Velser Gemeenschap Nieuwe Stijl stimuleerde tal van activiteiten Bejaarden de Betuwe naar losplank tolfevishal Veertig jaar bij Van Gelder „Suske en Wïske”-achtige toestanden bij Entre Nous Aantrekkelijk concert van Da Pacem” in Santpoort Vandaag Nationale Molendag B I 5 Kolderieke satire op spokerij HENK PASEN WON SENGERS-BEKER SCHEEPVAART I tr: J zate r DAG 11 MET 1974 PLAATSELIJK NIEUWS Jongeren Paspoort Sombere wolken i (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Het eerste volle jaar, dat de Stichting Velser Gemeen schap „nieuwe vorm” de belangen van cultureel Velsen diende te be hartigen, het jaar 1973, is deze week verschenen in verslagvorm. Een gestencild boekwerk dat bij het doorlezen een goed beeld geeft van de veelzijdigheid van zaken waar mee deze stichting te maken heeft. Al betreft het een jaar van „in werken”, (immers in december 1972 vond bij de oude Velser Gemeen schap een statutenwijziging plaats, waardoor taak en doelstelling dras tisch werden gewijzigd,) kan toch worden gezegd dat er in ’73 naast de routinekwesties en lopende za ken belangwekkende kwesties zijn aangepakt. K ingestelde werkgroep ad hoc poogt impasse vjc te DOORBREKEN 21.30 to. uit, (Van een medewerker) het eerst met de jonge (Van onze wielermedewerker) f :e •s zee te vangen. Dat betekent dat er gevist zal worden in de omgeving van Ierland, de Donegal Baai of nog weer noordelij ker bij Barry Head of St. Gilda. itie tie; net tijn, der, de nog Sombere wolken leken ook te komen aandrijven bij de sectie toneel. Om deze te laten afdrijven, werd een Theater- werkgemeenschap i.o. samengesteld, wel ke tot doel had bestaande amateurto- neelgroepen en spelers te stimuleren en zo nodig te begeleiden. Uit de beroeps van ’t Algemeen, Nivon, stichting Feli- son en de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlictiting slo- tot e ant- xlag van tuis. de !Ugd uid. da- 20 ves- rom 19 ang ..De u.: a 20 ks- VELSEN. Dinsdag 14 mei zal de heer P. Vons, hoofd grondstoffenaanvoer bij het Van Gelder-concern, met standplaats Velsen, veertig jaar bij dit concern in dienst zijn. De heer Vons, die ook be kendheid geniet als voorzitter van de afdeling van amateur-archeologen, zal dinsdagmiddag van vier uur tot zes uur een door de directie van Van Gelder Papier aangeboden receptie houden in het noordelijk koetshuis van landgoed „Beeckestijn”. Andere succesrijke zaken, die onder auspiciën van de Velser Gemeenschap gerealiseerd werden in 1973, waren het jeugdvakantieprogramma „Speliade”, dat door de commissie Vakantiewerk van de Velser Jeugd Centrale werd uitgevoerd. Dan was er een speelse en aantrekkelij ke intocht van Sint Nicolaas, waren Oranjeverenigingen actief op Koningin nedag en bij het zilveren regeringsjubi leum van de koningin. Vanaf de Wijkerstraatweg in Velsen- Noord vertrokken vrijdag vijf autobus- sn met ongeveer tweehonderddertig be jaarden, leden van de plaatselijke afde ling van de Algemene Bond van Bejaar den. Zij maakten gebruik van het initia tief van het afdelingsbestuur om een bustocht te ondernemen naar de bloei ende Betuwe. Alvorens de fruitbomen in hun rose en witte tooi werden bereikt, is bij een bekende pleisterplaats de koffie genoten. Op de terugweg werd in Hou ten bij Utrecht een warme maaltijd gebruikt. Al te lang kon men hier niet blijven, want omstreeks zes uur wilde men weer bij het vertrekpunt aan de Wijkerstraatweg terug zijn. HAARLEM. Het zomeravondseizoen is door de Haarlemse Raceclub Excelsior op het Industrieparcours ingezet met voor de amateurs de eerste rit om de Sengers-beker en daarin bleek Henk Pa sen de snelste. Met nog tien ronden in het verschiet ondernam hij een solo vlucht en hield zijn strijdmakkers met zestig meter verschil achter zich. Dat betreft dan in allereerste instantie de poging om de impasse waarin de Velser Jeugd Centrale was komen te verkeren te doorbreken. Die V.J.C. on dervond weinig of geen belangstelling meer bij de jeugd en heet jeugdwerk. Daardoor drong zich de vraag op of de VJ.C. met haar huidige structuur en DE OVERIGE SCHEPEN, die aan de haringvisserij op de Norodzee zullen meedoen, mogen pas volgende week za terdag uitvaren. Deze kleinere vloot be staat uit kleinere trawlereenheden, die vergezeld worden door de kotters, die al dan niet in span aan de visserij deelne men. Vandaag is het Nationale Molendag in Nederland, hetgeen betekent dat de onge veer negenhonderdvijftig molens die Ne derland rijk is op deze zaterdag in de belangstelling staan. De Nationale Mo lendag is in het leven geroepen door de vereniging „De Hollandsche Molen”, die vorig jaar oktober bij het vijftigjarig bestaan voor het eerst zo’n dag organi seerde De belangstelling van het publiek was hiervoor zo groot dat besloten werd voortaan eens per jaar zo’n dag te houden en hiervoor de tweede zaterdag in mei te bestemmen. Van de kleine duizend De uitslagen: 1. H. Pasen, 2. W. Hen drix, 3. J. Olyhoek, 4. J. van Haaster, 5. P. Roosen. Veteranen (Schouten-beker) 1. B. Schouten, 2. J. Hooft, 3. H. Ouds- hoorn. Nieuwelingen (Knorrepotbeker) 1. F. Dreyer, 2. B. van Gelderen, 3. P. Zandvliet. Aspiranten (Van Heerde-be- ker): 1. N. Wegkamp. 2. R. Roosen, 3. N de Bond. Bij de jeugdrijders die om de Stolvoort-beker rietsën, zegevierden Ben Luiken (A), Marco v.d. Hulst (B) en Erik Venema (C). SANTPOORT. In de vernieuwde toneel- en concertzaal van „Zomerlust” aan de Hoofdstraat te Santpoort heeft het rooms-katholieke gemengd koor „Da Pacem” vrijdagavond een concert gege- DEZE WEEK KON men al vee pak ken diepgevroren schol aantreffen, die ter ontdooiing was klaar gezet om daarna te worden verwerkt tot filets Daarmee is dan wel aangetoond, dat er een tekort is aan verse vis. Qpmerkelijk was dat door de grote kotters prachtige hoeveelheden tong, soms wel tot 5000 kilo per schip, waren buitgemaakt. De prijs van de tong was daardoor ook wel iets lager geworden. VOOR DE AANVOER van verse vis heeft dit weer gevolgen. De handel die zich nu verstoken ziet van een geregelde aanvoer zal zich nu moeten bevoorraden met aankopen uit het buitenland. De havens van Bremerhaven, Cuxhaven, Ostende, Zeebrugge en Bretagne lenen zich daartoe het best, maar ook contac ten met Scandinavische landen kunnen niet uitblijven. Het gaat hier voorname lijk om rondvis. De aanvoer van platvis zal niet veel lijden onder het haringge- beuren. Men is hier al aardig er aan gewend met een tekort aan aanvoer te werken. ENKELE KLEINE KOTTERS in span vissend, zagen deze week hun werk beloond met een aardige partij kabel jauw, gul en wijting, waardoor de gerin ge aanvoer nog wat aanvulling kreeg. Hierdoor en door de extra hoge prijs welke voor allesm oest worden betaald, konden deze schepen een besomming maken welke soms opliep tot 19.000 per nacht. De uitkomsten van de trawlers vielen evenmin tegen, doordat de paar kisten schelvis, wijting, kabeljauw, gul en overige bij vis tot een enorme hoogte opliepen. De koolvissoorten die weer de hoofdmoot van de aanvoer vormden, gingen vlot weg voor een gemiddelde van één gulden per kilo. Zelden heb ik mij zo zitten verkneukelen al tijdens het bij wonen van deze Uit het jaarverslag blijkt dat vijf percent van de Velsense jongeren in 1973 beschikte over een Cultureel Jonge ren Paspoort. Dit paspoort geeft recht om theatervoorstellingen, exposities en andere culturele manifestaties tegen zeer gereduceerde prijzen (meestal half geld) te bezoeken. De Velser Gemeenschap heeft zich ook weer bezig gehouden met de Burger- schapsavond voor 18-jarigen. Begin mei werd op het stadhuis de zogenoemde de „Burgerschapsavond” georganiseerd. Het werd een alleszins geslaagde avond, doch van de 1159 uitgenodigde jongeren maakten helaas slechts 65 achttien jari gen van deze invitatie gebruik. In 1974 wordt de Burgerschapsavond gehouden op dinsdag 14 mei, wederom in het Velsense stadhuis VELSEN. Het was allemaal hoogst vermakelijk, vrijdagavond in de Velsen se stadsschouwburg. Daar speelde de Christelijke Toneelvereniging „Entre Nous’’ de kolderieke spookgeschiedenis „Als de klok waarschuwt”, een effectvol samenraapsel van R. en Ch. Feenstra, Friese auteurs, die eens ander werk leverden dan de bekende boerenlevens geschiedenissen. Niet dat het nu ver toonde toneelwerkje zo indringend van kwaliteit was, maar daar wil ik het hier niet over hebben. Het kostelijke van vrijdagavond zat hem namelijk in de wijze waarop de schepping van de Feen stra’s werd vertoond. En daar viel best een amusante avond mee te beleven. UMUIDEN Aan de vrijdagmarkt werden aangevoerd: 80 kisten tarbot en 8het, 802 kisten kabeljauw, 206 kisten wijting, 874 kisten schol, 48 kisten schar, M2 kisten makreel, 298 kisten diversen en 14.550 kilogram tong. aat, hti- che voorstelling van „Entre Nous”. Wat er namelijk zo heerlijk aan was, werd vooral duidelijk in de scènes, die na het vallen van de avond voorkwamen. Dan viel er een knusse sfeer te proeven. Polsdikke kaarsen accentueerden zoiets dikomrand. Het geheel liet zich aanzien alsof de plaatjes uit boeken als die welke de avonturen van Suske en Wiske tonen, tot levn werden gewekt. Wat op die manier getoond werd, en gespeeld, zag er even zo snoeperig als amusant maar ook even ongeloofwaardig. Het moge tegenstrijdig klinken, maar dat maakte de voorstelling voor mij tot een succes. Amateurtoneelspelers spelen allereerst voor hun plezier. Dat nu, was duidelijk, vrijdagavond. En die geest van plezier kwam in al hun glorie over op hét publiek, dat zich ongetwijfeld, net als ik, kostelijk heeft vermaakt. Wat zullen we dan zeuren over een speler die wat jong is uitgevallen voor een bepaalde rol? Waarom vallen over enkele tekstflard die wat laat over de tong rolt? Laten we ons bepalen tot bijvoorbeeld de schitterende figuur die Theo van der Linden schiep als de oude Sinne, werke lijk een juweeltje van een typering. Nel van de Ketterij wist evenzeer harten te stelen als freule van de gestampte pot. Henk van Bruggen deed met de drank- stem die men van een oude zeerob mag verwachten, de kapiteinsrol eer aan en Wil van Wolferen sprak het Frans in derdaad zo slecht uit als een burger vrouwtje dat plotseling kasteelvrouw wordt, zou proberen. En dan was daar nog een speelse dokter Van Gendt (Paul Ruygers) die zijn geheel eigen kuren heeft. En om nu maar eens alle spelers te noemen die de griezelleut hielpen opbouwen: Leo Post (verstekeling), Jo hanna Verkammen (dochter), Harry van Wees (jeugdige bootsman), en Gré Ver schoor als dienstmaagd. Naar alle waarschijnlijkheid heeft re gisseur Hennie Zwanenburg het stuk ge zien als een mengeling van ernst en satire. Het is een satire op spokerij geworden, en dat was leuk om te zien. KO VAN LEEUWEN. DE BESOMMINGEN WAREN: IJM 44 14.300, KW 80 21.900, MB 2 1.700, BU 52 4.500, UK 18 1.800, 35 14.000, 56 1.350, 15 4 400, 245 1.890, VD 1.90, 25 1.700, 46 4.300. 89 8.400, UK 23 en 48 19.400, 78 'n 107 2.200, 135 en 145 13 000, 200 en 134 5.700, VD 9 en VD 115 1.360. met zijn eerste concert toonde en dat ook na de pauze, toen hij zijn koor een frisse canon „Willkommen lieber schonen Mai”, het levensblije „Tanzen und Springen” van Hans Leo Hassler en een kostelijk „Quod libet” van Louis Toebosch liet zingen, zeer bemoedigende verwachtingen voor de toekomst recht vaardigde. De vocale soliste van deze avond was Ans Bosma-van Maarseveen. Met haar sympathieke, niet grote, maar intiem welluiddende stem vertolk te zij een aria van Gluck in alle een voud, „Danza, danza”, van Durante met verende lichtheid, en na de pauze met bescheiden gevoelige klank Summertime uit Gershwins Porgy en Bess” en het populaire „Over the rainbow” van Glenn Miller. Ook had zij een aandeel in het koorwerk van Mozart. Voor Ans Bosma was dit optreden een debuut Een bijzonder aantrekkelijk element op dit concert was het Gejah-consort, gevormd door de fluitist Eric den Outer, de klarinettist Hans Zaal en de accorde onisten Gerard van Wolferen, Jan Com mandeur en Dolf Schelvis Het was inderdaad een bijzonder ge noegen om naar de ontspanning gevende vertolking van enkele klarinetten van Gambaro, de Groot en Malcolm Arnold te luisteren Van Hans Zaal hoorde men ook nog folklore-muziek in bewerkingen van Bela Bartók, waarbij Dolf Schelvis slagvaardig de pianobegeleiding speelde, hetgeen hij eveneens had gedaan bij de zang van soliste en koor. P. ZWAANSWIJK. sector kreeg deze groep versterking van de acteur Dries Krijn, verbonden aan toneelgroep Centrum De Kulturele Stichting De Velser Ge meenschap, een overkoepelend orgaan, dat over het algemeen weinig naar bui ten treedt, heeft zich ook in 1973 weer bezig gehouden met tal van interessante activiteiten in de gemeente. Om er enke le te noemen: Voor de zevende maal werd de kunstmarkt gehouden op het Marktplein, waarvoor weer een uitge breide belangstelling bestond, zowel bij de kunstenaars als bij de burgerij. De Velser Kunstkring „Voor Allen” voerde een» nieuw keuze-abonnement in voor het seizoen 1973/74 en ook daarvoor was de belangstelling groot. Een aantal voorstellingen, georgani seerd door de Velser Kunstkring, werd tegen gereduceerd tarief bezocht door ruim achthonderd leerlingen van de klassen 3 en hoger van het voortgezet onderwijs. Dit gebeurde in het kader van de commissie Kulturele Vorming Schooljeugd Velsen. Als nieuwe activi teit van deze commissie, werd in 1973 in samenwerking met toneelgroep Centrum, gestart metspellessen dramatische vor ming. Dat gebeurde op enkele scholen in Velsen. Een boeiende activiteit was de cursus „De mens in zijn Samenleving”, een serie gespreksavonden die gehouden werd in samenwerking met de Volksuni versiteit Velsen, de Maatschappij tot Nut PRIJZEN IN GULDENS: per 1 kg: tarbot 9,47—8,90. grote tong 5,92—5,61, êrootmiddel tong 8.628,24, klein-middel tong 8,65—8.40, tong 1 8,94—8,60, tong 2 ‘•82—7,51, zalm 135 per 40 kg: tarbot 310—234, griet 20992, kabeljauw 1 132—80, kabeljauw 2 11282, kabeljauw 3 134—86, kabeljauw 4 11288. kabel jauw 5 96—82, schol 1 81—73, schol 2 86—72, schol 3 100—74, schol 4 86—71, wijting 3 82—67, wijting 4 78—74, ma kreel 1 4637, makreel 2 2620, schar 81—38. rode poon 1 16880, rode poon 2 r°de P°on 3 5725, tongschar horsmakreel 108, bot 148, inktvis 140—120, steenbolk 6855, wijting 3 (dicht) 55-48; krab 62; per stuk: haai 180. en 4.15 i, 19 ven, nu voor dirigent Frans Gigengack, aan wie thans de leiding van het koor-is toevertrouwd „Da Pacem” was op deze avond voor zijn uitvoering weer terug in de plaats waar het koor op 4 juli 1945 werd opgericht en deze betuiging van trouw aan zijn geboortedorp is, gezien de belangstelling, die werd getoond voor het concert bijzonder op prijs gesteld In muzikale zin heeft „Da Pacem” zijn toehoorders een aantrekkelijke, ruime voldoening gevende avond bezorgd. Zelf had het, voor wat het gedeeelte vóór de pauze betrof, een aandeel daarin met de vertolking van enkele a-cappel- lawerkjes van Bortnianski, da Palestri na, van Berchem en Scarlatti, een com positie met piano-begeleiding: „Alma Dei creatoris van Mozart en het Gloria uit de „Theresien Messe” van Joseph Haydn Bij de redelijk goede, maar niets ver bloemende akoestiek van de zaal liet „Da Pacem” prijzenswaardige zang ho ren met een grote geestdriftige betrok kenheid van alle zangeressen en zangers De dirigent hield het tempo en het metrum strak en waagde zich blijkbaar niet aan een soepeler voortgang, die meer muzikale spanning mogelijk zou hebben laten worden, maar toch ook meer risico had opgeroepen. Voorzichtigheid met dy namische accenten bleek geboden, ter- wille van de handhaving van de wellui dendheid van de koorklank. Ook zal een voortdurende aandacht voor stemmen assimilatie van betekenis blijken. Frans Gigengack mag zeker geprezen worden om het muzikale beleid, dat hij Nederland kent, zijn er nog geen hon derd in werking Een van deze is de Santpoortse molen de „Santhaes” uit 1799. Het is een achtkantige molen van het type bovenkruier, met wieken naar Zaans model Hoewel de „Santhaes” als korenmolen niet meer werkt, is het nog steeds mogelijk de wieken te laten draaien en de grote stenen in beweging te zetten. Een speciaal daarvoor aange trokken molenaar laat heel deze gewel dige machine eens per maand draaien In tegenstelling met vorig jaar is „De Santhaes” op de Nationale Molendag voor het publiek geopend. In augustus ’73 moesten drie van de vier leden van het dagelijks bestuur hun functie neerleggen en dit was aanleiding om de Kulturele Stichting De Velser Gemeenschap mee te delen dat het wei nig zin had de Velser Jeugd Centrale op deze wijze verder voort te zetten. Een en ander werd besproken bij de Velser Gemeenschap en er werd een commissie ad hoe in leven geroepen. Deze kreeg de opdracht te onderzoeken of er een ander orgaan in plaats van de V.J.C. moest komen. Bij een positieve uitslag van dit onderzoek heeft de commissie ad hoe de opdracht een definitieve organisatievorm voor te bereiden. De werkgroep ad hoe krijgt een jaar (1974) om tot een eindrapport te komen Alle bij de Velser Jeugd Centrale aangesloten instellingen werden van een en ander op de hoogte gesteld. Het is praktisch ondoenlijk alle activi teiten op te sommen, waarbij de Velser Gemeenschap betrokken is. De taak van dit orgaan is veelomvattend, zodat de splitsing van de oude V.G. in de Stich ting Samenlevingsopbouw Velsen (STI- SA) en de huidige Kulturele Stichting De Velser Gemeenschap in elk gevaf bij het doornemen van zo’n jaarverslag overkomt als een initiatief dat voor beide organen slechts heilzaam kan wer ken. UMUIDEN. Ook deze week liet de aanvoer weer te wensen over, zeker ten aanzien van de grote eenheden, die voorzover ze nog niet binnen waren, Mr de havens werden teruggeroepen, lij kwamen aan de donderdagmarkt met haar kleine ladingen. Daarna wer den zij in gereedheid gebracht voor de vangst op nieuwe haring, welke vandaag begint. Verwacht mag worden dat 24 eenheden zullen uitvaren. Zij mogen uitsluitend gezouten haring aanvoeren en zijn verplicht deze buiten de Noord- doelstelling nog zou moeten voortbe staan, of dat daar een ander orgaan en met welke doelstelling voor in de plaats zou moeten komen. UMUIDEN. Maandag 25 maart Mk. Rose Marie KW. 34 naar de Liver pool Baai, Anna Lydia KW. 194 naar de Liverpool Baai. Maandag 1 april Mk. Deo Volente II KW. 11 naar de Liverpool Baai. Donderdag 25 april Hektrawler Eg- mond IJm. 36. Vrijdag 26 april MT. Caroline VL. 90. Zaterdag 27 april Hektrawler Rijn mond III KW. 44, Schout Velthuys KW.49, Tetman Hette KW.74. Onderne ming I SCH. 90. Maandag 29 april Hektrawler An nie Hillina KW. 170, Cornëlis Vrolijk Czn SCH. 171. MT. Geertruida KW. 80, Ursinus VL. 1. Woensdag 1 mei Hektrawler Willy KW. 141. Vrijdag 3 mei MT. Haarlem IJM. 9. Zaterdag 4 mei Hektrawler Jan Maria KW. 171. Maandag 6 mei MT. Rean IJM. 29, Robert IJM. 30, Wiron II IJM. 211, Ora et Labora KW.51, Jacob KW.55, Albatros KW.87, Brittenburg KW.121, Marry Mar tin KW.149, Soli Deo Gloria KW. 152, Onderneming III SCH. 117, Antje TX.46 MK. Gelria IJM.18, Drie Gebroeders IJM.20, Maarten Cornelia IJM.44, Janny Jacoba KW.4, Willem Adriana KW.25, Ada KW.29, Pelikaan KW.88, Wilma KW.113, Tiny KW.145, Gijsbert Marian KW.150, Cornelia KW.174, Elly KW.187, Hans KW.189, Yvonne Yolanda KW.206, Enavant KW.210, Jana KW.213, Agatha KW.214, Anna Hendrika KW.215, Maco KW.217, Arie Jacob KW.221, Jacob Seni or KW.226, Dieuwina WR.45. Johanna Cornelia WR.57, Leendert Jan SCH.256. Dinsdag 7 mei ML. Arend Cornells KW. 205, MK. Johanna Helena KW.206, Alida Jacoba KW.195. molens die x 'x'

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5