OPMERKELIJKE CIJFERS OVER (NIET) BETALEN TWEEDE TERMIJN Kamermeerderheid vrijwel zeker voor verlaging Wijziging zondagswet is erdoor in Kamer Willy Brandt VVDM-demonstraties ondanks waarschuwing van minister I ill MIJN HOND IS Z N BAND KWIJT WAT NU? over aftreden 1 g !®Oüü(ó» Fabriek voor Eboli I I StE oooEn pis pi S 1 k I Sportaccommodaties niet meer dicht Engt c IN ’T HARDE, WEZEP, ERMELO EN AMERSFOORT K w i Ik 'R Wgi if ft tl DONDERDAG 9 MEI 1974 BINNEN- EN BUITENLAND 2 (Van onze parlementsredactie) Verrekenen WEERRAPPORTEN y Later verhoogd Paspoorten Afgevoerd bail I IL haalt het (Van onze parlementsredactie) 00 (Van onze correspondenten) VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: opent minister Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. Aan de universiteiten van Gronin gen, Rotterdam en Amsterdam (Vrije Universiteit en Gemeentelijke Uni- versiteit) zijn nauwelijks betalingen binnengekomen W/ van d bewij: chell, in hel gen di Dat zal wel, meneer N. te U.S.A., maar ik geloof d'r geen barst van. Mocht u overigens ook wat willen weten over z’n eten, vraag dat dan bij de dierenspeciéélzaak. Alleen daér krijgt u trouwens de uitstekende Witte Molen Eiwitbroks, het nieuwe puur-natuur voedsel, bakvol met krachtstof. Dat liegt'r niet om! 6.02 1.47 nnw nnw o ver. n zw z no 18.27 14.09 22 19 10 14 20 9 16 13 11 12 11 12 11 10 11 11 13 10 13 21 17 15 12 5 3 5 7 3 1 3 7 9 4 4 13 7 7 6 5 0 1 7 11 5 5 5 9 10 4 6 9 4 9 5 6 10 14 15 8 uur uur uur uur 0 6 wat al te gortig. Hij stelde voor een geldboete voor de student in te voeren en een disciplinaire straf voor de exami nator. De geldigheid van de examens wilde hij echter niet aangetast zien. 500 gulden voor het komende studiejaar kunnen verrekenen. Aan de Leidse universiteit is de tweede termijn door niemand be taald; In Nijmegen hebben 12 van de 4400 studenten voldaan; In Tilburg is door twee of drie (men wist dat niet geheel zeker) van de 2000 studenten de tweede termijn betaald; in Eindhoven 15 van de 800; in Delft 350 van de 4000. Met betrekking tot het relatief ho- De Palestijnse leiders zijn gisteren in Beiroet een serie besprekingen begonnen voor het bepalen van een gezamenlijk standpunt inzake de huidige vredespo gingen, zo is van de zijde van de guerril la’s vernomen. Het wetsvoorstel moet nu nog door de Eerste Kamer behandeld worden. Verder moet er een advies van de Raad van State komen, en tenslotte zal de minis terraad moeten beslissen of het aange nomen voorstel in werking kan treden. In van Daa pon ook Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbrück Lissabon Locarno Londen wzw w w De 1 opgest' komt het sti Water; presidi LOI een n Konir arbeii even als ze l dat me hel eei twi Bu Sl< 1 be a Kon op Maan op Gi „ver al v gesti Dezt blee dust ding scha talei Het tijdsb twijfe histoi trekk noem De betali techn haar ongeo haddt de w een kabin De of de deze de ii hof van vergt De zittin de ot Daar waar besla De comr zo k linge in st dag Arbe hof „de wist van gragt legdi techi Flee wan ten. de a wel te b Ion o o o o o o o o o o o 0.2 o 0.1 o o o o o 0.1 o o o o o 3 o o o o o o o De ARP-fractie heeft grote reserves ten opzichte van de collegegeldverlaging en wil in principe alleen akkoord gaan als het vast te stellen collegegeld van 500 gulden later weer verhoogd kan worden. Evenals de KVP’er Ter Woorst liet de ARP’er Vermaat weten dat een collegegeld van 1000 gulden „billijk en verantwoord” is en dat zij de verlaging alleen maar zullen steunen om het „to taal verziekte klimaat aan de universi teiten en hogescholen”, te verbeteren. De staf van het grote Romeinse dag blad II Messagero heeft gisteren ver klaard dat het blad is verkocht aan „rechtse belangen”. Uit protest daartegen is men voor onbepaalde tijd in staking gegaan. DEN HAAG. Ondanks een duide lijk waarschuwend telegram van minis ter Vredeling (Defensie), hebben volgens de Vereniging Van Dienstplichtige Mili tairen (VVDM) gisteren in verschillende kazernes enkele honderden dienstplichti ge soldaten gedemonstreerd voor een volledige compensatie van de weekeinde- diensten. Bij deze demonstraties werden door de marechaussee enkele VVDM- bestuurders aangehouden. De VVDM vraagt al een jaar lang twee vrije dagen als vergoeding voor een weekeindedienst van 24 uur. PvdA, PPR en D’66 voelen er niets voor om de studenten die over het studiejaar 1972-1973 de 1000 gulden col legegeld nog niet hebben betaald, alsnog de 1000 gulden te vragen voordat ze verdere examens mogen gaan doen. Zij wilden maximaal 500 gulden vorderen over dat studiejaar. Voor het lopende studiejaar speelt dit probleem niet, want het wetsvoorstel bepaalt dat per 1 september 1974 de collegegeldverlaging met terugwerkende kracht tot 1 september 1973 in gaat. De studenten die over het lopende studie jaar al 1000 gulden betaald hebben, een uiterst klein percentage, zouden daarvan voorzitter van d< VVDM, Hans Wilmink en districtscoördinator Frans Voskuijl aan. Ook binnen de WD-fractie was de stemming verdeeld. Daar stemden drie van de 16 leden tegen het voorstel. De meest opvallende tegenstemmer was PPR-fractieleider De Gaay Fortman, die zich daarmee uitsprak tegen het voorstel van zijn partijgenoot Jurgens. Later ver klaarde hij desgevraagd dat hij de aan tasting van de zelfstandigheid van ge meentebesturen onaanvaardbaar achtte en dat hij vindt dat een meerderheidsbe sluit van een raad bijvoorbeeld om een zwembad op zondag gesloten te houden ook door de centrale overheid gerespecteerd moet worden. Eric Jurgens is erg benieuwd te horen wat Bas de Gaay Fortman heeft bewo gen zijn opvallende standpunt in te nemen. „Wij hebben de zaak in de fractie van tevoren niet doorgepraat. Dat gaat volgende week gebeuren”. Met zijn besluit was de PPR-fractie- leider niet de enige De Gaay Fortman die zich tegen zijn fractiemeerderheid keerde. Zijn vader, de AR-minister van Binnenlandse Zaken, liet tijdens het de bat doorschemeren dat hij van plan is de wetswijziging te accepteren. Zijn fractie genoten in de Tweede Kamer waren unaniem tegen het voorstel. Aan het begin Van het lopende studiejaar, had staatssecretaris Klein de studenten de mogelijkheid aan de hand gedaan om het collegegeld van 1000 gulden in twee termijnen van 500 gulden te betalen. Voor het ver vallen van de tweede termijn hoopte hij de wetswijziging al door het par lement te hebben, zodat de tweede betaling achterwege zou kunnen blij- Bljna alle partijen in de Tweede Ka mer merkten gisteren bij de discussie over beide wetsontwerpen op, dat het kabinetsvoorstel uitsluitend bedoeld is om de sfeer aan de universiteiten te herstellen. VVD, CHU en DS’70 noemden dit toegeven aan druk van actievoerders. Zij verwijten de progressieve partijen de boycot tegen de door het kabinet-Bies- heuvel doorgevoerde collegegeld verho ging van 200 gulden tot 1000 gulden aangestookt te hebben. kazernecommandant de militairen had meegedeeld dat zij zich door op het exercitieterrein te gaan zitten, aan een krijgstuchtelijk vergrijp schuldig maak ten; in Ermelo vermocht het veelvuldig dreigen met „verbanning naar Nieuwer- sluis” de meeste soldaten in het gareel terug te brengen. Madrid Malaga Mallorca München Nice Parijs Rome Wenen Zürich Casablanca Istanboel Het hoofdbestuur van de VVDM toon de zich gistermiddag met name verbaasd over het feit, dat tijdens de demonstratie in Wezep militaire paspoorten in beslag zijn genomen. Op vragen uit de Tweede Kamer heeft minister Gruyters geantwoord niet bereid te zijn aan de provinciale direc ties van volkshuisvesting en bouwnijver heid de vrijheid te geven de gesubsi- eerde bouw naar eigen inzicht te verdelen over de sectoren woningwet-, premie- huur- en premiekoopwoningen. De oppositie in de Tweede Kamer is van mening dat door de collegegeldver- laging tot 500 gulden d e rust aan de universiteit en hogescholen niet zal te rugkeren. De PvdA’er Masman, gisteren herhaaldelijk in felle discussie met de vroegere wetenschapsminister De Brauw (DS’70) die de collegegeldverhoging twee jaar geleden door het parlement drukte, merkte op: „Als. iedereen nu op zijn strepen blijft staan, is continuering van het collegegelddrama verzekerd”. KVP-woordvoerder Ter Woorst sprak het vertrouwen uit dat iedereen nu zal gaan meewerken aan de tenuitvoerleg ging van de 500 gulden-wet. De PPR- fractie gaf de actievoerders echter nieuw discussievoer door zich akkoord te ver klaren met het PSP-voorstel om tot 200 gulden terug te zakken* zodat vanuit de oude situatie een nieuw studie-financie- ringssysteem ontwikkeld kan worden. De WD’er Dees meende dat de discussie rond het hele collegegeld ’n klucht is en voorspelde dat ook na de aanvaarding van deze wet nog steeds van een boycot sprake zal zijn. DEN HAAG Het is vrijwel zeker dat een meerderheid van de Tweede Kamer akkoord zal gaan met de verlaging van het college geld van 1000 tot 506 gulden, hoe wel VVD, CHU en DS’70 zich sterk verzetten tegen dit voorstel van staatssecretaris Klein en ook KVP, ARP, PvdA en PPR wel enkele be denkingen hebben. De PSP’ers Van der Spek en Van der Lek kunnen voor hun initiatief-wetsontwerp, dat het collegegeld wil terugbrengen tot 200 gulden, slechts rekenen op steun van de PPR. Een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek van voorarrest heeft de audi- teur-militair bij de krijgsraad te Arn hem gisteren geëist tegen een 22-jarige, op de vliegbasis Leeuwarden gelegerde soldaat uit Groningen, die ervan be schuldigd wordt in oktober verleden jaar in Groningen de 39-jarige prostituée „Berendje” Pot, moeder van zes kinde ren, met een bajonet te hebben ver moord. In Ermelo verzamelden zich toen plusminus 200 dienstweigeraars bij de kantine en in Wezep kwamen de demon strerende militairen (150 man) bijeen op het exercitieterrein. Zowel in de Prinses Margrietkazerne als in de Generaal Spoor legerplaats trachtten vele tiental len officieren de soldaten met dienstbe velen weer „in de houding” te krijgen. In Wezep lukte dat pas nadat de Een klein deel van de KVP-fractie heeft echter al te kennen gegeven niet voor de verlaging te zullen stemmen omdat zij niet onder druk een wet willen wijzigen. Vermaat drong erop aan dat de 500 gulden collegegeld aangepast zullen worden aan het prijspeil en diende een amendement in om een jaarlijkse aan passing van het bedrag mogelijk te ma ken. Ex-wetenschapsminister De Brauw diende een aantal amendementen in om te bereiken dat het collegegeld op 1000 gulden gehandhaafd blijft. Als zijn amendementen worden aangenomen, wat niet te verwachten is, dan zou er van het wetsontwerp van staatssecretaris Klein alleen de ingebouwde controle op de betaling over blijven. De kritiek van De Brauw op de huidige wet was juist dat betaling nauwelijks afgedwongen kan worden. In het wetsvoorstel van de staatsse cretaris, die werd geëscorteerd door mi nister Van Kemenade, wordt bepaald dat alleen examens gedaan kunnen worden als de student ingeschreven is en het verschuldigde collegegeld heeft betaald. Als hieraan niet wordt voldaan zijn de examens nietig, zegt het wetsvoorstel. De PvdA’er Masman vond deze bepaling ven. Nu dat niet het geval is, hebben de studenten zelf maar van betaling afgezien. De WD’er Dees heeft naar de betaling van die tweede termijn enig speurwerk verricht, omdat de staats secretaris hem geen uitsluitsel kon geven over deze zaak. Hij kwam gisteren in de Tweede Kamer met de volgende opmerkelijke cijfers: De minister waarschuwde dinsdagmid dag in een telegram het hoofdbestuur van de VVDM, dat het voeren van acties door of in na am van de VVDM nooit mag leiden tot verzaking van de dienst uitoefening. „Zodra een actie op dienst- verzaking gericht is of dit tengevolge heeft, worden straf- of tuchtrechtelijke normen overtreden, waardoor de deelne mers aan en de organisatoren van de actie zich zullen moeten verantwoor den”, aldus de minister. In de legerplaats ’t Harde werd gister morgen de 19-jarige dienstplichtige sol daat Flip Koudenburg (districtsbestuur- der van de VVDM) aangehouden en ingesloten op verdenking van opruiende activiteiten. Volgens een woordvoerder van het WDM-hoofdbestuur moet hij serieus rekening houden met overplaat sing naar het strafkamp Nieuwersluis. In Wezep (Prinses Margrietkazerne) werd de 21-jarige dienstplichtig militair Peter van der Staal (afdelingsbestuurder van de VVDM) aangehouden. Drie ande re soldaten werden volgens hoofdbe stuurder Hans Veldhuizen „Om de jongens de schrik op het lijf te jagen” eveneens ingerekend. In de Prins Bernhardkazerne in Amersfoort hield de marechaussee de PPR-woordvoerdster Dilia van der Heem wenste echter wel vast te houden aan de 200 gulden en gaf steun aan de PSP’ers. De PPR-woordvoerster pleiite er verder voor om terugbetaling van de schuldbekentenissen die studenten heb ben getekend om aan de collegegeldver- plichting te voldoen afhankelijk te stel len van het salaris dat ze later zullën gaan verdienen. Het debat wordt vandaag voortgezet. Voor de poort van het Nationaal rijtuigmuseum Nienoord in Leek (Gro ningen) zijn twee driehonderd jaar oude kanonnen met affuiten en al volledig verdwenen. Ongeveer duizend studenten demon streerden gisteren in Den Haag voor gra tis onderwijs voor iedereen en daarmee tegen handhaving van het collegegeld. Hier een deel van de groep op het Binnenhof. Niet alleen de oppositie, maar ook KVP en ARP, maakten er zich zorgen over dat de reeds afgestudeerde college- geldboycotters hun schuld niet meer zullen hoeven te betalen. Zij hadden weinig vertrouwen in de argumenten van de staatssecretaris om deze schuld kwijt te schelden. De bewindsman had verklaard dat deze vroegere studenten nauwelijks te achterhalen zijn en dat er geen administratief apparaat is om dat te doen. De Brauw meende dat ditzelfde gebrek aan mankracht er ook toe zal bijdragen dat ook de naleving van deze nieuwe collegegeldwet niet voldoende gecontroleerd zal kunnen worden. ge aantal betalenden in Delft, merkte de WD’er schamper op: „Je zou haast denken dat de staatssecretaris daar persoonlijk met de pet is rond gegaan”. De genoemde cijfers hebben alleen betrekking op studenten, die geen studiebeurs hebben omdat bij beursstudenten het verschuldigde col legegeld al bij de uitkering van de beurs wordt ingehouden. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft gisteren het ontslag aanvaard van zijn minister van Buitenlandse Zaken dr. Minassie Haile. Dit ontslag zou verband houden met een meningsverschil met premier Makkonen. In het Land van Cuyk, Noord-Bra- bant, is opnieuw varkenspest uitgebro ken. Er is voor tien dagen een vervoer»* verbod van kracht geworden. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren met 62 stemmen voor en 45 tegen een wijziging van de zondags wet aangenomen, waardoor het voor ge meentebesturen niet meer mogelijk is sportaccommodaties zoals bijvoorbeeld zwembaden, op zondagen gesloten te houden. Tegen deze wijziging stemden unaniem de CH, AR, DS’70, BP, en de kleine confessionele fracties. De KVP was verdeeld; vijf van de 18 aanwezige leden schaarden zich achter het wets voorstel dat was ingediend door Anneke Goudsmit (D’66) en Eric Jurgens (PPR) Af en toe regen en vooral ’s nachts hogere temperaturen. Aantal uren zon: 0 tot 8. Minimum tempe ratuur: omstreeks 8 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 60 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. In de legerplaats ’t Harde weigerden ruim 35 soldaten op het appèl te ver schijnen. Nadat aan hen een schriftelijk dienstbevel was uitgereikt, ging ongeveer de helft van de weigeraars alsnog naar de appèlplaats. De overige demonstran ten werden later door officieren afge voerd naar de wacht. In Wezep en Ermelo staakten ’s middags ongeveer 400 militairen, in Amersfoort namen volgens dc VVDM ongeveer 200 soldaten aan de demonstratie deel. Volgens een woord voerder van de Legervoorlichtingsdienst ging het zowel in Ermelo als in Amers foort slechts om 80 man. In de Generaal Spoor-kazerne in Er melo hield de marechaussee zich uitslui tend bezig met een uiterst strenge en omvangrijke bewaking van het kazeme- terrein. Burgers bijvoorbeeld werden op verzoek van de kazernecommandant ma joor Tummers op grote afstand van de toegangspoort teruggewezen. Tot aan houdingen kwam het in Ermelo overi gens niet. De militaire leiding van de Generaal Spoorkazerne liet de afdelingsbestuur ders van d e VVDM gisteravond zelfs weten dat niet voor strafrechtelijke con sequenties gevreesd behoefde te worden. De demonstratie in Wezep en Ermelo ontstonden gistermiddag na de lunch pauze. Prinses Beatrix en prins Claus wer den gisteren, op de tweede dag van hun werkbezoek aan Friesland, bij Elsloo geconfronteerd met een wegversperring en de vraag: „Hebt u een Fries pas poort?” Dat hadden ze. En daarom mochten ze verder reizen van de bont uitgedoste leden van de „Versuviusclub” uit Elsloo. Een zeer groot aantal studenten in ons land heeft, vooruitlopend op de beloofde collegegeldverlaging van 1000 tot 500 gulden, geweigerd om een tweede betaling van 500 gulden over het lopende studiejaar te vol doen. Dit bedrag, dat per 1 mei betaald had moeten zijn, is in minder dan 5 percent van de gevallen vol daan. Collegegeld van f 500, VRIJDAG 10 MEI Hoog water 6.02 uur en Laag water 1.47 uur en VRIJDAG 10 MEI 4.55 uur onder 20.19 uur onder 7.43 (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) BONN. Willy Brandt heeft gistera vond in een verklaring voor de West- duitse televisie de redenen voor zijn aftreden als bondskanselier genoemd. „Ik had niet mogen toelaten dat tijdens mijn vakantie in Noorwegen, in de zo mer van het vorig jaar, geheime stukken door de handen van de spion zijn ge gaan. Meer daarover te zeggen verbiedt de veiligheid van onze staat en ik waar schuw ervoor door indiscreties en ver moedens de schade te vergroten”, aldus Brandt. „Mijn aftreden had plaats uit respect voor ongeschreven regels van de demo cratie en om mijn persoonlijke en poli tieke integriteit niet te laten vernieti gen”, verklaarde Brandt. „Deze beslissing had niemand van mij kunnen overne men”. Van invloed was ook geweest, dat hij zich„voor een deel van de politiek, hier bedoel ik onze verhouding tot de DDR en het Pact van Warschau, tijdelijk niet meer onbevangen genoeg voelde”. Bovendien ging Brandt in op de in een deel van de Westduitse pers circulerende berichten over mogelijke chantage door de DDR. „Er waren aanwijzingen dat mijn privé-leven bij speculaties over het spionage-schandaal zou worden betrok ken. Wat daarover ook mag worden geschreven, het is en blijft grotesk een Duitse bondskanselier vatbaar te houden voor afpersing. Ik ben het in ieder geval niet. Ik blijf voorzitter van mijn partij er zal verder met alle kracht voor een politiek werken, die de mensen én de vrede dient”, zo besloot Brandt de eerste persoonlijke verklaring na zijn aftreden. EBOLI. (UPI) Premier Rumor van Italië heeft gisteren de arme stad Eboli laten weten dat daar ook een fabriek zal worden gevestigd en dat daarmee de werkgelegenheid zal worden uitgebreid. De bewoners van de stad en omgeving hadden vier dagen geprotesteerd met barricades op de voornaamste autoweg en de spoorlijnen, tegen het feit dat de stad Avellino een fabriek voor autobus sen zou krijgen met 3000 arbeidsplaat sen. Rumor zegt in zijn boodschap dat alles op een misverstand berust en dat de fabriek in Avellino een van de ver scheidene fabrieken is die de regering wil laten oprichten en dat Eboli er ook een krijgt. Weer in binnen- en buitenland zzo zo zo z z zzo zzo zzo ozo zzo zzo n bew. windstil 14 n zo zzo licht bew. ver. 15 geh. bew windstil 9 mist windstil 21 zw. bew. Las Palmas onbewolkt Tunis half bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. Z.-Limburg geh. bew. licht bew. onbewolkt zw. regen half bew. zw. bew. onbewolkt windstil 13 onbewolkt zw. bew. motregen onbewolkt windstil 18 zw. bew z 15 Luxemburg geh. bew. no 9 zw. bew. windstil 22 licht bew. windstil 20 zw. bew. windstil 17 zw. bew. onbewolkt zw. bew. licht bew. windstil 17 ver. windstil Woensdag 15 mei Westerterp in Prinsenbeek bij Breda de grootste rioolwaterzuiveringsinstallatie van ons land. Twee AR-Tweede-Kamerleden heb ben staatssecretaris Van Rooijen van Financiën gevraagd de kosten van ali- mentatieprocessen weer geheel of ge deeltelijk aftrekbaar van de belasting te maken. Zij willen ook wel genoegen nemen met een zekere drempel of een bepaald maximum voor het aftrekken van deze kosten. Staatssecretaris Hendriks van Volks gezondheid voelt er niet voor om reizi gers, die ’s zomers naar warme landen gaan, kosteloos te laten inenten. Daarom was onlangs door het Tweede-Kamerlid Lamberts (pvda) gevraagd. 4

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2