Oudere vrouwen komen moeilijk aan het werk Vragen over lonen in sociale werkplaats bedrijvenbii; verpakkingen verbieden Dagbladtekst was omstreden examen Gebruik van misleidende Werkgroep bestudeerde bijstandswet: i ui „Economie kan expansiever” iw'-X - u GELD w ■F w 'T It lag 1 rtier nt, het 1 Verpleegsters in DRIE VAKCENTRALES SCHRIJVEN Ib RAPPORT: Engeland EUROPEES PARLEMENT AKKOORD: p VEEL KLACHTEN BIJ HUISHOUDSCHOLEN *1 eit! betogen HU II ry mr/ 14 15 ECONOMIE MEI DINS D A G 1 4 1974 Gepraat Onderwijs Minister Lubbers: (Door Jos Ahlers, onderwijsredacteur van School) MAVO LBO VWO Op de huishoudscholen regende het maandag klachten over een kranten tekst. Op de lts’en werd diezelfde tekst evenwel mild beoordeeld. En daar zit hem precies de kneep: leerlingen die een 3-jarige en leerlingen die een 4-jarige opleiding achter de rug hebben, kregen hetzelfde examenwerk te maken. «E I w f Minimumloon is te weinig Britse verpleegsters hebben gisteren in Londen gedemonstreerd voor meer loon en betere arbeidsvoorwaarden. Vijfdui zend jonge vrouwen togen gisteren, ter wijl zij in spreekkoren hun eisen kracht bijzetten, over de bekende Regent Street naar „Speakers Corner”. In een petitie aan de Britse minister van Volksgezond heid hebben de betoogsters laten weten dat, wanneer hun eisen niet binnen 21 dagen zullen worden ingewilligd, onge veer 100.000 verpleegsters met hun werk zullen kappen. „We gaan niet staken”, zeggen de verpleegsters, „maar we zullen gebruik maken van ons recht een ande re baan te zoeken”. DEN HAAG (ANP). Vrij algemeen vraagt men zich in de vaste commissie voor Sociale Zaken af of het belonings systeem voor de werknemers in de socia le werkplaatsen niet aan wijziging c.q. verbetering toe is. van de Algemene Bijstandswet. De uit keringen zullen structureel worden aan gepast en per 1 juli worden opgetrokken tot het netto-minimumloon. Minister Boersma van Sociale Zaken zette uiteen dat de integratie van de loonstructuur van hoofd- en handarbei ders nog maar kortgeleden op gang is gekomen. In Groningen valt nog het een en ander te doen, maar globaal is toch wel een oplossing bereikt. Met de tien loongroepen zal eerst wat ervaring opgedaan moeten worden, ter wijl het overleg met de werknemersver tegenwoordigers nog steeds gaande is. Bij sollicitaties worden deze vrouwen ook al erg vroeg „oud” gevonden: het SWOV noemt een gemiddelde van 35 a 40 jaar, terwijl bijvoor beeld in de administratie 25 jaar al als „te oud” wordt bestempeld. Gesteld wordt dat het goed zou zijn, als eens een voor iedereen toegankelijk budget werd opgesteld. Daardoor zou het bedelingskrakter aan de bijstand ontno men kunnen worden. Dan zou een bij standsnorm ontstaan, die inhoud heeft. De voor Ook het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs begon der traditiegetrouw met Nederlands. Gymnasium- en athe- neumkandidaten moesten een samenvat ting van maximaal 500 woorden maken Hij stelde, dat de investeringen verder moeten worden bevorderd, Een eerste aanzet is daartoe al gegeven door de investeringsaftrek 2.49- 6.07- 6.43- l eer, ime« als dl ant UTRECHT (ANP). „Het is verant woord om te streven naar een ietwat expansievere economie”. Minister Lub bers van Economische Zaken zei dit gisteren in Utrecht bij de opening van de technobeurs en de vakbeurs algemene toelevering. Tijdens de gisteren gehouden openbare vergadering van de commissie vroegen zowel de heer Veilenga (PvdA) als de KVP’er Hermsen aan minister Boers ma om te onderzoeken of afgestapt kan worden van de indeling in tien salaris groepen en daarvoor een stelsel in de plaats te stellen met periodieken waar aan maxima en minima gekoppeld zijn. De werkgroep heeft zich een jaar lang met de problemen beziggehouden, die zich bij de uitvoering van de Bijstands wet voordoen. Zij draagt argumenten aan voor de stelling, dat in de Bijstands wet tegenstrijdigheden zitten, die scha delijke gevolgen hebben voor de bij- standontvangers en voor de ambtenaren- Aan de hand van praktijkvoorbeelden wordt ook geïllustreerd, dat de algemene Daarnaast stelden de woordvoerders van PPR en CPN, respectievelijk mevr. Van der Heem-Wagemakers en Fré Meis, dat beloond zal moeten worden aan de hand van wat de werknemer verdiend zou hebben in d e CAO van zijn laatste werkkring. Algemeen was ook het ver zoek om de positie van de hooggekwali ficeerde hoofdarbeider, die bijvoorbeeld aan een universiteit verbonden is, over eenkomstig de door hem geleverde pres tatie te betalen. De kritiek richtte zich ook op de lengte van de twee teksten. Er moest toch zeker eerst 25 minuten gelezen worden en een docent vroeg zich af, of er op deze manier soms ook een leestest wordt ingebouwd. De leerlingen die het keuzevak biologie hebben gehad, waren dat, aldus Bersani „voor de gemiddelde consument welhaast onverteerbaar” is. Maar indien dit programma geheel wordt uitgevoerd zal het de positie van de consument aanzienlijk versterken, al dus het parlement, dat onder zeker voorbehoud dit programma goedkeurde. Naar het voorbeeld van de consumen- ten-ombudsman, dat met veel succes in Zweden wordt toegepast, zou de com missie kunnen overwegen een de gehele gemeenschap omvattende klachtendient op te richten, die snel werkt en voor advieskoersen buitenlands In het verleden heeft de overheid het volgens het SWOV te veel bij ge praat gelaten. Enkele broodnodige maatschappelijke voorzieningen ontbreken. De afstand tussen wo nen en werken dreigt steeds langer te worden en ook onder vrouwen neemt de pendel snel toe. Dit on derstreept volgens het SWOV de noodzaak van een beleid dat erop is gericht „het werk naar de men sen te brengen”. Crèches ontbreken te veel. Op de huishoudscholen stond maan dagmiddag „wiskunde, waaronder reke nen” op het programma. Het waren leuke praktische opgaven, maar de kan didaten verdronken in het cijferwerk. Het was bovendien zo veel, dat er overal over tijdnood werd geklaagd. De lts-leerlingen maakten op hun eer ste examendag de open vragen van En gels. De opstellers kunnen tevreden zijn: zonder uitzondering werd over goed en gevarieerd examenwerk gesproken. Hier en daar noemde men het zelfs gemakke lijk, en dat woord hoor je tijdens de eindexamens niet zo vaak. Over de economische situatie van dit moment zei hij, dat het gevaar van deflatoire proces sen tengevolge van de hoge olierekeningen nog niet geheel ge weken is. Hij noemde het een positief punt, dat de investeringsgeneigdheid in de Verenigde Staten weer een grote vlucht heeft genomen. Ook West-Europa kan daar de vruchten van plukken als het er tenminste in slaagt, het afbraak proces in het vrije handelsverkeer een halt toe te roepen. Maar belastingmaatregelen alléén zijn niet voldoende. Volgens hem aarzelen ondernemers nogal eens met het uitvoe ren van plannen omdat de wetten inge wikkeld zijn en omdat ze vaak in onze kerheid verkeren over het krijgen van de nodige vergunningen en over de tijd die daarna nog verloopt voordat bepaal de plannen kunnen worden verwezen lijkt. De procedures zullen helderder moeten worden. In 1970 had ongeveer 80 pefcent van alle vrouwen tussen de 20 en 65 jaar in ons land geen enkele beroepsopleiding afgemaakt. „Dat schort eraan” zegt ook, dat vrouwen op vele manieren „tersluiks” wor den gediscrimineerd, onder meer doordat ze (vaak veel) minder ver dienen dan mannelijke collega’s van ongeveer dezelfde leeftijd met dezelfde functie. Vooral bij part timers noemt het SWOV ook de arbeidszekerheid veel te klein. Gro te groepen part-time werkende vrouwen vallen nog altijd niet on der een cao. In de praktijk blijkt ook, dat ziekte van man of kinde- vrouwen weer gaan werken en veel van hen deden teleurstellende ervaringen op. Het SWOV schat, dat ongeveer driekwart van de „te ruggekeerde” vrouwen de laatste tien jaar part-time werk heeft ge daan. Maar de bedrijfseconomische bezwaren tegen werkneemsters met een gedeeltelijke werkweek of -dag blijken erg zwaar te blijven wegen. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden vandaag: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Zo zou de commissie tevens een richt lijn over huurkoop en consumentencre- diet moeten uitvaardigen, waarin met name de voorwaarden worden bepaald waaraan dergelijke contracten dienen te voldoen (o.a. terug te betalen bedrag, duur van de lening, jaarlijkse rente, aanbetaling en sancties in geval van vertraagde terugbetaling). De neiging be staat, aldus Bersani, steeds gemakkelij ker dergelijk krediet te verlenen, maar anderzijds zijn de voorwaarden waarop het wordt verleend veelal eenzijdig en ondoorzichtig. ren veel extra problemen met de werkgever oplevert. Het SWOV stelt dan ook voor, na te gaan hoe ouders bij ziekte van hun kinderen betaald verlof kunnen krijgen. Maandagmiddag werd het eerste deel van handelskennis gemaakt. Bij Mavo-4 (bijna 68.000 kandidaten) klonken daar bij de eerste klachten. Op de ene school zei men dat het werk boven de krachten van de 16-jarigen lag, en op een andere dat het resultaat van dit werk zeker geen inzicht gaf in de kwaliteiten van de leerlingen. Op een derde school kwam een docent met de kwalificatie „voetbalpoolachtig”, maar op een vierde school wilde men toch ook kwijt dat je met inzicht een heel eind kwam. Docen ten meenden dat leerlingen die 20 van de 40 meerkeuzevragen goed hebben, wel een zes zouden moeten krijgen. De hantering van het netto-minimum loon als basis betekent volgens de werk groep geen grotere rechtszekerheid voor de bijstandsontvanger. De gemeentelijke overheden kunnen geheel verschillend handelen bij het effectueren van het recht. Het is geen uitzondering dat een gezin niet meer dan zestig percent van de bijstandsnorm krijgt. In feite voert de gemeentelijke overheid door vermin dering van de minimumuitkering een niveau onder het bestaansminimum in. LUXEMBURG (ANP). Het komt voor dat fabrikanten prijs en verpakking van hun produkten ongewijzigd laten, maar de inhoud van de verpakking met bijvoorbeeld een kwart verminderen. Daarom moet de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, niet slechts bepalingen uitvaardigen voor ge bruiksvoorschriften op de verpakkingen, maar ook het gebruik van misleidende verpakkingen verbieden. Het Mavo heeft het aantal zwoegers gisteren met ruim 70.000 uitgebreid. Bij Mavo-4 ging de kop eraf met een be schouwing van mr. Slagter over het vraagstuk van de vrije 'ijd. Over dat begin was eigenlijk niemand erg ontevre den. Mavo-3 boog zich intussen over een zeer lange tekst over diepzeeonderzoek. Een analyse maakte duidelijk, dat meer dan 316 duizend van de bijna 348 duizend bijstandsontvangers niet geacht kunnen worden binnen het huidige eco nomische bestel op enigerlei wijze vol doende te kunnen voorzien in hun in komsten: bejaarden, mensen in inrichtin gen, mindervaliden, oorlogsslachtoffers, alleenstaande moeders met kinderen, zieken en een kleine groep vrij kansloze werklozen. 2.59 6.37 6.73 103.75-106.75 36.25- 39.75 9.90- 11.10 2.59- 2.69 51.50- 55.00 88.00- 91.00 58.50- 61.50 47.75- 50.75 42.50- 45.50 14.22- 14.52 4.27- 4.57 8.20- 9.50 68.75- 71.75 16.00- 19.00 iedereen gratis toegankelijk is. De ge dachten van de commissie, zoals gefor muleerd in het voorlopige programma, lijken echter meer in de richting van het verzamelen van jurisprudentie te gaan. In het algemeen, aldus het parlement, dienen de consumentenorganisaties zoda nig te worden versterkt dat zij de be leidsvorming kunnen beïnvloeden. Dit kan door overheidssteun, die de autono mie van de organisaties niet mag aan tasten. In het raadgevend comité van verbruikers, dat vorig jaar september is opgericht, zouden de specifieke consu mentenorganisaties sterker moeten zijn vertegenwoordigd. Drs. Lubbers stelde verder, dat inves teringen goed moeten aansluiten op de situatie in de verschillende sectoren van de arbeidsmarkt. van een stuk van prof. Gadourek over maatschappijwetenschappen. Het stuk telde 2150 woorden en dat vonden nogal wat betrokkenen te veel. Het vorig jaar kreeg het VWO echter een tekst van 2300 woorden en het jaar daarvoor van 2000. Uitzonderlijk was die lengte dus zeker niet, maar de vroegere hbs-teksten waren wel korter. Een probleem is, dat je op school nooit echt kunt oefenen, omdat je geen tweeëneenhalf uur Ne derlands achter elkaar hebt. In 1976 zijn deze problemen de wereld uit, maar nu zijn de huishoudscholen nog driejarig, en de meeste Its-afdelin- gen al vierjarig. Op beide scholen kreeg men twee forse artikelen met meer keuzevragen voor de neus. Het eerste stuk werd toegeschreven aan het Breda se dagblad „De Stem”, maar verscheen in een aantal kranten en is van de hand van een Arnhemse journalist. De titel: De Veluwe, ons laatste bolwerk? In dat dagbladverhaal zaten woorden als desa streus, ecologie en planologisch. En daar bleken veel huishoudschoolleerlingen he lemaal geen raad mee te weten. Het tweede stuk kwam uit „Vrij Nederland” en verontrustte de kandidaten heel wat minder. bijstandswet de uitvoeringsorganen (de gemeentelijke sociale diensten) noopt tot willekeur en dat de wet leidt tot rechts onzekerheid voor wie ze in hett leven is geroepen. De Bijstandswet vormt als sluit stuk van de financiële sociale zekerheid in ons land voor ruim zes percent van de bevolking de basis voor bestaans zekerheid. De wet spreekt alleen over de rechtsplicht van de overheid. Het recht op bijstand is er niet in geformuleerd. Dit heeft tot gevolg, dat de overheid vaststelt welk recht iemand wordt gege ven. Bovendien stelde iedere gemeente eigen normbedragen vast. Thans geldt als richtlijn: de minimumuitkering rela teren aan het minimumloon. De inflatie noemde drs. Lubbers een „wat moedeloze aangelegenheid”. Hij voegde hieraan toe, dat een nieuwe re valuatie van de gulden niet meer aan de orde is omdat in Europa op het ogenblik vrijwel alle valuta zweven. bovendien wel wat in het voordeel bo ven degenen die aardrijkskunde en ge schiedenis kregen. Men zal met name bij de huishoudscholen erg soepel met de normering moeten zijn. Een snelle do cent had het werk maandagavond al nagekeken. Zijn leerlingen zaten op een gemiddelde van 20 fouten. DEN HAAG (ANP). Dat het netto-minimumloon gelijk is aan de „noodzakelijke kosten van het be staan” is in strijd met de werkelijk- heid. Nog niet de helft van wie bij stand ontvangen, krijgt met ingang van 1 juli het minimumloon. Voor een gezin met twee kinderen is be- tijferd, dat het tekort in 1973 4.196,40 beeft bedragen. Tot deze conclusies is een werkgroep tekomen, die werkte aan de uitvoering Ook de vrouwen zelf belemmeren volgens het SWOV hun verdere emancipatie, onder meer doordat ze gebrekkig zijn georganiseerd in de vakbeweging. Van de werkende vrouwen is maar 14 percent lid van een vakbond, van de mannen 50 percent. Enkele concrete wensen die „dat schort eraan" noemt zijn: het toe gankelijk maken van beroepsoplei dingen voor part-timers, het tot stand brengen van een „open school”, het verlengen van de duur van bevallingsverlof en -uitkering tot tien weken na de bevalling, alsmede subsidieregelingen en een urgentieplan voor het oprichten van crèches. Winst Gist-Brocades behoorlijk. De winst van Gist-Brocades is over de eerste maanden van 1974 behoorlijk geweest. Dit heeft de voorzitter van de raad van commissarissen, mr. W. H. Fockema Andreae, meegedeeld op de jaarvergadering. De voorzitter van de raad van bestuur, ir. E. W. ter Horst, zei dat de winst over 1974 niet zo groot zal zijn als in 1973, toen de nettowinst steeg van f 9.4 mln tot ƒ23,3 mln. De toestand in Portugal moet volgens de heer Te Horst nog worden afgewacht. Gist-Brocades heeft vier ondernemingen in Portugal waarin voor 50 pet of meer wordt deelgenomen. Afgifteprijs pandbrieven. De Westland- Utrecht Hypotheekbank en de Friesch-Groningsche Hypotheekbank hebben de afgifteprijs van hun 10 pet pandbrieven verlaagd van 100 tot 98,5 pet. De verlaging gaat dinsdag in, aldus de banken. Het onderwijs dat grote groepen vrouwen hebben gevolgd, maakt hun positie er ook al niet beter op. Dividend Elsevier. Uitgeversmaatschappij Elsevier zal aan de op 17 juni te houden jaarvergadering voorstellen over 1973 een dividend per aandeel van 20 uit te keren van onveranderd 4,20 in contanten alsmede 4 pet (v. j. drie-eenderde pet) in belastingvrije agio-aandelen. De omzet in 1973 is met 18,3 pct (V.J. 17 pet) gestegen. Evenals in 1972 is de behaalde omzet stijging vrijwel geheel autonoom, aan gezien in 1973 geen belangrijke nieu we ondernemingen tot de groep zijn toegetreden. De winst voor belastingen nam met 23,8 pct toe van 21.4 mln tot 26,5 mln. De netto concernwinst (na belastingen en voor afschrijving meerwaarde deelnemingen) steeg van 12,7 mln tot 15,1 mln, aldus Else vier. het jaarverslag zal over 14 dagen verschijnen. Stevingroep. De Stevingroep NV heeft in het afgelopen jaar een omzet behaald van 995 miljoen gulden, aldus het jaarverslag. Het betekent een aanzien lijke stijging ten opzichte van 1972, toen 642 miljoen gulden werd omge zet. De stijging werd voornamelijk bereikt door enkele belangrijke over names, waaronder de Koninklijke Maatschappij Wegenbouw in Utrecht. He autonome omzetgroei was veel be scheidener en bedraagt circa 35 mil joen. De Stevingroep zal zijn aandeel houders voorstellen een dividend van 4,50 in contanten uit te keren of een uitkering in aandelen te doen ten laste van de agioreserve van 2 per aandeel van nominaal 20. Wanneer alle aandeelhouders besluiten de laat ste mogelijkheid te kiezen, dan gelooft net bestuur over 1974 de winst per aandeel (in 1973 15,36) op hetzelfde niveau te kunnen handhaven. Hoechst-fabrieken. De chemische indus trie kampt met een tekort aan ethy- leen. Bij het Duitse Chemie-concern Hoechst is het tekort aan ethyleen zo nijpend, dat plannen om bij Vlissingen drie nieuwe fabrieken te bouwen op losse schroeven zijn komen te staan. Met de uitvoering van dit project is *n bedrag van enkele honderden mil joenen guldens gemoeid. De Italiaanse christen-democraat Gio vanni Bersani, die dit gisteren in het Europese parlement in Luxemburg te berde bracht, deed nog andere voorstel len waarmee het parlement zich ak koord verklaarde. Op uren van vergelijkbare kijkdicht heid dient ten minste even veel tijd aan consumentenvoorlichting te worden be steed als aan t.v.-reclame, vooropgesteld dat de voorlichting objectief is en de concurrentieverhoudingen niet worden verstoord. De Europese commissie heeft de mi nisterraad van de EEG een voorlopig programma inzake voorlichting en be scherming van de consument voorgesteld UTRECHT (ANP). De positie van de vrouw op de arbeidsmarkt is erg zwak. De werkgevers hebben weinig bereidheid getoond om hun organisatie aan deze speciale groep aan te passen. Dit staat in een publikatie van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Vakcentra les, het wetenschappelijk bureau van NVV. NKV en CNV, getiteld „Dat schort eraan”. De brochure is gesdhreven door de journalisten S. Baart en P. van Seeters, die zich daarbij hebben gebaseerd op een uitgebreid SWOV-onderzoek, dat speciaal was gericht op de proble men van grote groepen oudere vrouwen bij het terugkeren naar de arbeid. Tussen 1960 en 1971 zijn meer dan een kwart miljoen Nederlandse Over de inhoud van het stuk liepen de meningen erg uiteen. Nogal wat kandi daten waren zeer tevreden over het stukje maatschappijkritiek, maar docen ten klaagden over structuurloosheid en over goeddeels achterhaalde kritiek. Gistermiddag moesten 50 meer-keuze- vragen Engels worden beantwoord, en dat was bepaald moeilijk werk. Het vervelende was, dat het bij heel wat vragen niet zozeer om het Engels ging, dan wel om de interpretatie van wat de auteur had bedoeld. Als het in het Nederlands gesteld was geweest, zou men dezelfde problemen hebben gehad. Een in Amerika geboren kandidaat vond het ook erg moeilijk, ondanks het feit dat hij thuis Engels spreekt. Net als bij het Nederlands waren er ook veel klachten over de hoeveelheid tekst. De kandidaten hadden de handen meer dan vol. S... 11» M

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15