PAIGC wil onmiddellijk onderhandelingen beginnen Hoofdredacteur Ec Accent neemt ontslag III he Beneluxministers zijn het bijna eens Straks al met 18 jaar Hamsteren moet meerderjarig geregeld worden L: m ac Portugal Eerherstel voor Delgado in oooEniïfeffl dit OD®g] in Brand: schade van m oenen il ii Afluisterpraktijken in V.S. veroordeeld Andere aanpak Europese problemen Voorzitter Istiqlal overleden MOORD WORDT NU WELLICHT OPGEHELDERD 0 BINHEN- EN BUITENLAND 2 MEI 1974 DINSDAG 1 4 PINI SAM-raketten Minister Van Agt: Topconferentie Bestemming extra opbrengst aardgas nog onbekend □na (Van onze redacteur in Barcelona) Asiel it Stakingen MADRID. De Spaanse autori teiten bereiden zich voor om de nieuwe leiders van Portugal be hulpzaam te zijn vor het eerherstel van Humberto Delgado, die waar schijnlijk een staatsbegrafenis in Lissabon zal krijgen. Een officiële woordvoerder bevestigde ons dat de Portugese overheid inderdaad officieus reeds bepaalde inlichtin gen van Spanje heeft gevraagd om eindelijk de moord te kunnen op helderen op de toenmalige oppositie leider. Foor mijnheer Jansen die morgen jubileert. Begraven Portugees overgangskab inet bijna gereed (Van een speciale medewerker) (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE WEERRAPPORTEN ht INTERHORR’ De Benelux-ministers bleken van oor deel dat geprobeerd moet worden hierin verandering te brengen. Dit behoeft nog niet te betekenen dat op de volgende EEG-ministerraadszitting van de minis ters van Buitenlandse Zaken, begin juni, een „Benelux-initiatief” wordt gepresen- teeerd. Het kan best zijn dat bijvoor beeld één Benelux-land een resultaat in de gewenste richting poogt te bereiken en dat dit streven dan door de andere Benelux-partners zo krachtig mogelijk wordt gesteund. Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Droog, zonnig en warmer. Aantal uren zon: 6 tot 15. Minimum tempe ratuur: omstreeks 12 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 23 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. 13 21 22 19 18 22 24 20 19 17 22 14 21 15 22 22 22 16 23 22 13 20 21 21 20 19 16 23 10 10 9 9 9 9 10 10 10 9 6 16 12 11 11 9 10 12 1 5 8 15 9 5 7 8 12 10 10 12 3 5 15 12 3 10 11 15 17 16 13 uur uur Een bestand zou er pas kunnen ko men, „als de Portugese troepen al hun operationele acties staken”. De PAIGC stelt twee voorwaarden voor het begin nen van onderhandelingen: Erkenning van de republiek Guinee- Bissau en van het recht van het volk van dit land, en van de Kaapverdische eilanden, op zelfbeschikking en onafhan kelijkheid. (financiering consultatiebu- Mozambique in het proces van zelfbe schikking zelf zijn toekomst te laten kiezen. In Griekse scheepvaartkringen circu leren berichten dat de voormalige Ame rikaanse vice-president Spiro Agnew, die dezer dagen een „zakenreis” door Grie kenland maakt, op zoek is naar een betrekking bij de Griekse reder lonnis Latsis. Wie geert, uiterl: ook c zakeli recen Gron< gen a De breki: gehei: gen 1 passii derst< ment raai” Dri we k drukl legge moet infon recht voor seert, Wmt ia binnen- en buitenland Bon op Maan op w zw w wzw wzw w w wzw w wzw w no o z w zw w auto’s de grens over in Villanueva del Fresno, nabij Badajoz. De plaatselijke PIDE-chef, Gonzalez Semedo, stelde de vier inzittenden aan de Spaanse grenspo- Vro maant en pi gepub kende en Ja ber 11 dorp kou i: De lov, en di hun hebb WE] ming Sovjet het n: lopenc blad het e Sovjei E moi Sur fun ner var en zijl er gel gec wa pai p naa de dig( ten] kek weg vol] Inf< zijn ki. zie he Di As Ps er lijk de kans ziet om zijn taak te voltooi en. di Oï g( g< et hi licht bew. onbewolkt licht bew. zw. bew. zw. 10 17 25 20 10 10 1 15 8 12 0 0 0 0 0 0.5 6 0.3 0 0.3 0 0.1 0 0.2 7 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 8 0 0 0 0 WASHINGTON (Reuter, DPA).— Het Amerikaanse opperste gerechtshof heeft gisteren met algemene stemmen afluis terpraktijken van het ministerie van Justitie onder ex-minister John Mitchell als onwettig veroordeeld. Belangrijke kabinetsposten zouden ook zijn weggelegd voor de socialist Mario Soares, de communist Alvaro Cunhal, en de centrum-democraat Francisco da Car- neiro. De verwachting is dat het kabinet gedeeltelijk uit politici en gedeeltelijk uit technocraten zal bestaan. Diploma tieke kringen in Lissabon menen dat De Spinola werkt aan een kabinet „dat links staat, maar naar rechts leunt”. In de Portugese plaats Panasqueira zijn ongeveer 1400 arbeiders van een wolfram-mijn in staking gegaan. Ze ei sen een hoger minimumloon en betaling van een 13de maand salaris. In Covilha staken duizenden arbeiders in de wolin- dustrie voor hogere lonen. Volgens de minister hadden de Neder landse gemeenten tijdens de periode van de benzinedistributie voldoende moge lijkheden om tegen het hamsteren van benzine op te treden. In de meeste gemeenten zouden daarvoor al verbods bepalingen bestaan en anders zou de Hinderwet uitkomst kunnen geven. De strafbaarheid van de benzineopslag volgt volgens de minister niet uit de Distribu- tiewet zelf. Amsterdam geh. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen LISSABON, ALGIERS (AFP, Reuter, AP). In Portugal heeft junta- leider generaal Antonio de Spinola gisteren vergaderd met politici, die naar alle waarschijnlijkheid leidende functies zullen krijgen in de over gangsregering. Hij had besprekingen met dr. Adelino da Palma Carlos, een 69-jarige hoogleraar en zakenman, die wordt beschouwd als kandidaat voor het premierschap. Vrienden van Da Palma Carlos beschrijven hem als een „centrumrechtse conservatieve democraat”. Het gistermiddag op het kasteel Stuy- venberg aan de rand van Brussel ge voerde gesprek betrof vooral de werk wijze die in de gemeenschap gevolgd zal moeten worden om de vele actuele problemen beter dan tot dusver het hoofd te kunnen bieden. Toen in de ministerraad van de Euromarkt begin vorige week de problemen behandeld waren die door de Italiaanse bemoeilij king van een groot deel van de invoer gerezen zijn, zaten in de ene zaal de ministers van Buitenlandse Zaken te praten, in een andere zaal onderhandel den de ministers van Landbouw. RABAT (AFP).Allal el Fassi voor zitter van de Istiqlal de traditionele oppositiepartij in Marokko, heeft giste ren een hartaanval gekregen tijdens een gesprek met het Roemeense staatshoofd, Ceausescu in Boekarest. Allal el Fassi stierf op weg naar het ziekenhuis. Hij is 64 jaar oud geworden. leiden dat kinderen vanaf 18 jaar geen toestemming meer nodig hebben voor het sluiten van een huwelijk.. Het ver schijnsel van de beperkte handlichting, d.w.z. dat in zeer speciale gevallen aan minderjarigen het recht gegeven wordt rechten en verplichtingen aan te gaan (bijvoorbeeld bij overerving van een zaak door minderjarigen) zal dan waar schijnlijk verdwijnen. De heer Bauer kon gisteravond niets zeggen over mogelijke verdere gebeurte nissen binnen de redactie, die nu zes man plus een hoofdredacteur telt. „Wij hebben vanaf het begin onderling afgesproken eikaars standpunten te respecteren. Er worden geen gezamenlijke acties voorbe reid”, aldus de heer Bauer. Dit is een typisch voorbeeld van het zogenaamde „gefractioneerde behande len” van de vraagstukken. Deze nega tieve aanpak van de problemen is op het ogenblik eigenlijk kenmerkend voor alle vraagstukken waarmee de gemeenschap worstelt. De bewindslieden hadden de maandag morgen gewijd aan een routinevergade- ring van het Benelux-comité van minis ters dat in belangrijke mate de voorbe reiding van de zogenaamde Benelux- topconferentie betrof. De werkzaamhe den van de daarop gerichte ambtelijke werkgroepen zijn nog niet voltooid, doch nieuwe impulsen zijn gegeven opdat die werkzaamheden half juni klaar kunnen zijn. Eind juni willen de ministers dan nagaan of de bereikte vorderingen vol doende zijn om in het najaar een top conferentie bijeen te roepen. Men mikt nog steeds op oktober. litie voor met de uitleg: „Onze collega’s gaan een uitstapje naar Sevilla maken". Hun namen waren: Tavares (chef van de PIDE in Angola) Vurriva Baral, Ro berto Coimbra en Castro de Souza. De eerste drie bleven in een landgoed op slechts twee kilometer van de Portugese grens, aan de overkant waarvan zich een ander landgoed bevond dat eigendom was van een PIDE-chef. mond voorbij had gepraat, en in april Castro de Souza, die veel te veel wist van het hele plan. De aanvragen van de Spaanse rechter aan de Portugese overheid om uitleve ring van de moordenaars, werden altijd afgewezen door Salazar, die Delgado’s echtgenote ook toestemming had gewei gerd om haar man in Portugal te mogen begraven (hij werd tenslotte in Villanue va del Fresno ter aarde besteld). Ook Caetano antwoordde in 1970 nog op een nieuwe aanvraag, dat „geen enkele ver dachte in deze zaak zich in Portugal ophield en dat er geen enkele Portugees bij de moord betrokken was”. DEN HAAG. Het kabinet-Den Uyl wil haast gaan maken met de verlaging van de meerderjarigheidsgrens van 21 tot 18 jaar. Diverse ministeries overleggen nu met elkaar welke wetswijzigingen hiermee gepaard dienen te gaan. Ver wacht wordt dat niet voor begin volgend jaar een kabinetsvoorstel naar de Tweede Kamer zal gaan. Zodra de nieuwe regering in Portugal officiële stappen kan ondernemen, zal Spanje alle nodige medewerking verle nen. Dit misschien niet zozeer uit sym pathie voor Delgado of voor het nieuwe bewind in Lissabon, dan wel omdat zo eens en voorgoed bewezen kan worden dat Spanje niets met die zaak te maken had. Ook omdat de speciale rechter die indertijd voor het onderzoek werd be noemd, senor José Maria Crespo Mar quez een zeer onafhankelijk gezind en volhardend man die ondanks de te genwerking van Salazar en Caetano een uitgebreid en zeer volledig dossier over de moord had samengesteld nu einde- Maar hij was bezorgd over de op komst van een klein aantal mensen die „besloten hebben een emotionele sfeer te scheppen die niet bevorderlijk is voor het bereiken van een volkomen multira ciale harmonie die onmisbaar is voor de nieuwe levenswijze van de Portugese wereld”. Generaal Da Costa Gomes zei verder dat het Frelimo onlangs moderne Russi sche SAM-raketten heeft gekregen, en, deze wapens gebruikt tegen militaire vliegtuigen boven Mozambique. Het is de eerste officiële aanwijzing van Portugese zijde dat het Frelimo over moderne, hoogontwikkelde wapens beschikt. Kannunik Burgess Carr, de secretaris generaal van de conferentie van kerken in geheel Afrika, heeft gisteren op een bijeenkomst van de conferentie in Loe- saka het Vaticaan beschuldigd van „me deplichtigheid aan de Portugese terreur” en de Afrikaanse christenen opgeroepen de bevrijdingsbeweging te steunen. In Oporto hebben duizenden mensen gisteren een enthousiaste ontvangst be reid aan de socialistische hoogleraar Emilio Guerreiro, die na 40 jaar balling schap in Portugal terugkeerde. Deze uitspraak van de negen leden van het hoogste rechtsorgaan van de V.S. kan leiden tot het staken van de vervolging van talrijke verdachten in zaken als onwettige kansspelen en han del in verdovende middelen waarin de aanklacht is gebaseerd op bewijsmateri aal dat door afluisteren is verkregen. De PAIGC is bereid tot onderhande lingen alvorens een bestand ingaat. Als voorwaarden voor een bestand verlangt de PAIGC terugtrekking van de Portu gese „bezettingstroepen” binnen de ka zernes en beëindiging van „alle daden van agressie” .tegen het volk van Gui- nee-Bissau. De 67-jarige Canadees Clarence Wi seman is tot nieuwe generaal van het internationale Leger des Heils benoemd. Hij volgt de Zweed Erik Wickberg op, die in juli met pensioen gaat. De bankier Vasco Vieira de Almeida wordt getipt als minister van Financiën. De Afrikaanse partij voor de onafhan kelijkheid van Guinee-Bissau en de Kaapverdische Eilanden (PAIGC) stelt in een gisteren in Algiers gepubliceerde verklaring onderhandelingen met de nieuwe machthebbers in Portugal voor over een politieke oplossing in het con flict. De PAIGC wil daar onmiddellijk mee beginnen, met of zonder een staking van het vuren. Een officiële woordvoerder van de Spaanse regering verklaarde ons maan dag categorisch dat er niet één enkele aanvraag voor politiek asiel door ge vluchte PIDE-agenten in Spanje is inge diend. Voor zover het de Spaanse rege ring aangaat, bevindt zich dus geen en kel lid van Portugals eens zo gevreesde politieke politie in Spanje. Dat neemt natuurlijk niet weg dat alle buitenlan ders die met geldige identiteitspapieren over de Spaanse grens komen, daar drie maanden als toerist kunnen verblijven zonder enige uitleg aan de Spaanse poli tie te hoeven geven. Als er dus PIDE- agenten naar Spanje zijn gevlucht, zoals men wel kan aannemen, zal men dat pas in juli officieel weten. Een van de gisterochtend genomen besluiten van de Benelux-ministers was dat voortaan de drie regeringen elkaar geregeld zullen raadplegen over projec ten van ruimtelijke ordening in de grensgebieden. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Bel UW Fleurop- bloemist. Fleurop/Interflora Nederland Gegarandeerd goed! UTRECHT (ANP. De hoofd, redacteur van het weekblad „Accent”, de heer C. Bauer, heeft ontslag genomen. In verband met de voorgenomen samen werking per 1 juli tussen „.Accent en het dagblad „De Telegraaf wil de heer Bauer uiterlijk per 30 juni zijn medewer king aan het blad beëindigen. Twee ver slaggevers van „Accent”, de heren Ben Klaasen en Lars Andersson, hebben reeds in verband met de samenwerking ontslag genomen. BRUSSEL. De Benelux-ministers van Buitelandse Zaken bleken het giste ren praktisch eens over de grote proble men waarmee de landen van de Europe se gemeenschap geconfronteerd worden. Zij waren het bovendien eens in hun kritiek op de methoden waarmee die problemen tot dusver werden behandeld. De bewindsman deelde mee, dat de ministers Boersma van Sociale Zaken en Duisenberg van Financiën, staatssecreta ris Hendriks van Volksgezondheid en hij kennis namen van de suggesties van drs. Tilanus om de meeropbrengst mede te bestemmen voor de financiering van de komende volksverzekering arbeidsonge schiktheid en uitbreiding van het ver strekkingenpakket van de algemene wet bijzondere ziekte kosten van kruisverenigingen, reaus en dergelijke). Bij de beslissing over de besteding van de meeropbrengst van het aardgas zal ook gelet moeten worden op het effect van de te verwachten teruggang in de aardgasproduktie in de tachtiger jaren, aldus de minister. In een notedop leidden de Spaanse onderzoekingen destijds tot de volgende conclusies. De ex-luchtmacht-generaal Humberto Delgado, die in 1958 als oppo- tiekandidaat tegen de nu afgezette pre sident Americo Thomaz, ondanks de verkiezingsvervalsing toch nog 23 per cent der stemmen kreeg, bevond zich in ballingschap. Eind 1964 werd hij bena derd door een provocateur van de PIDE, Fernando Castro de Souza, die ook voor politiek balling doorging en hem geld en gewapende strijders aanbood. Hij haalde Delgado over om in febru ari 1965 naar de Spaanse stad Badajoz te gaan en daar de grens over te steken om zich aan het hoofd van een gewapende opstand in Portugal te stellen. In Parijs gaf Castro de Souza aan Delgado Ame rikaanse cheques en ried hem aan die in Spanje te verzilveren (de Spaanse bank die Delgado bezocht, had echter niet voldoende contanten om meer dan 300.000 peseta’s toen bijna 20.000 gul den uit te betalen en de cheques bleven in Delgado’s hotelkamer achter). Het was duidelijk de bedoeling Delgado over de grens te lokken en hem in Portugal te arresteren, met het geld als bewijsmateriaal voor een showproces. Op 14 februari staken twee Portugese C C« Ben ruzie tussen twee in Amsterdam wonende jeugdige Surinamers is gisteren op de hoek van de Dam en de Nieuwen dij k beslecht met een schot uit een omgebouwd gaspistool. De getroffen man, een 22-jarige kantoorbediende, is in een ziekenhuis opgenomen. De heer C. Borst, oud-lid van de Tweede Kamer voor de CPN, is zaterdag overleden. De heer Borst, die tijdens de tweede wereldoorlog werkzaam was in de illegaliteit, heeft zich als Kamerlid vooral ingezet voor de belangen an de landbouw. Hij is 83 jaar oud geworden. Jan Terlouw, voorzitter van D’66 en lid van de vaste Kamercommissie mi lieuhygiëne en energie, heeft gisteravond in Eindhoven gewaarschuwd voor een al te idealistische aanpak van het Wadden probleem, omdat de meest acute bedrei gingen politiek gezien niet snel zouden zijn op te lossen. De Noyib heeft gisteren bekendge maakt datJde actie voor de door droogte geteisterde Sahellanden tot nu toe 1,5 miljoen gulden heeft opgeleverd. De ac tie gaat voorlopig nog door. Giro 100200. Ernest Meyer, directeur van het In ternationale Persinstituut, heeft gisteren tijdens een toespraak in het Japanse Kyoto tot de 23ste algemene vergadering van het instituut gezegd dat er op de hele wereld nauwelijks 25 landen zijn waar men van persvrijheid kan spreken. De directeur van Unicef, het V.N.- noodfonds voor kinderen, heeft gisteren aangedrongen op snelle maatregelen eff ongeveer 500 miljoen kinderen te red den, die het slachtoffer dreigen te wor den van de economische crisis in de wereld. Voedselgebrek en hoge prijzen vormen een afschuwelijke bedreiging voor kinderen in ongeveer 70 landen. In de Spaanse stad Sevilla zijn giste ren drie Nederlanders gearresteerd, om dat in het door hen gehuurde apparte ment 98 pornografische films, projector! en een filmscherm waren aangetroffen. Dat was de ware bestemming voor Delgado. Castro de Souza haalde hem op in Badajoz en reed met hem naar de grens. Toen zij de drie anderen nog aan de Spaanse kant onmoetten, rook Delga do lont en trok zijn pistool. Zijn schoten raakten slechts een Portugees. De ande ren sloegen hem neer met een krik en merkten klaarblijkelijk pas te laat dat zij hem hadden doodgeslagen. Zjj begroe ven hem in een ondiep gat op het landgoed. Twee dagen later brachten enkele handlangers ook Delgado’s secre taresse, die in het hotel in Badajoz was achtergebleven, naar dezelfde plaats, waar zij gewurgd en begraven werd. Pas op 24 april werden de lijken ontdekt door spelende kinderen. Ondertussen had de PIDE in Portugal al twee van de moordenaars van kant gemaakt om hen voorgoed het zwijgen op te leggen: in februari Coimbra, die enkele dagen na de moord in een dron ken bui in een bar te Lissabon zijn ozo no wzw wzw zw ono regenbui windstil 25 motregen zw. bew. Londen vrijwel onbew. Luxemburg zw. bew. Madrid Malaga onbewolkt Mallorca vrijwel onbw. München lichte regen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas Tel Aviv Tunis 14 17 23 18 21 licht bew. windstil 25 nw o nw n ono w o bew. windstil 23 onbewolkt zw. bew. zw. bew. gen. geh. bew. zw. bew. half bew. windstil 28 Generaal Da Costa Gomes, de Portu gese chef-staf, heeft tijdens zijn bezoek aan Mozambique bevestigd dat hij reeds voorbereidende contacten heeft gehad met mensen die banden onderhouden met het Frelimo. Tegen journalisten in Beira zei Da Costa Gomes dat de Portu gese Junta van plan is het volk van De verlaging van de meerderjarig- heidsgrens bepleit in het progressief regeerakkoord Keerpunt, maar ook door de WD nagestreefd vereist op zich een zeer eenvoudige wetswijziging. Deze wijziging kan echter grote gevolgen heb ben voor maatregelen op het gebied van de kinderbescherming, studiebeursrege lingen en bijstandsuitkeringen. Deze consequenties worden nu volop bekeken. De verlaging van de meerderjarig- heidsgrens zal tot gevolg hebben dat 18- jarigen juridisch volledig handelingsbe- kwaam worden. Tot nu toe kan iemand beneden de 21 jaar geen rechten of verplichtingen aangaan. Een uitzonde ring geldt voor het afsluiten van ar beidscontracten. Arbeidscontracten aan gegaan door minderjarigen, worden nu geacht volledig rechtsgeldig te zijn als wettelijke vertegenwoordigers van de minderjarige niet binnen vier weken protest hebben aangetekend. De verlaging van de meerderjarig heidsgrens zal er waarschijnlijk ook toe Erkenning van ditzelfde recht voor de volkeren van Angola en Mozambique. Gisteren is de steenfabriek „De Wolfswaard” in Opheusden door een fel le brand totaal verwoest. Van het ge bouw bleven alleen de twee grote schoorstenen en een restant van de mu ren nog overeind staan. De schade wordt op enkele miljoenen guldens geschat. uur en 5.13 uur en DEN HAAG. Als er ooit weer aan benzinedistributie moet worden begon nen, zal er meer aandacht besteed moe ten worden aan het probleem van het hamsteren. Dat heeft minister Van Agt van justitie gisteren gezegd in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Drees (DS’70). DEN HAAG (ANP).— Het kabinet kan over de mogelijke bestemmingen van de beoogde meeropbrengst van het aardgas nog geen mededelingen doen. Aldus heeft minister Lubbers van Eco nomische Zaken gisteren geantwoord op vragen van het Christelijk-Historische Tweede-Kamerlid Tilanus. 6CIi. bew. geh. bew. regen regen geh. bew. regen zw. bew. regen geh. bew. regenbui mistbanken Athene vrijwel onbew. licht bew. windstil 21 geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. regenbui Helsinki vrijwel onbw. Innsbrück i_„ Kopenhagen half bew. Lissabon Locarno WOENSDAG 15 MEI Hoog water 10.03 uur en 22.38 Laag water 5.13 uur en 17.53 WOENSDAG 15 MEI 4.47 uur onder 20.27 uur 1.50 uur onder 13.13 uur o ozo nw geh. bew windstil 20 n 23 zw

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2