POLITIEKE MANIFESTATIE VOOR SCHOLEN VAN LAGERE VELSEN RUSSISCH BEZOEK AAN IJMUIDEN or Niet-artsen inschakelen bij controle op medisch werk Horeca-toernooi in Driehuis Meisje snrong tijdens spelen tegen auto op Opheffen van D ’66 kan regelrechte consequenties voor kabinet hebben -S stem VVD Lijst 3 Hinderwetprocedure Progressief Velsen start campagne Pleidooi in open brief van D’66 HAVENBERICHTEN Onderwijsproject over gemeenteraadsverkiezingen PARTIJVOORZITTER JAN TEN BRINK SPRAK IN IJMUIDEN ft Cc (Van een onzer verslaggevers) Lichte wrevel Haarlem, Grote Houtstraat 96. Telefoon 023-31.37.29 ito het scherpe en eigentijdse inkoop- verkoop politiek noemen? I ding tegenover het huidige kabinet. Dat dit kabinet er is, dankt het in grote mate aan het bestaan van D’66. Den Uyl heeft het zelf ge zegd: „Als D’66 niet aan de verkie zingen had meegedaan, zou dit kabi net er niet geweest zijn”.”. KIES OP 21 MEI VOOR DEMOCRATIE Een nieuw bewijs van de duidelijke lage prijs-politiek van House. VELSEN Met de beperkte mo gelijkheden die de huidige situatie in de partij hem biedt, heeft lande lijk D’66-voorzitter Jan ten Brink zijn partijgenoten in de IJmond maandagavond het hart onder de riem willen steken. „Namens mezelf wil ik wel zeggen dat ik wil door gaan”, sprak Ten Brink, daarbij doelend op het voortbestaan van D’66. „In eerste instantie wil ik dat voor mijn gevoel van verantwoor- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De politieke partij D’66 heeft in maart van dit jaar een open brief verzonden aan de Ko ninklijke Maatschappij tot Bevor dering van de Geneeskunst en daarin gepleit voor een vérgaande democratisering in de sector ge zondheidszorg. Het in de brief ge stelde heeft betrekking op een onderlinge (intercollegiale) toetsing. Daarbij wordt door een groep spe cialisten in een ziekenhuis aan de hand van bijvoorbeeld de status (ziekterapport) van een overleden patiënt kritisch nagegaan of er wel licht fouten gemaakt zijn. Belang rijk is dat de daarbij betrokken spe cialisten zich bewust worden van het feit dat ook zij fouten kunnen maken. Het spreekt vanzelf, dat daar een verbetering kan optreden wanneer die fouten ook worden onderkend. r Sportjasje, in vele variaties qua model, kleur en dessin, van 139,50 naar 85,-. Pantalons, idem dito, van 79,50 naar 40,-. Dat betekent bij House een com pleet sportpak. Lange nawerking X «NWMMto Vraagt u eens aan uw man of hij bij ons langs komt. Krijgt hij een sport- combinatie van ons. Zal het goed doen op de omslag van zijn nieuwe singel tje. Ziet hij ook meteen dat House eersteklas spullen verkoopt voor bijna geen geld. Een hoop mensen vragen ons hoe dit allemaal kan. Mogen wij PZ.AATSELIJK nieuws «HT ff i. L. (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE DAGVOORZITTER JAN TEN BRINK ADVERTENTIE (Van een medewerker) ploegen van i bile- rloge Jan Terlouw en Jan ter Brink (arts), respectievelijk fractievoorzitter van D’66 Een volgende vraag in de open brief luidt: „Zou het, deze gedachtengang ver volgend, ook naar uw mening niet wen- zodat deze zijn invloed kan blijven uitoe fenen”. zich bevindt. Een bericht van verhinde ring van Anneke Goudsmit (voorstand ster van opheffen van de partij) wekte lichte wrevel bij het afdelingsbestuur. Een begrijpelijke zaak, wanneer men zich hier met man en macht wil inzet ten voor het behoud van de partij. KIC, and- rdag rt in egen toer- wen- ders, ?sten dra- ieuw EHS lisa- t de ;rker van Am- J. H. n de is en ip en ndde illes- ïhuis ems- iding surs” es in De VVD ziet het gemeentebestuur als een afspiegeling van de gehele gemeen telijke samenleving. Dat is pas demo cratie en niet alle macht in de handen van een beperkte groep. Van Tuyllweg 4, Veisen-Zuid, 02550-15424 irm- JBC, >oule ïgom even iwen door ge- van de van ij de en. van ■per- >r de riem i het oren, t de za- i de Maandag 27 mei zal wethouder Roes- singh een inleiding houden over de taak verdeling binnen het college van burge meester en wethouders. De dinsdag daarop volgend zal oud-wethouder H. de Boer deze inleiding verzorgen. Het ligt in de bedoeling dat na de inleidingen u -Smi nW] 2' IJMUIDEN. In het onderwijs wordt de komende weken veel aandacht be steed aan de naderende gemeenteraads verkiezingen. Zo hebben twee groepslei ders van de MlVO-school aan de Heide- straat een project op stapel gezet voor het basisonderwijs waarin deze verkie zingen centraal staan. Het is de bedoe ling aan de hand van verschillende les sen in te gaan op het besturen van de gemeente, de problemen die daarmee verbonden zijn en de taken van de overheid. Hoogtepunt wordt een mani festatie in het Hervormd Jeugdgebouw waarin achthonderd zesdeklassertjes een politiek programma krijgen voorgescho teld. Over Provinciale Staten en Gemeente raad: „De leden daarvan hebben het volste recht om hun werk voort te zetten. Zij zijn gekozen. Alleen zal het moeilijker voor ze worden, wanneer zij zich niet meer gesteund voelen door een partij. „Merkwaardig”, aldus Ten Brink, die als neuroloog aan het Zeeweg Zieken huis in Velsen verbonden is, „vind ik dat er van de kant van de Maatschappij tot nog toe geen enkele reactie op onze brief geweest is.” vertegenwoordigers van politieke partij en aan het woord komen om aan de jongens en meisjes duidelijk te maken wat hun partijen nastreven, speciaal ten behoeve van de jeugd. In de pauze krijgen de leerlingen de gelegenheid hun stemmen uit te brengen op echte stem biljetten, in echte stemhokjes, compleet met een echte stembus. Na de pauze krijgen de zesdeklasser tjes de gelegenheid vragne te stellen en wordt de uitslag van de stemming be kend gemaakt. Deze manifestatie vormt de afsluiting van het project, waarin de informatie die op de scholen gegeven zal worden een grote rol speelt. De partijvoorzitter deelde desgevraagd mee dat er aan de gemeenteraadsverkie zingen door veertig afdelingen op eigen kracht wordt deelgenomen. Bij vijfen dertig afdelingen gebeurt dat in een samenwerkingsverband met andere par tijen. Vijfenveertig afdelingen doen niet mee. IJMUIDEN. Voor de tweede maal zal aanstaande zaterdag 11 mei op de terreinen van de voetbalvereniging VSV te Driehuis het Horeca-toernooi worden gespeeld. Het toernooi moet worden ge zien als een voorbereiding op het Syp- Sterk strandvoetbaltoernooi. dat 19 mei van start gaat. Daarom zal een aantal van de strandploegen nu al hun krach ten gaan uitproberen. Deelnemende ploegenGriffioen, Snacks Zuidarcade, Poort van Velsen, Marco Bar, Zeebad, Café IJmuiden, Pa viljoen Schoonenberg, Café Centrum. De teams zijn verdeeld in twee poules, waarin ieder dan een halve competitie speelt. Vele bekende amateurs zullen deel uitmaken van genoemde elftallen. Het toernooi begint ’s morgens om 10.00 uur, terwijl men verwacht de finale omstreeks 16.00 te kunnen verspelen. 7: M -M25. house of enqland ken”, aldus Ten Brink. Van de zijde van de Heemskerkse vertegenwoordiging, met name van lijst trekker Nijsen, werd kritiek geuit op de houding van het hoofdbestuur van D'66 tegenover de plaatselijke afdelingen. Zo als bekend heeft het hoofdbestuur zich nogal passief opgesteld tegenover de ko mende gemeenteraadsverkiezingen, met betrekking tot de deelname daaraan. Het advies van het hoofdbestuur luidde: Niet als afdeling zelfstandig aan de gemeen teraadsverkiezingen deelnemen. Een ad vies dat werd uitgebracht na zorgvuldige bestudering en vergelijking van de sta tenverkiezingen. In het advies werden uitzonderingen vermeld. Deze gelden in die gemeenten waar een samenwerkingsverband met andere partijen bestaat of gepland is, waar programmatische afspraken zijn gemaakt, of voor gemeenten waar een plaatselijke lijsttrekker voldoende zou aanspreken om het vereiste aantal stem men te kunnen halen. Over eventuele consequenties voor de regering bij het verdwijnen van D’66 zei de partijvoorzitter: „Ik ben bang van xyel. Dat wordt dan een onhoudbare situatie voor de bewindslieden die na mens onze partij in de regering zitten. Maar ook voor Den Uyl om hun aan blijven te verdedigen. De druk van de confessionelen om herziening te krijgen zou dan wel eens te groot kunnen wor den. Het opheffen van D’66 zou dus regelrechte consequenties voor het kabi. net kunnen hebben”. selijk zij ndat in de voorgestelde toet singscommissies van medische staven ook niet-medici zitting zouden nemen? Zou uw Maatschappij bereid zijn deze mogelijkheid te onderzoeken en in deze richting aanbeveling te doen?” Voorzitter Jan ten Brink van D’66 stelt dat ook voor andere groepen dan specialisten hij denkt daarbij in het bijzonder aan de huisartsen een der gelijk toetsingssysteem van groot belang is. G. A. Scoonkind Deense vissersvaartuigen, die in verband met hun vangsten de luwte van de haven hebben opgezocht om hun lading niet te beschadigen door het heen en weer rollen op zee. Zij maken deel uit van een groep van ongeveer veertig Deense vissersvaartuigen die voor IJ muiden aan het vissen zijn. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Donderdagavond start Progressief Velsen- blijkens een mede deling - de verkiezingscampagne met een bijeenkomst in gebouw Velserduin, om acht uur ’s avonds. De verkiezingsac- tiviteiten zullen dan worden besproken, terwijl een campagnewagen - een daar toe ingerichte caravanvoor bezichtiging 'gereed staat. Hiervoor is door de gemeentelijke on derwijsinspectie en de voorlichtings dienst een boekwerkje samengesteld, waarin tal van aspecten van het ge meentelijk bestuur aan de orde komen. Vragen en opdrachten laten de kinderen deze informatie verwerken. In totaal zijn 39 lagere scholen verzocht mee te werken, 23 hebben hierop positief gerea geerd. Al met al werd uit het op deze bijeenkomst ter tafel gebrachte nog eens duidelijk in welke kritieke situatie D’66 in de tweede kamer en partijvoorzitter, willen verder gaan en stellen de voorzit ter van eerder genoemde Maatschappij onder meer de vraag: „Acht u het mo gelijk en wenselijk, dat bij het invoeren van het systeem van de intercollegiale toetsing tevens normen worden ontwik keld, waaraan het werk en de kwaliteit van de individuele specialist kan worden getoetst? Indien u hierop bevestigend antwoordt, deelt U dan vervolgens onze opvatting, dat bij het opstellen van deze normen grote openheid zou moeten wor den betracht en ook niet-artsen (dus de consument) geraadpleegd dienen te wor den?” (uiteraard ook los verkrijgbaar) VELSEN. Een 7-jarig meisje, dat maandag omstreeks kwart over zes, op de rijbaan van de Dr. Kuyperlaan aan het spelen was, is na een aanrijding met een auto met een gebroken onderbeen naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. Het meisje- was aan het touwtje sprin gen en kwam met haar been tegen da bumper van de auto terecht. De partijvoorzitter, die in de „Poort van Velsen” op de ledenvergadering van D’66 voor de nauwst bij de partij betrokkenen sprak, is van mening dat er in de rustperiode, die na de komende verkiezingen tot in 1977 optreedt, zeker mogelijkheden voor herstel van de partij aanwezig zullen zijn. „Eigenlijk voel ik bij mezelf een zekere hoop en verwach ting voor de komende jaren. Het zou mij niets verbazen als het electroraat toch weer zou worden bewogen door een linkse partij die duidelijk zou aanspre- Op de kritiek vanuit de afdeling IJ mond antwoordde Jan ten Brink dat D’66 na de laatste verkiezingen in de gehele pers gedoodverfd werd als de verliezende partij, die de langste tijd zou hebben bestaan. „Zo’n effect dat daar door ontstaat, heeft een lange nawer king”, aldus Ten Brink. Over de steun vanuit het hoofdbe stuur, die de afdelingen bij komende campagnes moeten missen zei hij„U o verschat verre de mogelijkheden aan de top. Het is fysiek en materieel niet mogelijk steun te verlenen. Maar het is zeker niet zo dat het advies van het hoofdbestuur moet worden opgevat als het aankondigen van een doodvonnis”. Het Velsense D’66-raadslid Heller had even tevoren opgemerkt dat het een vervelend ding was dat kleine politieke partijen sterk gekoppeld zijn aan één persoon, bij D’66 fractievoorzitter Jan Terlouw: „Als hij tot de „opheffers” be hoort en er is geen aansprekelijke ver vanger, dan kun je ook maar beter ophéffen”. Jan ten Brink antwoordde: „Ik weet VELSEN. Op woensdag 22 mei aanstaande zal in het stadhuis om 11 uur ’s morgens een hoorzitting gehouden worden over de vestiging van een slijte rij, slagerij en levensmiddelenbedrijf in de Narcissenstraat 4 te Santpoort. Een ieder zal dan in de gelegenheid worden gesteld mondeling bezwaren te uiten te gen het afgeven van een hinderwetver gunning. Vanaf heden is het ook moge lijk schriftelijk bezwaren in te dienen bij het gemeentebestuur. De aandacht van de inwoners van Velsen wordt er op gevestigd dat zij slechts dan tot beroep gerechtigd zijn indien zij op bedoelde zitting hun bezwaren mondeling hebben toegelicht. Een niet-alledaags bezoek aan de IJmui- dense haven bracht het Russische onder- zoekingsvaartuig „Kwant" uit Kalinin grad. Het Russische vaartuig zou oor spronkelijk vorige week hier zijn aange komen in verband met een symposium Maandag in IJmuiden aangekomen. Kvant, IJmuiden, Noordzee; Walter, Me lilla; Robin 7, Cont. Plat; Christel; Fur; Carbo Sierra, Rotterdam; Piranana, Lis sabon; Oceanica, Puerto Odaz; Som- mersbidijke, Londonderry, Tarring, Rot terdam; Teutonia, Rotterdam; Vallila. Stettin. Maandag uit IJmuiden vertrokken. Thea k, Kopenhagen; Petqueen, Le Ha vre; Shin Yu Maru, Sannicolaas; M i. Transporter Noordzee; Rijnstroom. Har wich; Gardience, Gainborrough; Mark- borg, Zaandam, Stade; Helga’s, Virkaray: Sir Winston Churchill, Leeds; Robin 7, IJmuiden, Cont plat; Kleine Wesser, Bil bao; Memel, Dagenham; Merweborg, Be verwijk, Stade; Sussanne Lomborg; Rot terdam; Fin Master, Velsen, West Hart- lenool; Skagern, Boston; Smit Lloyd 3. IJmuiden. Cont Plat; Maersk Fichter. IJmuiden, Cont Plat; Jakob Kunder Rotterdam; Scol Progress, Zaandam. Hamburg; Winnetou, Rotterdam; Maritta Johanna, Lerwick. Dinsdag aangekomen. Kristine, Kristi- neham; Amersfoort, Rotterdam; Sachen- stein, Bremen; Canedce, Terneuzen; Jan. Flensburg; Tor Scandia, Immingham: Dunvegen head, Thames. Dinsdag vertrokken. Port St. Lawren ce. Middlesborough; Diligente, Cont. Plat; Bab t, Zaandam, Delfzijl; Amstel- land, Hamburg; Baltysky 1, Bremen; Lindo, Hamburg; Lawanti, Bremen; Branbon, Rotterdam. Men was het er over eens dat D’66 zichzelf slecht verkocht heeft. Daarop sloeg ook een suggestie van Heemskerkse zijde, die er op neerkwam dat de partij teveel getracht heeft alles wat zij te zeggen heeft te academisch te formule ren, waardoor er te weinig ruimte zou overblijven om de ideeën werkelijk te kunnen uitdragen. De Heemskerkse spreker zei tenslotte: „Wy hebben nu op niet-academische wijze steun nodig om bij de komende verkiezingen niet weer tot een debacle te komen”. van biologen, doch kwam toen niet op dagen. Vermoed wordt, dat men zich een week in de datum heeft vergist. De „Kwant" heeft maandag drinkwater ge laden en zou vandaag weer uitvaren. In de Haringhaven verschenen ook 16 dat Terlouw het in de eerste week na de laatste verkiezingen moeilijk heeft gehad met zijn .geloof’. De laatste tijd behoort hij tot degenen die beseffen dat we verantwoordelijkheden hebben en dat daarom de partij in tact moet blijven, (ieve mevrouw (Koefyeli H.R3- iiWT k

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5