Echtscheiding in Italië blijft Illegaal blad heruitgegeven in Sovjet-Unie Lachmon dreigt met harde acties de rechtspraak (2) Watergate en Tweehonderd diefstallen opgelost Voorsprong Giscard lijkt toe te nemen „Lammie-actie operette” „Vaticaan kijkt kat uit boom” Wilson: „Meedogenloze plannen van IRA” ir 99 gamee Parlementariërs EEG schuldig aan corruptie Britse leger ontdekt documenten NEK-AAN-NEK-RACE DUURT VOORT Democraten willen Overste Witte Paters: geen overijld aftreden Nixon Vietcong praat niet meer met Saigon 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1974 MEI pjNSD AG 1 4 Nederlaag Tweede Kamerlid Asiel Howard Hughes (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) worden meer (Van onze redactrice in Wenen) en an de terdag ens de vas in merlid an de rden. ar het orden. voor- tionele giste- ns een ihoofd, De drie zijn: de bioloog Sergej Korva- lov, de wiskundige Tatjana Welikanova en de linguïst Tatjana Chodorovitsj, die hun artikel ook met naam en toenaam hebben ondertekend. Als voorbeelden van het niet functio neren noemde hij het niet beantwoorden van schriftelijke vragen van de oppositie en het niet ingaan op een verzoek van zijn partij om televisiezendtijd. Hij wees er verder op dat de VHP enige tijd geleden een interpellatievoorstel had in gediend over een pakket vakbondseisen waarop nog geen behandeling door het parlement is gevolgd. Op een persconferentie in de Noordier- se hoofdstad deelde een Britse leger- Deze groep van 30 is echter de kleine zichtbare piek van een ijsberg van onduidelijke en onmeetbare pro- _porties. Om een overzicht te krijgen van wat er onder „Watergate” wordt verstaan, kunnen globaal vier catego rieën worden onderscheiden, die ieder apart door het ministerie van Justitie of de speciale aanklager, Leon Ja worski, worden onderzocht: zia Christiana kans te geven zich als grootste partij te hergroeperen. Zowel de christendemocraten als hun coalitiepartners die zich ten aanzien van bij de psychiater van Ellsberg, omdat hij onder ede verklaarde niets van de inbraak af geweten te hebben, terwijl hij er de opdracht toe gegeven zou hebben. 1 niets Jeurte- is man lebben broken n. Er oorbe- hoofd- it”, de ien. In amen- ®t en e heer lewer- ie ver- n Ben i reeds mtslag endge- Iroogte oe 1,5 De ac- 00200. Wi jn het loemd. ckberg :erdam isteren uwen- it een troffen ide, is leden an de ran de ten in i han- rin de nateri- [en. V.N.- isteren en <w red- wor- in de jrijzen •eiging en. >’66 en ie mi- ravond een al adden- jedrei- souden et In- isteren apanse dering op de n zijn reken. Het heeft afluis, e van litchell circu- Ame- iw, die Grie- tr een fonnls 3. Het melkschandaal. Dit belooft een zeer exclusieve kwestie te wor den, omdat er, behalve de president zelf, ook mensen als zjjn voormalig adviseur John Connally, bij betrok ken zijn. Het gaat hierbij om een toezegging van de melkindustrie om ongeveer vijf miljoen gulden te stor ten wanneer Nixon het prijs-plafond voor de melk zou verhogen. Nixon deed dat, maar zegt nu dat hij ertoe gedwongen werd door pressie van de Democraten in het Congres. Er zijn echter steeds meer bewijzen dat het ook hier om het door deze regering veelvuldige principe ging van „voor wat hoort wat”. GRONINGEN (ANP).— De Groninger politie heeft een tweehonderd winkel diefstallen tot een oplossing gebracht. In verband daarmee zijn vier jonge man nen aangehouden. Hun werkterrein was voornamelijk de stad Groningen. Zij sta len onder meer cassetterecorders, radi o’s, kledingstukken, bromfietsen, gereed schappen, werphengels en vele andere goederen die gedeeltelijk weer werden verkocht. De diefstallen werden uitge voerd gedurende een periode van onge veer vijf jaar. De totale waarde van de buit is niet bekend. giste- 1, om- parte- jecton iff en. Het referendum betekende de eerste verkiezingsnederlaag van de christende mocraten, sinds 28 jaar aan het bewind in Italië. De overweldigende afwijzing van de volksraadpleging maakt prak tisch ook een einde aan de invloed van de Heilige Stoel op de Italiaanse politiek en legt een zware hypotheek op de betrekkingen tussen kerk en staat. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. In de nek-aan-nek-race voor de Franse presidentsverkiezingen die zondag beslist wordt, liggen de beide finalisten, Mitterrand voor het linkse volksfront en Giscard d’Estaing voor het rechtse kamp, nu bijna gelijk. D’Estaing echter lijkt zijn lichte voorsprong iets te bevestigen, zo niet te verbeteren. Terwijl de ene opiniepeiling een fifty-fiftyscore tot resultaat heeft, beweren andere ex perts die de openbare mening de ther mometer zeggen te hebben aangelegd dat Giscard nu door een of twee percent boven Mitterrand zal worden verkozen. Drie intellectuelen hebben in de nieu we kroniek korte verklaringen laten af drukken, waarin ze er de nadruk op leggen dat de kroniek zoveel mogelijk moet worden verspreid, omdat de echte informatie over de schending van de rechten van de mens in de Sovjet-Unie voor iedereen die zich daarvoor interes seert, toegankelijk moet zijn. centraal in de belangstelling, omdat het voortbestaan van de regering- Nixon er direct mee gemoeid is. LONDEN. (Reuter en UPI) Premier Harold Wilson heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat Britse veilig heidstroepen in Noord-Ierland documen ten in handen hebben gekregen, waaruit zou blijken dat het verboden Ierse Re publikeinse Leger (IRA) van plan is bepaalde gebieden in Belfast en zijn voorsteden te bezetten en in zijn macht te houden. Een 19-jarige Britse soldaat, Gerard Burns, is gisteren in Dublin aangehou den, enkele uren nadat hij had verzocht om politiek asiel. Bruns was gisteroch tend op een geheime persconferentie bij Dublin door een van de leiders van de „Provisional Ira” David O’Connell, aan journalisten voorgesteld. Hij zei dat hij 2*/i maand had gediend in Ulster en op 3 mei was gedeserteerd. Hij was het niet eens met het optreden van het Britse leger in Noord-Ierland en had in bijzonder bezwaar tegen de ma nier waarop de militairen „verdachten” behandelden. 17 JUNI op deze dag, toen de inbrekers twee jaar geleden betrapt werden in het Watergate-kantoor van de Democraten, staan Ehrlichman, Liddy, drie van de inbrekers en voor malig Witte-Huismedewerker Charles Colson terecht wegens samenzwering in verband met de inbraak bij de psychiater. 9 SEPTEMBER de grote dag waarop het proces over de doofpot- campagne begint en waarbij vrijwel de hele top van de staf van het Witte Huis terecht zal staan. De officier van Justitie en de speci ale aanklager hebben zich door de methode van schuldigverklaringen in ruil voor strafvermindering van de medewerking als getuigen verzekerd van John Dean, Frederick Larue (die het zwijggeld uitbetaalde), Jab Ma gruder en Egil Krogh, die weigerde de inbraak bij de psychiater af te doen als„in het belang van de natio nale veiligheid”, wat hem door het Witte Huis werd aangeraden. Al deze data zijn echter streefdata, want volgens de Amerikaanse recht spraak kunnen de advocaten van de gedaagden nog talloze moties indie nen om bijvoorbeeld het proces in een andere stad te houden, of om geluidsbanden van het Witte Huis te vragen, die ze toch niet krijgen, of om de aanklachten tegen hun cliën ten niet ontvankelijk te laten verkla ren. Iedere motie betekent dan wel geen afstel, maar wel verder uitstel van rechtspraak. DEN HAAG (ANP).Het onderbre ken op zondagen van de controlevluch- ten naar het met hasj geladen scheepje Lammie heeft de marine-akties tegen het schip een enigszins opperette-achtig karakter gegeven, aldus het PvdA-ka- merlid De Vries, die minister Vredeling (Defensie) en minister Van Agt (Justitie) vragen heeft gesteld. Hij wil weten, of de controlevluchten ’s zondags werden on derbroken „als gevolg van oude christe lijke tradities bij de Nederlandse strijd krachten”, zoals de officier van justitie in Alkmaar heeft verklaard. Volgens insiders heeft de „Lammie” van de „Nooit-op zondagregel” bij de marine gebruik gemaakt om niet minder dan tweederde van zijn lading (zes ton hasj) in België aan wal te brengen. Het Kamerlid wil weten of het openbaar ministerie met de toepassing van deze regel akkoord is gegaan en vraagt of aan de gang van zaken nog consequen- LUXEMBURG. (ANP) Leden van het Europese Parlement hebben presen tiegeld ontvangen voor vergaderingen die zij niet hebben bijgewoond, is in Straatsburg geconstateerd. Paus Paulus had zich persoonlijk uit gesproken tegen handhaving van de echtscheidingswet, een kwestie die de kerk in zichzelf had verdeeld. De volks raadpleging veroorzaakte ook een breuk binnen de D.C. en partijkringen verklaar den dat secretaris Amintore Fanfani, die de stoot tot het referendum gaf, moeite zal hebben zijn post te behouden. „Ze wilden zich laten gelden. Ze heb ben verkeerd gegokt. Dit bezegelt het lot van de kerk. Dit bezegelt het politieke lot van de christendemocraten”, zei de bejaarde socialistische leider Pietro Nen- ni over de uitslag. WENEN. „De acties ter bescher ming van de rechten van de mens in de Sovjet-Unie worden voortgezet”, luidt het nieuwe motto van de „Kroniek der lopende gebeurtenissen”. Het illegale blad is het a fgelopen weekeinde voor het eerst sinds twee jaar weer in de Sovjet-Unie verschenen. r geen i voor ver- chting, ai aan wordt gaan n een waar- 20 MEI in Californië staat John Ehrlichman terecht, ook wegens meineed in de affaire van de inbraak Zeker is inmiddels dat, nu links en rechts vrijwel in evenwicht verkeren, het beslissende woord door de bekende vlottende middenmassa’s zal moeien worden gesproken. vers openbaar gemaakt. Naar aanlei ding daarvan zijn al een aantal maatschappijen, waaronder verschil lende luchtvaartmaatschappijen, be recht en veroordeeld tot boetes van ongeveer 12.000 gulden. Vroeger werd de kroniek, die om de maand verscheen en waarin arrestaties en processen tegen dissidenten worden gepubliceerd, uitgegeven door twee be kende intellectuele opponenten: Krasin en Jakir. Deze zijn hiervoor in septem ber 1973 veroordeeld en leven nu in een dorp op 250 kilometer afstand van Mos kou in ballingschap. Wie de kroniek op het ogenblik redi geert, is niet bekend. Het blad ziet er uiterlijk precies zo uit als vroeger en ook de stijl is niet veranderd. Koel en zakelijk, zonder enige polemiek, worden recente schendingen van de Russische Grondwet en onwettige represailles te gen andersdenkenden vermeld. De redactie verklaart de lange onder breking met de dreigementen van de geheime politie. „Maar voortgezet zwij gen had al was het maar indirect en passief de beproefde gijzeltactiek on dersteund, die in strijd is met de ele mentairste begrippen van recht en mo raal”. Bijna alle politieke partijen in Italië houden de komende dagen bijzondere congressen om het resultaat van de krachtmeting die het referendum in feite was te overwegen. Het was de eerste volksraadpleging sinds die in 1946, toen de monarchie werd weggestemd. Politici voorspelden dat premier Mari ano Rumor een vrijgezel waar schijnlijk zou aftreden maar het zo lang mogelijk zou uitstellen om de Democra- Volgens de Britse premier was het de bedoeling van het IRA door middel van „meedogenloos geweld zonder onder scheid des persoons” de haat tussen de protestantse meerderheid en de rooms katholieke minderheid aan te wakkeren. De verboden organisatie zou erop uit zijn een situatie te scheppen waarin zij zou kunnen optreden als beschermster van de r.-k. bevolking. Uit de documenten bleek, aldus Wil son, dat het IRA ook al zou zij mis schien aanvankelijk succes hebben, niet verwachtte de beoogde punten in Belfast blijvend te bezetten. Daarom zou zij een politiek van verschroeide aarde willen volgen; door b.v. de woningen van gewo ne mensen in brand te steken als de veiligheidstroepen zich zouden terug trekken. 2. De ITT (International Telegraph and Telephone Corporation)-zaak. Deze kwestie betreft een bedrag van ongeveer een miljoen gulden, dat ITT bereid was in de verkiezingskas te storten in ruil voor regeringshulp voor het afwenden van een anti- trustproces. „Dit bezegelt het lot van de kerk en christen-democraten PARIJS (DPA).De onderhande- lingsdelegatie van de voorlopige revolu tionaire regering van Zuid-Vietnam (Vietcong) heeft gisteren meegedeeld dat zij het contact met de vertegenwoordi gers van Saigon in de Parijse voorstad Celle Saint-Cloud voor onbepaalde tijd beeft verbroken. PARAMARIBO. (ANP) De Suri naamse oppositieleider J. Lachmon van de Hindoestaanse VHP heeft aangekon- digd dat de oppositie in Suriname bui tenparlementaire campagnes zal ontwik kelen, waarbij geen bedreiging uit de weg zal worden gegaan. Hij deed dit volgens een bericht van het persbureau Informa op de luchthaven Zanderij na zijn terugkeer uit Nederland. Hun programma’s die alletwee op ver andering en hervorming zijn gericht, ontlopen elkaar, tenminste op papier, maar betrekkelijk weinig. Giscard be looft echter wijzigingen zonder risico of pijn, terwijl men Mitterrand ervan ver denkt dat vooral zijn nationalisaties dank zij de communistische supporters de voorzieningen van het linkse rege ringsprogramma ver achter zich zullen laten. En dat gevaar, dat Giscard natuurlijk heel dik onderstreept, schijnen de Fran sen nu sterker te vrezen dan het risico van een rechtse regering die gauw ge neigd zou kunnen zijn dezelfde koers, die nu al 16 jaar wordt gevolgd, nog maar een tijdje rustig voort te zetten. Tot een eventuele herhaling van het grote spektakelstuk uit de mei-dagen van 1968. Niet iedereen is die waarschuwing vergeten en zo heeft de laatste dagen een tamelijk opvallend aantal groot industriëlen en andere captains of indus trie openlijk partij voor Mitterrand ge kozen, juist om via hem de arbeidsvrede beter te kunnen garanderen. Inderdaad heeft de communistische vakcentrale, de CGT, al gewaarschuwd zich bij een even tuele overwinning van rechts niet zon der meer neer te zullen leggen. WASHINGTON (AFP).— De leiders van de democratische oppositie in het Amerikaanse congres hebben zich giste ren uitgespreken tegen de campagne om Nixon nu tot aftreden te dwingen. Mike Mansfield, de leider van de de mocratische fractie in de Senaat zijn plaatsvervanger Robert Byrd en de voorzitter van het Huis van Afgevaar digden, Carl Albert, hebben de Amerika nen gevraagd de justitie en het congres over het lot van de president te laten beslissen, met andere woorden de im peachment procedure niet te belemme ren. Aftreden is geen oplossing, zei Mans field. „Het is nu de tijd het hoofd koel te houden”. Senator Byrd Merkte op dat Nixons schuld of onschuld nooit kan worden vastgesteld als hij nu zou aftre den. 4. De doofpot-campagne van het Witte Huis. Deze staat natuurlijk Pater van Asten toonde zich tegenover het ANP optimistisch over de ontwikke lingen in Portugal. Hij is van mening dat generaal De Spinola aanstuurt op de onafhankelijkheid van de koloniën. Vol gens hem zal een democratische Portu gese regering, onder druk van socialisten communisten, contact opnemen met het Frelimo. Voorstanders van echtscheiding wuiven naar het personeel van II Messaggero een krant die ook voor het behoud van de echtscheidingswet is en ontvangen een feestregen van confetti in antwoord op hun gejuich. Journalisten van II Messaggero hebben verklaard dat ze voor onbepaalde tijd zullen staken om de onafhankelijkheid van de krant te beschermen. Zij beweren dat conservatieven het merendeel der aan delen in handen hebben opgekocht. ROME (ANP en UPI) Het Italiaanse electoraat heeft gisteren echt scheiding uitgesproken tussen de landspolitiek en het centrale gezag van de rooms-katholieke kerk. De vraag die onbeantwoord is gebleven, is: wie betaalt de alimentatie? Het eindresultaat van een volksraadpleging ver wierp een poging van de christendemocraten en de kerk Italië’s drie jaar oude en overigens zeer stringente echtscheidingswet ongedaan te maken, met 59,1 tegen 40,9 percent. De voorzitter van het parlement, mr. C. Berkhouwer, maakte gisteren in zeer bedekte bewoordingen melding van dit schandaal. „Ik heb, ingevolge een verga dering van het bureau in uitgebreide samenstelling, enkele maatregelen ge troffen met betrekking tot de presentie lijst. WASHINGTON. Ook voor de „specialisten” is de omvang van alle affaires die met de noemer „Watergate” aangeduid nauwelijks meer te overzien. Typerend is bijvoor beeld dat weinigen zich realise ren dat al ruim 30 personen en ten minste tien maatschappijen terecht hebben gestaan in ver band met Watergate. Onder hen bevonden zich onder anderen de oorspronkelijke inbrekers, de campagne-saboteur Donald Se- gretti. Nixons voormalige agen- da-secretaris Dwight Chapin, en de herverkiezings-commissie- functionaris Herbert Porter. Maurice Stans, de voormalige mi nister van Financiën, die onlangs werd vrijgesproken in de zogenaamde Vesco-affaire en die tijdens de ver kiezingscampagne de belangrijkste geld-ophaler was, beschikt echter nog over een groot aantal andere geheime lijsten, die hij weigert te overhandi gen. In een eerdere fase zou het IRA bijvoorbeeld door het tot ontploffing brengen van met springstoffen geladen auto’s in protestantse wijken, proberen de protestanten tot tegenacties tegen rooms-katholieke wijken aan te zetten. 1. Onwettige giften aan Nixons herverkiezingscatnpagne. Nixon zelf en zijn herverkiezingscommissie (CREEP) hebben op dwangbevel van de rechtbank al een aantal voordien geheim gehouden lijsten van geldge- Behalve deze vier grote groepen moeten nog enekle minder omvang rijke, maar daarom niet minder be lastende kwesties worden genoemd. In de eerste plaats de steeds geheim zinniger wordende gift van 250.000 gulden van de miljardair-kluizenaar Howard Hughes aan Nlxons goede vriend Bebe Rebozo. De gift zou per soonlijk voor Nixon bestemd zijn ge weest, hoewel Rebozo dit ontkent en het geld teruggaf toen de grond hem te heet onder de voeten werd. Ook zou Nixons secretaresse, Rosemary Woods, een deel van dat bedrag zijn toege speeld. Het onderzoek hiernaar is op nieuw geopend. Verder is er het proces over de inbraak in het kantoor van de psy chiater van Daniel Ellsberg (die de geheime Pentagon-studie openbaar maakte). De gedaagden in dit proces zijn John Ehrlichman, Egil Krogh (Witte-Huismedewerker, die aan het hoofd stond van Nixons privé-kraak- ploeg). inbreker Gordon Liddy (die nog steeds blijft zwijgen en zes jaar gevangenisstraf uitzit) en David Young (een voormalig medewerker van dr. Henry Kissinger, die later samenwerkte met Krogh). De volgende data markeren de be langrijkste dagen voor de Watergate- rechtbanken in de komende maan den: woordvoerder mee, dat de documenten die de afgelopen dagen buitgemaakt wa ren, aantoonden dat het IRA van plan was het havengebied, de gebouwen van de drie dagbladen, de televisiestations, de gasbedrijven en de hoofdkantoren van de posterijen en de telefoondienst te bezetten. echtscheiding tegenover hen hadden op gesteld, trachtten de politieke weerslag van het referendum te minimaliseren. De uitslag aanvaardende zei Fanfani dat het een bijdrage was geweest aan het werk van de verbonden democrati sche krachten voor de oplossing van de politieke, economische en sociale proble men van Italië. Francesco de Martino, sociaaldemocra tisch partijsecretaris, zei dat de overwin ning van de voorstanders van echtschei ding de socialisten nieuwe kracht gaf „met open geest te streven naar herzie ning van het concordaat met de Heilige Stoel”. Giorgio Almirante, leider van de Mo- vimento Sociale Italiano die met de christendemocraten intrekking van de wet steunde, zei dat de volksraadpleging was veranderd „in een politiek spel dat in de Italiaanse politieke situatie de communisten in de kaart dreigt te spe len”. De communistische partijsecretaris, Enrico Berlinguer, verklaarde dat zijn partij „klaarstaat op te trekken met alle volkse en democratische krachten”. BOXTEL. (ANP) Het Vaticaan kijkt rustig de kat uit de boom. Het zal zich echt niet spoedig uitspreken tegen het Portugese bewind in Mozambique. Bit voorspelt de Nederlander Th. van Asten, generale overste van de Witte Paters die in 1971 Mozambique verlieten. Volgens Pater van Asten zal Rome op '’’blomatieke manier achter het Frelimo !*an staan, wanneer dit bevrijdingsfront erkend wordt. De onderhandelingen liggen al vier weken stil. Midden April brak Saigon het gesprek af, dat sinds een jaar werd gevoerd zonder dat er succes werd ge boekt. Als reden gaf Saigon op dat de communisten hun aanvallen in Zuid- Vietnam hadden verhevigd. De acties zijn volgens de heer Lach mon nodig omdat naar zijn mening het Surinaamse parlement onvoldoende functioneert. Hun wederzijdse kwaliteiten als staatsman worden wel algemeen zeer hoog aangeslagen, zodat Frankrijk, zowel op de post van president als op die van de voornaamste oppositieleider voor de toe komst van figuren van bijzonder groot formaat zal zijn verzekerd.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3