Problemen van donor gemeente Velsen kunnen alleen hier worden opgelost Acties in IJ mui cl en bewijzen dat Inspraak en openheid bij studie vereist Velsen wenst stilte rond studie doorbreken Voorhaven te 5 het] Zwaar Maquette tapijt \A in alle kleuren. Ook in zwart.400 cm breed. ySv vaar 89.- bevolking haar wil kan opleggen PORION 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 h. 1 K - 1 s Koop bij de Ked. Tapijt Centrale. Je bent pek als je meer betaalt. i de n 5 4 OVERLOOP BESPROKEN MET LEDEN KAMER VAN KOOPHANDEL zit, HAVENBERICHTEN E BIBWa 1 lli BB 1 ÏLAAÏSZL15K NIEUW» At Ei 1^7 4 17 yRiJ u Axj aldus merkte donderdag wet- (Van een onzer verslaggevers) if Utrecht 4 beurs. Van 17-26 mei a.s. Kennemer Sporthal. 1 ruimt» 175 dm’, Reserveer nu alvast een middag of WhAAPT-EM’74 avond voor de Haarlemse Voorjaars- voorjaarsbeurs f^HAARLEM’74 voorjaarsbeurs Reserveer nu alvast een middag of avond voor de Haarlemse Voorjaars beurs. Van 17-26 mei a.s. Kennemer Sporthal. houder C. Ockeloen op, toen hij over I dit onderwerp sprak voor een ge hoor van leden van de Kamer van Koophandel uit Haarlem, die een I 1 1—a 1T T 1 1 1 VELSEN Tijdens het bezoek van de leden van de Kamer van Koophandel heeft burgemeester drs. J. Reehorst onomwonden de bezoe kers duidelijk gemaakt, dat Velsen niets voelt voor het Amsterdamse standpunt, dat er in IJmuiden een Voorhaven moet komen. Hij stelde, dat het realiseren van zulk een haven een onaanvaardbare aantas ting betekent van de leefbaarheid in deze gemeente. Ook de overige gemeenten in Kennemerland reali seren zich, dat een dergélijke havenontwikkeling hun gebied niet onaangetast zal laten en hebben zich achter het Velsense standpunt geschaard zo vernamen de be zoekers. j werkbezoek aan Velsen en IJmui den brachten. De heer Ockeloen heeft de KvK-leden uiteengezet met welke problemen een donorgemeen- te als Velsen te kampen heeft en nog zal krijgen en bepleitte het plan j van deze gemeente om in de Velser- I broekpolder vierduizend huizen te I bouwen. Althans mits de rijksover- I heid hieraan haar fiat hecht. VELSEN „Bij het overloop- j beleid wordt meer gesproken van uit het perspectief van de ontvan- gende gemeente, dan vanuit het perspectief van de donorgemeente” f8.995, I Ml - 1 ADVERTENTIE ADVERTENTIE Acht uur in de morgen is nog te laat voor een bezoek aan het Staatsvissers- havenbedrijf. Er vielen slechts een partij kabeljauw en een partij kleine haai te bewonderen. Bij machinefabriek Dietvorst heeft het gezelschap in kleine groepjes de verschil lende afdelingen bezocht en met het per soneel gepraat. Op deze foto een aantal werkneemsters bezig met onderdelen Op dit moment is er een stilte ingetre den, welke slechts af en toe verbroken wordt door het Amsterdamse bedrijfsle ven dat voor een Voorhaven blijft plei ten. De stilte betekent echter allerminst, dat er verder niets gebeurt. Sedert 1971 wordt in de Commissie Zeehavenoverleg IJMUIDEN. Volgens Joop Bulder, lid van het CPN-partijbestuur, zijn ver schillende gemeenten in Nederland de dupe van de E.E.G.-polltiek. Naast Am sterdam is in Noord-Holland ook IJmui- den duidelijk het slachtoffer van de „kapitalistische” besluiten die in Brussel worden genomen. „De hoge pieten heb ben geen baat bij een verder ontwikke ling van IJmuiden en hebben daarom de geldkraan dichtgedraaid. Vandaar dat het met de huisvesting in IJmuiden niet zo best gesteld is”, aldus Joop Bulder die in het Cultureel Centrum op een CPN- verkiezingsbijeenkomst sprak. werkneemsters bezig met voor IBM, terwijl de heer Dietvorst zijn bezoek een en ander uiteenzet. Sprekend over de resultaten van de laatste provinciale verkiezingen en de verliezen van de CPN vond hij dat zijn partij er niet in geslaagd was haar politiek duidelijk over te brengen. Voor een deel weet hij dit falen ook aan de Nederlandse Pers die volgens Joop Bul der de CPN nog steeds boycot. Daarom riep hij de aanwezigen op het eigen partij orgaan trouw te blijven. Spreker ging tenslotte in op de Neder landse buitenlandse politiek, die volgens hem neutraal moet worden. De omwen telijk in Portugal noemde hij geen wer kelijke revolutie, maar een machtstrijd binnen het „rechtse regiem” van dit land. Hij veroordeelde tenslotte de „kou de oorlog-politiek van Nixon” en vond dat ook in Nederland te veel geld wordt uitgegeven aan defensie. Als gevolg hier van krijgt volgens Joop Bulder ook IJmuiden te weinig financiën van de rijksoverheid voor de uitvoering van de gemeentetaken. Daardoor is de renovatie van oud-IJmuiden in het slop gekomen. Joop Bulder besloot met de ongeveer tien aanwezigen op te roepen bij de komende verkiezingen op de CPN te stemmen. AMSTERDAM: Rozengracht 146-148, Tel. 62550 Beukenplein 28, Tel. 927344. BEVERWIJK: Zeestraat 56 en 58 (naast het postkantoor) Tel. 24137 Hij vond dat alleen door actie van de bevolking deze politiek doorbroken kan worden. In dit verband had hij weinig lovende woorden voor de regering Den Uyl, die hij te passief vind. Volgens hem luistert de regering niet naar de bevol king. Wie het werkelijk volgens Joop Bulder in de politiek voor het zeggen kent de Voorhaven echter zonder twijfel een ernstige aantasting van het leefmi lieu. Daar is in de eerste plaats aan het strand grenzende haventerrein, waar een opslag van ijzererts en kolen zal plaats hebben, waar een olieterminal komt en waar containers zullen worden geladen en gelost. Dit betekent, dat zij, die zich op het nog resterende strand van IJmui den denken te ontspannen en te kunnen genieten van de rust en de zuivere lucht, die een verblijf aan het strand zo aan trekkelijk maken zullen worden gecon fronteerd met het lawaai van torenhoge kranen en transportbanen, waarbij zij dan tegelijkertijd kunnen genieten van het uitzicht op en de stof van de grote bergen ijzererts, die hier ten behoeve van de Westduitse industrie worden op geslagen. Lawaai en stof en aantasten van visu ele schoonheid van strand en zee zal achter niet alleen voorbehouden blijven aan de bezoekers van het strand, ook zij, die in de nieuwe woonwijken van Vel sen wonen, zullen merken, dat datgene wat zij van hun woning verwachten, een illusie zal blijken te zijn. De hinder zal zich zeker niet beperken tot die, welke rechtstreeks door het havengebied wordt veroorzaakt. De aan wezigheid van een voorhaven betekent ook een aanmerlijke toename van het weg- en railverkeer door de gemeenten Velsen, Bloemendaal en Haarlem. Alleen het railvervoer betekent, dat iedere dag ten minste 25 goederentreinen, ieder be staande uit 40 a 50 wagons, langs de huizen in deze gemeenten zullen dende ren. En dat in een gebied, waar velen van de bewoners hun bestaan vinden in grote fabrieken, waar in continuedienst wordt gewerkt. Het blijft echter niet bij het railvervoer. Pet etmaal zullen zeker 2.500 trucks met trailers van en naar het voorhaventerrein rijden en de rust dag Donderdag uit IJmuiden vertrokken: World Atlas, Septilabay, IJmuiden; Maersk Fighter, Cont. Plat; Duvenstedt, Rochester, IJmuiden; Baltyskiy-56, Gdy nia, IJmuiden; Ilse Clausen, Kiel; Por- mamock, Flixborough; Mistral, Gibral tar; Roald Admundsen, Zeebrugge, Cus- hine, Great Yarmouth; Tanny, Goole; Irtyshles, Hamburg, Hemel, Dagenham; Vechtstroom, Hull; Vigilant, Great Yar mouth; Jubilation, London; Altair, Rot-' terdam; Moselstein, Christobal; Arion, Stavanger; Sagafjord, Southampton; Langstedt, Waterford. Vrijdag aangekomen: Grand Interpri se, Liverpool; Konkar Resolute, Rotter dam; Gamali, Goole; Emnuel Delmas, Hamburg; Kristine, Karlstad; Zaandam; Pronvicia, Great Yarmouth. Vrijdag vertrokken: Toratank, Livor no; Thekla. Voorts werd een rondrit gemaakt langs de duinen en de boulevard om een indruk te geven, waar plan Zeebad is gecreëerd en waar Amsterdam denkt de Voorhaven te laten aanleggen. van de politiek van de grote oliecon cerns die er op uit zijn hun winsten te vergroten. „De koopkracht van de Ne derlander loopt steeds meer terug, maar daar waar de ontevredenheid wordt om gezet in actie, blijft het succes niet uit”, vond Joop Bulder, die nog eens de huuractie in Zeewijk als voorbeeld stel de. aantal praktisch bereikt is. Bij een ge raamde woningbezetting van 2,77 zullen deze woningen omstreeks 1983 huisves ting bieden aan ongeveer 59.000 inwo ners. Per 1 januari 1973 telde Velsen rond 67.000 inwoners. Volgens de ramin gen zou dus het aantal inwoners in de komende tien jaren af nemen met acht duizend ofwel rond 12 percent. Ook de leeftijdsopbouw zal zich in ongunstige zin wijzigen. „Maar deson danks zullen de bestaande voorzieningen gehandhaafd moeten blijven, hetgeen de financiële lasten per hoofd der bevol king doet toenemen; terwijl daarnaast de daling van het aantal inwoners van directe invloed is op de financiële mid delen van de gemeente. Bovendien is een van de peilers van het overloopbeleid, het mee overlopen van de werkgelegen heid, teneinde forensisme te beperken. Dat nu geldt niet voor Velsen en het omliggend gebied omdat de meeste be drijven hier gebonden zijn aan het Noordzeekanaal en de Noordzee. Daar naast geldt, dat in Velsen de woningbe- hoevenden zowel als de gezinnen beho rende tot de middengroepen veelal aan deze gemeente economisch gebonden zijn. Voor de lagere inkomensgroepen is vestiging elders financieel het bezwaar- lijkst. Voor Velsen is het daarom het aller belangrijkst, dat het goede beleid bevor derd wordt en dat het inwoneraantal zich rond de 70.000 blijft bewegen. Dit aantal kan gehandhaafd blijven, indien Velsen de bouwmogelijkheden worden geboden”. Deze nieuwe mogelijkheden acht het gemeentebestuur aanwezig in de Velser- broekpolder, benoorden de Slaperdijk en ten oosten van Rijksweg 9 (Haarlem- Alkmaar). In dit gebied, dat een opper vlakte heeft van ongeveer 120 hectare, zouden geleidelijk verdeeld over een aantal jaren ongeveer 4.000 woningen kunnen worden gebouwd. Goede verbin dingen met de overige woongebieden en met het noordelijk deel van Haarlem, zowel voor voetgangers als voor gemoto riseerd verkeer zullen dan tot stand moeten worden gebracht. Deze geprojec teerde woonwijk zal van voldoende allu re worden om een redelijk eigen verzor- gingsareaal te kunnen dragen. Het ge bied is gelegen in het meest westelijke gedeelte van het recreatieplan Spaarn- woude. Voor de verwezenlijking van de recreatieve bestemming zijn echter nog geen extra werken uitgevoerd. Het gemeentebestuur van Velsen is van oordeel, dat deze voorgestane wijzi ging in de westelijke begrenzing van het plan Spaarnwoude verantwoord mag worden geacht. Zulks temeer, omdat het door de voorgenomen wijziging van het streekplan mogelijk is de oppervlakte van het recreatiegebied te handhaven door een geringe verschuiving van de grens naar het oosten. Dit leidt tevens tot een betere vorm van het recreatiege bied, omdat de doorsnijding met wegen geringer zal zijn. De voorzitter van de Haarlemse KvK mr. J. C. Droste benadrukte in zijn dank woord voor de ontvangst, dat de Ka mer het Velsense standpunt, zowel ten aanzien van de Voorhaven als met be trekking tot de plannen in de Velser- broekpolder, volkomen ondersteunt. In een schrijven aan Gedeputeerde Staten is daarvan reeds blijk gegeven. Vroeg bezoek De leden van de Kamer moesten don derdagmorgen al vroeg uit de veren, want om acht uur ’s morgens werden zij al verwacht bij het Staatsvissershaven- bedrijf, waar directeur J. Oorebeek hen stond op te wachten. En in feite waren zij nog te laat, want in de zevenhonderd meter lange hal was nauwelijks meer vis te zien. Toch werd de rondleiding zeer interessant bevonden en heeft men met zeer veel genoegen geluisterd naar een korte, doch zeer duidelijke causerie van de heer Oorebeek over de structuur van het Staatsvissershavenbedrijf, waar van een eventuele verplaatsing-waarover wel eens gesproken wordt door hem een „onzinnige kreet” werd genoemd. Dit niet alleen vanwege de technische onmogelijkheden elders, maar ook door de astronomische bedragen welke daar mee gemoeid zijn. In de middaguren stonden bezoeken op het programma aan machinefabriek Dietvorst in de Bronsstraat en aan „Quaker Oats” aan de Strandweg. De directies van de beide bedrijven hebben hun gasten hartelijk verwelkomd en ie dereen in de gelegenheid gesteld hun bedrijven grondig te bezoeken. hebben, zijn onder meer de vislossers in IJmuiden geweest die met hun actie voor betere beloning en sociale voorzie ningen succes hebben gehad, mede dank zij de hulp van de IJmuidense CPN, aldus Joop Bulder. Als voorbeeld van succesvolle actie noemde hij verder de initiatieven van de Zeewijkbevolking om de huurverhoging per 1 april jongstleden van zes tot drie percent terug te dringen. „Daar waar actie kunnen we de strijd winnen, als we maar eensgezind zijn”, aldus Joop Bulder. „Ook de acties bij Bronswerk en in Helmond hebben duidelijk gemaakt dat de arbeiders op steun kunnen rekenen van grote delen van de bevolking en van de CPN”. Verder vond Joop Bulder dat de Ne derlandse arbeiders duidelijk de dupe zijn geworden van de prijsexplosie als gevolg van olieboycot. Deze boycot zou volgens hem uitsluitend het gevolg zijn en nacht ernstig verstoren. Bij al dit lawaai voegt zich dan nog eens de stofhinder, die de opslag en overslag van ertsen en kolen zullen veroorzaken. Recente onderzoeken hebben uitgewe zen, dat de IJmond met zijn omvangrij ke industrieën en havengebieden reeds een zwaar belast gebied is, wat betreft stof, stank en lawaai. Maar niet alleen de IJmond wordt door de havenexpansie getroffen. Ook overig Zuid-Kennemer- land, dat nog één van de weinige mooie woon- en recreatiegebieden in de Rand stad is, zal worden aangetast, waardoor de onvervangbare waarde van dit gebied in gevaar komt door het streven naar economisch gewin van bepaalde groepe ringen. Juist hierom heeft Velsen bezwaar tegen de stilte, waarin zich de studies over de Voorhaven voltrekken. Het ge meentebestuur meende van de regering te mogen eisen dat er in deze voor de bevolking zo belangrijke aangelegenheid een zeer grote mate van openheid en inspraak zal plaats hebben. Is eenmaal tot de aanleg van een Voorhaven beslo ten, dan kan de beslissing niet meer worden teruggedraaid. Dan is er een aanzet gegeven voor verdere ontwikke lingen in de toekomst, die de leefbaar heid in Zuid-Kennemerland en het Noordzeekanaalgebied ongetwijfeld zul len aantasten. ADVERTENTIE PROFESSIONEEL.MAAR AL LANG ONTDEKT DOOR DE DOE-HET-ZELVER Honiieilijk vulmiddel voor vakman en gezin Kant-en-klaar en met super hechtkracht 1001 toepassingen; om u een idee te geven: Houtrot herstellen. Gaten, kieren, naden en scheuren blijvend af dichten, ook tussen muur en kozijn of langs de trapen rondom cv-pijpen. Betonreparatie of ragdun afpleis teren. Onderzadelen. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot ”nul” zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlijmen). Tegels zetten op hout, spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen be glazen, ook in een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plek in goot of lek balkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hecht kracht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van een verschillend uitzettingscoëfficiënt. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN, BLIJVEND AF DICHTEN, VOEGEN, UITVLAK KEN, RAGDUN PLEISTEREN, DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL LEN met PORION, de in Zwitser land ontwikkelde één-componen- tige, dus-kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan élk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas, al leen niet aan plastic. Blijvend ther moplastisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Alkali-, elec- trolyt-, olie- en dooizoutbestendig. Verwerking met: plamuurmes, plakspaan, voegspijker, hand- of luchtdrukspuit. Onschadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aan gebroken pot of emmer. „Het overloopbeleid zal ten aanzien van de randstad niet leiden tot een stabilisatie, maar tot een onaanvaardba re vermindering van de bevolkingsom vang in dit gebied. Bij het op gang brengen van dit beleid werd aangeno- I men dat ons land in het jaar 2000 zou I zijn toegenomen tot 20 miljoen inwo ners. De meest recente prognose luidt echter, dat dit aantal inwoners ongeveer 14 miljoen zal zijn. De vraag doet zich dan voor of het nu nog verantwoord is door een groot aantal economen gestu deerd op de plannen van Amsterdam. Wat zich in deze kringen gedurende 2 jaar heeft afgespeeld, blijft voor de burger verborgen. De burgerij zal de resultaten van deze studie eerst gewaar worden, wanneer deze commissie, die in hoofdzaak georiënteerd is op de zeeha venontwikkeling haar studie heeft be ëindigd en haar overwegingen en conclu sies zal hebben gepubliceerd. In hoeverre er dan nog inspraak mogelijk is van de bevolking blijft een vraag, die allen met zorg vervult. Economische ontwikkelin gen hebben echter twee kanten: de eco nomische voordelen en de daaraan on vermijdelijk verbonden gevolgen voor het maatschappelijk leven. Gelukkig is vooral de laatste jaren steeds meer het inzicht gerijpt aldus spreker dat het menselijk geluk niet meer alleen bepaald wordt door de ma teriële welvaart. Integendeel, steeds dui delijker wordt, dat het milieu, waarin de mens leeft een onvervangbare waarde heefth en dat een aantal hiervan veel zwaarder weegt dan mogelijke materiële voordelen, waarvan dan nog gevraagd moet worden aan wie die materiële voor delen zullen toevallen. De burgemeester wilde niet ingaan op de vraag of een voorhaven te IJmuiden werkelijk materiële voordelen oplevtyt en zo ja of en in hoeverre deze materië le voordelen dan de bewoners van het Noordzeekanaalgebied en Kennemerland ten goede zullen komen. Zeker is, dat de aanleg van een voorhaven betekent het verschuiven van werkgelegenheid van Amsterdam naar IJmuiden, zodat ver wacht moet worden, dat de werknemers in Amsterdam van een dergelijke ha venontwikkeling zeker geen voordeel zullen trekken. Voor de bewoners van Velsen en mo gelijk in iets mindere mate voor de bewoners van Zuid-Kennemerland bete- Donderdag in IJmuiden aangekomen: Port Mamock, Lowestoft; Roelof Hol- werda, Grangemouth; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Vechtstroom, Huil; Lawanti, Antwerpen; Bobodi, Con- freville; Hega Smits, IJmuiden; Thekla, Barking; Jean-E, London; Authority, Hamburg; Lundoey, Skogn; Tor Nerlan- dia, Gothenburg, Avenir, Swansea; Rijn stroom, Shoreham; Rudolf Karscens, Norsbron, Beverwijk; Norco, Flixbo rough; Brinda, Poole, Velsen. de bevolking binnen de bestaande vesti- Tj gings- en werkgebieden sterk te laten JZj. teruglopen”, aldus de wethouder, die I I vervolgens becijferde dat Velsen in het kader van de geldende bestemmings plannen niet meer ruimte krijgt dan voor ongeveer 21.000 woningen, welk dat ■’■tót» L.S

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5