Industriebond NVV over federatie met NKV: Vooruitzichten voor aan perscentrum Koeweit wil Indonesië verbeterd Bier duurder (te bedrijven Vliegen naar de West wordt duurder zuinig zijn met olie Koninklijk bezoek „Dow Jonesindex in '80 op circa 4000 1 Werkgevers: „Sociale kwestie los van emoties aanpakken” Voor Italiaanse week naar Nederland 99 Mllli BELEGGINGSANALIST GOULD 99 Geen schaamrood KLM-vluchten twaalf percent omhoog op kaken van Unilever 1 „Minder zuiver financiële hulp nodig” MEI 1974 23 ECONOMIE Jaren tachtig Voorwaarden Twee tot drie cent „Eigen weg” 16 lig, I 55 52 „Zorgwekkend” 19 I ur- m- im i i 4 I sA 1 I I I I I 7 r I der t 'WW ÖUlNDtRDAG 9 F 5000 (Van onze redactie economie) Op Schiphol is gistermiddag de staats secretaris van Buitenlandse Handel van Italië, Stefano Servadei aangekomen. Het doel van zijn reis naar Nederland, die tot zaterdag zal duren is het ver richten van de opening van een Italiaan se week in Den Bosch en Breda. Ser vadei zei na zijn aankomst op Schiphol van de gelegenheid gebruik te maken met minister Lubbers van Economische Zaken en staatssecretaris Brinkhorst van Buitenlandse Zaken informele bespre kingen te voeren. Hoewel daarvoor geen agenda is opgesteld zullen zeer zeker de import beperkende maatregelen die Ita lië heeft genomen aan de orde komen. Op vragen over de bio-industrie ant woordde de president-directeur dat „dit geen zaak voor Unilever is. U bent bij ons aan het verkeerde adres, omdat wij geen dieren fokken, maar slechts vee voeder leveren”. DEN HAAG (ANP). De consumen tenprijzen van in Nederland geprodu ceerd bier mogen, na overleg met het ministerie van Economische Zaken, per 13 mei worden verhoogd met 2 cent voor de 30 cl fles en het 34 cl blikje en met 3 cent voor de 45 cl en 50 cl fles. e SCHIPHOL (ANP)a. De KLM zal met Ingang van 15 mei haar tarieven voor diensten met Suriname en de Neder landse Antillen met 12 percent verho gen. Zeven percent hiervan is een op vang van de sterk gestegen kosten, vijf percent is „tariefsaanpassing”. In januari „Wjj moeten gezamenlijk de super in flatie te lijf gaan”, aldus mr. Van Veen. (vervolg van pag. 1) AMSTERDAM. „Indonesië heeft min der zuiver financiële hulp nodig”, aldus minister Pronk, als gevolg van de hogere opbrengsten van de export van ruwe olie en andere produkten. Hoewel in Indonesië nu nog een tekort op de betalingsbalans bestaat, zijn de vooruit zichten met betrekking tot de exportin komsten gunstig. Er is dus minder geld nodig ter financiering van de begroting en ter ondersteuning van de betalingsba lans. Nu deze uitkeringen het peil van het minimumloon hebben bereikt, dienen zij een eigen weg te gaan. Pensioen en vergoeding voor arbeidsprestatie moeten niet langer verbonden blijven, aldus de werkgevers. Binnenkort worden in het kader van regeringsmaatregelen op het gebied van de sociale verzekeringen ook beslissingen over dit al dan niet loskop pelen verwacht ROTTERDAM Prof. dr. J. Verkuyl, aandeelhouder van Unilever, heeft giste ren zoals gemeld in de jaarvergadering van het concern als lid van de stichting werkgroep Kairos vragen gesteld over het arbeidsbeleid en de investeringen van Unilever in Zuid-Afrlka. NEW YORK. (AP) Edson Gould, een van de oudste en meest ervaren beleggingsanalysten van de Verenigde Staten, is beroemd om zijn soms bijzon der zorgvuldige prognoses, die doorgaans even ernstig worden genomen als het evangelie. De verhogingen vloeien blijkens mede delingen van het ministerie voort uit „binnen het kader van de prijzenbe- schikking goederen en diensten 1973 doorberekenbare kostenstijging bij de brouwerijen, en uit een verruiming van de marges voor de handel binnen de door de beschikking gestelde grenzen.” AMSTERDAM (ANP) De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden heden: Indonesië financiert met de Neder landse hulp voornamelijk aankopen van kunstmest in Nederland. De Nederlandse programmahulp zal nog wel op „zachte voorwaarden” worden verleend. Mede omdat de kunstmfest - in Indo nesië voor opvoering van de landbouw- produktie nodig - sinds de oliecrisis zeer veel duurder (Circa 250 percent) is ge worden. De Indonesische delegatieleider, prof. Widjojo zei desgevraagd: „Wij hopen dat door scherpe controle, mede door de hulpverstrekkende landen en instellin gen, wordt voorkomen dat geld verkeerd wordt gebruikt. DEN HAAG Tot en met 1977 zou een besparing van 1,7 miljard op het nationaal inkomen kunnen worden bereikt als de bijstellingen worden uitgevoerd die de werk geversorganisaties voorstellen in hun rapport over de programmering van de sociale verzekeringen. In percentages komt dit neer op 2,4 percent van het premieplichtig inkomen, ofwel één percent van het netto nationaal inkomen. Met een ernstig gezicht luistert de Bel gische koning Boudewijn naar de uiteen zettingen van het hoofd van The Asso ciated Press-vestiging in Brussel, Alfred Cheval. In de Belgische hoofdstad heeft het Amerikaanse persbureau een nieuw bureau geopend in het Internationale Pers Centrum. Vanuit de vergadering werd enig mis genoegen over de vragen te kennen gegeven, maar de voorzitter van de raad van bestuur, ir. G. D. A. Klijnstra, gaf te kennen dat iedereen het recht heeft bepaalde zaken in de vergadering aan te snijden. Ir. Klijnstra zei dat het feit dat Unile ver in een bepaald land werkt, niet betekent dat het concern instemming of afkeuring betuigt met het in dat land geldende politieke systeem. „Wij menen juist door onze aanwezigheid in zuidelijk Afrika veel te kunnen doen aan loons verbetering voor de Afrikanen. Weglo pen zou averechts werken.” „In de afgelopen acht maanden heb ben wij de lonen voor Afrikanen met gemiddeld 28 percent verhoogd. Het ge middelde loon van de zwarte arbeiders bedraagt nu zeshonderd gulden per maand, zodat wij ons nergens voor hoe ven te schamen”, aldus de heer Klijn stra. „We moeten deze problematiek los van emoties aanpakken, anders zullen we straks samen voor de stijgende lasten opdraaien. De premiestijging kan zo niet voortgaan. De collectieve sector slokt teveel op. Een nul-positie voor de inko mens dreigt. In de komende vier jaar moeten we ons inzetten voor een ombui ging, die niet in één keer is te bereiken en waarmee het wezen van de sociale zekerheid niet mag worden aangetast”. Uit andere mededelingen bleek dat De nieuwe verhogingen, die parallel lopen met de prijsstijgingen die alle IATA-luchtvaartmaatschappijen met toestemmingen van hun regeringen al hebben doorgevoerd, zou de KLM al eerder hebben doorberekend als de Suri naamse minister Bruma van Economi sche Zaken daartegen geen bezwaar zou hebben gemaakt. Uitgaande van de be staande overeenkomst voor de zoge naamde cabotagetarieven had minister Bruna gezegd de prijsstijgingen niet te zullen aanvaarden. wettelijke pensioenvoorziening. Maar de werkgevers vinden deze voorziening niet nodig. Bovendien is het in de periode waarover het nu gaat, technisch niet mogelijk deze pensioenvoorziening in kannen en kruiken te krijgen, menen zij. Een „sterk punt” van het rapport is naar de mening van de werkgevers de wens tot loskoppeling van de AOW en AWW-uitkeringen van het minimum loon. De nu 72 jaar oude Gould is sinds het midden van de jaren zestig bijzonder somber in zijn prognoses hij begon met de verklaring dat er een einde zou komen aan de hausse, waardoor het Dow Jones indexcijfer voor 30 Ameri kaanse industrie-aandelen van 92,69 in 1942 tot iets over de 1000 in 1966 was opgelopen. Sindsdien heeft dit indexcijfer zich nooit lang boven die 1000 bewogen. Het daalde tot 631 in 1970 en steeg tot 1.067 begin 1973 voordat het weer tot het huidige niveau van circa 850 zakte. Gould is van mening dat het Dow Jonex indexcijfer sterk naar boven en beneden zal flucteren. Tegen het einde van dit jaar zal het misschien dalen tot wel onder de 700 en daarna, zo ver wacht hij, zal er een nieuwe hausse ontstaan. De minister van Ontwikkelingssamen werking verklaarde dit na afloop van de zestiende vergadering van de IGGI, de groepen landen die Indonesië hulp geeft. De vertegenwoordigers van de wereld bank, de Aziatische ontwikkelingsbank en de dertien donorlanden beschouwen het jaar 1974 als een overgangsperiode naar een duidelijk andere situatie, voor al als gevolg van de extra inkomsten van de olie-export. Reden waarom ze pas weer in april volgend jaar bijeenko- Hij legde er de nadruk op dat het rapport een concrete serieuze benadering is van een „zorgwekkend vraagstuk”. DEN HAAG (ANP). De bondsraad van de Industriebond NVV heeft unaniem besloten nog geen beslissing te nemen over de federatie van NVV en NKV. De bondsraad is van oordeel dat de nota die de besturen van de twee vakcentrales over de voorgenomen federatie hebben uitge bracht nog te veel onduidelijkheden bevat en bovendien niet inhoudt wat de bondsraad van de Industriebond NVV van een federatie verwacht. Niet pessimistisch. Voor het Assurantie- concem Stad Rotterdam anno 1720 NV is 1973 „een meer dan goed jaar geweest”, aldus het jaarverslag. De omzet steeg ondanks verdere afstoting van onrendabele beurszaken, met 7 percent tot f 251 mln, terwijl de kosten met slechts 3 pet toenamen. De netto winst steeg met 17,2 pet tot 8,5 mln. De winst per aandeel van f 10 nam met 15,4 pet toe van 7,32 tot f 8,45. De raad van bestuur is niet pessimistisch voor 1974. „AOW-loskoppeling sterk punt Het bondsbestuur van de industrie bond NVV heeft in opdracht van de bondsraad aan het NVV meegedeeld dat er op vier hoofdpunten bezwaren zijn. De bondsraad vraagt zich af waarom doel en beginselen van de federatie in de nota ontbreken, wat er terecht komt van de in de nota voorspelde kortere beleidslijnen en waar de grotere in spraak van de bonden tot uiting komt. De bondsraad wil tenslotte weten waar uit de grotere efficiëncy blijkt van de federatie boven die van de vakcentrales afzonderlijk. De bondsraad van de Industriebond NVV blijft vasthouden aan de eenheid van de vakbeweging. Hij ziet een fede ratie als een stap op weg naar die eenheid, maar vraagt zich af, als het NKV nu al heeft verklaard dat een federatie nooit fusie kan zijn, wat de betekenis moet zijn. Naar de mening van de bondsraad van de Industriebond NVV kan een federatie pas echt slagen als er ook een federatie tot stand komt tussen de bij de twee vakcentrales aangesloten bonden. Een aantal van die bonden heeft echter al laten weten dat dat er niet inzit. De bondsraad heeft op organisatorisch en financieel gebied verder nog enige tientallen detailvragen die zijns inziens niet van gewicht ontbloot zijn. Daarbij zijn er die gaan over de weerstandskas, over de propaganda, over de scholing, over de publiciteit en over de nv Pers combinatie. Als gevolg van het besluit van de bondsraad van de industriebond NVV kan worden verwacht dat het tijdsche ma dat de besturen van de twee vakcen trales, NVV en NKV voor het vormen van de federatie hebben opgesteld, niet kan worden aangehouden. Zoals is mee gedeeld zal op 10 juni bekend kunnen zijn of de federatie doorgang zal vinden of niet. „VIER GROTE BEZWAREN” Calvé. Op grond van de mededeling van Unilever NV dat een slotdividend van 3,78 zal worden uitgekeerd, is Beleg gingsmaatschappij Calvé-Delft NV van plan voor te stellen het dividend over 1973 op de gewone aandelen te bepalen op 52 percent (v.j. 51 pet) en op de 6 pet cumulatief preferente aandelen op 10,6 pet (10,5pct). KOEWEIT (ANP). Als de oliepro- duktie van Koeweit op het huidige peil van drie miljoen vaten per dag (477 miljoen liter) blijft, zal er over vijftien jaar geen druppel olie meer te vinden zijn in het sjeikdom, dat op het ogenblik na Saoedi-Arabië de grootste olieprodu- cent is onder de Arabische landen. De oliebronnen van Koeweit zullen nog eerder (misschien al over een paar jaar) opgedroogd zijn als de produtkie zich overeenkomstig de internationale ontwikkeling uitbreidt. In verband met dit gevaar heeft een aantal leden van het Koeweitse parle ment gisteren de eis uitgesproken dat de olieproduktie onverwijld wordt gehal veerd. Ook dan zouden de olie-inkom- sten nog ruim voldoende zijn voor de staat. De parlementsleden wensen tevens de volledige nationalisering van de in ternationale maatschappijen die de olie produktie van Koeweit beheersen. Het sjeikdom kan dan alle toezicht uitoefe nen op het produktietempo. met name de ontwikkeling van de lasten die de Wet op de Arbeidsongeschiktheid (WAO) teweeg brengt, grote zorgen geeft. Volgens mr. H. van Brussel, een van de opstellers van het rapport, dreigt deze zaak volledig uit de hand te lopen. Deskundigen zijn zeer verontrust. Toen de wet in 1967 werd ingevoerd, werd de premie op 4,2 gesteld. Men had de ge dachte dat bij 5 percent een stabilisatie zou zijn bereikt, maar de premie is nu 8,2 percent en algemeen worden verdere stijgingen verwacht. Tenzij er ombuigin gen komen zal de WAO-premie in 1977 10 percent en in 1980 15 tot 25 percent zijn. Wat de kinderbijslag betreft, er zou in 1977 een verlaging met 0,6 percent van het premieplichtig inkomen kunnen worden bereikt door de gelden die nu door de bevriezing van de uitkering voor het eerste kind binnenkomen over te hevelen naar de WAO. Deze gelden worden nu tijdelijk be stemd als reservering voor een algemene van dit jaar heeft de KLM de tarieven voor de bestemmingen in de west al verhoogd met 6 percent. men. Dan zullen ook rapporten van de wereldbank en het Internationaal Mone tair Fonds over de vooruitzichten voor Indonesië op langere termijn beschik baar zijn. Minister Pronk deelde nog mee dat Nederland per 1 januari samen met een paar andere landen de programmahulp aan Indonesië zal ontbinden. De regering in Djakarta zal Nederlandse leningen dan vrij kunnen besteden en niet ver plicht 'zijn het geld in Nederland te besteden. Amerikaanse dollar 2.52-2.62, Engelse pond 6.13-6.43, Belgische fr. (100) 6.41- 6.71, Duitse mark (100) 103.75-106.75, Ital. lire (10.000) 36.50-40.00, Portugese esc. (100) 10.00-11.20, Canadese dollar 2.62- 2.72, Franse fr. (100) 51.50-55.00, Zwitser se fr. (100) 87.75-90.75, Zweedse kroon (100) 58.25-61.25, Noorse kroon (100) 47.25- 50.25, Deense kroon (100) 42.50- 45.50, Oostenr. sch. (100) 14.17-14.48, Spaanse pes. (100) 4.33-4.63, Griekse drachme (100) 8.20-9.50, Finse mark (100) 69.25- 72.25, Joegosl. dinar (100) 16.00- 19.00. Het begin van die hausse zal een wankel verloop hebben, aldus Gould. Hij voorziet een overigens geringe daling in 1976. De stijging zal in 1977 en 1978 weer opgang komen om in de jaren tachtig een hoogte van 3900 tot punten te bereiken. Gould geeft de ongelovig kijkende toehoorder de verzekering dat zo’n stij ging eigenlijk helemaal niet zo bijzonder is hij herinnert aan de stijging van voor de Tweede Wereldoorlog toen het stijgingspercentage nog groter was van 40,52 in 1932 tot 195 in 1937. „Maar voordat de grafiek boven het ruitjespapier uitstijgt zullen wij nog veel leed moeten doorstaan”, aldus Gould, zinspelend op zijn pessimistische progno se voor de komende winter. Waarom komt er een koersdaling? Gould zegt dat elke grote koersbeweging op de effectenbeurs uit drie stadia be staat. Een stijging komt in stadia tot stand en een daling ontwikkelt zich doorgaans in drie stadia. Dat is al twee maal zo gebeurd. „In februari 1966 bereikte het Dow Jones indexcijfer een niveau van 1.001”, zo herinnert Gould, die alle cijfers feil loos in zijn geheugen heeft opgeborgen. In oktober 1966 daalde het tot 735. In december 1968 werd een piek van 994 bereikt, gevolgd door een daling tot 627 in mei 1970. In januari 1973 werd een niveau van 1067 bereikt en nu is het voor de derde maal sterk gedaald. Hoewel Gould in zijn theorie van de drie stadia gelooft heeft hij voldoende ervaring om een eventueel vierde stadi um te vrezen. Wanneer dat gebeurt zal echter zelfs de koppigste volhouder uit de markt zijn gestapt. Dan zullen er geen verkopers meer zijn. „Daarom moet de belegger kans op een daling niet met bezorgdheid, vrees en beven tegemoet zien maar toejui chen”, schrijft hij in „Findings and Fo recasts”. Gould is van oordeel, dat er geen hausse kan ontstaan tenzij de internatio nale monetaire situatie weer gezond is. De beurs vreest niets zozeer als een oorlog en een wankele monetaire struc tuur. Hij betreurt de welzij nsethiek, maar hij gelooft dat de Verenigde Staten spoedig zullen terugkeren naar de werk ethiek. „Wij hebben een zachte genera tie”, betoogt hij. „Welzijn is strijdig met de vrije ondernemingsvorm”. over 1973 een dividend uit te keren van f 360 per aandeel van nominaal f 1000 en op de inkomstenobligatie eveneens onveranderd dit bedrag uit te keren, aldus de maatschappij. Uitgiftekoers. De koers van uitgifte van de 10 pet 25-jarige obligatielening 1974 van 50 miljoen ten laste van de Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden is vastgesteld op 98,5 pet, aldus de emittenten. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft de Surinaamse be windsman begin dit jaar de stukken doen toekomen waaruit zou blijken dat de KLM met de huidige tarieven op de diensten naar de west verlies lijdt. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft de heer Bruna op de brieven van minister Westerterp nooit gereageerd. De regering van de Nederlandse Antil len heeft nooit bezwaar tegen de tariefs verhogingen gemaakt. Met ingang van 15 mei zal een retour Amsterdam-Paramaribo voor Nederlan ders en rijksgenoten in het hoogseizoen 1906 gaan kosten. In het laagseizoen bedraagt dit 1788. Het speciale retour- tarief geldig voor veertien tot 28 dagen gaat nu in het hoogseizoen 1413 en in het laagseizoen f 1192 kosten. Voor de komende zomervluchten naar de west heeft de KLM, ondanks de tariefsverhogingen waarmee de reisbu reaus en boeken agenten van de KLM, in de west al rekening houden, wacht lijsten moeten aanleggen. Bovendien heeft de KLM al 25 extra vluchten naar de west in haar schema’s opgenomen. Metaverpa. Een aantal afnemers van Metaverpa NV (verpakkingsmachines en -materialen) heeft na de oliecrisis éen aarzelende houding aangenomen. Dit kwam tot uitdrukking in een min der sterke stijging van de omzet dan het bedrijf had gehoopt. De geconsoli deerde omzet in 1973 nam met 7 percent toe van ƒ8,7 mln tot f 10,1 mln, aldus het jaarverslag. Metaverpa zal over 1973 een dividend voorstellen van 20 percent in contanten en 2 pet in aandelen ten laste van de agiore serve. Oostzee-dividend. NV Stoomvaart-Maat schappij Oostzee zal aan de op 11 juni te houden jaarvergadering voorstellen over 1973 een dividend vast te stellen van 6 percent of 3 per aandeel van 50. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1970, en wel f 27,50 per aandeel van toen nog 250. ^veranderd. Haven- en Scheepvaartbe drijven NV zal aan de op 20 juni te houden jaarvergadering voorstellen Als de werkgevers hun wensen via overleg in de Sociaal-Economische Raad en verdere politieke beslissingen erdoor zouden krijgen, stijgt de premiedruk van 1973 tot en met 1977 niet met 3 percent, maar met ongeveer 2 percent. „Dat is nog altijd een stijging van een half percent per jaar”, aldus mr. C. van Veen, voorzitter van de Raad van Be stuur in Arbeidszaken gisteren bij de presentatie van het programmeringsrap- port. er iel

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23