Olie en overbevissing zorgen voor jubilerende Vissersbond Kotters in Inzenders van IJmuiden aan bijeen in „De de ketting Haven 0. Commandeur kampioene Ingebroken in schuren achter Planetenweg Fout in puzzel Stille Tocht groeide uit tot een massale manifestatie goede ideeën Schouw” OS MM sSI Mi*!I herdenking gevallenen in velsen Al VOORZITTER K. HOEKSTRA: IDEEENJAAR 1973 HOOGOVENS AFGESLOTEN Opnieuw ruiten kapot geschoten bij IJmond-MTS Aanrijding door plotseling invoegen „BEGIN VAN BEGRIP” I MAAN DAG 6 MEI 1974 PLAATSELIJK NIEUWS Wegens flessentrekkerij Bijeenkomst Overveen 5: - 5 fl lX - MfcV, B met deelnemers aan de Stille Tocht op de Driehuizerkerkweg. De inmiddels al flink aangegroeide stoet 5 anaf send lene teel* ens- 45: aar- sns- 0 u. 45: aat- Hega Smit*, (Van een onzer verslaggevers) dsle- ienen 44: 17.30 het eken, hten. >nder sonen de begraafplaats opschreed om de gevallenen te herdenken. Het aantal aanwezigen overtrof zelfs nog dat van vorig jaar. Voor de organi- uur van namens een twaalftal organisaties uit de Tweede Wereldoorlog (zoals het Genoot schap Engelandvaarders, de Oorlogsgra venstichting, het Dachau Comité en de Pilotenhelpers). De nationale herdenking van de 4de mei was zaterdagochtend begonnen met een kranslegging op de nieuwe Ooster- begraafplaats. ’s Middags volgde in de Bij de bond zijn 422 schepen aangeslo ten. Van 1 tot ij de rs. Seo- t 44 en Noord zoge- d een d. De ccom- belast i met ëgen- onder Vienst deze lat de itrum heeft de ou- het nu /an len niet om- tich on- itte rice er fol- och en >m- iding een n. vlot »n in ge- iops- on- kse re ien OP ÜB neijer dienst )k de .voor naakt n en ian- buurt een On- er de het chten aan- s zal e de wor- Op de begraafplaats „Duinhof” hebben burgemeester en mevrouw Reehorst zaterdagmorgen een krans gelegd bij het monument. IJMUIDEN. In de nacht van vrij dag op zaterdag is ingebroken bij schu ren achter woningen aan de Planeten weg. Uit een schuur verdween een race fiets, uit een andere een bromfiets. Later is de bromfiets in de gemeente terugge vonden. IJMUIDEN. In het cultureel cen trum „De Schouw” te Velsen-Noord is het ideeënjaar 1973 van Hoogovens offi cieel afgesloten. Onder het gehoor van ruim driehonderd genodigden gaf ir. W. Singer, voorzitter van de centrale idee- encommissie, een toelichting op de jaar cijfers. Het aantal ingezonden ideeën is in vergelijking met vorig verslagjaar iets teruggelopen. Daarentegen lag de gemid delde beloning in 1973 hoger dan in 1972. Vervolgens nodigde de heer De Jonge de meest succesvolle inzenders van het afgelopen jaar uit om een beker in ontvangst te nemen. In tegenstelling tot vorige bijeenkomsten waren ditmaal eveneens de echtgenotes van de prijs winnaars uitgenodigd. De namen van de zeventien „topscorers” zijn: J. Nijenhuis, J. A. Jagt, R. de Bie, M. Pool, R. Plantinga, A. Borst, J. C. van Batenburg, A. T. Nierop, H. Holtman, M. J. A. de Wit, J. J. Henneman, W. A. Kraadjeveld, Oude Lutherse Kerk aai} het Spui de jaarlijkse bijeenkomst van het Comité Nationale Herdenking Militaire Gevalle nen en de Commissie Nationale Herden king. De Nederlandse Vissersbond is voor beperking van de tongvisserij op andere wijze, maar voorzitter Hoekstra moest er wel aan herinneren dat afspraken tussen zijn bond en zusterorganisaties een aan zienlijke stijging van het motorvermo gen van de kotters niet hebben kunnen verhinderen. De Nederlandse wet biedt geen mogelijkheid verdere stijging van het motorvermogen tegen te gaan. De directeur van de visserijen heeft gesug gereerd de op grond van Brusselse rege lingen opgerichte producentenorganisa ties in dezen een taak te geven, maar volgens de heer Hoekstra is dat onuit voerbaar omdat die organisaties geen enkel machtsmiddel hebben. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Acht IJmuidense be drijven zijn door een Amsterdamse re derij benadeeld door flessentrekkerij voor een gezamenlijk bedrag van 72.000 gulden. Naar aanleiding hiervan zijn in de haven van IJmuiden twee kotters aan de ketting gelegd. De rederij waartoe deze schepen behoren maakte er een gewoonte van goederen te kopen zonder betaling. Naast de bedrijven uit IJmui den, is door deze rederij ook een bedrijf uit Den Helder en een uit Delfzijl bena deeld. satoren reden om te besluiten in de toekomst de Stille Tochten te blijven doen plaats hebben. Zeker gezien het toenemend aantal deelnemers. Dit laat ste echter is een landelijk beeld. Ook de kranslegging op de begraaf plaats Duinhof zaterdagmorgen werd door een nagenoeg gelijk aantal perso nen bijgewoond als in andere jaren. Burgemeester en mevrouw Reehorst leg den hier de krans bij het monument en vervolgens een bloem bij elk van de graven, waarna de nabestaanden en fa milieleden van degenen, die hier begra ven zijn, er bloemen bij plaatsten. De korte plechtigheid werd in de koffieka mer afgesloten. Omstreeks zeven ging vanaf Plein 1945 de groep ongeveer honderd personen op weg naar Westerveld. Onderweg sloten zich zo als wij in de aanhef al schreven nog velen aan bij de stoet, terwijl voor de begraafplaats ook een groot aantal per sonen zich voegde bij de rij van deelne mers aan de Stille Tocht. De herdenkingsmanifestatie op de be graafplaats zelf was weer even indruk wekkend als in voorgaande jaren. Zaterdag vertrokken: Hudson Light, Tilbury; Birkdale, Flixborough; Stoer, Emden; Dunstanburgh Castle, IJmuiden, Narvik; John Kruse, IJmuiden, Solves- borg; Troup Head, Londen; Tor Anglia, Gothenburg; Robin 7, Contplat; Christa Konck'e, Huil; Mercurius, Rotterdam; Jean E, Londen; Kraka, Beverwijk, Fe- lixtowe; Bresam, Par; Diligente, Cont plat; Mistral, Ventspils; Dan Fodio, La gos; Mearsk Fighter, IJmuiden, Contplat. Zaterdag aangekomen: Titan Service, Cont.plat, IJmuiden;Lindo, Antwerpen; Tor Anglia, Immingham; Carlantic, New Orleans; Hega Smits, Rochester, IJmui den; Chiemsee, Hamina, Zaandam; Straat Tananga, Bangkok; Aeolian Sea, Antwerpen; Bogumila, Roterdam; tPo- seidon, Londen; Diligante, Contplat; Star Clipper, Londen, Velsen; Leman 2, Ca diz: Tor Hollandia, Gohenburg; Me mel, Dagenham; Duvenstedt, Whitbij, IJ muiden; Artadi, Rotterdam, IJmuiden; Rijnstroom, Harwich; Bresam, Noordzee, IJmuiden. UTRECHT. „Er is een begin van begrip voor de moeilijke situatie in de visserij in het kabinet. Een begin van begrip is echter niet voldoende”. Voor zitter K. Hoekstra van de Nederlandse Vissersbond zei dit zaterdag in Utrecht. Zijn organisatie van kustvissers uit Urk, De bond heeft nu sinds kort een jruidisch adviseur op wie de leden kos teloos een beroep kunnen doen, en een fonds rechtsbijstand. In de puzzel welke wij vrijdag 3 mei jl. publiceerden is een ongerechtigheidje geslopen. In de tweede kolom dient in de opgave te staan: 14. gekookt; 15. watervlakte. Op de erebegraafplaats aan de Zeeweg in Overveen gehouden, vonden zaterdag- morgen reeds enkele herdenkingen plaats. Kransen werden gelegd namens het bestuur van de Stichting 1940-1945, door de reunistenvereniging van oud- verzetstrijders uit Aalsmeer en door een deputatie van militair- en burger perso neel van het Marinehospitaal in Over veen. Leden van de plaatselijke commis sie Nationale Herdenking uit Heemstede legden bloemstukken op de graven van Heemsteedse verzetstrijders, nadat zij eerder op de ochtend ook een bloemstuk hadden gelegd op de fusilladeplaats aan de Jacob van Kampenstraat. Op alle bijna 400 graven werden zaterdagmorgen bloemen gelegd, beschikbaar gesteld door kwekers uit Hillegom, Lisse en Santpoort. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben zaterdagmiddag kort na vier uur de eerste van een reeks kransen ge plaatst bij het Monument op de Dam, ter gelegenheid van de jaarlijkse natio nale herdenking van de gevallenen. An dere kransen werden onder meer gelegd namens alle nabestaanden, namens de regering, namens de strijdkrachten en VELSEN. Zondagavond omstreeks 7 uur vond op Rijksweg 9 een aanrij ding plaats waarbij drie personenauto’s betrokken waren. De auto’s reden achter elkaar en moesten afremmen toen een auto plotseling wilde invoegen. De be stuurder van de middelste auto, een 53- jarige Haarlemmer, moest met zijn echt genote en zoon voor onderzoek naar het Zeeweg Ziekenhuis worden gebracht. herstel vissersvaartuigen uitvaardigde. Zonder die maatregel hadden destijds vele vissers er het bijltje bij neer moe ten leggen. Enkele andere van de vele door de heer Hoekstra genoemde problemen, aan wel ker oplossing zijn bond heeft meege werkt: de stabiliteit van de schepen, een vraagstuk dat tot oplossing kwam door een financiële overheidsbijdrage en doordat de overheid bereid bleek van een maximum-tonnage op een maxi- mum-lengtemaat over te gaan, het bren gen van maatschapsvissers onder de so ciale verzekering, iets wat door vele van die vissers zelf als een dreiging werd gevoeld. Men loste het op door de maat schap de keuze te latenof onder de sociale verzekering, of verzekerd zijn bij een speciaal sociaal fonds voor de maat- schapvisserij. De bekerwinnaars met hun trofeeën. Ditmaal waren eveneens hun echtgeno tes uitgenodigd. J. G. Brons, C. Plantinga, G. Stam en A. Schouten. Een nieuwtje tijdens deze uitreiking was de audio-visuele toelichting die op de respectieve ideeën werd gegeven. Namens de bekerwinnaars sprak de heer W. A. Kraaijeveld van het tech nisch bureau een dankwoord. De meeste voldoening bij het doen van een voorstel wordt zijns inziens bereikt op hiet mo ment van toepassing. In zijn slotwoord ging de heer Singer in op de verhouding tussen besparing en beloning. „Nog steekt Hoogovens voor wat betreft beloning gunstig af tegen buitenlandse bedrijven. Op ideeën waar bij arbeidstijd wordt bespaard gaven wij reeds een extra toeslag van 50 pct. Met terugwerkende kracht van 17 april jongstleden echter zal dit extra percen tage ook worden gegeven op alle ideeën die in de praktijk bruikbaar blijken te zijn”, aldus de heer Singer. Hij hoopte dat de verhoogde beloningen een extra stimulans zullen vormen om nog meer ideeën in te zenden. Na afloop van de Stille Omgang in Baarn hebben koningin en prins zater dagavond een krans gelegd bij het mo nument voor de gevallenen op het stati onsplein in die plaats. Ook prinses Bea- Zondag aangekomen: Fylke, Kopenha gen; Estebrugge, Poole, IJmuiden; Le- vern, Londen, IJmuiden; Bab T, Karl stad, Zaandam; Baltiyskyi 1, Stettin; John Jonas, Contplat; Bernd, Liverpool; Perilefki, Recife; Winnetou, Vorberg; Stolt Vista, Constanza; Otto, Stavanger, Regine, Bronborough; Catharine, Rou- aan, IJmuiden; Merweburg, Borga, Be verwijk; River Ogun, Antwerpen; Dili gent, Contplat; Sr. Winston Churchill, Londen; Maritta Johanna Aberdeen, IJ muiden; Fridel, Swansea, IJmuiden; Brandon, Swansea; Herman Helene, Ha mina; Pet Queen, Swansea; Gela, Prore- so; Festivity, Londen; Scol Progress, Skutskear. Zaandam; M I Transporter, Esbjerg. Zondag vertrokken: Grangemouth, IJmuiden. Zondag vertrokken: Tor Hollandia, Imminghem; Zonkoren Maru, New Orle ans; Diligente, Contplat; Levern, IJmui den,Londen; Vechtstroom, Hull; Bresam, IJmuiden, Par; Estebrugge, IJmuiden, Poole: Fridel, IJmuiden, Rochester; Du venstedt, Whitby, IJmuiden. Texel, Wieringen., Scheveningen en Har lingen vierde er, op de dag af op tijd het veertigjarig bestaan. In die veertig jaar, zo bleek uit zijn uitvoerig historisch overzicht, heeft de visserij al eens eerder met hoge olieprijzen omhooggezeten, na melijk in 1937, en met overbevissing had ze herhaaldelijk problemen. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Voor de tweede keer deze maand zijn bij de IJmond-MTS aan de Roos en Beeklaan in Santpoort ruiten stuk geschoten met een windbuks. Dit weekeinde schoten onbekenden de ruiten van de kantine en van verschil lende lokalen aan diggelen, hetgeen een enorme ravage teweeg bracht. De schade loopt deze keer in de duizenden, terwijl de totale schade voor de school deze maand nu al vijftienduizend gulden is. IJMUIDEN. De West I distrikts- kampioenschappen voor junioren, welke op de sintelbaan Ookmeer Amsterdam werden gehouden, zijn bijzonder succes vol verlopen voor Suomi-atlete Olga Commandeur. Zij finishte op de 80 m. horden meisjes-B als eerste in de nieuw horden meisjes-B als eerste in de nieuwe had Olga reeds het 12.6 sec. de snelste tijd gerealiseerd. Op het hoogspringen behaalde zij een 4e plaats met een sprong van 1.55 m., daarmee het 20 jaar oude clubrecord dames, meisjes A en B evenarend. Haar broer Jan Commandeur werd verrassend 4e op het nummer 400 m. jongens-A in 53.3 sec., slechts 0,1 sec. achter no’s 2 en 3. Tijdens door Suomi en D.E.M. in Be verwijk georganiseerde jeugdwedstrijden leverde D-junior Gerard de Boer een tweetal uitstekende prestaties. Gerard liep de 80 m. in 10.6 sec. hetgeen niet alleen een eerste plaats maar ook een verbetering van het bestaande clubre- cord met 1.4 sec. betekende. Sybrand Jurna snelde op de 100 m. jongens-C naar een 4e plaats in 13,9 sec. Bij de D- meisjes bereikte Annemarie van Gils de finale 60 m., waarin zij met een tijd V8& S.4 see. 4e werd. Als een verdienste rekende hij het zijn organisatie nu nog aan dat de overheid in 1936, na een devaluatie van de gulden, de crisis steunbeschikking Wat die olieprijzen betreft hoopte de voorzitter dat het beginnende begrip zal uitgroeien tot daadwerkelijke hulp, zo dat een met eigen middelen opgebouwde gezonde bedrijfstak kan blijven voortbe staan. De vissersbond zou het onaan vaardbaar vinden als elders in de EEG een vissersvloot met directe overheids steun werd in stand gehouden en uitge breid, terwijl men hier van een sloopre- geling gebruik moet maken. De heer Hoekstra bestreed de mening van deskundigen dat internationale vangstquotering het enige middel zou zijn tegen overbevissing van tong. Zijn bond heeft daar drie bezwaren tegen, te formuleren in drie vragen: hoe verdeelt men het nationaal toe te wijzen quotum over de schepen, hoe verdeelt men het in de tijd, hoeveel tong zal er bij quotering buiten de afslag om, dus onge controleerd, in de handel verdwijnen? VELSEN. Het zag er zaterdagavond aanvankelijk naar uit dat de Stille Tocht naar Westerveld een minimale begeleiding zou krijgen. Vanuit Velsen startten namelijk slechts ongeveer hon derd personen. Echter onderweg voegden zich in Driehuis en bij de begraafplaats Westerveld nog velen bij de stoe.t, zodat toch nog een indrukwekkend aantal per- rix en prins Claus woonden de plech tigheid bij. In Den Haag zijn de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog zaterdag her dacht tijdens stille tochten naar de Waalsdorpervlakte, de begraafplaats Westduin en naar de fusilladeplaats op de Parallelweg. Verder werden herdenkingsplechtighe den gehouden in onder meer Soesterberg en Odiliapeel. Diezelfde dag werd ook het jaarver slag over 1973 van de centrale ideeën commissie bekendgemaakt. Er werden 5496 indeeën ingezonden; in 1972 bedroeg dit aantal 5611. Van de beoordeelde inzendingen (5414) werden er 1930 uitge voerd en beloond, wat neerkomt op een percentage van 35,6 pet. (in 1972 32,1 pet). Aan beloningen werd een bedrag van netto ƒ296.245,50 uitgekeerd. De ge middelde beloning was netto 153,50. In 1972 waren deze cijfers respectievelijk ƒ273.825,- en ƒ137,95. Voorts werd een bedrag van ƒ20.663,- (18,5 pet) uitgekeerd aan aanmoedigingspremies, tegen 20.660,(17,2 pet) dat jaar ervoor. Het zilveren ID-insigne, dat aan inzenders wordt uitgereikt die een beloning van ƒ500,- of hoger ontvangen, werd in 1973 84 keer toegekend (in 1972 72 keer). Twee inzenders leverden voor de derde maal deze prestatie en ontvingen hier voor het gouden insigne. Maandag aangekomen: Diligent, Noordzee; Kariba, Takoradi; Skagern, Gruvon, Zaandam: Finnmaster, Hamina, Velsen. I L- S .1 -. ;_e; -■ -< - - i Ai. Ar'* ;i bp

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5