SOBERE HERDENKING IN NOORDELIJKE IJMOND Jubilea bij Zanglust K Tien besten uit voorronden over twee weken in finale Mr. Berkhouwer spreekt in De Vrijbucht VVV HEEMSKERK WAAGT ZICH C AAN NIEUWE OPBOUWPERIODE Jongetje viel uit lantarenpaal L Vrijzinnig Hervormden Nieuwe beleidslijnen bij Verenhpngsnieuws otffi k fl WEINIG PUBLIEK BIJ PLECHTIGHEDEN HE Met intrede predikante JEUGDMUZ1EKCONCOURS NADERT EINDE Oi ka bij ALS GEMEENTE GARANTIE-SUBSIDIE VERSTREKT VVD-CENTRAAL IN Bromfietser gewond DONKEY-SHOT Gesprek over speelplaats in Gildenbuurt MB A A N 3 A-G 6 MEI 1974 PLAATSELIJK NIEUWS 4 MA Heemskerk We Velsen-IJmuiden ij: drij’ derij voor guld de h de deze gew beta den, uit deel Velsen-Noord Beverwijk Heemskerk HEI RUI L SBi’ ■teat-, - J (Van onze correspondent) ge- een (Van een onzer verslaggeefsters) Huijgens- Huijgens- Kerkweg 45: Uitslagen: (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) S'” Voorts werd gedurende het weekeinde ingebroken in een loods aan de Zuider- kade. De inbrekers, die de achterdeur van de loods hadden geforceerd, gingen er met wat handgereedschap vandoor. BEVERWIJK. Een zevenjarig jon getje is zaterdagmiddag uit een op de hoek IJsselstraat/Merwedestraat staande lantarenpaal gevallen. Met een hersen schudding is hij in het Rode Kruiszie kenhuis opgenomen. De bromfietser zag een geparkeerde vrachtauto niet staan en botste met zijn vervoermiddel tegen de achterkant van deze wagen. IJmond zal het succes van de deelne mers uit Haarlem en de kop van Noord- Holland toch een prikkel moeten zijn om volgend jaar nog meer van zich te doen spreken. Over veertien dagen de finale met de tien besten uit de voorronden. Het staat al vast dat men er van goede prestaties zal kunnen genieten. Daarbij zal dan ook Leonard Besselink uit Amstelveen zijn, die op de laatste selectie-avond zo’n grote affiniteit voor eigentijdse muziek toonde. Loco-burgemeester tijdens de kranslegging op de algemene begraafplaats, bij de graven van de ge vallenen. Ds. Van Reyendam-Beek legde de na druk op het samen doen en het mee-den- ken en mee-doen van de leden der ker kelijke gemeente. In dit kader kwam zij met verschillende plannen naar voren. Gesprekskringen en huisbezoek hebben daarin een belangrijke plaats. Zij zag daarin geen taken die blijven voorbe- VEJ aanvi Tocht begel startt derd zich 1 Westi toch dezi aan ruit Dit ruit len< eno looi de ma; (Van een onzer verslaggeefsters) vei lev tw lie all ve: co: Ju na DM V8 I kaï op we vol Coi hoi hoi hai tijc bel spi ou; evt we m. acl .ü-cxari'jËii; fl HEEMSKERK. Mr. dr. C. Berkhou wer, voorzitter van het Europees Parle ment in Straasburg, spreekt dinsdag avond 20 mei in de Morgensterkerk aan de Vrijburglaan over „Nederland in Eu ropa en de liberale visie daarop”. Deze door de afdeling Heemskerk van de WD te organiseren bijeenkomst begint om 20 uur. BEVERWIJK. Zoals de laatste ja- ren gebruikelijk is, zijn ook nu in het Jeugdmuziekconcours de beste, althans de best gehonoreerde, prestaties op de laatste avond geleverd. Een reeks eerste prijzen met sterren werden uitgekeerd, meestal terecht, soms wel wat erg gul, althans naar onze bescheiden mening. MAANDAG 6 MEI Zwembad Heerenduinen, geopend van 10-19 uur. Centrale 1945 van Wüstelaan 19.00-20.30 uur. De stem van IJmuiden, Gebouw Vel- serduin, 20.00 uur repetitie. Boksclub De Ring, Gymzaal Ossen- dorpschool, Wijk aan Zeeërweg, les, trai ning en wedstrijd om 20.00 uur. Bibliotheek. Velsen, 19.00-21.30 uur. 79, 19.00-21.30 i VELSEN-NOORD. In Velsen-Noord vindt overleg plaats waar in de zoge. noemde Gildenbuurt voor de jeugd een speelplaats moet worden aangelegd. De uit buurtbewoners gevormde werkcom- missie die zich hiermee heeft belast heeft uitvoerig contact opgenomen met het gemeentebestuur van Velsen. Tegen over verschillende ambtenaren, onder wie A. H. Wedemeijer van de Dienst Lichamelijke Opvoeding, heeft deze werkcommissie duideltfk gemaakt dat de buurt na het vertrek van het centrum „Kennemerstaten” grote behoefte heeft aan een speelplaats voor de jeugd. Wethouder P. J. Schipperus tijdens de herdenkingsbijeenkomst in de aula van de begraafplaats „Duinrust”. Op de achtergrond het mannenkoor „Zanglust”. houden aan predikante en kerkeraadsle- den. De leden zullen daarbij zelf dienen te helpen. Ook de jeugd dient meer bij het kerkelijk leven te worden betrokken. Ook daar een bundeling van krachten. De vorm van de catechisaties zal onder de loupe worden genomen. Al deze punten vormden aanleiding voor een levendige discussie, waar een groot aantal leden bij was betrokken. De huishoudelijke zaken werden vlot afgewerkt. Meegedeeld werd, dat men in de komende vakantiemaanden weer ge zamenlijk gaat „kerken” met de Doops- zinden. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. Een 26-jarige brom fietser uit Uitgeest heeft een hoofdwond en vermoedelijk een lichte hersenschud ding opgelopen bij een verkeersongeval op de Populierenlaan ter hoogte van de Esdoornstraat. De man is in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk opgeno men. BEVERWIJK. Het Beverwijks mannenkoor „Zanglust” heeft vrijdaga vond „open huis” gehouden in het repe titielokaal. De echtgenoten van de leden waren uitgenodigd om het zangersjubi- leum mee te vieren van de leden Jan van Heek, Tinus de Reuver en Cor de Reuver, die veertig jaren lid zijn van „Zanglust” en van de heer Frans Maas, die vijfentwintig jaren lid is. Voor de pauze konden de dames de vocale oefeningen onder leiding van di rigent Piet de Reuver volgen. Het pro gramma werd gerepeteerd voor het con cert op 7 juni in „De Moriaan” te Wijk aan Zee. Na de pauze nam voorzitter Wüst het woord om de verdiensten te prijzen van de jubilarissen, die de vereniging door dik en dun zijn trouw gebleven, ook toen het koor wegens een groot leden verloop weinig perspectief meer bood. „Dankzij u bestaan we nog en kunnen we over twee jaren het gouden jubileum vieren”. Hierna reikte de voorzitter aan de jubilarissen de insignes van het Ko ninklijk Nederlands Zangersverbond uit. De echtgenoten werden met een bloem- stukje in de hulde betrokken. Tevens werd van de gelegenheid ge bruik gemaakt om enige dames te huldi gen die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt voor het mannenkoor. Dat zijn de dames Dorsman, Falentijn, Annie Fa- lentijn en Ellen Bakker, die wekelijks zorg dragen voor de onontbeerlijke kof fie, alsmede mevrouw Adelaar, die veel werk verzet ten behoeve van het jon genskoor. Zij kregen allen een cadeau bon uit waardering. (Van een onzer correspondenten) BEVERWIJK. Tijdens de jaarver gadering van de Vereniging van Vrijzin nig Hervormden heeft men gezamenlijk met de nieuwe predikante da. Van Rey- endam-Beek de beleidslijnen uitgezet voor de naaste toekomst. Daarop heeft directeur Wediemeijer van de genoemde gemeentelijke dienst met de buurtcommissie, waarin ook de Spaande bewoners zijn vertegenwoor digd, een rondgang door Velsen gemaakt om de verschillende speelplaatsen en tuinen eens nader te bekijken. Aan staande dinsdag zal in de Gildenbuurt bekeken worden waar het best een speelplaats kan worden gerealiseerd. On der ander zal men dan praten over de ligging, de eventuele omheining, het plaatsen van zandbakken, het inrichten van speciale kleuterhoekjes en het aan leggen van een trapveldje. Tevens zal dinsdag aan de orde komen hoe de ouders bij dieze realisering kunnen wor den ingeschakeld. Buiten kijf is in elk geval, dat de twee grote winnaars van de avond hun hoge positie verdienden. Bernd Brack man en Jan van Dijk hebben verleden jaar hun gaven al getoond en zij toon den dit jaar er nog op vooruit te zijn gegaan. Brackman, vorig jaar al een virtuoos, toonde zich nu ook een beel dend poeët in Jeux d’Eau van Ravel, dat hij met een veelkleurig palet tot leven bracht. Een prelude van Rachmaninof was iets minder nauwkeurig, maar gaf toch ook een goed beeld van zijn kunnen. Jan van Dijk was voor ons gevoel muzi kaal gesproken de beste, speelde nu het derde Scherzo van Chopin. Volledige per fectie kan men natuurlijk in een derge lijk veeleisend stuk niet verwachten, maar de totaalindruk was toch uitstekend, waarbij de voornaamste bezwaren hoofd zakelijk op enkele ritmische vervlakkin gen kunnen worden teruggebracht. Waarom Annette Snaas twee sterren kreeg begrepen we minder dan de hoge onderscheiding voor klarinettist Peter Eggenhuizen. Zij speelde de mazurka lief, en wist de ritmische problemen goed op te lossen, maar de vleugel klonk onder haar handen toch niet zoals het zou kunnen. Een boeiend aspect van de avond was dat er zoveel instrumenten aan te pas kwamen. Vele klarinetten (met hun ouders en grootouders in de vorm van een alt-en een basklarinet) maar ook een trombone, een cello en een accordeon. De cellist was Yvo van Regteren Alte na uit Haarlem, in onze herinnering de eerste, die een cello in dit concours mooi heeft laten klinken. Jammer voor hem was de samenwerking met begeleider Brachman niet optimaal, omdat de cello wat te ver van de vleugel was opgesteld. De trombonist Bauke Schut uit Haarlem deed het ook voortreffelijk, zodat deze avond wel een heel sterk Haarlems stempel had. Voor de deelnemers uit de goort van Velsen, Plein 1945, 20 uur ledenvergaderign. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/HEEMSKERK. Met sobere bijeenkomsten in Beverwijk en Heemskerk zijn zaterdagavond de geval lenen herdacht. In Beverwijk waren zo’n honderd plaatsgenoten aanwezig in de aula. In Heemskerk stond maar een heel klein groepje bijeen op de algemene begraafplaats bij de Hervormde Kerk. DINSDAG 7 MEI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 19-21.30 u. Eerste prijs: Irene Soeters, Heemste de, klarinet, Joanneke Blanken, Over- veen, klarinet, Rik Hollman, Haarlem, klarinet, Peter Kleman, Haarlem, klari net 148, Guda de Reuver, Beverwijk, piano no 145. Eerste prijs met een ster: YVO van Regteren Altena, Haarlem, cello, 153., Dick Pletting, Beverwijk, klarinet, Peter Eggenhuizen, Akersloot, klarinet, 160'/2 Bauke Sehut, Haarlem, trombone 159*/a. Eerste prijs met twee sterren: Jan van Dijk, Den Helder, piano, 1691/», Leonard Besselink, Amstelveen, piano 162‘/a, Pe ter Eggenhuizen; Akersloot, klarinet, 165 Anette Snaas. Schagen, piano, 166. WD-bestuursleden en leden van de plaatselijke VVD-afdeling zullen met de jongeren discussiëren. Er zullen door de politieke kopstukken geen inleidingen worden gehouden. Veronica disc-jockey Frans Nienhuys zal het geheel muzikaal begeleiden. van de WV waarnamen beschikten niet over de vereiste documentatie-sets, om dat het bestuur geen geld had om zich daar op te abonneren. Met veel telefoon gesprekken en op andere wijze trachtte men toch iedereen de gevraagde service te verlenen. Door geldgebrek kon er eveneens geen wervings-publiciteitsfol- der verschijnen en geen logieslijst. Toch kon de WV nog 182 buitenlandse en binnenlandse toeristen aan logiesaccom- modatie helpen. In het bestuur van de VW is van de her-oprichting af een plaats open gehou den voor een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. Men hoopt dat deze nu zal worden aangewezen, opdat ook van die zijde de problemen eerder kunnen worden gesignaleerd. Inmiddels heeft het bestuur ook con tact opgenomen met de Heemskerkse Ondernemers Centrale, die het bestuurs- probleem bij de VW mede onder ogen wil zien, nu voorzitter Jongsma op grond van drukke werkzaamheden 1Ü® funktie heeft neergelegd. Plein Santpoort, uur; jeugd: In Heemskerk legde wethouder H. J. M. Roozen in zijn kwaliteit van loco- burgemeester een krans op de graven van de gevallenen, nadat de klokken van de toren het plechtige herdenkings- moment hadden aangekondigd en om acht uur twee minuten stilte in acht waren genomen. Pater Den Dekker hield vervolgens een korte herdenkingstoespraak, „Zij die wij herdenken hebben hun levensver haal niet af kunnen maken. Hoevelén zouden zij gelukkig hebben kunnen ma ken. Waanideeën van anderen verhin derden dat. Daarbij dienen wij te beden ken, dat broedermoord nog even aktueel is als .ten tijde van Kaïn en Abel. Wij vragen God, dat hij ons duidelijk wil laten zien, dat wij de vernietigende krachten kunnen beheersen en het kwaad kunnen stoppen. Geef ons de kracht eikaars ogen te openen, vooral van degenen die op enigerlei wijze in vloed hebben, opdat zij niet onbeheerst en onberaden beslissen over anderen”, aldus, samengevat, de toespraak van Pa ter Den Dekker. St. Caecilia zorgde voor een waardige muzikale omlijsting van de korte plech tigheid, die slechts door weinig Heems kerkers werd bij gewoond. HEEMSKERK. Naar de mening van het bestuur kan de VW in Heemskerk alleen verder gaan met haar werk als het gemeentebestuur bereid wordt ge vonden voor de eerstvolgende drie of vier jaren een garantie-subsidie te verle nen, opdat er een apparaat kan worden opgebouwd en onder meer de mogelijk heid wordt geschapen leden en dona teurs te werven. duidelijke en positieve uitspraak be schouwd. In het verleden heeft men van de gemeente wel een subsidie gekregen, maar onder de voorwaarde, dat deze alleen besteed mocht worden voor cul turele doeleinden. Daar dit niet direct op het terrein van dë WV ligt, kon men eigenlijk niets met de beschikbare vier duizend gulden voor een termijn van on- gever vier jaren doen. Het geld staat nog onder beheer van de penningmeester. In Beverwijk berustte de organisatie voor de 29ste maal bij de Vereniging van Oud Illegale Werkers, afdeling Mid- den-Kennemerland. Wethouder P. J. Schipperus legde na mens het gemeentebestuur een krans bij het verzetsmonument aan de Zeestraat. De oud-illegalen maakten hetzelfde ge baar. Daarna kwam men bijeen in de aula van de begraafplaats „Duinrust”, waar ook wethouder Camfferman het meentebestuur vertegenwoordigde. Wethouder Schipperus merkte in kort inleidend woord op, dat het voor velen nog maar heel kort geleden lijkt dat we de bevrijding meemaakten, nadat velen gevallen waren als slachtoffers van nodeloos geweld. Het mannenkoor ..Zanglust” zong na de inleiding onder leiding van Piet de Reuver het Sanctus van Schubert. An- neriek Kranendonk declameerde het toe passelijke gedicht: „Vergeet het niet”. Ds. L. E. Oosterhof stelde vast, dat er in ons land zeer veel graven zijn van militairen en burgers, die terwille van onze vrijheid zijn gevallen. Velen wer den in de bloei van hun leven wegge vaagd van familie en vrienden, die zelf verder moesten. De predikant stond ook even stil bij het vooroorlogse idee van „Ons kan niets gebeuren”. „Wij waren niet waakzaam en zagen niet dat fascisme en nazidom aan ons land en volk knaagden”, aldus ds. Oosterhof, die ook in herinnering bracht, dat wij wel zongen: „Mijn schild en de betrouwen zijt Gij o God mijn Heer”, maar dat we niet verder gingen en God bij herhaling de deur wezen. Nadat het mannenkoor „Die Nacht” had gezongen en mej. Kranendonk nog een verzetsgedicht declameerde, zongen allen twee coupletten van het Wilhel mus, waarna de stille tocht over de begraafplaats begon. De twee minuten stilte na acht uur werden doorbroken door de heldere tonen van de trompet. MAANDAG 6 MEI Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u. DINSDAG 7 MEI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9-12 en 13.30-15.30 uur. Grenspost, Van Riemsdijklaan. Vanaf 19 u. schaakclub Weenink. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 14-17.30 u., jeugd 15-17.30 u. Ondertussen werden er wel werk zaamheden verricht, voor rekening van derden, of duidelijker via het reisbureau „Orion”, waarvan directeur W. P. J. Mudde in het bestuur van de VW zit. Op deze wijze werden in 1973 telefo nisch 731, schriftelijk naar het buiten land 182 en schriftelijk naar het binnen land 141 informaties verstrekt. Aan de balie vervoegden zich 172 buitenlanders en 367 Heemskerkers of Nederlanders om inlichtingen. Maar de informatrices die de taken (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In het kader van de •erie politieke voorlichtingsavonden staat morgenavond in het Heemskerkse jonge rencentrum „Donkey-Shot” het VVD- verkiezingsprogramma centraal. MAANDAG 6 MEI Jansheeren, Kerkweg. 20 u. algemene begroetingsavond. Vrijburcht. Vrijburglaan. 20 u. toneel avond NKV-vrouwen. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwassenen 19-21 u. DINSDAG 7 MEI Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. .jaar vergadering Veilig Verkeer. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. De WD presenteert zich. Openbare bibliotheek. jeugd 15.30-17.30 u. Nadat wethouder mr. drs. H. G. van Beek met uitspraken de indruk had gewekt, dat hij twijfelde aan het be staansrecht van de plaatselijke VW heeft het afdelingsbestuur de gemeente om nadere informatie verzocht. Dat re sulteerde in een brief van het gemeente bestuur aan de VW met het verzoek de problemen eens toe te lichten, uitgaande van de gedachte, dat ook het gemeente bestuur de WV van belang acht voor de plaatselijke gemeenschap. Het afdelingsbestuur heeft dit als een Klasse A (10 t.m. 14 jaar) Derde prijs: John Ellen, Oosterend, accordeon, 116. Tweede prijs: Lydia Sarmaat, Zaan dijk, Piano, 134*/2 Mirjam Schipper, Driehuis, piano, 129. Eerste prijs: Steven Blackstone. Ber gen, piano, 148. Eerste prijs met drie sterren: Bernd Brackman, Haarlem, piano 171. Klasse B (15 t.m. 21 jaar). Tweede prijs: Peter Kleman, Haarlem, Klarinet, Roel Blom, Haarlem, klarinet, Erwin Bak. Haarlem, altklarinet, Jaap Lombaars, Bloemendaal, basklarinet, 127*/s Hetty van Splunteren, Haarlem, klarinet, Jaap Lombaars, Bloemendaal basklarinet, 139V2 Joost Hekel, Haarlem, klarinet, Niels Jaspers, Haarlem, baskla rinet, 131. DINSDAG 7 MEI Zwembad Heerenduinen, geopend van 10.00-19.30uur. Velserbad, Briniostraat, 6.30-8.00; 12.15-13.15, 16.40-18.00 uur en 20.00-21.30 uur gemengd zwemmen. Cenrale Bibliotheek Velsen. Plein 1945, 10.00-12.30 en 14.30-17.30 uur, Centr. Jeugd- en Tienerbibli., Willemsbeekweg 96, van 15.30-17.30 uur; Filiaal Sant poort, Wüstelaan 79, van 14.30-17.30 uur; Velsen-N„ van 19.00-21.30 uur en 19.00- 20.30 uur voor de jeugd. Zeewijk, van 19.00-21.30 uur. Stichting Huishoudelijke en Gezins- voorlichting, spreekuur van 9.30-12.30 ur, Willebrordstraat 102, IJmuiden. Federatie Bejaardenzorg, Spreekuur gebouw Cultureel Centrum. Moerberg- plantsoen, van 9.00-10.00 uur; Abeelen- straat 1 van 16-17 uur; Buurthuis De Mel, Velsen-n. van 11.00-12.00 uur; Sant poort, gebouw De Haven, Schipbroeker- weg van 14.00-15.00 uur. Bel Canto, Gebouw Cultureel Cen trum, repetitie om 20 uur. Velsens Gemengd Koor, Baptisten Ge meente, J. P. Coenstraat, 20.00 uur repe titie. D’66, pt?? H. J. M.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4