BEHEERDER GAY BALMAZ MISHANDELD Kamerdebat over steun JL tl transacties met Rhodesië Zaak-Westdijk weer voor tuchtcollege (Van onze Haagse redactie) Regering vraagt banken commentaar inzake Tsjechische dissidenten vrijgelaten regering aan Haagse Post ■ME H tl d I NATUURBAD „VELSEREND SEIZOENOPENtNG i H Dankuwel - Alstublieft WE< TW KLM ZEGT MAATREGELEN TOE TER NALEVING SANCTIES ui •nd de 1 Telegraaf krijgt belangen in uitgeverij Accent NATUURRAD vri CFDFND” ■F 2 V R IJ D A G BINNEN» EN BUITENLAND M E I 3 1974 VR GETREITER UITSPRAAK LIS S Suggestie Moreel (Van onze correspondent) DEN DOLDER. De net door staatssecretaris Hendriks benoemde be heerder van Dennendal, de Veghelse arts Gay Balmaz, en een staflid van Dennendal zijn gistermiddag door twee tot de groep van Nieuw Den nendal behorende personeelsleden in de directiekeet van de zwakzin nigeninrichting mishandeld. De twee eisten van Gay Balmaz dat hij on middellijk het terrein van de WA-Hoeve zou verlaten; ze meenden dat de arts daar niets te maken had. Toen de beheerder niet inging op de eis van de twee mannen, werd hij door hen beetgepakt. Tijdens de daarna ontstane vechtpartij liep Gay Balmaz een gescheurde onderlip en enige bloeduitstortingen op. Een van de bestuursgetrouwe stafleden van Den- nendal, die de beheerder wilde helpen, raakte ook licht gewond. I’ g 39 jaar méér ZON en AMUSEMENT! F.M i BL jHl St I Nieuw incident op Dennendal c (V; was WEERRAPPORTEN 17 14 nnw (Van onze parleméntsredactie) DEN HAAG. De regering heeft de Amro-bank, Bank Mees en Hope en het bankiershuis Van Lanschot gevraagd om commentaar op beschuldigingen als zou den deze banken betrokken zijn bij fi nanciële transacties met Rhodesië, het geen volgens een vorig jaar december van kracht geworden wet verboden is. De suggestie van de heer Ter Beek de tabaksinvoer uit Zuid-Afrika te beper ken tot de hoeveelheid die Zuid-Afrika zelf zegt te produceren, naar het voor beeld van Zweden (dat zijn import tien voudig verminderde), zei de heer Kooy- mans nader te moeten bestuderen. De m gistel de di uit hi ontk< oorlo De Bilt Deelen Belde Eindhoven ono w nw wnw zw ozo no 12 14 13 15 13 11 12 14 11 13 9 14 10 16 15 21 22 14 13 11 18 uur uur uur uur Op grond van het antwoord van de drie banken zal de regering beslissen of een onderzoek naar hun activiteiten met betrekking tot Rhodesië moet worden ingesteld, dit zei staatssecretaris Kooy- mans (Buitenlandse Zaken) gisteren in antwoord op vragen van de PvdA’er Ter Beek, die onder andere had verwezen naar beschuldigingen van de Anti-Apart- heidsbeweging Nederland. De KLM heeft toegegeven al een aan tal van dergelijke vluchten te hebben komt morgenmiddag bijeen om de gang van zaken op Dennendal te bespreken. Het tijdstip van het openbare debat zal worden vastgesteld na het verschij- Twee KVP-Tweede-Kamerledet hebben minister De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken) gevraagd een op de mocratische leest geschoeide „orde van verdienste” in te stellen, naast de reeds bestaande. De vijfde man na Mao in de Chine se partij hiërarchie, Li Teh-Sjeng. waar van de geruchten wilden dat hij in ongenade was gevallen, was volgens het officiële persbureau Hsinhua gisteren zeer duidelijk aanwezig op het 1-ma- feest. Daarmee zijn alle speculaties ont zenuwd dat deze opperbevelhebber van de troepen aan de grens met de Sovjet unie het slachtoffer was geworden van de ideologische campage tegen Lin Piao en Confucius. De stad laatst overt dat f betra Het gens overt eigen lent bewc In sehe rika ter i lijk de 1 Isra over dere graa nen Aral nno w o z o o o o o ozo o o o ozo o w 13 14 16 23 19 18 20 13 18 N'IEI De 11 vakbot ders, 1 dreigei die ovi De sti afdwir werkti op gro veiligfi JEI ming dat ii ding brede bestal den. derze buite: lerie Israe besch en A Uil gen is..du over van aant; verb, tusst heeft laats gelet beslt te gi Hi zou Isra ondi Kist heb teer van aan: Voo rika moj bes] Syr D regi Er te ken Get zini riet Kot ze beg oefi I ern neg en kri opt bes ter cus coi me eei bn lui Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen 4 3 4 2 5 4 5 5 7 3 2 15 11 5 9 6 4 2 0 4 10 9 10 7 3 6 12 12 0 9 6 7 10 11 1 8 1 9 13 15 9 DEN HAAG Het centraal medisch tuchtcollege gaat een nieuw vervolg breien aan de geruchtmakende zaak-Westdijk, die al twee maal eerder voor deze instantie diende. Donderdag 16 mei zullen, opnieuw in openbare zitting, vier getuigen versche nen, die nog niet eerder waren gehoord. Het college heeft twee GG- en GD-artsen en twee ziekenbroeders van de GG en GD opgeroepen. Zij kunnen misschien nader licht werpen op de omstandigheden waaronder de in juli 1972 overleden Jan Westdijk naar het Rotterdamse Dijkzfgtziekenhuis is vervoerd. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Bondsbestuurder Trappel denkt na het incident van gistermiddag aan het beëin digen van dë collectieve belangenbehar tiging van de personeelsleden van Nieuw Dennendal. Hij heeft daarover contact opgenomen met het ABVA-hoofdbe- stuur, dat vandaag over deze kwestie een uitspraak zal doen. De heer Trappel was getuige van het incident in de directie- keet, dat volgens hem de „zaak van Nieuw Dennendal geen goed doet”, „Ik acht daarom intern beraad nodig om te zien of ik mijn werkzaamheden nog wel op de oude voet kan voortzetten”, zei Trappel. De drie banken hebben in perscom muniqués de beschuldiging al van de hand gewezen. De Amro-bank heeft verklaard dat ze zich heeft teruggetrok ken uit een financiële operatie die bleek te dienen ter financiering van een nieuw staalproject in Rhodesië. Mees en Hope heeft gezegd geen betalingen naar Rho desië verzorgd te hebben sinds het van kracht worden van de wet Betalingsver keer Zuid-Rhodesië vorig jaar december. De directie van de KLM heeft staats secretaris Kooymans toegezegd maatre gelen te nemen ter naleving van de door de Veiligheidsraad aanbevolen en door Nederland getroffen sancties met be trekking tot Rhodesië. Op grond van deze toezegging verwacht de heer Kooymans dat dertig vluchten met Amerikaanse toeristen naar Rhodesië, die de KLM tot november dit jaar zou uitvoeren zullen worden afgelast. Hoog water Laag water J.0.01 Bon op Maan op Wel bestaat er twijfel over de ver schillen die bestaan tussen de tabaksuit- voer uit Zuid-Afrika, zoals die door Zuidafrikaanse statistieken wordt aange geven en de import van tabak uit Zuid- Afrika, die volgens de AABN deels uit Rhodesië afkomstig is. Er is geen ver klaring gevonden voor deze verschillen, aldus Kooymans. VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Veel bewolking met af en toe regen. Vrij koud. Aantal uren zon: 0 tot 8. Minimum tempe ratuur: omstreeks 5 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Er zijn evenwel geen bewijzen gevon den voor overtreding van de sanctiebe- palingen, zowel wat de handel als de betalingen betreft, aldus de staatssecre taris. De invoer van tabak bleek veelal te geschieden via in het buitenland ge vestigde met de Nederlandse onderne mingen geliëerde bedrijven en bleek steeds gedekt door documenten waaruit bleek dat het ging om tabak die niet uit Rhodesië afkomstig was. gesprek zou hebben met de Britse pre mier Wilson. Soares wordt morgen in ons land verwacht. Ond< orge F nen van het schriftelijk verslag van de woensdag gehouden vergadering van de vaste Kamercommissie voor CRM. Wmt ia btan«n* «n buitenland President Nixons huisvriend Billy Graham, vermaard predikant, heeft ge zegd dat Nixon niet de enige president in de Amerikaanse geschiedenis is, die „gepeperde taal” heeft gebezigd. Hij doelde op de talrijke leemtes in de afschriften van de Watergate-banden, die ontstaan zouden zijn doordat de krachttermen niet weergegeven werden. De VVD, die voor het eerst in de Westlandse gemeente Wateringen deel-- neemt aan de gemeenteraadsverkiezin gen, is slecht van start gegaan. De (dure) verkiezingsbdljetten en reclamefolders bleken alle voorzien van het lijstnum- mer vier, terwijl dat vijf had moeten zijn. Nummer vier behoort aan de CH! toe. De directeur van Nieuw Dennendal, Carel Muller, heeft inmiddels namens personeelsleden een verklaring afgelegd, waarin hij het gedrag van Gay Balmaz’ aanvallers afkeurt. Hij tekent daarbij wel aan dat hun handelwijze verklaar baar en begrijpelijk is „gezien het maandelange getreiter van het bestuur van de WA-Stichting en het bedreigende optreden van de heer Gay Balmaz”. Namens de werkgroep Nieuw Dennen- dalbestuur zei de heer Piet Reckman dat het gedrag van de twee personeelsleden een „duidelijke ontsporing” was, die de werkgroep ten zeerste af keurt. Overigens is de heer Gay Balmaz gisteren gedeeltelijk teruggekomen op Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren het vonnis bevestigd een boete van veertig gulden dat de politierechter te Alkmaar onlangs uit sprak over een 35-jarige lasser uit Hei- loo, die bloot op het niet daarvoor bestemde strand tussen Egmond en Ber gen kuierde. Hij deed dat onder het motto: „Ik ben van mening dat naaktlo- pen geen vieze aangelegenheid is, ook al ben ik zelf niet mooi". Het Amsterdamse gemeentebestuur I heeft besloten met speciaal ontworpen, met heesters gevulde bloembakken, nau we straatjes van de Jordaan alsmede de Govert Flinckstraat en de Nieuwe Kerk straat te gaan beveiligen tegen stoeppar- keerders. Het is in dat geval de bedoeling dat de Telegraafholding per 1 juli 1974 voor 50 pet. zal deelnemen in het aandelenkapi taal van De Lage Landen. Commissarissen en directie van De Lage Landen achten een dergelijke sa menwerking in het belang van de conti nuïteit van het opinieweekblad Accent en de overige activiteiten van de uitge verij, terwijl hierdoor tevens de werkge legenheid van het personeel wordt ver zekerd. De betrokken vakbonden en het per soneel zijn ingelicht, aldus een commu niqué van de directies. In Jordanië heeft een aantal linkse partijen en guerrillaorganisaties besloten een gemeenschappelijke politieke organi satie te vormen onder die naam Jordaans Nationaal Front. De enige toegestane partij is echter de Arabische National» Unie onder leiding van koning Hoessein. Het overlijden van een naaktdanse- res, die onlangs in een Rotterdamse nachtclub werd aangevallen door een leeuw heeft het Tweede-Kamerlid me vrouw Van Leeuwen(l) ertoe gebracht minister Boersma te verzoeken maatre gelen te nemen tegen levensgevaarlijke arbeid in nachtclubs. gemaakt, waarmee de maatschappij de sancties „althans moreel heeft overtre den”, aldus de heer Ter Beek. De maat schappij heeft toegegeven dat de aan dacht „vooral buiten Nederland' verslapt, aldus de staatssecretaris. Een onderzoek door de Economische Controle Dienst naar de import van Rhodesissche tabak over de afgelopen drie jaar heeft als conclusie opgeleverd dat 86,5 ton Rhodesische tabak is inge voerd. Dat is slechts een klein deel van de totale import van tabak in Neder land, aldus staatssecretaris Kooymans. Het onderzoek werd uitgevoerd bij de drie grootste sigarettenfabrieken en de vier grootste kerftabakfabrieken in Ne derland. PRAAG (Reuter). Twee prominente Tsjechoslowaakse dissidenten, Vladimir Skutina en Rudolf Battek, zijn ver vroegd uit de gevangenis vrijgelaten, zo is in Praag vernomen. Skutina die tijdens de „Praagse lente” van 1968 een bekend commentator voor de televisie was, kwam vorige week vrijdag op vrije voeten, ruim drie maan den voordat hij zijn straf had uitgezeten. Battek. een socioloog en voormalig lid van de Tsjechische Nationale Raad, kwam woensdag vrij. Hij was in juli 1972 tot drie en een half jaar gevange nisstraf veroordeeld op beschuldiging van ondermijnende activiteiten. Hij zou oorspronkelijk pas over een jaar op vrije voeten komen. zijn besluit het aflopend contract van een creatief therapeut per 1 mei niet meer te verlengen. De beheerder had woensdag meegedeeld dat de therapeut na 1 mei niet meer hoefde terug te komen. Dit besluit van Gay Balmaz werd door o.a. bestuurder Trappel van de Algemene Bond van Ambtenaren ABVA aangevochten, omdat het ministe rie van Volksgezondheid en Milieuhygië ne de aanstelling van de Veghelse arts als beheerder van Dennendal nog niet schriftelijk had bevestigd. Hij zou daar door niet de bevoegdheid hebben perso neelsleden te ontslaan of contracten te beëindigen en te verlengen. Gisteren heeft het ministerie de aanstelling van Gay Balmaz schriftelijk bevestigd. Na overleg met het ministerie is besloten de therapeut voorlopig weer in dienst te nemen. De twee aanvallers werden door de inmiddels gewaarschuwde politie uit de directiekeet gehaald. Tegen de twee mannen - is door Gay Balmaz en het staflid een officiële aanklacht ingediend wegens mishandeling. In overleg met de commissie-Langemeijer, die nog steeds naar een oplossing van de kwestie-Den- nendal zoekt, heeft Gay Balmaz een van de bij het incident betrokken personeels leden, een groepsleider, op staande voet ontslagen. De groepsleider zou hiervan vandaag een schriftelijke bevestiging ontvangen. De commissie-Langemeijer ken internist en een der huisartsen was vrijgesproken. In de zitting van februari werden drie verpleegkundigen gehoord, die zich wei nig wisten te herinneren van Jan West- dijks geval. Uit andere verklaringen bleek dat over de toestand waarin de jongeman verkeerde, verschillende op vattingen bestaan. De raadsman van de familie Westdijk, mr. dr. Schuurmans Stekhoven, zei toen dat de betrokken artsen ernstige commu nicatiefouten hebben gemaakt. Hij vond dat de internist verantwoordelijk is voor de gang van zaken in het ziekenhuis, waar men Jan Westdijk niet had moeten wegzenden. Schuurmans Stekhoven stel de de kwestie van de aansprakelijk- heidsverdeling in de opleidingsziekenhui- zen (zoals Dijkzigt) principieel. Daarom vroeg hij het college de zaak naar het gerechtshof te verwijzen. „Dit probleem is groter dan deze zaak op zich”, zei hij. Het centraal medisch tuchtcollege meent nu dat deze gecompliceerde zaak nog niet voldoende is onderzocht. Daar om wil het de betrokken GG en GD- mensen ook horen om meer te weten te komen over de toestand van de jonge man ten tijde van zijn vervoer naar Dijkzigt. AMSTERDAM (ANP). De directies van het uitgevers- en publiciteitsbedrijf De Lage Landen BV en de NV Holding maatschappij De Telegraaf, hebben be sprekingen gevoerd over een samenwer kingsovereenkomst inzake de exploitatie van het opinieweekblad Accent, De zaak-Westdijk werd in april 1973 en februari 1974 behandeld. In de eerste zitting moesten zich vijf artsen (twee huisartsen, een internist en twee assistent- artsen) verantwoorden in verband met het overlijden van de 20-jarige Rotter damse jongen in een kraakpand nadat hij ter behandeling in het ziekenhuis was geweest. De twee assistenten kregen van het centraal medisch tuchtcollege een waarschuwing. Zij gingen daarop in beroep. Namens de familie Westdijk werd beroep ingesteld, omdat de betrok- Mario Soares, leider van de Portugese socialistische partij, maakt het V-teken, terwijl hij zich in gezelschap van de Het Kamerlid Scholten (AR) had het verlangen geuit de minister te mogen interpelleren over de steun aan de Haagse Post. De Kamer besloot even wel, op voorstel van CPN-fractievoorzit- ter Bakker, er een volledig debat van te maken. Dan kunnen alle fracties in twee termijnen aan het woord komen. Bij een interpellatie heeft alleen de interpellant twee termijnen. De overige sprekers kunnen dan slechts eenmaal aan het woord komen. Zoals bekend is de oppositie (VVD, DS’70) fel tegen de steun. De AR is wat teleurgesteld over de gang van zaken: de minister heeft zijn steunvoorstel aan de vaste kamercommissie van CRM voorge legd en direct daarop afgekondigd dat de beslissing al genomen was, aldus de AR. In de gemeente Rheden is een be baarde man gesignaleerd, die zegt de profeet Elia te zijn. Hij vroeg verschei dene inwoners om geld en begon verderf en verdoemenis voor de betrokkenen te verkondigden als ze weigerden. In deze zelfde gemeente gaf een andere baard- drager zich onlangs uit voor de apostel Petrus. 5 0 0 0.2 0 0.1 0 0.6 1 0.1 2 0 0.1 0 2 0 0.4 0 0 2 12 3 4 1 0.2 13 3 0 0 2 0 1 0 o o 1 0.4 0 1 0 o Santpoort t/o de Ruïne van Brederode, tel. 023-377152. Met als ijzersterk argument „Dat zij, die regelmatig bij ons zwemmen, wel 100 jaar worden”. zaterdag 4 mei a.s. om 10 uur. Wij zijn er nog steeds TROTS op, dat wij in Kennemerland het ENIGE echte NATUURBAD zijn Met KRACHTIG en GEZOND bronwater, waar wij de uiterste ZORG aan besteden. En waarbij regelmatig ONDERZOEK van Uw zwemwater NIET achterwege blijft. Maar vergeet U nooit, dat U in een echt Natuurbad gaat zwemmen of gezwommen heeft! Het kan ons helemaal niet schelen waar U zwemt. Maar wij zouden het toch erg op prijs stellen, als U ook ons eens met een bezoek zoudt willen vereren. U zult werkelijk versteld staan van de sfeer en de vele attrakties in ons en ook Uw Natuurbad. Wij hebben van onze laatste maanreis een prachtig groot (15 x 15 m.) ruimte-kussen („spacewalk”) meegenomen. Zelfs de astronauten hebben er plezier op beleefd. En op dit „ondermaanse” zal het ook ongetwijfeld een vermaak zijn voor jong en oud! Dit is werkelijk het absolute einde! En voor dit verblijf, dat je zo langzamerhand de tuin van „Allah” kunt noemen, vragen wij een toegang van slechts 125 cent voor groot en klein. Waarbij U zich, als U dat wilt, zo’n 10 uur kunt vermaken. En dan komen U en de kinderen nog tijd tekort. En vergeet ook onze kinder- middagen in de vakantie niet. Met o.a.: (poppenkast, buiksprekende pop, pannekoek-eetwedstrijd, zandgraaf wedstrijden in het zand (met prachtige prijzen), wedstrijdmiddagen voor de bouwvakkers. En dan niet te vergeten onze beroemde schatduikmiddagen bij het eiland der „zeven zuchten”. En dit alles zonder prijsverhoging. „Waar vindt U zo iets?” Een abonnement voor groot en klein kost ook maar 20 gulden. U ziet, niet duur en toch gezond Verder moet U ook de Moederdagattentie en de Vaderdagsigaar niet vergeten Zullen wij daarom besluiten met te zeggen„Tot ziens in Velserend” Britse minister van Buitenlandse Zaken Callaghan (links) in Londen naar Downing Street 10 begeeft, waar hij een ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer zal spoedig met minister Van Doorn van CRM discussiëren over de door de rege ring voorgenomen steunverlening aan het weekblad Haagse Post. Dit is giste ren besloten. ADVERTENTIE Wij, van Krommenie, -net». Wij, van Krommenie, danken de Nederland-bieden alle Nederlandse se Vereniging van huisvrouwen Novilon Huisvrouwen dat zij IFvWJ/ S van Krommenie aan: de Novilon als enige o S enige vloerbedekking vloerbedekking het met het Gouden gouden Keurmerk Keurmerk. Eis het (r\) heeft toegekend. HU' garantiebewijs. 'A-J' Novilon van Krommenie. De enige vloerbedekking met ’t Gouden Keurmerk en garantiebewijs» Een uit Suriname afkomstige scho lier van achttien jaar heeft gisteren bij j de fietsenstalling van zijn school in Amsterdam zijn zestienjarige medescho lier met een stiletto in de buik gestoken. De jongen werd met ernstige verwon- dingen opgenomen in het OLV Gasthuis. De dader nam de vlucht. Voor zover bekend is hij nog niet aangehouden. De D’66-Kamerleden Beekmans en Itnkamp hebben de regering schriftelijk gevraagd op korte termijn te bevorderen dat een eind wordt gemaakt aan de wildstroperij. Zich richtend tot de mi- nisters van Justitie, van Landbouw en Visserij en van Binnenlandse Zaken wij zen zij op een bericht in Het Parool waarin staat dat de politie in Limburg zich zeer verontrust maar machteloos voelt tegenover de wildstroperij. De Academische Raad blijft op het standpunt staan dat de plannen van de regering voor herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs in de huidi ge vorm onaanvaardbaar zijn. Het mees te bezwaar heeft de raad tegen de voor gestelde uniforme studieduur van vier jaar voor elke studierichting. De evenementen t.g.v. de 250ste ver jaardag van de Russische Academie van Wetenschappen op 14 mei zijn op de lange baan geschoven en de honder den uitnodigingen die al aan geleerden in het westen waren gezonden, zijn in getrokken. Waarnemers zeggen niet te geloven in de reden die de Russische autoriteiten voor deze ingreep geven: de verkiezingen voor de opperste Sovjet op 16 juni. Ze wijzen erop dat die datum al lang bekend was en ze houden het erop dat de overheid gesprekken tussen Rus sen en hun collega’s uit het westen over de mensenrechten wil vermijden. Amsterdam licht bew zw. bew. licht bew. mist licht bew Den Helder onbewolkt Rotterdam geh. bew onbewolkf geh. bew Z.-Limburg geh. bew. zw. bew. licht bew. motregen windstil onbewolkt windstil 15 zw. bew. geh. bew. onbewolkt mist windstil 13 licht bew. zw. bew. regen regenbui regen windstil 19 LiUiiucn geh. bew Luxemburg licht bew. half bew. licht bew. zw. bew onbewolkt regen licht bew. regen zw. bew. zo ono zw nw wzw zo n ono zo zzo geh. bew. windstil 19 onbewolkt onbewolkt mist zw. bew i egenbui Las Palmas licht bew Tunis licht bew. windstil ZATERDAG 4 MEI 2.01 uur en 14.25 uur en 22.32 ZATERDAG 4 MEI 5.06 uur onder 20.09 18.24 uur onder 3.48 pi -I ■PK lij Ma, MH «ij fF^' ili

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2