Antilliaanse premier Evertsz na bespreking: Den Uyl bekendste politicus Klep Zeelandbrug weggehaald van dit uw ST W oonwagenbewoners Den Uyl helpt in noodsituatie minister Pronk G Ik MINISTER VAN DOORN EN LUBBERS: H.P. verdwijnt zonder spoedige steun 1 Geen toeneming van dieren mishandeling I «jfe* 24.50 1! tl li I' cl RE GPV vraagt senaat zondagswet niet te wijzigen Minister Van Agt: VR Al het nuttige voor^ 'n aangename prijs Oefenplaats F 1 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze parlementsredactie) Mariniers twistpunt tussen Nederland en Antillen (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE 1 'Wffllill:: Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Stockholm Wenen nnw n nw n ono zzw zzo ono 20 13 13 20 23 21 19 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.4 De bewindsman van CRM motiveerde aan de hand van vier criteria, waarom de regering van mening is dat de Haagse Post gesteund moet worden: zonder ingrijpen thans wordt de uitgave gestaakt, Den Uyl en de ministers Vredeling (De fensie), Van der Stoel (Buitenlandse Za ken) en de Gaay Fortman (Antilliaanse en Surinaamse Zaken). De Antilliaanse delegatie bestond uit premier Evertsz en de ministers Efraim de Kort (Financiën) en R. Pieternella (gevolmachtigd minis ter). Vandaag wordt een Baileybrug geplaatst, die morgen wordt geasfalteerd, zodat het verkeer aanstaande maandag weer van de brug gebruik kan maken. Op de foto: de drijvende bok Snip vaart de beschadigde klep weg. Links de nog in tact zijnde andere helft van de brug. De beschadigde klep van de Zeeland brug is gisteren weggenomen. Het werk, dat met behulp van een drijvende bok geschiedde, nam vele uren in beslag. Om de beide fractieleiders verder te vreden te stellen voegt de premier daar aan toe: „De term is eerder te waarde ren als een verdediging van het kabinet dan te laken als een ongeoorloofde po ging tot naasting van het karakter van het kabinet in partijpolitieke zin”. Den Uyl beweert in zijn antwoord, dat An- driessen en Aantjes ten onrechte sugge reren, dat Pronk juist het kabinet als een kabinet van de linkse drie alleen heeft willen afschilderen. Prof. dr. F. D. Kahn, hoogleraar in de sterrenkunde aan de universiteit van Manchester, zal van 1 september ’74 tot en met 31 maart’75 als gasthoogleraar onderwijs in de sterrenkunde geven aan de Leidse universiteit. DE ontst r»d, gewt Zake BE door plaat Israel het z ment Rach waar nome In hoord eerde: tuigei men doelei Doelv uitgei De aang< aan 1 van 1 Maal In Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven ozo no nno n 10 9 7 5 9 10 9 6 11 7 3 17 12 9 8 10 5 11 4 5 7 10 13 13 8 8 15 13 2 16 10 3 8 D( DS’7 Kan de I Maa mer tijv< tiev- van Isra „Ir gebe: en i bemi schat Nedt alle mog< deze GI Port roep se r WH van Dt VOOI D De Stei nog om den wat De VVD’er Vonhoff stelde in een mo tie, gesteund door CHU en DS’70, dat de Kamer bij een vorige gelegenheid de uitspraak heeft gedaan dat de regering nieuwe aanvragen om steun aan indivi duele bladen zou moeten voorleggen aan het bestuur van een op te richten stich- Tijdens het debat over steunverlening aan De Haagse Post is druk op de regering uitgeoefend om de voorgeno men steun aan dit blad achterwege te laten, op te schorten dan wel in hero verweging te nemen. Minister Van Doorn van CRM moest aanvaarding van de motiie-Vonhoff met klem ontraden, omdat deze uitgaat van „Uitstel van de steunverlening is onmo gelijk”, aldus minister van Doom. „De urgentie is”, zei minister Lubbers, „dat Bonaventura, de huidige uitgeefster, reeds enige tijd de maandelijkse verlie zen voor haar rekening neemt, terwijl er voor de Haagse Post geen eigen vermogen is.” 19 19 19 19 20 17 19 18 19 19 14 23 21 17 windstil 18 21 19 22 16 ning niet aan de volgende voorwaarden voldoet: duidelijke aflossingsregeling. Zij verzoeken de regering haar plan tot steunverlening in heroverweging te nemen. reële verwachtingen omtrent her stel van de rentabiliteit, VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Vrij warm met later kans op een regen- of onweersbui. Aantal uren zon: 5 tot 15. Minimum tempe ratuur: omstreeks 10 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. WEERRAPPORTEN Wear ia binnen- an buitenland door de onvermijdelijke overlast, gemis aan privacy en gebrek aan voorzienin gen, aldus het LKW. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk mag dan meer kleine kampjes wensen, de laatste jaren is er niet één bij gekomen. De gemeenten doen bijna allemaal te weinig voor de woonwagen bewoners. De provinciale overheid moet toezien op de planning van kampen, maar is in het algemeen volkomen pas sief, aldus het LKW. Het vindt, dat de bestaande noodsitua tie eist, dat de verschillende overheden elkaar snel weten te vinden om uit de problemen te komen. Noodoplossingen zijn daarvoor nodig, alsmede sociale planning op reële cijfers. Als het gehar rewar op gemeentelijk niveau te lang duurt moeten Gedeputeerde Staten kno pen doorhakken. Het ministerie moet de zaak coördineren en zorgen voor vaart bij de oplossing van de problemen. Des noods zal de minister meer bevoegdhe den moeten krijgen, dan hij nu heeft, aldus het LKW. DEN HAAG (ANP). Als de Tweede Kamer thans niet instemt met het rege- ringsvoornemen, steun te verlenen aan het weekblad Haagse Post, dan zal dit blad verdwijnen. Dit hebben de minis ters Van Doorn van CRM en Lubbers van Economische Zaken gistermiddag de Tweede Kamer voorgehouden tijdens de voortgezette beraadslagingen over die steun (een renteloze lening van 1,2 miljoen). de bestaande veelzijdigheid bij de weekbladen moet gehandhaafd blijven. er is een reëel project van de nieuwe uitgeefster, de B.V. Weekblad pers, die bij het doorgaan van de steun de uitgave overneemt van Bonaventu- ra/Elsevier, DEN BOSCH (ANP). De woonwa genbewoners in Nederland verkeren in een noodsituatie door een groeiend te kort aan standplaatsen, dat thans ten minste 859 bedraagt. Van het woonwa- genbeleid, zals het nu is, kan geen soulaas worden verwacht. Als er op korte termijn geen duidelijke verbete ring optreedt, zal deze toestand tot grote moeilijkheden leiden. Het Landelijk Katholiek Woonwagen- werk (LKW) heeft het tekort aan stand plaatsen becijferd. De redactie van Cen traal, de uitgave van het LKW, conclu deert dat er sprake is van een noodsitu atie. De landelijke vereniging van woon wagenbewoners onderschrijft dit. Het LKW ging ervan uit, dat er in 1972 een tekort was van 237 legale standplaatsen voor woonwagens. Sedert dien kwamen er 116 woonwagens bij en nauwelijks of geen legale plaatsen. Om de trekvrijheid te garanderen moeten er voor de 4067 woonwagens nog 407 pas- santen-plaatsen komen. Daarbij komen nog 99 standplaatsen in Assen en Har- denberg, die als niet acceptabel moeten worden aangemerkt. Als er geen stand plaatsen bij komen zal het tekort per jaar met ongeveer 66 toenemen. Gebrek aan plaatsruimte betekent: volgepropte centra, waar geen leven is Volgens minister Van Doorn moet de oorzaak van het verlies van de Haagse Post gezocht worden bij het conflict, vorig jaar, tussen directie en redactie. „Dat conflict stond de reorganisatie in de weg.” Minister Lubbers voegde er aan toe het belangrijk te vinden dat de B.V. Weekbladpers voor het voortbestaan van de Haagse Post 450.000 op tafel legt, als eigen risico. Bonaventura geeft een zelfde bedrag, maar een groot deel daar van zou zij aan een afvloeiingsregeling hebben moeten besteden bij het staken van de uitgave van de Haagse Post. Het op te richten bedrijfsfonds voor de pers zal kunnen beschikken over de opbrengst van de vijf procentsheffing op de tarieven van de STER-, radio- en tv- reclame. Thans is al 10 miljoen be schikbaar. Dat bedrag zal eind 1976 zijn opgelopen tot 30 miljoen, aldus minis ter Van Doorn. betalen. Voor het jaar daarna is het bedrag op ƒ42 miljoen besteld. Premier Evertsz „verklapte”, dat binnenkort ook de verzekeringsmaatschappijen aan de beurt zijn. Aan het overleg op het Catshuis, dat ruim een uur duurde, werd van Neder landse zijde deelgenomen door premier Roestvrijstalen pedaalemmer. Inhoud 12 liter. Ruimte voor lucht verfrisser. Met het extra brede pedaal opent u het bruine kunststof deksel gulzig voor heel wat prullen, overal in huis. Brabantia-kwaliteit voor’n weggooiprijs: DEN HAAG. Volgens minister-pre sident Den Uyl heeft minister Pronk voor ontwikkelingssamenwerking niets verkeerds gedaan door te spreken van een „sociaal-democratische regering” in ons land. Uit zo’n term blijkt, dat het kabinet een geweldstrategie afwijst, zegt Den Uyl in antwoord op boze vragen van KVP-leider Andriessen en ARP- leider Aantjes. DEN HAAG (ANP).— Uit de beschik bare cijfers van de laatste jaren tot en met 1972 over dierenmishandeling en die renkwelling kan minister Van Agt van Justitie niet opmaken, dat er sprake zou zijn van toeneming van het aantal gevallen. Aldus blijkt uit het antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste- kamerlid Martini (D’66). Minister Van Agt is van mening, dat de straffen, waarmee in het Wetboek van Strafrecht gedreigd wordt voldoende ruimte bieden om een doeltreffend strafrechtelijk beleid ten aanzien van de ernstige vergrijpen als dierenmishande ling en -kwelling te voeren. De senator had de minister gevraagd om bijzondere maatregelen tegen het, in het bijzonder In de vakantietijd, aan hun lot overlaten van huisdieren. o o o o o o o o o o o o o 0.1 o o o 9 o o DEN HAAG (ANP).— De Centrale verbondsraad van het Gereformeerd Po litiek Verbond GPV heeft de Eerste Ka mer schriftelijk gevraagd het door de Tweede Kamer aangenomen initiatief voorstelGoudsmit (D’66)-Jurgens (PPR) over het wijzigen van de zondagswet te verwerpen. zw. bew. licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. Den Helder licht bew. Rotterdam licht bew. Twente Vlissingen Z.-Limburg onbewolkt Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen licht bew. onbewolkt zw. bew. windstil zw. bew. Luxemburg onbewolkt onbewolkt windstil 25 onbewolkt licht bew. onbewolkt stellen, tot er een bedrijfsfonds voor de pers is. „Op dat fonds kan voor urgente gevallen niet gewacht worden”, zei minis ter Van Doorn. een heel ander standpunt dan dat van de regering. De fracties van KVP en ARP waarschuwde hij dat opschorten van de maatregel zeer grote risico’s in zich bergt „.Bedenk dat niet beslissen ook wel eens beslissen kan betekenen”. DEN HAAG Minister-president Den Uyl is de meest vertrouwenwekkende politi cus in ons land. Hij kan inmiddels rekenen op het vertrouwen van 38 percent van d kiezers en z(jn aanzien is daarmee nog steeds groeiende, want in januari van dit jaa scoorde Den Uyl nog 29 percent. Ex-premier Biesheuvel, nu uit de politiek weg. kreet nog altijd het vertrouwen van 23 percent en is daarmee tweede. Volgens gisteren door het NIPO bekendgemaakte cijfers luidt de lijst van vertrou wen wekkende politici verder: staatssecretaris Van Dam (22), PPR-leider De Gaav Fortman jr (19), WD-leider Wiegel (15), KVP-leider Andriessen (15), ARP-wUr Aantjes (13), PvdA-leider Van Thijn (9), CHU-leider Kruisinga (7), DS’70-leider Drew (6), D’66-leider Terlouw (4). Voor de bewindslieden luidt de lijst: Van Agt (18), Lubbers (13), Boersma (12), Van der Stoel (10), Duisenberg (9), De Gaay Fortman sr. (6), Vredeling (5), Van Kemènade (5), Westerterp, Van Doom, Gruijters (allen 3). Den Uyl is overigens niet alleen de vertrouwenwekkendste politicus, hij Is ook de bekendste. Hij is bekend bij 91 percent van de kiezers. Biesheuvel is tweede met 86 percent, Wiegel derde met 85 percent en geheel onder de lijst prijkt minister Pronk, die altijd nog door 32 percent wordt herkend als de minister voor Ontwikke lingssamenwerking. ^vernuftig veelzijdig voort ^antia vernuftig veelzijd brabantia vernuftig |iordelig fe brabantia tojig voordelig brat l^^jlzijdig voordehj veelzijdig kujftig.ve Wi verm ^Kbani brabantia vernuftig veelzijdig voordeha lordelig brabantia vernuftig veelzijdig zijdig voordelig 6 brabantia vernuftig! tig veelzijdig voordelig té) brabantia I i vernuftig veelzijdig tr irabantia vernuftig v< lelig brabantia ven ig voordelig Èbraba veelzijdig voordelig] ‘muffig veelzijdig >antia vernuftig ^B g brabantia 'oordelig alzijdig iftig veeb^HEB :ia vernufJl brabant^^B rdelic^^^- De Antilliaanse minister De Kort (Fi nanciën) bleek met zijn premier van mening te verschillen over dë toekomst van het burger- militair apparaat op de Antillen. De Arubaanse minister, lid van de MEP-partij, die afscheiding van Aru ba voorstaat, zag plaats voor een intern defensie-apparaat voor ieder eiland af zonderlijk. Over de recent doorgevoerde belas tingverhoging voor de olieraffinaderijen op de Nederlandse Antillen zei premier Evertsz desgevraagd dat het geen zaak is of de oliemaatschappijen deze verhogin gen zullen accepteren. „De Shell en de LAGO (Exxon) zijn belastingbetalers als iedere andere burger of bedrijf,” aldus de premier, „zij verkeren niet in een positie iets al dan niet te accepteren". De premier gaf toe dat met name de Shell ernstige bezwaren heeft gemaakt tegen de belastingmaatregelen, die inhouden dat de maatschappij in plaats van 7 miljoen (Antilliaanse Crt) dit jaar nu de eerstkomende 2 jaar 128 miljoen gaan Op het ministerie van Algemene Za ken in Paramaribo zijn gisteren de do cumenten ondertekend betreffende de overdracht van de aandelen van de Rubber Cultuur Maatschappij Amster dam (RCMA) en de Surinaamse Cul tuurmaatschappij B.V. (Mariënburg) aan de Surinaamse regering. Daarmee is de overneming van de suikeronderneming en de overige bezittingen door Suriname officiéél een feit geworden. Een handtekeningenaktie tegen de moord op jonge zeehonden van de Cort van den Lindenschool in Huizen (N.H.) heeft 550.000 handtekeningen uit het he le land opgeleverd. Morgen zal een de putatie van leerlingen van deze school de lijst namens alle schoolkinderen van Nederland aanbieden aan de ambassa deur van Noorwegen in Den Haag. Een zandzuiger, die is ingezet bij de bouw van de Roermondspleinbrug in Arnhem heeft een stuk hout boven wa ter gebracht dat afkomstig moet zijn van een tenminste uit de Middeleeuwen daterend schip. Het wrak is ontdekt in een zandgat op de uiterwaarden van de Rijn. Hoe groot de betekenis van de vondst is, hoopt men in de komende dagen vast te kunnen stellen. Een 54-jarige bouwvakker uit Lei den is gisteren van de vijfde étage van een in aanbouw zijnd flatgebouw in Waddinxveen gevallen. In het zieken huis, waarheen hij was vervoerd, kon men „slechts” een gebroken enkel en een gebroken vinger benevens een vlees wond aan het hoofd constateren. De marechausseevereniging heeft gisteren in een telegram aan minister Vredeling van Defensie nog eens aange drongen op een vergoeding voor de taakverzwaring, zoals die aan de politie alis toegekend. Het WD-kamerlid Geurtsen meent, dat zowel in Krimpen als in Capelle aan de IJssel sprake is van het uitoefenen van terreur. In schriftelijke vragen aan de ministers van Justitie en Binnenland se Zaken zegt hij, dat in beide plaatsen politiefunctionarissen en hun gezinnen znij en worden blootgesteld aan intimi datie, bedreiging, feitelijk geweld en mo lestatie. De PPR-Kamerleden Waltmans en Jansen hebben minister Westerterp van Verkeer gevraagd het uiterste te doen om te komen tot een gelijktrekking van de maximumsnelheden in heel Europa. Dit met het oog op het naderende va kantieseizoen. De Officier van Justitie bij de rechtbank in Groningen heeft gisteren vijf maanden met aftrek en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de 20-jarig« man die bekend staat als de Oostgronin- ger pyromaan uit Blijham. De pyromaan heeft in vier maanden tijd van vorig jaar oktober tot dit jaar januari voor miljoenen guldens schade aangericht. In de krant van woensdag zijn de onderschiften van de foto’s van Whit- lam en Snedden, bij het artikel over 4» verkiezingen in Australië, verwisseld. De oud-directeur van Artis dr. A. L. J.Sunier is onlangs in zijn woonplaats Baam op 87-jarige leeftijd overleden. Dr. Sunier leidde Artis van 1927 tot 1953. Voor die tijd was hij conservator van het rijksmuseum voor natuurlijke historie in Leiden. Dr. Sunier was de drijvende kracht achter de financiële redding van Artis, de restauratie en uitbreiding van deze dierentuin, maar ook achter de acties die leidden tot instandhouding van uitstervende dier soorten als bijvoorbeeld de wisent. Op het congres van de Nederlandse Politiebond in Arnhem is gisteren een resolutie aangenomen waarin gezegd wordt dat de bewaking van de luchtha ven Schiphol, ambassades, aardgasloca ties en het onderzoeken van explosieven niet de taak van de burgerlijke politie zijn. De bond vindt dat rijks- en ge meentepolitie mentaal niet zijn ingesteld en ook niet behoren te zijn op het bestrijden van door para-militaire com mando’s ondernomen terreuracties. Volgens de Antilliaanse eerste minis ter heeft de Nederlandse militaire lei ding de mariniers om technisch-organi- satorische redenen teruggetrokken. Hij stelde dat met deze maatregelen de juis te statutaire benadering niet is gevolgd. Voor het argument van de Nederlandse regering dat de gevechtskracht niet is afgenomen, was premier Evertsz niet gevoelig. Hij laakte Nederland, omdat tijdens de regering Biesheuvel de afspraak was gemaakt dat de 200 mariniers slechts tijdelijk zouden worden teruggetrokken. Nu echter blijkt dit definitief te zijn. Op het ogenblik zijn op de Antillen 400 mariniers gelegerd plus 200 Antilliaanse miliciens. Premier Evertsz zei dat 200 tot 250 Nederlandse mariniers zouden kunnen worden teruggeroepen zodra de Antillen hun eigen paramilitair apparaat hebben opgebouwd tot een sterkte van 600 man. Hiervoor acht hij een periode van drie tot vijf jaar noodzakelijk. Naar de mening van de premier moet een blijvend aantal Nederlandse mari niers, waarbij hij denkt aan 250 a 300, beschikbaar blijven voor de externe de- Minister Lubbers van Economische Zaken, zei „ongelukkig” te zijn met de motie van CHU, VVD en DS’70, omdat er wel een duidelijke aflossingsregeling is en omdat de verwachting tot herstel van rentabiliteit aan de regeling ten grondslag ligt. 29 25 16 zw. bew. windstil 19 half bew. onbewolkt regen fensie van de Nederlandse Antillen. Dit izou naar zijn mening wel verminderd kunnen worden, wanneer in de toekomst I blijkt dat de Organisatie van Ameri kaanse .Staten (OAS) meer ruggegraat krijgt. o o o o o o ozo ono o o z wzw n nno Een Duitser, verdacht van een groot aantal juwelendiefstallen in het noorden van het land is gisternacht na een wilde achtervolging door Arnhem, waarbij een waarschuwingsschot werd gelost en de man door een raam sprong, door de politie gepakt Vandaag neemt mr. C. J. G. J. Vinkesteijn, secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat in de Haagse Rolzaal afscheid van zijn medewerkers en relaties, na zijn functie onder acht ministers uitgeoefend te heb ben. De 62-jarige heer Vinkesteijn moet zijn werk om gezondheidsredenen neer leggen. Hij noemde ook de Antillen een ge schikte oefenplaats voor de mariniers. „Binnenkort heeft Nederland geen zee- verdediging maar een vijververdediging”, meende hij, omdat de koninklijke mari ne dan alleen maar in de Nederlandse wateren kan oefenen en niet kan voldoen aan de Navotaak. Verder bood hij de Antillen aan als een geschikt oefenter rein („De blauwe lucht”) voor de Konink lijke Luchtmacht. Hij voegde er desge vraagd aan toe dat nog niet gesproken is over de vestiging van een Navobasis op een van de Antilliaanse eilanden. er is een reëel uitzicht op een rendabele exploitatie op redelijke ter mijn. Beide bewindslieden zeiden, dat de DEN HAAG (ANP. De Antilliaanse en Nederlandse regering zijn het oneens over het aantal mariniers dat op de Nederlandse Antillen gelegerd is. De Antilliaanse premier Juancho Evertsz heeft gistermiddag op het Catshuis ge tracht de Nederlandse regering over te halen de 200 mariniers die van de Antil len zijn teruggetrokken weer op de ei landen te stationeren. De Nederlandse regering staat hier in beginsel niet posi tief tegenover, zo stelde de Antilliaanse premier na afloop van de bespreking op een persconferentie. Volgende week woensdag en vrijdag dus na afloop van de koninkrjjks topconferentie, zullen de besprekingen tussen de Antillen en Ne derland worden voortgezet. onbewolkt zw. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen licht bew. onbewolkt onbewolkt regen licht bew. half bew. windstil 20 no n Uss 19 0 uur uur 24 28 7 15 13 18 16 uur uur 0 0 nw ono n nno nno [QDidUdntia vert' voordelig &braban Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tunis Vanuit de Kamer was woesndag ge vraagd, de definitieve beslissing over de steunverlening aan de Haagse Post uit te rentievervalsing betekent en huns in ziens niet ten nadele werkt van de weekbladen, de Groene Amsterdammer en de Nieuwe Linie. brek aan een dergelijke stichting is de steun aan de Haagse Post op dit ogen blik in strijd met die uitspraak en zal dus achterwege moeten blijven. CHU, VVD en DS’70 vonden elkaar nog in een motie waerin woestt itesonste- teerd dat de voorgenomen steunverle- zw. bew. zw. bew. motregen zw. bew. zw. bew. ZATERDAG 18 MEI Hoog water 0.47 uur en 13.11 Laag water 8.37 uur en 21.18 ZATERDAG 18 MEI Sao op 4.42 uur onder 20.31 Maan op i.42 uur onder 16.46

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2