GEEN TOEKOMST MEER VOOR HAARLEMSE CINECLUB Onderscheiding voor spel in Taste of Honey TONEELGROEP THEATER SEIZOEN IN KOMEND 2.70 Regenmantels Regenjassen l Sacha Bulthuis: toekenning Theo d’Or is ..stom toéval" l e EXPOSITIE öUu SCHOEHUIJS B.V. I 1^. is massief eiken I meubelfabriek Oisterwi jk Uitgewassen grindtegels t t. Vrije toegang Denkt u nog steeds dat li 'i Denkt u nog steeds dat een vrouw alleen maar kost? Democratisering voortgezet ff I K iV E&LEquHy4Uw F Levensverzekeringen N—z helder als glas I i7 VRIJDAG 3 MEI 1974 KUNST Historie N achtvoorstell in aen Zwarte Peetmoeder Geldzakken (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) B Aanpak van de jeugd g- 1ste kwaliteit IN ZIJN LAATSTE program- mabrochure neemt de Haarlem se Witte Bioscoop niet alleen af- f 4' Si Prolongaties ARNHEM De toneelgroep Theater heeft donderdagmiddag in eigen huis de plannen voor het nieuwe seizoen bekendgemaakt. Af gezien daarvan wezen de scheiden de en de nieuwe zakelijk leider, respectievelijk mr. G. Korthals Ai tes en Jacques Luyer, met nadruk op het feit dat Theater een eerste driejaarlijkse periode als gedemo cratiseerd gezelschap achter de rug heeft en dat men deze bestuurs vorm in de komende periode van drie jaar met succes hoopt te con tinueren. In een paar woorden komt het erop neer, dat drie leden van het gezelschap deel uitmaken van de dagelijkse leiding. Gebleken is, dat de betrokkenheid bij het doen en laten van het gezelschap hierdoor aanzienlijk intenser is dan bij een benoemde leiding het geval zou zijn. DEN HAAG „Dat is weer een van je bekende grappen”, zo rea geerde Sacha Bulthuis deze week op de mededeling van haar man Aus Greidanus. dat haar de Theo d’Or toneelprijs voor de beste vrouwe lijke hoofdrol van het afgelopen sei zoen was toegekend voor haar rol van Jo in Shelag Delaney’s „Een vleug van honing” (A taste of Ho ney) van de Eindhovense toneel groep Globe. Pas toen hij „met na men ging smijten”, moest zij wel aannemen dat het waar was. Maar nog steeds overheerst bij Sacha een gevoel van „pure verbijstering” over deze vroege bekroning. waarschijnlijk het laatste teken van leven dat je ooit nog van De Witte zult ontvangen. Zoals het er nu naar uit ziet is er namelijk voor De Witte Bioscoop geen toe komst meerklinkt het dramatisch in de getikte inlei ding dat weer zeer reëel eindigt met: „Je bestaat in feite toch voor een deel bij de gratie van je publiek. En als dat het op zeker moment laat afweten, dan blijft er voor een marginaal be drijfje als De Witte Bioscoop weinig keuze over”. scheid van het winterseizoen, maar ook, zij het met een vraag teken, van zichzelf. .Het is iiZ tel. 020-233917 AMSTERDAM Leidsekade 102 (naast Lido, bij Leidseplein) in Amsterdam r.,3 Witte Bioscoop verklaart zich overbodig 1 ADVERTENTIE u] ADVERTENTIE gartsons ADVERTENTIE een Speciaalhuis regenkleding A 40/40, 40/60 en 50/50 cm reeds vanaf Gratis bezorging (min. afname 100, Alle leveranciers a contant. Egmond-Binnen Heemskerk In „Coffy” wordt de zwarte bende- leidster geïntroduceerd in de gedaante van Pam Grier die de Godmother van de organisatie wordt genoemd. wil ontvolken ten einde er alleen zijn rijk te kunnen vestigen. Gelukkig dat er politie is! ze toch zo gering mogelijk tracht te houden. ER WERD AAN die besloten voor stellingen in de pers de nodige aan- Voor de komende drie jaar is bij het kiezen van het repertoire uitgegaan van drie thema’s, die elk van de drie seizoe- SACHA BULTHUIS verbijstering Vroeger ging het om de „kunst film” die geen kansen kreeg in de gewone bioscopen, nu zijn het vooral de films met sociale of politieke boodschappen en andere onpopulaire genres die te weinig aandacht krij gen. Laat het „De Witte Bioscoop” die in ieder geval tot en met 17 mei blijft opereren, een troost zijn dat ze opvolgers zijn (of geweest zijn) van een stoet van idealisten die het altijd weer probeerden en eindigden met de kous op de kop. Maar een kous die als een onderscheiding gedragen mag worden. Als ik „nee” zeg, dan tik ik daarmee de jury op de vingers. Als ik „ja” zeg, dan ben ik ijdel. Ik laat het liever in het midden.” Gelukkig dat tijdens een expert op het gebied van de duivelse contacten en van vampier uit Oost-Europa (Pe ter Cushing) erbij gehaald wordt zo dat zelfs de langharige inspecteur van Scotland Yard tijdig op de hoogte is 'gebracht hoe je een vampier moet doden. Dracula (Peter Cushing) met een mo gelijk. slachtoffer in „De duivelse ri tuelen van Dracula”, een van de wei nige premières deze week in Amster dam. nen in drie verschillende stukken zullen terugkeren, steeds weer op een andere manier belicht. Die thema’s zijn: a. het burgerlijk realisme; b. de onverklaarba re macht die tegenstellingen in mensen of opvattingen tracht te overbruggen en c. de zogenaamde „fantastische werke lijkheid.” De stukken waarin dit tot uiting komt, zijn „Emilia Galotti” van Lessing, (première 28 september in Arn hem), „Op zoek naar jezelf” van Piran dello (première 23 november in Arnhem) op „Koning Hert” van Gozzi (première 18 januari in Nijmegen). Na lang aandringen wil zij wel kwijt dat zij het 20 jaar oude stuk te geda teerd vond. „Je kent het: ik ben de dochter van een hoer en wordt zwanger van een neger. Ik bedoel maar: de homoseksueel ontbreekt er nog aan.” En als Aus, zoon van Aad Greidanus, zake lijk leider van toneelgroep De Appel, te hulp schiet met de opmerking dat Jo inderdaad wordt opgevangen door een homo, dan roept Sacha: „Ja, dat is waar ook. Zie je wel, dan hebben we alles binnen.” Ze noemt het stuk van Hugo Claus „Een bruid in de morgen”, dat Globe op het ogenblik op het repertoire heeft (en waarin Sacha nu speelt) en dat óók zo’n 20 jaar oud is, „veel universe ler”. Herenweg 38 Egmond-Binnen Telefoon 02206- 2690 Hoogdorperweg 2G Heemskerk Telefoon 02510-31205 TWEE BESCHEIDEN PREMIèRES deze week in Amsterdam: „De dui velse Rituelen van Dracula" in City I. en „Coffy", de zwarte Peetmoeder in Rembrandtplein Theater. De Dracula- film, afkomstig natuurlijk uit de Hammer Productie, is ditmaal gere gisseerd door Alan Gibson die Dracu la in het Londen van nu laat herle ven als directeur van een mysterieus concern. Via duivelse rituelen in een afgelegen villa, waarvan Scotland Yard de lucht krijgt, komt de zaak aan het rollen. Aanvankelijke kritiek op de repertoi rekeuze van het gezelschap te intel lectualistisch, zei het publiek leidde tot een koerswijziging, die in het tweede jaar een stijging in de publieke belang stelling van maar liefst 34 procent ople verde en het afgelopen seizoen ruim 12 procent. Gebleken is dan ook, dat artis tiek verantwoord toneel best te maken is zonder het publiek de zaal uit te jagen. Het is zo gegaan met de vroegste cinéclubs in Parijs en omstreken, zo omstreeks 1920, met de Liga in Ne derland die in 1927 werd opgericht en zich twee jaar later al overbodig achtte toen dank zij haar inspanning het eerste Nederlandse filmkunstthe- ater, „De Uitkijk” in Amsterdam kon worden geopend, het ging zo in Duitsland en Engeland en zelfs in Amerika, waar ontevredenen zich or ganiseerden in „Vereine” en „Filmso- cietes”. uitzonderlijke films introdu ceerden, historie maakten en op en kele uitzonderingen na weer verdwe nen als de belangstelling begon te tanen. Beider aandacht ging vooral uit naar de Europese film in het alge meen (iedere Europese film stond destijds in de VS nagenoeg gelijk met een avantgarde-experiment) en naar de Duitse film van kort na de eerste wereldoorlog („Caligari”, „Der letzte Mann”, „Nibelungen”) in het bijzon der. Later kwam daar de Russiche revolutiefilm bij („Potemkin”, „Sta king”, „Moeder”) die het helemaal moeilijk had om in een normale bio scoop te draaien. Hij slaat tenminste, alsof het zijn dagelijks werk is houten pinnen in het lichaam van vrouwelijke bloed zuigers, waarvan de afgelegen vila er een keldervol van blijkt te hebben. Christopher Lee speelt natuurlijk graaf Dracula die om om de een of andere oorzaak, ondanks alle doden die hij in het verleden gestorven is, steeds weer opduikt en die nu door middel van de zwarte pest de aarde In Amerika, het zelfverzekerde land van de film, kan men zich een georganiseerd verzet tegen de met veel luister omgeven bioscooproutine nauwelijks voorstellen en toch is ook daar, ongeveer gelijktijdig met Euro pa (dat is zo ongeveer in de tweede helft van de jaren twintig) een zeer levendig alternatief filmleven op gang gekomen. Twee mannen hebben zich vooral op dat gebied toen ver dienstelijk gemaakt: Symon Gould die in 1972 de „International Film Arts Guild” in het leven riep en Michael Mindlin die zijn bemoeienis sen met de kunstfilm, verspreid over talrijke bioscopen in het hele land, samenvatte onder de naam „The little Cinema Movement”. veelbesproken circuitfilm van Film International, gemaakt door de niet minder besproken regisseur Fassbin der. I Er worden nog andere redenen voor opheffing gegeven: het bestaan van twee alternatieve filmhuizen (De Witte en Zero) in Haarlem en dat is er één teveel, gezien het (te) geringe aanbod van films in het alternatieve circuit; verder gebrek aan middelen. Zero wordt volledig gesubsidieerd en „bij ons is het voornamelijk liefde werk met een gedeeltelijke steun van de gemeente". Een geheel nieuwe aanpak zal er in het komende seizoen zijn met betrekking tot de kunstzinnige vorming van de jeugd. Gedurende vijf weken zullen op alle scholen voor voortgezet onderwijs in de regio, waar Theater zich beweegt spellessen worden gegeven. Een speciaal daarvoor aangetrokken team van vier acteurs-speldocenten zal tijdens de schooluren gedurende vijf weken probe ren kinderen van 12 tot 15 jaar zo direct mogelijk bij de uitingsvorm toneel te betrekken. Medewerkenden aan het pro ject „theater op school” zijn Trudy Derk- sen, Joost Boer en Geert Thijssens, terwijl met een vierde docent nog on derhandeld wordt. dacht besteed. Een van de critici, John Larkin, schrijft in het „Theatre Magazine” dat het tijd wordt dat de filmindustrie zich gaat bezighouden met de oprichting van die kleine bioscoop-theaters. Wij hebben jullie rotzooi geslikt, schrijft hij letterlijk, uit gebrek aan beter. Nu weten we wat we gemist hebben. Wij, als een minderheid hebben met de meerder heid van het publiek jullie geldzak ken gevuld. Nu is het jullie tijd om ons te helpen. Geeft ons de kunst film!” En Robert Sherwood, bekend toneelschrijver die zich ook wel met film bezighield (zoals Menno ter Braak en D. A. M. Binnendijk het in die tijd bij ons deden) reageerde op „Caligari” o.a. met de woorden: „Want na ons door mijlen en mijlen van films uit de oude school gewor steld te hebben, zijn wij geneigd om alles wat althans poogt anders te zijn, van harte welkom te heten”. dragende geweest. Jaren eerder had ik Rita Tushingham de rol van Jo in de film zien spelen. Ik vond dat heel goed. Maar op het moment dat ik zelf de rol van Jo moest spelen, was ik Rita verge ten. Gelukkig maar. Je moet er vanzelf sprekend op je eigen manier een gezicht aan geven.” Ook Sacha zelf vraagt zich af hoe het komt dat zij in zo korte tijd zo duidelijk de aandacht heeft weten te trekken. Zij gaat voorbij aan de talrijke juichende recensies over haar prestaties bij Globe, als zij zegt: „Ik zal de tijd mee hebben gehad. Ton Lutz zocht al jarenlang naar een goede bezetting voor „De drie zus ters”. Toen Annet Nieuwenhuizen en ik (met Johan Ooms, Pieter Lutz, Wim Hoddes en Eric Schneider) vorig jaar van het ontplofte Nieuw Rotterdams Toneel naar Globe kwamen, had Ton Lutz naar zijn mening in Annet en mij de juiste personen voor Olga en Irina gevonden. Met andere woorden: het is nu eenmaal zo gelopen. Het hangt van allerlei factoren af, die je niet vooraf kunt overzien.” Maandag t/m zaterdag 9-18 uur donderdagavond tot 21.30 uur. In het ruime, met warm donker hout betimmerde woonvertrek op de zolder verdieping van een oud pand aan de Haagse Herengracht 13 geeft Sacha. 25 jaar en nog maar tweeëneenhalf jaar van de Amsterdamse Toneelschool af, op de vraag of zij blij is dat de Theo d’Or haar is toegekend voor haar rol in „Een vleug van honing”, een ietwat ontwij kend antwoord. „Of ik blij was met de rol van Jo? Laat ik maar niks zeggen. Oproerige taal anno 1925! En zo is het altijd geweest. Ondanks alle evo luties die filmindustrie en bioscoop bedrijf sindsdien hebben doorge maakt, zijn er altijd weer mensen opgestaan die vinden dat ze niet krij gen wat ze graag willen. En dan een filmhuis stichten waar ze hun eigen programma’s kunnen vertonen. Over de vijf jaar Amsterdamse To neelschool kan Sacha, dochter van de Haagse schrijver Rico Bulthuis, geen ongebreideld enthousiasme aan de dag leggen: „Het is een oeverloze tijd ge weest, waar ik geen speciale briljante of inspirerende herinneringen aan heb overgehouden. Natuurlijk, aan bepaalde docenten, zoals Eric Schneider, heb ik veel te danken. Verder kan ik van die Amsterdamse periode alleen maar zeg gen dat ik er als 18-jarig zeer Haags meisje met sokjes en vlechten aankwam en er voor het eerst sherry op mijn eigen kamer dronk.” Er zijn van Sacha, die veel van haar geboortestad Den Haag houdt en nooit in Amsterdam zou willen wonen, weinig opwindende uitspraken over toneelbestel of collega’s op te tekenen. Zij vindt dat zulke uitlatingen ook niet te pas komen, „nu zes mensen hebben bepaald dat ik die gouden plak moet hebben.” „Ik heb door stom toeval deze prijs, die ik voor mijzelf toch vooral als een aanmoedigingsprijs zie, gekregen. Ik kan aan deze toekenning toch niet het recht ontlenen om nu maar eens alles onder steboven te halen en de aanval op allerlei instituten en mensen te openen. Als ik daartoe al de behoefte zou voelen, zou ik daarvoor een ander moment moe ten uitkiezen. Bovendien zie ik weinig toneel, omdat ikzelf zo veel moet spe len. Ik zou er geen zinnig woord over kunnen zeggen.” Er breekt voor Sacha Bulthuis drukke tijd aan. Behalve dat zij iedere avond in „Een bruid in de morgen” speelt, gaat zij samen met haar man Aus Greidanus vanaf 8 mei dagelijks opnamen maken voor een radioserie, die gebaseerd is op Yvonne Keuls bewer king van Simon Vestdijks „De koperen tuin”. En dan wordt er ook nog even gezinspeeld op plannen bij de Neder- „SUMMER OF’42” van Robert Mulligan is in Ceintuur, „Coogan’s Bluff van Don Siegel en met Clint Eastwood staat op het nachtelijk pro gramma van Calypso. Schrijver dezes vond Junior Bronner van Sam Pec kinpah de meest onderschatte film van het vorige seizoen, weshalve de film nog eens te zien is in De Uitkijk („Nachten van de filmcritici”). Vis conti’s „The Damned” is nog eens te zien in Studio K. Hitchcock’s „The Birds” in Victoria. The beide Movies hebben hun programma samengesteld uit Godard’s „Le Weekend” en Hit- cock’s „The 39 Steps. „The Nightco- mers” van Michael Winner met Mar lon Brando verblijven in het Leidse- plein Theater, „Amarcord” van Felli ni is ook ’s nachts in Kriterion. VERDER IS alles bij het oude gebleven: „American Graffiti in De Uitkijk, „Help de Dokter verzuipt” in Alhambra I (tiende week), „De drie Musketiers” van Richard Lester in Bellevue-Cinerama Fellini’s „Amar cord” in Kriterion en Leidseplein Theater, „Papillon” in Tuschinski I., „Serpico” in Rivoli, „Don ’t look now” in Calypso. The Movies vertoont in zijn oorspronkelijke ruimte het drie uur durende „Les Enfants du Para dis”, de klassieke Marcel Carné; in de bijbouw wordt „De bittere Tranen van Petra van Kant” vertoond, de In het nieuwe seizoen zullen Elise Hoomans en Karei Muller de artistieke leiding voeren. Omdat dit voor het vele te verzetten werk een wat smale basis is, heeft men Jochen Neuhaus, die al verscheidene regies bij Theater deed, en de Belgische regisseur Pierre Laroche als gastregisseurs voor de komende drie seizoenen aan zich verbonden. Dat geldt ook voor de jonge Nederlanders René Lobo en Ger Thijs. Sacha neemt overigens aan, zonder het juryrapport nog te kennen („Ik ben er erg benieuwd naar”), dat haar de prijs niet alléén voor haar rol in „Een vleug van honing” is gegeven, maar mede voor haar vertolking van Irina in „De drie zusters” en voor haar aandeel in „Het St.-Juttemisbal” en „Een bruid in de morgen”. Zij zegt: „Van die vier verschillende rollen is die van Jo inderdaad de meest 60e overlijdt. Oók weer belastingvrij. Deze forse bedragen kosten voor een vrouw van 30 jaar f 27/,- per jaar. Voor dat bedrag neemt zij deel aan ons Risico Waarde-projekt. Waardoor het gezin is beschermd tegen de financiële klap bij plotseling overlijden. Hopelijk is dat niet nodig, want dan is er aan 't einde van de projektduur een aardig verjaarskado voorhanden. Bij de huidige rentestand is dat zo'n f 5.600,-. Er is dus veel zekerheid voor weinig geld te koop. Zodat u het niet bij een gedachte hoeft te laten De goede verzekeringadviseur kent E&L. Al» de beste. Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-469262* Deze drie stukken worden met de volgende grote zaalprodukties aange vuld: „President op drift” van Scott Fitzgerald (première 21 september in Arnhem), „Wat een gekke man.en zijn vrouw dan?” van Ayckbourn (pre mière 15 maart in Arnhem). In Theater aan de Rijn gaan de twee kleine zaalprodukties die het vorig sei zoen wegens ziekte van spelers moesten blijven liggen: „Geen mannen meer” van David Hare en Ballingen” van James Joyce. landse Bioscoopbond om het vertonen van moeilijke films te stimuleren door een soort garantiefonds in het leven te roepen, waarmee volgens de programma-schrijver filmhuizen overbodig gaan worden. Dat lijkt mij een te overhaaste conclusie, maar het vermindert niets van de droefheid over het (eventueel) verdwijnen van een filmcentrum dat in het verleden aan liefhebbers oude en nieuwe werken vertoonde en daarmee een zekere functie in het (Haarlemse) filmleven vervulde. Wie eens wat terugblikt in de his torie van de film zal in allerlei variaties dit verschijnsel aantreffen: de behoefte om buiten het officiële bioscoopleven films te laten zien, waarvoor het bedrijf op dat ogenblik nog niet rijp was en het stoppen van die activiteiten als een „opgevoed” publiek bijna automatisch de ver waarloosde en als niet-commercieel verworpen films terugvindt in zijn bioscoop. De voorhoede, de avant-garde heeft steeds zichzelf overbodig gemaakt, wat betekent dat ze er steeds weer moet zijn om telkens nieuwe impul sen te kunnen geven aan een bedrijf dat uiteraard kwetsbaarder is en risi co’s zo niet uit de weg gaat dan Dat dit een verkeerd uitgangspunt is toont onderstaand voorbeeld: f 5.600,- op haar 60e jaar belastingvrij (bij de huidige rentestand). f 50.000,- als zij onverhoopt vöör haar WANDKASTEN BANKSTELLEN«TAFELS STOELEN»TV KASTEN DEKENKISTEN Toonzaal: A-aS-i-U

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 49