KONINGINNEDAG BECON MET REGEN Prof. dr. Korringa Verificateur L. de Boer nam in Velsen weer in voorbereiding Muziekmedewerker sedert 1947 MODEHUIS vangsten van tong en volwassen haring PIETER ZWAANSWIJK RIDDER O.N. "ELEGANT „SPELIADE 74” „Minder Jongste kiezers van Velsen welkom op burgerschapsavond in stadhuis afscheid van gemeente Velsen STOP VISSERIJ JONGE HARING IN NOORDZEE n- Grote waardering voor maatschappelijke bewogenheid OOK KANDIDAATS-RAADSLEDEN ZIJN DIT JAAR UITGENODIGD Eksklusieve stoffen te DINSDAG 4 30 1974 5 APRIL PLAATSELIJK NIEUWS GEVONDEN VOORWERPEN (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Inlichtingenstandje Praathoek VELSEN Alle jonge ingezete nen van Velsen, die in 1974 de kies gerechtigde leeftijd bereiken, moe ten dezer dagen een fraaie uitnodi ging van het gemeentebestuur heb ben gekregen. Daarin staat de invi tatie neergeschreven om op dinsdag 14 mei naar het stadhuis te komen, waar dan de zogenoemde Burger- schapsavond gehouden wordt. Even als voorgaande jaren wil deze bij eenkomst aan de jonge kiezers ge legenheid bieden nader met het ge meentebestuur kennis te maken. Éénmaal in de vier jaar kan deze avond een actueler tintje dragen omdat er in dat jaar gemeente raadsverkiezingen plaats vinden. 1974 is zo’n jaar. :jk :g- ir',7. F? e e en van WW WVMH MM (Van een onzer verslaggevers) ■MM ÏN (Van onze kunstredactie) ADVERTENTIE d. k 1. ZIJLSTRAAT 95 t.o. STADHUIS Haute Couture Kleding naar maat Wethouder Van der Werff biedt verifi cateur L. de Boer bij zijn afscheid een draagbare cassetteradio aan. Zelden waren de straten in Velsen op Koninginnedag zo leeg als dit jaar. De grauwe lucht, de laaghangende wolken en het druilerige regentje noodden aller minst tot naar buiten gaan en de IJmui- der Harmonie, die in Velsen het spits afbeet met een muzikale rondgang zag dan ook onderweg meer mensen en kin deren achter de ramen staan kijken, dan langs de straten. Slechts hier en daar wa ren enige ouders op pad met kinderen getooid met oranje mutsjes en vlaggetjes. Niettemin besloten de organisatoren van kinderspelen toch door te zetten en daar waar het maar even mogelijk was kwa men in de loop van de ochtend de fes tiviteiten op gang. Knippatronen naar maat pasklaar FRANSE COUPE 1 e Heijn, jacht- ïsther. ander, oning. >83 of MMM ti met i Bel tan 4, ereik- Snel herstel van de tongstand voor spelde prof. Korringa als zijn eerste Wethouder Van der Werff wees tij dens zijn toespraak op het feit dat het ambt van gemeentelijk verificateur bij zonder oud is. De Grieken en de Romei nen kenden reeds speciale ambtenaren die met de controle op de openbare middelen waren belast. Volgens de wet. houder is de taak van de verificateur niet uitsluitend het opsporen en voorko men van onregelmatigheden, zoals vaak wordt gedacht. Veel meer is zijn doel het bevorderen van de deugdelijkheid en degelijkheid van de gehele financiële gemeentelijke administratie. tie hij verleden jaar zijn 40-jarig jubi leum vierde. Om zich in het orgelspel te bekwamen, heeft hij lessen gevolgd bij dr. Anthon van der Horst. De wethouder besloot zijn toespraak met nog eens de erkentelijkheid van de gemeente tegenover de heer De Boer en diens echtgenote uit de brengen. Hij liet dit vergezeld gaan met een cadeau. Tot slot sprak de heer De Boer zijn dankwoord en werden de collega’s, vrien. den en andere genodigden in de gelegen heid gesteld van hem afscheid te nemen. Uitgenodigd zijn ook alle politieke partijen, die aan de gemeenteraadsver kiezing zullen deelnemen. Op de gaande rij en op het balkon kan elke partij een eigen stand met voorlichtingsmateriaal inrichten. Dat zal juist in deze verkie zingstijd ongetwijfeld een welkome gele genheid zijn om het programma aan de jongste kiezers te presenteren en toe te lichten. bedoeling dat in een gesprek de ver schillende vragen, die mogelijk rijzen beantwoord worden, waardoor mogelijk een informele gespreksvorm ontstaat. Jas gestolen. Uit een café aan de Beverwijkse Meerstraat is een suède jas ter waarde van 230 ontvreemd. EN >.j. 67. tr. 4-6 Haar- 9 I, 2 I, Z 5 9 Z 6 1 I, 5 I, i'an !r. Hoofdleidster mevrouw A. C. M. Lam- mersen noemt het verheugend dat de teamleiders dit jaar intensiever meedoen aan de voorbereidingen. Voor de SPE- Burgemeester, wethouders, raadsleden en kandidaat-raadsleden zullen op de burgerschapsavond herkenbaar zijn door een naamplaatje op de revers. Daarop zullen naam, functie en politieke partij vermeld staan. piano, waarvoor hij onderricht ontving van prof. Hendrik Andriessen en van Martin Lürsen. Inmiddels was hij be- In elk geval willen B&W van Velsen de achttien jarigen ruimschoots gelegen heid bieden tot kennismaking. Dit zal na een inleiding in de kantine van het stadhuis, voornamelijk geschieden in de burgerzaal. Daar zullen de burgemeester en de vier wethouders elk een eigen „praathoek” krijgen. Deze zullen worden aangegeven door duidelijke decoratiebor- den, waarop de naam van de bestuurder die daar aanwezig is vermeld zal staan. Bij gelijkblijvende of toenemende vis serij-inspanning en bij het uitblijven van een heel sterke jaarklasse zal in 1976 de totale vangst niet groter zijn dan 12.000 ton, waarvan 9500 voor Ne derland, en in 1978 zal dit verder ge daald zijn tot 9500 ton, waarvan 7500 voor Nederland. aanbeveling voor deze vissoort: staken van de tongvisserij voor 50 a 60 procent van de huidige tongvloot, wordt opge volgd. Naarmate men minder schepen uit de tongvisserij verwijdert zullen de overgangsfasen met geringere vangsten en het herstel van de stand langer duren. Houdt men het bij de tweede aanbe veling: alle schepen laten vissen, maar voor allen de vangst beperken, dan zal men om zo snel mogelijk weer tot een duurzaam optimale vangst te komen, het internationale quotum moeten stellen op 6000 ton, waarvan 5000 voor Nederland. In 1975 en 1976 zullen die quota zelfs nog respectievelijk 10 en 19 pet lager moeten zijn. In tegenstelling tot vorig jaar zullen er geen actiegroepen aanwezig zijn. Zo als bekend, zijn van sommige kanten in de raad bedenkingen gerezen naar aan leiding van de aanwezigheid van die groepen, vorig jaar. In de gemeenteraad is over een ander tijdens de begrotings behandeling eind vorig jaar nog van gedachte gewisseld. Ook de taken van die bestuurder wor den er op vermeld. Elke genodigde kan in de praathoek plaatsnemen waar hij of zij belangstelling voor heeft. Het is de Inlichtingen betreffende deze gevon den voorwerpen zijn te verkrijgen dage lijks aan het hoofdbureau van politie te Velsen. De gedeponeerde voorwerpen zijn te verkrijgen elke dinsdag en vrij dag van 16.30 uur tot 17.30 uur aan het hoofdbureau van politie alhier. Worden geen maatregelen genomen, dan zal, bij gelijkblijven van de huidige visserijdruk, de totale tongvangst in 1978 zijn verminderd tot 9500 ton, waarvan 7500 voor Nederland. h. VB 000,- 3,50 f le en ’itters, g tel. LIADE ’74 verlenen ook de buurthuizen weer hun medewerking. Met het buurt centrum DE MEL in Velsen-Noord blij ven de contacten gehandhaafd, al komt dit buurtcentrum wel met een eigen programma. Verder bestaat er bij de SPELIADE nog behoefte aan medewerksters of me dewerkers. Wie idee heeft om mee te werken in het leidersteam kan daarvoor bellen met mevrouw A. C. M. Lammer- sen, Corantijnstraat 24 in Santpoort, tele foon: 023-377464. Dit nummer kan ook voor nadere inlichtingen worden gebeld. VELSEN. Ook dit jaar is het mede door de spontane aanmelding van vele leidsters en leiders, die daarvoor al jaren hun vrije tijd beschikbaar stellen, weer mogelijk de schooljeugd van Velsen het jaarlijks terugkerende vakantiefeest SPELIADE te laten beleven. De activi teiten zullen weer plaats vinden in vijf tien verschillende wijken, in de periode van 29 juli tot en met 9 augustus. Helaas gaat het kamperen voor de kin deren om organisatorische redenen niet door. In het tijdvak van 20 april tot en met 26 april 1974 werden de volgende voor werpen als gevonden aangegeven. Trai- ningsjack, kunstleer jasje, tas inh. porte monnee met geld, damespolshorloge, verz. pl. bromfiets MZA 093, etui met sleutels, paar dameshandschoenen, par kiet, sleutel met hanger, hond, bos sleu tels, herenportemonnee met inhoud, hondehalsband en ketting, knipporte- monnee met inhoud, ring met 4 sleutels, ring met 3 sleutels, paar basketbalschoe- nen, paar herenhandschoenen. VELSEN. Tijdens een druk bezoch te bijeenkomst in de Burgerzaal van het Velsense stadhuis heeft maandagmiddag de verificateur van de gemeente, de heer L. de Boer, afscheid genomen. Vanaf 1947 is hij in dienst van de gemeente geweest, de eerste jaren als hoofdcom mies van de Velsense verificatiedienst, vanaf 1951 tot heden als verificateur belast met de controle op het financiële beheer van de gemeente. Bij de uitnodiging, die de achttien jari gen hebben ontvangen is een antwoord kaart gevoegd. Daarop kunnen zij alvast een gespreksonderwerp aan de orde stel len. Bij een inlichtingenstandje in de hal van het stadhuis kan men op de avond zelf aan de weet komen in welke porte feuille een vraag of onderwerp thuis hoort, dus bij welke wethouder (resp. burgemeester) men moet zijn voor een antwoord. De heer Zwaanswijk heeft verschil lende bestuursfuncties vervuld. Onder andere maakte hij vele jaren deel uit van het bestuur van de afdeling Haar lem van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaars Vereniging, eerst als secretaris, later als voorzitter. Hij was voorts een der oprichters van de afde ling Haarlem van de Vereniging Jeugd en Muziek, van welke afdeling hij van 1960 tot 1973 voorzitter is geweest. Hij had zitting in het Haarlems Comité voor Kamermuziek en vervult thans nog een dergelijke functie bij de Velser Kunst kring „Voor Allen”. De heer Zwaanswijk is voorzitter van de werkgroep Muziek van de Culturele Raad voor Noord- Holland. „De gemeente staat bij U in het krijt”, vond de wethouder „Wij zijn zeer aan U verplicht. U bent nauwkeurig, systema tisch en nauwgezet. Natuurlijk vereist Uw taakuitoefening deze karaktereigen schappen en wij kunnen slechts dank baar constateren dat ze bij U ruim schoots aanwezig zijn”. Bijzonder veel waardering had de wethouder daarnaast voor de menselijke bewogenheid waar mee de heer L. de Boer zijn functie heeft verricht. Deze bewogenheid is ook tot uiting gekomen in werk voor jongeren en verenigingen, de kerk, de woningstich ting „Goed Wonen” en het buurtcentrum „De Brulboei”. „U bent niet de man”, zo Wordt die aanwas door de achteruitgang van de volwassen haringstand niet beïn vloed, dan zal de vangst in de toekomst rond de 500.000 ton blijven schommelen. Vervolgens presenteerde zich een lan ge rij van sprekers. Namens de dienst hoofden sprak onderwijsinspecteur Wielaard, verder waarnemend gemeente- verificateur Ponte, de heer Tromp na mens de werkgroep Gemeenteaccoun- tants, Drukker van de „Woningstichting Velsen” en Hoek van de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren. De bijeenkomst zal worden ingeleid door burgemeester drs. J. Reehorst. De burgemeester, de vier wethouders en de gemeentesecretaris zullen een forum vormen. Er zal een korte inleiding over hun bestuurlijke taak zijn, waarna vra gen beantwoord kunnen worden, welke bij de jonge kiesgerechtigden naar aan leiding van het gemeentelijk beleid kun nen rijzen. Op deze bijeenkomst voor achttienja- rigen die zich mogen laten vergezel len van vriend of vriendin ook al is deze ouder of jonger zijn ook de gemeen teraadsleden uitgenodigd, evenals de kandidaten voor de op 29 mei te kiezen nieuwe raad. De burgerschapsavond zal voor de achttlenjarigen van dit jaar zeker in het bijzonder interessant kunnen zijn. In het licht van de komende verkiezingen en die van Provinciale Staten van vorige maand, zijn de politieke partijen meer dan anders in de publiciteit geweest. Dit kan een mogelijkheid zijn om bij de jongeren van Velsen, die nu stemrecht verworven hebben, interesse te kweken in het bestuur van hun eigen gemeente. De burgerschapsavond begint om artit uur, vanaf half acht is het stadhuis voor ontvangst geopend. Bij de door hem voorgestelde beper king van de haringvisserij zal naar zijn mening de jaarlijkse vangst, na een tijdelijke daling in de eerste jaren, stij gen tot 800.000 ton per jaar. Op het ogenblik is de stand van volwassen ha ring in de Noordzee al tot een derde van zijn vroegere niveau ingekrompen en er zijn aanwijzingen dat sommige popula ties onvoldoende eieren produceren om een normale aanwas te garanderen. noemd tot organist van de afdeling Heemstede-Bennebroek van de Neder landse Protestantenbond, in welke func- BERGEN (NH) „Stop de visserij op jonge haring in de Noordzee volledig en beperk in deze zee de visserij op volwas sen haring .tot ongeveer de helft van het huidige peil. Doe ook iets tegen de overbevissing van de tong in de Noord zee, hetzij door 50 a 60 procent van de huidige tongvloot de visserij te doen staken, hetzij door beperking van de vangst, waarbij dan wel alle schepen kunnen blijven vissen”, aldus luidt de aanbeveling van prof. dr. P. Korringa, directeur van het rijksinstituut voor vis- serijonderzoek RIVO. VELSEN'HAARLEM. In het ge meentehuis van Velsen is maandag de heer Pieter Zwaanswijk benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hij ontving deze onderscheiding onder meer voor het zeer vele werk dat hij op muzikaal gebied in Haarlem en omge ving heeft verricht, en voor zijn bijdra gen aan het Haarlems Dagblad, IJmui- der Courant en Beverwijkse Courant. De heer Zwaanswijk is sedert 1947 aan onze bladen verbonden. Behalve een grote kennis van de orgelliteratuur, die zijn neerslag heeft gevonden in honderden recensies, specialiseerde hij zich in koor werken, kamerensembles en symfonie orkesten. Pieter Zwaanswijk werd geboren in Haarlem en ontving aldaar middelbaar onderwijs aan de voormalige Eerste HBS met vijfjarige cursus, de bekende school van ir. H. van Mourik Broekman. Na het behalen van het einddiploma HBS-B volgde hij aan de toen nog pas bestaan de Middelbaar Technische School (de latere HTS) in Haarlem met succes de opleiding tot werktuigbouwkundige. Bij de praktische uitoefening van dit vak, waarbij de objecten varieerden van baggermolens tot hijskranen en van gas fornuizen tot draaideuren, bleek hem al gauw dat de techniek op den duur geen blijvende levensvervulling voor hem kon betekenen. De muziek, die hij tot nu toe autodidactisch had beoefend, wilde hij een professionele basis geven. Haartoe met goed ge- ae studie voor het Staatsdiploma- stelde de wethouder, wiens geest „verdort door de voortdurende betrokkenheid bij financiële zaken. Zowel in als buiten het stadhuis moet bij U de dienst aan de gemeenschap maatgevend zijn, u staat tegenover Uw omgeving niet in de eerste plaats als verificateur maar als belang stellende. medemens”. Van zijn pedagogische gaven hebben talloze leerlingen in Haarlem, Den Haag en wijde omgeving geprofiteerd: menig een die van hem muzieklessen kreeg, beoefent nog steeds de toonkunst, de meesten als amateur, enigen ook be roepsmatig, steeds met het speelplezier dat bij de lessen voorop stond. Zijn veelzijdige muzikale praktijkervaring, waarbij begeleiding van koren, ballet, zangsolisten en instrumentale solisten een belangrijke plaats heeft ingenomen heeft hij zich als muziekrecensent ten nutte kunnen maken, eerst voor het Algemeen Handelsblad waar hij in 1937 als opvolger van Martin Lürsen werd benoemd en later, vanaf 1947 voor onze bladen. Is - wat waarschijnlijker is - die invloed er wel, dan is een verdere daling van de vangsten te verwachten. De tongstand in de Noordzee was, mede door de overbevissing, in 1970-72 nog maar dertig procent. In 1973: 23 procent, in 1974: 18 procent van die in 1951-1954, en in 1976 zal dat tot 13 procent gedaald zijn. Tussen 1967 1973 daalde de totale internationale tongvangst in de Noordzee van 35.271 tot 19.560 ton.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5