Nederlanders zijn slechte viseters Gebeiteld 1F Vis is gezond TEGEN HART- EN VAATZIEKTEN MERKLAPMOTIEVEN VERENDE LIJMTANGEN Goede kookboeken daartoe en een poging tips voor vrije tijd I Een pakje zonneweerkaatsing A. Ruiter kwik fabeltje KM 27 26 ZATERDAG 11 MEI 1974 227). O (TNO IJmuiden): door Jan Morrien Vis leren eten Voedingswaarde S «lam straal eren- SS SSië H i Hi Meervoudig onverzadigde vetzuren, koolhydraten, eiwitten, slank- en smaakmakers, kreetgeworden na men van etenswaren die onze body te omvangrijk en ons hart zwaar maken. Zwaar in de zin van schuldbe sef dat evenredig groeit met het aantal malen dat we wéér bezig zijn om met onze tanden ons eigen graf te graven. Wie maakt zich tegenwoordig niet meer dik om Z’n omvang. Als het Nederlands (welvaarts) bloed door d’aderen vloeit, kom je daar haast niet onderuit. Tegen beter weten in consumeren we te veel en ver keerde vetten, gooien' we zoete toestanden met schep pen naar binnen en verorberen we onze eiwitten alsof het ons laatste maal is. Maar er is uitkomst: Vis schoont de aderen. Dat be tekent onder meer, dat de bloedbanen, die door het resultaat van onze welvaart dreigen dicht te slibben, dank zij de vis in conditie blijven, of kunnen worden gebracht. Vis gaat hart- en vaatziekten te lijf. Een man die hier bij uitstek van op de hoogte is, is het hoofd van het chemische laboratorium bij het In stituut voor Visserijprodukten (TNO) in IJmuiden, iRuiter. „Vis is oergezond. Vooral de magere vissoorten: rondvis, kabeljauw, schelvis, wijting, leng, tong. Ze bevatten een minimum aan vet. Vaak niet meer dan één procent. Dit vet is dan ook nog super meervoudig onver zadigd, om het eens met een reclameterm te zeggen. Dat betekent dat vis zeer gunstige invloed heeft op het cholesterolgehalte in ons bloed en dus hart- en vaatziekten tegengaat”. Dat is goed nieuws van het hoofd van het chemisch laboratorium voor visserijprodukten (TNO) in IJmuiden, A. Ruiter. beloof :hten TT :l:> i: vinden wat het effect van visvet op ons bloed is”. word, 7030, GASTON GOURMET niillliiliii.::. SS 1 Achter de zonne-ligmat wordt het scherm (van hetzelfde materiaal) zo danig opgehangen dat de zon erop schijnt. Door de reflecterende wer king van mat en scherm worden ook die delen van het lichaam die niet rechtstreeks door de zon worden be schenen, gebruind. jen >ara- lie, pelijk n met °P i nigen. en in olaat- oor 1 :adas- ekend t-zuid. lerceel ekend I, voor itadas- Duin- mhe- ten. e naar beneden: vis bevat veel kwik en daar kun je dood van gaan. de vissoorten hebben een groter percen tage selenium waardoor ze weer normaal geschikt zijn voor consumptie. Maar we moeten natuurlijk wel altijd scherpe controle blijven uitoefenen”. De Cozon-set weegt haast niets en kan tot een klein pakje worden opge vouwen, zodat de matjes ook meege nomen kunnen worden om onder de slaapzak gelegd te worden (het mate riaal laat vocht, noch kou door). is) te .1.. op 1014. 1 op- istraal x>dse- pslag- istraal ‘rood- opslag istraal oodse- ;-zuid, erceel ekend pslag- istraal ?rood- ioord. beer- r, no ■d. iagde mge- 4 te lat tot er ter Drink- g van rorde- e van ‘rvoirs 111111 J’.’’ ■■■- De mat is op drie plaatsen vouw- baar waardoor hij ook in een zitbad is te gebruiken. De intensiteit van de sproeiing kan vanuit de badkuip via een bedieningsknop worden geregeld en met een tijdklok kan vooraf de massagetijd worden ingesteld. Vol gens de fabrikant wordt het gebruik van onderwatermassage onder andere aanbevolen voor normalisering van de bloeddruk, bij algehele vermoeid heid, gewrichtspijnen, stoornissen in „In Zweden bijvoorbeeld, constateerde men in 1965 dat er een hoog percentage kwik in de zoetwatervis zat. Tien heeft toen het gebruik van kwik voor bepaal de doeleinden aan banden gelegd. Na drie jaar bleek, dat de vissen zichzelf alweer aan het herstellen waren. De natuur geneest zichzelf dus”. Veel Nederlanders hebben nooit echt vis leren eten. Meestal gaat de liefde niet verder dan een gebakken schelletje of een lekkerbekje. Hengelend naar een smoesje om thuis geen vis te hoeven eten, is menig landgenoot van de vis Ongeveer twintig jaar geleden stierven in Japan honderden mensen aan kwik- vergiftiging. Door dit bericht schoot bij menig viseter de graat dwars in de keel. Men werd en is nog steeds bang, dat ook ons zeebanket een te grote hoeveelheid kwik bevat. Ruiter: „Het is gelukkig een fabeltje. Die vis die wij eten, bevat zeker niet te veel kwik. In Japan aten de mensen bijna dagelijks vis uit de Minamata-baai. Het water was vergiftigd door een me- taalfabriek, die z’n afval loosde in de baai. Bovendien waren velen ondervoed, zodat ze praktisch geen weerstand had den”. De Nederlander is overigens een van de slechtste viseters in Europa. Per hoofd van de bevolking zes kilo schoon aan de haak per jaar. De Engelsen, Scandina- viërs, Belgen, Fransen en Portugezen waarderen het zeebanket heel wat meer. .1 nu»’ y* Daarnaast geeft de schrijver behar- tigenswaardige tips, zoals: Paardeku. ren hebben geen langdurig effect Hij waarschuwt met name tegen week- endkuren, die wel direct doen afval len, maar vervolgens het verlorene binnen de kortste keren weer erbij doen komen; door de verstoring van het ritme in de lichaamshuishouding. In feite verstoort elke verandering van gewoonte de laatste. Hij noemt als andere oorzaken: de maaltijd Er zijn bijzonder sterke aanwijzingen, dat vis actief het bloed zuivert van overtollige bloedvetten en het choleste rolgehalte naar beneden brengt. Dat be tekent dus, dat vis als preventieve the rapie tegen hart- en vaatziekten zou kunnen worden gebruikt. Het is alle maal (nog) toekomstmuziek, maar er worden grootscheepse onderzoekingen gedaan naar vis als preventiemedicijn. overslaan; te lang slapen; een hon- gerkuur beginnen en weer beëindi gen; andere eetgewoonten aannemen tijdens reizen door het buitenland; de hoofdmaaltijd van ’s middags naar ’s avonds verschuiven. „Diëten wisselen met de mode”, zegt Klever, die overigens ook op merkt, dat een vetrijke en een kool- hydraatarme voeding voert tot mobi lisatie van het vet: gevolg gewichts verlies. Er bestaan vastenkuren, die een gewichtsverlies van een pond per dag veroorzaken, maar die niet zon der medische begeleiding mogen wor den gevolgd. „Hongerlijden is wel de domste manier van vermageren”, zegt de schrijver, die zelf kilo’s aan gewicht verloor door verstandige voeding, ter wijl hij ons een heel bruikbare hand leiding heeft verschaft. Aanbevolen. Die aanbeveling geldt ook voor het bij Van Goor Zonen’s Uitg. Mij. NV in Den Haag verschenen „Goed bereid in korte tijd”. Het is een boek met zo’n 200 ideetjes voor twee personen, klaar binnen 30 minuten. Het idee is niet nieuw, de uitwerking echter wel. Ook hier gaat het om vertaald werk. Hier en daar blijkt de Duitse afkomst van de samensteller overduidelijk. Afgezien hiervan is het een fraai uitgevoerd boekwerk in het nieuwe ËS De zonne-mat is een andere vin ding. Eigenlijk zijn het twee matten met een gemetalliseerd oppervlak dat de zonnestralen weerkaatst. Ook wordt de zonnewarmte gereflecteerd zodat het materiaal niet gloeiend heet wordt in de zon, zoals zand. afgeraakt. Denkend aan de graten en de stank lusten velen niet anders dan gefileerde en voorgebakken mootjes vis. Dat is jammer, want thuis vis berei den kan ook op een smulpartij uitdraai en. Voor hart en bloedvaten is het verstandig om de vis te koken of te stoven. U moet er dan wel zelf een lekker sausje bij maken, kerry of mos terd bijvoorbeeld, dat is niet vet. Er zijn volksstammen, die hun hele leven praktisch niets anders eten dan vis en er toch wel bij varen. „Zou diezelfde vergiftigde vis op een of andere manier op de Nederlandse eettafel zijn gekomen, dan waren er hoogstwaarschijnlijk nog geen doden ge vallen. Bovendien is in Nederland de controle veel scherper. De enige vissen die iets meer kwik hebben dan normaal, zijn onze zoetwatervissen”. „De zeevis die wij eten, komt door gaans uit de Noordzee, de Oceaan en de Ierse Zee; zij hebben een te verwaarlo zen kwikgehalte. Haai en tonijn bijvoor beeld, die we uit Japan importeren, hebben inderdaad meer kwik, net als onze baars en snoekbaars. Dat zijn roof vissen, die zich voeden met andere vissen en daarom logischerwijze een opeenho ping van kwik krijgen. Een leek ziet dat dan meteen als een bedreiging voor zijn gezondheid. Dat is lang niet altijd waar”. „Niet alleen de sporen kwik in de vis zijn belangrijk, vooral de verhouding kwik-selenium is interessant. Selenium neutraliseert namelijk kwik. De genoem- houd’t. Zorg dat' de olie”goed’ schoon ÏC liefst nieuw en uiteraard plantaardig. Verwarm het tot 185 graden, niet te heet, want verbrand vet bevat ook weer schadelijke stoffen. Als u aan deze re gels voldaan hebt, is 't niet nodig om de vis langer dan 3 minuten te frituren. U hebt dan een lekker stuk vis, dat zeer weinig vet bevat. Diepvriesvis is net zo lekker als verse. Dat wil zeggen: als de vis goed en snel is diepgevroren kan alleen een ex pert het verschil proeven. De vergelij king met biefstuk gaat dus niet op. Goedé lijmtangen zijn veel waard in het gereedschapsarsenaal van een doe-het-zelver. Men kent dat wel: er begint een stoel bedenkelijk te wrik ken of er laat een plankjè los en ga zo maar door. De tangenfabrikant Bessey (importeur Verbooms Handels- onderneming, Vriesestraat 9, Dor drecht), die zich vooral bezig houdt met het maken van tangen voor de vakman, heeft voor de handige leek ook een paar (kleinere) tangen. Ze zijn vervaardigd van een verend ge profileerd staal. Dat staal heeft een trekvastheid, zo zegt de importeur, van 120 kg per mm2. 'De vering heeft verschillende voordelen. Allereerst natuurlijk bij het lijmen zelf. Wan neer een werkstuk na het lijmen is geklemd en de lijm droogt in, bestaat de mogelijkheid bij de traditionele tang dat het werkstuk zich loswerkt door het krimpen van de lijm. Bij deze verende uitvoering is dat onmo gelijk en blijft de klemkracht onder alle omstandigheden gehandhaafd, zo als die oorspronkelijk was. Bovendien kan door dë verende werking van het staal de tang nooit „overspannen” worden. Hetgeen een langere levens duur garandeert. Het staal is gegal vaniseerd, waardoor de roest prak tisch geen kans heeft om in te wer ken. Verder is het materiaal breuk- vast. De verschillende snanwijdten zijn 100, 120, 150 en 200 mm. Voor het klemmen van ongelijke vlakken heeft Bessey een andere tang ontwikkeld. Deze tang is uitgevoerd met twee beweegbare spanvlakken van met glasvezel versterkt kunststof vervaardigd, bestand tegen alle che mische bestanddelen, die zich in de lijm kunnen bevinden. Het voordeel van de beweegbaarheid is, dat onder elke willekeurige hoek geklemd kan worden. Men behoeft dan niet moei lijk te gaan doen met stukjes hout, of wiggen. „Maar de magere vissoorten bevatten veel minder vet dan vlees. Heel mager dees bevat toch minimaal vijf procent vet, magere vis vaak niet meer dan één Procent. Bovendien is visvet niet zo schadelijk als andere dierlijke vetten. Us bevat ook vitaminen en zéér weinig Koolhydraten”. We zouden dus eigenlijk meer magere moeten eten. Maar dan ineens schiet dobber van ons alarm met een ruk kuiter: „De voedingswaarde van vis is ongeveer vergelijkbaar met die van vlees. Vis is bijzonder eiwitrijk. F'wit, de enige bron voor stikstof in ons menu, wordt gebruikt voor groei en herstel van weef sels”. Het onderzoek is in Wageningen gestart. Ruiter: „Er worden proeven met ratten genomen, daarna komen enkele vrijwilligers op een door ons samenge steld dieet. Dat heeft tot doel uit te Mevrouw A. Meulenbelt-Nieuw- burg, hoofd Van de afdeling hand werken en textiel van het Neder- lansch Openluchtmuseum in Arnhem, weet waar zehet over heeft in het boek „Merklapmotieven en hun sym boliek”. /Vis je handwerk-producten ziet, kun je wel alleen denken: dat is aardig of zelfs heel leuk, maar er steekt vaak meer achter dan je denkt. Want er wordt al vele eeuwen lang geborduurd (denk maar eens aan de schone jonkvrouwen, die op hun ridders moesten zitten wachten). En vroeger wilde men nogal eens wat symboliek in de kruissteken doen. Mevrouw Meulenbelt doet in het bij H. Becht (Amsterdam) uitgegeven boek uitvoerig verhaal over die sym boliek: Maar dat niet alleen, ze ver telt ook het een en ander over de technieken en toepassingen. Het be langrijkste echter en dat is ook wel het leeuwendeel van het boek wordt gevormd door de vele, vele pagina’s voorbeelden op ruitj espapier. We kunnen ons voorstellen, dat de handwerksters onder de kopers direct aan de slag gaan, als ze het boek hebben opengeslagen. Jammer, dat er geen kleurendruk is gebruikt. Maar je kunt niet alles hebben. Regelmatig komen er nieuwe ver sies van al lang bestaand gereed schap op de markt. Zo brengt Bah- co (de uitvinder van de verstelbare sleutel dat is bijna een soort naam geworden en de pijptang) een nieuwe steekbeitel, de Bahco 1101. Deze beitel heeft een beter aan de hand aangepast heft, dat bijzonder stevig vergrendeld zit aan de beitel zelf. Dat heft is langer, dus heeft men wat meer doelmatige ruimte voor de hand; het is aan de stroeve kant, waardoor wegglijden voorkomen wordt; het is handig gemodelleerd, waardoor het ook niet weg kan rollen als men de beitel even neerlegt; het is van dergelijk materiaal vervaardigd, dat het harde slagen kan incasseren. De beitel zelf is gemaakt van precisie gehard Zweeds staal. modeformaat (17/20 ongeveer), waar mee ook andere uitgevers successen hebben gehad. Door prijs en uitvoe ring valt het een beetje in de klasse van de duurdere kookuitgaven, die men graag ten geschenke geeft, of zelf ontvangt. Tenslotte is er zeer onlangs bij de uitgeverij Bert Bakker een als een stripschrift ogend boek verschenen (vertaling uit het Amerikaans van Djoeke Bakker), dat slechts als po ging tot een alternatief kookboek kan worden bestempeld. Wie goedbedoelde tips over gezonde voeding wil geven en daarom in de inleiding vlees in blik veroordeelt met de woorden: „Vlees in blik bevat alle slechte stoffen, die zich in vers vlees bevinden, plus sodium, nitraat en salpeter, stoffen waarmee het vlees gekleurd wordt en die buitenge woon gevaarlijk zijn”, om vervolgehs op bladzijde 17 een „recept” te geven, geheten „Bonen a la George”, dat begint met: „2 blikken witte bonen, 1 groot blik varkensvlees in blokjes gesneden.enz. enz.”, die veroor deelt zichzelf. Feilen in de correctie, onvolledige of onjuiste receptuur, onvoldoende vertaling: niet aan te bevelen. We willen hier nog enkele merk waardige inzendingen van de jongste huishoudbeurs ter sprake brengen. Daar was bijv, de badmatras, een onderwater-massage-apparaat. Een hogedrukaggregaat perst voorver warmde lucht met zuurstof door een slang naar een op de bodem van de badkuip liggende sproeimat. Uit onge veer 750 gaatjes worden iedere mi nuut miljoenen luchtbellen tegen het lichaam geslingerd, wat een intensie ve massage van het hele lichaam tot gevolg heeft. de spijsvertering, spierkrampen en reumatische pijnen. Het lijkt ons wel een overdreven luxe-voorwerp, waar op niet iedereen vol enthousiasme zal afstormen. GEZINFORMATIE De „normale” vetten worden hierbij vervangen door visvetten Ik zou best één van die vrijwilligers willen zijn. Ik geloof namelijk dat vis nog veel gezon der is dan wij op het ogenblik vermoe den". Ulrich Klever, befaamd Duits tv- kok en kookpublicist heeft in Duits land een boek vervaardigd dat daar als titel draagt: „Alles wat slank maakt”. Hier kreeg het in de uitgave van Van Dishoeck de titel „Slank worden slank blijven” mee. Klever schrijft met' verstand van zaken over deze materie. Ook hij streed tegen de dreiging die elke kookjournalist op zeker moment overvalt: het dik worden. Heel veel nuttige informatie is in 146 bladzijden bijeengebracht. Het boek telt recepten voor het bereiden van calorie-arme sauzen; menu’s voor de hele familie; voor 12-uurtjes voor op kantoor; éénpansmaaltijden die tot het slank blijven bijdragen en even zeer tips voor tussendoortjes en nage rechten. Frituren hoeft ook niet gepaard te gaan met een grote hoeveelheid vet, mits u de volgende punten goed in het oog i -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 27