Verval knaagt aan hippisch monument in hart Amsterdam Tabak-garage Blindenkrant Middeleeuws Verleden Gouden eeuw en tranen Met kaarslicht door de grachten Ballast Nedam „Het was bloed, zweet o ir- d SS AMSTERDAMSE BOS VEERTIG JAAR VERDER a ""'II ■Mi 19 74 V R IJ D A G 3 MEI ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING s A. G. van Gendt was de architect schuilgaat, leidt deze „park- manege” al jaren een kommervol bestaan. Op zichzelf mag het een DE PLANNEN lagen al in 1928 klaar. De leden van de gemeente lijke boscommissie waren in het Pa- rijse Bois de Bologne, het Londense Hyde Park en in Berlijn wezen kij ken om te zien hoe Amsterdams spectaculaire groenuitleg - tot - aan- Aalsmeer - toe vorm zou moeten krijgen. Maar uiteindelijk speelde de crisistijd de promotors van dit Amsterdamse Bos helemaal in de kaart: als project telde het mee voor de werkverschaffing en dat be tekende, dat tweeduizend werk lozen een schop in de hand kregen geduwd om aan dit 895 hectare grote recreatiegebied te schaven. wW I v» ,T M OW. S3 ■K Sluiting Hollandse manege dreigt Kortom, het monument aan de zijde De Amsterdamse „Reitschule” zal, als er niet spoedig hulp komt, de honderd jaar niet meer halen. Koeman is het met Ritmeester Van de Het bos dat zijn bestaan dankt aan de crisistijd. aan? Nieuwbouw Ballast-Nedam in Amstelveen. DE TARIEVEN van de parkeerga rage van wijlen Hendrik Tabak (Eu- roparking) aan de Marnixstraat gaan per half mei flink omlaag om het gebruik van de garage te stimuleren. De eerste twee weken van mei kan de automobilist er zelfs gratis terecht. In enkele gevallen zijn de tarieven met de helft gezakt. Terwijl men op de meeste grachten voor een uur parkeren een gulden kwijt is, kost dat in de kolos bij de Nassaukade twee kwartjes. wonder heten dat tot dusver nog geen ruiters en paarden door neer stortende stukken plafond zijn ge troffen. DE DAGEN van de Hollandse ma nege als hippisch centrum in het hartje van Amsterdam lijken geteld. Terwijl veel hoofdstedelingen niet eens weten, dat achter de gevel van de eerbiedwaardige Vondelstraat Het sprookje van de grachten dat het door de energiecrisis met minder lichtjes moet doen. Het waren vooral mannen, die dat zware handwerk nog nooit hadden ver richt: bakkers, slagers, schilders, klerken en violisten. En dat voor een paar gul den meer dan ze van de steun zouden krijgen. „Het was bloed, zweet en tra nen. De hele roeibaan is met de hand gegraven. Een blarentijd”, herinnert bos wachter Henk de Groot zich. Dat is nu alweer veertig jaar geleden en in het uitgebreide bosmuseum bij de DIT IS het Ballast-Nedam Huis in Amstelveen, dat volgende week door minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat en de burgemeesters Bee- laerts van Blokland en Samkalden van Amstelveen en Amsterdam zal worden geopend. Het kantoor-tuin- gebouw biedt plaats aan duizend per sonen maar voorlopig werken er 500. „DE LAATSTE twee jaar waren nage noeg onhoudbaar. In de zomer modderen we nog wat door maar ’s winters gaat het niet meer. Zoals het gebouw er nu voor staat, kunnen we niet meer het nieuwe seizoen in. Daar krijg je onge lukken van. Er komen nu al hele pla fonds naar beneden en ik heb al twee keer een brandje moeten blussen, nadait er kortsluiting was ontstaan”. van het Vondelpark is hard aan een dokter toe maar het kon wel eens zijn dat deze te laat komt. Tenminste voor de manege, want dat het gebouw in slopershanden zal vallen lijkt vooropig een te voorbarige conclusie. Het PvdA- raadslid Dienaar heeft het stadsbestuur gevraagd er voor te zorgen, dat dit niet gebeurt en op het ministerie van CRM heeft men zich ook al over deze zaak gebogen. sinds 1881 een uiterst opvallend du plicaat van de Wiener Reitschule DIRECTEUR Hazelhoff Roelfzema van het armoe lijdende scheepvaart museum was deze week als een kind zo blij. Door schenkingen kwam hij in het bezit van gebruiksvoorwerpen uit vier bij Engeland gezonken sche pen van de Verenigde Oostindische Compagnie, die bij Mak van Waay geveild werden. Het museum wil hiermee onder meer een scheepshut uit de 18de eeuw reconstrueren. AMSTERDAM krijgt volgende week zijn blindenkrant. Het is een weekblad in de vorm van een band opname waaruit visueel gehandicap ten actueel Amsterdams nieuws kun nen putten. De krant, die thuis kan worden beluisterd en „leesstof” voor negentig minuten bevat - dat is net zoveel als ruim drie pagina’s - heet „Amsterdam op de band”. Behalve aan nieuwsgebeurtenissen wordt ook aandacht besteed aan meer alledaagse zaken als de zondagsdiensten van apotheken, terwijl er voorts een toe lichting is op het theaterleven in de hoofdstad. Door subsidie hoeven de circa 900 abonnees jaarlijks niet meer dan vijf gulden te betalen. Die tijd is voorgoed voorbij. Bedrijfs leider Chfis Koeman, die tien jaar gele den als stalknecht voor een knaak per week in de manege kwam, kan daar over meepraten. „Toen ik hier kwam”, vertelt hij, „was het lessenbestand al erg laag. Er moest een hoop geld bij. Je kunt ook niet meer zoals vroeger door het Vondelpark rijden. Er is nog wel een stukje ruiterpad maar door de komst van het jeugdtoerisme is het voor onervaren ruiters levensgevaarlijk om daar te rijden. Die hippies zorgen voort durend voor moeilijkheden. Ik heb het meegemaakt dat ze de paarden tegen de benen schopten en met een mes de teugels probeerden door te snijden”. DE LAMPJES branden weer langs de grachten en op die manier is Amster dam op zijn mooist. Het is alleszins de moeite waard om dat ’s avonds vanuit een rondvaartboot met kaarslicht aan boord te bekijken. En als je dan zoals wjj de heer Zandvliet van Monumentenzorg als gids mee krjjgt, beginnen al die schitterende grachtenhuizen weer te leven. Overigens draagt de stadsillu minatie dit jaar als nasleep van de energiecrisis een bescheiden karakter. De feestverlichting is in een vrjj compact circuit aangebracht, dat hoofdzakeljjk delen van de grachten omvat tussen de Leidsegracht en de Amstel. Alles bjj elkaar een besparing van 55 percent, maar dat zal volgend jaar tjjdens het Grote Feest ruimschoots weer worden ingehaald. Tegen de bruggen zijn 6.700 lampjes „geplakt”, waarvan er wekelijks 200 worden vernield. DE ARGELOZE wandelaar die op nummer 140 van de Vondelstraat het poortje binnen wandelt, komt nog onder de indruk van de in de fin-de-sièclesfeer opgetrokken ruimten. Maar er komen allang geen heren en dames in gala meer kijken naar de hippische feesten in de „bak”. Toch was het de joodse aristo cratie die aan het eind van de vorige eeuw dit gebouw, als remplacent van de kleinere manege aan de Lijnbaansgracht, aan de rand van de stad liet neerzetten. De Overtoom was toen nog water waar in de mestschuiten dobberden en vanaf dit punt kon men de hele stad rondrij den. Men herinnert zich nog dat de beroemde circusruiter Otto Schuhmann er heeft gezeten en dat iedere familie er haar eigen stalknecht had HET LEGER des Heils kan vooral in de hoofdstad geen kwaad doen en daardoor komt het misschien, dat de ze organisatie ook als „kleine mid denstander” heel aardig aan de weg timmert. Met de opening van een zaak aan de Papaverweg is het aantal warenhuizen van het Leger namelijk tot vier gegroeid. Df andere drie bevinden zich in de Tweede Ooster- parkstraat, Quellijnstraat en op de Rozengracht 196. Daar zijn we op een verloren middag binnengestapt.Het bord op de gevel „Warenhuis van het verleden” geeft aardig weer wat de bezoeker binnen aan treft: het zijn namelijk geen nieuwe spullen. Voor talloze Amsterdammers en buiten landse werknemers is dat echter geen reden om weg te blijven. Tenslotte staat het Leger des Heils als prijsbre ker in tweedehands kleding, meubi lair en dergelijke absoluut aan de top. „Het is hier razend druk”, vertelt bedrijfsleider Ome Jan Koopmans, die de sociale gewoonte heeft eerst de financiële draagkracht van de klan ten te taxeren alvorens hij een prijs laat vallen. En wat voor prijzen! Een vrouwtje uit de Jordaan, die voor haar in een ziekenhuis opgenomen zoon een pyjama, ochtendjas, trui en sokken heeft veroverd, heeft alles bij elkaar niet meer dan vijf nikkelen guldens te betalen en een student-op- sandalen mag voor hetzelfde bedrag een kinderwagen meenemen. Koop mans is als zoon van een scheepsbou wende „amateur-dominee stijf-chris- telijk” opgevoed maar was er allang voor dat hij met pensioen ging achter gekomen dat het dat ook niet was. „Als technisch directeur heb ik vroe ger voor mijn zaak miljoenen ver diend maar ik heb nog nooit zoveel voldoening in mijn werk gehad als hier”, weet hij. „Kijk, als er een opaatje binnenkomt en ik kan hem voor een paar gulden aankleden, is mijn dag al goed. Want mensen hel pen is hier de hoofdschotel”. Ome Jan heeft weinig problemen maar als het wel zo is, dan zijn opkopers, die er handel proberen weg te halen, en gastarbeiders daar verantwoordelijk voor. „Die jongens zitten altijd te pingelen. En aangezien het toch om rotprijsjes gaat, word ik dan ver schrikkelijk boos. Het gekke is ook dat. als ze dat niet doen, ze de spullen nog goedkoper krijgen”. Het bestuur van de vereniging de Hollandse Manege ziet het evenwel niet meer zitten. Als voorzitter heeft drs. J. A. Ritmeester van de Kamp er reeds op gewezen dat de exploitatie na een res tauratie van anderhalf miljoen geen haalbare kaart is, omdat er nog meer voetangels zijn. Bovendien heeft de ei genares. de financierings- en exploita. tiemaatschappij Realkrediet, die een tijdje geleden de onroerend goedbelan- gen van Philips Pensioenfonds in de hoofdstad overnam, al helemaal geen interesse in herstel. Zij wil op deze plaats heel wat lucratievere woningen, kantoren en winkels en heeft daar best een half miljoen voor een nieuwe mane ge in het Amsterdamse Bos voor over. 4 w' Kamp eens dat het zo niet langer kan. „Er is geen gelegenheid tot buiten rij den. Bovendien heb je voor de circa 700 gebruikers van de manege de parkeer problemen”. Daar komt nog bij dat in de directe nabijheid een melkfabriek staat en de buren ’s zomers erg veel last hebben van vliegen en muizen, die op de lucht in de stallen daar staan nog 35 paarden afkomen. Chris Koeman is in zijn hart wel blij dat er thans zoveel mensen in touw zijn gekomen, die de Hollandse Manege voor de stad willen behouden. „Maar”, meent hij, het bedrijf is er niet mee gebaat. Wij gaat het liefst naar het Amsterdam se Bos, want daar heb je de ruimte en is het minder gevaarlijk”. Volgens hem heeft de gemeente roet in het eten gegooid. Tenslotte komt men er wel vijftig jaar te laat achter hoe mooi het gebouw is. Bovendien is het met de gemeente moeilijk praten, want ze hebben geen verstand van paarden. In september moet er duidelijkheid zijn over wat er gaat gebeuren. Als we dan nog moeten wachten, zal de vereniging geliquideerd moeten worden”, consta teert hij somber. SINDS ENKELE weken kan men in de hoofdstad een middeleeuws maal voorgeschoteld krijgen. En dat allemaal in restaurant De Drie Maaghden aan de Rechtboomsloot. In deze eettent in de Nieuwmarktbuurt, die door Mediaeval Banqueting Inter national is gebouwd, kunnen onge veer driehonderd gasten terecht. Het restaurant mikt vooral op groepen buitenlandse toeristen. B*' «KL Een stal met 35 paarden in het hartje van Amsterdam. voor de eerste keer komen, denken de meesten dat het een parkje is”. Treft de boswachter er wild „Jawel, maar dat is de laatste jaren minder geworden omdat het bos meer gecultiveerd is. Maar er komen wel steltlopers voor en kleine zangertjes, bos uilen en spechten. De torenvalkenstand gaat gelukkig ook weer vooruit”. Herten kom je er niet tegen, maar dat kan volgens De Groot ook niet omdat het gewoon te druk is. Wel wordt er aan gedacht om de sinds jaar en dag be staande hertekamp bewoners te geven. Tot dusver is daar weinig van terecht gekomen, omdat Schiphol het terrein als noodlandingsbaan claimde. Maar aange zien daarvan nog nooit gebruik is ge maakt, lijkt de noodzaak hiervan nau welijks meer aanwezig. De boswachter stelt vast dat het bos door zijn open en speelse karakter toch wel de trots van Amsterdam is. „Maar”, zo voegt hij er ironisch aan toe, „mis schien wordt dat nu de metro”. Sinds de pornografie vrij is gegeven is het met de goede bosmanieren ook beter gegaan. „Het aantal exhibitionisten, wat je hier tegenkomt, is duidelijk verminderd”, al dus De Groot, die als enige Amsterdam mer in zijn eigen Amsterdamse bos woont. sjssfcj J»»*- «s i - 4 ’s ik boerderij en theeschenkerij „Meerzicht” aan het begin van de Bosbaan opende wethouder Lammers vanmiddag een tentoonstelling waar op dat barre begin is terugegrepen èn voorts een overzicht wordt gegeven van de ontwikkeling van een bos. Voorts is het de bedoeling dat een aantal Artis-bisons nog deze week hier gaat weiden. Is het Amsterdamse bos al een echt bos? Boswachter en excursieleider (naar het vogeleiland) De Groot, die na de bevrijding van het meubelvak naar de houtvesterij overstapte („Het levende hout interesseerde me toch meer”), meent van wel. „Het oudste gedeelte vind ik al echt een bos. Maar het zuidelijke gedeelte is nog erg jong. Daar zijn nu pas de laatste bomen geplant”. Als recreatiegebied is het pas in de jaren vijftig goed ontdekt. Er waren toen topdagen van 100.000 bezoekers. Omdat de auto toen nog geen gemeen goed was, kwamen de meesten met de autobus of per fiets. De Groot: „Dat was alleen op zondag, want door de week zag je hier geen sterveling. Dat is anders geworden. Men is mobieler en zo heb je ook een' spreiding van het bezoek gekre gen. Bovendien krijgen we hier niet alleen Amsterdammers. Mensen van bui ten zijn wild enthousiast. Als ze hier

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 41