Muller-aanhang zegt ‘ja' tegen voorstel-Langemeijer Boek van Dick Verkijk is nu officieel uit dit Wie kind door grove schuld MINDSZENTI OP SCHIPHOL doodrijdt krijgt volle pond niet ten koste van ziekenhuispatiënten Edward Kennedy wil president worden Politie maakt eind aan bezetting „Gouden handdruk gaat waarschijnlijk toch h- Gemeentebestuur verhuisd boerenkar per Eerste exemplaar voor mevrouw Moene Fel betogende officier van justitie: WACHTEN IS NU OP BESLISSING STAATSSECRETARIS DiNSDAu MEÏ 1974 EIK NEK- EH BUITENLAND Proces Ondergraven Kamer Haags Rosenburg Hoofdpunten WEERRAPPORTEN Druk uitgeoefend I Nieuw Dennendal wordt straks een apart tehuis (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent) (Van onze redactie economie) 12 MAASTRICHT. De Maastrichtse officier van justitie, mr. J. Booster, zal in de toekomst tegen iedereen die iemand door grove schuld doodrijdt, vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid eisen. „Langer staat) de wet mij niet toe”, aldus een fel betogende officier van justitie gisteren voor de rechtbank van Maastricht) in zijn re quisitoir tegen een 29-jarige Maas trichtenaar, die terecht stond wegens grove schuld aan het» doodrijden van een zesjarig meisje. „Wie een kind door grove schuld doodrijdt, dient het volle pond te krijgen. Daar is het feit te ernstig voor. Daarvoor is het leed dat wordt toegebracht te groot, te verschrikke lijk, te onherstelbaar”, aldus mr. J. Booster. Behalve vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eiste hij tegen de verdachte een maand gevangenis straf. De personenauto, die het meisje schepte, had een remspoor van ruim Hoog water Laag water n wzw no n 22 21 22 10 11 12 17 12 uur uur uur uur 0 0 0 o 1 Mr. Booster kondigde ook aan on gevoelig te zullen zijn voor verweren dat men niet langer zijn beroep kan uitoefenen: Het gaat hier om een contractkwestie, die niet valt onder de bepalingen van de wettelijke aansprakelijkheid. In kwesties van artsen met patiënten treedt wel de WA-polis in werking, in geschillen tus sen artsen en hun werkgevers zijn geen voorzieningen op assurantiegebied. Gisteren is het Veldhovense college van B. en W. per boerenkar verhuisd van het oude gemeentehuis naar de afgelo pen week in gebruik genomen nieuw bouw. Deze zogenaamde „boeren over trek” was georganiseerd door de dienst gemeentewerken, die is gehuisvest in een voormalige fabriek tegenover het nieuwe gemeentehuis. Het is een oorspronkelijk Brabants gebruik, dat een van de nieu we buren de verhuizers per boerenkar gaat halen. no nno n nw nnw 11 10 8 8 7 10 11 5 11 9 22 19 7 14 8 16 9 9 12 5 si Hl VI S£ di He da na de 26 bi ee ke: zij ter gei pn de afl E mai De zaa das gin hot afti Tor me rin, zitt op WO ger E 60- gev een vak del: litir hur sch Bra bar kon Ooi pest voc nie' leui lan; op de I< in i met in een geb gel, had de her Wei riet ten. Har een de digi rak E bez kor lam sak par al dee sch: lan; om< ver; gro wee slop zich wot mei T Bra tot uit een red ook Bra is r beg hee zijn was dac »1< WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse senator Edward Kennedy heeft gisteren verklaard dat hij graag presi dent wil worden. Hij heeft in overwe ging genomen zich in 1976 kandidaat te stellen voor het Amerikaanse president schap. Kennedy zei dat hij tegen het einde van het komende jaar, en misschien zelfs eerder, „een vrij definitieve beslissing” over zijn plannen zal hebben genomen. (Van onze correspondent) DEN HAAG/DEN DOLDER Nieuw Dennendal krijgt voorlopig de beschikking over WA-Stichting-dependance Witte Huil in Zeist en over een daarachter gelegen leegstaande villa. In de Witte Huil verblijven op het ogenblik rond 35 zwakzinnigen. De villa zal eveneens plaats bieden aan ongeveer 35 pupillen. In verband met de toenemende spanning op Dennendal heeft de commissie-Langemeijer gisteren dit voorstel gedaan. Het Nieuw-Dennendalbestuur werd uitgenodigd er vóór vanochtend twaalf uur op te reageren. Na een slopende vergadering van bijna zes uur hebben de werkers van Nieuw-Dennendal vannacht besloten hun bestuur te mach tigen om „ja” te zeggen. In het antwoord dat het bestuur van vandaag aan de commissie heeft verzon den, wordt de positie van de pupillen als een van de hoofdpunten bij de onder- handelingen genoemd. Wat het perso neelsbeleid betreft, werd vannacht onder meer gesteld dat er duidelijke waarbor gen zullen moeten komen voor de men sen in Den Dolder. Vandaag zetten de werkers van Nieuw-Dennendal de richt lijnen voor hun bestuur bij de komende onderhandelingen op papier. goedgekeurd. Naar zijn mening zou een tweederde-meerderheid nodig zijn ge weest om het standpunt van de commis sie te ontkrachten. Nu blijkt echter dat de ZFR-voorzitter een fout heeft be gaan. Volgens artikel 46 van de Zieken fondswet zijn overeenkomsten als deze aan de goedkeuring van de ZFR onder worpen. Een tweederde-meerderheid is echter alleen nodig om een overeen komst goed te keuren als de betreffende adviescommissie met een negatief stand punt komt. In dit geval nam de commissie (waar van dr. De Kort voorzitter is) een posi tief standpunt in, zij het met grote aarzeling. Om deze mening te ontkrach ten is een gewone meerderheid voldoen de en die was er in dit geval, hoewel met slechts éém stem verschil. Van het deel van de Ziekenfondsraad dat over deze zaken mag meestemmen (vertegen woordigers van de uitvoeringsorganisa ties hebben dan geen stemrecht) waren het vooral de afgevaardigden van de ziekenfondsen en van de vakcentrales, die tegen bleken. n nw n nw wnw n n n nnw bew. windstil wnw nno nnw nno We«r ia binnen- en buitenland VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Op de meeste plaatsen droog met af en toe zon, vrij koud met kans op nachtvorst. Aantal uren zon: 2 tot 9. Minimum tempe ratuur: omstreeks 4 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Zij wezen op het ondergraven van de rechtszekerheid als dergelijke zaken door middel van overeenkomsten wor den afgewenteld en op het feit dat dit precedent onaangename gevolgen kan hebben. Het zou op deze manier moge lijk worden dat ziekenhuisbesturen de 29 meter. Volgens deskundigen moet de wagen een snelheid hebben gehad van 80 kilometer. Op de zitting gaf de verdachte toe, harder dan de maximaal toegestane 50 km te heb ben gereden. Hoeveel harder wist hij niet. „De zaak tegen deze verdachte is niet uniek. Hij is een van de velen die met onverantwoorde snelheid door de bebouwde kom suizen als waren het idioten. Dit is de beangsti gende werkelijkheid die op ons af komt en waartegen wij omwille van het leven van onze kinderen keihard moeten regeren met bestraffing. heb duidelijk willen maken hoe het mogelijk is dat mensen door de omstan digheden gedwongen, een bepaalde rich ting uitgaan. Ik heb geen polemisch boek willen schrijven. Het zijn slechts feiten die ik breng. Ik heb alleen de geschiedenis van de omroep in de oor logsjaren willen vastleggen”. In dit verband ontkende Verkijk ook ten stelligste de bewering van mr. J. Burger, dat hij, Verkijk zijn eigen idee- en omtrent een nationale omroep na de oorlog op deze manier nog eens een aanzetje nad willen geven. „Ik gebruik gieen zaken uit het verleden als hefbo men om eigen ideeën naar voren te schuiven”. En wat al die namen in het boek betreft: „Ik heb ze niet gezocht, ik heb ze gevonden”. De ziekenfondsen zijn tegen het be sluit van het COZ in beroep gegaan. De vraag is nu of staatssecretaris Hendriks de beslissing van het COZ gaat vernieti gen. Hij kan dat doen krachtens de Wet Ziekenhuistarieven. Wat de beslissing van de Ziekenfondsraad betreft, daaraan kan h(j niets veranderen. Zelfs als dat wel het geval zou zijn, gebeurt het in de praktijk niet. Als Hendriks het COZ- besluit teniet doet, heeft het ziekenhuis bestuur in Eindhoven nog een mogelijk heid: Het kan onderzoeken of een be roep bij het zgn. college van beroep voor het bedrijfsleven zin heeft. HILVERSUM. In hotel Gooiland in Hilversum is gisteren officieel het boek „Radio Hilversum 1940-1945” van Dick Verkijk gepresenteerd. Het eerste exem plaar werd door de auteur overhandigd aan mevrouw Moene, weduwe van een radiotechnicus van de VARA, die Ver kijk inspireerde tot het schrijven van dit historische overzicht van de radio en radiomensen tijdens de tweede wereld oorlog. Moene deed in die jaren sabota gewerk in Hilversum. Dit weekeinde heeft Hendriks zich ze ker gesteld van de opnamemogelijkhe den van andere inrichtingen. Peters voerde aan dat de commissie-Langemeij- er aanvankelijk de Nieuw.Dennendal- lers op geen enkele wijze meer tegemoet had willen komen. Minister-president Den Uyl en minister Vorrink hebben daarna druk uitgeoefend. Zij wisten de heren Langemeijer en Brenninkmeijer ertoe te bewegen bij de drie overige commissieleden het huidige splitsings- voorstel te bepleiten. De komende dagen zal de uitvoering nader worden geregeld. De selectie van de pupillen gebeurt door de commissie en Dennendalbeheerder Gay Balmaz, in overleg met de ouders en het personeel. Uit het personeel dat in Zeist wil gaan werken, doet de commissie een keuze. Over de verdere concretisering is de commissie bereid te praten met Nieuw- Dennendal. Tijdens de vergadering in paviljoen Donders werd vannacht duide lijk dat het overgrote deel van de Nieuw-Dennendallers het sein op rood zet als besloten zou worden pupillen- groepen uit elkaar te halen. Gedurende het hele conflict heeft Nieuw-Dennendal er namelijk voor gevochten dat wat er ook gebeurt de groepen bij elkaar blijven. Is deze zin er niet, dan kan nog worden bezien of beroep ingevolge het beroepsrecht administratieve beschik kingen (beroep op de Kroon) nut heeft. De zaak zou op die manier tot bij de Raad van State uitgevochten kunnen worden juridisch gezien wel interes sant. Het wachten is dus nu op de daden van de staatssecretaris. Als het St. Ca- tharinaziekenhuis zich bij het vernieti gen van het COZ-besluit neerlegt, lijkt er maar één oplossing voor het opbren gen van de drie ton schadevergoeding: De beslissing van de arbitragecommis sie van het ziekenhuiswezen, die in deze kwestie (toen V.d. Schaar schadevergoe ding eiste) te hulp was geroepen, is bindend. Het ziekenhuis moet dus voor deze „gouden handdruk” opdraaien. Te gen dergelijke kwalijke gevolgen van beleid kan een ziekenhuis zich niet ver zekeren. gevolgen van eigen wanbeleid op de verpleegden gaan verhalen, zo stelde men. Bovendien was er ontstemming over het feit dat het ziekenhuisbestuur de aanvraag voor verhoging rechtstreeks tot het 'COZ had gericht zonder de fondsen in te lichten. Verkijk zette bij de presentatie van zijn al vóór het verschijnen -»• ge ruchtmakende boek nog eens uiteen, waarom hij het heeft geschreven. „Ik Jfd 38 fc o.i 2 0.2 2 0.5 1 0.2 8 0.1 0 0 1 8 0 0.3 0.2 0 2 0 0.3 0 0 0.3 0.2 0 0 Keihard en zo zinvol mogelijk”, aldus de officier, die bij zijn eis de nadruk legde op de langdurige on'e- zegging van de rijbevoegdheid, omdat „daardoor andere automobilisten meer en beter worden afgeschrikt dan door gevangenisstraf”. geld lenen. Want eigen vermogen heeft het ziekenhuis niet De grondfout is natuurlijk, aldus des kundigen, dat een ziekenhuis geen men sen moet aanstellen als het niet zeker weet of een project wel doorgaat. In Eindhoven meende men zeker te weten dat een hartchirurgisch centrum kon worden opgebouwd. Totdat minister Stuyt, de voorganger van Hendriks, dte hartchirurgie tot de academische zieken huizen ging beperken en Eindhoven ver bood verder te gaan met de opbouw van zijn nieuwe centrum. Inmiddels had dr. V.d. Schaar al vele operaties verricht. Het besluit van Stuyt was ook ingegeven door de ruzies (o.a. competentiekwesties) in de medische staf, waarop het bestuur onvoldoende greep bleek te hebben. DEN HAAG (ANP). De mobiele eenheid van de Haagse politie heeft gisteravond een einde gemaakt aan de bezetting van een kamer in de psychia trische inrichting „Rosenburg” in Den Haag door 30 daar werkende verpleeg kundigen en leerling-verpleegkundigen. De politie trad op toen de 30 niet voldeden aan een verzoek van genees- heer-directeur C. van Schaik om de kamer te ontruimen. De politie bracht de 30 naar een bureau, waar proces verbaal werd opgemaakt wegens huis vredebreuk. Reacties van in het boek genoemde personen zijn er nu al verscheidene bij Verkijk binnengekomen. Verkijk: „Er was iemand, die me met een proces bedreigde als hij in het boek genoemd zou worden. Ik heb hem toen meege deeld, dat ik slechts het puntje van de ijsberg had vermeld, maar dat er veel meer over die man uit het boek gelaten was. Ik heb nadien niets meer gehoord. Ik wacht maar af”.‘ De NOS, die het idee van Verkijk had overgenomen om een door hem verzorg de serie radio-uitzendingen te wijden aan Hilversum tijdens de oorlog, heeft deze inmiddels om niet geheel duidelijke redenen, uitgesteld. Son op Maan op Donderdag 25 april behandelde de Zie kenfondsraad de nasleep van de hartchi- rurgische affaire in het binnengasthuis, voorganger van het nieuwe St. Cathari na. De commissie Overeenkomsten van de ZFR was schoorvoetend akkoord ge gaan met de ƒ1,20 toeslag per patiënt per dag. Zij zag geen andere oplossing; dit in het voetspoor van de beslissing, die het Centraal Orgaan Ziekenhuista rieven (COZ) in Utrecht over deze zaak had genomen. Stemming in de Zieken fondsraad na langdurige discussie: 13 tegen het standpunt van de commissie, 12 voor en 2 blanco (enkele leden waren voor de stemming vertrokken). Uit dit resultaat concludeerde voorzit ter dr. W. L. P. M. de Kort dat de overeenkomst met het ziekenhuis was 1 DE Wt pol reg tw< ijz qu: üjl nai hei <>P te vei ste voi wa kaï C ger me vr< het raa teg bijl DD zijr de sch al bn pro spe spe ele ren DEN HAAG-AMSTELVEEN. Het bestuur van het Eindhovense St. Catha- rinaziekenhuis, dat gehouden is drie ton schadevergoeding aan de ontslagen hart chirurg dr. P. v. d. Schaar te geven, zal daarmee grote problemen krijgen. Want het ziet er niet naar uit dat de voor de hand liggende weg, het verhalen van deze schade op de patiënten door de verpleegprijzen extra te verhogen, wordt geopend. Als gevolg van een meerder heidsbesluit van de Ziekenfondsraad, waarover eerst grote verwarring be stond, zal het ziekenhuisbestuur andere middelen moeten zoeken. Uit een interview in het aprilnum mer van het maandblad van de KVP met KVP-voorzitter Dick de Zeeuw blijkt dat deze wel iets ziet in contacten met D’66 en DS’70. De Zeeuw zegt onder andere dat deze twee partijen een we zenlijke bijdrage kunnen leveren tot de opbouw van een krachtige centrumgroe- pering in Nederland. Het PPR-Tweede-Kamerlid Jansen vindt dat Nederland het Zweedse voor beeld moet volgen het kunstmatig kleu ren van voedingsmiddelen te verbieden. Dat blijkt uit vragen, die hij minister Vorrink (Volksgezondheid) heeft gesteld. Omdat Eboli, een gemeente 80 kilo meter ten zuidoosten van Napels, niet is gekozen als vestigingsplaats van een nieuwe autofabriek, hebben inwoners van die stad alle toegangswegen afgezet. De Amerikaanse zuivelindustrie Le high Valley Cooperative Farmers is gis teren tot een boete van 5000 dollar veroordeeld wegens een illegale bijdrage aan de herverkiezingscampagne van pre sident Nixon in ’72. Naar aanleiding van recente publi- katies heeft het Tweede-Kamerlid Cop- pes (PPR) minister Pronk (Ontwikke lingssamenwerking) gevraagd of hij het mogelijk acht dat bij de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers tientallen miljoe nen guldens verspild zijn. De christendemocraten in de Bonds republiek hebben gisteren Richard von Weiszacker kandidaat gesteld voor het presidentschap, waarvoor 15 mei verkie zingen plaatsvinden. De ziekten van kleine huisdieren, voornamelijk honden en katten. Dat is het onderwerp van het internationale congres dat van 10 tot en met 12 mei in Amsterdam wordt gehouden. Aan dit congres zullen ongeveer 150 dierenartsen uit Nederland en zeker 350 uit het buitenland deelnemen. De Franse politie zegt ongeveer 20 kilometer ten zuiden van Parijs de auto gevonden te hebben van de vrijdag in Frankrijk ontvoerde Spaanse bankdirec teur Angel Suarez. Er zijn nog geen aanwijzingen omtrent de ontvoerders. Een lid van provinciale staten van Overijssel heeft GS meegedeeld ernstig verontrust te zijn over de recente be richten over opslag van radio-actief af val in de Twentse zoutlagen. „Milieuver- pestend en niet verantwoord” is zijn kwalificatie van mogelijke proeven op dit gebied. Aan de Chileense ambassadeur in Den Haag zal morgen, na een mars door de stad waaraan onder andere alle Chi leense vluchtelingen in ons land zullen deelnemen, een aantal lijsten met hand tekeningen van Nederlanders die vrijla ting van Chili’s politieke gevangenen vragen worden aangeboden. Het Eerste-Kamerlid H. Letschert (KVP) is gisteren in Straatsburg bij acclamatie gekozen tot vice-voorzitter van de assemblee van de Raad van Europa. Als voorzitter werd herkozen de Italiaanse christen-democraat Giuseppe Vedovate. Volgens staatssecretaris Stemerdink van Defensie is het rapport over de vestigingsplaats van de kruitfabriek in Muiden nog niet openbaar. Het is wel, ter vertrouwelijke kennisneming, over handigd aan de leden van de vaste Kamercommissies van defensie en van sociale zaken. De Tweede-Kamerleden Drenth en Van der Doef (PvdA) vinden dat Neder land ernst moet maken met de door provinciale staten van Friesland aange nomen motie, waarin wordt aangedron gen op het verlenen van culturele «ute nomie aan nationale minderheden. Hij deed echter een dringend beroep het toch te accepteren. Staatssecretaris Hen driks heeft namelijk gisteren de vaste commissie van volksgezondheid te ver staan gegeven dat bij afwijzing zal wor den overgegaan tot ontruiming van Den nendal. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Genève Helsinki Kopenhagen Londen Luxemburg Madrid 1 Malaga Mallorca 1 München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Zürich Casablanca half bew. windstil 19 zw n n Op doorreis naar de Verenigde Staten is de Hongaarse kardinaal Mindszenti gistermiddag uit Wenen op Schiphol aangekomen. In het half uur dat hij op Schiphol verbleef, ontving hij een groep van 15 Hongaren. Het merendeel van hen verblijft al lang in ons land. De kardinaal werd door zijn volgelingen, waaronder een aantal religieuzen, met bloemen onthaald. nw bew. windstil 20 wnw nnw De commissie denkt dat dé „Witte Hull-nieuwe-stijl” over enkele weken kan draaien. De inrichting komt onder beheer van het Nieuw-Dennendalbe stuur. Eén lid moet zich belasten met de eindverantwoordelijkheid. Maandelijks Istanboel Las Palmas zw. bew. Tunis regen WOENSDAG 8 MEI 4.46 uur en 17.10 0.33 uur en 12.56 WOENSDAG 8 MEI 4.58 uur onder 20.16 22.54 uur onder 5.55 moet bovendien aan de commissie ver slag worden uitgebracht over de gang van zaken. Aan de hand van deze ver slagen en van de nota die Nieuw-Den nendal wordt verondersteld te schrijven, zal de commissie binnen zes maanden oordelen over de mogelijkheid van defi nitieve stichting van een experimenteel Nieuw-Dennendal. Vermoedelijk zal deze inrichting in het westen van het land worden gevestigd. Bij de werkers van Nieuw-Dennendal werd het voorstel van de commissie met zeer gemengde gevoelens ontvangen. Meer dan 30 van de 180 bezoekers van de algemene vergadering in paviljoen Donders stonden er in eerste instantie zelfs zeer afwijzend tegenover. Zesen twintig vonden dat een collectief ontslag het enige antwoord kon zijn. Zij voerden onder meer aan dat de commissie op deze manier een einde maakt aan de solidariteit die er tot nu toe heeft be staan. Immers: slechts een gedeelte (naar schatting 40 tot 45 man) van de in totaal 157 Nieuw-Dennendallers zal werk kunnen vinden in Zeist. Tussen deze groep en de meer dan 100 mensen die moeten achterblijven in Den Dolder, zal ongetwijfeld verwijdering ontstaan. Bram Peters van het Nieuw- Dennendalbestuur gaf toe dat het voor stel inderdaad buitengewoon mager is. regen regen regen regen regen regenbui regen regen regenbui zw. onbewolkt motregen regen onbewolkt licht bew. windstil regen zw. bew. i onbew. zw. bew. sneeuw licht bew. windstil 17 onbewolkt nw 22 licht geh. bew. wnw 8 geh. bew. nnw 17 onbewolkt windstil 15 licht bew geh. bew. onbewolkt geh. bew onbewolkt s - '4,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2