AFTREDEN NIET ECHT ALLEEN OM ZAAK-GUILLAUME Aanbod van Portugese junta 1 ir BESCHULDIGD VAN „RABATTEREN” IN NEW YORK CONFERENTIE VAN WILTON PARK (2) TREINROVER BIGGS MOET BRAZILIË VERLATEN (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) RUIMSCHOOTS IJZIGE SFEER KWETSBAAR MINNE MANIER ZONDEBOK Schandaal Verboden BINKEN- EN BUITENLAND "L i Brandt vond zijn positie onhoudbaar Generaal De Spinola arriveert by het Beien Paleis in Lissabon WILLY BRANDT Dwangbevel voor KLM NEW op pers van de kant veel lof over de wijze over Guillaume te (REUTER Op 6 mei 1974 trad Willy Brandt af, Het heeft aan het DDR-regime gelegen, dat een van zijn geheime agenten als naaste medewerker van de kanselier in de bondskanselarij had gestationeerd. Op 26 april had Brandt in de Bondsdag nog bits, en met de bedoeling de zaak met een af te handelen, gezegd: „Ik heb er kennis van genomen dat de SED-staat zijn vijandschap jegens de SPD-voorzit- ter ook op deze manier duidelijk heeft gemaakt”. Nu, op de 6e mei, schreef hij president Heinemann, zich verantwoor delijk te voelen voor nalatigheid in de affaire-Guillaume. van zijn gelijk en daarom niet meer zo kwetsbaar voor zijn politieke tegenstan ders. (Van onze redacteur Ron Brown) STEYNING De journalist heeft vaak een zeer moeilijke taak in het beoordelen van nieuws en kwesties die al dan niet in het algemeen be lang zijn. Bij een dergelijke beoor deling moet zijn geweten een grote, of zelfs overheersende rol spelen. Men sprak twijfel uit over de Ameri kaanse prak.tijk om vraaggesprekken te houden met getuigen of jury-leden tij dens een rechtszaak waarbij deze be trokken waren een praktijk die in Engeland strikt verboden is. Tijdens de discussie over dit schandaal werd ook duidelijk gemaakt dat Lord Lambton en Lord Jellicoe niet op more le gronden door de pers beoordeeld wer den, maar bekritiseerd werden omdat zij leden van een regering waren die toe gang hadden tod geheime informatie die de nationale veiligheid betrof, en omdat ze zich door hun „zwakte” aan chantage hadden blootgesteld; chantage die de nationale veiligheid in gevaar kon bren gen. Om een vrije uitwisseling van op- ndnies te bereiken zonder vrees voor consequenties en ongewilde publici teit, heerst er voor het bijwonen van de Wilton Park conferentie een ci- teer-verbod. Wel kon Browne een beschouwing van de discussies geven en zijn per soonlijk overzicht van de gevoelens van de bewuste discussie-groep. Een en ander wordt hierbij in het tweede artikel over de Wilton Park confe rentie weergegeven. Als hij daar niet in slaagt, zal hij naar Engeland worden gedeporteerd naar Australië, waar hij het laatst heet» gewoond. schert g bij rzitter van :en de iseppe ilnum- KVP Zeeuw itacten onder n we- tot de ngroe- th en leder- door ange- dron- aut* je van d van ifgelo- aieuw- over- dienst in een ïieuwe rikelijk nieu- renkar londs- d von >r het ’erkie- ;rdink er de ek in wel, over vaste i van De junta deed zijn aanbod via gene raal Francisco Da Costa Gomes, chef- staf van de Portugese strijdkrachten. De generaal was gisterochtend in Lissabon teruggekeerd na een verrassend bezoek van 36 uur aan de Angolese hoofdstad Luanda. Generaal Da Costa Gomes wordt be schouwd als de rechterhand van junta- leider generaal Antonio De Spinola. Hij verklaarde dat een besluit tot onafhan- lieren, Dat is tonale mei in n dit artsen t het ma de verantwoordelijkheid van de pers en, als enige vertegenwoordiger van de dagblad-journalistiek in Wis- ton House, kreeg hij de opninies van de groep te incasseren, en vaak rechtstreekse vragen te beantwoor den. Jansen voor- kleu- sieden. mister esteld. 1 kilo- niet is n een voners ‘gezet. ie Le is gis- dollar jdrage n pre- RIO DE JANEIRO (REUTER EN AFP). Het Braziliaanse ministerie van Justitie heeft gisteren meegedeeld dat de Britse treinrover Ronald Biggs het land zal worden uitgezet. Hij heeft 30 dagen tijd om een land te vinden dat hem wil opnemen. publi- Cop- vikke- dj het g Ne- niljoe- Pas bij de nederlagen in de afgelopen maanden is het de SPD goed duidelijk geworden hoe uitzonderlijk de sfeer was waarin Willy Brandt in 1972 verkeerde. Wel werd er nadruk op gelegd dat een televisie- of radio-omroep veel objectie ver moest zijn, omdat hier minder keus voor de kijker of luisteraar was en omdat niet altijd duidelijk zou blijken of een dergelijke omroep een bepaalde politieke overtuiging had. ,Ik ben naar Angola gegaan terwijl ik lichtelijk was aangestoken door het pessimisme van degenen die het programma van de jun ta te gedurfd en wellicht te gevaarlijk achten”. „Vóór ons vertrek7 wisten wij al dat reactionaire en tegen de revolutie ge kante krachten de publieke opinie in Angola hadden vergiftigd door te stellen dat de junta van plan was de Afrikaan se provincies onmiddellijk en onvoor waardelijk op te geven”, zo verklaarde Gomes. Trouwens, tegen alle kritiek in eigen huis woog naar zijn mening de erken ning in het buitenland ruimschoots op. Hij kreeg de Nobelprijs voor de vrede als beloning voor een politiek, die de grote verdienste van de eerste SPD- bondskanselier zou blijven. Hij verschaf te de eenzijdig op het Westen georiën teerde Bondsrepubliek een nieuwe di mensie, namelijk naar het Oosten. Hij normaliseerde de betrekkingen met de Sovjet-Unie en de andere Oosteuropese landen in een stijl die onvergefelijk is. Hij zocht en vond een uitweg uit de doolhof van tegenstellingen tussen de beide Duitse staten. Het was zijn per soonlijke verdienste, dat het aanzien van de Bondsrepubliek in heel de wereld verbeterde. Hermann Schreiber, wellicht Brandts boeiendste biograaf, schreef: Willy Brandt voelt zich op zijn plaats als vertegenwoordiger van het Duitse volk. Hij weet allang dat de handicap van de kandidaat-Brandt, namelijk een emigrant te zijn geweest, een voordeel is voor kanselier Brandt, zeker in de bui tenlandse politiek. Hij kan zich hande lingen veroorloven (en waarachtig met alleen knievallen) die zijn voorgangers niet veroorloofd zouden zijn geweest. Hij kan nationaal zelfbewustzijn demonstre ren en doet dit nu en dan tot aan de rand van het tactisch en protocollair aanvaardbare, zonder daardoor het oude, maar allerminst verbleekte wantrouwen jegens de Duitsers in de wereld wakker te roepen.” eer 20 e auto lag in direc- geen ers. n van ïrnstig ;e be ef af- euver- I zijn en op Brandt is afgetreden nadat het met de DDR overigens inderdaad was gelukt. Wat een van de hoogtepunten in zijn politieke werk had moeten zijn, het regelen van de verhouding tussen de twee Duitse staten, komt echter in een ijzige sfeer tot stand. Oost-Berlijn heeft quasi-verbaasd gereageerd op de Weste lijke opwinding over Guillaume. Is spio nage niet vanzelfsprekend? En Bonn heeft nauwelijks de tijd gehad om zich op de houding van het andere Duitsland te beraden. Het raakte totaal verward in verklaringen en ontkenningen, die een steeds angstwekkender wordend beeld vormden. Is spionage wel een zaak, waarin een veiligheidsdienst de Bonds kanselier kan betrekken? Om die vraag heeft de afgelopen da gen de discussie in de kwestie-Guillau- me eigenlijk gedraaid. Maar ook om de vragen die daaruit voortvloeiden: hoe is het mogelijk geweest dat een snel ge raakt man als Willy Brandt, wie elke tegenslag van het gezicht af te lezen is, bijna een jaar lang heeft geleefd met de DDR-spion, die alles of bijna alles over zijn schouder kon meelezen? „Men heeft de neiging om Brandt op te geven”, schreef Spiegel-hoofdredacteur Augstein al een week geleden. Deze week ge bruikte zijn blad als eerste het „agent provocateur”: Brandt had immers het spel van de contraspionagedienst meege speeld, in de hoop Guillaume en eventu ele medewerkers te kunnen ontmaske ren. leden telt, veroordeelde de wijze, waarop gegevens in de zaak-Lambton-Jellicoe verzameld werden, niet. (Lord Jellicoe nam, evenals Lord Lambton, ontslag uit de regering omdat hij ook bij prostituees was geweest). De pers-raad vergrootte de problemen van journalisten wel door te waarschu wen dat uiteindelijk succes de enige rechtvaardiging van dergelijke methodes was. Willy Brandt was een kwetsbaar poli ticus toen hij in 1961, als opvolger van Ollenauer, kanselierskandidaat van de SPD werd. Hij had naarn gemaakt als burgemeester van het benarde West- Berlijn, maar was de „emigrant” (ge vlucht voor de nazi’s bracht hij de oorlogsjaren in Scandinavië door) in een Duitsland dat sterk met het verleden leefde en waar „emigratie” gelijk stond met landverraad. Het ging bovendien zelfs een man als Adenauer niet te ver der meer PanAmerican, World Airways en Trans World Airlines gelijke gerech telijke vorderingen ontvangen. Boyd zei verder, dat alle luchtvaart maatschappijen die op de transatlanti sche route vlogen, een gerechtelijk dwangbevel hadden ontvangen. Maxi mumstraffen, zei hij, konden pas vastge steld worden wanneer de rechtbank-jury had bepaald op grond van welk artikel de maatschappijen vervolgd zouden wor den. Van de zijde van het KLM-kantoor in New York, waar de betrokken functio narissen niet bereikt konden worden, werd gezegd dat de heer F. Kielman, vice-president van de KLM, blijkbaar voor overleg met de directie in Amster dam, gisterochtend met een toestel van een andere luchtvaartmaatschappij dan de KLM naar Schiphol was vertrokken. Tegen de uitdrukking „zwakte” werd ook geprotesteerd omdat dit ook een moreel oordeel insloot. In antwoord hierop kwam de mening dat van rege ringsleden hogere principes en morele normen vereist werden dan van „gewone mensen” die geen „voorbeeld voor het volk” behoefden te zijn. In ieder geval zou de pers in deze zaak in het alge meen belang gehandeld hebben door de feiten te publiceren. Of dit bok het geval was in de recente artikelen waarin premier Harold Wilson Alhoewel de 161ste Wilton Park conferentie te Wiston House, in Stey- ning een klein plaatsje in het Engelse graafschap Sussex als dis- cussie-thema nationale soevereiniteit en het evenwicht tussen algemene opinie en politiek besluit heeft, neemt dit niet weg dat de deelne mers, waaronder onze redacteur Ron Brown, ook andere onderwerpen be spreken. LISSABON. (AP) De militaire jun ta van Portugal heeft gisteren alle Afri kaanse opstandelingen in Mozambique. Angola en Guinee-Bissau een s.taakt- het-vuren aangeboden op voorwaarde dat zij eveneens de gevechten staken en zich gaan manifesteren als politieke par tijen. (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) YORK. Het hoofdkantoor van de KLM in New York beeft van de federale rechter een gerechtelijk dwang bevel ontvangen om alfe gegevens en documenten te overhandigen betreffende illegale betalingen aan reisbureaus voor het aanbrengen van passagiers. In verband hiermee zullen topfunctio narissen van het kantoor in de komende (Vervolg van pagina 1) BONN „Willy Brandt aan het venster! Willy Brandt aan het ven ster!” Het was 19 maart 1970. In het Oostduitse Erfurt riep een geweldige menigte om de Westduitse Bondskanselier: een ontroerende demonstratie van de verwachtingen die Brandt had gewekt. Bij aankomst op het Erfurt- se station had hij, langzaam en ietwat stokkend, alleen gezegd: „Ik hoop dat het gelukt”. Zijn Oostduitse gesprekspartner Willi Stoph antwoordde: „Aan mij zal het niet liggen”. „Taak van de journalist vaak ur in s door Chi- zullen hand- mjla- igenen ervan beschuldigd werd bij grond-specu- latie betrokken te zijn geweest, werd betwijfeld. Nader onderzoek wees uit dat Wilson in feite niets van deze kwes tie afwist maar dat zijn handtekening Er is nu zelfs sprake van een grondig onderzoek naar de belangen van parle mentsleden en er hangen meer beschul digingen in de lucht. En het zal waarschijnlijk door de Engelse pers niet gewaardeerd worden dat premier Wilson een koninklijke commissie in het leven heeft geroepen om een onderzoek in te stellen naar wat door de premier „problemen over de vrijheid van de pers” genoemd worden. In sommige kringen wordt een dergelijk onderzoek „spelen met vuur” genoemd. De Wilton Park discussie eindigde tenslotte met een debat over de onaf hankelijkheid van de pers. Er werd opgemerkt dat er geen volslagen objec tieve krant bestond; dat ieder blad zich aan bepaalde principes en meningen hield en dat de lezer daardoor ófwel moest kiezen welke krant het meest met zijn eigen mening overeenkwam, ófwel meerdere kranten van verschillende overtuigingen moest lezen om een meer objectief beeld te krijgen. Klachten dat hoofdredacteuren alleen publiceerden wat de eigenaars van een krant toeston den, werden in het algemeen geheel verworpen. Er werd ook gesproken over een z.g. „Watergate-verschijnsel”. Wanneer jour nalisten gegevens over leden van een regering of vooraanstaande figuren ont vingen waardoor vermoedens over zwen del of achterbaks gedrag werden opge wekt, zouden deze journalisten onmiddel lijk denken met een „mini-Watergate” te doen te hebben. Hierdoor zouden ze te overhaast te werk gaan. Van sommige politici onder de deelne mers kwam de vraag of journalisten het recht hadden iemand op morele grond te beoordelen en in hoeverre de pers het recht had om iemands privé-leven bin nen te dringen. Hierbij werd gedacht aan de zaak-Profumo in Engeland, en, van meer recente datum, de zaak Lamb- ton-Jellicoe. Bij deze laatste zaak had een persfo- tagraaf in het geheim foto’s gemaakt van Lord Lambton (een Britse ministèr die echter geen kabinets-minister was; in Engeland bestaan ook ministers buiten het kabinet) in het gezelschap van twee prostituées. Ook werd toen in het geheim een geluidsopname gemaakt. (Ironisch genoeg is dit laatste een spionage-me- thode waar in de zaak-Watergate door de pers zoveel kritiek op geleverd wordt.) Hierop werd de uitspraak van de pers- raad (press council) in Engeland geci teerd. Deze raad, die over de ethiek van de pers waakt en ook niet-journalistieke Op brede sympathie kon hij allang reke nen. Nu heerste bovendien onder de kiezers de opvatting dat de man die het zo oprecht meende, op een minne ma nier het regeren onmogelijk was ge maakt. Brandt zou de kans moeten heb ben om zijn Oost-politiek af te ^ronden. Die situatie, zo weet men thans, kan zich niet herhalen. De SPD heeft nu weer een strijdbare Willy Brandt nodig, zoals hij in zijn Berlijnse tijd was, schreef kort geleden een SPD-lid in een ingezonden brief. De verkieingsslogan van 1972 („Willy Brandt, wie an ders. zou geen tweede keer voldoen de zijn. Geen wonder dat in die veranderende sfeer de troonpretendent al naar voren kwam, namelijk Helmut Schmidt, de strijdbare, uiterst zelfverzekerde vice- partij voorzitter en minister van Finan ciën. Het Britse blad The Economist heeft Schmidt al weken geleden gepre senteerd als de mogelijke redder van Europa. Maar spelletjes van dien aard leken even onwerkelijk als het vandaag ineens zo goed klinkende idee van onge duldige partijgenoten om Willy Brandt tot bondspresident te laten kiezen. Im mers, de gelouterde SPD-voorzitter, die bondskanselier werd toen hij naar eigen zeggen vanwege alle tegenslagen eigen lijk niets meer wilde worden, had men selijk toch altijd nog zoveel voor op de arrogante Schmidt. Brandt is een van d ie vaderfiguren, naar wie in de Westduitse politiek eeu wig wordt gezocht, de integrerende macht bovendien in zijn partij. Gisteren is dan ook, ondanks alle bedenkingen die partijvrienden en ministers de laatste tijd mogen hebben gehad, geprobeerd Willy Brandt van zijn besluit af te brengen. Er waren redenen genoeg om het tijdperk-Brandt niet nu al te beëin digen. vervalst zou zijn. Twee Engelse kranten staat nu een proces wegens smaadschrift te wachten van de kant van Wilson en een van zijn medewerkers. om minachtend te spreken over Herbert Frahm, de man die niet weet wie zijn vader is geweest de naam Willy Brandt dateert uit het verzet tegen Hit ler. Brandt verloor van Adenauer en in 1965 ook van Erhard. Toen trok echter zijn vriend Günther Grass al door het land om te verkondigen: „Op het ogen blik is hij de enige staatsman die de kennis, begaafdheid en het formaat bezit om in de buitenlandse politiek een inita- tief t< ontwikkelen dat het verdrongen doel van de hereniging weer in ons blikveld brengt”. Die hereniging zou tenslotte juist voorgoed uit het blikveld verdwijnen, maar wel door het staats manschap dat Brandt al toonde als mi nister van Buitenlandse Zaken onder CDU-kanselier Kiesinger In 1966 had de SPD besloten tot de „grote coalitie” met de CDU, een bondgenootschap dat par tijstrateeg Wehner noodzakelijk leek als aanloop naar het ovennemen van de regeringsmacht. In samenwerking met Walter Scheels FDP was die overname in 1969 mogelijk. Met een uiterst kleine en bovendien nog afbrokkelende parlementaire meerder heid begon de kanselier, die zichzelf als „kanselier van de interne hervormingen” had aangekondigd, aan een indrukwek kende hervorming van de buitenlandse politiek. Het duurde tot 1972. Toen dwong de op alle fronten dwarsliggende oppositie van CDU en CSU hem om de vervroegde verkiezingen uit te schrijven die een persoonlijke triomf voor Willy Brandt zouden worden. Daarom is Willy Brandt niet louter de man die zich als zondebok heeft gemeld. De oppositie zegt ook terecht dat de zaak-Gauillaume hiermee niet is afge daan. Brandt moet werkelijk de overtui ging hebben gehad dat zijn positie on houdbaar was geworden. Gedreigd met aftreden had hij in februari al eens. Toen werd het nauwelijks serieus geno men. Er mocht de kanselier in de rege ring en in zijn partij nog zoveel dwars zitten, hij was nu eenmaal persoonlijk op beide plaatsen onmisbaar. Maandag woog dat argument voor hem niet zwaar genoeg meer. Die vorige keer, in februari, had de 60-jarige kanselier zijn kabinet ontstemd gevraagd: „Ben ik eigenlijk de chef van een firma die failliet is gegaan?”. De vakbeweging had zich bij loononderhan delingen niet weten te matigen; de coa litiepartners SPD en FDP ruzieden over hun medezeggenschapsmodel; Wehner schoot vanuit Moskou op zijn vriend Brandt; Scheel ontvouwde onaanvaard bare politieke opvattingen over zijn toe komstige werk als bondspresident; de Oost-politiek stagneerde en in de Euro pese Gemeenschap had het Westduitse voorzitterschap van dit eerste halve jaar niets positief kunnen brengen. Een te leurgesteld man was Willy Brandt al lang, maar in Bonn heette het: Willy is op zijn best als hij met zijn rag tegen de muur staat. Iets daarvan meende men kort daarop in de partij te ervaren. Het ging slecht met de Sooiaal-Democratische Partij, die in 1972, vanwege Brandts populariteit, een grote verkiezingsoverwinning had geboekt. Het gedrag van de linkervleu gel, vooral in de jongerenorganisatie, had merkbaar voor onzekerheid onder de kiezers gezorgd. Het geloof in het hervormingswerk, dat Brandt in de Westduitse samenleving had willen ver richten, bleek bijna te zijn weggesmol ten. Uitgerekend in het SPD-bolwerk Hamburg moest de partij in maart een eerste zware nederlaag incasseren tegen de CDU. Degene die onder deze omstan digheden niet van de wijs scheen te raken, was Willy Brandt. De SPD-voorzitter maande tot actie en bezinning, las de linkervleugel de les en kondigde alvast aan dat de volgende landdagverkiezingen, op 9 juni in Neder- saksen, weer een keer ten goede voor de Partij zouden brengen. Hij mengde zich al vroeg in de verkiezingsstrijd in die deelstaat vorige week trok hij met schipperspet op het hoofd en in jopper langs de kust een noodzakelijke actie omdat „de SPD een volkspartij is, die verantwoordelijk is voor het lot van een grote industriestaat”. Brandt was vorige week nog vastbesloten zijn partij uit het slop te halen en weigerde ook daarom zich persoonlijk in de steeds griezeliger wordende discussie over Guillaume te mengen. Tenslotte was dit niet meer de Willy Brandt die in 1969 kanselier Kiesinger tot aftreden dwong en kort daarop boos Wt de Bondsdag liep omdat hij zich door afgevaardigde van de oppositie on rechtvaardig behandeld voelde. Hij was °°k niet meer dezelfde als de Willy Brandt die de CDU in 1969 toeriefc: „Dit is niet het ‘einde van de democratie, we beginnen nu pas goed”. Willy Brandt, die heeft toegegeven in de overmoed van z’-jn successen te veel te hebben beloofd, was in de loop van de jaren een be dachtzaam sprekende en langzaam han- •lende staatsman geworden, overtuigd kelijkheid voor de drie Afrikaanse pro vincies onmogelijk democratisch kon zijn omdat de denkbeelden die de onaf- hankeli j kheidsbewegingen voorstaan „niet die verspreiding” in Afrika genie ten. Hij voegde hieraan toe: Daarentegen leek de felle kritiek de pers van de kant van de Britse minister Edward Short verleden week een te scherpe reactie. Short beweerde dat hij belasterd was omdat Engelse kranten en televisie een brief van hem hadden bekend gemaakt waarin Short een wethouder bedankte voor een be drag dat hij wilde accepteren mits dit feit geheim gehouden werd. De bewuste wethouder staat thans terecht op be schuldiging van corruptie. Short zei dat het geld een vergoeding van onkosten was, maar het kon de pers moeilijk kwalijk genomen worden dat de zin over „geheimhouding” verdacht gevon den werd. De betalingen waren vaak percentages van de aangebrachte passagebiljetten, va riërend van 4 tot 50 percent, en kwamen in de meeste gevallen niet de passagiers ten goede door kortingen op de biljetten, maar verdwenen rechtstreeks in de zak ken van hogere functionarissen van reis bureaus. Deze praktijk („rabatteren” ge noemd) is in strijd met de voorschriften van de burgerluchtvaartcommissie en de internationale luchtvervoervereniging (IATA). Uit het internationaal gezelschap van Nederlanders, Fransen, Amerika nen, Duitsers, Zwitsers, Italianen, een Canadees, een Spanjaard, Noren, De nen, Zweden, Finnen en uiteraard Engelsen, werden discussiegroepen gevormd. De groep waarbij onze redacteur Brown behoorde, nam als eerste the- tien dagen door een rechtbankjury wor den gehoord. De KLM was een van de 23 Amerikaanse en buitenlandse lucht vaartmaatschappijen, waaronder de Rus sische maatschappij Aeroflot, die een dwangbevel ontvingen. De waarnemend officier van Justitie voor het oostelijke federale rechtsdistrict van New York, Edward J. Boyd, *zei dat het dwangbevel verleden week woensdag bij de KLM werd getekend. Van de Amerikaanse maatschappijen hebben on- Met deze illegale betalingen moeten overigens niet de gebruikelijke commis sies van gemiddeld 7 tot 11 percent worden verward, die reisbureaus legaal toekomen voor het aanbrengen van pas sagiers. De illegale betalingen werden voor de boekhouding van de luchtvaart maatschappijen vaak op slinkse wijze vermomd als drukkosten voor reclame folders of ze werden overgemaakt aan „lege vennootschappen”. Soms vonden ze rechtstreeks in contanten of per cheque plaats. De praktijk van het „rabatteren” blijkt volgens een federaal onderzoek zeer wijd verbreid te zijn onder de internationale luchtvaartmaatschappijen. Niettemin, of misschien juist daardoor, waren hoge functionarissen van lucht vaartmaatschappijen in New York pijn lijk' getroffen dat zij strafrechtelijk vervolgd zouden worden. Het onderzoek naar deze affaire is een vervolg op verhoren door een recht bankjury verleden jaar, die uitwezen dat op grote schaal diefstal van blanco vliegbiljetten werd gepleegd, zowel in de Verenigde Staten als West-Europa. Deze blanco biljetten werden vaak voor min der dan de helft in kroegen, kapsalons en cafés in New York aangeboden. In sommige gevallen kon worden vastge steld dat de mafia, de georganiseerde misdaad in de Verenigde Staten, hand langers had in deze handel in gestolen tickets. Ook bij de KLM werden in die periode onregelmatigheden met vliegbil jetten gemeld. Pogingen van de burgerluchtvaart commissie en de IATA om aan deze praktijken een eind te maken, hebben in het verleden weinig succes gehad. Dit was de enige concrete conclusie waartoe de Wilton Park discussie-groep kwam na een ietwat vaag debat over de verantwoordelijkheid van de pers, waar bij van de ene kwestie op de andere gesprongen werd zonder dat men ergens gedetailleerd over sprak. De meeste pun ten die door de deelnemers naar voren gebracht werden, waren (in vragen ver werkte) klachten over de pers, sommige gegrond, andere op misverstanden geba seerd. Ook spitste de discussie zich voor namelijk toe op de Britse en Ameri kaanse pers. Wel was er waarop de Engelse pers werkt, zoals het verbod commentaar of feiten te publice ren over mensen of kwesties zolang deze het onderwerp van een rechtzaak en dus „sub judice” zijn, en de wetten die laster en smaadschriften bestraffen. Ook werd de rol van een vrije pers als uiterst belangrijk beschouwd, doch er was twijfel over de manier waarop de journalisten deze rol soms vervulden. Men maakte onderscheid tussen de meer „sensationeel-georiënteerde” pers en de z.g. „serieuze” journalistiek en vond dat men voor deze twee groeperin gen verschillende maatstaven moest ge bruiken. De bittere klacht uit de V.S. was dat het daar vrijwel onmogelijk is om een journalist of een krant een proces we gens laster of smaadschrift aan te doen vanwege het gedetailleerde en moeilijk te leveren bewijs dat van de aanklager vereist wordt. Hierdoor kon de Amerikaanse pers „naar willekeur” feiten over iemand of iets publiceren, vond men. Ter verdedi ging werd aangevoerd dat hierdoor ook het exposé van de zaak-Watergate tot stand was gekomen, waarbij een vrije pers zelfs de president van de V.S. uit naam van het volk ter verantwoording kon roepen wanneer er sprake was van corruptie of wetsovertreding. een gewetenskwestie” :-... ÉMi W

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3