„DE ADMIRAAL" AAN DE Henk Bakker roept op tot verkiezingsboycot HERENGRACHT Originele grappen van twee distillateurs Arabisch Toronto en. Witkar 18.000 bezoekers Meer politie I Geen licht INVLOED DAN GEMEENTERAAD” Hommeles H Hoogste punt „ACTIEGROEPEN HEBBEN MEER Zwaluwen Dapperbuurt l i- onder dag I „ALS IK ER UIT STAP IS T AFGELOPEN" i L 9 1 6 MEI 1974 DE ACTIEGROEP De Lastige Amsterdammer begint de komende dagen een campagne, waarbij ze de bevolking aanraadt de stembus de stembus te laten en niet mee te doen aan de gemeenteraadsverkie zingen. „Dat besluit gaan we moti veren en uitleggen, dat er best res pectabele redenen voor kunnen zijn. Als de democratie niet functioneert en geen keuzemogelijkheden biedt, moet je niet gaan kiezen. Er valt namelijk niets te kiezen. Het idee dat het stadsbestuur wordt gecon troleerd door de volksvertegenwoor diging is een fictie”, zegt drs. Henk Bakker, de man achter de Lastige Amsterdammer. i ONDER REDACTIE VAN ROLFSTALLINl ft MM JSHL Ki I De laatste der kuipers Jacob (rechts) en Simon Tiemstra. MAAR IS het juist niet zo dat de PvdA in de hoofdstad de afgelopen peri ode tot een opmerkelijke beleidsombui ging is gekomen van cityvorming naar meer aandacht voor de woonfunctie in de binnenstad? DE JOURNALIST Bakker wijst er op dat het aantal niet-stemmers de laatste jaren vooral in de oude wijken steeds groter wordt. „In sommige buurten is het zelfs 50 percent. Men gelooft het wel want het maakt toch weinig uit. Dat is overigens geen situatie waarmee ik ge lukkig ben maar het is de realiteit”. tureel t namelijk tweelingzusjes. HET AANTAL urgente woningzoe kenden in Amsterdam is volgens het CBH vorig jaar met 17 percent geste gen van 15.000 tot bijna 18.000. Deze stijging is voor een belangrijk deel het gevolg van de nieuwe regeling woningtoewijzing waarbij de inko mensgrens voor urgent en van 15 mil le bruto is verhoogd tot 20.900 gul den. Bijna driekwart van de urgenten woont in het centrum, de 19-de eeuwse wijken en in Oost. Maar laat ze tenminste de verantwoor delijkheid, die ze nog hebben, goed ge bruiken. Iedereen roept om betaalbare woningen maar er is maar een project waar dat gelukt is en wel door een particuliere stichting op het Bickersei- land. Waar hebben we dan dat apparaat voor?” HET AMSTERDAMSE politiekorps wordt na de recente schietpartij op de Prinsengracht, waarbij een Franse gangster een agent doodde en een ander verwondde, versneld versterkt. Overleg tussen minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken en het stadsbestuur heeft afs resultaat gehad, dat de Koninklijke Mare chaussee bijstand zal blijven verle nen, er op 1 januari opnieuw 100 agenten bijkomen, het technisch per soneel met 30 man wordt uitgebreid en het korps voor de straatsurveillance de beschikking krijgt over meer por tofoons. Jacob Tiemstra, die er nog trots op is, dat hij ooit voor een suikerfabriek een bouwsel met een hoogte van vier en een doorsnee van drie meter vervaardigde, praat in opperste verbazing over de huidige wijnbehandeling. ..Kijk, een kui per moet verstand hebben van wijn en een wijnhandelaar van vaten. Maar nu is het net een melkfabriek. Men gooit het in een tankwagen, terwijl wijn stil moet liggen. Vroeger mocht je niet eens tegen een wijnvat tikken”. alleen voor Amsterdam, want daar is het zo dat het er niet toe doet wie er in de raad zit en hoeveel zetels iedere partij heeft. Het maakt zo weinig uit”. DE REDERS van de rondvaartbo ten maar ook veel toeristen zijn wit heet. Door vernielingen aan de voe- dingskabels is de amper gestarte stadsilluminatie flink in het water gevallen. Alleen delen van de Heren gracht en de Magere brug zijn nog verlicht, maar verder is het ’n obscure affaire. Om met één van de reders te praten: „Er is geen moer te zien”. Het duurt zeker nog een week voordat de zaak hersteld is en intussen speurt de politie naar de daders. „Actiegroepen meer invloed dan ge meenteraad”. Beeld van een actie voor afsluiting van de Ferdinand Bolstraat. ninck is dat ook meteen de laatste keer geweest dat de mini-taxi naar de kant moest. Over gebrek aan be langstelling uit het buitenland heeft hij niet te klagen. Terwijl burge meester Samkalden een week of wat geleden tijdens een bezoek aan Israël door witkarinteressenten aan de tand werd gevoeld, kreeg de Coöperatie ook bezoek van enkele Duitse fabri kanten die in Washington een congres hadden bijgewoond. „De witkar was daar het gesprek van het congres, vertelden ze”, aldus Schimmelpen- ninck die nu regelmatig ambtenaren van Verkeer en Waterstaat over de vloer krijgt, die een bezoek van Duit se autoriteiten moeten voorbereiden. Luud: „Dat is natuurlijk allemaal best aardig maar voor ons betekent dat een extra belasting” HOMMELES binnen de PvdA na dat Partijleden Marjan van den Bergeh en Hedy de Boer in een brief hadden opgeroepen tot steun aan D’66 in de hoofdstad. D’66 dat volgens de brief zo vaak als het politiek gewe ten van de progressieven fungeerde, verdient het niet van het politieke toneel te verdwijnen. Giftige reacties alom en volgens lijsttrekker Lam mers zouden beide dames als Kamer lid en Statenlid moeten opstappen. Zo ver is het (nog) niet gekomen, want het gewestelijk bestuur van de PvdA reageerde diplomatieker. Natuurlijk wordt de actie betreurd maar over sancties is met geen woord gerept. Wel vraagt het om de adressen van de 132 mensen waaraan de brief is verstuurd, zodat kan worden uitge legd hoe het Grote Misverstand is ontstaan. Alsof de „132” geen krant lezen. Hoe ziet hij de invloed van de actie groepen? „Ik geloof dat ze wel gerespec teerd worden. Wie in de Dapperbuurt bezig is, kan niet om de Sterke Arm heen. Die invloed wordt groter en de machteloosheid van de grote partijen duidelijker. De Nieuwmarktbuurt heeft er voor gezorgd dat de metro nog niet rijdt. Daarmee heeft men in het alge meen belang gehandeld want Amster dam heeft naar mijn mening geen be hoefte aan een metro. En neem nou de cityvormingsplannendaar zijn er een paar niet van doorgegaan en dat uitge rekend in die buurten waar krachtige buurtcomité’s bestaan. Mijn conclusie: Blijkbaar heeft die buurt een grotere invloed op het beleid dan de gemeente raad”. Wat biedt de Lastige Amsterdammer voor alternatieven? „Ik zie wel manieren om het beleid te beïnvloeden namelijk door in je eigen straat of wijk dwars te gaan liggen. Laat men het recht maai’ in eigen hand nemen; de invloed via poli tieke partijen is immers toch afgekne pen. Wat wij willen is dat een aantal wegen niet meer wordt aangelegd, de beleggers de voet dwars wordt gezet en er een eind komt aan de metrobouw. Er moet een beter stelsel van bus en tram komen en voorts staan wij bekend als een exclusieve groep autohaters”. De lastige Amsterdammer staat nog steeds achter de inhoud van deze brief, omdat hij vindt dat „je in de partij wordt afgeleerd je met de problemen van gewone mensen bezig te houden. Ik zat toen al bij deze actiegroep en ik dacht dat het elkaar niet zou bijten. Maar het beet elkaar wel. Ik heb grote moeite met de politieke scheidslijnen. Overigens geldt het niet gaan stemmen TOEN EEN kruidenierswinkel een jaar »f wat geleden een gedeelte van hun grond als parkeerterrein nodig had, gooiden Jacob en Simon Tiemstra achte loos 40.000 wijnvaten op de brandstapel. Waarmee de laatsten der vaderlandse kuipers erkenden, dat ze hun ambachte- lijk spel tegen de moderne verpakkings- iudustrie hadden verloren. drukker gekregen. Komt er ook meer beweging in de berg van duizenden oude vaten, die dag in dag uit op afnemers hebben liggen te wachten. Met de hand, het kuipersmes en schuurpapier worden ze weer als nieuw gemaakt. Een „knecht” van 88 jaar helpt hen daarbij. De man heeft een halve eeuw bij een brouwerij gewerkt en is nu aan zijn 25- ste jaar bij de Tiemstra’s begonnen. DE BURGEMEESTER van het Britse Chatham komt maandag naar Amsterdam. Niet voor een verlate wraakexpeditie op mogeljjke erven van Michiel de Ruyter maar om op de Herengracht het nieuwe horeca-etablissement „De Admiraal” te ope nen. Deze keer geen bruine kroeg voor marine-officieren doch iets wat het midden houdt tussen een proeflokaal en een museum. Waarmee men in stijl blyft want tenslotte heeft dit in de zeventiende eeuw als stalhouderij opgetroken pand jarenlang een distilleerderij binnen zyn muren gehad en deze heette toevallig De Admiraal. Hoewel men het museale er niet meteen aan af ziet is het hier toch allemaal erg oud wat de klok slaat. Al het ambachtelijke dat vroegere drankfabrikanten in huis hadden, is op nummer 319 van de Herengracht verzameld. Dat begint al bij het ter rasje in de poort, waar enkele cognacvoeders en een originele druivenpers zijn neer gezet om de sfeer te accentueren. En die cognacvaten zijn niet van die hele kleintjes: er kan 2400 liter in. BOVEN DE BAR hangt een metershoge broekpomp. bestaande uit twee koperen pijpen, een zwengel en houten zuigers, waarmee heel vroeger koelwater uit de grach ten werd opgepompt. Daarnaast een citroenmolen. De zitjes zijn in wijnvaten „ver stopt” en een open gezaagde distilleerketel fungeert als grill. En wie richting toilet moet, stapt alweer door een cognacvoeder. Verder staan links en rechts inmiddels antieke fusten, portvaten. geneverleggers en een collectie reusachtige kruiken en likeurpotten. „Ik stel nu eenmaal prijs op de dingen, die je niet meer kunt kopen maar alleen nog maar kunt verliezen”, zegt de heer Cees van Wees, die samen met broer Adriaan een sinds 1782 bestaande distilleerderij in de Jordaan exploiteert en van wie het Ad- miraal-idee afkomstig is. Hij is bezeten van alles wat oud is en met de klassieke drankbereiding te maken heeft en meesmuilt dan ook. dat er tegenwoordig „ontzettend met het gedistilleerd gerotzooid wordt”. „Wij kunnen niet concurreren tegen concerns als Bols, maar wc proberen tenminste artikelen te maken, die nog origineel zijn”, aldus de nationale oud-kogelstootkampioen die een ferme klap geeft op één van een fustbodem vervaardigde tafel en er aan toe voegt: „Dit is hout wat je niet meer ziet”. IN HET MONSTERBOEKJE, dat bezoekers voor hun drankjes kunnen kopen, tref fen zij eveneens een terminologie aan die niet van deze tijd is. Jus d’orange heet daarin nog „gewoon” vers sap van appelsines en voor vijf (grijp)stuivers kan men een glas huppelolie krijgen. Cees van Wees meent dat de hoofdstad er met De Admiraal een bezienswaardig heid bij krijgt, maar op het Prinsenhof druppelt dat besef kennelijk langzamer door want enkele dagen voor de opening was er nog geen drankvergunning. Bij de distilla teur heeft dat kwaad bloed gezet. „Het is in Amsterdam gemakkelijker een bordeel te beginnen dan dit hier”, moppert hij. HET IS NIET eens zolang geleden dat de Westerkerk met zijn 86 meter hoge toren het hoogste punt van Amsterdam was. Daarna zou de top van het Shell-laboratorium aan de overkant van het IJ nog hoger rei ken. De „absolute” top is sinds giste ren evenwel de zevende eenheid van de Hemweg-Centrale waarvan de schoorsteen 176 meter is. Maar het is ook zo dat de tijd, dat ze °P een dag twintig biervaten maakten, voorgoed voorbij is. Jacob Tiemstra: ■Het is allemaal afgelopen. Heel Am sterdam is geen kuiper meer. Je had er vroeger op elke gracht eentje, maar na de oorlog zijn ze stuk voor stuk verdwe nen en als ik er uit stap, is het afgelo pen. Ik heb een dochter. Die is net zo bedrijvig als tien mannen, maar van dit werk heeft ze geen verstand”. ■JACOB SNEERT over al die baasjes. ->« rich geïnspireerd door de han del tegenwoordig weer als kuiper uit- |even- „Dat stelt niets voor. Het vak je hier immers niet meer leren. Mijn vader ging als jongen naar Duits land om verschillende bazen te dienen. Als gezel. Hij heeft het ons geleerd en kunnen dus nog alles”. De laatste tijd heeft hij het weer wat Henk Bakker (Ironisch: „Ik kan het zeggen als wetenschappelijk medewerker met een ambtenarenstatus”) kwam in november 1972 in het nieuws toen hij uit de PvdA stapte en in een open brief zijn grieven uiteenzette. Vooraanstaande socialisten in de hoofdstad noemde hij bij die gelegenheid een stelletje ordinai re baantjesjagers en over wethouder Lammers, de huidige lijsttrekker, meen de hij: „Wat deze malafide figuur zich, zwanger van incompetentie en onbe trouwbaarheid. veroorlooft grenst zelfs voor Amsterdamse begrippen aan het ongelooflijke”. „AAN DE reacties van het publiek merk je duidelijk, dat de witkar ge accepteerd wordt. In het verkeer zijn er ook geen problemen: hij gaat goed mee en wordt als een normaal stukje stadsvervoer beschouwd”, aldus Luud Schimmelpenninck, die ook met vol doening constateert dat het ledental van de Coöperatieve Witkarverni- ging tot 2600 is gestegen. Terwijl binnenkort op de Elandsgracht het tweede station wordt aangelegd, wor den er vanaf het Amstelveld dage lijks zo’n twintig proefritten gemaakt. „We hebben”, aldus Luud, „getest hoeveel kilometer zo’n elektrisch wa gentje op een dag hier kan afleggen en daarbij kwamen we in 24 uur boven de 250 km”. De eerste witkar kampte op de openingsdag nogal met pech, maar volgens Schimmelpen- Dat ze een vermogen weggooiden, kwam nauwelijks in hen op, want deze vijftigers zijn in het eerlijke hout opge koeld en zullen daarom nooit als de uitvinders van de harde commercie wor den geregistreerd. Dat de liefhebbers van curiosa en antiek tuk zijn op hun vaat jes beseffen de Tiemstra’s inmiddels wel. maar particulieren worden bij hun be drijfje in het landerige Tuindorp-Oost- zaan aan de noordelijke oever van het IJ niet geholpen. Dat was vroeger zo en dat is nog zo. Terug naar het uitgangspunt: het niet- stemmen. Volgens Bakkers zienswijze is dat geen bewijs van onverschilligheid voor de democratie. „Het tegendeel is het geval. Als zulke partijen zich aan hun kiezers aanbieden als nu gebeurt, dan is het niet redelijk te verlangen dat die kiezers een keus maken. Onze stem is te goed voor een partij-politieke arena. De werkelijke politiek wordt elders ge maakt”. DE ARABISCHE school aan de Rechtboomsloot dreigt te worden ge sloten, omdat het ministerie van On derwijs en Wetenschappen van plan is de subsidiekraan dicht te draaien. Argument hiervoor: de school voldoet niet aan de voorwaarden van de la- ger-onderwijswet, aangezien het on derwijs niet in het Nederlands wordt gegeven. Het bestuur van de school is het daar niet mee eens, omdat het er vanuit gaat dat de tachtig leerlingen - vooral kinderen van Marokkanen - terug gaan naar Marokko en het onderwijs hierop is afgestemd. Op de achtergrond speelt daarbij het pro bleem dat veel ouders hun kind niet naar school sturen uit vrees dat zij van hun geboorteland zullen ver vreemden. AMSTERDAM gaat er iets aan doen om te voorkomen dat de naar schatting 5.000 tot 25.000 gierzwalu wen in de hoofdstad worden verdre ven. Op een aantal plaatsen is de stad worden nu nestkasten voor deze vo gelsoort opgehangen. Dat is nodig omdat ze door de vernieuwing van woningen flink in het gedrang ko men. Deze zwaluwen nestelen name lijk bij voorkeur in de pannendaken van het mansarde-type en die worden bij nieuwe panden niet meer ge bruikt. IN DE Dapperbuurt kunnen de protestborden weer voor een tijdje worden opgeborgen. B. en W. hebben namelijk besloten de vernieuwing van het noordoostelijk deel van deze buurt te plegen op een manier zoals de bewoners dat graag zien. Dat bete kent dat het stratenpatroon blijft ge handhaafd. Het plan van de dienst Stadsontwikkeling dat van een heel ander concept uitging, heeft het col lege terwille van een snelle voort gang van de stadsvernieuwing laten vallen. Bakker: „Dat zeggen ze, maar de dis crepantie tussen wat er op papier staat en wat er gebeurt, geldt juist voor de progressieven. Die hebben voor zichzelf een schijnwereld opgebouwd. We wor den niet geregeerd door slechterikken maar door dommerikken”. Boute taal, die ook volgens Henk Bakker na dere toelichting behoeft. „Raadsleden zijn”, zegt hij, „tot op zekere hoogte machteloos, omdat er meestal al in een vroegtijdig stadium afspraken zijn ge maakt die moeilijk zijn terug te schroe ven. Neem nou de metro: dat is nog steeds het beleid van de jaren vijftig. Bovendien is de materie te gecompli ceerd en de bureaucratie te groot en daarom kun je in redelijkheid niet ver wachten dat er binnen het parlementai re systeem behoorlijk bestuurd wordt. ONDER leiding van burgemeester Samkalden brengt een Amsterdamse delegatie deze week een bezoek aan Toronto. De aanleiding is de recht streekse luchtlijn die de KLM op deze Canadese stad opent, maar men gaat ook praten over een intensieve samenwerking op commercieel en cul- gebied. Mokum en Toronto zijn !;k i—maar tot dusver leefde dat nauwelijks. Dat wil men nu gaan veranderen. In het najaar zullen de Canadezen een te genbezoek brengen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9