VELSER SPORTWEEK nadert met een aantrekkelijk programma Meer openheid burgerij voor In de vishal 1 stand „TUINDERSLAND IN TUINDERS HAND” A ïU m i mm® 1 i nijman Haarlem De ES-juwelier heeft een nieuw spaarbankboekje voor u: het ES-groeibriljant- certificaat. OUD-INTERNATIONALS VOETBALLEN TEGEN OUD-IJMONDPROFS KIC-jeugdcommissie sluit seizoen af ON D’ER DAG 9 MEI 1974 PLAATSELIJK NIEUWS Beroemde namen Lange-matspringen Verzuimd Principieel Aanbod I Geen bijval BEVALLEN VAN EEN DOCHTER: Zwaarwegend Commissie houtmarkt 21 tel: 023-319 309 i Compromis Haveni i C1 (Van een onzer verslaggevers) le (Van een medewerker) d Mg ADVERTENTIE 4 (Van onze correspondent) E. BEVALLEN VAN EEN ZOON: OVERLEDEN: ADVERTENTIE VELSEN-NOORD De jeugdcommis sie van de sportvereniging KIC (handbal en voetbal) gaat het seizoen besluiten met een feestavond aanstaande zaterdag in de kantine van het sportpark aan de Grote Hout- of Koningsweg. Uit Beverwijk komt de damesgroep lange matspringen van de vereniging SSS Beverwijk. Verder doen mee de meisjes van de selectiegroepen Turnen van De Velser Sport Stichting en groe pen van de plaatselijke verenigingen. Voor deze grootse Turndemonstratie is Het Edelsyndicaat Nederland is een groep vooruitstrevende juweliers. alarmsystemen licht- en kracht installaties centrale antenne systemen meet-en regel techniek geluidsinstallaties Wij hopen de komende week in onze krant dagelijks met uitslagen en versla gen te komen van de sportiviteiten die dagelijks velen aangenaam zullen bezig mogelijk de afrastering te doorbreken om de mensen toegang te verschaffen tot de duinen; dan wel elders het hek iets achteruit te zetten om daar banken te kunnen plaatsen. Aan dat „doorbreken” zal de gemeente houden. Daarbij zullen wij steeds het programma van de volgende dag ver melden. toch wel moeten beginnen, want nu is de situatie zo, dat ook de brandweer niet meer overal kan komen en eerst met zwaar materiaal het stevig hekwerk zal moeten verwijderen om een duinbrand te blussen. bij monde van de heer Appelman aan de zijde van de tuinders. In de „commissie voor goede diensten” namen naast de leden van de gemeente lijke agrarische commissie zitting de he ren Appelman, Duffhrues, Baars, Melse, Beentjes (LTB) en als eerste belangden bende tuinder de heer Sinniger. verder onderzoek De kilometerslange hekken in Zeewijk langs alles wat maar duin is, zijn nu ook ontdekt door het Velsen-Noordse CDA-raadslid J. Visser. In onze bladen van woensdag schreven wij, dat hij het gemeentebestuur gevraagd heeft, waar De directeur van de veiling, de heer Appelman, deed toen het voorstel om een soort commissie in te stellen, die alternatieve oplossingen gaat zoeken en onderzoeken. „De Tunnel” zou dan voor lopig de claim moeten laten vallen. Blijkt er geen alternatieve mogelijkheid te zijn, dan zou men de belangen van ,,De Tunnel” opnieuw moeten gaan afwegen tegen de andere belangen. Voorzitter Roozen nam dat voorstel over en de gehele vergadering ging er mee accoord, daarmee voorkomend, dat de zaak nog meer in het emotionele vlak zou worden getrokken. Als de kwestie opnieuw aan de orde komt, dan weet men tenminste of er al of niet andere mogelijkheden voor „De Tunnel” zijn. Dat bleef nu een open vraag. de E.S. juwelier van Haarlem, Grote Houtstraat 6 bij de Grote Markt, Tfn. 023 32 42 59 M. de Waal, 87 jr., weduwe van H. Wezenaar; E. J. Keirsgieter, 75 jr., we duwe van C. Prins; J. J. W. van Doorn, 60 jr., echtgenote van C. F. M. Lomans; P. J. Steenhagen, 51 jr., echtgenoot van M. ten Hoeve; B. Ratsma, 78 jr., echtge noot van J. E. Schaaf; J. L. Zon, 74 jr., echtgenoot van M. W. J. C. Groot; C. Boender, 97 jr., weduwnaar van J. Stolk. Met vooruitstrevende ideeën. Over groei briljant bijvoorbeeld. Zij hebben daarom voor u het E.S./Groei Briljant-Plan opgezet. Een briljant spaarplan waaraan u gemakkelijk beginnen kunt. De eerste gouden ring met een briljant van 0,03 karaat kost slechts 96.50. Per 40 kilogram: leng 75-70, bot 15, horsmakreel 17,-8, schartong 52, lom 65- 64, heek 1 180. tarbot 325-231, griet 202- 99, kabeljauw 1 120-99, kabeljauw 2 160- 87, kabeljauw 3 120-88, kabeljauw 4 118- 88, kabeljauw 5 122-88, schelvis 82, schelvis 2 84, schelvis 4 78-65, koolvis 2 50-36, koolvis 3 48-38, koolvis 4 42-36, schol 1 120-102, schol 2 116-98, schol 3 132-98, schol 4 82-72, wijting 3 132-92, haring 1 43.20, makreel 1 64-42, makreel 2 28.80-20, schar 70-64. Woensdag vertrokken schepen. C.V. .inghtning, Bremen; Stolt Vista, Liverpool; Dintelborg, Londonderry, IJ- muiden; Sumu Maru 38, Panama; Dun- vegan Head, London; Rijnstroom, Har wich; Tor Hollandia, Gothenburg; Herm S. Goole; Irishgate, Rochester, IJmuiden; Comet, Cont. Plat; Somerbydyke, Bel fast; Pamir, Ipswich; Festivity, St. Vale ry; Kristina, Gothenburg; Cebo I, Tanan ger; Sachsenstein, Antwerpen; Lisa Bahr, Mariastadt, IJmuiden; Jean E. Lo nen; Provincia, Great Yarmouth; Carbo Sierra, Ver. Staten f/o; Fridel, Witby, IJmuiden; Audrey Johanna, Montrose, IJmuiden; Bernhard S. Fredericia, IJ muiden; Artadi, Chicago. De eerste activiteiten beginnen ko mende zaterdag al om 9 uur. Dan star ten in de sporthal Zeewijk de jeugd- vaardigheidsproeven gymnastiek, waar zo’n twaalfhonderd belangstellenden aan mee doen. Er wordt gegymd in verschil lende leeftijdsgroepen. De jongens en meisjes komen uit op drie toestellen. Halen zij voor elk van deze drie onder delen een voldoende, dan worden zij de gelukkige eigenaar(es) van een fraaie medaille als beloning. Het belooft dus weer evenals vorig jaar een groots gym- nastiekfeest te worden. Over turnen is de Velser Sport Stich ting, die de gehele sportweek weer heeft voorbereid en helpen organiseren, nog niet uitgesproken. Op 17 mei (vrijdag) komen er turndemonstraties op hoog niveau in de sporthal Zeewijk. Dan zul len diverse keurturnsters en -turners op de vloer komen van onder andere KNGV en NKGB, terwijl de befaamde ritmische groepen van SPARTA uit Uithoorn en OLYMPIA uit Aalsmeer zich zullen pre senteren. Deze zullen zich presenteren met bal- lint- en hoepeloefeningen. De gemeente Heemskerk heeft de vrije beschikking over twee hectare land aan de Luttik Cie uit de „nalatenschap” van het ILTV, dat deze grond lang ter beschikking hield als vervangende tuin bouwgrond voor bedrijven die elders in de regio zouden moeten verdwijnen. Voor deze „vervangende” grond was er geen belangstelling. De taak van het ILTV verviel. De grond werd overgdra- gen aan de gemeenten waarin de ILTV- gronden lagen. Officieel had zich voor de betreffende grond aan de Luttik Cie slechts één gegadigde gemeld en daarbij ging het om bedrijfsvergroting. Tegen de IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werd aangevoerd: 350 kilogram tong, 5 kisten tarbot en griet, 213 kisten kabeljauw, 1325 kisten koolvis, 36 kisten schelvis, 12 kisten wijting, 105 kisten schol, 18 kisten schar, 3 kisten haring, 503 kisten makreel, 147 kisten varia. Een element in de discussie werd, dat aan de tuinbouworganisaties is verzocht zich uit te spreken over de Tunnelkwes- tie. Alleen in de Vereniging van Bloem bollencultuur (voorzitter Roozen) is het als punt aan de orde gesteld. Bij de andere organisaties niet of nauwelijks, omdat men veronderstelde dat er geen andere gegadigden voor de grond waren. Om die reden ging bijvoorbeeld de LTB accoord met de verkoop aan „De Tun nel”. LTB-secretaris Beentjes stelde woensdagavond: „We hadden nooit kun nen denken, dat deze zaak zoveel stof zou doen opwaaien, maar evenals het Beverwijkse raadslid Hoekstra stelde hij nu de vraag: „Is er een andere oplossing voor ,,De Tunnel”? De heer W. Duffhues van de tuin- bouwvoorlichtingsdienst meldde, dat de ze dienst in zijn voorlichting aan „De Tunnel” had moeten stellen, dat dit terrein het meest geschikt zou zijn, maar dat men zich in principe wel aan de zijde van de tuinders schaart, „omdat hier tuinders zijn die het moeilijk zullen krijgen en mogelijk ook verplaatst moe ten worden”. In dit dilemma hoopte men dat zich een oplossing zou aandienen. hebben, maar u moet nu niet zeggen dat de overheid dat probleem maar even pp moet lossen. Er worden bedrijven ge splitst en zo. Er worden tweede wonin gen gevraagd. De overheid kan niet zorgen voor de economische haalbaar heid van bijvoorbeeld die gesplitste be drijven. Dat is andernemersverantwoor- delijkheid. Als vergroting niet mogelijk Woensdag aangekomen schepen. Fridel, Rochester, IJmuiden; Jutta Flint, Maldon, IJmuiden; Columus, Ba- linna; Levern, Londen, IJmuiden; Bana na, Lexoes; Brinda, Polle, Velsen; Bel- meken, Gnydia, IJmuiden; Aurora, Bos ton; Smit Lloyd 18, Cont.plat, IJmuiden; Fair Jennifer, Gunness; Duvenstedt, Whitby, IJmuiden; Marjan, Huil, Spaarndam; Memel, Dagenham; Saldus, Nantes, IJmuiden. De heer P. Verduin betoogde, daartoe uitgedaagd door een opmerking van raadslid Hoekstra van Beverwijk, dat hij binnen het ILTV al sinds zes jaren bij herhaling heeft gesteld, dat de grond ter beschikking van de tuinders moet ko men, ook voor schaalvergroting en niet alleen voor vervanging. Maar zowel da delijks bestuur als algemeen bestuur gingen daarin niet met hem mee, even eens in de veronderstelling dat er geen gegadigden zouden zijn. „Toen de grond aan de gemeenten werd overgedragen heb ik nog een poging gedaan om daar aan de voorwaarde te verbinden die de grond in handen van de tuinders zou brengen. Maar ook toen stond ik alleen en de heer Hoekstra is me toen ook niet bijgevallen”, aldus de heer Verduin, die nu aan deze gang van zaken de conclu sie verbond, dat het de gemeente Heemskerk formeel nu helemaal vrij staat met de grond te doen wat men wil. „Met die twee hectaren kunnen we nooit alle gegadigden helpen. Tegenover het belang van één of enkelen staat nu het algemeen belang, als er geen alternatief is voor „De Tunnel”. „De Tunnel” heeft ruimte nodig voor een kas en open grond. Dat kan alleen waar worden gemaakt in grond met de bestemming „agrarisch gebied A”, dus hier”, aldus de heer Verduin. De heer Roozen zette een paar zaken op een rijtje: „Er was altijd maar één gegadigde. De laatste dagen zijn er pas bij gekomen. Accoord. Die schaalvergro ting is een groot probleem, waar we als gemeentebestuur zeker ook oog voor Deze feestavond is bedoeld voor alle jeugdleden boven de zestien jaar. Zij kunnen genieten van de Radio Veronica- discjockey Fred Kos, verder Donkey Shot en de groep „Dragar” Het seizoen 1973-1974 is voor de KIC- jeugdcommissie overigens een zeer actief seizoen geweest. Vooral na minder pret tige verwikkelingen die er toe hebben geleid dat de samenwerking tussen de voetbal- en de handbalafdeling geïnten siveerd is. Sint Nikolaasfeest, eierzoek- wedstrijd, speurtochten, filmavonden, binnenspeltoemooien en een geslaagde disco-kienavond zijn er de voorbeelden van. Bovendien krijgt u„bij inwisseling van uw ring tegen een ring met grotere briljant, de oorspronkelijke aankoopprijs terug vermeerderd met de gestegen waarde. Zo spaart u echt, dankzij de waardestijging van briljant. De E.S.juwelier verstrekt u tevens een geldig briljant- certificaat. Daarin wordt telkens als u uw ring inruilt karaat, zuiverheid, kleur, waarde en aankoopdatum opgetekend. Opdat u zelf oude en nieuwe waarde vergelijken kunt. Dit certificaat is tevens het bewijs dat uw groeibriljant ring gedurende één jaar gratis is verzekerd tegen verlies, beschadiging of diefstal. Dat is het nieuwe, veilige spaarbankboekje van de E.S.-juwelier. Kom praten daarover. méér en bij de stands- en vakorganisa ties. Men is er steeds min of meer vanuit gegaan, dat er geen gegadigden zouden zijn voor deze grond, maar die blijken er nu wel degelijk te zijn. Beroemde voetbalnamen staan voor deze match genoteerd. Om ze dan maar te noemen: Bij de Oud-Internationals zijn van de partij: Van der Linden, Bouwmeester, Schouten, Wiersma, Bies- brouck, Renders en Janny^childer. Bij de Oud.IJmond Profs komen de volgen de cracks de mat op: „Cor Brom, Piet van der Kuil, Kees Groot, Leen van der Lugt, Henk Janssen en Tjeert Kort. Scheidsrechter bij deze wedstrijd van importantie is Lou van Ravens en deze Oud-International zal worden geassis teerd door de heren B. Bleyi en D. H. Sanders. Als de voetballers rusten en theedrin ken, kunnen de bezoekers de benen strekken. Daartoe is een veldloop geor ganiseerd van tien engelse mijlen, als mede een prestatieloop van 8 kilometer De start is op Schoonenberg, evenals de finish. Nieuw in het Sportweekprogramma is ook het Schooldamtoernooi voor vijftal len. De organistatie daarvan is in han den van D.C.kl. en het toernooi begint zaterdag 18 mei om 13.00 uur in het Fidelusgebouw aan de Zeeweg. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Ondanks de belang rijke voetbalwedstrijd op de televisie was de zaal van het buurthuis „d’Eve- laer” in het Heemskerks tuindersgebied woensdagavond helemaal bezet, want er is in tuinderskringen groot verzet gere zen tegen de plannen voor stichting van een kwekerij (open grond en kas) door het werkvoorzieningsschap „De Tunnel” aan de Luttik Cie. De ontketende actie was, zo werd uitdrukkelijk verklaard, niet gericht .te gen „De Tunnel”, omdat men het sociale belang van zo'n kwekerij ten behoeve van minder lichamelijk of geestelijk ge handicapten voor opleiding en ook per manente werkgelegenheid in een „be schutte” omgeving wel degelijk erkent. Het kernpunt van de actie werd woensdagavond met spandoeken duide lijk gemaakt: „Tuindersland in tuinders hand” en „Gun de tuinders land”. I- ■I De KIC-jeugdcommissie heeft behalve de komende feestavond ook nog een internationaal toernooi voor de A-l ju nioren op het programma staan. Het wordt in het Duitse Gelnhausen gehou den van 22 tot en met 26 mei. Inzet wordt de verdediging van de wisselbe- ker. Van 8 tot en met 13 juli trekken de C-junioren naar het KNVB-kamp in As sen. Al deze activiteiten kon de KIC- jeugdcommissie organiseren mede door de grote steun van de bloeiende KIC- supportersclub. Maar de heer Roozen was niet met lege handen gekomen. De gemeente heeft het oog op een perceel grond kleiner dan het onderhavige aan de Cieweg, nog niet beschikbaar, omdat De tuinders hebben het tot een princi piële zaak gemaakt tegen de achtergrond van de hard nodige schaalvergroting van de agrarische bedrijven en de rentabili- teitsverbetering. Dat die schaalvergroting een reusachtig probleem is in het tuin dersgebied van beperkte omvang, werd woensdagavond door niemand betwist. Alleen werd door voorzitter H. J. M. Roozen wel duidelijk gesteld, dat dit probleem met die twee beschikbare hec taren niet kan worden opgelost. Achter de hoofdtafel zaten woensdag avond naast de heer Roozen, de heren P. J. Schipperus en P. van Es, respectie velijk voorzitter en secretaris van „De Tunnel”, de heer Ophelders als ambte naar ruimtelijke ordening van de ge meente en de heren P. Vos en P. J. Verduin als leden van de gemeentelijke commissie voor agrarische aangelegenhe den. Aanwezig waren onder meer ook de directeur en de bedrijfsleider van „De Tunnel”, de directeur van de Beverwijk se veilingen en bestuurders en afgevaar digden van de standsorganisaties, de tuinbouwvoorlichtingsdienst, etcetera. een „symbolische” toegangsprijs van twee kwartjes verschuldigd, bestemd voor een goed doel. Een programmablad wordt gratis verstrekt. Maar naast deze druk bezochte zaal- sportiviteiten, komen er meer sporten aan bod, de komende week, waarbij twee volledige weekends zijn inbegrepen Terug keert weer het vorig jaar zo succesvolle „Mixed-toernooi”, waarbij men in de Sporthal Zeewijk alléén een sport mag beoefenen die men normaal niet kent. Dat betekent dus een soort kennismaking en daar kunnen nieuwe liefhebberijen uit voortvloeien. Een voor sport-kijkers zeker interes sant gebeuren vormt zonder twijfel de voetbalwedstrijd tussen Oud IJmond Profs en Oud-Internationals. Deze wed strijd wordt georganiseerd door de Scheidsrechtersvereniging „IJmond” en de spelers zullen op vrijdag 17 mei om 18.45 uur aantreden op het Sportpark Schoonenberg (hoofdveld) er ’n onteigeningsprocedure loopt. Waar schijnlijk binnen afzienbare tijd zal de gemeente er wel over kunnen beschik ken en men wil het de tuinders dan „in ruil” voor het Tunnel-terrein aanbieden voor bedrijfsvergroting. Voor „De Tun nel” ligt het veel ongunstiger, omdat het niet per bus bereikbaar is. De omliggen de tuinders zouden dan met elkaar om de tafel moeten gaan zitten. De tuinders waren niet helemaal of helemaal niet gelukkig met deze geste, want daarmee bleef op tafel liggen, dat toch het Tun- nel-stuk verloren gaat voor de beroeps matige tuinbouw- Eigenlijk wilde men dus beide stukken behouden voor de tuinbouw. Verschillende andere alternatieve op lossingen werden aangedragen waar de haalbaarheid evenwel niet direct van kon worden overzien. Verscheidene moesten min of meer direct al worden afgewezen. VELSEN. Achter de schermen van sportminnend Velsen is de laatste weken weer hard gewerkt om voor de komende sportweek een aantrekkelijk programma samen te s.tellen. Die sportweek wordt dit jaar gehouden van 11 tot en met 19 mei en speelt zich weer af op plaatsen die her en der verspreid liggen in de gemeente, zowel buiten als in zalen. Vele duizenden jongeren en ouderen, zullen weer acte de presence geven en sport bedrijven die niets met een fors salaris, mdar des te meer met prettige en gezonde vrijetijdsbesteding te maken heeft. De heer Roozen stelde, dat het in dit geval gaat om twee zwaarwegende be langen en om de vraag wat nu het zwaarst weegt. Hij gaf aan directeur Melse gelegenheid om uiteen te zetten welke belangen er voor „De Tunnel” en vooral voor de werknemers van dit soci aal werkvoorzieningsschap op het spel staan. Namens alle tuinders voerde de tuin- bouwsecretaris A. Baars van de LTB het woord. Het pleidooi van de heer Melse zullen we niet samenvatten, omdat bleek, dat eigenlijk niemand van het nut van die eigen kwekerij voor „De Tunnel” over tuigd hoefde te worden, zoals al heel gauw bleek uit de woorden van de heer Baars, die in de verkoop van de grond aan „De Tunnel” of voor andere doelein den dan de beroepsmatige tuinbouw een aantasting zag van het tuinbouwgebied en het binnen halen van „een vreemd element”. „Met het oplossen van een sociaal probleem haalt men een ander binnen, dat van de tuinders”. De twee hectaren zouden het gezond maken van de tuinbouw moeten dienen en voor „De Tunnel” zou men elders een oplossing moeten vinden. De heer Baars deed een beroep op bestuur en directie van „De Tunnel” vrijwillig afstand te doen van de claim. Onder het motto „Houden wat we hebben” schaarde het veilingbestuur zich Donderdag aangekomen schepen. Pallas, Rotterdam; Canis, Bergen; Deo Gloria, Rotterdam; Roelof Holwerda, Gangemouth. Donderdag vertrokken schepen. Ventura, Gainsborough; Regine, Bra ke; Amersfoort, Bilbao, Kariba, Bremen; Levern, London, IJmuiden; Jutta Flint, Stettin, IJmuiden; Birkdale, Flixbo- rough; Prijzen in guldens. Per 1 kilogram: heilbot 10.80-9.60, grote tong 6.49-6.03, middel tong 8.66-8.56, kleine middel tong 9.23-9.01, tong 1 9.70-9.41, tong 2 8.52- 1 8.32, zalm 11-8.59, tarbot 8.75. B. van der Sluijs-Gunnarson; C. H. van der Waals-Spierenburg; C. E. J. Rijke-van der Wulp. Fel protest van tuinders nu in stadium van is zal men het ook moeten zoeken in oplossingen als intensivering, een ander teeltplan enzovoort. Op dit moment weegt voor mij zwaarder de sociale problematiek (Tunnel) dan het particu- 2 liere belang van een enkeling of enke len”. F. J. M. van Pareen-Dillmann; SchotKroon. tuinders is altijd door het ILTV gezegd, dat de grond slechts als vervangende grond ter beschikking was en niet ten behoeve van schaalvergroting van de bedrijven. B. en W. van Heemskerk hebben nu de grond aangeboden aan „De Tunnel”, die op dat aanbod is ingegaan, nadat langdurig verschillende andere mogelijk heden zijn onderzocht, maar onvoldoen de kansen bleken te bieden. De beslis sing over de verkoop aan „De Tunnel" ligt echter bij de gemeenteraad. De zaak zelf is al op allerlei niveaus tijdens vergaderingen ter sprake ge bracht: In de gemeentelijke commissie voor agrarische aangelegenheden onder 'lis 0 D

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5