EN Schaken Is Bridge Dammen Filatelie HA I JIHg 30J!1 Twee moeders Oplossing prijspuzzel 0 /J 'EN Prijspuzzel 29 M E iS»74 ERBIJ Jr o o II egen ge o.n. ILOOT 69 P- AG i i ET. Het waren 14 vlaggen- - 1 6801 rerking. ■#r MfWi*— ESTHER ED HOLSTVOOGD De bieding 2 .n. NIJDAM (aan zet) liet gehele schilderij, 15 b) 17497. i TOgelijk iet alle 60 mnd Heb jij al iets gekocht, of heb je zelf iets moois gemaakt? Heb je gevonden, wat je zocht, of ben je de kluts ervan kwijt geraakt? De bloemenzaken staan stampvol met tulpen, lelies en rozen. De kopjeswinkels draaien dol. Heb jij al iets gekozen? Het is morgen toch moederdag, de dag van thee en koekjes, de dag van moeders met een lach en van de kanten zakdoekjes? Kom, kom, doe toch je best. Loop maar eens hard voor haar! Dan is op moeder1 s dag alles op het juiste tijdstip klaar. De prijzen worden deze keer thuisbe zorgd bij: Sonja Kollaart, Marcel van Rosmalen en Dirk-Jan Meijer. open euken. ruime oad en dub- j werk- t. wor- -rlijden 117, 230, 481, iche met '-ruimte. Katja, de poes van de familie Flink, streek steeds langs de benen van haar vrouwtje. Ja, ja, zei mevrouw Flink. Ik weet het wel. De kleine poesjes komen gauw, hè? Nou kattekind, op zolder staat een grote Oost 5 rui 2 rui nu was hij plotseling de derde plaats en H’LEM ANGUILLA. Een serie van zes ze gels werd ter gelegenheid van het Paasfeest in omloop gebracht, met de reproduktie van „De Kruisiging’ door meer. In de partij loopt wit echter geheel vast: 4520-24. 46. 34-30 gedw., 7-12. 47. 28-22 (27-22 verliest door 12-18, 22-17, 18-22, enz.), 6-11. 48. 30-25, 12-18. 49. 36-31, 3-9. 50. 33-28 en wit gaf op oznder 9-14 af te wachten. Ja, Jan was nog zo gewaarschuwd om tegen Frank niet klassiek te spelen. Deze heeft immers in dat speltype zelfs Koeperman al eens verslagen Oost 6 9 A V 10 9 6 O V B 9 8 3 •fr 10 2 Welke twee bossen bloemen voor moederdag zijn gelijk? Let goed op, want ze lijken, zo op het eerste gezicht, allemaal sprekend op elkaar. Stuur je oplossing op zijn laatst dinsdag naar onze krant. Zuid pas bieden? Het een Het nationale kampioenschap heeft zo veel interessante en spannende partijen opgeleverd bij de senioren, dat ik nog even doorga met de nabeschouwing er van voordat de jeugd tot 19 jaar, die gelijktijdig om de landstitel speelde, zijn verdiende aandacht krijgt. De strijd om de plaatsen in de kop groep, die recht geven op internationale wedstrijden, is nog nooit zo spannend geweest als dit jaar. Er was steeds sprake van stuivertje wisselen. Eerst lag Jeroen Goudt goed in de race, maar die kon zich niet handhaven. Toen kwam w liefst twee schijven achter. Een grote teleurstelling voor Hermelink, die vorig jaar derde werd, maar nu naar de voorwedstrijden is teruggewezen. De 20-jarige Frank Drost wist zich met zijn Friese „damvader” samen te plaatsen door op de valreep de vierde plaats op te eisen. Hem heeft daarbij alles meegezeten, te beginnen met een remise tegen Cees Varkevisser in een straal verloren stand met een schijf achterstand. Dat moest wel een beschik king van hogerhand zijn en daaruit moed puttend won Frank alle drie reste rende partijen. Die tegen Goudt en Van Westerloo heeft U in de vorige rubrie ken gezien. De winst in de slotronde tegen Jan de Ruiter was nodig, want deze had aan remise genoeg. Juist toen deze dacht het ene punt al in handen te hebben sloeg Drost in de tijdnoodfase met een venijnige zet toe. De Ruiter schrok er zo van, dat hij binnen enkele zetten kansloos verloor (zie diagram). Op het ogenblik dat onze krant bij U in de bus glijdt, zijn de 700 schakers die het voorrecht hebben te spelen in de landelijke clubcompetitie van de Konink lijke Nederlandse Schaak Bond, doende met de beruchte zogenaamde laatste loodjes. Tenzij afgebroken partijen het slotbeeld nog mochten vertroebelen zal vandaag omstreeks etenstijd bekend zijn welk team zich landskampioen mag noe men en welke ploegen promoveren res pectievelijk degraderen. Ongeteld velen zitten momenteel met het klamme zweet in de handen zich tot het uiterste in te spannen. Want het gaat, gelijk ongeveer 50 jaren geleden reeds de toenmalige „Utrecht”-voorzitter mr. v.d. Eerden zei, „om de hoogste clubeer”. Ongeteld veel zal ook het aantal blunders zijn; behoudens aan enkele topborden toch spelen er schakers die het niet verder hebben gebracht dan tot de status van de sterke amateur. Een van diens ken merken is dat hij nogal eens zijn kop kwijtraakt als de spanning tot het kook punt is gerezen. Meestal valt de beslis sing pas in het laatste kwartier, geka rakteriseerd door één woord: tijdnood. Na 4 uren en 45 minuten is er gewoon lijk nog geen zinnig woord over de einduitslag te voorspellen, daar het en prise zetten van stukken, het overschrij den van de bedenktijd en dergelijke symptomatisch zijn van het toch relatief lage niveau in vergelijking tot dat van het echte meesterschaak. Dit vormt me de de oorzaak van het feit dat de uitslagen ook van te voren altijd weer een groot vraagteken blijven; als De Graafschap eens van Ajax wint, bete kent zulks een soort achtste wereldwon der. In de schaakcompetitie daarentegen is een dergelijke abnormale uitslag doodgewoon. Neem nu Phiiidor Leeu warden. Het charterde enige meesters uit de Randstad (onder andere de Rus Sosonko en J. M. van Scheltinga nota bene voor het zesde bord!) en leek met de rasechte Friezen als Kramer en Scholl een walk-over te hebben richting landstitel. Totdat een plaatselijke vere niging als Eindhoven (met alleen ir. Kuypers als speler van formaat) in dé voorlaatste ronde roet in het Friese eten gooide: 5-5 op het nippertje. Dit bracht het meest homogene vaderlandse club- team (Watergraafsmeer) plotseling langs zij, zij het ook nauwelijks overtuigend, want een 51/2-41/a overwinning op hek- Schoppenboer houdt en de volgende schoppen wordt door Oost getroefd. Het ziet er voor Oost somber uit want als Zuid nog een schoppentje bezit kan hij, aan slag met ruiten aas, weer schoppen spelen en dat kost Oost dan zijn laatste troef. Oost heeft echter geen keus, hij moet de ruiten aanvallen en Zuid wacht met het nemen van het aas tot de derde ruitenronde. Een spannend moment is aangebroken, Oost en Zuid hebben elk nog één troef en wanneer Zuid nog een schoppentje kan produceren, is het met Oost gedaan. Zuid heeft echter geen schoppen meer en voor hem is de situatie uiterst pre cair. Gelukkig heeft Noord door harten twee op de ruiten bij te spelen kunnen signaleren dat hij harten aas niet heeft en Zuid is dus wel op de klaveren aangewezen. Als Zuid vervolgt met kla veren acht zal Oost misschien niet dur ven snijden maar wat heeft Oost eigen lijk voor betere kansen dan het snijden op die vrouw? Er is maar één kaart die het contract doet sneuvelen en Zuid vindt de oplos sing: koelbloedig wordt klaveren vrouw op tafel gedeponeerd en daar gaan Oosts kansen. Hij moet nemen met het aas. kan nu wel met klaveren tien naar de hand om de laatste troef te trekken maar verliest dan nog een paar harten slagen. En het afspelen van Wests klave ren betekent dat Zuid zijn laatste troef- je nog gaat maken. In de praktijk wordt zo’n spelletje honderden keren gemaakt; alleen de man die het hoofd koel houdt en logisch blijft denken, kan dat voorkomen. A. BOEKHORST A lardhou- net open is, toilet, ;ombina- juntvoor sjaal) wordt afgebeeld, naar ontwerp van M. Pereg. ITALIë. Honderd jaar geleden werd de econoom en politicus Luigi Einaudi (18741961) geboren, die van 1948 tot 1955 president van de Itali aanse Republiek was. Ter herinnering hieraan kwam een zegel van 50 L. met zijn beeltenis, ontleend aan een foto, in omloop; de graveur is Vitto rio Nicastro (afbeelding). LIECHTENSTEIN. Op 6 juni ver schijnt, evenals vorig jaar, een serie zegels als propaganda voor de be scherming van de natuur. Afgebeeld worden vier in Liechtenstein voorko- mende dieren: 15 Rp. Alpenwatersala mander (Triturus alpestris), 25 Rp. Adder (Vipera berus), 70 Rp. Euphy- dras (Meliteaea) cynthia, een vlinder soort, en 1.10 F. Drieteenspecht (Pi- coides tridactylus). De ontwerper is Louis Jager uit Vaduz (afbeelding). NOORD-KOREA. Door de Mansu- dae-Kunstgroep uitgevoerde dansen zijn voorgesteld op drie zegels: 10 jon Sneeuwvlokkendans, 25 jon Dans ,,De Appeloogst” en 40 jon Dans „Azalea van het Vaderland” (afbeelding). RWANDA. Met het portret van de niewe leider van de Republiek, de Generaal-Majoor Habyarimana, op 5 juli 1973 door een staatsgreep aan de macht gekomen, verscheen op 8 april Tot zover had zwart gerekend; hij heeft zijn pion terug en in het eindspel kan pion a7 zeer gevaarlijk worden. Nijdam heeft echter voortreffelijk ge taxeerd dat hij met het nu volgende kwaliteitsoffer de zwarte koning vast houdt in het midden. 16. Tb7xd7t, Ke8xd7. 17. Le2—b5+, Kd7—d8. 18. 0—0, Ta8—b8. 19. Lb5—c6, Tb8—b2. 20. Le3— f4Nu kan zwart zich op geen enkele wijze verder ontwikkelen. 20. Da2c4. 21. Ddlal, Dc4a2. 22. Dal—cl, Tb2—c2. 23. Del—dl, Kd8—c8?. Zwart had met bijvoorbeeld Dc4 moeten afwachten. 24. Ddld3, a7a6? 25. Dd3e3!,Beslissend. 25e7 e5. 26. De3—a7, Da2—b2, 27. Da7—d7t, Kc8b8. 28. Lf4e3 en zwart gaf het op. Met spelers als Nijdam en voorts Steyn, v.d. Tak, Uylings en anderen zal Haarlem volgend jaar in de hoofdklasse meetellen. Maar eerst vanavond horen of het Watergraafsmeer dan wel Leeu warden is geworden. Mr. E. SPANJAARD een serie van zes frankeerzegels in de waarden le 2e 5, 6, 26 en 60 Francs (afbeelding). TSJECHO-SLOW AKIJE. Portret ten van in de Tweede Wereldoorlog actief geweest zijnde partisanen ko men voor op een serie van zes door Lumir Sjindeïar ontworpen zegels: 30 h. Oskar Benesj en Vaclav Proch&zka, 40 h. Milosj Uher en An ton Sedldcek, 60 h. Jan Hdjecek en Marie Sedlackova, 80 h. Jan Sjverma en Albin Grznar, 1 Kes. Jaroslav Ne- liba en Alois Hovorka, en 1.60 Kcs. Ladislav Exnar en Ludovit Kukorelli (afbeelding). VERENIGDE STATEN. Op 14 mei verschijnt een zegel van 10 cents waarop het Skylab ruimtelaboratori- um is afgebeeld. De zegel toont de ruimtewandeling van twee astronau ten tijdens de Skylab II-missie, met het doel een vastzittend zonnepaneel los te maken. De ontwerper van de zegel is Robert T. McCall uit Paradi se Valley, Arizona. ZWITSERLAND. Met voorstelling van het nieuwe gebouw van het BIT („Bureau International du Travail” Internationaal Arbeidsbureau), dat deze zomer wordt ingewijd, wordt op 30 mei een dienstzegel van 80 Rp. uitgegeven, met het inschrift „Nou veau bdtiment en het BIT-embleem. K. J. HEYMANS In deze contactloze stand kan wit (Jan de Ruiter) natuurlijk weinig meer ge beuren. Hij heeft echter door als laatste zet 40-34 te spelen een onnauwkeurig heid begaan, omdat hij zwart (Drost) gelegenheid geeft tot 4116-21! Doordat nu op 31-26, 18-23 en 23-29 volgt, kan zwart zich op veld 26 nestelen en zorgt er daarmee voor dat schijf 36 buiten spel blijft staan. 42. 42-37, 21-26. 43. 32-28? Dit speelt zwart in de kaart, d.w.z. een klassiek speltype met tempo- voordeel en een achtergebleven schijf (36) voor wit. Deze had compensatie moeten zoeken aan de andere vleugel door 33-29! (dreigt 29-24, 38-33, met dam), waarna het weghalen van lastpost 26 door 32-28 en 37-32 op den duur niet te voorkomen is. Bijv. 33-39, 18-22, 38- 33, 7-11, 35-30, 3-8, 30-25, 8-12, 34-30, 12- 18, 32-28 en zwart heeft geen tempozet om 37-32 te beletten. 4318-23. 44. 38-32, 14-20, 45. 31-37? Hiermee ver speelt wit zijn laatste kans op redding door 28-22! Er dreigt dan 33-29. Op 7-12 kan 33-29, 12-18, 22-17, 19-24. 17-12! volgen. En na 19-24, 33-28, 13-19, 31-27, 6 of 7-11, heeft wit de combinatie 22-18, 27-21, 28-22 en 32 x 25. Dus 20-24, 35- 30!. 24 x 35, 33-29, 3-9 of 29 x 18, 19- 24, 31-27, 7-11, 36-31 en zwart wint niet De zegels werden door Hans Detlef- sen uit Karl-Marx-Stadt ontworpen (afbeelding). GROENLAND. Naar aanleiding van het 200-jarig beestaan van de Konink lijke Groenlandse Handelmaatschap pij verschijnen op 16 mei twee door Jens Rosing ontworpen zegels: 1 Kr. trawlvisserij in de wateren rondom Groenland, en 2 Kr. verscheping van de vaten traan uit Kopenhagen in vroeger tijd. De zegels werden door Czeslaw Slania gegraveerd. HONGARIJE. De beroemde schil derij van Leonardo da Vinei, „La Gioconda”, bijgenaamd de Mona Lisa, wordt momenteel in Japan tentoon gesteld. In verband hiermee gaven de Hongaarse posterijen een zegel in de waarde 4 Ft. uit met reproduktie van het werk. De zegel draagt een aan hangsel met in het Hongaars de tekst: „Mona Lisa, bezoek aan Azië 1974”. ISRAEL. Het gouden jubileum van de Hebreeuwse Schrijversvereniging werd gevierd door de uitgifte van een zegel van IL. 2.00 op 23 april; de symbolische voorstelling geeft een veer in een inktpot weer. Ter gele genheid van de Nationale Herden kingsdag 1974 verscheen op dezelfde datum een zegel van IL. 1.00, waarop een soldaat met een „talith’’ (bid- Van de verschillende soorten ham sters, kennen jullie de Syrische goud- hamster waarschijnlijk het beste. In tegenstelling tot de gewone hamster, die groter dan 30 cm kan worden, is deze maar 17-18 cm lang. Hij wordt veel als huisdier gehouden en is een echt avond- en nachtdier. De Syri sche goudhamsters eten niet alleen allerlei zaden, maar ook groenvoer, vlees, brood enz. Wat een geluk dat Noord-Zuid niet 1 meer 5 harten of 5 schoppen hebben I geboden, met het slechte hartenzitsel zou I het op een catastrofe zijn uitgelopen. Aan de andere kant is de renonce in j harten een geduchte tegenvaller voor Zuid, want 5 ruiten is nog lang niet down. Noord 2 kla 3 sch moet Zuid klaverenbod van Noord wijst op sterk tweekleurenspel en zonder twijfel zal dat harten-schoppen zijn. Men kan het Zuid kwalijk nemen dat hij over twee ruiten al niets van zich liet horen. Nu hij dat niet gedaan heeft, is het toch de allerhoogste tijd om te laten horen dat hij niet met nul punten zit. De twee boeren in partners kleuren zouden een aanbeveling kunnen zijn om zelf te spelen maar het heeft er ook alle schijn van dat Oost-West hun 5 ruiten- contract niet zullen maken. Doublet dus met de verwachting dat er wel een paar downslagen zullen vallen. Zuid komt uit met schoppenboer en het spel blijkt als volgt te liggen: Noord A H V 7 4 3 Q H 8 5 3 2 5 4 In een parenwedstrijd krijgt Zuid de volgende hand toebedeeld: B 5 <?B74 O A7 6 4 V 8 7 5 Een weinig opwindende hand die zo wel in het bieden als in het spelen van grote betekenis zal worden, gaat, met West als gever: West 1 kla 3 rui Wat kartonnen doos met kranten en een schoon dekentje, ’t Vrouwtje zal het wel laten zien. Kom maar mee. En met Katja op haar arm liep mevrouw Flink naar boven. Ze merkte meteen, dat Kat ja het een heel fijne doos vond: ze spon en gaf kopjes tegen de doos. Mevrouw Flink liep zachtjes naar beneden. Ze liet Katja op zolder, om haar alles goed te laten bekijken. Ze moest trouwens vlug naar de keuken; er stond een taart in de oven. Daar trakteerde ze morgen op. omdat het dan moederdag was. Het was nog net op tijd. Als ze iets langer boven was gebleven, was de taart verbrand. West 10 9 8 2 H 10 2 A H B 9 6 2 Zuid B 5 V B 7 4 O A 7 6 4 V 8 7 5 Gelukkig haalde ze hem er precies op tijd uit. Wat prachtig! Oh, de kinderen hadden zeker gehoord, dat ze de oven opentrok. Drie paar voeten holde door de gang naar de keuken. Kalm, kalm, waarschuwde mevrouw Flink. Als jullie zo bonken, stort straks de hele taart in elkaar. Hans, Joost en Thea staken hun neu zen bijna in de taart. Oei, wat was dat warm! Maar wat rook hij heerlijk! ’t Was jammer, dat ze tot morgen moes ten wachten, maar ja, moederdag is moederdag en daar hoort taart bij. Moe der zette de taart bovenop de keuken kast en zij moesten vlug weer naar de kamer om hun tekeningen af te maken. De volgende morgen waren Hans, Joost en Thea al erg vroeg op. Ze dekten de tafel, zetten thee en legden hun pakjes bij moeders bordje. Op de tafel kwam ook nog een vaasje met bloemen uit de tuin en toen alles klaar was, kon moeder komen. En of moeder kwam! En niet alleen. Ja, natuurlijk was vader er ook bij, maar er was nóg iemand bij: Katja! Ze lag in moeders armen en keek trots naar de doos in vaders handen. In de doos lagen vier dotjes van kleine katjes. De kinderen Flink mochten heel even naar de kinderen van Katja kijken. Daarna droeg vader de doos weer naar boven. Katja bleef nog een paar mi nuutjes beneden. Het was voor haar ook moederdag. Ze kreeg een lik slagroom van de taart, een extra schoteltje vlees en nadat ze haar snorharen had opge poetst, liep ze vlug naar boven. Die dag werd de moeder van Hans. Joost en Thea nog erg verwend en Katja werd ook niet vergeten. Om de doos stonden vijf schoteltjes met lekkere din gen en omdat maar één van de vijf poesen groot genoeg was om zelf van een schoteltje te eten, was Katja die avond zo rond als een tonnetje. Want zij was toch immers die éne grote poes?! j werk- kesluiter Phiiidor Leiden is ook niet om over naar huis te schrijven. En zo sloeg dan heden de gong voor de laatste ronde met de volgende stand aan de kop: Watergraafsmeer 14 wedstrijdpunten en 48 bordpunten, Phiiidor 14 en 46. De Amsterdammers ontmoeten op eigen ter rein het altijd felle Bussum, dat met 4 en 36*/2 nog degradatiegevaar loopt. De Friezen spelen thuis tegen het Haagse DD. Zouden de Hagenaars, die niets meer te winnen of te verliezen hebben, niettemin de energie opbrengen, op zijn sterkst de verre .buitenlandse” reis te ondernemen? Het allerwonderlijkste is wel, dat de Amsterdamse combinatie VAS-ASC dreigt te degraderen. Vroeger was het VAS geabonneerd op de landstitel en nu wil het niet meer met de ASC’ers erbij! Aan „Utrecht” heden de taak om het „VAS-cisme” te bestrijden. Wij weten op dit moment alleen dat Enklaar door een overwinning op Schoute aan het VAS- ASC een voorsprong bezorgde, terwijl ReeBouwmeester remise werd. Mis schien hebben de Amsterdammers in hoogste nood Euwe wel meegebracht. U kunt nog gaan kijken in het Denksport centrum! Ten slotte mag niet onvermeld blijven wat het Verenigde Haarlems Schaakge nootschap presteerde in 1b. Vóór het ingaan van de laatste ronde reeds kam pioen met 16 matchpunten (alles gewon nen!), boven Max Euwe-Morphy met 11 matchpunten. Dit is geen toeval; een enthousiaste leiding, een imponerend clubblad en een „import” die er zijn mag. Behalve de I. M. Drs. van Geet vestigde de kandidaat-meester Lex Jongsma vroeger Rotterdam zich in ’t Haarlemse. Voorts trok ook de ex- Zwollenaar Bredewout (via het VAS) naar het VHS. Van de „eigen teelt” dient vooral de 24-jarige Wietse Nijdam te worden genoemd. Hij presteerde het de finale van het snelschaakkampioenschap van Nederland te halen. Dat hij het toen moest afleggen tegen Sosonko, is be paald geen schande. De Rus vluggert namelijk als een grootmeester. Dat de Haarlemmer ook het serieuze genre be heerst, bewijst zijn vlotte overwinning op de Leidenaar Smout. Wit: Nijdam, zwart: Smout. 1. d2d4, Pg8f6. 2. c2—c4, g7g6. 3. Pbl—c3, d7—d5. 4. c4xd5, Pf6xd5. 5. e2e4, Pd5xc3. 6. b2xc3, Lf8g7. 7. Pgl—f3, c7—c5. 8. Lfl—e2, c5xd4. 9. c3xd4, Pb8c6. 10. Lele3, Lc8g4. 11. d4—d5, Pc6—e5. 12. Tal—bl, Sterk is ook Pd4, maar deze zet wint nog aan kracht na b7b6. 12Pe5xf3f. 13. g2xf3!, Lg4d7. Sterker lijkt Lh3 bij voorbeeld. 14. Da4+, Ld7. 15. Lb5, b6. 14. Tblxb7, Dd8—a5t. 15. Le3—d2. Da5xa2. SMOUT Rafaël of details uit dit werk: 1 c. _j c. Maria Magdalena en Johannes de Doper, 20 c. Maria en de H. Hieronymus, 25 c. linker Engel, 40 c. rechter Engel, en $1 Christus aan het kruis. COOK-EILANDEN. De eerder ge melde paaszegels verschenen ook in de vorm van drie miniatuurvelletjes, waarop de schilderijen in hun geheel tijn gereproduceerd: 50 en 5 c. „Jezus draagt het Kruis’’ door Rafaël, 50 en 5 c. „Christus in de armen van God” door El Greco en 50 en 5 c. „De Kruisafneming” door Caravaggio. DUITSLAND (DDR). Ter viering van het 25-jarig bestaan van de Duit se Demokratische Republiek werden op 30 april vier zegels uitgegeven met voorstellingen die op het sociale le- ’’«u in de DDR betrekking hebben. De waarden zijn 10, 20, 25 en 35 Pf. eerst Bergsma en daarna Hermelink op zetten door enkele achtereenvolgende overwinningen. Hun onderlinge strijd in de voorlaatste ronde verliep dramatisch. Hermelink had aan remise genoeg om zich te handhaven, maar hij zette een beetje onbegrijpelijk een zeer riskante partij op en kon al na twee uur spelen opgeven. Omdat Bergsma in de laatste ronde een reglementaire overwinning te gen Bronstring kreeg toebedeeld (die zich wegens ziekte voortijdig had moe ten terugtrekken), reeds zeker van daarmee van een reis naar Italië, waar deze maand het Europese kampioen schap wordt gespeeld. Overigens een verdiende beloning voor de Friese nestor van het (op van der Sluis na) verder jonge gezelschap. Hij bereikt door zijn leefwijze en vechtlust vaak meer dan zijn meer getalenteerde concurrenten. De dramatische partij, waarmee Bergsma zijn ereplaats verdiende, volgt nu. F. Hermelink (Wit)P. Bergsma (zwart). K.v.N. 1974, 10de ronde. 1. 31-27, 17-21. 2. 33-28, 12-17. Bekend is dat nu op 37-31, 21-26!, 27-21?, 26 x 37!, 21 x23, 11-17 en 17-22 kan volgen. 3. 39-33, 7-12. 4. .44-39, 1-7. 5. 50-44, 21-26. 6. 34-29, 20-25. 7. 28-23? Een heel merkwaardige voortzetting, die wit slechts moeilijkhe den kan brengen. Wanneer hij naar veld 23 wil ruilen, kan dat beter na bijv. 39- 34, 15-20, 43-39, 10-15 49-43, 510, 28-23, 32 x 23, enz. 7. 19 x 28. 8. 38 x 22, 17 x 28. 9. 32 x 23, 11-17. 10. 35-30, 25 x 34. 11. 39 x 30, 17-21. 12. 40-35? Beter is 40-34, 21 x 32, waarna wit 38 x 27 kan slaan, met op 13-19, 44-39 en 37- 31 en op 14 of 15-20, 43-38 voor de dreiging 20-24 tegen te gaan. 12. 21 x 32. 13. 37 x 28, 13-19. Wit moet deze omklemming accepteren, want op 38 x 27, 13-19 komt na het slaan de „Haar- lemmerzet” door 18-22 en 14-19 in het spel. Juist daarom was 12. 40-34 beter geweest. 14. 44-40, 9-13. 15. 49-44. Niet 43-39 wegens 19-24!, 18 x 29 en 12 x 25. 157-11. 16. 44-39, 4-9. Wit kan nu schijfverlies door 18-22, 11 x 22 niet meer voorkomen. Op 30-24, 35 x 24, 14- 19, 10 x30, 40-35 volgt 12-17, 26-31, 18- 22, 13 x 44. En op 41-37, 18-22, 11 x 22, 38-32, 32 x 23, 13-19, 42-38, 19 x 28, 38- 32 komt weer de „Haarlemmerzet” door 2-7!, 26-31, 14-19, 12 x 25 en zwart wint een schijf, In de partij dacht wit zich nog te kunnen redden door 17. 42-37?, maar dat is nog erger, zoals Bergsma aantoont met 17 26-31!. 18. 36 x 27 gedw., 12-17! (de verrassing) 19. 23 x 21, 19-23 en wit gaf direct op, hij komt

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 29