MILAN KREEG WEER NIEUWE TRAINER Duitse counters Braziliës Thung tegen Saila top veertig JACHT OP VAN DER KUYLEN GEDWONGEN EXPERIMENT MET BULGAREN OP SCHOT DERK DOYER PAKT GOED UIT KNAU moet wachten op kunststofbaan Groningen wil salarissen beperken SPELERS ONTSTEMD Nederlaag van Zaïre Totopremie Bekerwinst FC Magdeburg begin van DDR-periode? velden „oudjes” grap EERSTE DUEL IN DAVISCUPSTRIJD Grote belangstelling 31 1S74 SPORT Zenuwen Gevaarlijk door Bert Brevoord Vervelend MADRID. De hier en daar wat wereldvreemde spelregelinterpreta- ties van de internationale hockeyfederatie kunnen af en toe wonderlijke ontwikkelingen tot gevolg hebben. Een voorbeeld daarvan deed zich voor in de kwartfinale wedstrijd om het Europees kampioenschap tussen Ne derland en Schotland. (Van onze sportredactie) THEO KLEIN (Van onze sportredactie) de zodat ze daarna aan hun geliefd cate- naccio-verdedigingsspelletje zouden kun nen beginnen. Jopp* k. DEN HAAG (ANP) De premie ten liernummer «ao prijs M06.627.38. Trapattoni: „Dat is voorlopig de laat ste kans voor Italië om internationaal iets te bereiken. We hebben al geen vertegenwoordiger in Europa-Cup I (de waarschijnlijke kampioen, Lazio, is ge diskwalificeerd wegens de wanordelijk heden tijdens de wedstrijd tegen Leeds United - red.) en in de overige toernooi en is waarschijnlijk ook weinig eer te behalen.” GRONINGEN, (ANP) Het merendeel van de contractspelers bij FC Groningen is nogal ontstemd over de nieuwe financiële voorstellen die het bestuur van deze eredivisieclub hen heeft voorgelegd. Voor de meeste spelers loopt het contract met de in financiële nood verkerende semi-profclub aan het einde van dit seizoen af. Het bestuur van FC Groningen heeft noodgedwongen de contracten moeten her waarderen. ROTTERDAM In de komende jaren zal waarschijnlijk pas goed blijken hoe be langrijk de overwinning van FC Magdeburg op AC Milan was voor de onderlinge verhoudingen in het internationale clubvoetbal. Dan pas zullen de 5000 toeschou wers, die zich woensdagavond in de Kuip opofferden om als schamele omlijsting van deze finale te dienen, zich misschien ook realiseren welk een historisch moment zij meemaakten. Want Magdeburg veroverde niet alleen als eerste Oostduitse club een Europese beker, het maakte met de 2O-overwinning definitief een einde aan het eens zo glorieuze tijdperk van het Italiaanse clubvoetbal. Milan-doelman Pizzaballa kan uitermate goed bekijken waarom Magdeburg-speler Seguin staat te juichen (02). In Milaan houdt men het hart vast. Voor volgend jaar durft de aanhang van de AC nog niet te hopen. Alle aandacht zal zich nu in eerste instantie richten op het nationale team, dat als een van de grootste favorieten de strijd om de we reldtitel ingaat. De toch al niet uitbundige vreugde over de „verplichte” winst werd na af- (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Het buitenland heeft de jacht ontketend op de Nederlandse topscorer Willy van der Kuylen van PSV. De meest serieuze gegadigde op dit moment is Real Madrid, dat via Johan Cruyff’s schoonvader, Cor Coster, pas terug uit Spanje, heeft laten weten grote belangstelling voor Van der Kuylen aan de dag te leggen. loop overschaduwd door de aard van de blessures van Kranenburg en Leefers, van wie de laatste er vrijdag in de halve finale tegen Spanje vrijwel zeker niet bij zal zijn. Leefers kampt met een hardnekkige liesblessure en verklaarde zelf dat „er een wonder -noet gebeuren wil ik er tegen Spanje bij zijn.” bella knalde, had niets erop gewezen dat Milan in het Rotterdamse stadion zijn definitieve afgang zou beleven. Rivera (hersteld van zijn liesblessure) en de zijnen beheersten de wedstrijd volko men. Zonder achter grote risico’s te nemen, lieten zij de Oostduitsers uitra zen. Het was duidelijk dat de Azzuri slechts op één simpel doelpuntje gokten. ,.Het is mogeMjk om je een oordeel te vormen over de technische kwaliteiten, als zij aan het inslaan zijn, maar je kunt moeilijk bepalen wat zij kunnen in een wedstrijd. Saila overigens moet een redelijk speler zijn. Op een overdekte baan heeft hij vier jaar geleden eens van Okker gewonnen en zijn overwin ning op Adriano Panatta, toch niet de eerste de beste, is tamelijk recent.” Pekka Saila (al 33 jaar) is de meest vooraanstaande vertegenwoordiger van de weinig betekenende tennisnatie Fin land. Volgens zijn broer Jussi, in de Finse tennisbond voorzitter van de com missie opleidingen, zijn er in Finland ten hoogste 10.000 spelers, van wie er mis schien een 500 min of meer geregeld toernooien spelen. Het programma voor de wedstrijd op de METSB-banen ziet er als volgt uit: Vrijdag: Rolf Thung - Pekka Saila en Jan Hordijk - George Berner. Zaterdag: dubbelspel, waarvoor de na men pas een uur voor het begin van de wedstrijd behoeven te worden opgege ven. Zondag: Thung - Berner en Hordijk - Saila. „Dit moet het begin zijn van nog grotere prestaties van het voetbal in de DDR”, sprak een tevreden Heinz Krü- gel, trainer van Magdeburg, nadat zijn ploeg de Italianen in hun hemd had gezet. „We hebben de sport in ons land de laatste jaren nauwgezet, wetenschap pelijk begeleid. De gevolgen daarvan waren al eerder zichtbaar in de zwem- sport en in de atletiek. Dezelfde vlucht zal ook het Oostduitse voetbal nemen. Volgend jaar zullen wij het in de Euro- pa-Cup I (Magdeburg werd al Oostduits kampioen - red) gaan proberen. Wan neer onze spelers leren om twee helften te voetballen zoals ze het vandaag na rust deden, dan kunnen we ook in dat toernooi ver komen”. LUZERN. Het nationale voetbal elftal van Zaïre, dat momenteel in Zwitserland in een trainingskamp verblijft, heeft een oefenwedstrijd te- sen de Zwitserse tweede divisie club H' Luzern verloren met 14. Doyer later: „Het ging niet eens zo slecht. Op de centrale trainingen speel ik wel eens vaker in het veld mee, maar natuurlijk niet met de bedoeling om in interlandwedstrijden te worden ingezet.” Achteraf werd er door de Nederlandse kolonie naar hartelust gegniffeld om het experiment-Doyer, maar terecht stelde teamleider Piet Duinker: „On zich is het natuurlijk belachelijk dat je gedwongen wordt om een keeper als veldspeler in te zetten. Nu kon het gezien de stand van de wedstrijd weinig kwaad, maar er kan ook een situatie zijn dat zo’n geintje je de kop kost.” Tegen het uiterst matig spelende Schotland was alle eventuele vrees in die richting geheel ongegrond. Evenals bedrage van bruto 103.665,78 is ten deel Bevallen aan de houder van het formu- R 3012030. Hij ontvangt nu en premie totaal bruto Behalve Real Madrid tonen nog twee Spaanse clubs interesse voor de produk- tieve PSV’er en verder ook drie Franse en twee Belgische clubs. Het contract van de 27-jarige Van der Kuylen, eige- naai’ van een sportzaak in Helmond, loopt aan het einde van dit seizoen af. Zijn zakelijke belangen worden be hartigd door Jo Verstappen uit Son. Cor Coster heeft to.egezegd alle steun te willen verlenen. Verwacht wordt dat PSV meer dan een miljoen gulden voor zijn topscorer zal vragen. RIO DE JANEIRO (SID) Piazza, Rivelino, Clodoaldo en Jairzinho zijn de enige spelers van de veertig woensdag aan de FIFA opgegeven geselecteerden die het toernooi om de wereldbeker van 1970 in Mexico heb ben meegemaakt. De laatste tien minuten voor rust waren uiterst produktief, maar dat was voor een belangrijk deel te danken aan zwak ingrijpen van de verdediging van Schotland en van een dosis geluk. Leef ers profiteerde eerst van een enorme fout van doelman McGregor. Na een pass van Frans Spits scoorde hij. Drie minuten later tekende hij ook voor de derde Nederlandse treffer, na een vrije slag van Litjens. Enkele seconden voor rust joeg Ties Kruize uit de tweede Ne derlandse lange corner de stand naar 4-0. De overige spelers, zoals Pele (die zelf niet meer wil) en Tostao (ernsti ge oogblessure) van het team dat destijds de Jules Rimet-beker voor de derde keer veroverde zullen er in West-Duitsland niet bij zijn om de titel te verdedigen. De veertig spelers waaruit de uiteindelijke selectie van 22 zal moeten overblijven, zijn: Doel: Leao, Wendell. Renato. Valdir Peres en Zecao. Verdedigers: Ze Maria, Nelinho, Luis Pereira, Marinho II, Piazza, Al fredo. Marinho I. Marco Antonio, En rico. Toninho, Moyses, Miguel en Gil berto. Middenvelders: Clodoaldo, Carbone, Ademir Da Guia, Paulo Cesar I, Ri velino, Paulo Cesar II, Ze Carlos en Chicao. Voor Kranenberg lijken de vooruit zichten wat gunstiger, al liet hij zich over zijn (dijbeen) blessure niet al te optimistisch uit. Zowel Leefers, die in de aanval voor veel meer raffinement zorgt dan de nog onervaren Hans Krui ze, als de nooit falende Kranenburg zijn voor de Nederlandse ploeg moeilijk te missen. Zeker als het op een finale tegen West-Duitsland dat tot dusver duidelijk de sterkste indruk maakt zou uitdraaien. In de derde minuut van de tweede helft kwam al aan het licht dat de Duitsers in de contra-attaque het ge vaarlijkst zouden worden, toen Sparwas ser met een doorbraak direct al paniek veroorzaakte in de Milanese defensie. De Italiaanse pressie leverde een kwartier later aan de andere kant de beste kans op. Bigon passte in het centrum naar Rivera; die hard inkopte. Abraham was echter tijdig ter plekke om de uit positie gespeelde keeper Schulze te assisteren,. Luzern beheerste vrijwel de gehele wedstrijd en scoorde drie keer door Wildhaber (44e, 81e en 89e minuut) en een maal via Josef Kuettel (47e). Het enige doelpunt van de Afrikaanse vertegenwoordigre tijdens de oefen wedstrijd voor het wereldkampioen schap kwam in de 64e minuut door Uba Kembo. Maku Mayanga miste een strafschop. De wedstrijd, die on der slechte weersomstandigheden werd gespeeld, werd bijgewoond door slechts 2900 toeschouwers. in de ontmoeting van afgelopen maan dag tegen West-Duitsland werd Schot land duidelijk gemaakt, dat het eigenlijk niet tot de kwartfinale had mogen door dringen. Weliswaar was hun totale op treden, mede als gevolg van een paar wijzigingen, wat acceptabeler dan de wanprestatie tegen West-Duitsland, maar strikt gesproken speelde Nederland vrij wel voortdurend een spelletje kat-en- muis met zijn, tegenstander. Al na zes minuten opende Ties Kruize natuurlijk hij weer de score door uit de eerste lange hoekslag die Neder land te nemen kreeg geraffineerd de Schotse defensie te misleiden en raak te schieten. Dat het tot de 26e minuut duurde eer Nederland zijn voorsprong verdubbelde, pleit zeker niet voor de Tania-formatie, die opbouwend zeker niet imponeerde en in dat opzicht mijlen ver achterbleef bij de vermoedelijke fi- nale-tegenstander: West-Duitsland Trapattoni, die vorige maand als derde trainer in dit seizoen na Rocco en Mal- dini werd aangesteld, zal zich daar van af volgend seizoen zelf weer mee bezig gaan houden. Hij trad terug ten gunste van Gustavo Gianioni, de voormalige trainer van Torino, die woensdag plotse ling bij de ploeg opdook. Deze wordt de vierde trainer op een rij met de ondank bare taak AC Milan terug te brengen aan de Italiaanse, en nog liever de Europese top. De ruststand was I0 in het voor deel van de Bulgaren door een tref fer van Bonev in de 12e minuut. Drie minuten na de rust kwam Turkije op gelijke hoogte. Halverwege de tweede helft raakte Bulgarije, dat in de eind ronde voor het wereldkampioen schap in de groep van Nederland is ingedeeld, pas goed op dreef. Het gevolg was doelpunten van Zjechev (68e minuut), Djemil (69e), Panov (76e) en Grigorov (79e). De opstelling van Bulgarije was: Goranov; Kordov, Zjechev, Velisjkov, Kolev: Penev, Vojnov, Michailov (Grigorov), Bonev, Nikodimov (Panov) en Denev. Als de voortekenen niet bedriegen, is Magdeburg de voorloper van een Oost duitse periode, een fase die onvermijde lijk moest komen, gezien de gestadige groei van het Oostduitse voetbal. De resultaten daarvan tekenden zich dit jaar al eerder af. Dynamo Dresden dwong Bayern MüneJhen tot het uiter ste in de Europa-Cup I, Leipzig liet een uitstekende indruk achter in het UEFA- toernooi, het nationale team plaatste zich voor de wereldkampioenschappen in West-Duitsland, en als klap op de vuurpijl veroverde Magdeburg woensdag avond de Europese beker voor beker winnaars. Tenniscoach Rinus Buytelaar ziet de krachtmeting met de Finnen met rede lijk vertrouwen tegemoet. Hij meent dat de voorbereiding van zo’n 25 trainings- dagen voor zijn viertal (Thung, Hordijk, Hemmes en Sanders) heeft bijgedragen aan een verhoging van het niveau. „Thung heeft bovendien”, voegde hij er aan, toe, „door zijn resultaten in het Rotterdamse WCT-toernooi veel aan zelfvertrouwen gewonnen. Hij is op dit moment stellig onze eerste speler. Wij hebben het voordeel in eigen huis te spelen. Ons team kent de omstandighe den op de METS-banen. de wind die soms grillig kan waaien, de hele accom modatie. Dat is een duidelijk pluspunt voor ons. ik meen dat wij een kans hebben van zeventig tegen dertig om in de volgende tegen Zweden uit te ko men.” Is nu definitief het doek gevallen voor Uden? „We hebben ons nu tot het be stuur van de KNAU gericht met het verzoek met tegenargumenten te komen, waarmee we dan weer bij de minister kunnen aankloppen”, aldus de heer Van Ulsen. Voor de Nederlandse atletiekwe- reld een uiterst onplezierige ontwikke ling. Terwijl men in het buitenland de kunststof-wedstrijdaccommodaties als paddestoelen uit de grond heeft zien rij zen, moet de toch al met grote achter stand kampende Nederlandse atletiekwe- reld het nog steeds doen met de kunst- stof-trainingsbaan van Papendal. UDEN. Wat in kringen van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie al geruimte tijd werd gevreesd, lijkt waarheid te worden: het kan nog wel enkele jaren duren voor de Nederlandse atletiekwereld de beschikking heeft over een volwassen kunststof-atletiekaccom- modatie. Onlangs deelde het ministerie van CRM aan het bestuur van de Ne derlandse Sport Federatie mee, dat geen goedkeuring gehecht kon worden aan de subsidie van vier ton die de NSF wilde geven aan de Brabantse gemeente Uden, die bij wijze van spreken morgen zou kunnen beginnen met de aanleg van die acht-baans kunststof-wedstrijdacCommo- datie. De directeur van de NSF, mr. W. van Ulsen: „Het ministerie van CRM vindt de gemeente Uden niet de optima le plaats voor deze accommodatie. Vol gens CRM zou de baan meer in de richting van de randstad Holland moe ten komen”. AC Milan: Pizzabella, Anquiletti, Sabadini, Lanzi en Schnellinger Mal- dera, Tresoldi en Benetti, Bigon. Rivera en Bergamaschi. FC Magdeburg: Schulze, Enge, Zapf, Gaube en Abraham, Pommerenke, Seguin en Tyll, Raugust, Sparwasser en Hoff man. Scheidsrechte Van Gemert, 5.000 toe schouwers. Na de eerste helft was coach Cees Tania gedwongen zijn totale arsenaal aan wisselspelers (twee) in te zetten, omdat verdediger Koen Kranenberg en spitsspeler Wouter Leefers last hadden gekregen van oude blessures. Omdat doelverdediger Derk Doyer één van die wisselspelers was (collega Sikking was weer aan de beurt om in de basisopstel ling te staan), zat er voor Tania niets anders op dan Doyer als veldspeler in te zetten. goede combinatie van de hele Neder landse voorhoede vooraf en een al even genadeloos hard ingeslagen straf- corner van Paul Litjens (vlak voor het eindisgnaal) brachten Nederland het hal ve dozijn doelpunten. SCHEVENINGEN (ANP) Neder landFinland, uit de derde ronde van het t ennistoernooi om de Davis-beker (Europese zone) begint met het „duel van de waarheid”. Vrijdagmiddag wordt de strijd geopend door Rolf Thung, op dit moment zonder twijfel Nederlands beste speler en Pekka Saila, sinds 1964 vrijwel zonder onderbreking Fins kam pioen in het enkelspel. Voor sommige spelers betekende dit een achteruitgang in salaris van ongeveer veertig percent. Bovendien werden de premies van de A-selectiegroep gekoppeld aan de bruto-inkomsten van de thuiswedstrijden: bij winst 14 percent, bij een gelijk spel 7 percent en bij een nederlaag niets. Deze premies zijn daarop ook van toepassing de eerstvolgende uitwedstrijd. De meeste spelers vinden deze nieuwe ingreep onaanvaardbaar. Zij zullen dan ook fel tegen deze voorstellen ageren. Volgende week zullen zij zich er nader over be raden. Het bestuur van FC Groningen, dat gebonden is overleg te plegen met het ge meentebestuur over het totaalbedrag dat met de contractverlenging gemoeid is, kan zich beslist geen concessies aan de spelers veroorloven. De begroting voor het ko mende seizoen geeft daartoe geen speelruimte. Nu was het gedwongen inzetten van Doyer geen ramp, omdat Nederland op het moment dat de wissels plaatsvonden, al een royale 4-0 voorsprong op de zwakke Schotten had genomen, een stand die na de rust nog werd opgevoerd tot 6-0. Bovendien is Doyer nu toevallig een doelman die kan bogen op een redelijke ervaring als veldspeler. Als zodanig zou hij het Nederlands elftal zeker nooit hebben gehaald, maar de om aanpassing schreeuwende wisselregel maakte van hem woensdag plotseling een soort „dubbel-international”. Omdat gevoeglijk werd aangenomen dat de royale, voordelige marge uit de eerste helft niet in gevaar zou komen, verzandde de wedstrijd mede door Ne derlands toedoen na rust heel lang in een vervelende vertoning. De Schotten bleven hard vaak in letterlijke en figuurlijke zin werken, maar het door de wissels van Kranenburg voor Doyer en Leefers voor Hans Kruize toch wel wat verzwakte Nederlandse team kwam geen moment in gevaar. Bij de vier strafcorners die Schotland er in totaal zowaar nog wist uit te slepen, maakte doelman Maarten Sikking bo vendien weer een overtuigende indruk. De doffe dreun van Kruize na 25 minuten aan dat doelpunt ging een Krügel prees vooral de kracht en de inzet van zijn jonge team, dat de oude, vermoeide Italianen daarmee na rust in de verdrukking bracht. Krügel: „Dat we in het eerste half uur niet in ons eigen spel kwamen, was voor een groot deel aan de zenuwen te wijten. Toen het eerste doelpunt er eenmaal inzat, waren die gauw verdwenen. Daarna maakte AC Milan eigenlijk pas kennis met het echte Magdeburg”. In de 42e minuut vóór het moment waarop Lanzi op hoogst ongelukkige wijze achter zijn eigen doelman Pizza- treffers van Droése men uit naar 51. Tegenstander van de Westduitsers in de halve finale is Engeland, dat overigens pas na verlenging met 2—1 van Wales won. De goal van Lanzi (hij wilde een voorzet van Raugust aan Sparwasser onderbreken) gooide dat hele plan in duigen. Milaan-trainer Trapattoni, later: „Toen die goal viel, was de wedstrijd eigenlijk beslist. Milaan was op dat mo ment zo zwaar aangeslagen, dat we niet meer in een overwinning durfden te geloven”. SOFIA. Het Bulgaarse elftal heeft woensdag in Sofia een wed strijd voor het toernooi om het voet balkampioenschap van de Balkan te gen Turkije met 51 gewonnen. noemen, wacht eehter altijd onberekenbare kwartfinales maakten geen al te beste beurt. Met pijn en moeite wonnen zij met 2-1 van het zeker niet sterke Frankrijk. Maar Span je heeft bij vorige gelegenheden meer dan eens aangetoond onverwacht sterk te kunnen uithalen. Finland is voor Buytelaar en voor de Nederlandse spelers een onbeschreven Trapattoni moet op hetzelfde moment de angst om het hart zijn geslagen bij de gedachte dat zijn voorwaartsen twee doelpunten zouden moeten forceren; een opdracht die zij in de nationale competi tie nog niet zouden kunnen volbrengen, laat staan tegen de fysiek sterke Oost duitsers, die bereid waren de minimale voorsprong tot hun laatste ademtocht te verdedigen. Zijn vrees bleek gegrond. In de Kuip viel Milaan, net als vier maan den geleden tegen Ajax, pas goed door de mand toen het gedwongen werd zelf op te komen. Trapattoni: „Onze grootste fout was. dat wij na dat eerste doelpunt gingen aanvallen, zonder goed op de counters van de Duitsers te letten. We kregen geen greep meer op het spel, waarbij ik toch wel als excuus de afwezigheid van Chiarugi (geschorst - red.) wil aanvoe ren. Met zijn grote internationale erva ring had hij woensdagavond van door- slaggevenode betekenis kunnen zijn”. Voordat Nederland zich finalist mag wacht eehter eerst nog het Spanje. In de de Spanjaarden beste beurt. Met pijn Aanvallers: Jairzinho, Eneas. Mi- randinha, Cesar, Leivinha, Dirceu, Edu, Zequinha. Romeu, Valdomiro, Palinha, Dirceu, Lopez, Ramon en Manfrini. Een eigenlijk onmogelijke situatie, maar in zoverre verklaarbaar, dat de twee potentiële wisselspelers van tevo ren bekend dienen te zijn en er dus binnen het kader van de totale spelers groep, 16 man. vaak niet functioneel (bijvoorbeeld een verdediger op de plaats van een verdediger) gewisseld kan worden. In de 28e minuut velde Seguin het definitieve vonnis. Zijn kogel was on houdbaar voor Pizzabella. Milan was knock-out en het zal waarschijnlijk en kele jaren duren eer de veelvoudige Europese Cupwinnaar weer voldoende opgelapt zal zijn om de handschoen tegen gerenommeerde buitenlandse vere nigingen op te nemen. Trapattoni: „We zullen helemaal opnieuw moeten begin nen. Milan zal de oude spelers moeten verkopen en nieuw, jong materiaal moe ten aantrekken. Daarnaast zullen we ons meer gaan toeleggen op de kweek van onze eigen jeugd”. West-Duitsland heeft opnieuw nadrukkelijk zijn kandidatuur gesteld voor de Europese hockeytitel. In de kwartfinales rekende de regerend kampioen vrij eenvoudig af met het toch echt niet zwakke Polen, dat Nederland afgelopen zondag in de groepswedstrijden aanmerkelijk meer tegenstand kon bieden dan woensdag tegen de steeds beter in vorm rakende Westduitse ploeg. Slechts een tiental minuten heeft Polen mogen hopen op een sensationeel resultaat. Drie minuten na de hervatting kwamen de Oosteuropeanen op 21 door Stefanski en in de periode die daarop volgde, slaagde Polen erin Duitsland dat voor rust door Kaessman en Krause (strafcorner) een 20 voorsprong had genomen, enigszins terug te dringen. In het tweede deel van de tweede helft stelde West-Duitsland evenwel orde op zaken. Door en Stroedter (2x) liep blad. De bondscoach ging woensdagmid dag, toen de Finse spelers vrijwel on middellijk na aankomst in Scheveningen oefenden op de METS-banen, kijken naar wat de spelers presteerden.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 31