelden uiteen over het bewind van Caetano en over hetgeen naar zijn mening in Portugal zou moeten worden gedaan. Dit leek verrassend veel op wat de militaire junta nu over zijn doelstellingen verklaard heeft. Wel ging hij bij de dood van zijn vader voor twee dagen naar Portugal, waar hij onder die omstan digheden niet lastig gevallen werd. Hij vertrok daarop naar Frankrijk waar hij in ballingschap leefde en rechten doceerde aan de juridische faculteit van de universiteit in Ren nes. niet geheel bevoegd op dat aardrijkskundeleraar op een lyceum in Utrecht, waar hij enkele ja ren daarvoor zelf nog leerling was. La ter werd hij rector aan het avond lyceum in Hilversum. Daarmee was hij op zijn dertigste jaar de jongste rector van Nederland. Sinds 1971 is hit verbon den aan het Roland Hoistcollege in Hil versum. Van omroepzaken heeft de heer Leeman geen weet: hij ziet zelden tele visie, is geen TROS-, maar AVRO-lid, is tevens lid van de VVD en van huis-uit Nederlands Hervormd. Bestuurlijke er varing heeft de heer Leeman nauwe lijks: hij is- adviseur van de commissie voor voorbereidend wetenschappelijk onderwijs, lid van de maatschappij voor nijverheid en handel en lid van de Lions, afdeling Gooi. Het onderwijs vindt hij weliswaar boeiend, maar het trok hem weinig om het tot zijn 65e jaar daarin vol te houden. In de nieuwe functie ziet hij nu de kans om eens iets in een geheel andere richting te gaan doen. Communi catiemedia hebben hem altijd al uiter mate geboeid, maar hij voelt zich op het gebied van radio en televisie slechts een belangstellende leek. De heer Leeman is getrouwd en heeft twee kinderen. Toen Soares in 1967 probeerde voor zaken Portugal te verlaten, kreeg hij daar geen toestemming voor. Enkele maanden later werd hij gearresteerd en gevangen genomen. Op 1 maart 1968 werd Soares in vrijheid gesteld, maar 18 dagen later werd hij opnieuw Gearresteerd en naar het eiland Sao Tome verbannen. Deze ballingschap duurde negen maanden. In 1969 was hij kandidaat bij de verkiezingen die dr. Caetano georga niseerd had en die deden denken aan een „opening” in het beleid. Mario werd niet gekozen. Hij ging nqar Brazilië en de Verenigde Staten.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3