BSCR LOKT DISCUSSIE UIT OVER TOEKOMST Kastje kijken house of enqland Flessetrekker hoort vier en tien maanden eisen Ex-gangster spreekt op Evangelisatielanddag nijman haarlem metnico scheepmaker Groots gebeuren op Tweede Pinksterdag hazenberg Een duidelijke lage prijzen politiek *3 V^^^/mode Pak:289.'5CF voor 144.75, Kombinatie: 2097=- voor 125.—,J ongel ui’s pak: 279tfCF voor 139.75, Kolbert :129.-50voor 85.- Broek: J^sfCFvoor 40.- PLAATSELIJK NIEUWS 1 6 1974 MEI DONDERDAG Keuze Bestuur Aanpassing Structuurnota Als u TWEE ZAKEN IN HOGER BEROEP Illusies tel: 023-319 309 bij Vogelzang komt zult u het zelf zien. Grote Houtstraat 96, Haarlem Vraag een folder bij uw bromfiets specialist! «HONDA de grootste tweewielerfabrikant ter wereld Inlichtingen: Honda Motor N. V. Lierenstraat 5 Ridderkerk Telefoon: 01804-16300 De winnaars van onze kleurwedstrijd zijn houtmarkt 21 Ongunstig ^^^Comfortabeit. Honda Canguro. De volautomatische twee-taktmotor. In einde kleurtjes. Das typisch Honda. Neem daarom een brommer van je eigen leeftijd! ADVERTENTIE BEVERWIJK UIT DE GROEI ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het hof doet op 28 mei uitspraak. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) aide. ADVERTENTIE 3 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u VELSEN. Het landdagcomité orga niseert ook dit jaar op maandag 3 juni, tweede Pinksterdag, een grote evangeli satie- en ontmoetingsdag in het park Velserbeek te Velsen-Zuid, waar in een alarmsystemen licht - en kracht installaties centrale antenne systemen meet-en regel techniek •Mvid «installaties Dr. Albrecht schrijft daarin, na enkele statistische cijfers over het bevolkings- verloop te hebben gegeven, onder meer het volgende. In elk geval is het gewenst te onder zoeken welke mogelijkheden zich in de nieuwe situatie voordoen en die men grote tent met 2500 zitplaatsen zullen spreken over het thema:,,HIJ Die is-Die was-Die komt”, ds. R. Reiling baptisten predikant te IJmuiden, ds. P. C. Koster gereformeerd predikant te IJmuiden, de- heer A. P. v. d. Sande, evangelist te Driebergen, ds. W. Hessels baptistenpre- Hij richtte in Hoorn een autorijschool op, maar ook in dit bedrijf maakte hij zich meer dan eens aan verduistering dikant te Lemmer en de heer Jb. Klein Haneveld, directeur van de Evangelische Bijbelschool te Doorn. alle de met k pak Yvonne Hoogland. Planetenweg 119, IJmuiden, 12 jr.; Karin v. d. Meent, Orionweg 257, IJmuiden, 11 jr.; Eekelina Nieboer, Lange Nieuwstraat 486, IJmuiden, 10 jr.; Ronald Zweiphennig, Huygensstraat 7, IJmuiden, 9 jr.; Linda Bakker, Lorentzstraat 40, IJmuiden, 8 jr.; Astrid Kremer, Marktplein 11, IJmuiden, 7 jr.; Marjolein Fielmich, Burg. Rambonnetlaan 19, IJmuiden, 6 jr.; Mark van Aalsburg, Eenhoornstraat 95, IJmuiden, 5 jr.; Tom van Lambaart, Van Tuyllweg 28, Velsen-Z., 5 jr.; Machiel v. Westerhoven, Zeeweg 145, IJmuiden, 2 jr. Zij' hebben hun taart van 10, inmiddels thuisbezorgd gekregen. „De huidige demografische ontwikke ling wordt door velen als minder gunstig ervaren en misschien terecht. Immers, een dalend inwonertal betekent voor een gemeente minder financiële armslag en dus minder mogelijkheden om allerlei voorzieningen te realiseren. Als daarbij komt dat van de financieel meest draag krachtige groep uit de bevolking relatief veel mensen naar elders vertrekken, wordt het probleem nog eens extra aan gescherpt. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Tijdens de maandag avond te houden jaarvergadering van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad zullen de heren B. Machielse en drs. J, de Wildt korte inleidingen houden over het thema „Beverwijk stad in scher ven”. Daarna kan er over dit onderwerp worden gediscussieerd. Wat de BSCR heeft bewogen om dit thema ais discussiepunt aan de orde te stellen, blijkt uit het voorwoord op het jaarverslag, dat geschreven is door BSCR-voorzitter dr. M. Albrecht, onder de titel „Beverwijk uit de groei”. zich voorheen niet zo gerealiseerd heeft. Men zou het, misschien wat al te een voudig, aldus kunnen formuleren: min der mensen wil zeggen minder behoefte aan relatief kostbare voorzieningen, zo als grote wegen, grote accommodaties voor sociale of culturele doeleinden en onderwijs- en recreatievoorzieningen. Anderzijds doet zich de vraag voor, welke mogelijkheden reeds beschikbare v< en (Van een medewerker) AMSTERDAM. „Nou, m’n TV was kapot en die moest ik vervangen.” Aldus motiveerde dinsdag een 28-jarige kraan drijver uit Hoorn één van de vele flesse- trekkerijen, waarvoor hij in Amsterdam voor het gerechtshof terechtstond. V'-yvat te zeggen van 1 modieuze combinaties waarmee u een héél seizoen blijft combineren en variëren. Dat is toch fantastisch! Maak nu 'n keus uit modellen tinten en dessins, die dit seizoen het mode- k beeld gaan beheersen. Of is een zinnige combinatie mogelijk, waarbij de initiatiefnemers van beide projecten hun krachten bundelen? Duidelijk is in elk geval dat Bever wijk op zo kort mogelijke termijn een voorziening nodig heeft. En dat moet mogelijk zijn, zonder afbreuk te doen aan reële behoeften die bij de bevolking leven. Indien een gezamenlijk plan van Slof- bestuur en gemeente op korte termijn tot stand wordt gebracht, zal dit hope lijk bovendien voor provincie en rijk aanleiding zijn de zo gewenste financiële steun voor het nieuwe project ter be schikking te stellen. Het duurde dan ook erg lang voordat: Theo Reitsma de Madrilenen de eer gaf; die hun toekwam. Eerst speelden zij- vooral vrij verdedigend, in de rust sprak.', hij van redelijk goed voetbal, en toen zij; met 1-0 voorkwamen, ontdekte hij: „Het: is toch wel bijzonder knap wat Atletico' Madrid hier doet, vanavond.” Bovendien schoot hij te kort in het „zichtbaar maken” van die kleine trekjes, waarover ik het al had, en die (naar ik vrees) slechts weinig kijkers zullen heb ben opgemerkt. Besefte iedereen wel dat, Schwarzenbeck alleen maar in staat was de gelijkmaker te scoren, omdat zijn directe tegenstander Garate theatraal en zogenaamd gewond (om tijd te rekken) in het Westduitse strafschopgebied bleef liggen? Was Garate meteen opgeveerd, dan had Schwarzenbeck hem waar schijnlijk niet achter durven laten, zoals hij hem de hele wedstrijd al had ge schaduwd. Op de agenda voor de jaarvergadering staan naast de gebruikelijke punten de benoeming van de heren j. van den Berg en mr. S. Tjalsma (namens stuur groep cultuur) en L. Kester, op persoon lijke titel en een toelichting op de gang van zaken sinds de bespreking van het thema „Een ombudsdienst voor Bever wijk?” tijdens de vorige jaarvergadering. De vergadering begint maandagavond 20 mei om 8 uur in Huize Scheybeeck. Televisietoestellen één voor thuis, één voor de caravan meubilair, mo torbrandstof en een auto vormden de voornaamste posten. Al met al is er nog een bedrag van ongeveer f40.000 aan de schuldeisers te betalen. „Maar”, zo Het is daarom begrijpelijk, dat er stemmen opgaan om op vrij grote schaal tot bebouwing aan de oostzijde van rijksweg 9 over te gaan, teneinde de bevolking op peil te houden. Het is echter zeer de vraag of dat ooit moge lijk zal zijn, gezien het provinciale be leid op het gebied van de ruimtelijke ordening in het algemeen en de zoge noemde overloop in het bijzonder. Men kan zich echter ook afvragen of het persé noodzakelijk is dat een ge meente blijft groeien om de gemeen schap leefbaar te houden. Anders ge zegd: biedt bij een bewust beleid ook een teruglopende bevolking niet goede mogelijkheden voor een behoorlijk voor- zieningspeil? DR. M. ALBRECHT „Beverwijk moet nu kiezen’’ Grote Houtstraat 28 30 Hèarlem Zij schuiven in de breedte op, niet spelend op de throughpass, maar op het open tikken” van de verdediging in de breedte. Bovendien schieten zij liever niet van veraf, maar proberen een derde; en vierde passje om uiteindelijk een man compleet vrij te krijgen voor het; doel. Dat lukte vele malen tegen Celtic,: en ook een paar maal tegen Bayern. Het betekende intussen niet, dat zij minder: aanvallend speelden. De indruk bestaat, dat deze keuze nog niet is gedaan en derhalve is de kans groot, dat allerlei beslissingen, zowel van de kant van de gemeentelijke overheid als het particulier initiatief, een ad hoe karakter dragen. Illustratief zijn bij voorbeeld de ont wikkelingen rond het ontmoetingscen trum en het vrijetijdscentrum De Slof. Is Beverwijk nu het meest gediend met een voorziening die een regionale funk- tie heeft en op groei is gebaseerd of met een meer beperkte accommodatie die een voornamelijk stedelijke en wijk- funktie heeft? merkte de president van het hof laco niek op, „die illusies moeten ze maar opgeven hè”. De verdachte sprak het niet tegen. En hoevelen zullen hebben opgemerkt, dat de Spaanse aanvoerder bij de tweede toss voor de verlenging niet (zoals ge bruikelijk) de speelhelft koos toen hij de opgooi won, maar de aftrap? Becken bauer mocht toen de speelhelft kiezen, en liet de elftallen staan zoals zij ston den. De Spanjaarden (de hele wedstrijd al begerig op zoek naar balbezit) zagen hun keus voor de aftrap bijna nog beloond ook, want die resulteerde eerst in een schot dat afketste, gevolgd door een corner waar een Spanjaard vlak voor doel onderdoor dook. Muzikaal werken mede de zanggroep JNVC uit Dordrecht, het trio Niemeyer uit Alphen, zangduo De Haan-Warta uit Stadskanaal, de gezamenlijke zangkoren, de organist Jelle Hiemstra en de pianist Theo Korf. Duizenden christenen worden vanuit het gehele land verwacht om samen te Velsen het pinksterfeest te vieren. Voor de kinderen staan aparte tenten opge steld, zodat men met het gehele gezin deze dag kan mee maken. Vanuit Zuid- Afrika komt over naar Nederland de Bantoezendeling Shadrach Maloka. De heer Maloka is hoofdevangelist van de Dorotheazending in Zuid-Afrika, hij spreekt Nederlands en heeft geen tolk nodig. Op de landdag zal hij het aangrij pend verhaal vertellen van zijn leven, vroeger als alcoholist-analphabeet en gangster, van zijn bekering en van zijn evangelisatiewerk nu. Wat hem betreft kreeg Theo Reitsma dus een ruime voldoende, want hij ver giste zich zelden in de namen. Zijn functie van „naamgever” kwam treffend tot uiting toen hij na een geluidsstoring.' van tien minuten de taak overnam van T im Blom die de radioreportage ver zorgde. Na het wat drukkere gepraat van Blom kwam opeens de stem van Reitsma„Beckenbauer.Hoeness. Kapellmann.Adelarda!” Voor het overige heeft Ruud Kgl natuurlijk ongelijk. Er zijn zo veel klei nere, fijnere trekjes in het voetbalspel (zelfs in dat van gisteren, hoewel er pp het eerste gezicht niet meeslepend ge voetbald werd), dat het moeilijker is die aparte trekjes te onderscheiden, dan de identiteit van de spelers. Bovendien moet je als verslaggever toch ook wat commentaar in je opsommingen ver vlechten, anders wordt het een dooie boel. En dan kan het toch wel nuttig zijn als de commentator verstand vSn voetbal heeft. Dat Theo Reitsma het een en ander van voetbal afweet, is natuurlijk buiten kijf, maar toch verbaasde het me met-; een al dat hij, toen hij na tien minuten de draad opvatte, begon met op te; merken dat Bayern München de aanrX vallende ploeg was geweest en dat Atle tico Madrid zich voornamelijk tot verde- digen bepaalde. Dat was mij niet zo. opgevallen. Het was mij juist opgevallen dat Atletico Madrid onmiddellijk de. aanval overnam zodra dat mogelijk was, - alleen.... zij vallen op een andere ma-; nier aan dan de Westduitsers. schuldig. Examengelden die door zijn leerlingen werden betaald, bereikten nooit hun bestemming. Enkele auto’s waarmee het bedrijf opereerde, waren van de huurverkoper verduisterd, even als de caravan, die verdachte zich aan schafte. Uit de rij goederen, die zonder betaling werden verkregen was een „bloemlezing” tenlaste gelegd. Minstens zo interessant was, dat de slimme Spaanse trainer vlak voor tijd, bij de stand 0-0, nog een „pinch-hitter” inzette. De Spanjaarden mochten, in de laatste minuut, een corner nemen op links. Het leek toen weinig zinvol om nog een wisseling aan te brengen, maar Lorenzo deed het, ook al gaf dat flink wat oponthoud. En wat bleek? De inval ler, Alberto, belastte zich meteen met die corner (hij bleek later de cornerspe cialist) en was er zo op gebrand dat hij de ruimte kreeg voor een inswinger, dat hij eiste dat een muurtje van twee Duitsers op afstand werd gezet. Dat gebeurde, maar hij had daarmee zo veel tijd vermorst dat Loraux affloot zodra hij de bal geschoten had. In maart van het vorig jaar veroor deelde de Haarlemse rechtbank hem tot zes maanden gevangenisstraf. Daarna verhuisde de kraandrijver naar Hoorn, waar hij zijn praktijken op dezelfde voet voortzette. Dat liep uit op een vonnis van de Alkmaarse rechtbank, die de man in februari veroordeelde tot tien maanden cel, waarvan vier voorwaarde lijk. In beide zaken kwam het op hetzelfde neer. De kraandrijver bleek er jarenlang in geslaagd te zijn, ontelbare goederen zonder betaling te kopen, in huurkoop gekochte goederen te verduisteren en met mooie praatjes sommen geld van mensen los te krijgen. Nadat hem in IJmuiden de grond te heet onder de voeten was geworden, vertrok de ver dachte. 'oorzieningen, zoals vrijkomende scholen - vergelijkbare accommodaties bieden voor nieuwe gebruiksdoeleinden. De BSCR zou in verband met de huidige ontwikkeling de realisering van een structuurnota voor de hele gemeente Beverwijk van harte toejuichen en het wenselijk vinden om de bevolking bij de voorbereiding ervan te betrekken. In deze structuurnota, die gezien moet wor den als een beleidsvisie op de verdere ontwikkeling van Beverwijk, zou onder Verdachte’s raadsman, die voor een voorwaardelijke straf pleitte, vroeg vooral de aandacht voor het gemak waarmee zijn cliënt zijn gang had kun nen gaan. „De middenstand moet veel voorzichtiger worden bij het afgeven van goederen zonder betaling”, aldus de raadsman. Bij alle beschouwingen naar de mening van de duidelijk, dat Beverwijk dient te kiezen voor het ene of het andere uitgangspunt: groei of geen groei en daarop een beleid te baseren. In het NOS-radioprogramma op Hil versum 3 vroeg Frits Barend gisteravond aan Ruud Krol (bekende Europa-Cup- linksback, zoals de oudere lezers zich zullen herinneren) of hii vond dat een tv-voetbal verslaggever ook verstand van', voetbal moest hebben? Ruud Krol vond dat niet nodig. Als hij de namen vair de; spelers maar goed opsomde, dan was dat voldoende, want de rest konden de k*j-' kers zelf wel beoordelen. is het BSCR meer aandacht moeten worden geschon ken aan belangrijke zaken als woning bouw, groenvoorzieningen, accommoda ties voor allerlei doeleinden en de we genstructuur. De beschikbare financiële middelen zouden daarbij als centraal uitgangspunt moeten gelden. Van «root belang is verder dat proble men, die Beverwijk gemeen heeft met buurgemeenten, gemeenschappelijk wor den aangepakt. Zo liggen er tal van mogelijkheden op het gebied van de ruimtelijke ordening, het cultuurbeleid, het bejaardenbeleid en dergelijke”. Al dus het voorwoord op het BSCR-jaar- verlag waarmee dr. Albrecht de discus sie op gang brengt. De procureur-generaal achtte een psy chiatrisch rapport over de verdachte zeer gewenst, maar daaraan wil de man niet meewerken. „Er valt in dit geval niet te ontkomen aan een onvoorwaar delijks gevagenisstraf”, luidde zijn con clusie, waarbij hij er rekening mee hield, dat wellicht tot een lagere uit komst gekomen zou zijn, indien alle misdrijven tegelijk waren berecht. In de Haarlemse zaak vorderde hij daarom een voorwaardelijke gevagenisstraf van vier maanden, in de Alkmaarse tien maanden waarvan twee voorwaardelijk.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7