Toneel, muziek en films van 25 tot 29 juni Antiekbeurs in Lisse Bekroningen van musici Paul Gonsalvez overleden 1,2,3,4,5,6,Z 8,en9. Extra subsidie voor „Proloog” film „De eerste Cirkel” mist Solzjenitsins essentie Vergeet de 9 cijfers niet. 4 I ALEXANDER FORD TOONT KENNIS VAN ZAKEN, MAAR DEN Rademakers verfilmt Max Havelaar in Indonesië ND ARS 17 MET 1974 VRIJDAG 17 KUNST Affiniteit Ivan Denisovich :rk Sexklucht ‘fl N achtvoorstellingen I I De gezamenlijke Danken. f TWEEDE CONCERT BEETHOVENCYCLUS NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST I i i i s I 1 JN 110831 3 B.V. mp Zilver ES Haarlem dij ink Elke dag ontvangen wij honderd duizenden bankgiro-opdrachten. De bankrekeningnummers van begunstigden worden hierop niet altijd ingevuld. Dat geeft veel extra- werk hetgeen wij met uw hulp kunnen vermijden. Bovendien voorkomt u daardoor vertraging bij het betalen. Vermeld dus die negen nuttige cijfers op uw opdrachten. Hartelijk dank alvast. Moord op Sheila Amsterdam HET IS DE VRAAG of de, achter bittere ironie en zwarte humor verborgen haat van de Russische balling Solzjenitsin tegen het Sov- jet-regime ooit over kan komen bij de verfilming van zijn boeken. In die haat, die maar gedeeltelijk een gevolg is van zelf ondergane straf, willekeur en vernedering, is de schrijver van „Kankerpavil joen” en van „Goelag Archipel” een gedrevene die zijn afkeer tegen het stelsel ook put uit een verleden dat hijzelf slechts van horen zeggen kan kennen. ADVERTENTIE in teken Haarlems stationsgebouw van Nostalgisch Festival -325821 (Van onze kunstredactie) (Van onze kunstredactie) r ADVERTENTIE Con certgebouw Haarlem Dinsdag 21 mei 1974 - 20.15 uur Programma: ibrink •g- :e!2A 5-52278 5-1502 Het slachtoffer van onverantwoor delijk rijden is ditmaal een vrouw VERDER HEEFT de Engelse regis seur Cliff Owen die „Steptoe Son” op zijn naam heeft staan een sex klucht gemaakt die in Rembrandt- dag in een werkkamp werd in de verfilming wel getrouw in beeld ge bracht, maar miste de hooghartige spot waarmee in het verhaal de zin loosheid van het werk en de absurdi teit van een gezag dat zichzelf ernstig neemt op de korrel neemt. kelaars- toor iat 19, ricum. IAAT rniseerd 'oonhuis 'ging en ld.: be- betegel- aie bad- 1, woon- prachtig gerichte 4 slaap- Vraag- L 320431 kopen 3 .00 x 3.00 «terrein 10.000- e inggids nd (Van onze kunstredactie) i 1'“““r Van 25 juni tot en met 29 juni wordt op het eilandperron, te midden van trei nen en reizigers, een aantal manifesta ties gehouden die allemaal betrekking hebben op de 19de en de vroege 20ste eeuw. Enkele dagen vooraf aan het eigenlij ke festival, op 22 juni, is dan al in de wachtkamer eerste klas een door het Frans Hals museum ingerichte expositie geopend. Zoals bekend wordt op deze tentoonstelling een beeld gegeven van het stationsgebouw, zijn geschiedenis en de relatie met het nabijgelegen Stations plein, Een groot aantal lezers van onze krant heeft gereageerd op het verzoek van het museum om tijdelijk historisch materiaal af te staan. Er is erg veel materiaal gekomen, zo vertelde museumvoorlichter Henk Over- duin. In hoofdzaak zijn het foto’s, maar ook knipsels en krante-artikelen. Ener- wier naam geschilderd staat op het luxe-jacht van haar man, filmpro- cent Clinton (James Cobum). Zes mannen die in aanmerking komen als schuldigen van deze onopzettelijke moord, worden door Clinton, een jaar na het ongeluk, uitgenodigd op het jacht, waarna een ingewikkeld, door Clinton bedacht spel begint om de wilde autobestuurder te ontdekken. LISSE. Zaterdagmorgen 25 mei om 11 uur gaan de poorten van kasteel Keukenhof open voor de vijfde Oude Kunst- en Antiekbeurs. Deze lustrum- beurs, waaraan 15 belangrijke antiquairs in Nederland deelnemen, blijft tot en met 3 juni geopend. aangewezen man sfeer van het Ford werd in 1908 in Polen geboren, en maakte voor de Tweede Wereld oorlog al naam met documentaires en speelfilms. Gedurende de oorlog werkte hij in de Sovjet-Unie, keerde na ’45 terug naar zijn vaderland, waar hij naam maakte met „De vijf van Barska Straat”, veel invloed had op de talentvolle jonge generatie van filmers, veel prijzen won op interna tionale festivals, maar er in ’68 met het opkomende anti-semitisme in Po len de voorkeur aan gaf naar elders te vertrekken. Zijn kennis van zaken met betrekking tot Rusland geduren de de oorlog, maar vooral zijn erva ring (als jood) met het gevoel onge wenst te zijn in eigen land, maakten hem buiten Rusland tot een filmer die grote affiniteiten met Solzjenitsin zou moeten hebben. te noemen om de De hoofdpersonen in De eerste cirkel ziet boek te benaderen, na acht jaar gevangenisstraf zijn vrouw terug. Polanski’s „Repulsion” (met Cathe rine Deneuve) is in Alhambra 2 Don Siegel’s „Coogan Bluff in Calypso en Truffaut’s „451 Graden Fahrenheit” in City. „Manson” in Nöggerath is een schokkende documentaire over Manson en zijn „familie” die in Cali- fornië in commune leefden en schul dig zijn bevonden aan de Tate-moor- den. Interviews met de leden van de familie die nog niet achter tralies zitten, gesprekken met de betrokken autoriteiten en opnamen van Manson als hij naar de rechtszaal geleid wordt, geven een beeld van een ver ziekte samenleving. NIEUW OP DE Amsterdamse bio scoopagenda is onder andere „De Moord op Sheila” („The last of Shei la’’) van Herbert Ross die tot nu toe bekend was als regisseur van „Good bye Mr Chips” (de musical), van „The Owl and the Pussycat” (met Barbra Streisand) en van „Play it again, Sam” (met Woddy Allen), maar nu de vrolijke kant van het leven ingeruild heeft voor een thriller-achtig drama dat vage overeenkomst vertoont met Chabrol’s „Que la béte meure”. van zijn zomeractiviteiten trouwens nog meer ontspanning in het Haarlemse. In de periode van 11-26 juli kunnen bezoe- kertjes van verschillende speeltuinen meedoen aan het Groot Toneelschuur Speel tuinspel. Van 24 juli tot 3 augustus treedt het Zomerstraat Tejater op ver schillende pleinen op en onder de titel „Schuur in de buurt” komt een toneel groep voorstellingen geven in een aantal Haarlemse wijken. HETZELFDE KAN gezegd worden van Alexander Ford’s filmversie van „De eerste Cirkel”, waarin de schrij ver zijn eerste kennismaking met de gevangenis beschrijft voor hij op transport naar een werkkamp in Si berië wordt gezet. Hij heeft dan, zoals hijzelf zegt, de eerste cirkel van Dante’s visie op de hel bereikt. Aller eerst is men geneigd de regisseur de den, vindt hij misbruik laten maken van zijn kennis. Hij riskeert er jaren werkkamp voor, omdat hij vindt dat ergens iemand moet beginnen met schone handen. Dat is in het kort de aangrijpende geschiedenis, het zwijgende begin van Solzjenitsin’s contra-revolutie die in stilte begonnen is maar nu de hele wereld bezighoudt. Op zichzelf een belangrijke film vooral als men hem ziet in verband met wat we nu weten, die echter verliest door een onduidelijke vertel trant (met veel „bevroren” beelden waarbij een stem de bijpassende ge dachten onthult), een te romantische behandeling, waardoor de kille routi ne van het systeem niet haar recht komt, te weinig bijtende ironie en vooral het is een Paramountfilm, opgenomen in Kopenhagen met hoofdzakelijk Skandinavische acteurs in een ridicuul Engels nagesyn chroniseerd dat nog meer sfeerversto- rend werkt. Solzjenitsin had beter verdiend! gekomen) en dankt zijn verschijnen in de Sovjet-Unie aan het feit dat juist de „dooi” was ingetreden en Chroestsjev de heftig bekritiseerde schrijver in bescherming nam. Maar zijn volgende roman over eigen kampbelevenissen, „De eerste cirkel” viel twee jaar later al weer onder de censuurmaatregelen die na Chroests jev weer in volle strengheid werden toegepast. Het boek mocht niet in Rusland gepubliceerd worden en werd naar het buitenland gesmokkeld dat de schrijver op grond van beide werken en van „Kankerpaviljoen” de Nobelprijs voor literatuur toekende. „Een dag uit het leven” werd in ”71 verfilmd door een Engels-Noorse filmcombinatie met Caspar Wrede als regisseur en Tom Courtenay als Ivan Denisovich en liet de indruk achter van een feitelijk getrouwe weergave van de roman waarbij men toch niet tot de essentie van Solzjenitsin’s be doelingen had weten door te dringen. De met dodende precisie beschreven SOLZJENITSIN heeft toch steeds weer over zijn eigen leven verteld, „Een dag in het leven van Ivan Denisovich” (1962) dankt zijn ontstaan aan zijn acht jaren gevangenschap in Lubyanka en in verschillende werk kampen kort na de oorlog (waaruit hij vol onderscheidingen thuis was Onder de gasten bevinden zich Raquel Welch, James Mason en Ri chard Benjamin. Het duurt allemaal wat lang, de ware schuldige wordt niet gevonden, maar er worden wel alle mogelijke andere dingen onthuld over de vrienden onderling, dat tot nieuwe lijken aanleiding geeft. De flim draait in de Cineac Reg. Bree- straat. van overtuigd of we het recht hebben over de gebeurtenissen van ons eigen leven te vertellen.” AMSTERDAM (ANP). Filmregis seur en acteur Fons Rademakers ver trekt eind mei naar Indonesië om daar de roman Max Havelaar van Multatulfi te verfilmen. De film wordt een Neder- lands-Indonesische coproduktie. Zij wordt op de authentieke locatie in Lebak opge nomen. Het scenario van de film is geschreven door Dharmaija Sar jana en Gerard Soe- teman. Onlangs is de Max Havelaar in Indonesische vertaling verschenen. De oplaag is inmiddels geheel uitverkocht. HAARLEM. Heeft Arnhem zijn Romantisch Festival, de herlevende be langstelling voor het verleden krijgt in Haarlem eveneens de volle aandacht. In samenwerking met het Frans Hals mu seum presenteert de Toneelschuur vijf dagen lang het Nostalgisch Festival, waarvoor als decor het stationsgebouw in Haarlem wordt genomen. ,,Wij hebben het gevoel voor de vrijheid verloren. Wij weten niet waar zij begint en waar zij op houdt. Wij zijn er al niet meer mee Cannes geopend werd, is nog steeds te zien in Kriterion en het Leidseplein Theater en ’s nachts ge durende het weekend ook nog in Kriterion. Bertolucci’s „II Conformista vindt men terug in The Movies, ter wijl de Mini-Movies nog eens „Der Blaue Engel”, het debuut van Marie ne Dietrich onder Josef von Stern berg laat zien. Op de beurs zal een zeer gevarieerde collectie antiek geëxposeerd worden. Zo worden er 17e en 18e eeuwse Nederland se meubelen getoond, maar ook vroeg brons, tin, zilver, Nederlandse volks kunst uit de 18e eeuw, schilderijen, ar cheologische vondsten, klokken, nauti sche instrumenten en zeer vroege sculp turen. Alle voorwerpen die ter beurze ko men, worden gekeurd door een commis sie, waarin onder meer zitting nebben mevr. H. K. de Raaf Brand van Strae- ten, directrice van het museum De Sphinxs en de heer H. P. Baard, oud- directeur van het Frans Hals museum. De vijfde Oude Kunst- en Antiek beurs is dagelijks geopend van 14-22 uur en in het weekeinde van 11-22 uu -. EINDHOVEN (ANP). Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben don derdagavond besloten de toneelgroep Proloog een extra subsidie van f 84.000 toe te kennen naast de normale subsidie van zeven ton. De extra toelage is be doeld voor het seizoen 1974-75. Door het intrekken van de subsidie door de gemeente Eindhoven was bij Proloog een tekort ontstaan van een kwart miljoen gulden. Minister Van Doorn van CRM is bereid hiervan de helft voor rekening van zijn ministerie te nemen. Proloog zit dus nog met een tekort van ruim f 40.000. Inmiddels hebben de gemeenten Til burg, Breda en Den Bosch laten weten dit tekort niet te willen dekken. „Ach lieve menschen” is een nieuw to neelstuk van het DAT, waarin een humo ristisch beeld wordt gegeven van de op voedkundige problemen in de vorige eeuw. Het wordt opgevoerd op 26 juni in het kader van het Nostalgisch Festi val. dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT solist DANIËL WAYENBERG piano Ouverture Leonore no. 3 Pianoconcert no. 2 Pianoconcert no. 4 Entree 8,(a.i.) c.j.p. geldig Kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestr. 13, van 10 - 15 uur. Telefonisch 32 09 94 van 12 - 15 uur. „AMARCORD” van Fellini, waar- standigheden is dit plan in de ijskast geraakt. Met dit festival voor ogen kwa men we weer op dit plan uit. Het lijkt me overigens een uniek idee om toneel tussen aankomende en vertrekkende treinen te laten plaatshebben. Alles gaat gewoon door, maar de reizigers kunnen ook hun trein laten schieten om even te blijven kijken. De samenwerking met de NS is ronduit goed te noemen. Ze geven ons alle medewerking.” Het festival gaat na de expositie- opening op 21 juni van start met een optreden van het Boy Edgar Orkest op 25 juni. Nostalgische films uit het begin van deze eeuw worden vervolgens ge projecteerd in de wachtkamer van de tweede klas. De restaurateur van het station zal in rokkostuum voor koffie- en theecomplets zorgen. Andere medewerkenden aan het festi val zijn het Resistentie Orkest, de Sis sies, Laterna Magica en een uit het Haarlems Jeugd Orkest geformeerd Sa lon Orkest. Het duo Triplex, befaamd door zijn maandelijkse medewerking aan de Mafketel Show zal met een „station special” komen. Het Dokumentair Aktueel Teater heeft een nieuw stuk ingestudeerd „Ach, lieve menschen, schrikt dan niet wan neer g’opstandige kinderen ziet”. In dit stuk worden „wijze lessen” gegeven uit de 19de eeuw „over God, gebod, opvoe ding en onderwijs en de gevolgen daar van. Het DAT geeft op 26 juni een voorstelling van „Ach lieve menschen”. De Toneelschuur biedt in het kader plein Theater gaat en „No Sex please, were British’ heet. „No comment!”. In Saskia, achterin de galerij op het Plein, gaat een drie jaar oude wes tern met als origineel misdadigersduo William Holden en Ryan (Peyton Place) P’Neal. Samen stappen zij van slecht betaalde cowboys in de mis daad en gaan meer geld verdienen met bankroven. In het begin laat alles zich als een aardige variant op een western aanzien, maar regisseur Balke Edwards die in het verleden een heel ander soort films maakte, vond het aan zijn naam verplicht eni ge originele wendingen in het gege ven aan te brengen en schakelt ten slotte zelfs over naar tragedie. Waardoor een wat pretentieuse en rommelige wildwestfilm ontstond, wat wel meer gebeurt als een filmer van naam zich eindelijk vervaardigt dit genre met zijn kunnen te verrij ken. DEN HAAG (ANP). De Johan-Wa- Senaarstichting heeft vijf uitvoeringspre- mies toegekend aan Nederlandse musici voor uitvoeringen van Nederlandse ka mermuziek. De Hagenaar Willem Noske, concertmeester van het Residentie-Or- kest, kreeg f 1000,- premie voor het her ontdekken, het voor uitvoering geschikt maken en de uitvoering van werken van de componist G. J. van Eyken (1832- 1898). Het onderzoek verrichtte Willem Noske in nauwe samenwerking met zijn stadgenoot René Rakier, die eveneens een premie van f 1000,- ontving voor het uitvoeren van liederen en pianowerken van Dirk Schafer. Een derde premie ter grootte van *1000,- ging naar de sopraan Marianne Kweksilber en haar begeleider Jan Slot houwer. beiden uit Amsterdam, voor hun uitvoering van „Four songs on Poems bij Ezra Pound” van Robert Hep- Pener. zijds zal dit de expositie een weten schappelijk tintje geven, maar aan de andere kant geeft het ook een inzicht van hoe het publiek het station ziet. Het „publieksbeeld” is nog niet helemaal rond, het museum zou nog graag foto’s zien waarop reizigers staan afgebeeld die afscheid nemen en vertrekken. In aansluiting op deze expositie wordt in de Vishal de kleine tentoonstelling „Spoorstijl” gehouden, waarop de nieuwe huisstijl van de Nederlandse Spoorwegen is te zien. De NS heeft ongeveer zes jaar geleden een aantal nieuwe vignetten la ten ontwerpen, terwijl ook kleur en vormgeving bij de spoorwegen aan de moderne tijd werden aangepast. Inha kend op het Nostalgisch Festival zijn van 22 juni tot en met 18 augustus gebruiksvoorwerpen uit de vorige eeuw in de Vleeshal te zien. Deze voorwerpen komen uit het Openluchtmuseum in Arnhem. Frans Lommerse van de Toneelschuur vertelt over het Nostalgisch Festival: ..We zijn er bij onze zomeractiviteiten van uitgegaan, dat we deze keer met een theater-confrontatie moesten komen op andere plaatsen dan de gebruikelijke. Enkele jaren geleden is het Perron theater idee ontstaan. Door allerlei om- Onder de stelregel „Als wij over het kwaad zwijgen, zal het zich dui zendmaal herhalen”, neemt hij er geen genoegen mee alleen de jaren 1936-’38 te brandmerken als de perio de van de grote terreur of de jaren 1929-’3O, hij gaat (in Goelag Archipel) terug tot 1918 en toont aan dat onder Lenin al de willekeur en de vervol gingen begonnen. Maar Ford’s haat tegen onver draagzaamheid en vervolging is van een ander kaliber dan de schrijver van „De laatste Cirkel” verwerkte in zijn roman. Wat er te zien is in de film is erg genoeg om het systeem dat dit alles veroorzaakte, te gaan haten. Maar hoeveel films over gevangenissen en machtswellustige bewakers of hogere functionarissen hebben we inmiddels niet gezien. Een grauwe, beestachtige werkelijkheid die steeds meer op alledaagse routine dan op uitzonderingsgevallen gaat lij ken. Het is Solzjenitsin echter niet om de feiten, om de buitenkant der din gen te doen die hij slechts nodig heeft om een totalitair regiem in al haar domheid, angst en hoogmoeds waan vast te nagelen. Uiteindelijk is Gleb Nerzhin die de tekeningen van een uitvinding verbrandt, waarmee hij zijn vrijheid had kunnen herwin nen, de overwinnaar. Het doorgeven van die plannen met als gevolg een afluistersysteem, waarvan hij de toe passing niet kent, hoogstens kan ra- LONDEN. Tenorsaxofonist Paul Gonsalvez is woensdag dood in een wo ning in Londen aangetroffen. Gonsalvez, die 53 jaar oud is geworden, heeft onder meer in de orkesten van Count Basie, Gillespie en dat van Duke Ellington gespeeld. Zeer onlangs was hij in Neder land. Een tweetal concerten met de Boy Edgar Sound in de Haarlemse Toneel schuur verliepen toen zeer succesvol.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17