hi Feyenoord in ieder opzicht superieur Snel Haarlem pakte maar twee van z’n kansen JONGBLOED KAN HET OOK NIET ALLEEN zijn prijs Boszhard in goede vorm Een bloeiende zwarte markt EB&'i V „Vosmaer wil drukken” S Wr O MP „Al |j 4 M.i Sfi pi BK- Al i» nr ji wil 1 BOZE HUGHES I I o i T ■M JÉ* 'v If Chj “mW ■spir r Bk» 'WS -g 4' 12 6 MEI 1974 13 MAANDAG SPORT N 1 *W i 1 L - Toekomst Alle ruimte Karakter Wissel Nivau s i 3 Onmachtig ifE. - i 5 1 - 1 n v - F M| fcx...s FC TWENTE VAN HET V t JB Mi. ;en t sffl Kohn iüij. niveau (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) PIETER MUL. 34) en OPSTELLINGEN' s- 8 waarbij gebruikelijke te slap op toen Rijsbergen boven op de borst van de gevallen Achterberg ging staan en later koos hij de weg van de minste weerstand door diezelfde Achter berg, die Jansen inderdaad te hard atta queerde, de gele kaart voor te toveren. En dat terwijl er toch wel erger dingen gebeurden. Maar het zou te ver voeren om het sterke Feyenoord-voetbal te veel op te lor n 3t I. 1 Hughes beticht Brand niet alleen van het „trekken” aan Vosmaer, maar ook aan de sterke Marijt. „Daar is hij vier a vijf weken geleden thuis geweest om hem lekker te maken voor AZ.” Barry Hughes is van mening dat de middenvelder een spelletje speelt om zijn verkoopprijs te drukken. „Ik zeg niet dat hij geen blessure heeft, maar wel dat hij met opzet minder goed speelt. Al een half jaar is Brand (de AZ-trainer) het met hem eens en Vosmaer die nog één jaar onder contract staat probeert voor AZ zijn prijs te drukken. Die club heeft trouwens een veel te laag bod gedaan en als dat zo blijft moet Vosmaer gewoon bij Haarlem blijven. Contract is contract. Het gaat Vosmaer hele maal niet om technische zaken, hij wil gewoon veel geld verdienen.” Eddy Achterberg, één van de weinige Twente-spelers die even brutaal was als de Feyenoorders, verlaat met een hoofdwond het veld. HAARLEM Bij de onderlinge competities die de Haarlem-spelers de afgelopen week op de training afwerkten (partijtjes en voetbaltennis) was Dries Boszhard niet Ie houden. Ouderwets solde hij met de tegenstander en hij kende geen groter genot dan op het moment dat Barry Hughes uitgeput op het gras bleef liggen nadat Boszhard hem de bal tussen de benen door had gespeeld. De blonde Amsterdammer, die lang met een blessure sukkelde, was in zijn ele ment, maar dat hij tegen Amsterdam ook zo kon dollen, leek onwaarschijnlijk. Boszhard beleeft duidelijk een minder seizoen en het plakkertje Flinkevleugel zou hem geen ongestoord herstel gunnen. Veteraan Frits moest gisteren echter gebles seerd aan de kant blijven en zo gebeurde het dat de potige Bianchi naar rechts schoof om Boszhard te controleren. Zes minuten voor tijd haalde Piet van den Berg de Haarlem-zege definitief binnen. Jongbloed valt naar de verkeerde kant uit terwijl Dekker en Bücker al kansloos waren. 1 Haarlem had namelijk in de veertien de minuut na rust de ban gebroken. De op rechts doorgebroken Wetzel gaf een fraaie voorzet die Bianchi in alle rust zou wegkoppen. Boszhard bevestigde echter zijn vorm door vóór de wachten de verdediger langs keihard over de verbaasde Jongbloed te koppen. Het snelle Haarlem toonde zich daarna op nieuw onmachtig te scoren (Wetzel, Van den Berg en Sadek. Een doelpunt werd wegens buitenspel terecht geannu leerd. Bijna alle hoofdrolspelers in de opvoe ring van gistermiddag zijn daarmee ge noemd. Het aanvallende Haarlem-tnio benutte de ruimte die het gemakzuchtig voetballende Amsterdam (Van der Meent: „Wat staat er nu voor die jon gens nog op het spel? Ze kunnen toch niet het hele jaar lijf aan lijf-werk verrichten!”) wel om kansen te schep pen. Feyenoord, per definitie geen elftal dat bang is voor hard voetbal, zag in dit fysieke geweld een extra hanteerbaar wapen om Twente definitief duidelijk te maken wie het beste elftal was. Wiel Coerver: „Je weet dat een Thijssen, Notten, Oranen, De Vries en noem maar op goede voetballers zijn. Anders was Twente nooit zover gekomen. Dan moet je die spelers aanpakken. Zo hard moge lijk.” Peter Feteitis was de man die het beslissende passje gaf waaruit Piet van den Berg uiteindelijk zes minuten voor tijd de Haarlem-overwinning zeker stel de. In de tweede helft was hij vervanger van de conditioneel nog zwakke Van der Aar, die zich op de onopvallende Dekker had stukgelopen. Feterfis werkte hard, zag na een solo Jongbloed met moeite redden en werd een keer ten onrechte voor buitenspel teruggefloten. Haarlem ontnam Amsterdam dit sei zoen vier punten, een reden voor tevre denheid bij Hughes die voor Van der Meents verweer niet veel goede woorden over had. „Dat is typisch Nederlands dat de boel aan het eind zo inzakt. Een waardeloze mentaliteit.” HAARLEM Bobby Vosmaers’ re cente uitspraken over zijn begeerde vertrek naar „een andere eredivisie club” zijn in het Haarlem-kamp hard aangekomen. Een simpel voorbeeld: de Topscorer-trofee (puntentelling door supporters) is dit jaar door de Hagenaar gewonnen en zou hem op het veld worden overhandigd. Over was de feestvreugde: het ceremonieel ging niet door. hangen aan die fysieke en conditionele kracht. Het elftal joeg achter iedere mogelijkheid aan, hield de bal goed in eigen ploeg en had in individualisten als Kristensen en Van Hanegem en de zwoegende Jansen spelers die de Twen- te-defensie herhaaldelijk tot wanhoop brachten. In dit klimaat kon Twente, waar alleen Notten en uitblinker Van der Vall hun „normale” niveau haalden, het wel vergeten. Schrijvers blunderde twee keer, bij het eerste en derde Feye- noord-doelpunt respectievelijk gescoord door de snelle Ressel en De Jong Pahlplatz was nergens en Jeuring en Zuidema stonden te geïsoleerd om het Treytel erg lastig te kunnen maken. Toch maakte Twente nog twee doelpun ten. Eerst buitte Van der Vall een mis verstand tussen Treytel en Ramljac uit, terwijl de tweede treffer ontstond toen Frans Thijssen door kon lopen toen Van Daele over de bal heen trapte waardoor de Twente-speler beheerst langs Treytel kon schuiven. ROTTERDAM (ANP) De zwart handelaren hebben zondag weer een goede dag gehad. De kaartjes voor het topduel in de eredivisie tussen Feyenoord en FC Twente werden voor het treffen voor veel geld van de hand gedaan. Een staanplaats van 2,50 leverde een uur voor het beginsignaal het tien- tot vijf tienvou dige op. Een zitplaats op de Maastri- bune, normale kostprijs 7.50 werd voor f 175,- aangeboden en dat be drag wefd betaald. 1 En daar is weinig van terecht geko men want Boszhard draaide tegen Am sterdam als in zijn beste wedstrijden. Keer op keer stond Bianchi op het verkeerde been en ook in snelheid op de eerste meters was hij de mindere. Een gaaf voorbeeld daarvan was de mooiste Haarlem-actie van de wedstrijd. Bosz hard opende op Wetzel aan de andere vleugel. Op zijn beurt lepelde hij de Bal in de richting van de sprintende Sadek die het leer zeer bekeken teruglegde op de vliegensvlug naar binnengedraaide Boszhard. Bianchi was niet te bekennen het was Jongbloed - als zo vaak - die zijn ploeg voor achterstand behoedde door Boszhards schot te verwerken. Een thema dat ook centraal stond in de nuchtere en daarom ook zo uitzicht loze analyse van Spitz Kohn. Het kwam direct tot uiting toen hij stelde: „In dit soort wedstrijden schiet je net dat tik keltje tekort. Ik heb het eerder dit seizoen al tegqn Ajax gezien en nu weer tegen Feyenoord. Alles wat wij goed deden, deed Feyenoord net iets beter Net iets professioneler ook. Zowel individu eel als als team. Dan kom je toch op het punt uit dat wij voor het eerste keer in ons bestaan voor zo’n alles of niets wedstrijd stonden. Terwijl Feyenoord dat in het verleden in allerlei situaties al vaker heeft meegemaakt.” Dan rijst toch de vraag in hoeverre FC Twente lering heeft getrokken en daarom voor de toekomst kan profiteren van deze afstraffing. Kohn: „Je zou deze situatie kunnen uitbuiten als je geld hebt om met enkele goede aankopen je toch wel voor Nederlandse begrippen sterke selectie nog uit te breiden. Dat hebben we niet. Daarom kun je dat Feyenoord-Ajax niveau ook in de toe komst alleen maar benaderen. Nooit ha len.” Feyenoord-FC Twente vormde wat dit laatste betreft nogal duidelijk be wijsmateriaal. Juist dat ontbreken van geloof in eigen kunnen degradeerde FC Twente in een afgeladen Kuip tot een machteloze formatie tegen een nooit aan zichzelf twijfelend Feyenoord, dat bij vla gen, vooral in het eerste kwartier, toen alleen een aantal onwaarschijnlijk knappe reddingen van Schrijvers, Twen te van een debacle behoedden, voetbal van grote klasse etaleerde. Opstellingen: Haarlem: Poldervaart, tink, Marijt, Hoeben, Huyg, V (Feteris), Van den Berg, Van Wetzel, Sadek en Boszhard. Amsterdam: Jongbloed, Bianchi, Koopman. Fransz, Eman (Bücker), Dekker, Van der Merkt, Visser, Van der Lem, Jansen en Meijer. Scheidsrechter Derks, 3.000 toeschouwers. Aanvoerder Piet Schrijvers verzocht Spitz Kohn toen zelfs om een wissel om Achterberg tegen zichzelf in bescher ming te nemen. Iets waar Kohn in eerste instantie weinig voor voelde. Jo han Zuidema: „Terecht. Want alleen als iedereen Feyenoord ook fysiek zo goed partij had gegeven als Achterberg dan had het heel anders gelopen. Het „geval” Achterberg loste zichzelf echter op toen hij met een gescheurde wenkbrauw het veld moest verlaten na een „botsing” met Van Hanegem. ROTTERDAM. Uiteindelijk lang nadat een professioneel ingestelde voet baltrainer als Spitz Kohn zelfs voor de camera’s van de NOS iedereen die in de topper Feyenoord-Twente was geïnteres seerd had duidelijk gemaakt hoe onthut send de Enschedese formatie was tekort geschoten, bleek pas werkelijk hoe groot de klap voor Kohn toch was. Een sei zoen lang mocht FC Twente de illusie koesteren dat een vereniging met een jarenlange gezonde opbouw en een aan zienlijke internationale (Europa-cup III) ervaring het zelfs met bescheiden finan ciële middelen met succes tegen de grote twee, Feyenoord en Ajax (en misschien in de toekomst PSV), van het Neder landse voetbal kan opnemen. Zelfs tegen beter weten in. Eddy Achterberg bij voorbeeld: „Deze wedstrijd heeft bewe zen wat ik in de voorbereiding al enkele keren deze week dacht te constateren. Dat sommige spelers bij ons toch bij zichzelf dachten: „Ja, we staan nu wel voor de beslissende krachtmeting met Feyenoord, maar dat redden we toch nooit? Dat kan toch gewoon niet?” Twente was als verlamd door de gang van zaken. Een schuiver van de instor- miende De Jong, op een pass van Kris tensen, die rakelings naast ging. Een schot van De Jong op de lat. Ressel alleen voor Schrijvers. Schoenmaker (die trouwens een uitstekend duel speelde) op nauwelijks twee meter van het doel over de bal trappend: het waren de uitvloeisels van een Feyenoord dat FC Twente van het veld veegde. Twente kon het namelijk krijgen zoals het het hebben wilde. Typerend in dit verband is ook de blessure van Achterberg. Hij was één van de weinigen die zich niet liet intimideren door het sterke Feye noord, dat zowel fysiek, technisch als tactisch ver boven Twente uitstak. Eerst trad de volgens velen beste scheidsrech ter van Nederland, Charles Corver, veel toch niet halen” Wen- Van der Aar t Duivenbode, „Wij kunnen dit Het optreden van Hoeben was minder »ker, vooral na rust stond hij herhaal- !*e“ik erbarmelijk te schutteren. Zonder kwalijke gevolgen overigens maar dat was meer een bewijs voor de bewering «at Amsterdam nauwelijks aandrong en tevreden op zijn vijfde plaats bleef zit ten. Een keer blunderde de Haarlem defensie collectief - ondermeer Polder vaart dook bekwaam onder een voorzet floor. Van der Lem scoorde maar Derks keurde de goal wegens een overtreding Amsterdam kwam op die manier niet *an zijn gelijkmaker. I i V g Theo de Jong (geheel links) heeft zich juichend op de grond laten vallen nadat hij met een kopbal het winnende Feyen- oord-doelpunt heeft gemaakt. Ressel staat te juichen bij de paal en Schoenmaker komt triomfantelijk met de bal aan lopen. Bij Van lerssel (2) en Schrijvers (1) rest slechts verslagenheid. Feyenoord: Treytel- Rijsbergen, Van Daele, Ramljak (Schneider)- Vos- Jansen, De Jong Van Hanegem - Ressel, Schoenmaker, Kris tensen (Israel). FC Twente: Schrijvers - Notten, Van lers sel, De Vries, Oranen - Thijssen, Van der Vall, Achterberg (Drost)- Zuidema, Jeuring, Pahlplatz. Scheidsrechter Corver (6.000 toe schouwers. Deze twee toevalstreffers hebben Twente voor een nog grotere afgang behoed. Feyenoord had door deze gelijk makers toch twee perioden in de wed strijd waarin het zich verbijsterd af vroeg hoe het mogelijk was dat Twente ondanks de Rotterdamse superioriteit nog terug kon komen. Coerver: „Dat bedoel ik ondermeer met karakter. Fey enoord is doorgegaan. Wij hebben Twen te er ook uitgelopen. Ressel was daar een mooi voorbeeld van. Bij ons tweede doelpunt trok zijn voorzet de Twente- defensie zo uit positie dat er drie men sen waren die een kans kregen. (Kris tensen maakte tenslotte het doelpunt). Belangrijk is dat deze overwinning ons het landskampioenschap heeft bezorgd en bovendien heeft aangetoond dat wan neer dit elftal bereid is te werken, Feyenoord het tegen ongeacht ieder elf tal in Europa kan opnemen.” MARC SERNÉ Be enige kritiek die Hughes - en «deren vermoedelijk - na afloop had betrof het benutten van de mogelijkhe den, Bij de talloze doelrijpe situaties waren enerzijds het gebrek aan beheer- W bij de Haarlemmers en anderzijds bet goede optreden van Jongbloed ver antwoordelijk voor het niet verzilveren van de kansen. Het volop bewegende Haarlem drukte Amsterdam gemakkelijk terug, vooral omdat Meijer, Van der Lem en Jansen bun medespelers geen rust konden be ogen. Het jeugdige drietal bracht er weinig van terecht. Huyg pakte opnieuw zijn tegenstander in, Meijer zag Wentink lustig aanvallen en Jansen werd door een formidabele Marijt van het veld ge speeld. De niet te intimideren voorstop- Pw benadrukte zijn klasse met een paar zelfbewuste solo’s waarbij hij van zelfsprekend zijn gebruikelijke ene blunder beging. Ss-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13