Dr. F. Grapperhaus van Mees en Hopeconcern: Beladingsgraad KLM lager Confectie-industrie heeft f 60 miljoen hulp nodig Hogere rente bij RPS Wiskunde I werkte als selectiebijl Ontslagen bij Van Thiel Textielfabriek sluit: 274 man technobeurs op straat Unilever boekte beter resultaat bedrijven te '5 VAT 74 B - Edel tapijt ALS ER LEVENSKANSEN ZIJN EINDRAPPORT CONCLUDEERT: n EXAMEN WAS AANZIENLIJK ZWAARDER nog 2 dagen 19 1^)4 püTWtiKl) A G M Hl 1 b int He L jn. I I I ten JULIANAHAL- UTRECHT IRENE- en MARIJKEHAL - UTRECHT HEERLEN (ANP) Er zijn aanwijzingen voor het vermoeden, dat aan het einde van de jaren zestig tot nu toe een belangrijke vernieuwing van de industriële kapitaalgoederen en investeringsuitrusting niet is verricht en dat in Nederland in zekere zin een proces van veroudering van het in dustriële apparaat in gang is gezet. De spankracht voor het verrichten van nieuwe investeringen en het vervangen van oude installaties is uit de ba lansen der ondernemingen verdwenen, behalve natuurlijk bij de „binnen vetters” in het Nederlandse bedrijfsleven. Wensen (Door Jos Ahlers, onderwijsredacteur van maandblad School) DEN HAAG Sinds oktober van het vorig jaar hebben de A-kandi daten van atheneum en gymnasium in angst gezeten dat wiskunde-I als selectiebijl zou worden gehanteerd. Prof. Maas uit Leiden waarschuwde toen dat het examen in de natuurwetenschappelijke vakken dit jaar aan zienlijk zwaarder zou worden. Zijn voorspelling lijkt uit te komen. r- Nederlands industrie-apparaat veroudert Na het midden van de jaren zestig, Overheid steunt mogelijk HAL ■öt •q? industrie. DR. F. H. M. GRAPPERHAUS 128 veelheid moeilijke woorden. LTO MAVO kwamen TS. HAVO ADVFRTEKTIF jn Dit is één van de resultaten van het overleg dat de afgelopen weken tussen Bij Mavo-4 begon de dag met han- delskennis-II en daar was ongelofelijk veel kritiek op. Net nou het mavo afge rekend heeft met het enkel-boekhouden- van het vroegere ulo, had de eerste opgave daar prompt betrekking op. De volgende opgaven bevatten tal van slor digheden, terwijl men van de leerlingen bij dit vak nu juist een grote mate van accuratesse verwacht. De derde opgave was puur handelskennis en dat was bij het eerste examenonderdeel van handel al uitvoerig aan de orde geweest. Geen beste beurt van de opstellers, meenden tal van docenten. Het Duits van gistermiddag werd wat milder beoordeeld, al hadden heel wat kandidaten klachten over een grote hoe- Het was bij dit werk overigens wel mogelijk om te laten zien of je wat van het vak kende. Een snelle leraar vertel de gisteravond dat goede kandidaten 17 van de 25 vragen goed hadden beant woord, en dat zwakke leerlingen tot een score van acht kwamen. vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 9.00 - 17.00 uur. metaalbewerking/lastechniek/aandrijvingstechniek/ pneumatiek en hydrauliek/verbindingstechniek Dagelijks van 9.00 - 17.00 uur. IHC krijgt opdracht. De Noorse reder „Helmer Staubo” heeft IHC-Holland opdracht gegeven voor de bouw van een zogenoemd „dynamisch gepositio neerd” boorschip. De waarde van de order ligt in de buurt van de 100 mln, zo heeft IHC bekendgemaakt. De Hollandse Beton Groep heeft bij IHC een opdracht geplaatst voor de bouw van een hefeiland voor civiel gebruik. Met deze opdracht is ongeveer 7 mln gemoeid. ROTTERDAM (ANP). De kans be staat dat het in moeilijkheden verkeren de rederijbedrijf van de Holland Ameri ka Lijn in Rotterdam, steun van de overheid krijgt. Wanneer een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de HAL, de vakbonden en de ministeries van Sociale Zaken, Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat, tot de slotsom komt, dat de rederij op middellange termijn goede fevenskansen heeft, zal de overheid de HAL eventueel de helpende hand reiken. bepalend zijn voor de sociale verlangens. Het volksgeloof, dat drijfsleven meer valt verdwijnen, meent dr. dat kan men Hoeveel zeelui nu bij de HAL zullen worden ontslagen is niet bekend. Dat zullen er in ieder geval minder worden dan de 320 waarover de rederij voor het overleg met de twee ministers en de federatie steeds sprak. Tijdens de be sprekingen heeft de HAL er in toege stemd dat niet meer Europees personeel op de vloot door (goedkope) Aziaten zal worden vervangen. Dit betekent dat het - reeds aangezegde ontslag voor een groep van 44 barkeepers, brandwachten en kwartiermeesters zal worden opgeschort. Het havo startte met het tweede on derdeel van het Nederlands. Daarbij was er weer de keus tussen een opdracht aan de hand van erg veel gegevens en een opstel. Overal werd veruit de voorkeur gegeven aan een opstel en op tal van scholen was het maken van die opdracht Van verschillende kanten is intussen een pleidooi gehouden voor een gamma- wiskunde, meer toegesneden op de wer kelijke behoeften van het onderwijs en de sociale wetenschappen. Maar woens dagmorgen zaten de A-kandidaten toch maar met duizenden voor dit zeer om vangrijke wiskunde-1. En het viel be paald niet mee. Op een grote scholenge meenschap kwam niet één kandidaat voortijdig naar buiten, en dat betekent Er zijn de laatste maanden talrijke acties geweest, nadat leerlingen van het Tilburgse St. Odulphus-lyceum het eerst aan de bel hadden getrokken. Bij het schoolonderzoek bleek geen enkele A- kandidaat op deze Tilburgse school een voldoende voor wiskunde te hebben be haald. Het gemiddelde lag iets boven de drie. Toch moesten de meeste A-kandi daten wiskunde wel in hun pakket ne men, omdat je anders bijvoorbeeld niet in de faculteit van de sociale weten schappen terecht zou kunnen. Ook al heeft de Nederlandse onderne ming de ontwikkeling van maatschappe lijke inzichten omtrent een voortdurende verbetering van sociale levensvoorwaar den voor allen te aanvaarden, haar mo derne functie houdt in, dat zij de maat schappij een duidelijk inzicht biedt om trent de economische voorwaarden, die bevrediging van Woensdagmiddag stond Duits op het programma en daarbij had men overal moeite met de geforceerde stijl van de vierde tekst. Over de andere teksten was men niet ontevreden. ROTTERDAM (ANP). In het eerste kwartaal van 1974 is de winst toeko mend aan de houders van het gewone kapitaal van Unilever in totaal over de gehele wereld ten opzidhte van het over eenkomstige kwartaal van 1973 met 15 percent gestegen van f 233 mln tot f 267 mln. De gecombineerde wins! per ge woon aandeel van 20 steeg met 15 percent van 4,18 tot f 4,79. De verko pen namen met 26 percent toe van 6.715 mln tftt 8.489 mln. Alle pro- druktgroepen, met uitzondering van vee voeder en vlees, lieten een goede staging van de verkochte hoeveelheden zien. De hierop behaalde bedrijfswinst steeg met 33 percent van 450 mln tot 598 mln. Belastingen vergden 299 mln vergele ken met f 203 mln in het overeenkom stige kwartaal van 1973. In een toelichting op de resultaten noemt de raad van bestuur enkele facto ren die de vooruitzichten voor het reste- rendede le van het jaar onzeker maken. Zo worden de verkoopprijzen van de produkten beïnvloed door de grondstof- fenprijzen op de wereldmarkt. Een aan tal van de prijzen van de grondstoffen voor levensmiddelen liggen thans iets onder het hoogste niveau dat bereikt werd in het eerste kwartaal van 1974. Er moeten echter nog tegen hoge prijzen ingekochte voorraden worden verbruikt. De prijzen van grondstoffen voor was middelen en voor chemische produkten stijgen nog steeds. Voorts zullen de ho gere kosten van grondstoffen ook de komende kwartalen de interestbaten de post „andere interest”) verminderen, al dus de toelichting. In het eerste kwar taal van 1974 wees deze post een bedrag van 11 mln aan tegen 17 mln in het overeenkomstige kwartaal van 1973. DEN HAAG (ANP). De confectie- industrie in Nederland heeft nog wel een toekomst, maar er zal een beleids aanpassing moeten komen. Dit zal niet zonder hulp van de overheid gaan: er zullen bepaalde economische en sociale maatregelen moeten worden eenomen, die over een periode van drie jaar ne gentig miljoen gulden zullen kosten, waarvan de overheid 60 miljoen gulden voor haar rekening zou moeten nemen. De advieskoersen voor buitenlands de federatie van werknemersorganisaties in de zeevaart, de HAL en de ministeries van Sociale Zaken en Economische Za ken heeft plaatsgevonden over de mo- lijkheden bij de rederij. Bestuurder Ger- ritse van de federatie van werknemers organisaties in de zeevaart zei dinsdaga vond te verwachten dat het aangekon- digde onderzoek door de werkgroep in derdaad zal leiden tot de conclusie dat het rederijbedrijf van de Rotterdamse maatschappij levensvatbaar is. Een dergelijke conclusie zal naar zijn vaste overtuiging leiden tot overheids steun, die dan weer positief zal werken op de werkgelegenheid bij de maat schappij. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden vandaag: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (10Q) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) BEEK EN DONK (ANP). Zestig administratieve werknemers van het metaalbedrijf Van Thiel United B.V. in Beek en Donk zullen worden ontslagen. Tegelijkertijd zal de onderneming 10 tot 30 werknemers aantrekken voor uitbrei ding van de produktiesector. Dit heeft de directie van Van Thiel United giste ren bekend gemaakt. De plannen zijn volgens de directie met de vertegenwoordigers van de vak bonden en de ondernemingsraad bespro ken en het personeel is over een en ander ingelicht. Na de fusie tussen P. van Thiel en Zn. en P. F. G. van Thiel NV in 1969, aldus een directieverklaring, is door persoon lijke controversen in de topleiding nage laten beide bedrijven metterdaad tot één sterke bedrijfseenheid te integreren. Dat zou de voornaamste oorzaak zijn van de moeilijkheden waarin de onderneming is gekomen en zich nu nog bevindt. Er is voor de ontslagen werknemers van Van Thiel United een goede afvloei ingsregeling. Aldus NKV en de Unie BLHP. De commissaris van de koningin in de provincie Limburg heeft gisteren in Roermond de tapytveredelende industrie Lintafoam Europe b.v. geopend. In de fabriek worden tapijten van een rubber onderlaag voorzien. Op de foto: van links naar rechts: directeur W. J. Nij- holt, commissaris mr. dr. C. van Rooy en Sir E. Griffith-Jones, voorzitter van de raad van bestuur van de Britse Guthrie Corp. zelfs afgeraden. De opsteltitels waren zeer gevarieerd en zowaar was wederom de oliecrisis van de partij. De tendens naar meer beschouwende opstellen ten koste van de verhalende, zette duidelijk door. Docenten zijn daar over het alge meen wel tevreden mee, want zo veel goede schrijvers brengt dit land toch niet voort. Jessel contra KNSM. Jessel Europe, de Britse grootaandeelhouder van KNSM Group NV, zal het hoger beroep in het kort geding tegen de Nederlandse scheepvaartgroep niet doorzetten. In plaats daarvan zal een normale rechts procedure worden begonnen, aldus Jessel. Jessel bestrijdt de geldigheid van een statutenwijziging, die door het plaatsen van preferente aandelen bereikt werd, en die onder meer het stemrecht van de aandeelhouders be perkt. AMSTERDAM (ANP). De bela dingsgraad van de KLM is in april, de eerste maand van het boekjaar 1974- 1975, gedaald van 53,7 percent tot 52,9 percent. Het totale vervoer steeg met 4 percent van 128,0 miljoen tonkilometer in april 1973 tot 132,* mln tonkilometer in april dit jaar. De produktie nam met 5 pet toe van 238,5 mln tonkilometbr tot 250,5 mln tonkilometer, aldus de KLM. Dit heeft gisteren dr. F. H. M. Grap perhaus, oud-staatssecretaris van Finan ciën en thans topman van het bankcon cern Mees en Hope, gezegd op een jubileumbijeenkomst in Heerlen van de vereniging van Kamers van Koophandel, die dit jaar vijftig jaar bestaat. DEN HAAG (ANP). Met ingang van 16 mei heeft de Rijkspostspaarbank de rente op de premie-spaarrekeningen verhoogd van 6 pet naar 7 pet en de rente op de winstdelingsrekeningen van 6.5 pet naar 8 pet. De rente op beleg- gingsbewijzen met een looptijd van 4 jaar gaat van 16 mei af 9 pet bedragen (was 8,5 pet) en de rente op beleggings- bewijzen met een looptijd van vijf jaar 9.5 pet (was 9 pet). Scheepshypotheekbank. De Scheepshypo- theekbank Nederland heeft met in gang van donderdag de afgifte van haar 10 pet pandbrieven 1974 per 1979-1983 gestaakt. De mogelijkheid tot conversie blijft tot nader order gehandhaafd, aldus de bank. Billiton-deelneming. De Duitse Vereinig- te Aluminium Werke AG en NV Ka- wecki-Billiton Metaalindustrie gaan een 50-50 percent joint-venture op richten voor de produktie en verkoop van galliummetaal en gallium-verbin- dingen onder de naam Ingal Internatio nal Gallium GmbH. Kawecki-Billiton is voor de helft eigendom van Billiton (Shell) en voor de andere helft van Kawecki Berylco Industries Ine. De maatschappij houdt zich al enige ja ren bezig met de produktie en ver koop van zeer zuiver gallium als een uit een reeks van zeer zuivere meta len waaronder arsenicum. VAW is de belangrijkste producent van primair aluminium in de Bondsrepubliek. Japanse drukkerij. De aandelen van de Japanse drukkerij Dai Nippon Prin ting Co. Ltd. in Tokio zullen op 28 mei voor het eerst op de Amsterdamse effectenbeurs worden verhandeld in de vorm van Continental Depositary Receipts (CDR’s) die elk 100 aandelen van 50 yen vertegenwoordigen. Britse Bowater. De Bowater Corporation Ltd. is van plan notering aan te vragen voor haar gewone aandelen op de effectenbeurzen van Amsterdam en Frankfort. De aanvraag houdt ver band met het feit dat de maatschappij aanzienlijke en nog steeds toenemende belangen in Nederland en West-Duits- land bezit. 2.52- 2.62 6.10- 6.40 6.43- 6.73 103.50-106.30 35.50- 39.00 10.10- 11.30 2.57- 2.67 51.25- 54.25 88.50- 91.50 58.50- 61.50 47.25- 50.25 42.50- 45.50 14.36- 14.66 4.35- 4.65 8.10- 9.30 N.25- 71.25 16.00- 19.00 er van het be te halen, moet Grapperhaus en bereiken door grotere openheid van het ondernemingsproces en van het ondernemingsresultaat. Dat volksgeloof zal verdwijnen afs allen, die in een onderneming werkzaam zijn de uitkomsten van hun gezamenlijke arbeid onder ogen krijgen en kunnen meehiel pen deze te corrigeren. De ondernemers moeten beter dan zij tot nu toe doen het publiek duidelijk maken, dat de winst in wezen een marginaal verschijnsel is, waarvoor de voornaamste functie is, dat eruit kan worden afgelezen, of de conti nuïteit van de onderneming gerechtvaar digd is. aldus dr. Grapperhaus, is de claim van de vakbeweging op het ondernemingsin- komen steeds zwaarder geworden, wat de investeringsfinanciering parten heeft gespeeld. De natuurlijke reactie van de ondernemingen in de richting van diep- te-investeringen, die arbeidsbesparende effecten teweeg zouden moeten brengen, werd door nieuwe claims van vakbewe ging geblokkeerd. Banken en andere financiële instellin gen laten bij het onderzoek naar krediet- risico’s (willen zij althans hun cliënten niet in de kou laten staan en de conti nuïteit van de onderneming helpen ver zekeren) criteria gelden die veel subjec tiever van aard zijn dan tot nog toe gebruikelijk. Waren het tot voor kort balans- en verlies- en winstratio’s die domineerden, nu komen veel meer op de voorgrond te staan beoordelingen inzake branche, marktpositie, management van het be drijf en de vraag of er uit de „cash flow” kapitaalsinvesteringen kunnen worden verricht. Bij het lager technisch onderwijs was er woensdag maar één examenonder deel: natuurkunide-mechanica. Bij dit werk was er een zekere keuze mogelijk. Opvallend was verder dat er een fout in het werk zat. Bij een van de vragen was een bepaald antwoord twee keer afge drukt en ontbrak een ander antwoord. Daarom zal elk antwoord op deze vraag goed gerekend worden, al stond het goede antwoord er wel bij. Het is elk jaar weer een raadsel dat er toch nog drukfouten in het zo zorgvuldig gecon troleerde examenwerk kunnen zitten. Eerder deze week was er al een vergis sing bij het havo-werk, maar daarvan was vooraf melding gemaakt. Op de lts’en veroorzaakte de fout woensdag weer de nodige problemen. TILBURG (ANP). De textielfabrie ken HJF.C. Enneking B.V. in Tilburg gaan dicht. Het voltallige personeel 274 man komt op straat te staan. Reden voor de sluiting is de slechte gang van zaken de afgelopen jaren, terwijl ook in de toekomst een rendabele exploitatie ónmogelijk leek, aldus de heer F. Enne king, een van de directeuren. Volgende week gaan de aanvragen voor de ontslagvergunningen de deur uit. De stuurgroep vindt dat bij hét verle nen van overheidsorders het Nederland se product bij gelijke, of niet belangrijk ongunstiger prijs, kwaliteit of levertijd de voorkeur dient. De groep beveelt aan, dat dé overheid op korte termijn middelen ter beschik king stelt om een snelle opsporing, door lichting en reorganisatie van in acute nood verkerende confectiebedrijven te kunnen bewerkstelligen. Verder beveelt de stuurgroep aan, dat onder nader door de overheid te om schrijven voorwaarden middelen ter be schikking moeten worden gesteld van de stichting structuurverbetering confectie- industrie. Op het terrein van de sociale maatre gelen beeft de stuurgroep drie wensen geformuleerd: Invoering of uitbreiding van over- heidssubsidieregelingen voor o.a. de kos ten van passende opleidingen voor jeug dig produktiepersoneel en voor loonkos ten van bepaalde categorlën minder pro- duktieve werknemers. Waar mogelijk begeleiding en sub sidiëring van de afbouw van niet meer levensvatbare confectie-ondernemingen. Medewerking van de overheid, o.m. door een landelijk programma ter voor lichting van gehuwde vrouwen over het werken buitenshuis, voor de stichting van gesubsidieerde crèches, schoolkanti nes en vakantie-opvangcentra. dat ook de B-kandidaten er hun handen redelijk vol aan hadden. Bij het tweede vraagstuk zat ook nog een soort stapel- effect: als je niet uit het eerste onder deel kwam, dan waren de volgende zeer moeilijk te vinden. De talrijke protesten lijken achteraf gerechtvaardigd te zijn geweest. Woensdagmiddag kwamen bij het VWO de liefhebbers van het Frans aan bod en deze selectiegroep oordeelde nogal verschillend over de moeilijk heidsgraad. Docenten waren er wel te vreden over. Het laat de gemeenschap thans aller minst onverschillig wat de ondernemer doet of laat. Het is goed, dat dit zo is, maar er zijn voorwaarden, aldus dr. Grapperhaus. Deze voorwaarden zijn: Zo lang wij vertrouwen hebben in een maatschappij structuur waarin als grondslag van het economisch proces de werkzaamheid van het particulier initiatief en de functie van de zelfstandige onderneming worden aanvaard, zo lang behoort het overheids beleid gericht te zijn op het onderhou den van voldoende armslag voor de ontplooiing van deze private zelfwerk zaamheid. Hoezeer wij ook eigen overtuigingen omtrent onze samenleving door politiek richtingskeuze wensen te realiseren, steeds dient daarbij te worden bedacht dat zeker in de tegenwoordige constella tie van West-Europa het nationale beleid rekening dient te houden met internatio nale omstandigheden, wil het Neder landse bedrijfsleven niet worden gefrus treerd door werkvoorwaarden die in vergelijking met buitenlandse onderne- mingsvoorwaarden belangrijk ongunsti ger zijn. Dit staat in het eindrapport van de „stuurgroep confectie-industrie. die de ministers van Economische Zaken en Sociale Zaken had ingesteld om de voor uitzichten van deze bedrijfstak te onder zoeken. Hoewel niet wordt gepleit voor een zo groot mogelijke beperking van het han delsverkeer in kleding (de stuurgroep acht dit noch een nationaal belang noch een belang van de Nederlandse confec tie-industrie) is de stuurgroep wél van mening, dat het nieuwe GATT-multive- zel-accoord optimaal moet worden toe gepast, teneinde de groei van de markt verstorende importen tegen te gaan. De stuurgroep meent, dat het in loon laten produceren in het buitenland voor het voortbestaan van de Nederlandse confectie-industrie een essentiële vereis te is, maar acht het ook gewenst dat een te snelle groei van dergelijke transacties wordt voorkomen, speciaal ten aanzien van de Oostblok-landen. ,VL ”4», F*’ •tb-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19