Voorzitter Europees parlement: Bedrijfsvlucht teken aan wand Antwoord regering aan Kruisinga (CHU): DSM rekent op nog betere resultaten Effectenbeurs had hogere omzet bakijvui Werkloosheid veel beter bestrijden NMB Geld lenen „Vakbonden behoeven NCHP niet te erkennen RSV: toekomst niet somber t CHRISTELIJKE WERKGEVERS MENEN: VOORZITTER NCHP: RAAD VOOR ARBEIDSMARKT IN RAPPORT: s Kwartaalcijfers van Unilever 15 mei feite BB 1 L Ifcb J— Vrees voor Engeland (Van onze parlementsredactie) «Kil D. 99 (Van onze redactie economie) Aanbevelingen NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. DEN HAAG. De Raad voor de Arbeidsmarkt meent dat de aanpak van de werkloosheidsbestrijding in het regeringsbeleid aanzienlijk moet verbeteren. Het arbeidsmarktbe leid moet meer fundamenteel en structureel worden en meer gezicht krijgen in het totaal van het sociaal- economisch beleid. Omdat er al en kele jaren een hoge werkloosheid is, die dit jaar nog zal stijgen, en ge zien de sociale gevolgen en de eco nomische nadelen van deze situatie, moet worden gestreefd naar het terugdringen van de werkloosheid tot een zo laag mogelijk peil. 1 1 ECONOMIE 21 EEG in grondvesten tl (Van onze redacteur in Luxemburg) Het blad schrijft dit naar aanleiding van Positie middenstanders beter Premier Den Uyl geeft antwoord op vragen van CHU-fractieleider dr. Kruisinga. (Van onze financiële redactie) van met s Jean I üste rink ADVERTENTIE jk. ijk wen. Aldus president-directeur drs. W. A. J. Bogers op een persconferentie naar aanleiding van het vandaag verschenen jaarverslag van DSM. voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan het ver- Er is, zegt het rapport, een betrekke lijk ruime, maar onbenutte arbeidsreser ve van mensen die moeilijk de beschik bare arbeidsplaatsen vinden. Een van de Nederlandse bedrijfstak ken die ernstige moeilijkheden vreest is de visserij. Italië is namelijk voor Ne derland de vierde buitenlandse afnemer van vis. In de eerste elf maanden van vorig jaar ging er 11.617 ton heen ter waarde van ruim 74 miljoen. olijke len, jd en izen ROTTERDAM (ANP). De resulta ten van Unilever over het eerste kwar taal van 1974 zullen op 15 mei, direct na beurs, worden bekendgemaakt. Instituut Kleinbedrijf nog Er schijnt zich onder de werklozen een grotere kern van moeilijk te her plaatsen werklozen af te tekenen, die ook bij verbetering van de werkgelegen heidssituatie werkloos blijft. Op korte termijn is een grondig onderzoek nood zakelijk naar de factoren die hierbij van belang zijn. In aansluiting daarop moet de mogelijkheid van speciale maatrege len voor herplaatsing worden bezien. Ook moet worden bekeken of het voorgeno men onderzoek in het kader van het programma voor bestrijding van exces sieve werkloosheid toereikend is. en lange termijn. Gezien de af nemende werkgelegenheid in de bouwnijverheid, is er aanleiding speciale aandacht te besteden aan de werkloosheid in deze sector. AMSTERDAM (ANP). De effectie ve omzet op de Amsterdamse effecten beurs is in april ruim ƒ115 mln hoger uitgevallen dan in de voorgaande maand. Met ƒ1,5 miljard lag deze omzet echter aanzienlijk lager dan in april 1973 (ruim ƒ2 miljard), zo blijkt uit cijfers van de Vereniging voor de Effec tenhandel. Onze redacteur in Londen meldt dat na de Italiaanse ook de Britse regering zou denken over een schema van im- port-deposito’s. Dit menen vele Lager huisleden. De Britten hebben, ne.t als de Italianen, grote problemen met hun handelsbalans. Men mag aannemen dat ze aanvankelijk niet de moed hadden, die de Italianen ertoe bracht een besluit te nemen dat duidelijk tegen de EEG- regels indruist, hoewel men zich in Ro me beroept op een artikel in het verdrag van Rome dat „noodzakelijke maatrege len” toestaat in geval zich plotselinge crises in de handelsbalans voordoen. AMSTERDAM, 2 mei (ANP) De adviei- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buiten lands bankpapier lulden vandaag: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) HEERLEN. De DSM is voor 1974 redelijk optimistisch gestemd. Er wordt teruggezien op een goed jaar, waarin het concern in het algemeen met vrucht heeft gewerkt, begunstigd ook door een wat vriendelijker economisch klimaat dan het in lange jaren gewend was. De posities die de DSM in de achter haar liggende harde jaren heeft ingenomen, leken vorig jaar een goed uitgangspunt om in de komende jaren voort te bou- DEN HAAG. Volgens de regering is de positie van de middenstan ders afgelopen maand „minder ongunstig” geworden. Premier Den Uyl zei gisteren in de Tweede Kamer dat de meest recente cijfers een wat gelukkiger beeld geven dan vier weken geleden, toen de positie van het midden- en kleinbedrijf aan de orde was in verband met het debat over de loon- en belastingplannen van de regering. Hij verklaarde dit tijdens de interpellatie van CHU-fractieleider Kruisinga over de positie van het midden- en kleinbedrijf. Daarom moet door middel van verho ging van de kwaliteit van het werk, verplaatsing van bedrijvigheid en het aantrekken van andere groepen werkzoe kenden, worden getracht te komen tot een soepeler wervingsbeleid om deze plaatsen te bezetten. De Raad voor de Arbeidsmarkt vindt het ook wenselijk het streven naar evenwichtige spreiding van werkgelegenheid over de verschil lende delen van het land met kracht voort te zetten. geving naast zich neer te leggen. Het negativisme ten opzichte van het be drijfsleven in het algemeen en meer in het bijzonder ten opzichte van degenen die de bedrijven leiding ge ven, gaat zich langzamerhand vertalen in harde, niet mis te verstane, cijfers. In Belgisch Limburg vestigden zich in 1970, 1971 en 1972 in totaal 79 bedrij ven met samen 4317 arbeidsplaatsen. In Nederlands Limburg tijdens dezelf de periode elf met 592 arbeidsplaatsen. Het NCW noemt de terugloop na 1969 triest, zeker wanneer men weet dat vele nieuwe vestigingen in België van Nederlandse oorsprong zijn ste stelt de Gemeenschap midden in haar ontwikkeling voor kolossaal grote problemen. Dat zei de voorzitter van het Europese parlement, de Nederlander mr. Berkhouwer, gisteren bij de opening van een .tweedaagse symposium over het Eu ropese parlement in Luxemburg. door vakbonden van verenigingen van hoger personeel is nauwelijks relevant, wel echter de mening van de direct betrokkenen. Erkenning van de NCHP met een representativiteit van 40 pet en meer dan 80 aangesloten verenigingen kan volgens de heer Van der Schalie niet langer afhankelijk worden gesteld van het al dan niet accepteren van condities van organisaties, die zelf te verwaarlozen aantallen hoger personeel vertegenwoordigen. het onlangs gepubliceerde rapport van het bureau Berenschot over de her structurering van Zuid-Limburg. Het bureau stelde onder meer vast dat vooral in het buitenland een niet in alle opzichten gunstig beeld bestaat over het ondernemingsklimaat in ons land. Bij het betrekken van België en de Bondsrepubliek Duitsland in de beschouwing door het bureau Beren schot valt de internationale waarde ring duidelijk ten nadele van ons land uit. De mening van het bureau is, volgens het NCW, geen opinie om voor kennis- Meer dan tot dusver zal de werkloos heidsbestrijding zich moeten richten op een ruime verscheidenheid van beroeps categorieën en bedrijfstakken. De be strijding zal meer per categorie en sec tor worden gehanteerd en dient maatre gelen te omvatten voor de middenlange „Bij alle tegenslagen dachten wij al tijd aan de onaantastbaarheid van enige verkregen rechten in de gemeenschap. We moeten thans ervaren dat zelfs het vrije verkeer van goederen, de hoeksteen van de douane-unie, wordt aangetast”, verklaarde mr. Berkhouwer teleurge steld. Hij waarschuwde er echter voor niet al te dramatisch te gaan doen over deze zware tegenslagen voor Europa. „Klaagzangen over crises leiden slechts tot een nog diepere crisis”, verklaarde hij. Mr. Berkhouwer verklaarde met na druk dat in het proces van de Europese eenwording geen pauze kan worden in gelast. De invoermaatregelen die Italië deze week heeft aangekondigd gaan dinsdag 7 mei in, aldus de Europese Commissie. De Italiaanse minister van Financiën, Emilio Colombo, zou de com missie vandaag over de maatregelen in lichten. Tot dusver is van Italiaanse zijde niets meer meegedeeld dan dat een invoerheffing van vijftig percent wordt ingesteld op alle goederen, met uitzon dering van kapitaalgoederen en grond stoffen. Italiaanse importeurs moeten de helft van de waarde van de goederen renteloos bij de centrale bank depone ren. Inmiddels is uit Parijs vernomen dat Frankrijk de Italiaanse besluiten hoog opneemt. Regeringsfunctionarissen heb ben verklaard dat de Franse vertegen woordigers in de Europese Commissie al het mogelijke zullen doen om Italië van zijn voornemens af te brengen. De Raad voor de Arbeidsmarkt, or gaan van de Sociaal-Economische Raad, komt tot deze conclusies in een rapport over de arbeidsmarktverkenning. Gesteld wordt dat de vraag naar werknemers zich nog op een hoog peil beweegt, zij het lager dan de werkloosheid. Naast de conjuncturele onevenwichtigheden is het toenemende verschil tussen vraag en aanbod van steeds meer belang. Daarom moet er een herbezinning komen op doelen, middelen, organisaties en metho den van het beleid. Vorig jaar steeg de omzet met 36 percent tot 4,6 miljard gulden. In 1974 halen we de zes miljard wel, aldus drs. Bogers. Van de omzetstijging van 36 percent in 1973 is 11 percent te danken aan acquisities, dus aan het opnemen van nieuwe bedrijven in het concern, en 25 percent is de zogenoemde autonome groei. Van die 25 percent is 19 percent te danken aan omzetstijging in hoeveel heden en 6 percent komt op rekening van prijsstijgingen. Op de vraag waarom DSM niet in het westelijk havengebied van Amsterdam mogelijkheden ziet antwoordde drs. Bo gers, dat „wij aan Groningen de voor keur geven gezien de relatie met het Westduitse industriegebied en onze afne mers in Skandinavië”. Hij sluit de moge lijkheid niet uit, dat het Eemshavenge- bied in Groningen over 10 tot 12 jaar een nieuw industriegebied van betekenis zal worden. Staatssecretaris Hazekamp (Economi sche Zaken) wilde niet de cijfers accepte ren. die de heer Kruisinga bij zijn inter pellatie gebruikte. „Die gegevens van LUXEMBURG. De Europese Ge meenschap wordt geschokt in haar grondvesten door de houding van de Engelse regering en de importbeperken- de maatregelen die de Italiaanse rege ring heeft afgekondigd. Vooral dit laat- 2.56- 2.66 6.20- 6.50 6.47- 6.77 103,75-106,75 36.25- 39.75 10.30- 11.50 2.66- 2,76 51.50- 55.00 87.25- 90.25 58.75- 61.75 47.00- 50.00 42.50- 45.50 14.20- 14.50 4.35- 4.65 8.20- 9.50 69.50- 72.50 16.00- It.N In de gisteren gehouden bestuursver gadering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten stelde het bestuurs lid dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, secretaris van de stichting van de Ne derlandse visserij, stappen bij de rege ring voor opdat er iets gaat gebeuren om ineenstorting van de markt te voor komen. DEN HAAG. „Dat Nederlandse be drijven zich in België, of waar ook, vestigen is bij expansie een goede zaak. Wanneer het de vlucht is uit een land van te veel geboden en verboden, vergunningen en heffingen, eisen en vorderingen, van zuur onbe hagen en botte bijl, van onderwaarde ring van prestatie en frustratie van particulier initiatief, dan is dit een teken aan de wand”, aldus De Werk gever, orgaan van het Nederlandse Christelijk Werkgeversverbond, van deze week. Aan aandelen werd vorige maand voor een effectief bedrag van ƒ1.169,5 mln verhandeld, incl. ƒ86,5 mln buiten landse aandelen, claims e.d. voor maart waren deze bedragen ƒ1.026,1 mln en ƒ73,7 mln. De effectieve omzet in obligaties be droeg in april ƒ356,2 mln, waarvan ƒ11,6 mln buitenlandse obligates, tegen resp. ƒ383,7 mln en ƒ15,1 mln in maart. Van de verhandelde Nederlandse aan delen had in april ƒ289.0 mln (vorige maand ƒ288,0 mln) betrekking op de internationale concerns. Handel en in dustrie namen ƒ455,2 mln (ƒ339,2 mln) voor hun rekening, scheep- en lucht vaart ƒ55,2 mln (ƒ46,1 mln), bank- en verzekeringswezen ƒ132,9 mln (ƒ99,7 mln) en de beleggingsmaatschappijen ƒ123,5 mln (ƒ145,8 mln). Akzo wist in april voor het eerst dit jaar door te dringen tot de vijf meest verhandelde fondsen. Kon. Olie was, vergeleken met maart, opnieuw het meest verhandelde fonds. Philips verwis selde de derde voor tweede plaats en Robeco de tweede voor de derde. Unile ver bleef vierde en Akzo rukte op van de negende naar de vijde plaats. Ir. Veldhuis commissaris Unilever. Ir. K. H. Veldhuis is benoemd tot commissa ris van Nederlandse Unilever bedrij ven bv, de overkoepelende maatschap pij van bedrijven van Unilever in Nederland. De heer Veldhuis volgt de heer M. van Hengel op. Minister opent vakbeurzen. De minister van Economische Zaken drs. R. F. M. Lubbers zal 13 mei de Technobeurs '74 en de Vakbeurs Algemene Toelevering (VAT ’74) in de Utrechtse jaarbeurs openen. De Westduitse regering protesteerde heftig tegen het Italiaanse besluit. Men neemt in Brussel echter aan dat dit protest vooral aan het adres van de Britten was gericht, van wie men de duidelijke verklaring verwacht dat zij het Italiaanse voorbeeld niet zullen vol gen. Deze ontkennende verklaring Is in Londen niet gekomen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard dat de Italiaanse maatregel eens te meer de noodzaak aantoont van internationale regels, die handelsbeperkende maatrege len moeten verhinderen. AR-woordvoerder De Boer had geen goed woord over voor het initiatief van Kruisinga. De Antirevolutionairen hadden liever gezien dat het onderwerp nog niet aan de orde was gekomen, in afwachting van het toegezegde overleg tussen rege ring en middenstandsorganisaties. Het AR-lid Roolvink had al een maand gele den aangekondigd dat hij, als dat ge sprek onvoldoende resultaat zou opleve ren, de betrokken ministers wilde inter pelleren. Het initiatief van Kruisinga heeft zijn plannen doorkruist. Van diver se zijden werd er dan ook uit de Kamer op gezinspeeld dat de opzet van Kruisin ga bepaald niet gunstig heeft gewerkt op de democratische eenwording. De heer De Boer noemde de vraagstel ling van Kruisinga „erg vaag”. PvdA- woordvoerde De Ruiter sprak van een „onwaarachtige interpellatie”. Ook de KVP toonde zich niet gelukkig met de „te vroegtijdig gehouden” inter pellatie. De KVP’er Krosse vond dat men het kabinet geen verwijten mag maken over de niet florissante positie van het midden- en kleinbedrijf. Minis ter-president Den Uyl wees erop dat het kabinet met diverse maatregelen, ernaar blijft streven de inkomenspositie van het midden- en kleinbedrijf zo goed moge lijk te waarborgen. Hij noemde als voor beelden voor die maatregelen de aanpas sing van het prijsbeleid, de belasting maatregelen en de aangepaste sociale voorzieningen. „Wij proberen het desa streuze afvalproces te stuiten dat in de jaren 1960-1972 het aantal bedrijven en bedrijfjes met 40.000 heeft doen afne men”, aldus de minister-president. Een verdere groei van de werkloos heid wordt met name verwacht in de bouwnijverheid en ook in de bedrijfs takken textiel, kleding en schoeisel. Al leen in de dienstensector delen van de medische dienstverlening en het bank- en verzekeringswezen kan dit jaar uitbreiding van de vraag naar ar beid optreden. UTRECHT. Wij hebben geen be hoefte aan erkenning door vakbonden. Zo reageerde de voorzitter van de Ne derlandse Centrale van Hoger Personeel (NCHP) drs. H. van der Schalie in een voorlopig commentaar op de standpunt- ROTTERDAM (ANP). Door de goe de orderportefeuille zullen de bedrijven van Rijn-Schelde-Verolme Machinefa brieken en Scheepswerven NV (RSV) in 1974 redelijk tot goed bezet zijn en verwacht wordt, dat de resultaten over dat jaar niet lager zullen zijn dan de resultaten over 1973, aldus het bestuur in het jaarverslag. De heer Kruisinga ging ervan uit dat de cijfers van het EIM wel openbaar waren. Volgens deze gegevens is het reële inkomen van de mensen in de detailhandel vanaf het begin van het jaar met gemiddeld 11,5 percent achte ruit gegaan; dat in de metaalambachten zelfs met 21 percent. De staatssecretaris zegde de Kamer toe op korte termijn met de betrokken ondernemersorganisa ties te gaan praten over de problema tiek. Hij zal daarvoor zelfs het gebruike lijke (maandelijkse) overleg niet af- wachten. De poging van dr. Kruisinga om van het kabinet op korte termijn een pakket noodmaatregelen op tafel te krijgen, mislukte. Een motie waarin hij die eis stelde, zal op verzoek van de CH-frac- tieleidcr voorlopig niet in stemming worden gebracht. De heer Kruisinga be sloot zijn motie voorlopig van de agenda te laten afvoeren, nadat vrijwel alle fracties hem duidelijk hadden gemaakt dat zjj niets voor zijn motie voelden. Niet alleen van de regeringspartijen kwam kritiek op de interpellatie, maar ook van bijvoorbeeld de VVD en DS’70. Bijzondere zorg vraagt volgens de Raad voor de Arbeidsmarkt de stijging van de werkloosheid onder de vrouwe lijke beroepsbevolking, die in de huidige recessie veel sterker is dan de stijging bij de mannen. Werkgelegenheids- en arbeidsvoorzieningsbeleid zijn nog onvol doende op dit verschijnsel ingespeeld, aldus het rapport. Er moeten meer maat regelen worden aangewend om het op nieuw in het arbeidsproces opnemen van werkloze vrouwen te bevorderen. het Economisch Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf zijn trouwelijk en nog voorlopig. Er kan nog het nodige aan veranderen. Vooral voor de horeca en in de vervoerssector moeten nog nadere berekeningen worden gemaakt" De nettowinst van RSV is in 1973 gestegen van ƒ31,0 mln tot ƒ42,4 mln of per aandeel van ƒ100 van ƒ37,30 tot ƒ51,10. Voorgesteld wordt een dividend van ƒ18 in contanten of naar keuze 6 pet in contanten plus zes-twee-derde pet in agio-aandelen per aandeel. De geproduceerde omzet ging omhoog met ongeveer 6 pet tot ƒ2710 mln. Ken merk van het afgesloten jaar was de belangrijke verbetering van de rentabili teit, namelijk tot 8 pet van het eigen vermogen. Overanderd dividend ICU. NV ICU In formatie en Communicatie Unie zal voorstellen over 1973 een dividend van 3,40 per aandeel van 20 uit te keren. Over 1972 werd eveneens 17 pet. uitgekeerd. Crediet- en Effectenbank. Voor de Cre- diet- en Effectenbank (een dochter van de Nederlandsche Middenstands- bank) is 1973 opnieuw een jaar van groei geweest. De balanstelling steeg met 21 pct. van 290,5 mln. tot 351,8 mln. Voorgesteld wordt een onveran derd dividend van 14 pet. (totaal 980.000) terwijl 150.000 aan werk nemers zal worden uitgekeerd (v.j. 372.000). Herstel Van Dorp. NV voorheen G.C.T. van Dorp en Co (groothandel in kan- toorbenodigheden) verwacht dat het in 1973 ingetreden herstel in 1974 verder zal doorzetten. De bedrijfsresultaten voor het lopende jaar worden met vertrouwen tegemoet gezien. De omzet bedroeg vorig jaar 24,2 mln. (1972: 21,8 mln.). Voor 1974 rekent de direc tie op een omzet van ruim f 28 mln. Het exploitatiesaldo bedroeg 9,9 mln. (v.j. 7,7 mln.) Het nettoresultaat kwam uit op 0,5 mln, over 1972 werd een verlies geleden van 0,6 mln. s koel.j 390, dub 225 1. elkast 1 288524. Jean Heybroek. Jean Heybroek NV (groothandel in machines, gereed schappen e.d.) heeft over 1973 een winst behaald van 123.477 tegen 200.743 in het voorafgaande jaar. Deze winst stelt het bedrijf in staat het restant verliessaldo van 38.054 geheel te delgen en tot een bescheiden her vatting van de dividenduitkering over te gaan. „Europese crisis schokt bepaling van de drie industriebonden en de Unie BLHP inzake een voorwaarde lijke erkenning van verenigingen van hoger personeel. De heer Van der Schalie noemt het verheugend dat de vier vakbonden een sterke organisatie van hoger personeel als feit erkennen. Zolang echter de be langen van deze groepering werknemers niet via afzonderlijke cao’s zijn veilig gesteld, is het uiterst prematuur reeds aan geïntegreerde cao’s te denken. Drs. van der Schalie noemt het voorts onaanvaardbaar als erkenning betekent, dat verenigingen van hoger personeel permanent in een minderheidspositie worden gedwongen, terwijl uit enquêtes steeds weer blijkt dat het hoger perso neel in overgrote meerderheid de belan gen door verenigingen van hoger perso neel vertegenwoordigd wil zien. Repre sentativiteit van 100 percent is voor deze verenigingen geen uitzondering. Drs. Van der Schalie merkte voorts op, dat volgens de wet de werkgever zijn contractpartners kiest. Erkenning

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 53