Het is de vraag hoeveel zaakwaarnemer van volmachten jonge Ajacieden Kraay krijgt DE LIJDENSWEG IS VOOR AJAX NOG NIET HELEMAAL AFGELOPEN Ajax finilaat niet lachen me O ;ing I Kapot Ongenoegen Knobel Ralf Edström Raf Vallone Zweeds sonnet Twintig jaar door Mare Serné ES UT" UT' ■Nf L 23 ZATERDAG MEI 1 1 19 74 A and, spreken! „Ik heb er een beetje om gelachen; om die terugval van Ajax.” De woorden klinken ironisch genoeg niet eens als leedvermaak maar eerder erg nuchter uit de mond van de 36-jarige Henk Groot, die momenteel als een keurig forens tussen Zaandam en Rotterdam met de trein heen en weer reist om zijn werkzaamheden als administrateur bij een im- en exportfirma van sigaretten uit te oefenen. Een functie die hij accepteerde omdat hij na zijn ontslag bij Ajax in september niets meer met de voetballerij te maken wilde hebben. Groot had zo genoeg van de intriges, verdachtmakingen en schimpscheuten waar blijkbaar niemand bij Ajax, toen het elftal eenzaam regeerde, aan kon ontkomen, dat hij met al zijn ervaring (vooral op het terrein van de scouting en bespionering van een tegenstander) voorgoed voor de voetballerij verloren leek. Er was in de afgelopen maanden nog wel even vluchtig contact met Wiel Coerver, die de mogelijkheid met Groot heeft besproken om iets op scouting-gebied voor Fevenoord te gaan doen, maar Groot kwam pas werkelijk weer in de publiciteit toen en kele weken geleden bekend werd dat hij als zaakwaarnemer voor jeugd- Ajacieden als Medik, Zand, Alberts, Veenendaal en Buma, voor wie hij deze week weer een eenjarig contract bij Ajax heeft afgesloten, ging fungeren. HENK GROOT iris van j ntrum enorme toch n 9 STEFAN KOVACS nde. RALF EDSTRÖM atrun mis a.s. een rangvaj en in het voortge- en bewijs iar). b.v. r-stroom aan deze e de ditek- Beelslaan ian wie ook den gericht da van ipaweg, chen om die terug val van Ajax, omdat alles wat ik heb voorspeld ook is uitge komen. Zeker na de verkoop van Johan Cruyff aan Barcelona.” Telstar; Telstar fini? Laissez-moi ri- re!). Maar ook in dit soort zaken was Henk Groot een roepende in de woestijn. Ze ker toen Knobel kwam. Groot: „Die man wilde alles alleen doen. Hij begon met een nieuw scouting-systeem toen hij bij Ajax kwam. Het resultaat was dat een scout die al acht jaar voor Ajax werk zaam was ermee stopte. Knobel kon dat gemakkelijk doorzetten omdat er volgens hem door Kovacs niets aan de onder bouw was gedaan. Juist één van zijn sterke punten beweerde men. Maar dat was ook betrekkelijk. Tenslotte bungelde de MW-jeugd ergens in de tweede klas se onderaan, terwijl Ajax bijna kampi oen van Nederland werd. Daarom zie ik ook erg veel in een manager als Hans Kraay. De constellatie zoals Ajax nu voor ogen staat, zie ik wel zitten. Het is alleen maar de vraag hoeveel volmach ten Kraay krijgt. Of hem toch weer niet te veel door derden uit handen wordt genomen. Daar staat of valt het rnana- gerschap van Kraay mee volgens mij. ber 1974 cghuis erkende ï-g.pd- i kost et netto eiskosteo rlijk hui< otna be- 9-jarigen iplopend lijkheden «mfaWekn nsche inousirt luorcowijv doof J. Sta jes. Voor 9,— per 00-12.30 r. licitaties a-direktetf. 89 50. uur. gen. jpteidins ipleidins mizen oprechte, de meest serieuze mensen ontmoet. Ja, de sportman draagt ken nis van het leven, en die kennis is objectief.” In de Franse sportpers kom je de naam Kovacs ruw geschat zeven keer zo vaak tegen als de naam Michels in de Nederlandse sportpers. Dat is toch knap werk van die kleine, slimme Roemeen, die blijkens de uitvoerige statements die hij bijna dagelijks (in ieder geval wekelijks) in de Franse kranten afgeeft, zich wat dat betreft een stuk verstandiger en handiger opstelt dan George Knobel heeft ge daan. Ik weet niet wat de toekomst nog voor Knobel in het vat heeft, maar voorlopig ziet het ernaar uit dat Rinus Michels en Stefan Kovacs dankzij de aanvangssnelheid, die zij via het Ajax-vliegwiel meekregen, al leen nog maar groter, belangrijker en gezaghebbender zijn geworden, ter wijl Knobel door de middelpuntvlie dende kracht van datzelfde vliegwiel aan gezag en importantie lijkt te hebben ingeboet. nodigde ons uit de Walpurgisnacht te komen vieren, op dinsdag 30 april, het traditionele feest waarop de Scandinaviërs afscheid nemen van de winter. Misschien niet eens zo’n gekke redene ring, want als die voorhoede goed had gedraaid, dan had er niet eens meei' een competitie hoeven worden gespeeld. Dan kon Ajax automatisch landskampioen worden verklaard. Toch had je Edström moeten pakken. Je ziet hoe hij dit seizoen bij PSV heeft gespeeld. Hij komt nog wel wat te kort maar hij komt er. En in mijn ogen is het nog een blijver tje ook.” Wordt hij, in tegenstelling tot de „be smette” Coster, niet met een rancune geconfronteerd als hij met het Ajax-bestuur onderhandelt? Groot: „Dat valt wel mee. Ik heb contact met pen ningmeester Timman gehad en dat is een figuur bij Ajax waar je altijd rede lijk mee kunt praten. Zeker als het over allerlei financiële aangelegenheden gaat. I En dat is voorlopig het doel van mijn streven: Een beter contract voor de betrokken voetballers.” Groot, die ook in de toekomst (voor welke werkgever dan ook) weer zijn scouting-activiteiten wil opnemen, heeft dus weer bemoeienis met de voetballerij. En dat terwijl hij maanden afstand heeft kunnen nemen van het voetbalbedrijf Ajax. Iets waar door ook het verval bij Ajax voor hem duidelijker gestalte kreeg dan voor de naaste betrokkenen. Groot: „Ik heb gela- Maar Ajax is dan wel behoorlijk ka pot. Groot: „Daar zal Ajax mee moeten leren leven. Om drie keer achter elkaar de Europa-cup te winnen, zal de eerste vijfentwintig jaar ook wel niet meer voorkomen. Daarvoor heb je voetballers als Cruyff en Neeskens nodig. Ajax kan het alleen opvangen. Het kan weer gaan bouwen. En dan hoeft het niet op zo’n laag niveau te beginnen als acht jaar geleden toen Michels rond enkele super talenten jarenlang mannetje na mannetje Hij wacht niet af, af rijst er als satelliet loodrecht omhoog, maar hij bepaalt de baan waarin de bal vanaf de voet zal gaan, zodat hij hun ontmoetingspunt voor- ziet. hij rent erheen: een punt in het verschiet, terwijl de anderen te wachten staan op dingen die niet meer gebeuren gaan, want hij komt in, en missen doet hij niet. Hij kurketrekkert zich vanzelf om hoog en blijft dan even, met een haviks- oog, gedurende een fractie van seconde, stil hangen in de lucht: een god die wiekt, maar toch al snel zijn doelwit heeft gevonden: hij heeft de knikker in het doel geknikt! logische afsluiting is van het vooraf gaande. Een feit is, dat AC Milan afgelopen woensdag tegen FC Mag- denburg met de billen bloot de boom in vluchtte, maar deze handeling mis te toch dat uitdagende en brutalise rende dat Raf Vallone erin wilde leggen. Iedereen die wel eens naar een film is geweest, kent Raf Vallone. Hij speelde hoofdrollen in „Bittere Rijst”, „Anna”, „El Cid", „Van de brug af gezien” en talloze andere films. In de jaren ’36, ’37 en ’38, toen hij tussen de 20 en 23 jaar oud was, speelde hij nog niet in films, maar wel in het eerste elftal van Torino, de Italiaanse topclub uit Turijn. Toen hij onlangs weer eens in Turijn terug was voor de regie van de opera „Norma”, heeft hij over sport in het algemeen en voetbal in het bijzonder het volgende gezegd: „Sport is een levenseis in een compleet waanzinnige wereld. Zij blijft, volgens mij, een eilandje van zuiverheid te midden van alle intel lectuele bedriegerij. Zij is een middel om de bekentenis en de grootte van onze problemen terug te vinden. On der sportmensen heb ik de meest Misschien kan de jeugd bij Ajax vaak als een schatkamer van talent omschre ven, een grotere rol spelen bij die weg terug. Groot: „Daar moet je het toch in zoeken. Niet in aankopen als Varga en Steffenhagen. Daarmee is anderhalf mil joen gulden van de Cruyff-transfer zo maar weggegooid. Niet te geloven eigen lijk. Een talentje als Buma kan echter een hele grote worden. Hij heeft dit seizoen een rot jaar gehad. Hij heeft ook drie maanden met zijn been in het gips gezeten, maar hij werd wel tijdens dat UEFA-toernooi in Cannes één van de beste voetballers. Dat een Braziliaan tot voetballer van het toernooi werd uitge roepen, kwam alleen omdat Brazilië in de finale van Nederland won. Had Ne derland gewonnen dan was Buma de beste speler geweest” STOPPER Groot illustreert de miljoenentransfer met een voorbeeld dat duidelijk maakt waarom Ajax-bestuursleden en ook club- arts Rolink hun ongenoegen ventileer den over de handelwijze van Cruyff- Coster. een illuster duo dat Ajax volgens hen jarenlang gechanteerd heeft. Groot: „Hoe belangrijk Cruyff voor Ajax was. ben ik jaren geleden al te weten geko men. Drie, vier seizoenen terug zei Mi chels al op de hem bekende wijze: „Dat gesodemieter met Cruyff moet nu maar eens afgelopen wezen. Al dat gelul van ik ga weg en ik blijf en ik kan wel of niet spelen, moet maar eens afgelopen zijn. Ga jij maar eens, desnoods in Europa, op zoek naar een vervanger. Nou, die was er niet. Nergens.” Ik zie er nu al tegenop dat ik over twintig jaar aan jongere generaties moet vertellen dat („heus, geloof me nou”) het Ajax. van de zeventiger jaren met Cruyff, Keizer, Swart, Neeskens en al die anderen, mooier en opwindender voetbal speelde dan het Ajax van anno 1994. Er werd gegeten, gedronken, zeer veel gezongen (vooral door de Finnen, die de zangers van Scandinavië heten te zijn) en getoast. Eerst op de konin gin van Nederland en de koning van Zweden, die beiden jarig bleken te zijn, en later ook op de koning van Finland, die niet bestaat. Hemming Sten bracht ook een toast uit op de aanwezige Nederlandse gasten, en vermeldde daarbij dat ik een sonnet zou schrijven op Ralf Edström. Ap plaus! Op het televisiefestival in Mon treux ontmoette ik de Zweedse tele visiecriticus Hemming Sten, die net als ik zijn belangstelling voor televi sie met die voor sport weet te combi neren. Uiteraard kwam het gesprek op onze gemeenschappelijke topvoet- baller, Ralf Edström van PSV-Zwe- den. Ik beloofde hem, in vage be woordingen, dat ik wel eens een son net over Edström zou schrijven. Hij En dat ondanks het feit dat Ajax, althans in Frankrijk, nog steeds een reputatie van hier tot gunder heeft, die via die 1-0 nederlaag tegen het Franse nationale elftal eerder schijnt te zijn toegenomen dan af genomen De Franse spelers vonden Ajax een moeilijker tegenstander dan het Tsje chische elftal, waartegen zij enkele dagen later met 3-3 in Praag gelijk speelden. Bernard Lacombe, de mid- voor van het Franse elftal, zei bij voorbeeld: „Ik geloof niet dat we ooit eerder zo achter de bal hebben moe ten aanrennen. De Hollanders plaat sen de bal zo zuiver, dat het bijna iets diabolisch heeft. En wat zijn ze degelijk en atletisch! Het had weinig gescheeld, of ze hadden ons een com plex bezorgd." En hij besloot zijn tirade met de woorden: „Ajax fini? Eaat me niet lachen!” (een halve later verloor Ajax met 2-1 van verdiend konden worden, was hij hele maal niet meer te houden. Daarom kan volgens mij Neeskens ook niet bij Ajax blijven. Of je honderdduizend gulden in één seizoen schoon overhoudt of zeven honderdduizend gulden. Aan de andere kant geloof ik niet in een totale leegloop van het Nederlandse voetbal. Miljoenen transfers als die van Cruyff en Neeskens komen namelijk maar één keer voor.” Toen moest ik wel. Nog diezelfde nacht, geïnspireerd door Walpurgis zelf, neem ik aan, schreef ik het navolgende sonnet, waarbij ik uitging - van twee kenmerken van Edströms spel: 1. dat hij met feilloos instinct voorvoelt waar de bal terecht zal komen zodra deze van de voet van de medespeler is vertrokken, daarbij niet afïvachtend, maar zich spoorslags naar dat „ontmoetingspunt” begevend, en 2. dat hij een fractie van een seconde in de lucht lijkt stil te han gen voordat hij de bal inkopt. Dat laatste is, natuurkundig gezien, uiteraard onmogelijk, maar vermoe delijk wekt hij die schijn doordat hij, als hij opspringend zijn hoogste punt heeft bereikt, zich dan nog even met zijn lange, buigzame lichaam weet uit te rekken, waardoor het lijkt alsof hij stil hangt, terwijl zijn opspringende tegenstanders alweer dalen. Het sonnet is, met behulp van de Zweeds sprekende Linda van Dyck, voor Hemming Sten vertaald, die be loofd heeft het ook in het Zweeds in sonnetvorm terug te vertalen en al daar te publiceren. Daarmee zal dan het droombeeld van elke dichter zijn bereikt: dat hij door middel van een sonnet in twee geciviliseerde landen een schrijversstipendium kan aanvra gen Volgens mij is Raf Vallone er eventjes extra netjes voor gaan zit ten, voordat hij dit optekende. Het is meer een bijbelse evocatie geworden, dan een exacte omschrijving van de hedendaagse sport, als u het mij vraagt. Maar misschien is de sport in Italië nog altijd zo engelachtig als in de vorige eeuw, toen ze nog geen middel van bestaan of bron van ver maak was, maar een poging om de mens via lichaamsbeweging en spel hogerop te brengen. Ook over voetbal in het bijzonder heeft Raf Vallone zich uitgesproken: heeft ingevoegd wat tenslotte in het afgelopen succesteam resulteerde. Ajax kan natuurlijk Rensenbrink kopen. Maar dat is toch geen Keizer. Ook Edström niet. Die spelers missen toch net dat tikkeltje dat buitengewoon maakt. Edström had Ajax al lang kunnen heb ben. Ik ben verscheidene keren naar Zweden geweest en heb hem aanbevo len. Men had hem niet nodig. Ajax had immers Cruyff, Keizer, Mulder? Wat dat betreft vormt Kovacs een mooi voorbeeld. Naar buiten heeft hij onnoe- melijk veel voor Ajax betekend. Op het gebied van de public-relations heeft Ajax nog nooit zo’n oefenmeester gehad. Maar het voetbalbedrijf Ajax ging eraan kapot. Kovacs liet het bestuur de zaken regelen en trad af en toe naar buiten waar hij de meest zinnige dingen zei. Die liet iedereen verder rustig aanrom melen. Zo’n man had het op de lange duur ook niet gered maar hij houdt het wel twee seizoenen vol. En dat was precies voldoende.” Toch is de lijdensweg voor Ajax vol gens Groot nog niet helemaal afgelopen. Hij stelt: „Die terugval zoals Ajax die nu meemaakt, heeft te kort geduurd. Hoewel; het is wel grondig geweest. In enkele maanden tijd is verwoest wat in acht jaar is opgebouwd. Twee maanden geleden stond Ajax nog bovenaan. Toen heerste nog steeds de gedachte: Dat maken we nog wel even. Ajax moet nu echter terugknokken. En dat is het ver leerd. Misschien moeten de „vedetten” nog wel verder terug voordat het reali teitsbesef weer de overhand krijgt. Te meer daar geen enkele tegenstander meer echt bang is van Ajax. Die tijd is voorbij.” Ook daarom vindt Groot dat het Ajax- bestuur een ongelofelijke blunder heeft begaan door de controverse tussen de stervoetballer en de rest van de spelers eerder aan te wakkeren dan te tempe ren. Groot: „Die kwestie heeft men bij Ajax nooit goed behandeld. Het elftal waande zich op een bepaald moment onoverwinnelijk. In die uitwedstrijd te gen Bayern München heerste er ook een sfeertje onder de spelers van: „Cruyff weg? Nou en? Dat fiksen we toch wel even”. De spelers hebben toen de fout gemaakt dat die stelregel wellicht wel voor enkele incidentele wedstrijden op ging maar niet voor een reeks duels. Dat bevorderde die verwijdering tussen Cruyff en de rest nog meer. Als het allemaal goed had gezeten dan had Cruyff zich nog wel enkele keren be dacht voordat hij naar Spanje zou zijn gegaan. Toen hem echter het aanvoerder schap ontnomen werd, terwijl hem be loofd was dat er over zijn desertie in München niet meer gesproken zou wor den, is hij weggegaan. En toen hij een maal wist welke bedragen er in Spanje „Het voetbal van tegenwoordig is moeilijker dan vroeger, maar ook minder mooi. Men probeert te veel de tegenstander lam te leggen, waardoor het spel zijn uitdrukkingskracht, zijn grandeur en poëzie verliest. Het hui dige voetbal is alleen nog maar weg gelegd voor krachtpatsers. Het doet me denken aan een aap die in een boom klimt en ons zijn achterwerk laat zien" Tot zo ver filmspeler- en regisseur Raf Vallone. Ik betwijfel overigens, of dat laatste beeld van die aap in die boom met het achterwerk een Een soort Cor Coster in het klein dus. Groot: „Nou, zo zöu ik het nog niet helemaal durven stellen. Het zou zelfs aanbeveling verdienen als mijn activitei ten zich op dit gebied nog gaan uitbrei- ■onau r den dat ik eens met vader Coster ga praten. Die is op dit gebied natuurlijk meer ervaren. Die Ajax-spelers hebben mij zelf gevraagd. Ik verdien er ook niets aan. Voor zover ik op de hoogte ben, wil ik ze graag adviseren. Iets waarvoor ik ook mijn adviseurs weer heb.”

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23