Omgeving Kuneitra blijkt struikelblok Kunstroof in 'AI Ierland opgelost Nixon raakt steun Hearst kwijt Zes kinderen twee Chilenen Mitterrand onder verwachtingen Arrestaties in Griekenland Perscensuur in Zuid-Afrika Soares bepleit erkenning van Guinee Bissau omgekomen bij granaataanval uitgebreid Doodstraf voor EG achtergrond PORTUGESE SOCIALIST BEZOCHT NEDERLAND maandag 6 M E I 1974 BINNEN. EN BUITENLAND 3 Waarschuwing In Mekongdelta Gomez KONINKLIJK PAAR BIJ HERDENKINGSDIENST VOOR RAAD VAN EUROPA Scherven lijmen Compromis tussen Israel-Syrië nog moeilijk (Van onze redacteur in Jeruzalem) (Van onze redacteur in Londen) de Minister Kissinger (links) in gesprek met de Syrische president Hafez Assad. i gesomd. Een presidentiële woordvoerder '"■t” (Van onze redacteur in Parijs) 1 l tegen Mitterand als gijzelaar van het communisme op te stefien. tot de De junta zal „mini-revoluties” en sto rende acties van uiterst linkse groepen niet langer dulden. Dit heeft de woord voerder van de junta zaterdag in Lissa bon verklaard naar aanleiding van de incidenten die zich in de voorafgaande nacht in Lissabon hadden voorgedaan bij het vertrek van een militaire eenheid naar Afrika. De Portugese strijdkrachten hebben zondag de radio in Angola over genomen omdat zij nieuws en informatie „achterhield”. Premier Den Uyl begroette op hartelijke wijze de Portugese socialistische leider Soares (links). angstvisioen van het rode gevaar nog maar discretelijk opgeroepen. id ne kt bij AKO- aat in in een terrein aterdaj sn) een le leef- om het ng af- van de n zesde kazerne ailleurs .-gewe- e dief- bekend ?ht van ook d( mdallen van de zij ten beschul- er- zei rk aan erdam- <en en n tele- erdam- it zich rabant, van de tussen ■ingsle- en om nd. Dit Koer- dorpen 1. Vol zouden 'er 750 nd ge- n heb- rnatio- icfenen ibarde- en vijf bij ge ms. Dit naakt. r heeft t leven kinde kens - der en geëmoti- -t minis- ders, d, an Den- .aatreje. van de t week- n. Dui- steden, uitge- auto’s. in ruim !05 kilo eonderd aten in mensen Van de veer de anderen l. van ?rdag- i een mmel- t een Hij is oracht oor- ■t be- Vanaf deze week zullen de beide finalisten een afmattende ronde her vatten om overal in het land de boer op te gaan en dagelijks voor radio en televisie hun argumenten uit te wis selen. Die argumenten zijn intussen algemeen bekend en men kan zeggen dat zelden de inzet van presidentsver kiezingen zo duidelijk' is geweest. Nu het gaullisme, dat onder het motto van de nationale concentratie de links-rechts-tegenstellingen geduren- aldus Soares. Over de Afrikaanse kolo niën zei hij: „De junta erkent het principe van zelfbeschikking en is bereid de consequenties daarvan te aanvaarden”. an de eidend landse /orden ie van terdag ng in i me- oorzit- atie is igstijd weest; >n nog a hun De onlangs in Lissabon uit balling schap teruggekeerde Soares, die genoemd wordt als premier of als minister van Buitenlandse Zaken in de voorlopige re gering die juntaleider generaal De Spi- nola binnen twee tot drie weken ge vormd wil zien, verklaarde zaterdag dat deze regering „waarin alle democratische krachten, ook de communisten, verte genwoordigd moeten zijn, op zeer korte termijn twee grote problemen moet op lossen”. Soares zei te geloven, dat De Spinola geen politieke aspiraties heeft: „Dat is op 1 mei gebleken. Hij had zich toen gemakkelijk door een half miljoen Por tugezen kunnen laten toejuichen. Onder de 12 aanvankelijke kandi daten waren slechts twee concurren ten die zich openlijk voor „rechts” dorsten te verklaren. Het hele verle den van Giscard d’Estaing stempelt hem niettemin toch wel duidelijk tot een figuur die de gevestigde en tradi tionele orde ongewijzigd wil handha ven om de privilieges van de bezit tende klasse te kunnen behouden. De Fransman is van nature zeker con servatief en zelfs als hij zich voor de vernieuwing uitspreekt, dan ziet hij toch niet graag dat er veel aan de bestaande toestand wordt veranderd. Onder de kerkgangers bevonden zich onder meer minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel en minister van Staat, dr. Marga Klompé. Thema van deze dienst, die op initia tief van de Europese beweging tot stand was gekomen en die door de televisie werd uitgezonden, was de verantwoorde lijkheid van de christen in de wereld. JOHANNESBURG (REUTER). De nieuwe Zuidafrikaanse minister van Jus titie, Kruger, wil bij de wet censuur invoeren op persberichten over anti-gu- errilia-operaties van de Zuidafrikaanse politie. Deze maatregel is noodzakelijk uit veiligheidsoverwegingen, zo heeft hij tegenover de Johannesburg Sunday Ti mes verklaard. „In de huidige situatie draagt de pers simpelweg gegevens aan die van nut kunnen zijn voor de vijand”, zei minis ter Kruger. inge- ddorp twee politie matig le su- ee on gen in i over chalk- 1 van doet hulp- d met en de nster- achtig De Portugese socialist, die eerder werd ontvangen door de Engelse premier Ha rold Wilson en de Duitse bondskanselier Willy Brandt, waarschuwde dat als het niet lukt deze problemen op te lossen, de basis ontstaat voor een reactio. naire tegen-coup. Misschien gebeurt er dan een catastrofe die Chili nog zal overtreffen, aldus Soares. Soares, die in de VARA-kantine een cheque van 10.000 gulden voor zijn partij van de PvdA uit handen van partijvoorzitter André van der Louw in ontvangst mocht nemen, herhaalde volledig vertrouwen te hebben in de juntaleider generaal De Spinola, die hij de tegenpool van de Chileense junta-president generaal Pinochet noem de. JERUZALEM Er zijn nog geen beslissingen gevallen in de bespre kingen over een Israelisch-Syrische troepenscheiding. De Israëlische re gering heeft na langdurig beraad gisteren alleen bekendgemaakt dat de onderhandelingsploeg Meir, Alon, Dayan, Eban, Rabin en Perez een hernieuwd mandaat heeft gekregen om met Kissinger verder te praten. De Israëlische officials wekken de indruk dat de besprekingen langzaam vorderen; langzamer dan aanvankelijk werd aangenomen of gehoopt. Des alniettemin wordt niet van een impasse gesproken. Het grote struikel blok lijkt te liggen in de omgeving van de stad Kuneitra. Het opgeven van deze stad zelf zou geen probleem zijn, maar de drie heuvels om de stad heen, waar drie Israëlische nederzettingen tegen aan liggen en die uitzicht hebben op de Hulevlakte in Opper-Galilea, des te meer. UTRECHT (ANP). Koningin Julia na en prins Bernhard hebben gisteroch tend in de Utrechtse Pieterskerk een oecumenische kerkdienst bijgewoond. De dienst stond in het teken van de viering van het 25-jarig bestaan van de Raad van Europa. Ook de bevrijding, nu 29 jaar geleden, werd herdacht. NEW' YORK. (AFP en UP) Presi dent Nixon heeft de steun verloren van een oude en invloedrijke bondgenoot: de krantenmagnaat Randolph Hearst. De presidentiële weergave van de geluids banden over Watergate „houdt een von nis in, zo zwaar als maar buiten een echte rechtszaak mogelijk is”, aldus Hearst, die al maandenlang in het nieuws is in verband met de ontvoering van zijn dochter Patricia. Vooral minister Van der Stoel zal vasthouden aan zijn standpunt, dat enige Nederlandse actie inzake druk op Portu gal of een eventuele erkenning van Gui nee Bissau bij voorkeur in overleg en gecoördineerd met de regeringen van do Scandinavische landen dient te geschie den. Na afloop van het vrijdagse kabi netsberaad had premier Den Uyl al verklaard dat erkenning van Guinee Bissau nog niet wenselijk wordt geacht. verklaarde dat dit gebeurde omdat men van oordeel was dat de nieuwsmedia dit na de publikatie van dinsdag zelf had den nagelaten. Een 21-jarige Amerikaanse militair, die gelegerd was te Fort Lewis bij Seattle, is vrijdagavond door de politie en een lid van de geheime dienst aange houden, omdat hij „bedreigingen” aan het adres van president Nixon had geuit. De man wiens naam niet werd be kendgemaakt, had bij zijn arrestatie in een apartement in het centrum van Seattle een pistool en een halfautomati- sche karabijn bij zich. ft een in de kbare iet de tegen arrestanten zouden communistische PARIJS De ruim dertig miljoen Fransen die zondag voor de eerste ronde van de presidentsverkiezingen naar de stembus waren geroepen, hebben de linkse eenheidskandidaat Francois Mitterrand en de minister van Financiën, Valerie Giscard d’Estaing, onder het dozijn rivalen uitverkoren om over twee weken voor de beslissende eindronde aan te treden. Mitterrand bleef met ruim 43 percent van de stemmen enkele punten onder het cijfer dat de opiniepeilingen hem zaterdagavond nog in het vooruitzicht hadden gesteld. Zelf had de linkse eenheidskandidaat aangekondigd dat hij 46 percent als de drempel beschouwde waarachter de overwinning waarschijnlijk be gon te worden. Giscard d’Estaing overtrof van zijn kant de voorspellingen met enkele percenten. De grote verliezer is, zoals algemeen wel verwacht werd, de gaullistische kandidaat Jacques Cha- ban-Delmas geworden, die zijn aan hang, als erfenis van generaaf De Gaulle en Georges Pompidou, tot nog geen 15 percent van het Franse elec toraat ineen zag schrompelen. De vroegere minister van de Midden stand, Jean Royer, die de zwijgende meerderheid een stem bedoelde te geven, wist de 4 percent nauwelijks te halen. De negen overige kandida ten kregen ongeveer 6 percent van de stemmen, waarvan de vrouwelijke mededlinger de trotzkiste Allette Lagriller al bijna de helft voor nmissij. bezigge. splitsing ris Hen- met het waaraan moeten ring vat (waar land) is Van de 20 nationale verkiezingen die in Frankrijk sedert de bevrijding werden gehouden, heeft links dan ook sfechts drie keer van rechts ge wonnen. Om de meerderheid te kun nen verwerven zal Giscard de stem men van alle kandidaten van de voormalige regeringscoalitie op zijn naam moeten brengen. Een uur nadat de stemlokalen gesloten waren, richt te premier Pierre Messmer zich al tot het Franse volk en de gaullisten in het bijzonder om zich als één man De Syriërs zouden dan de soevereini teit over dat gebied krijgen met moge lijk uitsluitend de aanwezigheid van de Verenigde Naties op strategische punten als de berg Hermon en de drie strategi sche heuvels bij Kuneitra. Een beslissing die op ontruiming van de nederzettingen op de Golan zou neerkomen, zou in Israel op grote binnenlandse weerstand stuiten en het is zeer twijfelachtig of daar een parlementaire meerderheid voor te halen zou zijn. Een vergadering van nederzettingen in de bezette gebieden, waaronder ook ve i - tegenwoordigers van de kiboetsiem in de Jordaan-westoever heeft op de Israëli sche regering een beroep gedaan de hoogten van Golan bij Israel te annexe ren. Vooralsnog wordt voor de volgende ronde van Kissinger, die morgen weer naar Damascus gaat, geen doorbraak verwacht. Daarbij zijn de Israëliërs al lerminst gerust op de rol die de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Gromiko, speelt bij zijn bezoek aan Damascus. Komt hij roet in het eten fooien, zo er van enig resultaat gespro ken kan worden, of zal hij op de een of andere manier kunnen helpen? Intussen neemt het gevaar van een verdere esca latie van de strijd op de Golan toe naarmate vorderingen uitblijven. Kissin ger had eën gedeeltelijke vermindering in de strijd voorspeld na zijn bezoek van zaterdag aan Damascus, maar zondag was daar ter plaatse niets van te mer ken: het schieten ging de hele dag gewoon door en ’s avonds werden tien Israëlische soldaten bij artilleriebeschie tingen gewond. de 16 jaren met afwisselend succes poogde te verdoezelen, goeddeels is uitgeschakeld, zijn de grenzen tussen die beide kampen eindelijk weer blootgelegd. Generaal Francisco da Costa Gomez heeft zondag een beroep op 1guerrilla strijders in de Afrikaanse gebieden van Portugal gedaan hun wapens neer te leggen en voordeel te trekken uit de nieuwe geest van vrijheid hier om VALDIVIA (AFP. De krijgsraad die sedert 15 maart in het Chileense stadje Valdivia, 900 km ten zuiden van Santiago bijeen was. heef.t twee mensen ter dood veroordeeld. Vier kregen levens lange gevangenisstraf. De voormalige regionale secretaris van de socialistische partij, Uldaricio Figuer oa, en een ander lid van de partij, Victor Hormazabal, die verantwoordelijk werd gesteld voor de afdeling „agitatie en propaganda”, kregen de doodstraf. Figueroa was schuldig bevonden aan een radio-oproep aan de arbeiders de regering-Allende te verdedigen op het tijdstip van de coup op 11 september. Hormazabal werd beschuldigd van het geven van een militaire cursus aan mili tanten van links. Tot de vier die tot levenslange gevangenisstraf werden ver oordeeld, behoren de oud-burgemeester van Valdivia, Luis Diaz, en de oud- gouverneur van de provincie, Sandor Arran cibia. te onderhandelen. De generaal, die chef van de generale staf van de strijdkrach ten is wordt beschouwd, als het op één na belangrijkste lid van de militaire junta. Soares, wiens partij bij de Westeuro- pese zusterpartijen heeft aangedrongen op „onmiddellijke erkenning” van de vo rig jaar september uitgeroepen staat Guinee Bissau, maakte daarmee duide lijk dat premier Den Uyl en minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken), met wie hij zaterdagochtend drie uur lang in het Catshuis had gesproken, vooralsnog niet tot erkenning van Guinee Bissau willen overgaan. De eigenaar van de doeken, sir Alfred Beit, die door dezelfde miss Dugdale op het hoofd werd geslagen en daarna voor „kapitalistisch zwijn” werd uitgemaakt, is gevraagd nog geen commentaar op de vondst te geven. De doeken en de gear resteerde jonge doctor zijn zondagavond per auto van Glandore naar Dublin overgebracht. De verzekeringsmaat schappijen, die de doeken, waarvan men de waarde op acht miljoen had geschat, voor een miljoen verzekerd hadden, loofden vorige week een beloning uit van 100.000 pond voor wie aanwijzingen zou kunnen geven over de verblijfplaats. DEN HAAG. „Ik hoop dat de Ne derlandse regering en die van de Scandi navische landen op zeer korte termijn overeenstemming bereiken over de kenning van Guinee Bissau”. Dit Mario Soares, secretaris-generaal van de Portugese socialistische partij, zaterdag middag in het VARA-radioprogramma Jn de rooie haan”. De Syrische eis is dat deze heuvels teruggegeven moeten worden en dat de drie kiboetsin daar in de omgeving ont ruimd moeten worden. De Israëliërs wil len daar niet van horen. Iedere heer schappij over deze heuvels zou de Israë lische nederzettingen in gevaar brengen cn in feite hun bestaan op den lange duur onmogelijk maken. Een compromis tussen de Israëlische en Syrische stand punten zal gezocht moeten worden in de richting van demilitarisering van het gebied dat Israel zal ontruimen, zodat de Israëlische nederzettingen buiten het be reik van de Syrische artillerie zullen komen. SAIGON (Reuter). Bij een mortier- bombardement in de Zuidvietnamese Mekongdelta zijn zaterdag zes kinderen van een lagere school gedood en 28 gewond, aldus het opperbevel in Saigon. Het schoolgebouw werd door aeht gra naten getroffen. Er werden ook negen volwassenen gewond. Begin maart waren bij een mortierbe- schieting, eveneens in de delta, 32 kinde ren om het leven gekomen en 56 ge wond. Saigon en de Vietcong gaven elkaar de schuld. Noord-Vietnam en de Vietcong hebben er Amerika van beschuldigd dat het vliegtuigen van de door de CIA gefinan cierde maatschappij „Air America” rechtstreeks laat deelnemen aan militai re operaties in Zuid-Vietnam. ATHENE. (AP) De Griekse rege ring heeft zaterdag de arrestatie bekend gemaakt van 36 mensen, voor het me rendeel studenten, onder wie drie vrou wen. Zij worden beschuldigd van het lidmaatschap van verboden communisti sche organisaties. In een officiële be kendmaking werd gezegd dat nog naar 14 mensen werd gezocht. LONDEN. De grootste schilderijen roof in de historie is tot een happy end gekomen. Alle doeken, waaronder een niet in geld narde uit te drukken Ver meer, werden onbeschadigd teruggevon den in een boerderij in Glandore, een gehuchtje aan de Ierse zuidkust. Het brein achter de roof is gearresteerd. Hoewel de Britse media om juridische redenen uiterst voorzichtig zijn met het publiceren van namen, is het duidelijk dat het om dezelfde doctor Bridget Rose Dugdale gaat, die als een karikaturale salon-revolutionaire al eens voorwaarde lijk tot twee jaar werd veroordeeld, omdat zij bjj haar eigen vader een miljonair had ingebroken. haar rekening nam. Een aardig en veefbelovend debuut voor een 32- jarige vrouwelijke bankemployée; vooral omdat tenslotte ook Georges Pompidou indertijd zijn politieke car rière op een bank was gestart. De regeringschef, die ook de leider van de voormalige meerderheid is, ziet zich nu verplicht binnen de kortst mogelijke termijn de scherven van de vroegere coalitie weer te lij men. Ten slotte heeft Chaban-Delmas gedurende twee weken zijn vroegere minister van Financiën Giscard d’Es taing uitgekreten voor een reactio naire vazal van het kapitalisme, van wie de arbeiders en de kleine man niets te verwachten hebben. Een derde van de arbeidersklasse stemde in Frankrijk nog altijd op het gaullisme en de vraag is nu of die stemmen terug zullen vloeien naar het linkse kamp, waar ze sociologisch gesproken thuishoren. Giscard d’Es taing verklaarde zondagavond dat hij nu halverwege was gevorderd als president der republiek te worden uitverkoren. De grote troef blijft voor hem de potentiële angst van vele Fransen voor het communisme, waaraan Mitterrand zijn lot en dat van Frankrijk heeft verbon den. Tot dusver heeft Giscard, die in het begin beloofd had een voorbeeldi ge campagne te zullen voeren, het Bij de arrestanten werden in hun wo ningen en verblijfplaatsen druk- en stencilmachines, pamfletten en een ver scheidenheid van wapens in beslag geno- ffien, aldus de politie. De arrestanten zouden behoren twee communistische organisaties, uc ■Revolutionaire Communistische bewe ging van Griekenland” en de „Anti fascistische en anti-imperialistische stu dentenbeweging van Griekenland”. Volgens de Griekse overheid werden j*4* organisaties geleid en betaald door Westduitse communistische partij. De krantenmagnaat schreef gisteren in een artikel, niet te begrijpen hoe Nixon kon geloven dat de nu gepubliceerde gegevens hem vrij zouden pleiten. De gesprekken het tegenovergestelde resul- tergate leken „zelfs in de gecensureerde versie” op die ..van een gangsterbende die erover beraadslaagt hoe ze zich uit de nesten kan werken”. De weergave van de banden zou „een tenlastelegging wegens criminele activiteit kunnen wor den” Hearst kon zich moeilijk voorstel len dat er nu nog welingelichte mensen waren die niet inzagen „dat afzetting onvermijdelijk is”. Ook volgens een Gallup-opiniepeiling. waarvan de uitslag zondag door de ..New York Times” is gepubliceerd, heeft de officiële publikatie van de Watergate- gesnrkken het tegenovergestelde resul taat opgeleverd van wat de president ervan hoonte. Van de circa 700 onder vraagde personen had 41 percent een r>n<n'nst’ger oordeel over Nixon dan voor de publikatie, terwijl 17 percent gunsti ger over hem dacht. Het Witte Huis zette intussen zijn aanvallen op Nixons voormalige advi seur John Dean voort. De weergave van de bandopnamen toont op ettelijke pun ten tegenstrijdigheden aan in Deans beëdigde getuigenverklaring, zo heette het in een zaterdag door het Witte Huis gepubliceerde uitvoerige toelichting, waarin de tegenstrijdigheden werden op- De koloniale oorlog moet beëndigd worden en de dekolonisatie moet op gang gebracht worden, aldus Soares, ter wijl voorts de economische problemen van Portugal moeten worden aangepakt. Portugal is een uitgeput land en kampt met een verschrikkelijke inflatie. Wij rekenen dan ook op de hulp van Europa,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3