Staking bracht Bronswerkers bijeen GEMEENSCHAPPELIJK PROGRAM VAN EEG: GELD bedrijven te NVV-voorzitter NDU verwacht zelfde resultaat als in ’73 verliest MEUBELFABRIEK FAILLIET ONTSLAG VOOR 170 MENSEN drie dagen in Engeland Lijst met zeshonderd artikelen „Goedkope fiets terrein” Nieuw Ballast Nedam Huis MM n gg fl 1 UTRECHTERS ZIJN BOOS OP INDUSTRIEBONDEN MINISTER NRC-Handelsblad weer rendabel „300 FRANK MEER BETALEN” r - DTNSD4O 7 ECONOMIE BEST LEUK (Van onze redacteur in Brussel) Tien percent Papier Dividend A Tekort groeit M F T 1 0 ’4 (Van onze redactie economie) ons STEUN AAN ITALIANEN Oliegesprek in België hervat (Van onze redacteur in Brussel) NVV-VOORZITTER KOK (Van onze redactie economie) 1 1 proberen de schade voor de Ge meenschap, die voortvloeit uit de Italiaanse besluiten om voor 40 per cent van zijn invoer storting van een waarborgsom in lires te eisen groot vijftig percent van de waarde van de ingevoerde goederen, zoveel mogelijk te beperken. Het gaat om Gerrit Hoogenberg, zeer actief lid van de Industriebond- NVV die in het stakingscomité zit en als lid van de Bronswerk-onderne- mingsraad veel vertrouwen van de stakers geniet. Zij bewonderen zijn fel verzet tegen de mammoet Vere nigde Machinefabrieken (VMF), maar van zaken „min of meer overrompeld” was. Minister van Buitenlandse Handel Ma- teotti heeft overigens in een vraagge sprek met het dagblad „II Globo” laten doorschemeren dat over maart een han- delsbalanstekort van ruim 600 miljard lire moet worden verwacht, terwijl het tekort in april een omvang van ongeveer 780 miljard lire zou hebben bereikt. Blijkens de cijfers van het Italiaanse CBS, vertegenwoordigde de invoer in februari een waarde van 2,05 biljoen (2.050.000.000.000) lire, bijna viervijfde meer dan in dezelfde maand van 1973. De uitvoer nam met ruim de helft toe tot 1,33 biljoen lire. Een definitief plan van de Europese Gemeenschap om Italië in haar beta lingsbalansmoeilijkheden te helpen komt er vermoedelijk pas over enkele maan den. Het tekort op de Italiaanse handelsba- lans is in februari aanzienlijk toegeno men. Uit voorlopige cijfers van het Itali aanse centraal bureau voor de statistiek blijkt dat het handelsbalanstekort in de tweede maand van di.t jaar 716 miljard lire bedroeg vergeleken met een nadelig saldo van 490 miljard lire in januari jl. en een deficit van 262 miljard lire in februari 1973. Inzake de Italiaanse invoerafremming van industriële goederen heeft de com missie haar voorstellen gistermiddag ge reed gemaakt, maar nog niet gepubli ceerd. De voor advieskoersen buitenlands In Amstelveen is gisteren het nieuwe Ballast Nedom-huis geopend. Aan wezig waren onder meer van links naar rechts op de foto: burgemeester van Amstelveen jonkheer drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, minister Westerterp en de heer F. de Vilder, lid van de raad van bestuur van Bal last Nedam. AMSTERDAM (ANP). De gemiddel de verkoopwaarde van de in ons land verkochte motorfietsen lag in het afge lopen jaar ongeveer 15 percent boven het niveau van het jaar daarvoor. 2.53- 6.17- 6.43- Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) De 4n- en uitvoer van monetair goud maken sinds het begin van dit jaar voor het eerst deel uit van de Italiaanse handelsbalans. Het bureau voor de sta tistiek verstrekte hierover echter geen cijfermateriaal. Wel werden bijzonder heden genoemd betreffende de invoer. Hij nam in het ministerie voor Indu strie deel aan een gedachtenwisseling over regionale problemen. Verder bracht Kok een bezoek aan het hoofdkwartier van de Britse Labourpartij, waar secre- taris-generaal Ron Hayward hem ont ving. Morgen gaat de NVV-voorzitter naar het parlement en ontmoet hij professor Ben Roberts, die aan de Londense uni- versiteit industriële betrekkingen do ceert. Overmorgen neemt Kok een kijkje in een opleidingscentrum van het minis terie van werkgelegenheid en voert hij besprekingen met hoge ambtenaren van dit ministerie. Ook Campbell Adamson, directeur-ge- neraal van het Britse werkgeversbond, ontvangt de NVV-voorzitter die dag. Voordat Wim Kok vrijdag terugkomt, bezoekt hij de Social Science Research Council. De leveranties zijn nu weer normaal. Bij de levering van betere papiersoorten heeft zich geen noemenswaardige stag natie voorgedaan. Het prijspeil lag ge middeld 7,5 pet boven dat van 1972. Intussen hebben zich verdere prijsverho gingen voorgedaan. De oplage van NRC Handelsblad bleef nagenoeg stabiel. Voor het eerst sinds 1967 is deze krant weer rendabel. Het Vrije Volk (50 percent van NDU, rest Perscombinatie van Parool-Volkskrant) heeft winst gemaakt. De ontwikkelingen bij dit blad zien de eigenaren als een bevestiging van de juistheid van het beleid om het vroegere landelijke blad als regionale krant uit te geven. De totale oplage van de NDU in de dag bladsector bedraagt ongeveer 780.000. UTRECHT Morgen is de staking van Bronswerk-apparatenfabriek in Utrecht twee weken oud. Ogenschijnlijk zit er nog weinig schot in de actie, die geen steun van de vakbeweging krijgt, maar de nu gevormde commissie van goede diensten schijnt een oplossing van het loonconflict op het spoor te zijn. Het steekt* de stakers, dat Hoogen berg op grond van zijn politieke acti viteiten (hij is onder meer gemeente raadslid in de stad Utrecht*) hier en daar verdacht wordt van communis tische agitatie. De dagbladuitgeverij heeft een goed jaar achter de rug, het beste tot nu toe. Vreemd noemt het concern de gang van zaken bij de subsidieverlening aan de VNU-krant De Tijd, die bij de NDU in AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden heden: Amsterdam wordt gedrukt. Hierdoor is De Tijd in staat een lagere abonnements prijs te berekenen dan NRC-Handels blad. Voor de Algemeen Dagblad-groep (on der meer Algemeen Dagblad, Rijn en Gouwe, Drentsch-Groningsche Pers) is 1973 uitstekend geweest. Ondanks het afstoten van De Noord-Ooster (Veen- dam-Wildervank) steeg de betaalde opla ge van de groep met ongeveer 24.000 stuks, een unieke stijging, vindt de di rectie. Ook het advertentievolume groei de bevredigend, met uitzondering in de cember. ROME. (Reuter)Itafië heeft giste ren een lijst van ongeveer zeshon derd artikelen gepubliceerd, waar van de invoer vanaf vandaag wordt beperkt. Dit gebeurt doordat de importeurs een bedrag overeenkomend met de helft van de waarde van de inge voerde goederen voor zes maanden vast moeten zetten op een rentelo ze lening bij de centrale bank. De maatregel geldt voor onbepaalde tijd. De goederen op de lijst variërend van vlees en andere le vensmiddelen t ot zaken als vuur werk en hoefijzers vertegen woordigt ongeveer veertig percent van de Italiaanse invoer. Grondstoffen en kapitaalgoederen vallen niet onder de regeling, maar koffie en cacao wel en dat zal zeker hevige protesten uitlokken van de ontwikkelingsladen, welke die produk'ten aan Italië leveren. De beperking van de invoer van vlees en andere levensmiddelen is vooral nadelig voor Frankrijk, de grootste producent van levensmid delen in de EEG. In de gemeenschap liggen op het ogenblik grote voorraden rundvlees opgeslagen en de Italiaanse maat regel kan die situatie alleen maar verergeren. BRUSSEL De commissie van de Europese Gemeenschap zal van daag de ministerraad van de Euro pese Gemeenschap een gemeen schappelijk program voorleggen tot steun aan Italië. De commissie wil Op 19 april werd het bedrijf surseance van betaling verleend. Voor een over- bruggingsperiode van enkele weken kreeg het bedrijf een overheidsgarantie voor betaling van de lonen. Maar uitein delijk bleek dat het bedrijf niet meer te redden was. De belangrijkste activa wa ren toen inmiddels verkocht in de hoop het bedrijf als geheel in stand te kunnen houden. De „wilde stakers” zijn, oplossing of niet, nog steeds kwaad op de Indu striebonden die de Utrechters in de kou laten staan. In het bijzonder Arie Groenevelt, de voorzitter van de In- dustriebond-NW, is de gebeten hond. Hij is in het Utrechtse goed bekend, omdat hij er vroeger metaalarbeider was en naderhand in het NW-dis- trict, van wat toen nog de Metaal- bond heette, werkzaam was. Arie en de Bronswerk-mensen zijn dus oude bekenden van elkaar. Officieel heet het, dat de Industrie- bond-NVV, die bij Bronswerk- Utrecht van de drie Industriebonden de meeste leden telt, de staking niet kan steunen om de bestaande cao niet te doorkruisen. de mensen voegen er nadrukkelijk aan toe dat Hoogenberg niet als com munist maar als Bronswerk-werkne- mer meedoet en dat de actieleiding verder uit niet-communisten bestaat. DEN HAAG. NVV-voorzitter Wim Kok bezoekt Engeland van vandaag tot en met donderdag, op uitnodiging van de Britse regering. Kok en zijn vrouw wer den vandaag ontvangen door secretaris generaal Len Murray van het Britse vakverbond TUC. Europartners Bank Met een bijeen komst in het Rijksmuseum Vincent van Gogh in Amsterdam heeft zich de Europartners Bank Nederland) NV in Nederland officieel gepresenteerd. Eu ropartners Bank is een gezamenlijke vertegenwoordiging van de Italiaanse Banco di Roma, de Duitse Commerz bank en de Franse Credit Lyonnais. De drie banken werken behalve in Europa ook in andere werelddelen vaak samen. De Bronswerkers geloven echter niet in dit juridische argument. Som migen hebben het gevoel, dat de In- dust*riebond-NVV, die enkele jaren geleden samen met de andere NVV- bonden weer toegankelijk werd voor communisten, de staking weigert over te nemen omdat een van de promi nente stakers in Utrecht een commu nist is. 2.63 6.47 6.73 103.75-106.75 36.50- 40.00 10.20- 11.40 2.63- 2.73 51.25- 54.75 87.25- 90.25 58.75- 61.75 46.75- 49.75 42.50- 45.50 14.18- 14.48 4.33- 4.63 8.20- 9.50 69.25- 72.25 16.00- 19.00 De beambte J. Kat zegt het aldus: „Ik zou het best leuk vinden als Den Uyl hier eens kwam kijken maar je ziet hem niet.” Kat zegt over Groenevelt: „Hij is degene die heel Nederland aan het denken zette over de nivellering van inkomens. Wel wat wij hier doen is Voorstellen van de commissie om de invoer van landbouwprodukten in Italië vlotter te doen verlopen dan de Italia nen, in verband met hun betalingsba lansmoeilijkheden willen, zouden pas vanochtend worden vastgesteld. Voor Nederland zullen deze voorstel len van bijzonder belang zijn. De Itali aanse maatregelen raken de Nederlandse export van vrijwel alle landbouw- en voedingsprodukten, van textiel, auto’s, hout- en metaalprodukten en ook *van produkten uit de chemische sector. NDU stelt over 1973 een dividend voor van 12 percent in contanten of naar keuze 6 pet contant en 4 pet in aandelen of certificaten uit de agioreserve. Over 1972 werd eveneens 12 percent uitge keerd of naar keuze 6 pet contant en 2 pet agio-uitkering, ofwel uitsluitend 4 pet in agioaandelen of certificaten. Zo werd in de eerste twee maanden van dit jaar bijvoorbeeld ruwe olie ingevoerd ter waarde van 746,6 miljard lire, bijna drieënhalf keer zoveel als vorig jaar. De vleesinvoer vertegenwoordigde een waarde van 144,6 miljard lire, drievijfde meer dan in januari-februari 1973. Zij geven grif toe, dat zij juist van de Communistische Partij Nederland de meeste financiële steun krijgen ter vergoeding van hun gederfde loon en om aan de sociale wetten te voldoen, maar de steun komt niet alleen uit communistische hoek. Er zijn onder meer telegrammen binnengekomen van ondewijzersbonden, studenten, werkende jongeren en andere maat schappelijke groeperingen. het overleg tussen oliemaatschappijen, vakbonden en consumenten opnieuw on derhandeld wordt over wat nu werkelijk de elementen zijn waarop de olieprijzen gebaseerd moeten worden. Dit overleg over de zogenaamde structuurprijs zal volgens de minister voor eind juni moe ten zijn beëindigd. Ondertussen hebben de vakbonden echter al laten weten dat zij tegen de verhoging met driehonderd frank zijn zolang over de structuurprijs geen over eenstemming is bereikt. Ervan uitgaande dat per 1 juli een voldoende abonnementsprijsverhoging, nodig om de dagbladpers gezond te hou den, zal worden gerealiseerd en de hui dige groei van de advertentiebezetting zich handhaaft, wordt voor de dagblad- uitgeverijen eenzelfde bevredigend re sultaat als in 1973 verwacht. Wat de drukkerijen betreft is NDU niet pessi mistisch. Alleen voor het bedrijf in Pur- merend wordt voor 1974 nog op verlies gerekend. NDU heeft in 1973 bij een van f 176,3 miljoen tot f 242,6 mln gestegen omzet een nettowinst behaald van 3,9 mln tegen f 3,2 mln het jaar daarvoor. Een belangrijk hogere concemwinst zou zijn behaald als het in bedrijf stellen van Henkes-Holland BV in Purmerend niet zou hebben geleid tot een aanloopverlies van ettelijke miljoenen guldens. Daar door is de winstgroei niet in overeen stemming met de sterke omzettoene- ming. OGEM. Op korte termijn (Voor het lo pende boekjaar) verwacht OGEM Hol ding NV op grond van de gang van zaken in haar bedrijven en van de reeds bereikte spreiding van de activi teiten een resultaat, dat niet veel zal afwijken van dat over 1973. „Leven en werken in een wereld waarin zoveel zo grondig en zo snel verandert, dat al leen het woord revolutie het karakter en de betekenis van de veranderingen tot uitdrukking kan brengen, maakt het uitspreken van verwachtingen op lange termijn een onmogelijke zaak.” Aldus de raad van bestuur in het jaarverslag. Duurder Chrysler Nederland Rotter dam heeft de prijzen van de Simca- en Simca-Chrysler modellen met ge middeld 4 percent verhoogd. „De sterk gestegen produktiekosten, onder meer veroorzaakt door de forse verhoging van de grondstoffenprijzen, heeft deze prijswijziging noodzakelijk gemaakt”, aldus de Nederlandse importeur. Overname Organon Ine., een onder deel van de Amerikaanse Akzo-doch- ter Akzona, heeft tegen een niet nader bekend gemaakt bedrag in contanten Aerojet Medical and Biological Sys tems overgenomen. Aerojet is een di visie van Aerojet-General Corp., op haar beurt weer een onderdeel van General Tire and Rubber Company, aldus Akzona. bij de bedrijfsvereniging. „Wij zijn blij dat dankzij een overheidsgarantie van 150.000 gulden de mensen tot en met vrijdag hun loon kunnen krijgen”, aldus de heer Van Herwaarden. Volgens hem zijn de vakbonden te laat over de slech te gang van zaken bij het bedrijf inge licht. „Ik werd pas Tweede Paasdag ingelicht”, zo zei hij. Een woordvoerder van het bedrijf deelde mee dat de directie de vakbonden niet in een eerder stadium kon inlichten omdat men zelf door de slechte gang ernstig teleur”. Kat heeft één geweldige ervaring opgedaan tijdens deze staking: „Als beambten leefden we langs de men sen in de werkplaats heen. Ten on rechte, want juist de jongens in de werkplaats maken bij Bronswerk het werk. Ik ben blij, dat we eindelijk weer eens goed contact met elkaar hebben want we waren ernstig van elkaar vervreemd.” Inu 1970 was de gemiddelde verkoop prijs f 3.172. Deze zal voor 1973 uitkomen op ongeveer f 4.800. Dit zegt de Vereni ging de Rijwiel- en Automobiel Industrie (RAI) in haar jaarverslag over 1973. De goedkope fiets, althans de goedko pe fiets van Nederlands fabrikaat, ver liest volgens de RAI steeds meer terrein. Vorig jaar viel maar 12 percent van allé aan de detailhandel afgeleverde fietsen in de laagste klassen tegen 34 percent in 1972. Opmerkelijk is de sterk gestegen verkoop van fietsen in de hoogst^ prijs klasse: in 1971 was het aandeel hier 9 percent en vorig jaar 32 percent. De prijzen van importfietsen stijgen voort durend. De Nederlandse fietsenindustrie heeft vorig jaar ongeveer 865.000 nieuwe fiet sen vervaardigd tegen 834.000 een jaar daarvoor. Van deze produktie werden ongeveer 760.000 stuks op de binnen landse markt verkocht. De invoer van fietsen is in 1973 voor het eerst sinds vele jaren gedaald (390.000 tegen 409.000 in 1972). De uitvoer van Nederlandse fietsen beliep in het afgelopen jaar on geveer 185.000 stuks tegen 173.000 in 1972. De Nederlandse agrarische export naar Italië maakt bijna tien percent uit van de totale Nederlandse landbouwex- port. Van de Nederlandse uitvoer van kal veren en van geslachte kalveren gaat echter zestig percent naar Italië; van de uitvoer van varkensvlees 30 percent; van melkpoeder ten behoeve van jonge kal veren 65 percent. Italië heeft van de Gemeenschap al 1,5 miljard oude dollars aan kort lo. pende steun ontvangen. Deze steun zou in juni moeten worden vereffend, maar de commissie gaat voorstellen deze kort lopende steun om te zetten in steun op middellange termijn (twee jaar). niets anders dan nivelleren, namelijk dat we ons loon gelijk willen hebben met de lonen van de mensen van Stork-apparatenfabriek in Amster dam. Nu laat Groenevelt het echter afweten en ook de Partij van de Arbeid zie je hier niet. Dat stelt ROTTERDAM. De Nederlandse Dagblad Unie NV (Algemeen Dagblad en andere kranten, drukkerijen) vertrouwt erop, dat de concemwinst over 1974 niet zal achterblijven bij die van 1973. Dit schrijft de directie in het jaarverslag. Optimisme Onder voorbehoud van bijzondere tegenvallers in de niet te voorspellen ontwikkeling van de eco nomische situatie in Nederland is Ko ninklijke Drukkerij en Uitgeverij voorheen C. de Boer Jr. NV van mening, dat de verzwaring van de kosten en lasten in dit jaar zal wor den opgevangen. Wanneer tevens de gewenste bedrijfsuitbreiding kan wor den verwezenlijkt, zal het resultaat in 1974 mogelijk een verbetering te zien geven, aldus de raad van bestuur in het jaarverslag. ISCC Vanaf 16 mei zullen op de Amsterdamse beurs Continental Depo sitary Receipts (CDR’s) aan toonder van de Amerikaanse International Systems and Controls Corporation worden verhandeld. Deze maatschap pij is actief in „engineering” fabrika- Se. handel en financiering over de hele wereld. BRUSSEL. De nieuwe Belgische regering heeft gisteren de onderhande- lingen over de prijzen van olieprodukten hervat. Oleffe, de nieuwe minister van Economische Zaken, heeft de petroleum- federatie voorgesteld de eind maart vastgestelde olieprijzen opnieuw met driehonderd frank per ton te verhogen. Ook de NDU heeft te kampen gehad met een nijpend tekort aan krantepa- pier. Dankzij de ruime voorraadposi.tie en de hulp van Nederlandse en Scandi navische leveranciers kon het tekort aan leveringen uit Canada zo worden aange vuld, dat de bladen gewoon konden blijven verschijnen. Als voorwaarde stelt hij echter dat de oliemaatschappijen onmiddellijk hun in voer van ruwe olie en van olieprodukten hervatten en dat zij hun klanten weer normaal gaan bevoorraden. De door minister Oleffe voorgestelde prijsverhoging komt overeen met veertig percent van wat de oliemaatschappijen eisen. De oliemaatschappijen staan nu voor de vraag of ze deze eigenlijk door hen onvoldoende geachte prijsverhoging kunnen aanvaarden in ruil voor het einde van de vordering van hun voorra den, de hantering van exportlicenties en de scherpe controle op hun doen en laten. Minister Oleffe stelde ook voor dat in VTRECHT. (ANP) De meubelfa- r>ek Afoja in Asperen (bij Leerdam) is Mlliet. De 170 werknemers bij het be- njf. dat al geruime tijd met liquidi- ^■tsmoeilijkheden kampte, worden ont- asen. Dit* heeft de directie gisteren “^gedeeld. Morgen zal het faillissement worden aangevraagd. Volgens districtsbestuurder van Her- aarden van de Bouwbond NW is er geld voor een afvloeiingsregeling •Wat de werknemers moeten aankloppen D D

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13