11 11 AARDIGE HOBBY met astrologie*boekje in hand familie bestuderen Holle Bolle Gijs is 110 kilo kwijt en kreeg de levenslust weer terug s u \V Horoscoop toeval of waarheid? korreltje door Ron Brown U Geen ideaal teken di De maagd Kissinger ZA ZAÏERDau Erbij 197 4 MEI 1 1 18 door Herman Moscoviter Futloos Niet te geloven DAAN ZAKT NIET MEER DOOR ZIJN FIETS HEEN PRINSES ANNE is dit alles toeval. Maar HENRI KISSINGER De 26-jarige Daan den Oudsten speciaal aan zijn postuür aange past en bestand tegen zijn gewicht herinnert ook nog aan het on geloofwaardige verhaal van de ge- aan werk komen, had hij veel tijd over, kwam hij met „slechte” ma ten in aanraking, at extra veel en bleef dus dik. Barstjes in de tegels van de keukenvloer spreken he dentendage nog van de druk die de stoelpoten te verwerken kre gen. wel eens in de buurt waren als ze van haar paard viel tijdens een con cours hippique kunnen ervan mee praten hoe die leeuw kan brullen. Als het Anne niet naar haar zin gaat of men haar een voet dwars probeert te zetten, blijf dan uit de buurt! be ja op di: ov N< al kc vo st< zil na ka tv st; is ze va bu ma on: we I uit in de aar erg in gen sch cul jar gel kri in dat als nat bij is bet ant I Vo lijl no, he< hoi die VOI ku: bei In en scl vei wa aai m< 19( wi M: VO' in be w< roi gr Ve N< te da scl ve Vj ge zij he m ns sti hc or er di zu ge ki w Vf di d; di b( oi V( Over moeilijke vrouwen gesproken, de filmster Raquel Welch mag dan heel mooi zijn, maar ze heeft de reputatie bijna onmogelijk te zijn om mee te werken. Ze werd geboren op 5 september 1942, en is dus een maagd. (Eerlijk waar!) En maagden d.w.z. de dierenriem-maagden hebben nu eenmaal grote moeite met hun emoties. Daar liggen ze al tijd mee overhoop en die kunnen ze bijna niet uitdrukken. Bovendien zijn het in hun werk perfectionisten van het hoogste soort. En nu het toch over emoties gaat, hoe komt het dat Elizabeth Taylor en Richard Burton zo’n stormachtige Tegelijk werd hij psychisch be geleid, werden de functies van zijn lichaam nauwgezet in de gaten gehouden door enkele artsen, en kon hij op onmiddellijke steun rekenen wanneer hij inzinkingen kreeg. Men paste daarbij de tac tiek toe om Daan naar zijn eigen stem te laten luisteren. Hij kon dan horen hoe hijzelf zei dat hij graag wilde vermageren, hij kon zichzelf via video-apparatuur zien Nederlands één na zwaarste man is in negen maanden tijds teruggevallen in de categorie van gewone zwaargewichten. En ieder een die hem ziet, zegt: „Je kunt je ogen niet geloven”. Reden voor ettelijke kennissen om de vreugde om het afslanken kracht bij te zetten en hem.wat eten te stu ren. Diverse fruitmanden staan op het dressoir van zilversmid Den Oudsten die gaarne wil verklaren „dat u niet moet denken aan een foto van hem uit die tijd te kun nen komen. Die krijgt u niet van ons. Dat stellen we voorop. Het is een afgesloten periode. We hebben alle kleren uit die tijd verbrand. Alleen een broek is als een soort aandenken bewaard”. zoals hij was begonnen. Het was steeds weer een stimulans voor hem om toch door te gaan. Daar bij werden hem met grote regel maat de resultaten meegedeeld. Vooral de laatste maanden had zijn kuur zo’n succes en kon hij zich wat eetlust betreft zozeer be heersen dat hij weer enkele dagen per week naar huis mocht. Op het ogenblik dat hij het halve gewicht van destijds bijna had bereikt werd hij geopereerd en nam men een stijf geworden „plak” van in geteerd vet weg. Het woog ettelij ke kilo’s... ware aard toch ergens vinden”, zegt de astroloog. Dat kan zijn. Of de stand van de sterren werkelijk invloed heeft op het verdere leven en karakter van een pasgeboren baby is niet te bewij zen. Maar als men naar de overeen komsten kijkt dan komt er toch wel eens verrassend veel uit. Het is ook een leuke hobby om, met astrologieboekje in de hand, vrienden en familieleden eens te gaan bestuderen. Of in een trein het dieren- riem-teken van de passagier tegeno ver je te gissen, afgaande op obser vatie. Het kan ook tot grotere vergeven sgezindheid leiden: „Och, hij kan het niet helpen, hij is maar een maagd" of „Trek je niets aan van dat ge scheld, ze is een leeuw” of zelfs: „Hard lopen, daar komt een schorpi oen”. Persoonlijk ben ik ook van de juistheid van dergelijke voorspellin gen niet overtuigd, waarop de gedi plomeerde astroloog onmiddellijk zal opmerken dat het eigenlijk geen voorspellingen zijn, maar meer brok jes raad die samengesteld zijn door berekeningen van de invloeden waar aan het bewuste teken van de dieren riem onderhevig is door de stand van planeten op een bepaalde tijd. Een soort intelligent puzzelwerk met gegiste oplossingen dus. Hetgeen de horoscoop die zo iedere dag in een krant verschijnt al helemaal naar het rijk der fabeltjes verwijst. Ondanks dit cynische uitgangspunt kan ik astrologie toch niet helemaal verwerpen als een hoop onzin. Want bij het nagaan van karaktertrekken die aan ieder teken van de dieren riem zijn toegeschreven, zijn onmis kenbare overeenkomsten met eigen schappen van mensen die onder een bepaald teken geboren zijn, te be speuren. Neem het voorbeeld van Richard Nixon, zwaar beproefde president van de Verenigde Staten. Betiteld als een „groot president” door sommigen en als een „boef” door velen. Wist u dat hij een Steenbok was? Hij werd geboren op 9 januari 1913, onder het teken van Capricorn, de steenbok. Steenbokken doen hun naam eer aan: ze zijn steenhard en bokkig. Hun meest typerende ken merk is ambitie. Een steenbok zal gestaag klimmen tot hij de top be reikt heeft en, eenmaal daar, zal hij niet zonder enorm geweld te verwij deren zijn. De steenbok klimt meestal niet zo snel (Nixon heeft lang op het presi dentschap moeten wachten) maar wel zeker. En een nare karaktertrek van steenbokken is dat zij wel eens over lijken gaan om die felbegeerde top te bereiken en tot dat doel mensen ge woon gebruiken. Zelfs de lichamelijke eigenschappen In de Zilverstad Schoonhoven spreken ze van een „mirakel”. Bjj het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht doen ze er liever het zwijgen toe. Ze hangen die prestatie van de medische wetenschap liever niet te kjjk. Waar het om gaat? Daan den Oudsten weegt niet meer de „normale” 200 kilo; hjj is operatief afgeslankt tot minder dan de helft. Zijn huidige gewicht van 90 kilo mag er misschien in de ogen van vele Nederlanders nog zjjn, voor hemzelf en voor zjjn ouders betekent deze ingrijpende ver magering een soort wedergeboorte. Onlangs moest ik volgens mijn horoscoop het volgende advies vol gen: „Laat de mensen hun eigen beslissingen nemen. Door alleen maar het allernodigste voor te stellen, vermijdt u ruzie over wat er gedaan moet worden”. Of dit advies juist was, kan ik niet vermelden omdat ik nog steeds niet weet wat deze onbenullige, vage en nietszeggende 24 woorden betekenen. Het is nog de vraag of de schrijver van die horoscoop het zelf weet. Een ervaren en gediplomeerde astroloog zal onmiddellijk verklaren dat het zeer moeilijk is om nauwkeurige voorspellingen te doen die slechts op een algemeen teken van de dierenriem gebaseerd zijn. Om een accurate voorspelling voor een persoon te leveren moeten geboortetijd, dag, maand en jaar bekend zijn, evenals de plaats van geboorte, en zelfs de straat. Begin van dit jaar kwam hij naar huis toe. Hij staat nog steeds onder controle in Utrecht. Als hij op straat loopt kijken de mensen hem na en fluisteren. „Nee”, zegt zijn vader. „Hij gaat niet meer met die vrienden om. Hij laat zich niet meer zo gemakkelijk overha len. Met zijn normale gewicht schijnt ook zijn normale verstand te zijn teruggekomen.” Wanneer wij Daan vragen naar zijn bevin dingen schijnt hij echter nog steeds te geloven dat hij aan zijn dikte kan verdienen. Hij wil voor het interview betaald hebben. Waarvoor wij passen. Als we iede re geïnterviewde Nederlander van omstreeks 90 kilo moeten gaan betalen, zullen er veel te veel bladen door de regering onder steund moeten worden. Daan is niet meer de Schoonho- vense attractie van voorheen. Het is een forse jongeman vol levens lust in een pasklaar confectiepak. De verhalen hoe hij op een dag door zijn fiets zakte doen echter juist nu in Schoonhoven vaker dan ooit de ronde. vergelijkenderwijs te blijven spre ken, een dozijn minirokjes. Wie niet geloofde dat Daan 200 kilo (400 pond) woog, is na het zien wan deze Holle Bolle Gijs-broek voorgoed van zijn ongeloof gene zen. De immense stoel destijds Vader Den Oudsten: „In wezen heeft hij het helemaal zelf bereikt en dat is een prestatie waar eigen lijk niemand de omvang van over ziet, omdat dit nooit voorkomt”. Hoe kwam Daan zo dik? Niemand die het met zekerheid kan vertel len. Noch moeder, noch vader, noch broer zijn van overdreven afmetingen. Daan was in den be ginne een stevige baby, werd een mollige peuter, groeide op tot een fikse kleuter en bleef in gewicht toenemen. Hij at en at. Zijn eet lust werd voor zijn ouders een obsessie. Behalve dat hij hen soms in bijna letterlijke zin de oren van het hoofd at, vergde zijn omvang dat alles moest worden aangepast: kleding, stoelen, bed, noem maar op. In overleg met huisarts en an dere geraadpleegde medici werd Daan, wat betreft eten thuis, toch tot matigheid gedwongen. Dat werd echter volkomen teniet ge daan door zijn vrienden buitens huis, die Daan tot ergernis van zijn ouders steeds opnieuw in ver leiding brachten met lekkere hap jes. Ze troonden hem mee naar cafés, restaurants, snackbars en sloten weddenschappen af op hoe veel porties „Dikke Daan” zoals hij werd genoemd op kon. En Voor zijn huisarts was allang duidelijk dat het zo niet kon door gaan. Daan den Oudsten verloor door zijn immense zwaarlijvigheid alle levenslust. Maar hij was niet alleen futloos, ook deed die dikte een aanval op zijn jonge hart. In het voorjaar van 1973 werd er een beslissing genomen. Hij zou naar het Stads- en Academisch Zieken huis in Utrecht gaan om te trach. ten uit die vicieuze cirkel te ra ken. Zijn wilskracht werd op de proef gesteld: enkele weken mocht hij alleen water of water in de vorm van thee zonder suiker heb ben, dan weer moest hij volstaan met voor hem weinig, maar voor ieder ander behoorlijk aan de maat 600 calorieën per dag. En kwart jaar lang werd dat afwisse lend weekdieet volgehouden. der andere een psychiater steun de hem in zijn doorzettingsver mogen. van de steenbok passen Nixon: don ker haar, en met een eeuwige scha duw over hun kin (voor de mannen dan), zelfs als ze zich pas geschoren hebben. Misschien Deze afbeelding uit het boek Astrologie van uitgeverij Spectrum stelt de microcosmosmens voor. Een ingewikkelde constructie van Robert Fludd die op verscheidene punten rechtstreeks verband suggereert tussen het heelal (macrocosmos) en de mens (microcosmos). verhouding met elkaar hebben? Eli zabeth (geb. 27 februari 1932) is een hyper-emotioneel, hyper-vrouwelij k vissen-mens. Een vrouw die voortdu rend aandacht nodig heeft en met emoties goochelt als een jongleur. Richard werd op 10 november 1925 geboren onder het teken van de schorpioen. De schorpioen is het te ken van de zelfvernietiging en hevige hartstocht. Schorpioenen begaan meer „crimes passionelles" dan wie dan ook. Het zijn intense mensen die aan hun eigen hartstochten tenonder kun nen gaan. Ziedaar een explosieve combinatie! Zo kan men doorgaan. Er zijn na tuurlijk ook veel gevallen waar men helemaal geen overeenkomst ziet. Dan klopt de gediplomeerde astroloog weer aan, en zegt dat dit komt door dat er een sterk teken in opkomst was toen de bewuste persoon onder een ander teken geboren werd. Dat zou dan de invloed van het oorspron kelijke teken veranderd of verborgen hebben. „Delf eens diep in het karak ter van zo een persoon, en je zult de Maar er is gelukkig geen ideaal teken: net als de mensheid heeft ieder teken zijn fouten. De ram is te driest, de stier te traag, de tweeling te vlug, de kreeft te gauw gekwetst, de leeuw te trots, de maagd te per fectionistisch, de weegschaal te be sluiteloos, de schorpioen te harts tochtelijk, de boogschutter te arge loos, de steenbok te ambitieus, de waterman te dromerig en de vissen te emotioneel. Astrologie is sterk vertegenwoor digd in de VS en Engeland, waar sommige mensen geen besluit nemen zonder hun astroloog geraadpleegd te hebben. Dat is te serieus. Maar als „spelletje” kan het veel vermaak brengen. En, wie weet wat meer begrip voor sommige „moeilijke” mensen. Maar advies zoals: „Vermijd ge compliceerde overeenkomsten. Houd u aan de basiseisen in deze moeilijke situatie en doe geen bindende belofte” betekent weinig of niets. Dat moet men dan ook niet als echte astrologie beschouwen. Maar kijk straks eens naar uw man of vrouw. Zit die afwezig uit het raam te staren? Het kan een water man zijn. Is hij of zij gekwetst omdat u daarnet even boos uitviel? Mis schien een vis of kreeft. Of brulde hij of zij kwaad terug? Wellicht een leeuw of schorpioen. Kreeg hij of zij daarnet een „fantastisch idee” en stormde hij of zij meteen weg om het uit te voeren? Dat is ram-achtig ge drag. Of zit hij of zij nog steeds te wikken en te wegen over iets wat u verleden week vroeg? Ongetwijfeld weegschaal. Ook kunt u zich meer verbonden voelen met bekende figiren: het is misschien wat gemakkelijker een vis te zijn als u weet dat u onder hetzelfde teken geboren bent als Martine Bijl, Harold Wilson, Edward Kennedy, Michelangelo, Albert Ein stein, Chopin en Handel en George Washington. neem dan Henry Kissinger, de super- diplomaat, geboren op 27 mei 1923, onder het teken van de tweelingen. De tweelingen-mensen staan er be kend om dat ze met hun rappe tong ijskasten aan eskimo’s kunnen verko pen. Ze heb.ben een zeer veranderlij ke persoonlijkheid, en snelheid is een typische eigenschap. Ze zijn haast niet bij te houden en lijken onver moeibaar. De lucht om hen heen knettert gewoon van de energie. Dan moet men toch even denken aan Kissingers lange-afstandsrace door het Midden-Oosten na de oktoberoor- log, zijn reis naar Peking, zijn vre- desprestaties. De tweelingen-mensen zijn zeer ad- rem en bijna niet te overwinnen in een debat door hun flitsende gedach tengang. Ze kunnen twee dingen te gelijk doen, zonder moeite. Daarom lijkt het misschien soms of er twee Kissingers zijn. En het teken van de tweelingen kan ook sterke invloed uitoefenen op andere, soms geheel verschillende te kens. Neem Boer Koekoek, geboren op de grens tussen het teken van de stier en de tweelingen (22 mei 1912), De stier schenkt hem een eerlijke, bedaarde, onverstoorbare gemoedstoe stand en een mening die recht-voor- zijn-raap is. Maar die meesterlijke verschijning met dat liedje „Den Uyl is in den olie” is een typische twee- lingen-stunt. Hij zong het dan mis schien met een ondoorgrondelijke ge laatsuitdrukking, maar had er onge twijfeld een tweelingen-achtig bin nenpretje bij. En hoe zou Den Uyl dat opgevat hebben? Minister-president Joop den Uyl werd geboren op 9 augustus 1919, onder het teken van de leeuw. De leeuw staat graag in de felle schijn van de algemene belangstelling, vindt dat zelfs heerlijk, maar kan geen kritiek verdragen. Eén kritische op merking, en de leeuw begint woedend te brullen. Die wil alleen maar be wondering oogsten. Prinses Anne van Engeland is nog zo’n leeuw-mens. Ze werd geboren op 15 augustus 1950 en verslaggevers die ■F dat omgezet in drank. Een vicieu ze cirkel waar Daan in zat. Door dat hij zo dik was, kon hij niet ren met die broek. Op dit ogenblik zouden er voor hemzelf twéé nieuwe broeken uit kunnen of, om harding en zelfdiscipline Daans grootste bondgenoten moesten zijn De medische begeleiding door on-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 18