Antiliaan wilde geld zien Westduitsers wèl OVERMACHT HOCKEYTEAM NIET BELOOND: 1-0 SPAANSE KEEPER VERSPERDE ORANJE’S WEG NAAR FINALE Tania: tevreden Saila bleek over de ploeg Gegoochel met schema van Van der Smissen s Amsterdam won Negentien man voor oefenduels Michels selecteerde SPOfflWfflM techno-beurs ODEKERKEN: „ER IS HIER ’N VUIL SPEL GESPEELD” Kans van Schoten op Hudson John verkeken „waterballet” geen partij voor Thung VAT 74 IS - 'X j ■kV- ZATE R DAG 11 M E I 19 74 SPORT 13 Vrije kans g ie Hoofdschuldige Imponerend Geen moeilijkheden of m Ie 5 r- Is IRENE-en MARIJKEHAL-UTRECHT JULIANAHAL - UTRECHT HF jfil "«iiiiiiiwMini tril. St; WW/ u Derk Doyer: „Derde platas is ook mooi.” Coach Tania: „Toch tevreden.” 'Wvvx dj door Bert Brevoord A MMM sinds 15 2000 u in Teruglopende prestaties van Litjens en Leefersen het niet overtuigende optre- Eerste reactie van coach Tania: „Na tuurlijk ben ik teleurgesteld, maar dan wel louter en alleen over het resultaat. Over de ploeg ben ik zeer tevreden. Er is voortreffelijk gespeeld, maar het beet je geluk dat je in dit soort wedstrijden nu eenmaal nodig hebt ontbrak deze keer. Er was bijna niet door die Spaanse mensenmuur heen te komen. En dan die keeper, geweldig wat die vent heeft gedaan. Die jongen speelde de wedstrijd van zijn leven”. deze fase Anatoli Karpov heeft middels een vierde zege op Spasski de finale van het kandidaten toernooi bereikt Hierin speelt hij tegen zijn landgenoot Kortsjnoi. Hudson John: „Feyenoord is belofte niet nagekomen.” 200 119 126 200 200 58 200 200 100 200 67 200 91 200 107 200 8 8 5 4 3 2 2 0 26 26 40 40 7 7 15 15 17 17 13 13 15 15 17.77 8.98 11.19 7.66 8.72 6.82 4.75 4.85 7.69 4.57 3.85 5.00 1- 9- 1- 3- in metaalbewerking/lastechniek/aandrijvingstechniek/ pneumatiek en hydrauliek/verbindingstechniek Dagelijks van 9.00 - 17.00 uur. vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 9.00 - 17.00 uur. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Derk Doyer zal overigens nog een poosje moeten wachten eer hij het Ne derlandse doel in een finalewedstrijd mag verdedigen. Ondanks een bij vlagen gigantische vormen aannemend over wicht verloor Nederland in de halve finales namelijk verrassend met 1-0 van het altijd lastige Spanje, dat in verdedi gend opzicht tot zo’n formidabele presta tie kwam, dat een al in de zesde minuut van de eerste helft gescoord doelpunt voldoende bleek om de finale binnen te stappen. Een voor Nederland dubbel trieste zaak, omdat het vooral in de eerste helft naar een niveau reikte, dat het in de vrij gemakkelijke aanloop naar de halve finales zelfs niet benader de. Trump (veruit de beste induvidualisten van het in Madrid aanwezige spelers- korps) en Kaessmann de score op tot 5- 0. Absolute uitblinker in deze zéér een zijdige halve finale, was Duitslands mid- denveldtroef Droese. In de zesde ronde van het Claire Bene- dlckt-toernooi heeft de Nederlandse schaak- ploeg (als zesde geklasseerd) met anderhalf tegen een half punt van Spanje gewonnen. Borg en Kodes hebben zich middels over winningen op resp. Ashe en Nastase met Newcombe en Smith bij de laatste vier voor het WCT kampioenschap in Dallas geplaatst. tegenover de kersverse Europese kampi oen in het 47-2 de Duitser Seibert te staan. Uitslagen: derde ronde: Van der Smissen (Ned) Siebert (Wdl) Weingartner (Oost) Berardi (Arg) Dielis (Belg) Kobayashi (Jap) Ceulemans (Belg) Connesson (Fra) Na vier ronden is de stand: Dielis Van der Smissen Ceulemans Siebert 1 Connesson Kobayashi Berardi Weingartner (Van onze sportredacteur) DOORNIK. Het verrassend sterke optreden van de Nederlander Christ van der Smissen heeft de wedstrijdleiding van het wereldkampioenschap bandsto- ten in het Belgische Doornik voor de nodige problemen geplaatst Nadat de 19-jarige Brabander op de openingsdag twee winstpartijen achter elkaar had geboekt, was hij in feite mede-favoriet voor de titel en daarom moesten zijn voor de tweede dag geplande partijen tegen de andere favorieten, Dielis en Ceulemans, naar het eind van het toer nooi verschoven worden Van der Smis sen kwam daardoor in de derde ronde MADRID. Coach Cees Tania van de Nederlandse hockeyploeg besloot donderdag voor de twee laatste en tevens belangrijkste wedstrijden die het team tijdens het Europese kampioenschap nog restten, de plaats in het doel toe te bedelen aan Derk Doyer. „Ik wil”, motiveerde Tania die toch wel verrassende beslissing, „niet het risico lopen dat ik met een ge frustreerde doelverdediger in de selectie kom te zitten. Kijk, de klasse van Maarten Sikking is buiten kijf. Die hoeft zich niet meer waar te maken. Voor Derk ligt dat anders. Die heeft in het toernooi in Christchurch zo goed gekeept, dat ik het niet verantwoord acht hem in de beslissende fase buiten de lijnen te laten. Doyer en Sikking ontlopen elkaar zo weinig in klasse, dat ik het niet meer dan logisch vind om Derk nu in een titel- toernooi de beide laatste wedstrijden te laten spelen.” Vierde ronde: Weingartner Van der Smissen Berardi Siebert Connesson Dielis Kobayashi Ceulemans De 31-jarige Siebert, die ’s ochtends nog triomfantelijk had uitgeroepen dat hij naar zijn idee de laatste tijd toch duidelijk sterker is gaan spelen na zijn huwelijk met een aanmerkelijk oudere, maar rijke vrouw waardoor hij geen problemen op andere dan biljartgebied kent, lukte niets. De altijd aanwezige nauwgezetheid in het spel van de niet bijster stijlvol biljartende Duitser ont brak volkomen, wellicht ook doordat hij eerder op de dag tijdens een excursie naar een in de buurt van Doornik gele gen biljartballenfabriek een paar whis ky’s geconsumeerd had. 29 6.66 15 118 13.33 23 3.94 48 11.76 30 7.00 55 15.38 32 7.13 55 13.33 120 118 75 59 57 35, 30 29 leek de overtuiging die er voor rust zo nadrukkelijk was, verdwenen. Te veel werd er toen geprobeerd door het cen trum van de aanval succes te forceren. Een tactiek die wel tot mislukken ge doemd moest zijn, omdat de Spaanse defensie op haar sterkst was. Meer dan twee strafcorners en twee lange corners hield Nederland aan zijn offensief in de tweede 35 minuten niet over. En bij die gelegenheden gaf Carreras met zijn reddingen zijn teamgenoten steeds weer nieuwe inspiratie om tot de bod,em van hun kunnen tegaan. Rede nen om in een alles-of-niets-poging spe lers te wisselen (Van Nes en Pierik zaten op de reservebank), bleken er voor Cees Tania niet te zijn geweest. „Alleen als de blessures van Leefers en Kranen borg (zij waren toch op tijd fit - red.) het niet zouden houden, had ik een dergelijke stap genomen. Maar wat dat betreft waren er geen moeilijkheden”. Dat bleef zo de gehele, van Neder landse zijde imponerend gespeelde eerste helft voortduren. Met voor de Tania- formatie als ongelukkig dieptepunt van Steens, dat tegen de binnenkant van de paal belandde. Het tactisch concept dat Tania bad uitgedokterd (Hans Kruize en Litjens als pure aanvallers met daarach ter een uit vier spelers bestaand mid denveld met Spits, Ties Kruize, Leefers en Steens; voor Pierik was in conceptie geen plaats), ging in die goed op. den van Kooreman (hjj kreeg een groe ne kaart na een overtreding tegen de later door Frederico Amat vervangen matchwinnaar Massana) achtte Tania niet van dien aard, om er wijzigingen voor in zijn formatie aan te brengen. Hoewel Nederland vrijwel unaniem als potentiële finalist werd beschouwd, bleek het niet-bereiken van de eindstrijd niet door alle spelers als een teleurstel ling te worden gezien. Derk Doyer bij voorbeeld: „Ik zei vanmorgen nog, dat we echt niet mochten klagen dat we met deze ploeg-in-opbouw de laatste vier haden bereikt. Als was dat natuur lijk wel hët doel waarnaar we ten minste streefden. In wezen is deze ne derlaag tegen Spanje, vooral gezien het wedstrijdbeeld, natuurlijk een enorme teleurstelling, maar als we morgen van Engeland winnen en derde worden, ben ik toch echt wel tevreden”. De verdere uitslagen zijn: om de vijfde tot de achtste plaats: FrankrijkSchot land 2-1; Polen—Wales 4-3; Om de ne gende tot de twaalfde plaats: Ierland België 1-0 na verlenging; Tsjecho-Slo- wakjjeItalië 2-0; om de dertiende tot en met zestiende plaats: Denemarken Oostenrijk 1-0; JoegoslaviëPortugal 4- 0. 36 23 18 29 68 28.57 21 8.28 75 13.33 36 13.33 In de formidabel spelende doelman Alberto Carreras als speler van Atle tico de San Sebastian eigenlijk een wat vreemde eend in de voornamelijk uit spelers van Barcelona en omgeving be staande Spaanse selectie zochten de Nederlandse spelers na afloop unaniem de „hoofschuldige” van de nederlaag. Vooral de manier waarop Carreras kort voor het einde van de wedstrijd de bal uit een door Litjens zéér hard en zéér zuiver ingeslagen straf corner uit de lin kerhoek dook, had (terecht) diepe indruk gemaakt. Ook bij de eerder door Ties Kruize genomen straf- en lange corners (Neder land kreeg er van beide categorieën respectievelijk vier en vijf te nemen, waar Spanje welgeteld één lange hoek- slag tegenover stelde) bleek Carreras een Tegen Thung kon Saila geen moment herinneringen wekken aan zijn vroegere verrichtingen. Gehinderd door een lichte schouderblessure sloeg hij liefst 16 dub bele fouten. Ook afgezien van zijn slech te service bleef hij ver onder de maat, Zelfs de simpelste groundstrokes misten zuiverheid en diepte. Saila wijtte dat bedroevende spel vooral aan het feit dat hij dit seizoen alleen nog maar indoor tennis had kunnen spelen. Toen de gril lige weersomstandigheden de Metsbanen bovendien tot een stroeve, kleffe gravel- massa hadden omgetoverd, voelde Saila zich al bij voorbaat kansloos. Hoe het ook zij, Thung profiteerde heel nuchter van de tekortkomingen van zijn tegenstander. Een onmiddellijke ser- vice-doorbraak in de eerste game gaf hem een morele ruggesteun om de eerste set zo snel mogelijk naar zich toe te halen (6-2). Ook in de tweede set zag Thung zijn service-game geen moment in gevaar komen. Met schaarse tempo wisselingen en onverwacht harde servi ces bracht hjj zijn tegenstander opnieuw uit het evenwicht (6-4). De laatste set moest bij de stand 2-2 tweeëneenhalf uur lang onderbroken worden. Toen de baan eindelijk was op gedroogd, bleek Thung nog steeds een optimaal geconcentreerde speler, die bij 4-4 met enkele mooie passeerslagen op stoomde naar een regelmatige setzege (6- 4). AMSTERDAM (ANP). In een drui- lering Olympisch Stadion hebben FC Amsterdam en FC Utrecht de competitie met een „waterballet” afgesloten (2-0). Het zag er in het zeer prille begin naar uit dat Utrecht het handjevol trou we Amsterdamse supporters een on aangename avond zou bezorgen, want in de eerste minuut moest Jongbloed reeds driemaal handelend optreden na schoten van o.a. Bonsink en Hulshorst na af schuwelijke misverstanden in de achter hoede. Twee minuten na het begin kon Hulshorst echter rustig in een leeg doel schieten, nadat iedereen, inclusief Jong bloed, mistastte op een voorzet van Van Veen. Na deze „opsteker” bleef FC Utrecht iets gevarieerder spelen dan de Liever djes, die in Van der Lem een zeer zwakke linksbuiten hadden. Hij werd later dan ook vervangen door de jonge Bucker. Twee minuten na de rust pikte Bian chi de bal op het middenveld op en zijn strakke pass bereikte Husers, die de uitstekende doelman Henriksen kansloos liet. Utrecht raakte door dit doelpunt lichtelijk geïrriteerd. Toen Visser de Amsterdamse spits Jansen alleen op de Utrechtse doelman afstuurde en de bal voor de benen van Hendriksen in het doel verdween was het voor Utrecht een verloren zaak. Feyenoord voorzitter Joop Geuvers veegt de woorden van Hudson John als leugens aan de kant. „Zijn ver haal is volkomen uit de lucht gegre pen. Als ik hoor wat Hudson zegt, ben ik met stomheid geslagen. Wij betalen de spelers alleen een onkos- ten-vergoeding zoals die door de KNBSB is toegestaan. Een bedrag van f 6000 is een fabeltje. Waar Hudson John op uit is weet ik niet. Hij is nog steeds welkom bij ons, maar hij moet dan wel spelen onder dezelfde voorwaarden als de andere jongens”, aldus de Feyenoord-voorzit- ter. Voor Hudson John hoeft dat echter niet meer. De man die Christ namens de Neder landse Biljartbond begeleidt. Nico Ode- kerken, was daar niet zo gelukkig mee: „Er is een vuil spelletje gespeeld Als de Belgen het geluk hebben dat Van der Smissen verliest, dan hebben ze zondag nog hun finalepartij CeulemansDielis en daar is het hen alleen maar om te doen”, klaagde hij voor de partij van zijn landgenoot tegen Siebert Van der Smissen liet de lastige Duitser, die de avond daarvoor Ceulemans zo sensatio neel geklopt had, echter geen enkele kans: 200-119 in 26 beurten MADRID. In tegenstelling tot Ne derland, is West-Duitsland erin geslaagd zijn favoriet’enrol in het Europees kam pioenschap hockey te Madrid te blijven vertolken. Engeland, dat tamelijk for tuinlijk tot de laatste vier was doorge drongen en daarbij eigenlijk niet thuis hoorde, werd genadeloos weggeslagen door de opnieuw imponerende Westduit sers: 5-0. HAARLEM/IJ MOND. Een laat ste poging van voorzitter Ted Hess- ling van Lottgering Schoten om Hud son John alsnog bij zijn équipe in te lijven is mislukt. Óp een vergadering van alle Hoofdklasseclubs werd hem duidelijk te verstaan gegeven, dat niemand het op prijs zou stellen wanneer het „gentlemens agreement” van de clubs om geen speler van elkaar over te nemen, zou worden geschonden. Het overschrijvingsfor mulier is nu door Lottgering Schoten zonder de benodigde handtekening van een Feyenoord-bestuurder naar het bondsbestuur opgestuurd. Een daad die weinig zinvol lijkt omdat toch niet verwacht mag worden, dat de KNBSB in een zo belangrijke zaak als de overschrijving van de sterslag- man Hudson John tegen haar eigen regels zal handelen. Het toch op sturen van het formu lier is de laatste strohalm waaraan Hudson John zich nog vastklampt. Gaat de overschrijving niet door dan speelt hij pertinent niet, want voor Feyenoord wil hij nooit meer uitko men. De 33-jarige Antilliaan zegt: „Bij Feyenoord hebben ze me op een gemene manier gepakt. Toen ik in december geld vroeg, omdat ik dat toen nodig had, hebben ze tegen me gezegd, dat ze mij minder zouden gaan geven, dan het jaar ervoor, omdat de club zou moeten bezuini gen. Toen was voor mij de maat vol. Ik vond het toch al een stelletje kruideniers. Het bestuur had mij het geld wel steeds gegeven, maar mond jesmaat, dan ’s f 100 en dan ’s f 50. Hudson John, die verklaarde dat het in totaal om een bedrag van f 6000 ging, verwerpt de argumenten van het Feyenoord-bestuur dat hij zijn best niet meer zou doen. Pas nadat hij had gehoord dat Feyenoord niet meer het eertijds mondeling overeen gekomen bedrag wilde betalen is hij met trainen voor de Rotterdamse club gestopt. Omdat de datum, waar voor zonder veel problemen door hoofdklassespelers van club kan wor den veranderd (1 november) op het moment dat het conflict tussen Hud son John en Feyenoord ontstond, reeds was verstreken, kon hij niet meer zonder de medewerking van de Rotterdammers van club veranderen. Dat bekomt de „Home Run Koning” van het vorig seizoen, die als lasser in De Botlek werkt, nu slecht. Tot de rust slaagden de kansloze En- gelsen erin de achterstand tot 2-0 be perkt te houden. Lissek tekende voor die beide doelpunten. Na de hervatting voegden achtereenvolgens Krause, Van der Smissen kwam tegen de non chalante Siebert geen moment in moei lijkheden. Hij verzuimde niet ook verde digend te spelen als dat nodig was. „Ik moest winnen, op mooi spelen heb ik niet zo gelet”, was het commentaar van de Brabander, die 24 mei in de huwe- lijksboot stapt, op zijn verrichting Al bleef Van der Smissen daarmee in de kopgroep, titelkandidaat nummer 1 is nog steeds Ludo Dielis, zonder meer ’s werelds beste bandstoter. Nu er voor het eerst in zes jaar om een wereldtitel in deze spelsoort gebiljart wordt, wil hij die dolgraag veroveren. En wie hem in zeven beurten (een evenaring van het wereldrecord partij-moyenne van Ceule mans) de Japanner Kobayashi zag ver pletteren, kan alfeen maar concluderen dat het al heel gek moet lopen wil de blonde Belg uit Deurne zondag niet als de nieuwe meester in deze spelsoort gekroond worden Hoe de loop van het toernooi ook ver- Hoewel Spanje zich tegen Nederland als reuzendoder ontpopte, stapt West- Duitsland de vanavond te spelen finale als duidelijke favoriet binnen. De Duitsers, die met het terughalen van enkele routi niers een team hebben gekregen dat de „gouden” olympische ploeg van München (1972) qua klasse naar de kroon steekt, verdienen op grond van hun prestaties in Madrid ook niet anders dan hun vier jaar geleden in Brussel veroverde titel te prolongeren. niet te passeren sluitstuk van een toch al niet te vermurwen defensie. Bijna, want kort voor rust joeg Kruize de bal wel degelijk achter hem, maar de Fran se scheidsrechter Renaud keurde het doelpunt af omdat er in de Nederlandse strafcomerprocedure een technische fout was geslopen. Ties Kruize later: „Ik overdrijf niet als ik zeg dat we 60 van de 70 minuten het spel totaal hebben beheerst. Dan is het natuurlijk wel verdomd sneu als je toch de boot in gaat. Maar ja, we kunnen er kort over zijn, we hadden er ten minste één in moeten drukken om een kans op de finale te houden”. En Paul Litjens: „Dat wij zoveel sterker zijn geweest is natuurlijk allemaal erg leuk, maar die Spanjaarden hebben drie kansen gehad en er één van benut. Daar gaat het uiteindelijk om”. SCHEVENINGEN Als het Finse Davis-Cupteam de komende dagen even zwak blijft spelen als de nationale kam pioen Pekka Saila vrijdag, dan is er voor de Nederlandse tennissers geen vuiltje aan de lucht. De 33-jarige Saila was in Scheveningen volstrekt kansloos tegen Nederlands sterkste speler van dit moment, de Hilversummer Rolf Tïiung. In een partij die door de overvloedige regenval urenlang werd onderbroken, won Thung simpel met 6-2, 6-4, 6-4. Na de rust, toen de door zo’n supporters aangevuurde Spanjaarden zich helemaal op verdedigen toelegden, De Nederlandse beroepsbokser Ruud Koopmans bokst maandag In Berlijn zijn elfde partij tegen de Fransman Daniël Martin, zesde op de Europese ranglijst. De Europese atletlekkamploenschappen worden <n 1978 In Praag gehouden. Het Is nog niet bekend of de NOS de UEFA-cupfinale tussen Feyenoord en Totten ham Hotspur direct op de buis kan brengen. De afdeling Dordrecht van de KNVB heeft alle leden van de zaterdagclub DGSC uit Zwljndreeht wegens het opstellen van niet- leden In het eerste team voor 5 jaar geschorst. Vier bestuursleden kregen bovendien een schorsing voor tien jaar. der moge zijn Van der Smissen neemt in ieder geval een tiots nieuw Neder lands record mee naar huis. Vrijdag avond namelijk maakte hij in de partij tegen Weingartner die in vijftien beur ten verloor, fcn de achtste beurt een serie van 118 en ontnam daarmee Henk Scholte zijn record, dat sinds 1967 (Aalsmeer) op 117 stond. Overigens was de manier waarop Spanje aan zijn winnende doelpunt kwam voor de Nederlanders wat moei lijk te verteren. Na een snel uitgevoerde aanval veranderde de bal via de stick van de deze keer niet sterk acterende rechterverdediger Kooreman van rich ting, waarna linkerspits Masana een vrije kans kreeg. Hij schoot eerst tegen de paal, maar knalde in tweede instantie raak vlak voordat laatste verdediger Ta- miniau voor een reddende uithaal dacht te zorgen. Taminiau èn doelman Doyer later: „Dat doelpunt had om twee redenen afgekeurd moeten worden. Eerst kreeg die vent de bal tegen de voet en toen sloeg hij hem met de bolle .kant van stick in het doel. Wij stonden er met onze neus bovenop”. Waarop middenvel der Ron Steens aan vulde: „En dan is het des te triester als je beseft dat wij later eigenlijk een straf bal hadden moeten hebben. Bij een inzet van Wouter Lee fers werd de bal op de doellijn door een van die Spanjaarden met de borst ge stopt. Maar ook dat werd niet gezien”. De zo snel tot stand gekomen Spaanse voorsprong leek overigens maar een kort leven te zijn beschoren. Nederland dien de zo overtuigend van repliek, dat het niet lang leek te kunnen duren of de gelijkmaker zou tot stand gebracht wor den. Vooral de vaak weergaloze Ties Kruize wervelde met oogstrelende solo’s een aantal malen langs diverse tegen standers, maar in de ijzeren afweerketen van de Spanjaarden was er toch steeds weer een onbuigzame schakel. PSV-verdedlger Van den Dungen heeft getekend bij KFC Diest. ZEIST (ANP) Voor de oefenwedstrijden van het Nederland^ elftal op donderdag 23 mei (in Hengelo tegen Hamburger Sportverein) en zondag 26 mei (in Amsterdam tegen Argentinië) zijn de volgende negentien spelers geselecteerd: Piet Schrijvers (FC Twente), Jan Jongbloed (FC Amsterdam), Jan van Beveren (PSV), Wim Suurbier (Ajax), Ruud Krol (Ajax), Cees van lerssel (FC Twente), Rinus Israël (Feyenoord, Barry Hulshoff (Ajax), Pleun Strik (PSV), Johan Neeskens (Ajax), Gerry Mühren (Ajax), Arie Haan (Ajax), Johan Cruyff (FC Barcelona), Willy Bro- kamp (MVV), Rob Rensenbrink (Anderlecht), Jan Mulder (Ajax), Johnny Rep (Ajax), René van de Kerkhof (PSV) en Piet Keizer (Ajax). Deze selectiegroep zal van 21 tot 26 mei verblijven op het KNVB-Sportcentrum te Zeist. Met uitzondering van Israël zijn de Feyenoorders niet beschikbaar wegens het spelen van de beide finalewedstrijden voor het toernooi om de UEFA-Cup. De selec tie heeft dan ook een voorlopig karakter en houdt geen conclusie in omtrent uitzen ding naar het eindtoemooi om het wereldkampioenschap in West-Duitsland. RHiülltuiiiiihi-.U' M v ‘tih.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13