SURREALISME IN en DE RIMBOE concours Wim Hazeu voorzitter PEN-club uw nationale spaarinstelling snk „Triolering” won Conamus cabaret- Coupon Hollandse watergezichten schepen in Teylers Museum IF est „Graag! Wilt u dan even de coupon opsturen? Of 0017 bellen? „Wil de RPS-leeuwmij alles vertellen over het lange termijn sparen?” I ■ikb i .tpa. W: f Rb ËOk» BOEIENDE GRAFIEK UIT EIGEN VERZAMELING LA MASCHERA MET TARZAN IN MICKERY Rob Clous in Rolau Agnes Moorehead overleden Hoe u van 6 tot 9% rente kunt krijgen als u f LOOQ of meer 1 tot 5 jaar opzij kunt leggen. En u toch tussentijds over uw spaargeld kunt beschikken. Lees in de folders alles over het lange termijn sparen bij de RPS. Gebruik de portvrije coupon, bel gratis 0017 of haal de folders bij het postkantoor. Baftf- 1 WOENSDAG MEI 1974 KUNST 13 3 Stuur mij informatie over het lange termijn sparen bij de RPS Plaats: HAARLEM Teylers Museum toont de hele maand mei in vitrines circa dertig tekeningen en aqua rellen uit zijn beroemde verzame ling. Het is een kleine, maar voor de liefhebbers toch zeer genietè- lijke expositie. Ze bestaat geheel uit zee- en riviergezichten, meestal ge stoffeerd met schepen van allerlei aard, door Nederlandse kunstenaars gedurende de laatste drie eeuwen gemaakt. I I I I •IA I Naam: Adres: l_(in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam) 1 F jiISIIIiSe ■I fl MM'» 1 F jil lii lil 1 i V' ADVERTENTIE heeft HDC Een van de vele, prachtige scènes uit Tarzan van La Maschera. HAARLEM. De Haarlemse graficus Rob Clous exposeert zijn kleuretsen van 4 mei tot 1 juni in Galerie Rolau aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal 282 in Am sterdam, ingang Theater Tingel Tangel. De expositie is aangevuld met beelden van René Nyssen. De opening is zaterdag 4 mei om 15 uur. De galerie is alle dagen, behalve ’s maandags geopend van 12.30-17 uur. Jammer genoeg is er geen sprake van een werkelijke betrokkenheid. La Ma schera blijft met Tarzan te vaak in een fraai kijkspel steken, dat vrijblijvend kan worden geconsumeerd, hoeveel er ook sprake is van emoties. CEES STRAUS Een groot deel van de situaties speelt zich af in het halfduister. De verlichting is zeer functioneel en vormt, juist door haar schaarste een wezenlijk onderdeel van het stuk, net zo goed als dat geldt voor het geluid dat meer dan voldoende aanwezig is. Geluid en licht als twee der belangrijkste toneel-elementen, zijn hier geheel complementair aan elkaar. Tarzan is vooral emoties, zonder dat daar enige motivering voor wordt gege ven. Een vrouw wordt in haar rolstoel neergestoken en er vervolgens uitgekie perd. Het wagentje wordt vervolgens gebruikt om met een lamp en een spie gel grillige beelden op een doek te projecteren. Reeds haar eerste filmoptreden in 1941 in „Citizen Kane” waarin zij speel de met Orson Welles werd een groot succes. Een jaar later trad zij met Welles op in „The Magnificent Amber sons”. Verder speelde zij rollen in „Mrs. Parkington”, „Johnny Belinda” en„All that heaven allows”. In de loop van haar lange filmcarrière kreeg zij vijf maal een oscar. Soms zijn de beelden wondermooi. Een vrouw treedt als het ware uit een tv-toestel, dat wel aanstaat, maar knet terend en zonder beeld. Haar jurk blijf onderdeel van het beeld, een voortzet ting ervan in levende lijve. Een andere keer heeft een vrouw het bovenlijf ont bloot en verlicht een scène met een brandende parasol. ROCHESTER (AFP). De Ameri kaanse filmactrice Agnes Moorehead is dinsdag op 67-jarige leeftijd in een zie kenhuis in Rochester in de staat Minne sota overleden. Natuurlijk zijn er grote namen bij. Daar gaat het echter niet om, want soms konden kleine meesters uit vroeger eeu wen, wellicht minder bekend als schil der, verbluffend knap tekenen. Er zijn hier dan ook juweeltjes te vinden. Som mige bladen zijn bestemd geweest als schetsen voor later werk, de meesten echter zijn definitieve tekeningen of aquarellen, de laatsten meestal in sepia- tinten en gemengde techniek. Veel tekeningen zijn geheel uitge werkt Het bekende „tekenen is wegla ten” is daarop dus niet van toepassing. Ze werden gemaakt om een totaalindruk van riviergezichten en schepen te geven, met een topografisch of documentair karakter dus. Die zien eruit als complete „schilderijen”, maar dan in grafische technieken, met alle toonwaarden weer gegeven. Een paar dingen vallen op. De vaak prachtig getekende Oostindiëvaarders en oorlogsschepen, zoals de reproduktie hierbij, waren toch wel zeer imponeren de schepen. Ze worden getoond in de havens, in dok en op scheepswerven soms in aanbouw. Je kunt eruit leren hoe zo’n schip werd gekalefaterd. Daar naast blijkt, dat vooral de riviergezich ten met de binnenschepen vaak tot in het begin van onze eeuw weinig veran dering hebben ondergaan. Tot aan het eind van de vorige eeuw waren kaden en bebouwing vrijwel identiek aan wat de prenten in vroeger eeuwen te zien gaven. Het gevolg daarvan is dat veel bladen niet bijzonder antiek aandoen, uitgezonderd dan die met de zeeschepen. De vroegste bladen hier zijn van de Haarlemmer H. C. Vroom (1556-1640), pentekeningen van schepen op zee. Ook vroeg zijn de bijzonder innemende ko pergravures van Jan Breughel (1568- 1625). ook wel Fluwelen Breughel ge noemd. Uit diezelfde tijd dateert ook een pen-aquarel van de Haarlemmer C. C. van Wieringen (1580-1633), een kade met huizen in Anton Pieck-kleuren. Met zwart krijt en penseel tekende Jan van AMSTERDAM. Het toneel van La Maschera, een groep uit Rome, is als puur surrealistisch te karakteriseren. Een hoeveelheid schaars belichte ge beurtenisjes en situaties die bij gebrek aan een verhalend element een nogal chaotische indruk wekken. Alleen het geluid, vrijwel voortdurend overdonde- rend aanwezig, soms dreunend en gierend als het stationair draaien van een jumbo- jet, zou nog enigszins de rode draad kunnen vertegenwoordigen. Verder is het symboliek om de symboliek, hoog stens toegepast om er een aantal ge dachten van regisseur Meme Perlini mee te illustreren. dag als koninginnedag kun je zo veel amateurs vrij hebben): „Ik ben voorge dragen door het bestuur en het zit er wel in dat men het gedaan heeft omdat ik nog zo jong ben.” Om het fragmentarische karakter te versterken, worden de toneelfiguren vaak met slechts een smalle lichtstrip neergezet. En dan nog schokkend, met flitsen en afleidende bewégingen. Het werkt in ieder geval vervreemdend, het geen waarschijnlijk ook de bedoeling zal zijn geweest. AMSTERDAM. Het kwalitatief hoogst matig bezette cabaret-concours van de stichting Conamus is gewonnen door de Leidse cabaretgroep Triolering. Triolering, dat duidelijk de beste van de vijf kandidaten was, verwierf tevens met een overweldigende meerderheid de publieksprijs. Toch vond de jury dat er nog heel wat geschaafd moest worden aan de groep en dat bijvoorbeeld de naam van het cabaret nogal krampach tig was. Als deze groep op 5 en 12 oktober a.s. in Haarlem in Haarloheim optreedt, zullen de premièrezenuwen wel over zijn. Een van de twee geldprijzen ging naar het Belgische tweetal Dapokaster uit Leuven, dat op een pop-achtige manier (nog niet zo volgroeid) cabaret bracht en daarmee als enige groep van de gebaan de cabaret-paden afweek. De eenling Fred Hekket uit Utrecht kreeg de ande re geldprijs als aanmoediging. De jury loofde „zijn gespierde zelfvertrouwen en moeiteloze presentatie”, maar vond dat zijn streven gericht diende te zijn op „grotere veelzijdigheid en meer rust.” De twee groepen die niet in de prijzen vielen, waren cabaret Maskerade uit Groningen, met een paar aardige stem metjes, maar al met al een tamelijk amateuristische presentatie, welke kwa lificatie ook gold voor hun teksten en muziek, en cabaret Kienjool uit Amster dam, dat een paar aardige vondsten had, waaronder een nummer over baarmoe- deronderzoek bij vrouwen. Het viel overigens terecht buiten de prijzen- Ter afwisseling worden plastic bordjes onder veel gekrijs rondgestrooid, kruipt een naakte man stuiptrekkend over de vloer en wordt een Austin Mini aange rold waarin op de achterbank een vrouw vage bewegingen maakt. HILVERSUM. Wim Hazeu, auteur- dichter. hoofd drama-, jeugd- en kunst- uitzendingen van de NCRV-televisie, is net 34 jaar geworden. Iljj is daarmee de jongste voorzitter die de schrijversvere- niging, het PEN-centrum Nederland, ooit heeft gehad. De PEN met zijn 300 leden, vooraanstaande letterkundigen en au teurs, koos hem op de algemene verga dering in Krasnapolsky in Amsterdam als opvolger van Theun de Vries. Een erg jonge voorzitter dus. Hazeu zegt zelf, op koninginnedag net terug van een televisieopname in Leiden voor de „meest omvangrijke televisieserie ooit in Nederland op touw gezet” („Dynastie der kleine luiden”, van Willy van Hemert, met liefst 350 figuranten, alleen op een Goyen (1596-1655) de hier van zijn hand aanwezige riviergezichten met huizen. Bijzonder goed is de weergave van blin kende poldervaarten in een panoramisch polderlandschap je van Philips Koninck (1619-1688). Het is heel leuk om hier ook werk van Constantijn Huygens (1628-1697), te vinden, die in een gezicht op de Maas een goed tekenaar blijkt te zijn. Beroemd om hun zeeslagen waren de Van der Velde’s. Van Willem van der Velde de Jonge (1633-1707) is er hier een imponerend blad. Uit onze eigen eeuw ligt er een boei ende aquarel, een der weinige die volop kleur te bieden heeft, van P. J. C. Gabriel. Joseph Teixeira de Mattos is de enige levende Nederlander, hier met De voorstelling, gisteravond in Micke- ry in première gegaan, draagt de naam Tarzan. Die titel moet willekeurig zijn, want het spel heeft weinig in zich dat ook maar in de verte zou kunnen lijken op de handelingen van deze Amerikaan se volksheld in de Afrikaanse rimboe. Of het zouden de vele vormen van geweld en agressie moeten zijn die La Maschera plaatst in een jungle van menselijke emoties. „De Zantvoort in het dok” heet deze tekening, met pen en penseel vervaardigd door Jan Claesz. Rietschoof (1652-1719). Het PEN-centrum Nederland zich de laatste jaren mondiaal een naam verworven. Dat was onder voorzitter schap van Theun de Vries, waarbij men sen als Den Doolaard en Victor van Vriesland hem sterk steunden. Wim Ha zeu zat al in dat actieve bestuur. Men wil voor de komende jaren slagvaardig blijven. Men weet in Hazeu een man te heb? ben die zich juist voor die vrijheid van het woord enorm inspant. Hij heeft zeer veel vrienden, onder meer in Oost-Euro- pa. En: hij heeft duidelijke doelstellin gen. Hij heeft deze doelstellingen tijdens ons gesprek geformuleerd. Hij wil de Afrikaanse ontwikkelingslanden bij de PEN gaan betrekken. „Veel auteurs”, zo zegt hij, „zitten in de gevangenis zonder dat iemand er weet van heeft.” Hazeu wil ten tweede meer brugge- hoofden in Indonesië, waar de vrijheid van meningsuiting beslist nog niet opti maal is. „Ten derde moeten we ons erop bezinnen wat er moet gaan gebeuren als de Antillen straks onafhankelijk zijn. Er zit zo ontzettend veel talent. We zullen met hen in gesprek moeten blijven en er een PEN-centrum oprichten. We moeten als vierde punt de dialoog met de Sov- jet-schrijvers voortzetten. De Russen sturen wel altijd waarnemers naar onze PEN-congressen.” Wim Hazeu, romanschrijver-diehter die in 1966 de grote cultuurprijs van Hilversum kreeg en sindsdien volledig bij de omroep, namelijk de NCRV, werkt, had al vanaf 1966 de opvallende radiorubriek „Literama” gemaakt. Daar in stelde hij telkens onbekende talenten voor. Hij schreef „Het groot Nederlands censuurboek: wat niet mocht”, waarin vastgelegd is wat er zo tussen 1962 en 1971 in ons land botweg verboden was, onder andere aan films, provobladen, studentenpublikaties. de Veldhoenpren- ten, het Campertgedicht, etc. In 1972 verscheen zijn roman „Duitse honden bijten”, nadat hij zijn ervaringen in Tsjechoslowakije al in de roman ..De helm van aarde” in 1970 had opgeschre ven. In 1973 verscheen zijn bundel ge dichten „Springtij in de flanken”. werk aanwezig, een blik op de golven vanaf een Spaanse rotskust, een dynami sche krijttekening. In het algemeen is de kwaliteit hoog. Dat vindt zijn oorzaak in het feit dat de conservators van Teylers Museum altijd zelf kunstenaar waren. Ze kochten met een kennersoog grafiek voor het museum in een tijd, waarin er eigenlijk nog/ geen kunsthistorici van professie waren. Ze kochten niet om der wille van mode, stijl, onderwerp of beroemde naam (behalve in uitzonderingsgevallen), maar louter om de kwaliteit. Toen zij begonnen te verzamelen aan het eind van de achttiende eeuw, was er uit particuliere verzamelingen nog volop te koop tegen matige prijzen. En omdat het Teylers Museum een vroege instelling in zijn soort was kon er vrij royaal worden verzameld. We kunnen er die conserva toren nog dankbaar voor zijn. HEIN STEEHOUWER. V’WrC eb n

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13