IS1 Protest tegen gijzeling Alleen progressieve drie achter Van Doorn D< Pt pr PREMIERS UIT DE WEST IN ONS LAND VOOR TOPCONFERENTIE l MIJN TEKKEL WIL HERDER WORDEN WAT ND? Sovjet-Unie wil nieuw Arabisch front Weinig Kamerfracties willen Haagse Post steun verlenen Van Kemenade: Bezetting onredelijk en verwerpelijk (Van onze correspondent) o BROER' ZUSTERS Val Deens kabinet maar net voorkomen Op 1 Moeder doodt kleuter K«t u het JLAPjQ van de maand /SRAEL Andere bladen 4 Eigen taak WEERRAPPORTEN zie advertentie elders in dit blad. is J t BINNEN- EN BUITENLAND en ADVERTENTIE (V De socialist zei, dat de Haagse Post VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: ADVERTENTIE zw. Uyl legde op Schiphol 20.21 Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog, weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 5 tot 15. Minimum tempe ratuur: omstreeks 10 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. DEN HAAG (ANP). De Tweede- Kamerfracties van PvdA, D’66 en PPR zijn voorshands de enige fracties, die onvoorwaardelijke instemmen met het regeringsvoornemen, financiële steun te geven aan het weekblad Haagse Post. Bij de andere fracties leven grote be zwaren, die voornamelijk gegrond zijn op het feit, dat het opnieuw een inciden tele beslissing betreft en dat nog geen vast-omlijnd mediabeleid ter sprake is geweest in een gedachtenwisseling tus sen regering en Kamer. Ook wordt als een bezwaar gevoeld dat minister Van Doorn van CRM niet gereed kwam met zijn voorbereidingen voor de oprichting van een bedrijfsfonds voor de pers, welk fonds zich moet bezighouden met steun maatregelen. ozo ono wzw nw o o o o o o o ono ono ono no n no 21 16 30 23 14 21 22 19 17 18 20 23 25 19 18 16 17 16 14 17 15 14 14 16 22 17 27 14 20 12 16 21 uur uur uur uur 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o De overeenkomst tussen de vakgroep en de NEVESUCO is gisteren door de Utrechtse universiteitsraad goedgekeurd. Het onderzoek van de vakgroep pre ventieve tandheelkunde zal speciaal ge richt zijn op factoren die tandbederf een eigen opiniërende taak heeft. Als dit blad zou verdwijnen, zou het een stuk verschraling van de verscheidenheid be tekenen. Hoewel de nadruk in het onderzoek zal liggen op de bacterie-flora en de immunologische factoren, zal ook wor den onderzocht of bepaalde andere sui- Enige honderden leden van de Joodse Gemeenschap in Nederland, onder wie bejaarden en kinderen, hebben gister middag op het Museumplein in Amster dam gedemonstreerd wegens hun af schuw over de gijzeling van de Israëli sche scholieren door Palestijnse extremis ten in Israel en het doden en verwonden van scholieren bij de bstorming van de school. (Zie ook pagina 3) KOPENHAGEN (AFP, Reuter). In Denemarken is gistermiddag op het laat ste ogenblik de val van het liberale minderheidskabinet-Hartling voorkomen. Weer tal binnen- en buitenland zzo wnw no n ono wzw o o nw n nnw ozo n n ozo 7 15 4 15 6 3 8 7 11 7 10 7 14 14 10 2 14 11 7 12 8 6 13 12 17 11 Uil he MA Maar doden dwaal verpal zieker de gei afgevi heb il LIS strijd! tugal, gehou zuivel sloten en hc vloot, gener presii unvi I zoel in hee ran kar bes zin: de we cor De wekk het Queh Rode rebel brach zaal. De stitut gelijl een I den, hede: natio tijen beha de b demi gen aftre voer De geno genv tight een Hij Man ten te k nola N: Ade wor clt o o o o o o o o o 0.2 Dan heeft t en gin binnen pen. D President Nixon heeft gisteren de 49-jarige William Middendorf, die van 1969 tot 1973 Amerikaans ambassadeur in ons land was, benoemd tot minister van Marine. DEN HAAG Minister Van Keme- nade (Onderwijs en Wetenschappen) is van mening dat alle recente bezettingen van universiteiten onredelijk en verwer pelijk zijn. Tijdens de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer zei hij, dat het bezetten van onderwijsin stellingen een uiterste middel moet zijn om een gerezen geschil tot uitdrukking te brengen of om een oplossing te force ren. Staatssecretaris Klein noemde de wijze waarop hem vorige week werd verhinderd het Erasmus-gebouw van de Nijmeegse universiteit te openen, smake loos. komen tot een aantal afspraken omtrent de regelingen die het verkrijgen van onafhankelijkheid voor Suriname vergt. Het standpunt van de Nederlandse rege ring is dat Suriname onafhankelijkheid kan worden gegeven voor het einde van 1975”, aldus de premier. Zijn Antilliaanse collega Evertsz sprak en in het lichaam en in het vermogen om schadelijke bacteriën te neutralise ren. Ook zal men nagaan of tanden en kiezen van een bepaalde vorm en op bepaalde plaatsen meer dan andere aan getast worden. Het reinigende vermogen van de tong kan hierin mogelijk ook een rol spelen. Kort voor de stemming in derde lezing over de regeringsvoorstellen voor een aanzienlijke verhoging van de belasting op bepaalde luxe-artikelen werd be kendgemaakt, dat zes partijen met in totaal 106 van de 179 parlementsleden een compromis hadden gesloten. De doorslag ten gunste van premier Poul Hartling werd gegeven door de Partij van de Vooruitgang van de „be- lastingrebel” Mogens Glistrup. Glistrup besloot de regering die slechts op 22 liberalen in het parlement steunt, te helpen in ruil voor een geringere belas ting op eengezinswoningen. Hij meende voorts, dat De Groene Amsterdammer en De Nieuwe Linie geen schade zullen ondervinden, als voor de Haagse Post nieuwe abonnees gezocht worden. waar een democratische besluitvorming bestaat, dient bezetting een hoge uitzon dering te zijn.” Over de indoctrinatie, die volgens de VVD-senator prof. Zoutendijk vooral door de zogenaamde „kritische” leraren wordt toegepast, zei Van Kemenade: „Indoctrinatie vind ik uiteraard verwer pelijk. In de meeste scholen is er een rijk geschakeerd docentenkorps, waar door er van indoctrinatie geen sprake is.” Naar zijn mening moet men, als men het over indoctrinatie heeft, niet alleen kijken naar mensen die verande ringen in de samenleving willen, maar ook naar degenen die de bestaande, ge vestigde orde als uitgangspunt nemen. Staatssecretaris Klein betoogde, dat de leiding tot een toenemend aantal studie richtingen in het wetenschappelijk on derwijs beperkt zal moeten worden. Hij noemde het voor het voeren van een beleid van groot belang, inzicht te heb ben in de toekomstige maatschappelijke behoefte. Een algemeen absoluut oordeel over bezettingen is volgens Van Kemenade niet mogelijk. Of een bezetting toelaat baar is, wil hij laten afhangen van de vraag, of het gebruik van dit middel in een redelijke verhouding staat tot het beoogde doel. „Juist in universiteiten, de hoop uit dat er toch een verband tussen de drie landen zal blijven be staan. Er zullen bilaterale banden blij ven tussen Suriname en de Nederlandse Antillen nadat Suriname zijn onafhan kelijkheid zal hebben verkregen. „Ik neem aan, dat het statuut dan ook niet meer zal gelden voor Nederland en de UTRECHT (ANP) De Neder landse vereniging voor de suiker werk- en chocoladeverwerkende in dustrie NEVESUCO gaat met een bedrag van 73.700 een onderzoek subsidiëren van de vakgroep pre ventieve tandheelkunde van de universiteit in Utrecht. De vakgroep zal onderzoek verrichten op het ge bied van weerstandsfactoren tegen De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder onbewolkt Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs 1 Rome Stockholm Zürich Casablanca Istanboel Gistermiddag maakte de Tweede Ka mer een begin met het debat over de Haagse Post. De regering heeft het voor nemen dit weekblad een renteloze lening van 1,2 miljoen te verstrekken ten laste van het bedrijfsfonds. De B.V. Bonaventura/Elsevier, thans eigenaresse van de Haagse Post, zal het blad over dragen aan de B.V. Weekbladpers, uit geefster van Vrij Nederland en Voetbal International. Beide vennootschappen leggen voor het voortbestaan van de Haagse Post f 450.000 op tafel. Voorts wil de regering bijdragen in een sociaal garantiefonds voor de Haagse Post, waaruit geput kan worden als het met het blad toch fout gaat. De regeringssteun wordt verleend in de gedachte, dat het aantal abonnees opgevoerd kan worden van 26.000 tot Op 4 juni opent prins Bernhard in Artis in Amsterdam het nieuwe olifan tenhuis. Bij het bereiken van de zestig jarige leeftijd ontving de prins als natio naal geschenk zes ton, die hij aan Artis ter beschikking stelde voor een nieuw olifantenhuis. LONDEN (UPI). De Sovjet-Unie stelt pogingen in het werk een nieuw militant Arabisrfi front in het Midden oosten te vormen door Libië te koppelen aan Syrië en Irak als tegenwicht tegen de Egyptische zwenking naar de Vere nigde Staten. Voor het nieuwe onderzoek is inmid dels een aantzl recruten uit het leger geselecteerd, waarvan een aantal nooit cariës heeft gehad. Cariësvrije personen van omstreeks twintig jaar komen slechts in één op de duizend gevallen voor. Bij de soldaten met en zonder cariës zal vergeleken worden of er verschillen zijn in de samenstelling van de bacte riën en bacterieprodukten in de mond cariesvorming. Caries is een van de meest voorkomende vormen van tandbederf, vooral bij kinderen, en wordt voornamelijk veroorzaakt door snoepen. bevorderen. Mogelijk zal men daarbij middelen ter voorkoming van cariës ont dekken. Tot nu toe is de enige bestrij- dingsmethode de fluoridering. Prof. O. Backer Dirks, die het onder zoek leidt, vreest dat bij een stopzetting van de fluoridering van drinkwater de tandheelkundige opleiding vier keer duurder zal worden. Om de tandheel kundige verzorging te intensiveren moet nu met alle kracht dit soort preventieve methodes ontwikkeld worden, aldus prof. Backer Dirks. De narcoticobrigade van de Amster damse politie heeft in Amsterdam-Zuid drie Chinezen aangehouden die in het bezit waren van een kilo heroïne. Dit melden goedingelichte kringen in Londen. De plannen voor dit op Moskou georiënteerde front worden momenteel in de Russische hoofdstad besproken tussen de leiders van het Kremlin en de Libische premier Abdel Jalloud. Syrië heeft krachtige steun en aan moediging gekregen van de Sovjet-Unie voor zijn harde houding in de huidige onderhandelingen met Henry Kissinger, Diplomaten in het Midden-Oosten zijn echter tot de speculatie gekomen dat Damascus terug zou kunnen vallen op de lijn van Egypte zodra vredesvooruit- zichten veelbelovend worden. I eet noi kie rai dal vij ku Gis zei cei Son op Maan op kelingsgebied ter sprake zal komen dat Suriname onafhankelijk is gewor den. Ook de verhouding van Suriname tot de EEG zal aan de orde worden gesteld. Indien nodig zal ook de nationa- liteitskwestie van de in Nederland ge vestigde Surinamers ter sprake komen. Op een desbetreffende vraag ontkende Arron categorisch, dat de regeringscoali tie in Suriname op springen zou staan. De kwestie van onafhankelijkheid zal in Suriname volgens de premier beslist nimmer aan een referendum worden onderworpen, al was het alleen al omdat het Nederlandse staatsrecht geen refe rendum kent. „De beslissing ligt geheel bij de wettig gekozen Surinaamse rege ring en het parlement”, zo zei hij. Vandaag gaat premier Arron, die te vens minister van Financiën is, met zijn Nederlandse ambtgenoot Duisenberg overleg plegen over de financiële situatie van Suriname. DOETINCHEM. Een 31-jarfse vrouw uit Doetincbem heeft gisteren tegenover de politie in haar woonplaats bekend haar tweejarig zoontje gisteroch tend in zijn slaap om het leven te hebben gebracht. De vrouw is in een psychiatrische inrichting opgenomen. Volgens de politie heeft de vrouw in een vlaag van bewustzijnsvernauwing gehandeld. Het echtpaar de man was ten tijde van de moord net naar zin werk in Duitsland vertrokken tobde al enige tijd met huwelijksmoeilijkhe den. De CPN-Kamerleden Meis en Van het Schip willen de mening van de regering vernemen over het groeiend inzicht dat het netto-minimumloon de noodzakelijke kosten van het bestaan in werkelijkheid niet meer dekt. Schrifte lijk hebben ze de staatssecretarissen van CRM en Sociale Zaken in dit verband gevraagd of het waar is dat nog niet de helft van de bijstandtrekkers dit netto- minimumloon zal ontvangen als op 1 juli de nieuwe landelijke normering voor de bijstandswet van kracht wordt. De PSP’er Van der Lek heeft giste ren opgeroepen tot een anti-NAVO-actie. die tevens gericht is tegen staatssecreta ris Van Hulten van Verkeer en Water staat. Bij de presentatie van een (voor de PTT niet geldige) anti-NAVO-postze- gel adviseerde het PSP-Tweede-Kamer- lid alle tegenstanders van de NAVO een briefkaart met zo'n zegel aan Van Hul ten te sturen. Hij reageerde daarmee op de weigering van Van Hulten (PPR) om de door de PSP uitgegeven zegel als eerste in ontvangst te nemen. De op brengst van de zegels zal worden be steed aan slachtoffers van de NAVO- organisaties. Dat kan, al duurt het vele generaties, meneer A. H. te Z. Maar zijn we niet allemaal klein begonnen? Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten, vraag dat dan bij de dieren speciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Mo len VLEESDINER „julienne”, een nieuwe kompiete puur-natuur maaltijd. Met 2 x zoveel vleesbrokken als andere diners. Krachtig genoeg om je al herder te voélen! 40.000. De renteloze lening zal voorna melijk gebruikt worden om propaganda Op Schiphol waren voorts de gevol machtigd ministers van beide rijksdelen uit de West aanwezig, respectievelijk W. van Eer (Suriname) en drs. R. Pietemel- la (Antillen). De topconferentie begint zaterdagmid dag om 3 uur in het Catshuis in Den Haag en zal drie dagen duren. Voor het echter z.ver is zal vanmiddag eveneens in het Catshuis overleg worden gepleegd over de externe defensie van de Neder landse Antillen. Bij dit overleg zullen aanwezig zijn premier Den Uyl, premier Evertsz en de ministers Vredeling, Van der Stoel, De Gaay Fortman en Pieter- nella. Premier Den Uyl legde op Schiphol als eerste een korte verklaring over de komende topconferentie af. „De opzet van de komende conferentie is dat wij in betrekkelijk kort bestek pro beren de situatie te overzien om te half bew. onbewolkt onbewolkt onweer onbewolkt licht bew. zw. bew. onbew. licht bew. Hebt bew. windstil 23 licht bew. mist licht bew. onbewolkt bew. windstil 25 mist licht bew. zw. bew. licht bew. half bew. windstil 22 geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. windstil Las Palmas licht bew Tunis half bew. Vrij algemeen werd vanuit de Tweede Kamer bij minister Van Doorn aange drongen op secundaire maatregelen voor de weekbladen. Deze bladen moeten evenals de dagbladen kunnen profiteren van lagere BTW- en PTT-tarieven CPN-woordvoerder Wolff pleitte voor een regeringssubsidie op krantepapier, gezien de enorme stijging van de papier- prijzen in de laatste maanden (met tien tallen percenten). Dr. Roethof zei op het stuk van de secundaire iJulp een motie te overwegen. Vandaag Antwoorden de ministers Van Doorn vai» CRM en Lub bers van Economische Zaken. te bedrijven. De regeringspartners KVP en ARP hebben om verschillende redenen beden kingen tegen de steun aan de Haagse Post. KVP-woordvoerder Van der San den meent, dat de beslissing over de steun uitgesteld moet worden tot het bedrijfsfonds is opgericht. De anti-revolutionair Scholten zei dat het beleid, dat minister Van Doorn wil voeren, bol staat van de ingebouwde vraagtekens. uur en 7.31 uur en SCHIPHOL (ANP) Broederlijk naast elkaar gezeten achter die grote tafel in de perskamer van Schiphol heb ber de drie premiers van het Nederland se koninkrijk, de Surinaamse premier H. Arron, drs. J. den Uyl en de premier van de Antillen, J. G. Evertsz, ter inlei ding van de zaterdag beginnende topcon- feientie over de toekomstige verhoudin gen tussen Nederland, Suriname en de Antillen eensgezind verklaard dat Suri name voor het einde van 1975 onafhan kelijk zal worden en de Antillen voor 1980. Premier Den Uyl was met de minister van Binnenlandse Zaken, mr. W. de Gaay Fortman, naar Schiphol gekomen om de delegaties van de West af te halen. De Surinaamse premier werd ver gezeld door zijn minister van Justitie en Politie, mr. E. Hoost, de premier van de Antillen arriveerde samen met minister E. de Kort van Financiën. 9 7 7 3 9 9 8 6 10 6 VRIJDAG 17 MEI Hoog water 12.17 Laag water VRIJDAG 17 MEI 4.44 uur onder 20.30 2.24 uur onder 15.32 De ARP-fractie, aldus mr. Scholten, wil weten waarom het zo noodzakelijk is de Haagse Post te steunen en waarom minister Van Doorn aarzelingen heeft over steun aan het weekblad Hervormd Nederland. „Waarom geen steun aan vakbondsbladen, kerkelijke uitgaven, weekbladen van vrouwenorganisaties, maandbladen en periodieken?” De CHU-fractie keurt de maatregel ernstig af, aldus haar woordvoerder Van Lei jenhorst. Hij kondigde de indiening van een motie aan, als minister Van Doorn vandaag, in zijn antwoord, geen sterke argumenten zou aandragen. De bezwaren van de CHU richten zich vooral tegen het ontbreken van criteria en het scheppen van concurrentieverval sing, als het ene blad wel en het andere geen steun verkrijgt. „De WD heeft grote principiële be zwaren tegen perssubsidies, omdat subsi die afhankelijkheid schept”, aldus de liberaal Vonhoff. Hij zei, dat nog niet is aangetoond dat de Ster-reklame ook bij de weekbladen de exploitatie heeft beïn vloed. De liberaal vroeg zich af, waar de grens ten aanzien van andere periodie ken getrokken wondt. De pacifist Van der Lek vroeg zich af of het werven van abonnees voor de Haagse Post ten koste zal gaan van De Groene Amsterdammer en De Nieuwe Linie. „En dan komen deze bladen aan de beurt voor financiële hulp”, zei dr.Van der Lek. Het is volgens hem beter als de drie weekbladen tegelijk worden geholpen. Mevrouw Van Veenendaal-Van Meg- gelen (DS’70) drong er op aan geen incidentele beslissingen te nemen. „Als we teveel vooruitlopen, hebben we straks geen bedrijfsfonds meer nodig”. Dr. Roethof (PvdA, mede namens D’66 en PPR) zei het wel eens te zijn met die Kamerleden, die haast willen maken met de oprichting van het bedrijfsfonds voor de pers. „Maar we mogen niet te lang wachten met dringend nodige beslissin gen”. Het PPR-Kamerlid Waltmans heeft minister Lubbers schriftelijk gevraagd of hem plannen bekend zijn van Petro- fina om een olieraffinaderij te vestigen op het terrein bij Temaaien. Aan de TH in Delft is gistermiddag de duizendste promovendus doctor geworden. Het is ir. D. Weiner uit Bleiswijk, die na zijn studie in de na tuurkunde aan de TH er thans als wetenschappelijk hoofdmedewerker aan is verbonden. De eerste promotie in Delft was op 6 juli 1906. De directie van de uitgeversmaat schappij Bonaventura heeft de heer N. van Rossum per 1 juni a.s. benoemd tot hoofdredacteur van Elseviers Weekblad. Samen met de heer J. Folkertsma zal Van Rossum de hoofdredactie van dit weekblad gaan voeren. Van Rossum is nu nog adjunct-hoofdredacteur. In het Zeeuwse Hulst zal bij de komende gemeenteraadsverkiezingen een lijst voorkomen waarop alleen vrouwen staan vermeld. De Hulster vrouwen vin den dat ze altijd op een onverkiesbare plaats zijn vermeld, waardoor de ge meenteraad uit louter mannen bestaat. Ze rekenen op zeker twee van de 17 raadszetels. De vrouwen willen vooral gaan optreden tegen de sex-boetieks in hun woonplaats. De Tweede Kamer is gisteren niet akkoord gegaan met de motie-Abma over burgerlijke ongehoorzaamheid, waarin de regering gevraagd wordt de naleving van wetten zo deugdelijk mo gelijk te garanderen. Voor de motie stemden de fracties van WD, CHU, DS’70, SGP, BP en GPV. De Tweede-Kamerleden Coppes (PPR) en Dankert (PvdA) zullen minis ter Vredeling en zijn collega Van der Stoel op 30 mei aan de tand voelen over de voorgenomen uitbreiding van het NAVO-operatiegebied tot de Indische Oceaan. Beide Kamerleden zijn bang dat deze uitbreiding grote invloed zal heb ben op de situatie in Zuidelijk Afrika. De 38-jarige Amerikaanse astronaut Jack Lousma, die deel uitmaakte van de tweede bemanning van het Skylab ruim testation en die samen met Alan Bean en Owen Garriott 58 dagen in de ruimte doorbracht zal in de week van 17 tot AJ juni een bezoek brengen aan Friesland. Nederlandse Antillen. Ik geloof dat uit eindelijk het statuut zal moeten worden opengebroken met een artikel waarin de wijziging of het opzeggen van het sta tuut is geformuleerd en dat met ge bruikmaking van dat artikel Suriname in 1975 en de Antillen voor 1980 onaf hankelijk zullen worden”, aldus premier Evertsz. „Wij zullen op bepaalde garanties blij ven staan, die wij moeten verkrijgen van Nederland, waarvan wij èen hele lange tijd kolonie zijn geweest en waarmee wij na verkrijging van onze soevereini teit zeer goede banden willen behouden.” Als derde betoogde de Surinaamse premier Arron, dat de verhouding in koninkrijksverband een goede is ge weest, maar geen eeuwige. In een daarop volgend halfuurtje vra gen stellen en beantwoorden deelde pre mier Arron mede, dat op de topconfe rentie ook de samenwerking op ontwik kelingsgebied ter sprake zal komen na- Met de subsidiegelden zal gedeeltelijk een wetenschappelijk medewerker full-time een analiste worden aange- steld. Het onderzoek moet twee a drie jaar gaan duren. De directeur van NV VESUCO, drs. W. Visser, zei het geld voor het onderzoek liever hieraan uit te geven dan aan public relations voor de suikerverwerkende industrie. Naar eerst gisteren bekend is ge worden, zijn afgelopen zondag op een verlaten emplacement van de NS in Leiden-Noord 235 vaten aangetroffen met zwaar giftig chemisch afval. Het emplacement wordt door kinderen ge bruikt als speelplaats. Wat er precies in de vaten zit en waar ze vandaan komen, is nog niet bekend. kers minder schadelijk zijn voor het gebit en welke rol het tandglazuur in het proces van bederf speelt. Amsterdam onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist - HK

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2