Staf commissie-Watergate: Protest van Franse communisten et Hearsts loven een beloning uit voor Patricia Van der Stoel installeert Gift anonieme groep adviescommissie bracht redding Indiase stakers gearresteerd Conferentiedeelnemers flink geschrokken na ongeluk 99 99 Engelse staking na 27 uur voorbij CONFERENTIE VAN WILTON PARK (3) Kamer Amsterdamse Onderzoekcommissie voor Hagedonk is werk begonnen „Geen KLM-geld voor verkiezingsfondsen” wethouder bezet” 19 74 9 MEI BINNEN- EN BUITENLAND Uniek Verhoogd Verandering Fundamenteel Mitchell keurde inbraak goed JOHN MITCHELL 3D (Van onze redacteur Ron Brown) en 3ra- bro- er«- lister a de latte •actie- rtman erheid ir van et de- is de •actie- waren horen bewo- in te in de it. Dat (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) uur van Geuzenveld De krantenmagnaat Randolph Hearst en zijn vrouw Catherine hebben via een woordvoerder laten weten dat de naam van de tipgever niet zal worden onthuld. Met de uitloving van de 50.000 dollar, die op een rekening van de Wells Fargo Bank is gestort, is het bedrag dat het persoonlijke fonds van Hearst beschik baar heeft gesteld in de hoop dat Pat zal worden vrijgelaten, tot 550.000 dollar gestegen. De andere 500.000 dollar maakte deel uit van een voedselprogramma ter waar de van twee miljoen dollar. De ontvoer ders van Pat het mysterieuze Symbi- onese Bevrijdingsleger (SLA) hadden voedseluitdeling aan de armen van Cali fornia geëist in ruil voor haar vrijlating. Bestelwagenchauffeurs van het Londense avondblad Evening News stonden gisteren op straat te wachten op nieuws van de staking van arbeiders in technische beroepen, die op een na de grootste vakbond in Engeland vormen. De chauffeurs wisten nog niet of de staking zou doorgaan en het verschijnen van de krant zou beletten. Het affichebord op de bestelwagens schijnt toe passelijk: „Spanning de moderne moordenaar”. DEN HAAG. (ANP) Een woord voerder van de KLM heeft gistermiddag pertinent ontkend dat de KLM bijdragen in de verkiezingsfondsen-1968 van zowel de Republikeinse als de Democratische Partij in de Verenigde Staten heeft ge stort. len van een EEG-Iidmaatschap ziet. On der andere toetredingsvoorwaarden wil deze groep wel accepteren dat soeverei niteit deelbaar is en dat men er dus als het waren „een stukje” van aan Brussel kan geven zonder alles te verliezen. (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen (Van onze correspondent) PRINSENBEEK. Een onafhankelij ke commissie van vier personen is giste ren begonnen met een onderzoek naar de conflictsituatie in het bejaardenoord Hagedonk te Prinsenbeek. De commissie is op dwingend advies van minister Van Doorn van CRM ingesteld door Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant. Ze moet op korte termijn rapporteren en adviseren over het functioneren van alle geledingen in het bejaardenverzor gingstehuis en de oorzaak van het huidi ge onbehagen. Met de instelling van deze commissie is één van de eisen gehono reerd die het actiecomité van het ver zorgingstehuis onlangs aan minister Van Doorn heeft voorgelegd. Ruim twee maanden na de bezetting is de situatie in Hagedonk volgens het actiecomité onhoudbaar geworden. >lks- eizi- iden rom jrlid heb- van ali- ge- ig te egen een <ken iopië van n dr. band met en in innen rnlijk espo- srril- iamer i niet iirec- ijver- ubsi- delen emie- onaal (Gro- oude lledig >or de herder 1 van ninis- lange- iden. 'as de i drie el. De was m, die wrstel r ver- aan- in ge- achtte idsbe- ld om en te erheid wer- hun llsloo rring pas- arom bont dub” jaar audi- Am- arige, gerde i be leden tituée :inde- ver- :e u is i- n ie ij 1- le dag- ver- aan tegen aking Het Witte Huis heeft gisteren toegege ven dat er vermoedleijk wel hiaten zijn in een aantal afschriften van de Water- gate-bandjes waarvan de verkorte versie is gepubliceerd, maar zei dat „alle woor den die gehoord konden worden, in de afschriften zijn weergegeven”. STEYNING, Engeland. Er zijn in de anti-EEG gelederen in Engeland twee verschillende opinie-groepen waar te nemen. De een is volledig tegen aansluiting bij Europa, de andere is tegen aansluiting onder de huidige toetredingsvoorwaarden. Samen konden deze twee groepen wel eens ge noeg stemmen opbrengen om de uitslag van het komende EEG-referen- dum op een overwegend „Neen, wij willen er uit” te brengen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Minister van Buiten landse Zaken Max van der Stoel heeft gisteren op zijn departement een advies- commisie geïnstalleerd, die zich gaat bezig houden met de inhoud en de vormgeving van de op de Parijse Top conferentie (1972) voorgestelde Europese Unie. Voorzitter is de gepensioneerde ambassadeur Spierenburg, tot voor kort permanent vertegenwoordiger van Ne derland bij de NAVO, daarvoor bij de EEG. Vóór 1 januari 1974 moet het 13- koppige team van Europa-deskundigen een rapport op tafel hebben gebracht. NIEUW DELHI (UPI). In India z(jn gisteren honderden demonstrerende sta kers van de spoorwegen gearresteerd. Er zitten al 6000 vakbondsleden gevangen. In de oostelijke sectoren zouden de treinen normaal rijden, zij het onder strenge politiebewaking, in grote delen van het zuiden, westen en noorden zou den geen treinen meer rijden. In Bombay en Madras lag het trein verkeer eveneens stil, zodat de bijna drie miljoen werknemers niet uit de buiten wijken naar de binnenstad konden. De prijzen voor voedingsmiddelen op de markt in Bombay stegen met het uur. Veeel huisvrouwen hamsteren. Er is groot tekort aan melkpoeder, babyvoe ding, zeep en medicijnen in de stad. In Nieuw Delhi beschuldigde de oppo sitie de regering ervan, de staking uitge lokt te hebben door het gevangen zetten van vakbondsleiders. De regering zegt niet aan de eisen van de vakbonden te kunnen toegeven. Dat zou het land per jaar twee miljard gulden kosten, terwijl de genationaliseerde spoorwegen met een jaarlijks verlies van ongeveer een mil jard gulden werken. LONDEN. De staking van de op een na grootste vakbond in het Verenigd Koninkrijk, die van de 1,25 miljoen arbeiders in de technische beroepen, is even onverwacht tot een einde gekomen als ze was begonnen. Ze duurde 27 uur. Het kantoor van de psychiater Fiel ding in Beverley Hills, in Californië, is door agenten van het Witte Huis op 4 september 1971 in het geheim doorzocht. De agenten zochten naar bezwarend ma teriaal tegen Daniel Ellsberg. Het fundamentele verschil tussen de nationalisten en de andere anti-EEG- groep is dat deze laatste wél de voorde- eens) heeft het Britse volk niet voldoen de zeggenschap gehad in deze funda mentele beslissing om het verdrag van Rome te tekenen. Tijdens de beslissing van het vorige parlement om tot de EEG toe te treden had de oppositie gewaarschuwd dat het verdrag niet bindend was omdat het volk onvoldoende geraadpleegd was. Op de kritiek dat door het willekeurig tekenen en breken van verdragen Enge- lands geloofwaardigheid geschaad wordt, zeggen de nationalisten dat het verdrag PARIJS. De secretaris-generaal van de Franse communistische partij, Georges Marchais, heeft gisteren openlijk geprotesteerd tegen een be zoek, dat de Russische ambassadeur in Parijs, Tsjevomenko, dinsdag aan de rechtse kandidaat voor het presi dentschap, Giscard d’Estaing had ge bracht. Nu de tweede en beslissende fase van de strijd om het Elysée tussen de twee finalisten, Mitterrand voor links en Giscard d’Estaing voor rechts, is ontbrand, heeft de campag ne gelijktijdig een nog wat scherper en misschien ook wat demagogischer karakter aangenomen. In eerste instantie wees de president van het hof het aanbod van de hand. Daarop werd het van 47.000 tot 65.000 pond verhoogd en daarmee dekte het ook de gerechtelijke en andere bijko- In zijn installatierede zei de heer Van der Stoel onder meer dat het beeld van een Europese Unie er bepaald niet één was van grote voortvarendheid en voor uitgang. Wat de oorzaak van de moeilijkheden betreft, was de heer Van der Stoel geneigd deze in de eerste plaats te zoeken in „het falen van de pogingen gedurende tien, vijftien jaar om de Ge meenschappen een behoorlijke, dat wil zeggen: een levende en inspirerende po litieke ondergrond te geven. De integra tie is daardoor blijven steken in de dorre techniek”. De beide kandidaten zijn, na een diepgaande analyse van de resultaten van vorige zondag, nu nog sterker tot de overtuiging gekomen dat ze de enkele honderdduizenden stemmen, die vermoedelijk de doorslag moeten geven, vooral uit de vage massa van het centrum zullen hebben te recru- teren. Daarnaast is natuurlijk nog een vinnig spelletje touwtrekken be gonnen om de gaullistische stemmen, die waarschijnlijk niet allemaal in de richting van de resterende regerings kandidaat Giscard d’Estaing kunnen worden gekanaliseerd. Enkele gaullistische kopstukken zo als de vroegere staatsminister van generaal De Gaulle, Jeanneney, die het gaullisme in geen geval met het rechtse kamp willen identificeren, hebben zich nu ronduit voor de link se eenheidskandidaat Mitterrand uit gesproken. De communisten, die van hun kant nu wel heel goed hebben SAN FRANCISCO. (AP) De ouders van Patricia Hearst hebben een beloning van 50.000 dollar uitgeloofd voor de tip die zal leiden tot de veilige terugkeer van hun 20-jarige dochter, die zij sinds 4 februari de dag waarop zij werd ontvoerd niet meer hebben gezien. Nadat de deelnemers aan de 161ste Wilton Park-conferentie een autobus ongeluk ongeschonden overleefd hebben, is de discussie over nationale soevereiniteit en het evenwicht tussen algemene opinie en politiek besluit in Wiston House, bij Steyning, in het Engelse graafschap Sussex, voortge zet. Maar ook deze groep wil een direct antwoord van het Britse volk, alhoewel zij hoopt dat de referendumvraag geen direct ,ja” of „neen” omtrent het lid maatschap zal eisen maar alleen een eis om te beslissen of andere toetredings voorwaarden en een hernieuwde onder- handeling hierover nodig zijn. Bovendien wijst deze groep erop dat de olievondsten in de Noordzee Engeland tot een „oliesjeik van de toekomst” zal maken en als zodanig een grote aan winst voor de EEG. Het Britse volk moet door een referendum beslissen of het zich zo aan de EEG wil binden, of dat over de hele kwestie opnieuw onder handeld moet worden. Natuurlijk moet hier ook weer reke ning gehouden worden met het feit dat het antwoord op het referendum niet binden is voor het parlement. Alleen het parlement beslist door zijn wetten wat er zal gebeuren, en de kracht van dit eerste Britse referendum is dus niet hetzelfde als die van referendums in Frankrijk of Zwitserland. Op het ogenblik lijkt het erop dat de strijd tussen de pro- en anta-EEG-groe- pen zwaar zal worden en dat de uitslag moeilijk te voorspellen is. De Engelsen zijn nu eenmaal tegen verandering in hun levenswijze. Er werd gemopperd op decimalisatie, er was ge kreun te horen over de nieuwe munten, en er is thans een tendens om de EEG van alles de schuld te geven, gerecht vaardigd of niet. „Hoffelijk doch terughoudend” is al tijd de houding van de meeste Engelsen tegenover buitenlanders geweest, en soms komt daar ook nog wat achter docht bij. Natuurlijk is er in dit land ook een pro-EEG-mening. Er zijn Engelsen die een gunstige indruk hebben van het functioneren van de EEG met al diens omvolmaaktheden en die de gevolgen van uittreding als zeer schadelijk zien. Zal het volk met het verstand of met het gevoel beslissen? Iedereen zal het moeten afwachten. Momenteel is men het er nog niet over eens hoe de refe rendumvraag geformuleerd moet wor den. van Rome een uitzondering is, juist omdat het de nationale soevereiniteit aantast. Verdragen zijn natuurlijk bin dend, door welke regering ze ook aange gaan worden, zeggen zij, behalve dit éne verdrag. Dat is een uitzondering, omdat het een unieke verandering in de soe vereiniteit tot stand brengt, door de wet te veranderen zonder onafhankelijke ac tie van het parlement. Als men ze om een alternatief vraagt, zeggen de nationalisten: „Het alternatief van een sprong van de klippen is: niet springen”. Wijst men ze op de toestand waarin het land momenteel verkeert, dan verklaren zij dat deze niet te wijten is aan het feit dat Engeland in het verleden geen lid van de EEG was. WASHINGTON (Reuter en AP) De staf van de Watergatecommissie van de Amerikaanse Senaat is tot de conclusie gekomen dat uit het huidige bewijsmateriaal blijkt dat de voormalige minister van justitie, John Mit chell, goedkeuring heeft gehecht aan de operatie die leidde tot de inbraak in het hoofdkwartier van de democraten in 1972, zo is vernomen in krin gen die in nauw contact met deze staf staan. Het voorlopige verslag zal vandaag door de Watergate-commissie worden besproken. AMSTERDAM. (ANP) De Amster damse politie heeft gistermiddag de Ka mer van wethouder Van der Eyden op het hoofdstedelijk stadhuis ontruimd na een bezetting van een uur door een twintigtal bewoners van Tuindorp Buiksloot, Floradorp, Geuzenveld en Slotenneer. De bewoners van deze buurten zijn b t R D AU begrepen dat zij voor de kleine en natuurlijk ook de grote spaarders nog altijd voor een boeman worden aangezien, weten nauwelijks meer hoe zich van alle rode smetten te zuiveren. De communistische secretaris-gene raal Georges Marchais heeft om te beginnen de gaullisten herinnerd aan alle gemeenschappelijke acties die zij in het verleden onder het verzet en later tegen een Europese defensiege- meenschap ter wille van de nationale onafhankelijkheid hebben gelanceerd, met het verzoek dat front nu weer te herstellen om Mitterrand op zondag 19 mei de zege te kunnen verzekeren. Marchais heeft de gaullisten zelfs al een paar ministerszetels in de even tuele nieuwe linkse regering aangebo den. Zijn protest tegen de ontmoeting tussen de Russische ambassadeur en Giscard moet uiteraard in datzelfde licht worden geplaatst. Omdat Gi scard zijn portefeuille van Financiën tijdens de campagne niet ter beschik king heeft menen te moeten stellen, kon de ambassadeur na afloop van de audiëntie verzekeren, dat hij alleen maar over economische vraagstuklj^n had gesproken, zonder zich natuurlijk in de binnenlandse politiek van Frankrijk te willen mengen. Maar de schijn, dat de Sovjet-Unie nu al wedt op het rechtse paard, had de diplo maat niettemin wel wat tegen zich. Het is intussen de eerste keer ge weest in de geschiedenis van Frank rijk, dat de Franse communisten zo openlijk tegen een officiële stap van een Russische ambassadeur en dus van Moskou stelling hebben geno men. mende kosten. Onder de druk van de staking besloot president Donaldson gis termiddag het geld te accepteren. Tege lijkertijd werden de bij de vakbond in beslag genomen 300.000 pond teruggege ven. Vakbondsvoorzitter Hugh Scanlon had geweigerd de staking op te heffen in het licht van het vooruitzicht dat de gehate wet op de industriële betrekkingen naar alle waarschijnlijkheid binnenkort uit de wereld zal zijn geholpen. Tenslotte wa ren het de gehate kapitalisten die de Labour-minderheidsregering te hulp kwamen. Zij betaalden de schade die hun eigen lodgenoot door handen van vakbondsmensen was toegebracht Scan lon haalde bakzeil en hij hief de staking op. twijfelachtig historie van trekkingen”, noemd. De vakbond was veroordeeld tot het betalen van 47.000 pond aan een klein technisch bedrijf, omdat een aantal van haar daar werkende leden op wettelijk ongeoorloofde manier „industriële acties” hadden gevoerd. De wet die dit regelt is de wet op de industriële betrekkingen, een wet uit het laatste Conservatieve kabinet-Heath. De grote en machtige vakbonden doen of deze wet lucht voor hen is. Deel van deze wet is een zogenoemd hof voor de industriële betrekkingen. Het is dit hof dat de verplichting aan de vakbond van de technici oplegde om de schade vergoeding te betalen. De vakbondsleiding verscheen niet ter zitting om zich te verdedigen en weiger de ook de schadevergoeding te betalen. Daarop werden haar bankcontanten ter waarde van een kleine 300.000 pond in beslag genomen. De president van de vakbond, de oud- communist Hugh Scanlon, werd hierover zo kwaad, dat hij wilde dat zijn volge lingen van de ene minuut op de andere in staking gingen. Diezelfde dinsdagmid dag verklaarde de Labour-minister van Arbeid Foot in het Lagerhuis dat hij het hof voor industriële betrekkingen wel ..de nek wilde omdraaien”, als hij maar wist hoe. Ook noemde hij de president van het hof, mr. Donaldson, een „schiet grage gek”. Meteen na het signaal voor de staking legden, zoals te verwachten was, de technici in de Londense krantenwijk Heet Street het werk neer. Gisteren waren er dan ook geen landelijke kran ten. In de automobielindustri begonnen de arbeiders het werk te verlaten, hoe wel er in het algemeen onbeb gen bleek te bestaan over het door Hughes Scan lon zo dictatoriaal genomen besluit. Gisterochtend verscheen opnieuw het ..verrassende element” op het toneel dat al vorige week in het vooruitzicht had gesteld de oplossing te willen brengen. Deze onverwachte redder in de nood bleek een onbekend blijvende groep in dustriëlen, die beloofde de schadevergoe ding uit eigen zak aan de firma die de schadeclaim had ingediend te zullen be talen. De commissiestaf heeft een rapport opgesteld waarin zij tot de conclusie komt dat er betalingen zijn verricht om het stilzwijgen van de beklaagden in de Watergate-zaak te kopen met het doel president Nixon niet te compromitteren. als het Witte Huis ze kon maken er misschien wel „delen van gesprekken zijn weggevallen” maar hij suggereerde dat dit veroorzaakt was door „de ge brekkige apparatuur van het afluister systeem” in het Witte Huis. De federale rechter Gerrard Gesell heeft gezegd, dat hij van mening is dat, als buitenlandse betrekkingen van de V.S. erbij betrokken waren, president Nixon wellicht het recht had om een onderzoek te gelasten dat tot de inbraak in het bureau van psychiater Daniël Ellsberg leidde. Als de president bevel gaf tot de inbraak onder dergelijke omstandighe den, zo zei Gesell, dan zou hij wel moeten overwegen de zaak niet ontvan kelijk te verklaren. De rechter zei dit tijdens een ontmoe ting met de advocaten die betrokken zijn bij het proces van zes mannen die beschuldigd worden van het schenden van de grondwettelijke rechten van de psychiater, dr. Lewis Fielding. Bovendien beweren de nationalisten dat de EEG met Engeland niet kan werken en niet zal functioneren. Enge land is uniek, zeggen ze; niet superieur, maar wel uniek. Menig verbijsterd buitenstaander vraagt hierop: „Waarom?” Dan zal het antwoord van beide groepen erschillen. De groep die tegen aansluiting onder elke voorwaarde is, zou men de nationa listen kunnen noemen. Zij geloven een voudig dat Engeland uniek is, met een identiteit die voorkomt dat dit land zich ooit permanent aan een internationaal verdrag kan binden. De stelling waarop deze groep zijn argumenten baseert is dat soevereiniteit ondeelbaar is. Als men een gedeelte van zijn soevereiniteit af staat (zoals door het verdrag van Rome gebeurt) dan bestaat die soevereiniteit niet meer, zo zeggen de nationalisten. Met andere woorden: te ken het verdrag van Rome en je bent geen soeverein land meer. Neemt men deze stelling aan, dan zijn de overblijvende argumenten van de na tionalisten zeer logisch. Met zijn traditie en zijn eilandelijke isolatie heeft Enge land terdege een geheel eigen identiteit. Het parlement is altijd soeverein ge weest (zelfs de Britse monarchie was op aanvaarding en niet op dwang geba seerd, zegt men) en moet dit altijd blijven. De plaatsvervangende perschef van het Witte Huis, Gerald Warren, zei dat hoewel de afschriften zo volledig waren Deze ontkenning volgde op de schrif telijke vragen van de socialistische Tweede-Kamerleden Epema-Brugman en. Ter Beek aan minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat. Het drama dat zich binnen dit korte tijdsbestek afspeelde, zal een apart en hoofdstuk vormen in de de Britse „industriële be- zoals dat hier wordt ge- Daarnaast had de Hearst Corporation nog eens vier miljoen dollar beschikbaar gesteld voor de voedseluitdelingen, op de vergeefse voorwaarde dat Patricia op 3 mei zou zijn vrijgelaten. Sinds de spectaculaire verschijning van Patricia als een al dan niet vrijwil lige deelneemster aan een door de SLA gepleegde bankroof, heeft men niets meer van haar gezien. Wel kwam nog een geluidsbandje bij de politie maar het was niet duidelijk wanneer dit precies opgenomen was. niet eens met het gemeentelijk huis- «tfcgitc.’eM bw: wijken. Engeland heeft geen geschreven grondwet en daarom is het parlement machtig om alles te doen; het kan zichzelf zelfs ontbinden en de Engelse staat afschaffen. Door het verdrag van Rome verdwijnt die soevereiniteit en wordt het parlement ondergeschikt aan de EEG. Volgens de nationalisten (en hier is de andere anti-EEG-groep het ook mee „Engeland is niet superieur, maar wel uniek” Het ongeluk gebeurde toen de deel nemers per gehuurde bus uit Londen vertrokken waren. Het gezelschap had daar een receptie, gegeven door de staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Lord Goronwy-Roberts, bij ge woond. Op de terugweg naar Stey ning ramde een andere bus de ach terzijde van de Wilton Park-bus, waardoor de achterruit van deze laatste verbijzeld werd. Niemand raakte gewond, doch het gezelschap, dat uit diplomaten, pro fessoren en parlementsleden uit 13 verschillende landen bestaat, was er wel flink van geschrokken. Bij de hervatting van de conferen tie, bijgewoond door onze redacteur Ron Brown (die onder een citeer- verbod moet werken) kwam de Britse tegenaanval op alle kritiek die van internationale zijde was geleverd op Engelands plannen om zich over het EEG-lidmaatschap te bedenken. De tegenaanval was krachtig en indrukwekkend, maar overtuigde weinigen van de juistheid van de Engelse zaak. Wel werd deze wat meer begrijpelijk gemaakt, zij het dan niet gerechtvaardigd. De voor naamste punten van de Britse tegen aanval staan in bijgaand artikel.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3