BURGEMEESTERS OP Spaanse werknemers bij Hoogovens BEZOEK IN ZAANSTAD krijgen betere medische begeleiding Huizen voor de sloop in Rode Dorp Man gewond op steigertrap denim Dauwtrappen vrije tijds met het Nivon pakken iiraii geen prijs Aktuele mode-tip QROTE MARKT 12: de andere zaak in modieuze lederen kleding i 179,- lammerts herenmode Verenngsmauws mS (te HERENMODE A coster F numBERonE Directie neemt maatregelen na reeks incidenten met invaller Meisje gewond bij aanrijding Kort IJmondnieuws 7 PLAATSELIJK NIEUWS 3 MEI 1974 V R IJ D A G Denim kostuums ve in BETER DRUKWERK BESTELLEN 441 /ijk Wijk aan Zee IJmuiden, Kennemerlaan 36 Tel 02550 -144 53 Beverwijk Velsen-IJinuiden Acryl spencer Heemskerk - - - Velsen-Noord GEBOORTE? VERLOVING? Ha HUWELIJK? sf* «*X^ ’ï- MM VAN RIXEL zo’n drukker O (Xd (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE 119 ADVERTENTIE 1 Oorlogsslachtoffers, zie ADVERTENTIE Huijgens- Kerkweg 45 Huygens- 45: HAARLEM Grow Houturaii 101, IJmuiden Telefoon 1 23 48 L. Nieuwstraat, hk. Marktplein kleuren: beige, blauw, donkerblauw IJMUIDEN Inhakend op de naar voren gebrachte wensen van de Spaanse werk nemers, die aandrongen op betere medische voorzieningen in hun woonoorden, heeft de directie van Hoogovens besloten dat de Spanjaarden de beschikking krijgen over een centrale ziekenzaal in het woonoord Casa Arosa in Alkmaar, welke dag en nacht ook in de weekeinden zal worden bezet door een verpleegster. In de zaal, welke met alle noodzakelijke voorzieningen wordt uitgerust, is plaats voor ongeveer twintig patiënten. Toneelspel ook daarna. Maar onverge lijkbaar met dat Franse volkstoneel. De derde aflevering van de serie spelen die de VPRO maakte naar verhalen van de Griekse schrijver Herodotes. Het was de geschiedenis van de Lydische koning Kandaules „die verliefd was op zijn eigen vrouw”. Hij kon zijn geluk niet alleen op en wilde zijn vriend erin laten delen. Hij eiste tegen de zin van dé vriend in dat deze zijn vrouw naakt zag. Zo gebeurde. Het eindigt als een waar koningsdrama. Plattelandsvrouwen. De Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen, afde ling Beverwijk, houdt donderdag 9 mei een bijeenkomst in het zaaltje aan de Prinsesselaan. De heer Kloosterhuis uit IJtnuiden vertelt over de gemeentelijke geneeskundige dienst vroeger en nu, met vertoning van dia’s. en in de woonoorden verschijnen. Echter mag hij niet als geneesheer optreden. VRIJDAG 3 MEI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. achter hem v.l.n.r. de burge- dr. I. Samkalden (Amsterdam), (Zaanstad) en drs. J. Reehorst ZATERDAG 4 MEI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 10-12.30 u. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Op 23 mei gaat het Nivon dauwtrappen in het duin. Leden en belangstellenden worden geacht zich ’s morgens om zes uur te verzamelen bij de parkeerplaats van de Camping Ca- stricum. Men dient in het bezit te zijn van een duinkaart. Voor 31 mei staat er een nachtegalen- tocht op het programma. Voor inlichtin gen daarover kan men zich wenden tot deheer C. Tates, telefoon 36509. In het Rode Dorp van Velsen-Noord verdwijnen opnieuw woningen. Ditmaal is een rijtje huizen aan de Eendracht- straat onder slopershanden terecht geko men en binnen niet al te lange tijd 'zullen d^ze woningen met de grond gelijk zijn gemaakt. Zoals bekend is in het Rode Dorp al een jarenlange ontruiming gaande, nu de gemeente Velsen het niet langer verant woord vindt in deze buurt die dicht tegen de papierindustrie ligt gedrukt, mensen te laten wonen. Deze ontruiming geeft nogal wat problemen, niet alleen voor het gemeentelijke woonverdelings- bureau dat moet zorgen voor nieuwe woonruimte, maar vooral voor de bewo ners van deze buurt die dikwijls niet weg willen. Verknocht als zij aan hun buurt zijn en gehecht aan hun huizen die zij dikwijls zelf met veel moeite en geld hebben opgeknapt voelen zij niet veel voor een verhuizing naar een nieu we woning, waarvoor in ieder geval meer huur betaald moet worden. Niettemin zijn de ontruimingsplannen onafwendbaar, zodat de verhuizing van de laatste bewoners een kwestie van tijd is. VRIJDAG 3 MEI Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 19-21 u. Ex-premier De Jong (weet u nog wel) komt voor de televisie in Frankrijk. De beelden beginnen. Terwijl hij zijn vuist balt en er zachtjes mee zwaait om zijn woorden kracht bij te zetten, roept hij: „Nederland, dat zijn de mannen en de vrouwen, Nederland, dat houdt ons in leven, Nederland, dat is een persoon,. Nederland, dat is een vaderland.” Dick Cavett voerde een ander praat- stuk op. Deze keer met de Amerikaanse schrijver Norman Mailer. Hij liet vooral een stuk zien van een twistgesprek tus sen Mailer en Gorde Vidal uit een van Cavett’s vorige uitzendingen. Het wekte mede door de inleidende woorden over Mailer: „Een controversiële, provo cerende en onberekenbare man” meer verwachtingen op dan voor mij werdêii waargemaakt. Misschien heeft juist dat overige gesprek in de show van Dicïc Cavett een wat al te louterende werking op Mailer gehad. De opmerking dat hij het Marylin Monroe-boek heeft geschre ven „voor het geld”, legde Mailer als volgt uit: „Mohammed Ali bokst ook beter als hij veel geld krijgt.” Een reportage die ons de ogen moest openen over hoe de politiek in Frankrijk bedreven wordt. Wat men er daar onder verstaat. Mannen achter het spreekge stoelte, die met de vi/.ger geheven hun woorden kracht probeerden bij te zetten, die op het katheder slaan met gebalde vuisten. Moraal van die uitzending: de Franse grootheid is niet kapot te krij gen. Wat zouden de Nederlandse toe hoorders doen als ze met zo veel heroïek en pathetiek werden toegesproken? Ik weet het alleen van mezelf: als die spreker of zijn denkbeelden mij sympa-" thiek waren, dan zou ik me gegeneerd voelen over zo veel opgelegd en slecht amateurtoneelspel. De VPRO kwam gisteren met een reportage over de Franse grootheid, de grandeur anno 1974. En ex-premier De- bré riep over Frankrijk, wat ik De Jong over Nederland liet roepen. Dat is de erfenis waarmee die arme Fransen opge scheept zitten. De VPRO liet nog wat, beelden van De Gaulle zien. Hij sprak, smeekte, riep, soebatte. Wat een prachti ge hoogdravendheid. De politici in Frankrijk schijnen die erfenis in dank te hebben afgenomen. „Een Fransman is eerst een Fransman, een nationalist. Je moet hem niet naar links of rechts indelen.” Daarnaast heeft Hoogovens aangebo den dat alle bedrijfsartsen volgens een rooster zullen worden ingeschakeld, zo dat men permanent een bedrijfsarts be reikbaar weet. De Spanjaarden willen eerst zien hoe de voorstellen van Hoogo vens in de praktijk blijken te voldoen. Eerst daarna willen zij zich over een eindoordeel beraden. Spanjaarden uit andere woonoorden, die over een langere periode het bed moeten houden, zullen ook hier ver pleegd worden. In de andere woonoor den blijven de ziekenzaaltjes voor Spaanse werknemers normaal bestaan. Zij zullen echter niet dag en nacht bezet zijn. Bovendien zal Hoogovens ervoor zorg dragen dat de verpleegkundigen van de centrale ziekenzaal mobiel zijn, zodat zij elk uur van de dag of nacht op de andere woonoorden hulp kunnen bieden. Voorts zal worden gepoogd de verpleeg sters de elementaire beginelen van de Spaanse taal bij te brengen. Een andere eis van de Spanjaarden ZATERDAG 4 MEI Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg volwassenen en jeugd 10-12.30 u. levert grotere moeilijkheden op. Zij wensen namelijk voor henzelf een apar te huisarts. En daarmee zit Hoogovens in een lastig parket omdat er in Nederland een vrije artsenkeuze is. Bovendien is het technisch onuitvoerbaar één huisarts te belasten met de zorg voor alle Span- jarden in dienst van Hoogovens. Evenals alle andere bedrijfsartsen mogen ook de bedrijfsartsen van Hoogovens niet als huisarts de geneeskunde uitoefenen. Op dit ogenblik heeft men als voorlo pige oplossing een Boliviaanse arts inge schakeld, die in dienst is van Hoogovens en uitstekend Spaans spreekt. Hij zal de Spaanse werknemers bij hun problemen helpen en regelmatig op de ziekenzaal (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In de Vissershaven raakte donderdag een 63-jarige Duitser gewond, toen hij vanaf het droogdok naar de steiger liep. Op de trap naar de steiger gleed de man uit. Hij kreeg letsel aan een arm. Den Haag Vandaag (alweer een praat programma, denk u even in dat, als u van acht uur af heeft gekeken naar Nederland 2 tot en met het laatste journaal, u dan bijna drieëneenhalf uur gepraat hebt aangehoord), viel me maar in één opzicht op. Toen ik mijn ogen dichtdeed en luisterde naar een vraag die Bas de Gaay Fortman formuleerde, dacht ik duidelijk Alexander Pola te horen. Het leek zo’n mooi eind van de avond, maar toen ik mijn ogen weer opende, zag ik in plaats van het Farce Majeure-team Anne Vondeling. Dat bleek toch een teleurstelling. VRIJDAG 3 MEI Openbare bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek, Plein 1945, van 19-21.30 uur. Santpoort-Noord, Wüstelaan 79, van 19- 21.30 uur, Velsen-Noord, Wijkerstraat- weg 177 van 19-20.30 uur. Velserbad, Briniostraat, uur gemengd zwemmen. ZATERDAG 4 MEI Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek, Plein 1945, van 10-12.30 uur; Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Willemsbeekweg 96, van 10-12.30 uur. Filialen Santpoort, Velsen-Noord en IJ- muiden-West (Zeewijk) allen geopend van 10-12.30 uur. Velserbad, zwemmen 11.45, uur. Herdenking Agenda. I Ik weet niet wat u zou denken wan-"' neer u De Jong die glorieuze onzin zou horen uitkramen, maar ik vermoed dat u zou denken dat het met de man snel bergafwaarts is gegaan na het premier schap. Dat die man ons land op die manier moet vertegenwoordigen in het buitenland. Het is een schande. Laten ze toch iemand nemen die normaal doet, die gewoon zegt waar het op staat. Van de drie spelen vond ik deze, alweer door Jan Blokker bewerkt tot nog toe het sterkste. Niet het rariteiten kabinet met het Gijsbregt van Aemstel- geurtje van de eerste keer, evenmin de onbegrijpelijke schoonheid van de twee de keer, maar een recht-toe recht-aan- verhaal over vriendschap, verveling en dood tussen Maxim Hamel, Cox Habbe- ma en Krijn ter Braak. Misschien was het stuk juist het beste van alle drfe omdat men zich beperkingen wat spelers en attributen betreft had opgelegd. Ik heb het idee dat met zo’n bewerking van het journalistieke verhaal van Herodo tes, deze schrijver de meeste eer wordt aangedaan. Kerkstraat 44 volwassenen en ZAANSTAD. B. en W. hebben gis teren hun collega’s uit de omliggende gemeenten ontvangen. Ongeveer 40 bur gemeesters en wethouders van Amster dam, Haarlem, Velsen, Beverwijk en Heemskerk kwamen in het voorlopig gemeentehuis van Zaanstad, in Zaan dam, bijeen, waar burgemeester R. Laan hen welkom heette. Hij vertelde vervolgens één en ander over de eerste ervaringen, opgedaan sinds Zaanstad sinds 1 januari bestaat. Na hem sprak drs. J. H. Bruseker, socioloog, over de binnengemeentelijke decentrali- Die mogen ze niet missen, 't is hun mode, zorgeloos, behaaglijk. Makke lijk wasbaar en snel droog. Modieuze frisse kleuren, o.a.: rood, appelgroen, kobalt, zwart en geel. Maten 104-176, nü,maat 104 Q.9O kl.st.p.maat inleidingen met een overzicht over de bestuurlijke organisatie. Het gezelschap ging voor de lunch met een rondvaartboot naar restaurant De Walvis in de Zaanse Schans, ’s Middags maakte men een korte oriënteringsrïf, die eindigde in Zaandijk, waar de bouw van het gemeentehuis voor Zaanstad in volle gang is. Op de foto een deel van het gezel schap op de bouwplaats van het nieuwe gemeentehuis. Vooraan loopt architect R. H. Winkel (ontwerper van het gemeente huis) en meesters R. Laan voor vader err zoon VRIJDAG 3 MEI Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. volwassenen 19-21 u. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een 12-jarig Heemskerks meisje is met verwondingen opgenomen in het St. Jozefziekenhuis na een botsing met een personenauto op de Oosterstreng. Omstreeks half vijf reed het kind op haar fiets in de richting van de Rijks- straatweg. Zij wilde om een geparkeerde bestelwagen heen rijden en lette daarbij niet voldoende op het tegemoetkomende verkeer. Er volgde een botsing met een uit deze richting naderende personenau to. Briniostraat, gemengd van: 6.30-8 uur, 9-10, 10.30- 12.15-13.10, 14-16.45 en 19.30-22 ZATERDAG 4 MEI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 10-12.30 u. VRIJDAG 3 MEI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 19-21.30 u. ZATERDAG 4 MEI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend op zaterdag en zon dag van 10.30-17.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek, en Amstelstraat 44 jeugd 10-12.30 u. 1 Oosterduinweg 29 'ïüllBfl tel. 14768 Umuiden van 19.30-21 8/2

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7