D Econoom drs. B. eind mei functie neer Haven Weber legt Leuk bouwplan in Zeewijk tussen de Raafstraat en Orionweg Eerste emmertje nieuwe haring voor f 170 weg Boschverklapt de nieuwste keuken geheimen M stem VVD Lijst 3 Ir eater VERKIEZINGEN eater Gemeentediensten en de feestdagen 'burg Eli PLAATSELIJK NIEUWS pONDERDAG 16 1974 door Ton Kors jr Polarisat e Voorkeur Discussie Winst CSE33 MEI in een droom van een keukenstudio! BOSCH-DIENST AMSTERDAM Willem van Rijn B.V. Haarlemnierweg 475 Amsterdam 1015 TeL 020-T8 52 22* KIES OP 29 MEI VOOR LEEFBAARHEID I VELSEN Woensdag 29 mei aanstaande kan de burger van Vel sen zijn oordeel uitspreken over de gevoerde politiek in de gemeente gedurende de afgelopen vier jaar. Door zijn stem op één van de in totaal honderdzesentwintig kandidaten uit te brengen (bij elkaar vertegenwoordigen zij zeven verschillende politieke groeperingen) zal hij niet alleen zijn mening geven over de aflopende raadsperiode, maar zal hij ook het beleid voor de komende jaren mede bepalen. De bevolking van Velsen kiest uit haar midden een raad van drieën dertig vertegenwoordigers die op grond van de Gemeentewet de be voegdheid krijgen het bestuur over de gemeente uit te oefenen. Dat dit besturen, vooral de laatste jaren, geen eenvoudige zaak is, wordt duidelijk uit de opsomming van taken waarvoor een gemeentebestuur zich gesteld ziet. Zo is er de zorg voor het onderwijs, de huisvesting, recreatie, bejaarden, sport, cultuur, medische verzorging, de openbare orde, werkgelegenheid, brandweer, milieuhygiëne, reiniging, verkeer, wegen enzovoorts. Al deze taken vinden hun weerslag in de jaarlijkse begroting. Veel van deze belangrijke taken worden verricht door het dagelijks bestuur van de gemeente, het college van Burgemeester en Wethouders. De raad stelt zelf de wethouders aan. Zij worden ge kozen uit de raadsfracties en blijven hiervan deel uitmaken. Het hoofd van dit dagelijks bestuur, de burgemeester, wordt door de Kroon benoemd. Op deze benoeming heeft de kiezer geen of weinig invloed. :omt in j ondaga- rdt ver- laarheid rl Asby, aanslag, rerzeke- on Kei- hebben terwijl bedrag van de gaat op nloos te ren mo rnet een Hcopter. :ijn weg Afspiegeling van collegevorming Verkiezing in teken de zoon ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers) De heer Weber, geboren in 1909 sluit een loopbaan af, die bijna een halve (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE 8 G. A. Schoonklnd 'irrrrv it deze it dins- in het raait in eweld”; Tduide- nnig in nderdag bekende d weer kiezingen staat in heel het land de vraag centraal: moet er na de verkie zingen een afspiegelingscollege komen of moet de gemeente geleid worden door een meederheidsbestuur? Ook in Velsen speelt deze problematiek. Velsens burgemeester J. Reehorst, oud-wethouder van Rotterdam, vindt baar. De gang is voorzien van een nis om er een kapstop in aan te brengen, tussen de kukendeur en de toiletruimte. Wat de acht eengezinswoningen be treft, hier is de keuken aan de voorzijde geprojecteerd. Deze heeft een oppervlak te van 3.03 x 2.52 meter. De woonkamer meet 6.50 x 4.62 meter. Op de bovenver dieping zijn drie slaapkamers van res pectievelijk 4.62 x 3.02; 4.25 x 2.50 en 3.46 x 2.05 meter. Op de zolder is een zolderkamer van 4.60 x 4.80 meter. Ver der zijn er op de begane grond zowel als in de doucheruimte toiletten. Het plan is dat Panagro in de herfst een begin zal maken met de bouwwerk zaamheden. Een kijkje in de keuken? In de aller- allernieuwste keukens? Kom maar aan! Bosch heeft een keukenstudio voor u geopend. Daar bij die molen aan de Haar lemmerweg. Daar staan ze allemaal geëxposeerd. Kleine, grote met houten of kunststoffront in vele moderne kleuren. Elke dag, ook zaterdag, open van 9-16 uur. Op donder dagavond bent u ook welkom. Met uw hele gezin! HET lie don- innemer n wordt md „het ng zon festival” agvoor- draait nde de- Pickles. ooet hij 1 gewor- 1 annex ■duizend van de Mschap, I 'eer be- die in 3 t. Saba- 1 moord- >s in de bank- i de zaak r vecht- De VVD wenst geen voorhaven. De VVD wil behoud van de natuur. f)e VVD streeft naar een schone gemeente. Van Tuyllweg 4, Velsen-Zuid, 02550-15424 IJMUIDEN. Wanneer vanavond de gemeenteraad accoord gaat met het door burgemeester en wethouders voorgestel de voorbereidingsbesluit van het bestem mingsplan Staatsvissershavenbedrijf „dan betekent dat het fiateren van het plan om woningen te bouwen op het terrein gelegen ten westen van de Ori onweg en ten zuiden van de Raafstraat. Het gaat hier om zoals wij dezer dagen al In het kort berichtten 64 ga- lerywoningen in drie- en vier woon lagen alsmede om acht eengezinswonin gen en een aantal garageboxen. (Van onze stadsredactie) SCHEVENINGEN. Het Haagse vis restaurant Sauer is gisteren tegen beta ling van f 170 de eigenaar geworden van het allereerste emmertje Hollandse Nieuwe van 42 stuks dat na het binnen lopen van de Scheveningen 23 op de afslag verhandeld werd. Dit betekent dat de inkoopsprijs ruim 4 per haring was. De volgende emmers maakten prijzen, die tussen f 2,50 en 3,50 lagen. In totaal werden in de mijnzaal 1500 emmers en 87 pakken diepgevroren ha ring verkocht. De hele partij van de Sch 23 bracht 214.000 op. Volgens de bedrijfsleider van de visafslag J. Pasman en directeur W. C. A. Riem Vis van de dienst Haven-en Marktwezen betekenen de prijzen van gisteren een absoluut record. Ze liggen bijna tweemaal zo hoog als aan het begin van het vorige seizoen. Volgens de heer Pasman is de geringe aanvoer de oorzaak van de hoge prijzen. De grootste fractie in de Velsense gemeenteraad is die van het CDA, waarin KVP. ARP en CHU samen werken. Deze twaalf leden tellende groepering heeft .twee wethouders in het college. De PvdA is de tweede fractie in grootte en bezet elf zetels. De PvdA heeft de andere twee porte feuilles in het dagelijks bestuur. Een gedeelde derde plaats neemt de VVD in met vier zetels; eenzelfde aantal heeft Progressief Velsen waar in D '66, PPR en PSP samenwerken. De CPN als laatste groepering telt twee leden in de raad. Bij de komende gemeen.teraadsver- Heel anders is het met een meerder - heidsbestuur, waarbij de naam zegt het al een politieke groepe- In Nederland heeft men tot nu toe over het algemeen de voorkeur gege ven aan afspiegelingscolleges. Het voordeel hiervan is dat alle partijen hun belangen in een dagelijks be stuur behartigd zien. Het nadeel is dat deze bundeling van politieke stro mingen en denkbeelden de bestuur baarheid kan bemoeilijken. Nu de gemeenteraadsverkiezingen voor de deur staan en de politieke partijen in Velsen strijd leveren om zo veel mogelijk stemmen te verga ren, start in onze bladen vandaag een serie artikelen over de verkiezings strijd in de IJmond. In deze serie zullen de komende dagen onderwer pen als partijprogramma’s, gevoerd beleid, nieuwe plannen, samenwer king en visies op de toekomst van Velsen aan de orde worden gesteld door middel van gesprekken en inter views met kopstukken uit de ge meentelijke politiek. In het eerste artikel vandaag wordt naast een stuk algemene informatie over de functie en de samenstelling van de raad na gegaan of een progressief meerder- heidscollege voor Velsen tot de reële mogelijkheden behoort. Burgemeester Reehorst geeft zijn mening over een meerderheidscollege en filosofeerde met een van onze redacteuren over de gemeenteraad als stadsparlement. :k eeuw geleden in 1925 een aanvang nam in de gemeente Haarlem. Daar werkte hiij bij verschillende diensten en bedrijven en legde in zijn avonduren de basis voor een economische studie, die in 1958 werd bekroond met een succesvol doctoraal examen. In datzelfde jaar trad de heer Weber in dienst van de gemeen te Velsen, aanvankelijk als bedrijfseco noom. Later, toen de nadruk van zijn werkzaamheden vooral kwam te liggen op het algemeen economische vlak, als econoom der gemeente. Zijn bureau voorzag het gemeentebe stuur van een groot aantal rapporten en nota’s op economisch en sociologisch ge bied. De heer Weber had voor de ge meente Velsen zitting in vele ambtelijke commissies en commissies van deskundi gen op het terrein van de industriële ontwikkeling van het Noordzeekanaal gebied, van de ruimtelijke ontwikkeling van de IJmond en de ontwikkelingen in Zuid-Kennemerland. Van grote betekenis zijn de laatste jaren zijn werkzaamheden in de werk groep Voorhaven IJmuiden van de lan delijke commissie Zeehavenoverleg. Hierin verdedigt hij Velsens standpunt, zoals dat enige jaren geleden is neerge legd in een rapport van het Velsense gemeentebestuur, in de samenstelling waarvan hij destijds een belangrijk aan deel had. Beide groeperingen hebben nu geza menlijk vijftien zetels. Bij de afgelo pen provinciale verkiezingen is geble ken dat de PvdA in de lift zit. De Vel sense cijfers van maart 1974 omgere kend zou de PvdA het aantal zetels zelfs met twee tot dertien vermeerde ren. D ’66 verkeert duidelijk in moei lijkheden en heeft ook in maart grote hoeveelheden stemmen verloren. On danks de winst van de PPR zou al weer bij een omrekening van de maartcijfers Progressief Velsen op drie zetels komen, een verlies van één. Bij elkaar nog steeds afgaan- De flatwoningen lijken sterk op de reeds bestaande in Velsen-Oost en Zee wijk, zij het dat men hier en daar enige verbeteringen heeft aangebracht, als ge volg van de ervaringen met de bestaan de. De woonkamer meet 3.62 x 7 meter. De keuken is 2.63 x 3.50 meter. Verder zijn er drie slaapkamers waarvan twee van iets meer dan twaalf vierkante me ter en één van ongeveer 7’/i vierkante meter. De keuken is iets groter en heeft een verbinding met de douchecel welke iets kleiner is uitgevallen dan in de bestaande flats. De doucheruimte is overigens ook vanuit de gang, bereik- de op de resultaten in Velsen bij de laatste provinciale verkiezingen een zestiental zetels in de gemeente raad, te weinig voor een meerderheid De CPN heeft zich tot nu toe huiverig getoond voor een samenwer king in een progressief meerderheids college. Verder moet opgemerkt wor den dat gemeenteverkiezingen, waarin personen een veel grotere rol spelen dan politieke doelstellingen, andere beelden vertonen dan Tweede-Ka- mer- of provinciale verkiezingen. Wat dat betreft zijn in Velsen alle moge lijkheden open. Los van dit alles staat de proble matiek van het zogenoemde program college, een dagelijks gemeentebe stuur dat bij het begin van een zittingsperiode met duidelijke afspra ken aan het werk gaat. Hoewel de colleges in Velsen tot nu toe heel weinig tot het maken van dit soort afspraken zijn gekomen, zijn alle partijen het er wel over eens dat een dergelijke vrijblijvende houding in deze tijd niet meer haalbaar is. Dat geldt zowel voor een afspiegelingscol lege, als een meerderheidsbestuur. Voor de politieke partij die zoveel mogelijk haar idealen verwezenlijkt wil zien, is het werken met een meerderheidscollege natuurlijk veel interessanter. Immers, in een derge lijk bestuur hoeft geen rekening ge houden te worden met andere partij en; concessies zijn niet nodig. In Nederland is op het ogenblik duide lijk zichtbaar dat vooral de progres sieve partijen voor de komende ge meenteraadsverkiezingen de krachten willen bundelen en willen komen tot meerderheden in de raden. Ook in Velsen is die tendens aan wezig. Progressief Velsen en de PvdA zijn om de tafel gaan zitten teneinde de politieke programma’s te vergelij ken. Daaruit is een soort basismini- mumprogramma ontstaan, een meerderheidscollege werk kan gaan. Ook in Velsen bestaat de mogelijk heid dat in het stadhuis een meer derheidscollege aan het werk zal gaan. waarmee aan het VELSEN. Op Hemelvaartsdag donderdag 23 mei zullen de gemeen telijke bedrijven en bureaus gesloten zijn. Er wordt die dag geen huisvuil opgehaald. In de wijken waar dit op donderdag pleegt te gebeuren Drie huis. Velserbeek, Velsen-Zuid en Velsen- Noord komt de vuilnisophaaldienst één dag later, op vrijdag 24 mei. Men doet er goed aan de vuilniszakken vroegtijdig buiten te zetten. Het ophalen van grof huisvuil wordt een hele week verplaatst: naar donder dag 30 mei. Ook voor de Tweede Pinksterdag anderhalve week later gelden dezelf de maatregelen. Huisvuilophalen in de wijk langs het Noordzeekanaal wordt verplaatst naar dinsdag 4 juni. Op donderdag 23 mei Hemelvaarts dag zal er in IJmuiden geen week markt worden gehouden. Deze is één dag vervroegd namelijk op woensdag. Op Hemelvaartsdag en Tweede Pink- •fczdag zullen de openbare bibliotheek sn alle filialen gesloten zijn. ring in de raad op grond van haar meerderheid alle gekozen posten in het dagelijks bestuur kan bezetten. In zo’n geval kan het voorkomen dat belangrijke en wat de sterkte betreft niet onaanzienlijke minderheden in de raad geen vertegenwoordiging hebben in het college. VELSEN. Aan. het eind van deze maand zal drs. B. Weber wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie van econoom van de gemeente Velsen neerleggen. De omvang rijke relatiekring van deze belangrijke ambtelijke medewerker en adviseur van Velsens gemeentebestuur zal tydens een bijeenkomst op dinsdag 28 mei om 16.00 uur in de Burgerzaal van het stadhuis te IJmuiden afscheid van hem kunnen nemen. Niet alleen in Velsen, maar in heel het land is eveneens een discussie op gang gekomen over de taak van de gemeenteraad. Volgens de gemeente wet heeft de raad een duidelijke besturende functie. Vanuit de ver schillende politieke fracties borrelen ideeën, voorstellen, maatregelen en verordeningen naar boven die door de wethouders in het college worden uitgewerkt en uitgevoerd. De raad heeft in de bestuurstaak op deze manier een belangrijk aandeel. Daar naast wint de gedachte veld de raad, evenals in de landelijke politiek het parlement heeft, een controlerende taak te geven. De leden van het dagelijks gemeentebestuur zijn over het algemeen fulltime krachten, heb ben dus meer tijd, beschikken over meer kennis en informatie en zijn beter in staat zo oordeelt men het dagelijks bestuur zelfstandig uit te voeren. De raadsleden, die het raadswerk naast hun dagelijkse werkzaamheden verrichten, zouden meer controlerend te werk moeten gaan. progressief meerderheidscollege voor Velsen wijst hij resoluut van de hand. „Ik neem een heel voorzichtige en afwachtende houding aan en ben alleen bereid bij het tot stand komen van een nieuw college te bemiddelen re als de partijen er onderling niet meer uitkomen en daarbij zelf de behoefte aan een onderhandelaar tonen”. Woensdag in IJmuiden aangekomen: Langstedt, owey; Moselstein, Antwerpen; Tanny, Itea; Marigo, Itea, IJmuiden; Bal iyakiy 42, Sluiski, IJmuiden; Adrian 1, Padang; Sagafjord, Antwerpen; M. I. Transports 1, Noordzee, Hemel, Dagenham Adele, New Castle; Ilse Clausen, Klaipe da; North Endress, Hamburg; Saufast, Tubarao, Ymuiden; Pergo Par; Duven- stedt, Whitby, Ymuiden; Hegas, Kotka; Anette Dania, Swansea. Woensdag uit IJmuiden vertrokken: Yan tanny, Visen, Antwerpen; Konkar Indomitable, Pepek; Audrey Johanna, Dundee; Wielingen, Den Helder; Inagua Gull, Inverness; Levern, Ymuiden, Ro chester; Baltyiskyi 45, Bremen; Tor Anglia, Gothenburg; ridel, Ymuiden, Whiby; Hebe, Hamburg; Venture, Gran gemouth; Rijnstroom, Harwich; Marjan, Ipswich; Elation, Ymuiden, Orwehlich; Nijkerk, Hamburg; Noorbeek, Zaandam, Delfzijl; Jupiter, Le Havre; St Asimi, Ymuiden, Kpeme (Togo; Westereems, Beverwijk, Hull; Cassiopeida, Tenbrooke. Donderdag aangekomen: Juno, Selby Vigiland, New Orleans; Otchi River, Rotterdam; Portmarnock; Lowenstoft. Donderdag vertrokken: Magdalena, Hamburg; Vologdales, Archangel; T.I. I. Transporter 1, Noordzee; Calv. jn., Ymuiden, Hewick. dat vooral de grote steden met deze problematiek te maken hebben. Am sterdam en Rotterdam bijvoorbeeld hebben zulke ingewikkelde proble men, de vele voorbereidingen vergen zo veel tijd, in deze steden wordt dikwijls zo'n grote snelheid van han delen gevraagd, dat de raadsleden nauwelijks aan het meebesturen van deze gemeenten toekomen. „Ik geloof dat het interessant zal zijn om vooral voor deze grote steden experimenten met zogenoemde stadsparlementen te gaan houden”, vindt h(j. Van veel minder belang acht hy een stadspar lement voor de kleinere gemeenten, waaronder hy Velsen rekent. „Hier in Velsen hebben we alle maal niet van zulke torenhoge pro blemen. Er hoeven hier geen grote industrieën uit de grond te worden gestampt; we kennen hier niet de problemen van duizenden woningen die in snel tempo gebouwd moeten worden. Doordat de vraagstukken eenvoudiger liggen en de afstand tus sen college, raad en bevolking veel minder groot is, bestaat ook minder behoefte aan polarisatie. Duidelijk anders dan bijvoorbeeld in Rotter dam, waar keiharde politiek bedreven wordt en de raad wat het functione ren betreft een controlerende taak krijgt. Hier in Velsen komt die be stuurstaak van de raad in harmonie met het dagelijks bestuur van de gemeente goed tot zijn recht en zie ik niet de noodzaak van veranderingen in”, aldus burgemeester Reehorst. Ook over het probleem afspiege lingscollege of meerderheidsbestuur heeft burgemeester Reehorst een me ing. Hij geeft voor Velsen de voor keur aan een dagelijks bestuur waar in de raad zo ruim mogelijk verte genwoordigd is. „Dat is wqt anders gj dan een afspiegelingscollege, waarin elke partij een vertegenwoordiger moet hebben. Dat is bijna onmoge lijk.” Een meerderheidscollege zal vooral wanneer de meerderheid ge ring is de bevolking een griezelig gevoel veven, vindt burgemeester Reehorst. „Zo’n club levert dan alle wethouders en een groot deel van de bevolking zal in zo’n geval niet in het dagelijks bestuur van de gemeente vertegenwoordigd zijn. Ik denk niet dat de mensen dat begrijpen.” Ondanks dat hij zich over deze problematiek uitspreekt, vindt burge meester Reehorst dat het samenstel len en kiezen van een dagelijks be stuur voor Velsen primair een zaak is van de politieke fracties. Hij is van oordeel dat een burgemeester die be noemd is en boven alle partijen moet staan, zch daar niet mee bemoeien kan. De geruchten dat hij achter de schermen nu al zou werken aan een Onder een afspiegelingscollege wordt verstaan dat het dagelijks be stuur van de gemeente, dus het colle ge van burgemeestster en wethouders, een afspiegeling is van de samenstel ling van de raad. In wezen zou elke partij in het college vertegenwoor digd moeten zijn. Hoewel dat in Vel sen niet het geval is (VVD, CPN en Progressief Velsen bezitten geen wet- houderszetels) kan toch gesteld wor den dat in Velsen een afspiegelings college werkzaam is. Dit omdat deze drie groeperingen aan de verkiezing van de PvdA- en de CDA-wethouders hun fiat hebben gegeven, zodat het college toch een afspiegeling is van wat de Velsense raad denkt en wil.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5