Haarlemse realisten in de Vishal HAARLEM EN OMGEVING Het recht van de sterkste BOORDEVOL TALENT spel van tegenstellingen Toneel- Rengelink ziek programma Oscar Wilde TtSw gegevens uit de natuur en herscheppingen daarvan NEDERLANDS TONEEL GENT IN HAARLEM Laatste Open Podiumavond I X Driekwart miljoen voor aankoop van Kunstcollecties MOEDERDAG: KREIERDAG "w 11 KUNST üiNSDAG 7 MEI 1974 tie, die een duidelijk licht werpt op leden van een niet meer zó jonge generatie in een tijd, dat de aspec ten in de beeldende kunst snel wis selen. Anderzijds is' er overal een opleving van alle typen realisme. Men zou dus even goed kunnen stel len, dat juist deze negen weer „bij de tijd” zijn. Daargelaten, dat in het werk van sommige tendenzen uit de laatste jaren zijn geïnte greerd, zonder dat van een werke lijke vernieuwing kan worden ge sproken. HAARLEM Gisteravond werd in de Tuinzaal van het Concertge bouw het laatste concert van dit seizoen in de serie Open Podium- avonden voor amateurmusici ge geven. De afgelopen maanden is er op deze muziekavonden naar harte lust gemusiceerd door een groot aantal vaak begaafde amateurs, die met hun optreden overduidelijk hebben bewezen dat Haarlem en wijde omgeving boordevol muzi kaal talent zit. In een volgende se rie Open Podiumuitvoeringen, die zal starten in het komende najaar, zal dan ook wederom aan daarvoor geïnteresseerde amateurmusici ge legenheid worden gegeven voor het voetlicht te treden. jrfijnd 15.- i stijl- HAARLEM Cyriel Buysse kan anno 1974 nog best verteerbaar zijn, moet Jan Christiaens hebben ge dacht toen hij de opdracht kreeg voor het Nederlands Toneel Gent een toneelbewerking te maken van de roman „Het recht van de sterk ste”. Maar haal er dan wel de specifieke elementen van Buysse’s naturalisme uit, of anders gezegd, relativeer ze met een lichte toets, zo is zijn mening geweest. De expositie gaat vergezeld van een goede catalogus met veel informa- HAARLEM In de Vishal op de Grote Markt exposeren negen Haarlemse realisten onder aus piciën van de afdeling moderne kunst van het Frans Halsmuseum. Twee beeldhouwers vanaf 14,50 vanaf 3,75 Fijne schotel gebakken vis met gember HEIN STEEHOUWER ADVERTENTIE lals Moritz CEES STRAUS. ADVERTENTIE ADVERTENTIE h Ovarveeti - Tel. 023 - 24 12 66 35 Lid romantisch tafelen 3 Dagelijks verse asperges in zeven variaties ink- Wij •na ken in in -ioleritj voor a| iolering ektrisch 'spuiten ■n ver eringen, •r huis- ■drijven. wens niet een mens van vlees en bloed, maar de drank is de ware boosdoener. Dat jenever echter verstrekt wordt door mensen die daar hun verantwoordelijk heid voor hebben, zo ver gaat Buysse niet. Die denkwijze blijkt ook uit de arbeidsverhoudingen die de Vlaming aantoont. De knechten pikken het werk niet langer bij de baron. Maar ze komen slechts in geringe mate in opstand en laten zich vlug ontslaan. Een jongeman die een politiek alternatief (het socialis me) weet te bieden, zit in het gevang en wordt maar heel zijdelings aangestipt. En dan nog wordt hij haast belachelijk gemaakt. Het in deze tijd (het spel speelt vlak voor de eeuwwisseling) opko mende flamingantisme wordt door Buys se ook al nauwelijks genoemd, maar het uit zijn liberale houding voortkomende antiklerikalisme is bij Christiaens ver dwenen. Toch heeft Buysse een scherpe kijk op het eenvoudige milieu gehad. De trooste loosheid en het uitzichtloze, vooral de onontkoombare doem, het heeft allemaal zo bestaan in Vlaanderen. Maar anders dan bij Streuvels, die zich ook intens heeft beziggehouden met het milieu van boeren en landarbeiders, slaagt Buysse er niet in dit spel van tegenstellingen van een soort „toegevoegde waarde” te voorzien. Een waarde die het stuk bo ven zijn gewone betekenis zou kunnen uitheffen, waar het nu blijft steken in krachtig neergezette karikaturen. Christiaens is duidelijk bezig geweest het stuk meer mee te geven dan de roman van Buysse heeft gekregen. Hij last op een groot aantal plaatsen liedjes (van Walter de Buck) in en verbindt de fragmenten met muziek door een violis te en een accordeoniste op het plankier te halen. De liedjes worden vaak door de juiste spelers vertolkt, Christiaens’ keuze is in vrijwel perfect. Het stropers lied van Klodde de Vos (Herman Coes- sens) en ’t Slijperke (Jo de Meyere) is er een fraai voorbeeld van. Toch kan ook Christianes niet vooko- men dat het stuk in twee brokken uiteen valt: de eerbaarheid van het meis je Maria, dat ook als ze verkracht is. rein van geest wil blijven en het soc’ale leefklimaat, het decor waartegen zich het leven van haar man Balduk afspeelt Bovendien kan hij niet nalaten een moraal aan het verhaal te geven: als Maria is gestorven, moet er nog zonodig een gezang van de wiedsters op het veld komen om tekst en uitleg te geven. De slotzin, bepalend voor het hele stuk, is trouwens in een dergelijk onbekend Gents dialect gesteld, dat ik node de DEN HAAG. (ANP) Het rijk koopt dit jaar voor driekwart miljoen gulden kunstcollecties voor binnenlandse ten toonstellingen. De programmeringscom- missie heeft de onderwerpen voor de collecties vastgesteld en de projectgroe pen voorgesteld, waarin overwegend kunstenaars zitten. De samenstelling van de collecties is gebaseerd op het werk, dat van 2 tot en met 13 september op diverse plaatsen kan worden ingeleverd. Vorig jaar werden werken aangekocht van 229 van de 1185 kunstenaars, die werken inzonden. Christiaens heeft in Het recht van de sterkste de meeste nadruk gelegd op de verhouding tussen goed en kwaad, recht en onrecht, lief en leed en hoe het ook anders kan worden gezegd bij Buysse. Daarbinnen ontstaat bij de auteur een spanningsveld tussen de figuren onder ling. Buysse wil eigenlijk alleen maar typeren, verbeelden. Hij zet weliswaar erg aansprekende mensen neer, welhaast letterlijk van vlees en bloed, maar ze blijven steken in al hun eenvoud. De Vlaamse schrijver staat onvoorwaarde lijk aan de kant van de onderdrukte, de lijdende, maar hij voelt geen rancune of wraak tegenover de schuldige. Eerder biedt hij een uitweg voor de onderdruk te in de vorm van de dood. Buysse’s werkelijke schuldige is trou- DEN HAAG. (ANP) Een programma over de veelzijde Engelse toneelschrij ver, prozaïst en dichter Oscar Wilde zal volgend jaar in het Holland Festival worden uitgebracht. Dan is het 75 jaar geleden, dat Wilde op 46-jarige leeftijd overleed. Een collectief bereidt het pro gramma voor. Het wordt gevormd door de acteurs Eric Schneider, Sacha Bulthuis en Ans Greidanus, regisseur en decor-ontwerper Johan Greter, kostuumontwerpster Con stance Wibaut, vertaalster Josephine Soer en Jacques Besancon, die de dra matische research voor zijn rekening neemt. Het programma krijgt als titel „De Profundis.” Aan de hand van brie ven, fragmenten van toneelstukken, poë zie en proza zal vooral de onbekende drietal composities van Pasquini, Wilde nader worden belicht. Voor dit jaar zijn de gelden verdeeld over zestien rubrieken. Aan sehilderijen kan voor 175.000 worden aangekocht voor vier collecties. Voor grafiek en tekeningen is f 30.000 beschikbaar. Voor 25.000 kan uit deze collecties ook nog worden gekozen voor het samenstellen van kijkmappen. Uit grafiek en tekeningen zal andermaal een serie schoolprenten worden geselecteerd, een project, waarvoor 50.000 beschik baar is voor honorarium en drukkosten. Er komt voorts een collectie sieraden: hiervoor is 15.000 uitgetrokken. Een zelfde bedrag is er voor een verzameling keramiek. Voor geweven wandkleden kan een collectie worden aangekocht ter waarde van 70.000. Voor kunstwerken, waarin licht als beeldend middel wordt gebruikt is f 75 000 beschikbaar. Voor fotografie staat f20 000 on de lijst. Uit het budget van vorig jaar is nog een ton te besteden voor aankoop var kinetische objecten. Ook f 100 000 is er nu voor geconstrueerde beeldhouwwer ken. Voor fotografie als beeldend middel staat f 30.000 genoteerd. Een bedrag van f 40.000 is gereserveerd voor zeer kleine collecties van 5 tot 8 werken, waaraan behoefte blijkt te bestaan. In het Hol land Festival zal een grafisch project wonden uitgevoerd dat 28.000 vergt. Bach en Giovanni Martini, kernachtig vertolkt door Cor Oost op het fraaie Flentrop orgelpositief dat de Concertzaal naast het grote orgel rijk is. Als begelei der was Cor Oost hierna te horen in een Fluitsonate van Jean-Baptiste Loeillet. De solopartij werd gespeeld door Ma rijke Scholten, dwarsfluit, die met opvallend ronde toonvorming dit werk tot klinken bracht. is hij soepel, soms langgerekte volumen, soms juist de tegenstelling daarvan. Een enkele keer wordt zo’n beeldje te carica- turaal, in andere gevallen versterkt zo’n deformatie op een juiste manier de ex pressie. Piet van Heerden werkt met een mooie „huid” op zijn brons, een grijze patine, die een beeldje iets klassieks kan geven, vooral als hij dicht bij de werke lijkheid blijft, zoals in een mooi verstild meisjeskopje. ker zijn er de bekende gepolijst kope ren plastieken, meestal op intermenselij ke verhoudingen betrokken, maar ook ruiterbeelden, zoals we die van hem vanaf 1967 kennen. Hier is nu werk tot in 1972 gemaakt en in deze kolommen reeds vaak genoemd om het eigene, dat in het besloten karakter van de beelden een uitdrukking vindt en wordt beklem toond door de plasticiteit binnen ronde vormen. Piet van Heerden stelt ook eerder gezien werk vanaf 1967 tot 1973 ten toon, zijn gedeformeerde figuurtjes en dynamische paardjes. In die deformaties Verder nog in een dergelijke richting gaat Roelof Klein, die dat al eerder aantoonde in aquarellen, maar nu ook in grote olieverven zijn hang naar het kosmische lees de titels tot ex pressie brengt. Het zijn op mystiek ge richte zeer vrije vertalingen van natuur lijke gegevens in een synthese met ab stracties, waardoor een soort vergeeste lijkt wereldbeeld ontstaat. Het is zeer overtuigend en draagt althans op mij de bedoelingen over. Bovendien hangt er het grote doek „De zon, het kind en de bloem”, een duidelijk symbolisch werk, maar geïnspireerd op een kinder tekening. Het is boeiend van vorm en contrasterende kleurstelling, een uitste kend schilderij. Twee beeldhouwers vullen met hun werk deze expositie aan. Van Wim Jon- Een aantal geestelijke composities vormden het laatste muziekgenre, dat in dit wel zeer contrastrijk samengestelde programma was opgenomen. Van de componist Charpentier werd uitgevoerd het „Jesu corona Virginum”. Doordat de sopraan Hans Algra en de alt Lenie Prins zich achter de organist Cor Oost en de fluitiste Marijke Scholten bevonden werden hun overigens welluidende stem men te veel overheerst door de instru mentale partijen. Dit bezwaar gold weer niet de uitvoering van „Regina coeli”, „Ave Maria, gratia plena” en „Dignis en Domini” resp. van de componisten Sura- ni Verdonck en Pevernage. Deze werken zijn namelijk geschreven voor gemengd kwartet en orgel. Door de toevoeging van twee mannenstemmen en het ont breken van de in het vorige werk voor komende fluitpartij was de klankver houding veel gunstiger. Deze laatste drie composities werden mede dankzij de uitstekende stemkwali- teiten van Hans Algra, sopraan, Lenie Rotteveel, alt Dirk Verzaal, tenor en Hans Rotteveel bas. tezamen met de vaardige begeleiding van Cor Oost, in hun religieuze waardigheid een bevrij dend rustpunt na een kleurrijke reeks muzikale impresies, dankbaar verwerkt door het aandachtige publiek. JAAP STORK. Stoute Trese (Blanka Heirman) schenkt Balduk (Jef Demedts) zijn glas vol op de bruiloft van hem en zijn vrouw Ma ria, links van hem gezeten (Els Mager- man). ondertiteling miste. Regisseur Hugo van den Berghe schoot bij dit alles niet veel over dan met een strakke regie het spel zonder al te veel versiering neer te zetten. Hij had daarbij de beschikking over een simpel en bruikbaar decor waar de armoe van afstraalde en dat het stuk veel soberheid meegaf. Els Magerman en Jef Demedts, die de hoofdrollen van Maria en Balduk ver tolkten, hadden de niet makkelijke taak met eigen inzet inhoud te geven aan hun vaak karikaturale rol. Ze deden dat zeer naar behoren, al was het regelmatig merkbaar dat met name Balduk meer tekst nodig had om zijn rol van een door de samenleving geaccepteerde ver krachter vorm te geven. De personen om hen heen moesten schijnfiguren zijn, die louter werden geïntroduceerd om de tegenstelling tus sen Maria en Balduk meer accent te geven. Alleen Daniël de Cock in zijn rol van Slimke Snoeck wist hier aan te ontkomen. Waarschijnlijk ligt dat aan het feit dat Buysse zelf nog het meest via Slimke spreekt (de geliefde van het onteerde meisje gaat bijvoorbeeld net zoals Buysse naar Amerika). Deze laatste muziekavond werd geo pend met een fraaie sonate van de Italiaanse componist Benedetto Marcello, zeer verdienstelijk vertolkt door Ivo van Regteren Altena. cello, die betrouwbaar werd begeleid door pianist Bernd Brack man. De sonate KV 19d van Mozart, ge schreven voor vierhandig piano, vormde hierna een markante afwisseling met de waardige cello sonate van Marcello. De pianisten Wim van Ee en Dick Schenke hebben het doorgaans sprankelend blije karakter van deze heerlijke Mozart-so- nate op treffende wijze onderstreept. Een verrukkelijk intermezzo vormde hierna het optreden van de jeugdige ballerina Saskia Verkijk, die op inne mend charmante wijze danste op een gedeelte uit de Poëtische Tonbilder van Edward Grieg beheerst gespeeld door Carolien Nieuwenhuis, piano. Vervolgens opnieuw afwisseling, ditmaal een reis van Noorwegen naar Spanje, een peule- schil voor de vaste bezoekers van de Podiumconcerten. De componist Moritz Moszkowski schreef enkele Spaanse dansen voor vierhandig piano, die boeiend werden uitgebeeld door Wim van Ee en Dick Schenke. De sopraan Wil van Raven- zwaay vergastte ons na het Spaanse vuurwerk op een viertal liederen van de componisten Tosti, Meyer Helmund, Grieg en Cornelius. Haar zuivere stem geluid zou nog aan glans kunnen win nen door een sterker geprononceerde articulatie. Voorts werkte haar opstel ling achter de vleugel nadelig wat de klankverhouding betreft. De pianiste Arda Buter zorgde voor een bekwame, sluitende begeleiding. De „Danse des jeunes filles” van de Deense componist Niels Gade, op speelse, luchti ge wijze gedanst door Saskia Verkijk en muzikaal sfeervol vertolkt door haar begeleidster Carolien Nieuwenhuis, pia no, vormde de afsluiting van het eerste programmagedieelte. Na de pauze hoorden wij allereerst een Verwant met hem werkt in zijn olie verven Leo de Winter, maar minder „vormvast” en dus impressionistischer, vooral in grote bloemstukken. Hij plaatst sterke kleuren tegen donkere achtergronden, die toch voldoende licht hebben gevangen om ruimtelijk te blij ven werken. Het is een bezonken realis me waarin De Winter zich schilderachtig met grote vaardigheid weet uit te druk ken om tot mooie resultaten te komen. Hij heeft een ruime marge, want als hij sfeer wil oproepen in een polder of ander landschap, waarin minder con trasten aan de orde komen, dan lukt hem dat evenzeer. Hij is wat je noemt een „ogentroost-schilder”. Bij Jan van Geem passen ook derge lijke kwalificaties, howel verdere verge lijkingen hier niet mogelijk zijn, omdat hij geheel andere middelen gebruikt. Hij komt hier weer uit met kleurlinoleum- sneden, die ik al vaker van hem heb be sproken. Het zijn zowel landschappen als naakten, waarin hij duidelijk streef naar charme en een heldere voordracht, zo wel in de lijnvoering als het spaarzame gebruik van milde kleuren. Een realist binnen het gebruikelijke kader was ook de kort geleden gestorven Albert Loots. Tonen de anderen recent werk, er is in zijn geval naar gestreefd om in enkele oudere en nieuwer werken iets te laten zien van de ontwikkeling die zijn werk heeft doorgemaakt. Blijkt dan, dat hij zich4 vooral vroeger bij voorkeur bediende van op bruin afge stemde tonen, met hier en daar wat feller aangezette kleuren in een expres sionistische en spontane penseelstreek. Een oeuvre beoordelen op enkele wer ken kan natuurlijk niet, maar ik ver moed dat een andere keuze ook een ander type schilder naar voren had ge bracht. Een paar naakten van jonge meisjes ademen namelijk een heel ande re sfeer, ingetogenheid en tederheid, die buiten het hier getoonde expressionisti- Het recht van de sterkste werd daar mee een vlot stuk dat aan sociaal ka rakter heeft ingeboet, maar door zijn moderne bewerking acceptabeler lijkt te zijn geworden. En een puur Vlaams stuk kan niet anders dan door Vlaamse ac teurs worden opgevoerd, zo bleek gister avond in de Stadsschouwburg, waar het NTG voor een eenmalige voorstelling van dit stuk was gekomen. Alle artikelen van Kreier uit Zwitserland zijn Moe- derdag-geschenkjes. II kunt kiezen uit 500 ver schillende zuiver zijden shawls in 18 kleuren Verder de beroemde Kreier batistzakdoekjes De linnen artikelen, zoals cocktailhanddoeken, pla cemats e.d. en tevens de pannelappen, cocktail- schortjes, zijn allemaal weer verrassend leuk. Een vrijblijvend bezoekje is echt de moeite waard. tyóeizanó V MODE Grote Houtstraat 28-3( Haarlem z Snijd 700 g gefileerde vis in stukjes, zout ze en bak ze in weinig olie. Fruit in aparte pan 1 gesnipperde ui, 1 teentje knoflook, 1 tomaat, 1 appel en 3 gembernootjes. Bestrooi dit vervolgens met wat kerrie, 1 flinke lepel bloem en voeg al roerend zoveel water toe tot een gebonden massa ontstaat. Giet deze over de vis en laat het geheel enkele minuten zachtjes stoven. Garneren met sla en schijven sinaasappel. L U bóft als u van vis houdt want vis houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap^ voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag^ffi^ (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM. De oud-programma- commissaris NOS-televisie, J. W. Renge link, ligt al veertien dagen tamelijk ernstig ziek in het ziekenhuis. Aanvan kelijk werd voor een hartinfarct ge vreesd, maar later bleek de heer Renge link (tegenwoordig mede-bestuurslid bij de VARA) een aanval van galstenen te hebben gehad Hij zou een van de spre kers op het op 20 mei te houden sympo- Mum van de AVRO zijn. Dit gaat niet door. sche werk vallen en een groot contrast vormen met een laat werk. Het is een kleurig landschap, dat in primaire kleurtoetsen is opgelost en een grote lichtkracht heeft. Losser van het naturalisme, hoewel hij binnen het realisme blijft, is Jan van der Veer, in vaak donkere olieverven. In de catalogus zegt hij de vergankelijkheid te ervaren in een aangevreten kalebas en ook daarin schoonheid te vinden. Het is dan een morbiede schoonheid, ook aanwezig in zijn boomstronken, wrak stukken en teertouw. Hij zweemt in dergelijk werk naar het magisch-realis- me, dat bij hem een eigen kleur krijgt, meestal in donkere gehelen, een enkele keer ook in fellere contrasten, zoals in het sterke werk „Vreemde voorwerpen in de ruimte”. Het is de zeer vrije verbeelding van de bolle „schillen” van weekdieren in heldere kleuren tegen een donker en vaag strand. Een vervreem dende sfeer is het vervolg, een werkelij ke herschepping van een natuurlijk ge geven binnen een goed vakmanschap. „De zon, het kind en de bloem” van Roelof Klein. Onder typische Nederlandse realisten kun je de schilders rekenen met de minste behoefte om aan het natuurbeeld te tornen. Ze geven een picturale verta ling naar eigen temperament van wat iedereen om zich heen ziet of meent te zien. Zo’n kunstenaar is nog altijd Poppe Damave, die met weinig middelen in aquarel en houtskool toch complete im pressies van havens en kusten wil vast leggen. Soms blijft zijn werk dan illus tratief, een andere keer spreekt de sfeer sterker dan het topografische element. Dan worden water en lucht dampig blauw. In het algemeen mikt Poppe Damave daarbij dan op charme zonder meer, zoals in een pittoreske tekening „Grieks pensionaat”. Anders, maar toch ook tot hetzelfde type kunstenaars te rekenen is Piet Kloes, echter veel zwaarder op de hand en door kleurgebruik en penseelvoering in zijn olieverven herinnerd aan de vroegere Bergense School. Hij zoekt naar sfeer in eentonige landschappen, bijvoorbeeld sneeuwgezichten, maar in tegendeel naar coloristische effecgen in zijn stillevens, die een krachtiger op bouw krijgen, ook grotere contrasten. Een meisjesfiguurtje uit 1934 van Albert Loots. f i 1 iiwns® 1 F tihwWWiffur

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11